تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام،
بنده هستم خدمتتون

استاد راستش من الکترونیک رو از روی جزوه و کتاب شما میخونم ولی با یه تفاوت عمده... من چون با روش های مدل گذاری عادت کرده بودم البته نه به اون معنا که بیام واسه هر مساله مدل رسم کنم و... و حتما میدونید از روابط ذهنی که برای هر تقویت کننده بدست اوردم استفاده میکنم و بعدش اثر بارگذاری و... و از کتاب شما فقط تست میزنم و جواب های اخر رو مقایسه میکنم.البته فصل هایی مثل فیدبک رو که عالی گفتید یا ماکزیمم سوئینگ یا تحلیل دی سی جریان ها و بقیه اینا رو از روی خود جزوه و کتاب شما خوندم و.. .بعدش غالب تست های کنکور طوری بود که با اون فرمول های سریع که توی ذهنم دارم حل میشد.

جز مدار های لوپ دار !! و که امسال هم ازش یه تست واسه فت ها اومده بود فکر کنم... از طرفی ازمون 25 درصد اول پارسال نصیر رو حل کردم یه هفته پیش !! خیلی به مشکل خوردم اکثر مسایل یا B ها کوچیک بود یا مدار های لوپ دار بود !! که رفتم دقیق کتابتون رو خوندم و به این روش ها هم تا حدودی مسلط شدم ..خواستم ازتون بپرسم به نظرتون از این مدل تست های غیر لوپ دیگه زیاد توی کنکور نخواهد اومد به نظر شما؟چون خداییش من تا قبل ازمون 25 درصد نصیر اصلا با این روش شما اشنا نبودم و حتی فکر میکردم واسم نیاز نباشه.. ولی توی برق 93 هم دیدم که مشابهش اومده بود..خدا رو شکر کردم باز این ازمون شما رو دیدم... .

و این که استاد من اگه بخوام به درصدی حدود 40 تا 50 برای الکترونیک برسم با فرض سوالات در حد پارسال (اخه درسای مغناطیس و کنترل و سیگنال رو هم میخوام بزنم و خیلی هم خوب بهشون مسلط هستم شکر خدا خیلی بهتر از الکترونیک) و گرایش ارشد هم میخوام برم مخابرات و فقط الکترونیک رو میخوام بزنم که سفید نذاشته باشم... پایه ی مداریم هم خیلی خوبه و بهم توی الکترونیک کمک کرده.. فقط به تستای کنکور مسلط بشم خوبه یا نه حتما بقیه ازمون های ازمایشی پارسال رو هم بزنم؟و ازمون پارسال میشه بگید دقیقا شما طراح ازمون های شماره های چند بودید؟

و این که امسال طراح همه ی ازمون ها خود شما هستید؟چون من نصیر ثبت نام کردم.

چند تا سوال دیگه هم داشتم که دیگه موضوعی بود وقت نمیشه الان ازتون بپرسم.ایا دوباره هم این جا سر می زنید؟

به هر حال منت گذاشتید افتخار دادید.خیلی خوشحال شدم.یه چیز میگم خداییش نخندید ها... دیشب خواب دیدم شما و جناب اقای تقدسی و اقای اشرفیان و اقای کریمی با هم بودید من میخواستم این سوالای الانمو از شما بپرسم که یه دفعه از خواب پریدم.الان دیدم اومدید خیلی شگفت زده شدم.البته شما ها منو ندید ولی من شما رو خیلی قبل تر ها دیدم. :gol:

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

از اینکه به سوالهای من توجه نمیکنید سپاس گذارم :(:(

Send from my sony using Taptalk

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
از اینکه به سوالهای من توجه نمیکنید سپاس گذارم :(:(

از اینکه انقد کند پیش میرم که دیگه پیش خودمم آبرو ندارم چ برسه شما و بقیه خیلی متاسفم.من نرسیدم به این مباحث که شما میپرسی و تازه شروع کردم. وگرنه دلم میخاست کمک کنم اما یادم نمیاد و باید برم هی جزوه نگاه کنم که...

keyhan386

عضو جدید
مشاهده پیوست 222847مشاهده پیوست 222848

یک قوی مرد پیدا بشه این سوالات زیاد ما رو جواب بده.داریم نا امید میشیم هاااا.
دیشب خواب دیدم یه نفر تو کتابخونه پیدا شده جواب سوالات رو میده :biggrin:.تعبیرش چیه :D
تعبیرش این که استاد خودشون اینجا هستند و کمکتون میکنند ان شا ا... سلام استاد عید بر شما مبارک خوش آمدید .

malih9068

عضو جدید

از اینکه انقد کند پیش میرم که دیگه پیش خودمم آبرو ندارم چ برسه شما و بقیه خیلی متاسفم.من نرسیدم به این مباحث که شما میپرسی و تازه شروع کردم. وگرنه دلم میخاست کمک کنم اما یادم نمیاد و باید برم هی جزوه نگاه کنم که...
وقتی دوستان سوال میپرسن همینجوری میشم و خیلی چیزها رو نگاه میکنم به خاطر همین اشکالات بقیه رو حتما میخونم و وقتی دارم درسش میخونم بهش فکر میکنم
اما دوستان توی بعضی مسایل که میپرسم فقط اشاره میکنن مثلا از قضیه میلر حل میشه!
خوب دوست عزیز مهم دست به قلم شدنه اون وقت میبینی طرف کجا گیره
اگر اینطور باشه سوالات کنکورم همینطوره مهم حل کردنشه مگر نه همه میدونن قضیه میلر چیه!!!

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
وقتی دوستان سوال میپرسن همینجوری میشم و خیلی چیزها رو نگاه میکنم به خاطر همین اشکالات بقیه رو حتما میخونم و وقتی دارم درسش میخونم بهش فکر میکنم
اما دوستان توی بعضی مسایل که میپرسم فقط اشاره میکنن مثلا از قضیه میلر حل میشه!
خوب دوست عزیز مهم دست به قلم شدنه اون وقت میبینی طرف کجا گیره
اگر اینطور باشه سوالات کنکورم همینطوره مهم حل کردنشه مگر نه همه میدونن قضیه میلر چیه!!!

خوب شما آشفتگیت کمتره خداروشکر. من همینطوریشم آشفتم این کار رو بکنم بدتر میشم. حالا اگه بشه به بچه های سال بعد کمک میکنم. آخه اونطوری هم که شما میگی وقت گیره. مثلا من با گوشی نمیتونم عکس بفرستم باید وصل کنم به لپتاب بعد آپ کنم بعد بفرستم انصافا وقت گیره. شما سعی کنن تو دنیای حقیقی یکی رو پیدا کنی که بتونی بری پیشش یه دفه سوالاتو بپرسی. به نظرم اینطوری بهتره.

mseslampanah

عضو جدید
استاد راستش من الکترونیک رو از روی جزوه و کتاب شما میخونم ولی با یه تفاوت عمده... من چون با روش های مدل گذاری عادت کرده بودم البته نه به اون معنا که بیام واسه هر مساله مدل رسم کنم و... و حتما میدونید از روابط ذهنی که برای هر تقویت کننده بدست اوردم استفاده میکنم و بعدش اثر بارگذاری و... و از کتاب شما فقط تست میزنم و جواب های اخر رو مقایسه میکنم.البته فصل هایی مثل فیدبک رو که عالی گفتید یا ماکزیمم سوئینگ یا تحلیل دی سی جریان ها و بقیه اینا رو از روی خود جزوه و کتاب شما خوندم و.. .بعدش غالب تست های کنکور طوری بود که با اون فرمول های سریع که توی ذهنم دارم حل میشد.

جز مدار های لوپ دار !! و که امسال هم ازش یه تست واسه فت ها اومده بود فکر کنم... از طرفی ازمون 25 درصد اول پارسال نصیر رو حل کردم یه هفته پیش !! خیلی به مشکل خوردم اکثر مسایل یا B ها کوچیک بود یا مدار های لوپ دار بود !! که رفتم دقیق کتابتون رو خوندم و به این روش ها هم تا حدودی مسلط شدم ..خواستم ازتون بپرسم به نظرتون از این مدل تست های غیر لوپ دیگه زیاد توی کنکور نخواهد اومد به نظر شما؟چون خداییش من تا قبل ازمون 25 درصد نصیر اصلا با این روش شما اشنا نبودم و حتی فکر میکردم واسم نیاز نباشه.. ولی توی برق 93 هم دیدم که مشابهش اومده بود..خدا رو شکر کردم باز این ازمون شما رو دیدم... .

و این که استاد من اگه بخوام به درصدی حدود 40 تا 50 برای الکترونیک برسم با فرض سوالات در حد پارسال (اخه درسای مغناطیس و کنترل و سیگنال رو هم میخوام بزنم و خیلی هم خوب بهشون مسلط هستم شکر خدا خیلی بهتر از الکترونیک) و گرایش ارشد هم میخوام برم مخابرات و فقط الکترونیک رو میخوام بزنم که سفید نذاشته باشم... پایه ی مداریم هم خیلی خوبه و بهم توی الکترونیک کمک کرده.. فقط به تستای کنکور مسلط بشم خوبه یا نه حتما بقیه ازمون های ازمایشی پارسال رو هم بزنم؟و ازمون پارسال میشه بگید دقیقا شما طراح ازمون های شماره های چند بودید؟

و این که امسال طراح همه ی ازمون ها خود شما هستید؟چون من نصیر ثبت نام کردم.

چند تا سوال دیگه هم داشتم که دیگه موضوعی بود وقت نمیشه الان ازتون بپرسم.ایا دوباره هم این جا سر می زنید؟

به هر حال منت گذاشتید افتخار دادید.خیلی خوشحال شدم.یه چیز میگم خداییش نخندید ها... دیشب خواب دیدم شما و جناب اقای تقدسی و اقای اشرفیان و اقای کریمی با هم بودید من میخواستم این سوالای الانمو از شما بپرسم که یه دفعه از خواب پریدم.الان دیدم اومدید خیلی شگفت زده شدم.البته شما ها منو ندید ولی من شما رو خیلی قبل تر ها دیدم. :gol:
سلام،
1)به طور کلی بنده حفظ کردن فرمول رو برای کنکور اصلا توصیه نمیکنم. لذا توصیه بنده اینه که همون روشهایی که توی کتاب و جزوه گفته شده رو حتما یاد بگیرید. البته برای رسیدن به درصد 40 تا 50 با همون فرمولهای هم شاید بشه. ولی با روشهای کتاب تحلیل نظری شما مسائل رو ساده تر میتونید حل کنید. امیدوارم برای درسهای دیگه که میگید وضعیتش از الکترونیک بهتره فرمولی حفظ نباشید.
در مورد آزمون سال قبل نصیر که نتونستید خوب بزنید خیلی نگران نباشید. سطح سوالات کنکور آسون تر از اون هستش.

2) در مورد امسال بنده آزمون 50 درصد اول ،50 درصد دوم و آزمون های جامع (البته دو تاشو) طرح میکنم. و بعد آزمون هم کلاس رفع اشکال در مرکز خدمات آموزشی نصیر برگزار خواهم کرد. لذا اگه دوس داشته باشید میتونم اونجا خدمتتوت باشم. امسال تمام آزمون ها رو اساتید نصیر طرح میکنن و امید وارم بعد آزمون کلاس رفع اشکال داشته باشند.

3) بنده همیشه به این صفحه سر میزنم چون میخام بدونم نوع اشکالات بچه ها چی هستش. لذا بعد این هم خواهم بود.

4) در مورد خواب هم شاید تعبیرش همین حضور بنده توی این صفحه باشه.
باز هم اگه سوالی بود هستم خدمتتون. دوستان دیگه هم میتونن سوالات درسی و مشاوره ای شون رو مطرح کنن.

موفق باشید.
اسلام پناه

mseslampanah

عضو جدید
تعبیرش این که استاد خودشون اینجا هستند و کمکتون میکنند ان شا ا... سلام استاد عید بر شما مبارک خوش آمدید .
سلام،
بنده خدمت دوستان جهت پاسخ گویی به سوالاتشون هستم. عید شما و همگی هم مبارک.

malih9068

عضو جدید

سلام،
لطفا سوالتوندوباره رو مطرح کنید.
تشکر استاد یک استاد سلام پناه ما دانشگاه داشتیم خیلی دوست داشتنی بودن فکر کنم نسبتی با ایشون داشته باشید:)
سوالاتم خیلی ساده است میخوام بدونم جوابهای دست میارم درسته یا نه
Ri'این سوال برای

uploadfromtaptalk1412534520021.jpg
و Ri,Ro این سوال

uploadfromtaptalk1412534562737.jpg

و اینکه برای جریان بیس اگر بتا بیشتر از 100 بود Re رو در بتا و اگر کوچکتر بود بتا+1 میگذاریم یا براساس سوال برای رند شدن قرار میدیم چرا بعضی جاها از re صرف نظر میشه به خاطر اینکه مقدارش نسبت به بقیه کمتره یا چیز دیگه؟
سپاس از مهرتون

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام،
1)به طور کلی بنده حفظ کردن فرمول رو برای کنکور اصلا توصیه نمیکنم. لذا توصیه بنده اینه که همون روشهایی که توی کتاب و جزوه گفته شده رو حتما یاد بگیرید. البته برای رسیدن به درصد 40 تا 50 با همون فرمولهای هم شاید بشه. ولی با روشهای کتاب تحلیل نظری شما مسائل رو ساده تر میتونید حل کنید. امیدوارم برای درسهای دیگه که میگید وضعیتش از الکترونیک بهتره فرمولی حفظ نباشید.
در مورد آزمون سال قبل نصیر که نتونستید خوب بزنید خیلی نگران نباشید. سطح سوالات کنکور آسون تر از اون هستش.

2) در مورد امسال بنده آزمون 50 درصد اول ،50 درصد دوم و آزمون های جامع (البته دو تاشو) طرح میکنم. و بعد آزمون هم کلاس رفع اشکال در مرکز خدمات آموزشی نصیر برگزار خواهم کرد. لذا اگه دوس داشته باشید میتونم اونجا خدمتتوت باشم. امسال تمام آزمون ها رو اساتید نصیر طرح میکنن و امید وارم بعد آزمون کلاس رفع اشکال داشته باشند.

3) بنده همیشه به این صفحه سر میزنم چون میخام بدونم نوع اشکالات بچه ها چی هستش. لذا بعد این هم خواهم بود.

4) در مورد خواب هم شاید تعبیرش همین حضور بنده توی این صفحه باشه.
باز هم اگه سوالی بود هستم خدمتتون. دوستان دیگه هم میتونن سوالات درسی و مشاوره ای شون رو مطرح کنن.

موفق باشید.
اسلام پناه

ممنونم استاد لطف کردید.شما درست میگید البته نه که حفظ حفظ کرده باشم همشو با اثبات و تونن و.. ولی بازم ممنونم.واسه درسای دیگه نه اصلا این طوری نیست.

ممنونم از لطفتون باشه اگه سوالی داشتم خدمت می رسم.

اره خدا رو شکر کردم این قدر زود تعبیر شد.با این حال استاد من کلی سوال دیگه هم داشتم که برام مونده بود حالا که لطف کردید اومدید من فردا کلا الکترونیک میخونم و سوالامو ازتون می پرسم.امیدوارم سر و کله مولتی یوزر ها پیدا شد این جا باعث نشند مثل گذشته از این جا برید به هر حال همیشه یه عده .... همه جا هستند.

بازم ازتون تشکر میکنم.

mseslampanah

عضو جدید
تشکر استاد یک استاد سلام پناه ما دانشگاه داشتیم خیلی دوست داشتنی بودن فکر کنم نسبتی با ایشون داشته باشید:)
سوالاتم خیلی ساده است میخوام بدونم جوابهای دست میارم درسته یا نه
Ri'این سوال برای

مشاهده پیوست 222887
و Ri,Ro این سوال

مشاهده پیوست 222888

و اینکه برای جریان بیس اگر بتا بیشتر از 100 بود Re رو در بتا و اگر کوچکتر بود بتا+1 میگذاریم یا براساس سوال برای رند شدن قرار میدیم چرا بعضی جاها از re صرف نظر میشه به خاطر اینکه مقدارش نسبت به بقیه کمتره یا چیز دیگه؟
سپاس از مهرتون

سلام،
در مورد شکل اول مقدار مقاومت خواسته شده برابر هر مقاومتی که در امیتر هستش در B+1 بعلاوه rp.

برای شکل دوم برای محاسبه مقاومت ورودی و خروجی باید از Vt و It استفاده کنیم چون حلقه جهتدارداریم. دلیل اینکه بعضی مواقع re لحاظ نمیشه کوچک بودن آن در مقابل بقیه مقاومت های سری با آن است.
موفق باشید.

mseslampanah

عضو جدید
ممنونم استاد لطف کردید.شما درست میگید البته نه که حفظ حفظ کرده باشم همشو با اثبات و تونن و.. ولی بازم ممنونم.واسه درسای دیگه نه اصلا این طوری نیست.

ممنونم از لطفتون باشه اگه سوالی داشتم خدمت می رسم.

اره خدا رو شکر کردم این قدر زود تعبیر شد.با این حال استاد من کلی سوال دیگه هم داشتم که برام مونده بود حالا که لطف کردید اومدید من فردا کلا الکترونیک میخونم و سوالامو ازتون می پرسم.امیدوارم سر و کله مولتی یوزر ها پیدا شد این جا باعث نشند مثل گذشته از این جا برید به هر حال همیشه یه عده .... همه جا هستند.

بازم ازتون تشکر میکنم.

بله دفعه قبل وجود مولتی یوزها باعث شد که بنده نتونم خدمتتون باشم. ولی این دفعه دیگه فرق میکنه و حضور این عزیزان نمیتونه مانع آمدنم به این صفحه بشه.
موفق باشید.

malih9068

عضو جدید

سلام،
در مورد شکل اول مقدار مقاومت خواسته شده برابر هر مقاومتی که در امیتر هستش در B+1 بعلاوه rp.

برای شکل دوم برای محاسبه مقاومت ورودی و خروجی باید از Vt و It استفاده کنیم چون حلقه جهتدارداریم. دلیل اینکه بعضی مواقع re لحاظ نمیشه کوچک بودن آن در مقابل بقیه مقاومت های سری با آن است.
موفق باشید.
سپاس استاد پس هرجا حلقه داشته باشیم میشه از vt,it استفاده کرد؟ مثل مقاومت معادل توی مدار؟
ایا توی تستها میتونیم اعشار رو رند کنیم و با چند صدم اختلاف به جواب برسیم یا نه؟

mseslampanah

عضو جدید
سپاس استاد پس هرجا حلقه داشته باشیم میشه از vt,it استفاده کرد؟ مثل مقاومت معادل توی مدار؟
ایا توی تستها میتونیم اعشار رو رند کنیم و با چند صدم اختلاف به جواب برسیم یا نه؟

هرجا حلقه داشته باشیم مجبوریم از vt و it استفاده کنیم و بقیه جاها مجبور نیستیم ولی میتونیم استفاده کنیم. سوال دومتون هم جواب کلی نداره و باید موردی بهش نگاه کرد ولی شما خودتون رو درگیر این موضوع نکیند مشکلی پیش نمیاد.
موفق باشید.

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلامم استاد خسته نباشید.استاد یه سوال خدمتتون داشت.مثل سوال امسال الکترونیک امسال

که جوابش تو گزینه ها نبود.این تیپ سوالات رو چطوری بخونیم؟؟کتابی غیر از کتاب خودتون هست که رو این سوالات

مانور داده باشه؟؟من کتاب شما رو دارم مال سال 91

mseslampanah

عضو جدید
سلامم استاد خسته نباشید.استاد یه سوال خدمتتون داشت.مثل سوال امسال الکترونیک امسال

که جوابش تو گزینه ها نبود.این تیپ سوالات رو چطوری بخونیم؟؟کتابی غیر از کتاب خودتون هست که رو این سوالات

مانور داده باشه؟؟من کتاب شما رو دارم مال سال 91
سلام،
توی کتاب چاپ سال قبل حدود 200 تست تالیفی سخت آورده شده است که شبیه همون سوالی هست که میگید در ضمن شما سوالات کتاب CMOS و میکروالکترونیک آقای رضوی رو حل کنید از این دست سوالات رو میبینید. شما میتونید جزوه تابستون امسال کلاس بنده رو تهیه کنید اکثر سوالات رضوی توش حل شده است.
موفق باشید.

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
سلام خدمت استاداسلام پناه عزیز خسته نباشید واقعا خدا چ لطفی شامل حال ما کرده ک حضور شمارو اینجا کنار خودمون دوباره داشته باشیم.. استاد منم حضورتون رو خیر مقدم میگم و امیدوارم تا حد توانتون تا لحظات پایانی تو این انجمن در کنار ما باشید چون تازه خیلی از دوستان قراره دوره تست زنی رو کم کم شروع کنن و طبیعتا اشکالات و سوالات طی روزهای اینده و ابان ماه حجم بیشتری ب خودش میگیره و حضور شما اینجا خیلی میتونه کمک حال بچه ها باشه ..امیدوارم مسایل حاشیه ای باعث این نشه ک ما وجود شمارو اینجا از دست بدیم.. بنده ب عنوان یه سال اولی ک رو درس الکترونیک خیلی حساب باز کردم واقعا از حضور شما خرسندم و اینو ب فال نیک میگیرم..
استاد واقعیتش حضور شما سوپرایزی بود و بنده شخصا غافلگیر شدم .. ی کمی هم دست پاچه شدم و کلی سوال از ذهنم پرید انشالله سوالات و اشکالات رو کم کم از حضورتون خواهیم پرسید..
سپاس.

Sent from my HUAWEI G730-U10 using Tapatalk

sanup2006

عضو جدید
سلام خدمت استاد اسلام پناه عزیز.
اول تشکر میکنم از حضورتون و خدا خیر نصیبتون بکنه.

آیا کلاس رفع اشکال برای ترم پاییز تو مشهد دارید ؟
با توجه به اینکه امسال تابستان مشهد نبودید میشه یه کپی از جزوه تابستون رو در اختیار نصیر مشهد بذارید تا بچه ها بتونن تهیه کنن؟

IMG_20141006_112538.jpg
چرا Vi=4.3ie نشده ؟

ta2.jpg Ro ?

Kaka_s

عضو جدید

با توجه به اینکه امسال تابستان مشهد نبودید میشه یه کپی از جزوه تابستون رو در اختیار نصیر مشهد بذارید تا بچه ها بتونن تهیه کنن؟

مشاهده پیوست 222922
چرا Vi=4.3ie نشده ؟

مشاهده پیوست 222923 Ro ?

جسارته البته در حضور استاد اسلام پناه اما جواب سوال دومتون رو میدم. ببین مقاومت خروجی دیده شده همونطور که نوشتی خودت برابر موازی Rseens6 و RseenD4 میشه.از سورس M6 طبق فرمولی که نوشتی ro دیده میشه. میم.نه مقاومت دیده شده از درین M4 که برات سوال بود. فرمول مقاموت دیده شده از دریم فت RseenD=ro(1+gmRs)+Rs هستش دیگه حالا تنها اینجا مقاومتی که تو سورس M4 هست که نقش Rs رو بازی میکنه مقاومت دیده شده از سورس M2 هست که همون 1/gm2 میشه و باقی ماجرا...

llvll.asoud

کاربر ممتاز
تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

مشاهده پیوست 222922
چرا Vi=4.3ie نشده ؟

مشاهده پیوست 222923 Ro ?

سلام من الكترونيكم افتضاحه ولي خب واسه سوال اولتون اين به ذهنم اومد گفتم بگم(خواستم بگم به حواب من اعتمادي نيستا فقط نظر شخصيه :دي)
اگه نگاه كنيد دوتا مقاومت ٤.٣ كيلو و ٢٥ اهم موازي هستند و چون ٤.٣ كيلو خيلي بزرگتر از ٢٥ اهم هستش پس عملا حرياني ازش عبور نميكنه و به منزله مدار باز ميشه واسه همينه كه نوشته منفي ٢٥ آي

Sent from my iPhone using Tapatalk

keyhan386

عضو جدید

مشاهده پیوست 222922
چرا Vi=4.3ie نشده ؟

مشاهده پیوست 222923 Ro ?
سلام دوست عزیز
سوال اول رو تو یکی از پست ها بررسی کردیم ولی اینجا هم باز بررسی میکنیم البته با اجازه استاد :)
IMG_20141006_161449.jpg
سوال 2 هم به روابط کتاب استاد اسلامپناه صفحات 268 و 269 مراجعه کنید مثال 7 : حل شکل د صفحه 269 را یکبا دیگه خوب بخونید توی محاسبه RseenD4 و حل شکل ج توی محاسبه RseenD6 ; کمکتون میکنه شاید توی حل سوال شما از تقریب هم استفاده شده موفق باشید

آخرین ویرایش:

Paydar91

کاربر ممتاز
بله دفعه قبل وجود مولتی یوزها باعث شد که بنده نتونم خدمتتون باشم. ولی این دفعه دیگه فرق میکنه و حضور این عزیزان نمیتونه مانع آمدنم به این صفحه بشه.
موفق باشید.

سلام استاد.خب من سوالمو ازتون می پرسم.ممنونم بابت وقتی که میزارید.

سوال اولم این هست توی عکسی که گذاشتم در زیر ایا روابطی که نوشتم درسته؟

سوال دوم این هست حالا توی مسایل من به روشی که توی این عکس گذاشتم

واسه الکترونیک kvl می زنم و واسه npn که بلد بودم ولی pnp رو بلد نبودم که از روی حل مسایل شما به نتیجه ای رسیدم(گفتم توی pnp ترتیب ولتاژ ها رو عوض نکنم ولی فقط مثبت و منفیشو توی شکل عوض کنم) که روی قسمت بالای عکس توضیح دادم... ولی در اون تیکه ای که نوشتم ایا این درسته شک دارم و فکر میکنم اشتباه هستش ؟! ممنون میشم دلیلش رو بگید ...در ادامه من سه مثال از کتابتون رو با حل خودم گذاشتم که با استدلالی که خودم گفتم دو تاش درسته..ولی مثال 4 صفحه ی 55 که ولتاژ کلکتور بیس بوده رو با چیزی که گفتم تناقض داره و فکر کنم اشتباه حل کردم..به هر حال ممنون میشم یه رهیافتی بدید واسه ترانزیستور های pnp میخوام تحلیل دی سی کنم به نظر شما بهتره ولتاژ ها رو بر حسب مثلا ولتاژ بیس-امیتر بنویسم که همیشه صورت سوال هم اینو میده و مثبته (مثل عکسی که گذاشتم و بگم پلاریته ها بر عکس ) یا نه بیام بر حسب ولتاژ امیتر-بیس بنویسم و بقیه رو همین طور؟ که فکر کنم منفی ولتاژ قبلی میشه... ولی اگه این طوره چرا ولتاژ بیس-کلکتور منفی ولتاژ کلکتور-بیس نشده که گفتم مثال رو هم من اشتباه حل کردم... واقعا پاک گیج شدم توی این موضوع؟

سوال سوم این هستش که من قبل تر ها یه ذهنیتی داشتم فکر کنم کلا غلطه مبنی بر این که دلیل این که بعضی وقتا طبق رابطه ی مقامت بیس خیلی کمتر از بتا به علاوه یک برابر مقاومت امیتر باشه می توینم از جریان بیس صرف نظر کنیم دلیلش این هست که جریان بیس در این حالت خیلی ناچیزه و برای همین صرف نظر می کنیم ولی در ادامه با حل مثال های 9 و 10 و 11 و 14 به این نتیجه رسیدم نه دلیل این که در این مواقع از جریان بیس صرف نظر می کنیم این نبوده که فکر می کردم بلکه توی این حالت طبق کسری که توی حل مثال 14 چاپ قدیمتون تک جلدی هست دلیلش این هست که از مقاومت بیس صرف نظر می کنیم چون در برابر اون جمله ناچیزه و کلا این سبب میشه نقطه ی کار ترانزیستور با تغییر بتا زیاد تغییر نکنه و اصلا ربطی به مقدار جریان بیس نداره..چرا که در مثال های قبل تر بود که با این که جریان بیس خیلی کم بود ولی چون رابطه ی مقامت بیس خیلی کمتر از بتا به علاوه یک برابر مقاومت امیتر برقرار نبود از جریان بیس صرف نظر نمی کنیم و دلیلش هم این هست با تغییر بتا نقطه ی کار ترانزیسترو خیلی تغییر میکنه..
ایا نتیجم درسته ؟

سوال چهارمم این هستش که درسته شما گفتید ترجیحا از میلر استفاده نکنیم..حتی اگه بهره هم زیاد باشه... با این حال من گفتم یه کاری بکنم توی تستا به نظر شما درسته یا نه؟ و اون این هست که توی تستا میام به جواب گین نگاه میکنم اگه مثل برق فکر کنم 92 بود یا 91 مثلا جواب ها در حد 2 و 2.5 و 5 این طوری به هم نزدیک بود از روش kcl میرم ولی اگه بالا بود و گزینه ها به هم نزدیک نبود از میلر میرم که شکر خدا جایی هم مشکل نداشتم..جز در یک جا اونم تست 20 برق 83 صفحه ی 126 کتابتون که شما با روش kcl -360 بدست اوردید ولی با میار -400 بدست میاد از طرفی حل دانشگاه تهران اونم -400 رو گفته درسته ؟ الان من موندم چی درسته؟ این جا که گین هم بزرگه اگه حل بنده و دانشگاه تهران اشتباهه دلیلش چی هست؟

البته بنده سوال هایی دیگه هم داشتم که فعلا بیش از این وقت شما رو نمی گیرم.بابت وقتی که میزارید ازتون ممنونم.

Reza system 94

عضو جدید

ممنون از لطف همتون.
این سوال تو نقل قول رو هم یکم توضیحی بدید ممنون میشم.
سپاس
سلام دوست عزیز
ببخشید کتاب همراهم نبود
در حد کلی برات با کی سی ال ثابت کردم به R3تو کی سی ال من بستگی ندارهuploadfromtaptalk1412617437594.jpg

sanup2006

عضو جدید
سلام دوست عزیز
ببخشید کتاب همراهم نبود
در حد کلی برات با کی سی ال ثابت کردم به R3تو کی سی ال من بستگی ندارهمشاهده پیوست 222979

موقع ای که میخوای بارگذاری کنی فرق میکنه جز فیدبک باشه یا نه.
برای این موردد چه پاسخی دارید دوست عزیز.
تشکر از وقتی که دادید.

mseslampanah

عضو جدید

مشاهده پیوست 222922
چرا Vi=4.3ie نشده ؟

مشاهده پیوست 222923 Ro ?
سلام،
سلامت باشید.
اگه منظورتون رفع اشکال بعد از آزمون هست که بعیده توی مشهد کلاس داشته باشم. برای جزوه تابستون بهتره از بچه های کلاس تابستون بگیرید بنده شاید نتونم کمک بکنم ولی توصیه میکنم حتما جزوه تابستون بنده رو مطالعه کنید.
در مورد شکل اول: هر مداری که با یک منبع ولتاژ موازی بشه در نظر گرفته نمیشه و هر مدار ی که باید منبع جریان سری شده باشه هم حذف میشه. در این شکل مقاومت 4.3کیلو اهم با vi موازی شده است.
در مورد شکل دوم: مقومت دیده شده از درین M4 از رابطه ro(1+gmRs)+Rs بدست میاد که در ان رابطه Rs مقاومت دیده شده از سورس M2 هستش که در اینجا میشه 1/gm2.امیدوارم مشکل شما حل شده باشه اگه نه بیشتر توضیح بدم؟
موفق باشید.

mseslampanah

عضو جدید
سلام من الكترونيكم افتضاحه ولي خب واسه سوال اولتون اين به ذهنم اومد گفتم بگم(خواستم بگم به حواب من اعتمادي نيستا فقط نظر شخصيه :دي)
اگه نگاه كنيد دوتا مقاومت ٤.٣ كيلو و ٢٥ اهم موازي هستند و چون ٤.٣ كيلو خيلي بزرگتر از ٢٥ اهم هستش پس عملا حرياني ازش عبور نميكنه و به منزله مدار باز ميشه واسه همينه كه نوشته منفي ٢٥ آي

Sent from my iPhone using Tapatalk
سلام،
این تحلیل صحیح نیست دوست عزیز،توضیح دادم توی یکی از پستها.
موفق باشید.;)

mseslampanah

عضو جدید

سلام،بعید مییدونم که اینجا این مقاومت رو جز فیدبک نگرفته باشم. ولی در حالت کلی هر مقاومتی که بین نمونه بردار و مقایسه گر تا زمین باشه میشه جز فیدبک و یا جز تقویت کننده اصلی گرفت و بهتره جز فیدبک بگیریم چون روند حل مسئله رو ساده میکنه.
موفق باشید.

بالا