تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

ali-t44

عضو جدید
سلام
با توجه به شر ط مرزیTتتا(0,r) پایه متعامد cos است و با توجه به شرط مرزی0 =(T(r,pi توابع متعامد فقط هار مونیک های فرد را دارند . این شرط در گزینه 4 که DC داره صدق نمیکنه .
اینجوری هم میشه گفت طبق شرط مرزی 0=(T(r,pi باید مقدار تابع ( پایه) در تتا=pi برابر صفر بشه که این در گزینه 4 توی همه جملات جز جمله اول DC صادق است ولی در گزینه 1 در همه جملات صادقه پس گزینه 1 درست تر است . دقت کنید گزینه 4 همون باز شده گزینه 1 با فرق این که مقدار DC هم براش لحاظ کردند . موفق باشید

خیلی ممنون، منم دقیقا توی این سوال مشکل داشتم.. نمی فهمیدمش، مرسی از راهنماییتون دوست عزیز;)

arshadi95

عضو جدید
سلام دوستان یه مشکل پیدا کردم توی رسم نگاشت ،نمیتونم نگاشت بدست اومده رو رسم کنم مثلا توی همین سوالی که لینک عکسشو گذاشتم نگاشت y=2 و همچنین x=1 رو نمیدونم چطور رسم کرده؟فرمول خاصی داره ؟ممنون میشم به طور کامل توضیح بدین
http://uupload.ir/files/uo86_dsc_0075.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه مشکل پیدا کردم توی رسم نگاشت ،نمیتونم نگاشت بدست اومده رو رسم کنم مثلا توی همین سوالی که لینک عکسشو گذاشتم نگاشت y=2 و همچنین x=1 رو نمیدونم چطور رسم کرده؟فرمول خاصی داره ؟ممنون میشم به طور کامل توضیح بدین
سلام
این همون نمودار سهمی هستش مثلا شما نمودار سهمی y=x^2 رو بلدید میشه سهمی شااخه هاش به سمت بالا خب y^2=x هم اگه رسم کنید میشه سهمی شاخه هاش سمت راست .خب در اینجا دارید y^2=4(1-x) با تغییر متغیر البته! خب به ترتیب میایید نمودار y^2=-4x رو رسم میکنید میشه سهمی که محل برخوردش با محور y دو هستش و شاخه هاش سمت چپ هستش حالا یه شیفت میدی سمت راست طبق سیگنال برای اونم همین داستان هستش.

اوکی؟

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام. در موقع رسم محور عمودی رو v گرفته. اگر بخای بفهمی چطوری رسم کرده باید نقطه به نقطه منحنی ها رو رسم کنی یا از معادله مرتبه 2رادیکال بگیری که جواب مثبت و منفی مقداری بر حسب u میشه و بعد نقطه به نقطه رسم میکنی.که منحنی رادیکالی خواهد بود.یا شما میتونی برای راحتی کار محور عمودی رو u بگیری و بعد رسم کنی.که منحنی سهمی خواهد بود.

amir-chiko

عضو جدید
سلام میخواستم بدونم (بطور خلاصه)وقتی تحلیلی بودن یک تابع یا اینکه در کجا تحلیلی هست پرسیده میشه باید چیکارکنم دقیقا؟

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام میخواستم بدونم (بطور خلاصه)وقتی تحلیلی بودن یک تابع یا اینکه در کجا تحلیلی هست پرسیده میشه باید چیکارکنم دقیقا؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=253435&stc=1

پیوست ها

• tah.jpg
    tah.jpg
    16 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام.
این سؤال ها راحته. فقط کافیه فرمول ها رو داشته باشید.

والا با فرمول هم نتونستم ,یعنی تو ریاضی ضعیفم
ی انتگرال فوریه هست که تابعش sinh2x هست
محدودش از 0 تا 2
در صورتی که انتگرال فوریه باید 0 تا بی نهایت یا -بینهایت تا +بینهایت باشه.
چیزی که به ذهنم میرسه تغییر متغییره ولی باز همین کارو نمیتونم انجام بدم .
...
راجب سوال دومی هم نظری ندارم

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
والا با فرمول هم نتونستم ,یعنی تو ریاضی ضعیفم
ی انتگرال فوریه هست که تابعش sinh2x هست
محدودش از 0 تا 2
در صورتی که انتگرال فوریه باید 0 تا بی نهایت یا -بینهایت تا +بینهایت باشه.
چیزی که به ذهنم میرسه تغییر متغییره ولی باز همین کارو نمیتونم انجام بدم .
...
راجب سوال دومی هم نظری ندارم

ببینید در مورد اون سؤالی که گفته انتگرال فوریه ی sinh x رو بگیرید باید از فرم انتگرال فوریه مختلط استفاده کنید. دلیلش هم اینه که کار راحت تر میشه.
حدود بالا و پایین ضریب انتگرال فوریه مختلط یا همون c(w) منفی و مثبت بینهایت هستند ولی این ربطی به بازه ای که تابع f(x) توی اون غیر صفر هستش نداره.
تابع f(x) از منفی بینهایت تا مثبت بینهایت مقدار داره ولی مقدار اون فقط از x=0 تا x=2 مخالف صفر هستش و در بقیه ی x ها 0 هستش.

پس توی حل این سوال باید از فرم انتگرال فوریه مختلط استفاده کنید و ضریب انتگرال فوریه مختلط رو به دست بیارید. کافیه فرمول انتگرال فوریه مختلط رو داشته باشید.
توجه : مقدار ضریب انتگرال فوریه در x هایی که f(x) در اونها 0 هستش ، 0 خواهد بود. یعنی جایی که تابع مقدار 0 داره ضریب هم 0 میشه پس بازه ی انتگرال گیری به جای منفی بینهایت تا مثبت بینهایت به 0 تا 2 تبدیل میشه.
_____
و امّا در اون سوالی که گفته با استفاده از انتگرال فوریه تساوی رو اثبات کنید ، شما باید از انتگرال فوریه ی سینوسی استفاده کنید.
چونکه فرم تابع زیر انتگرالی که داده در صورت سوال ، مثل انتگرال فوریه ی سینوسی هستش. یعنی sin ax داره داخل عبارت زیر انتگرال.
باید عبارت سمت راست تساوی یا همون pi/2 e^-a رو برابر تابع f(a) بگیرید. بعد باید ضریب انتگرال فوریه ی سینوسی تابع f(a) یا همون B(W) رو به دست بیارید و نشون بدید که با x/1+x^2 برابر هستش.

پس برای حل این سوال هم باید از انتگرال فوریه ی سینوسی استفاده کنید.

موفق باشید.

amir-chiko

عضو جدید
omran 93.jpgbargh 94.jpgسلام اگه ممکنه این سوالارو حل کنین .کتابم چاپ 92 جواباشو نداره چنتا پی دی افم گرفتم خوب توضیح نداده بود

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 254418مشاهده پیوست 254417سلام اگه ممکنه این سوالارو حل کنین .کتابم چاپ 92 جواباشو نداره چنتا پی دی افم گرفتم خوب توضیح نداده بود

برای هر سؤال یه سری فروبینیوس در نظر بگیر و مشتقهاش رو بگیر بذار داخل معادله. بعد بر اساس توانهای مختلف متغیر مستقل دسته بندی کن. بعد اگه به مشکلی خوردی اینجا بنویس؛ اگه به مشکلی نخوردی هم که حله دیگه.

amir-chiko

عضو جدید
تو کران n و تبدیل به ضرایب An و An-1مشکل دارم(مشابهشو اصلا ندیدم) اگه روش حل بزارین ممنون میشم

SEPAS94

عضو جدید
سلام دوستان
لطفا در اين سوال ك n به بيمانه ٣ برحسب ٢ درمياد يعني جي؟
مثلا ما ضريب xبه توان ٢٧٠٢روميخوايم،خب حالا رابطه بازكشتي به صورتaبانديسn+3برابر شده بامنفي١به روي n+3ضرب در aبا انديسn.
وحالا aبا انديس٢هم مقدارش صفر است.
حالا aبا انديس٢٧٠٢جقدر ميشه؟

SEPAS94

عضو جدید
دوستان لطفا يكي بمن ج بده
در سوال رياضي مهندسي برق٨٥،يه سوال هست كه تابع
e^(-1(z^2+1))1توش داره ،اون سوالهميشه بكين جرا
|sinz|جطور بدست ميايد من جوابشو متوجه نميشم كه جطور برابر راديكال sinx+sinhy ك هرجملش ب توان٢است
لطفا ج بدين خيلي اشكال دارم،يه سؤالك همون كنكور است ك|y|به سمت بينهايت داره اونم اكه توضيح بدين لطف ميكنيد
لطفا..

***##***

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینجا کسی پیدا نمیشه سوال جواب بده :)
منم سوال کردم یه منبع خوب واسه مدار دوستان معرفی کنن اصلا نمیتونم تست این درسو اما دریغ از یه راهنمایی:(

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا کسی پیدا نمیشه سوال جواب بده :)
منم سوال کردم یه منبع خوب واسه مدار دوستان معرفی کنن اصلا نمیتونم تست این درسو اما دریغ از یه راهنمایی:(

با سلام

شما منبع مدار میخواهید؟چرا در ریاضی پیام گذاشتید؟
کتابهایی که دارید لطف کنید در پیام خصوصی بنویسید که راهنمایی کنم چیکار کنید
موید باشید

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
|sinz|جطور بدست ميايد من جوابشو متوجه نميشم كه جطور برابر راديكال sinx+sinhy ك هرجملش ب توان٢است
لطفا ج بدين خيلي اشكال دارم،يه سؤالك همون كنكور است ك|y|به سمت بينهايت داره اونم اكه توضيح بدين لطف ميكنيد
لطفا..

با سلام
مطمینید برق85 هستش؟!
چرا من نمیبینمش؟ عنوانش چیه؟کدوم مبحث؟
موید باشید!

meytim

کاربر ممتاز
لطفا..

meytim

کاربر ممتاز
سلام دوستان
لطفا در اين سوال ك n به بيمانه ٣ برحسب ٢ درمياد يعني جي؟
مثلا ما ضريب xبه توان ٢٧٠٢روميخوايم،خب حالا رابطه بازكشتي به صورتaبانديسn+3برابر شده بامنفي١به روي n+3ضرب در aبا انديسn.
وحالا aبا انديس٢هم مقدارش صفر است.
حالا aبا انديس٢٧٠٢جقدر ميشه؟

این نوشته شما گویا نیست؛ برید به لینک زیر و سؤالتون رو به صورت ریاضی بنویسید و لینکش رو بذارید اینجا.

Pencil

عضو جدید
سلام
تعامد دوتابع یعنی چی دقیقا؟
اگر مرجعی هم باشه رجوع بدید خودم مطالعه کنم.

meytim

کاربر ممتاز
سلام
تعامد دوتابع یعنی چی دقیقا؟
اگر مرجعی هم باشه رجوع بدید خودم مطالعه کنم.

من رو یاد دو تا مسأله انداختید:
  • دو تابع عمود بر هم: دو تابع در صورتی بر هم عمودند که شیب خطوط مماس بر اونها در نقطه برخوردشون با هم برابر باشه:

مراجع: مبحث کاربردهای مشتق کتاب جبر سوم ریاضی، و اکثر کتابهای ریاضیات عمومی مرجع

• دسته توابع متعامد: معمولاً با رابطه ای مشابه با رابطه زیر تعریف میشه:

مراجع: مبحث سریهای جواب معادلات خطی رده 2 (معادله لژاندر و معادله بسل) اکثر کتابهای معادلات دیفرانسیل معمولی مرجع، و مبحث سریهای فوریه اکثر کتابهای ریاضیات مهندسی مرجع

آخرین ویرایش:

meytim

کاربر ممتاز
نشد اينجا بنويسم
در paintنوشتم اميدوارم خوانا باشه
مشاهده پیوست 254981
با توجه به اینکه نقطه 0 یک نقطه عادی برای معادله هست، با در نظر گرفتن یک سری توانی حول نقطه 0 به عنوان جواب و با توجه به شرایط اولیه:

کد:
a[SUB]0[/SUB] = 1 ==> a[SUB]n [/SUB]=...; n = 3, 6, ..., 3k
a[SUB]1[/SUB] = 0 ==> a[SUB]n[/SUB] = 0; n = 4, 7, ..., 3k+1
a[SUB]2[/SUB] = 0 ==> a[SUB]n[/SUB] = 0; n = 5, 8, ..., 3k+2
k = 900 ==> 3k+2 = 2702 ==> a[SUB]2702[/SUB] = 0
اون هم نهشتی هم از مباحث درس ریاضیات جدید چهارم دببرستانه؛ یعنی همون n = 3k+2

------------------------
در مورد نوشتن معادله ها:
ـ اینجا هم می شه با رعایت یه سری قوانین تایپ کرد؛ همین طور که من این بار همینجا تایپ کردم.
ـ تو اون لینک با Latex هست؛ البته خیلی ساده ترش؛ چون همه چیز رو م بینی و می تونی با کلیک روشون هر معادله ای رو خواستی تایپ کنی
ـ paint هم ادیتور برای تایپ داره.
ـ توی word هم میشه معادله تایپ کرد
ـ روی کاغذ هم می تونی بنویسی و ازش عکس بندازی.
....

SEPAS94

عضو جدید
با توجه به اینکه نقطه 0 یک نقطه عادی برای معادله هست، با در نظر گرفتن یک سری توانی حول نقطه 0 به عنوان جواب و با توجه به شرایط اولیه:

کد:
a[SUB]0[/SUB] = 1 ==> a[SUB]n [/SUB]=...; n = 3, 6, ..., 3k
a[SUB]1[/SUB] = 0 ==> a[SUB]n[/SUB] = 0; n = 4, 7, ..., 3k+1
a[SUB]2[/SUB] = 0 ==> a[SUB]n[/SUB] = 0; n = 5, 8, ..., 3k+2
k = 900 ==> 3k+2 = 2702 ==> a[SUB]2702[/SUB] = 0
اون هم نهشتی هم از مباحث درس ریاضیات جدید چهارم دببرستانه؛ یعنی همون n = 3k+2

------------------------
در مورد نوشتن معادله ها:
ـ اینجا هم می شه با رعایت یه سری قوانین تایپ کرد؛ همین طور که من این بار همینجا تایپ کردم.
ـ تو اون لینک با Latex هست؛ البته خیلی ساده ترش؛ چون همه چیز رو م بینی و می تونی با کلیک روشون هر معادله ای رو خواستی تایپ کنی
ـ paint هم ادیتور برای تایپ داره.
ـ توی word هم میشه معادله تایپ کرد
ـ روی کاغذ هم می تونی بنویسی و ازش عکس بندازی.
....
سلام
خيلي لطف كردين ميشه اون سوال f(z)=e^^-1/(z^2+1)نكور85اونم ج بدين
خيلي ممنونا

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
خيلي لطف كردين ميشه اون سوال f(z)=e^^-1/(z^2+1)نكور85اونم ج بدين
خيلي ممنونا

بیا اینم جواب 85