تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستاني كه از حل اين مثالها استفاده ميكنن اميدوارم واقعا بدردشون بخوره چه اونايي كه در خفا استفاده ميكنن چه اونايي كه در ظاهر مطمئن باشيد تو هيچ كتابي با اين جزييات و روشهاي مختلف حل نشده اميدوارم براتون مفيد بوده باشه!!!

بله درسته در هیچ کتابی به این واضحی وبا این جزئیات توضیح داده نشده .واقعا لطف میکنین خدا خیرتون بده.ما که مثل یک کلاس کنکور استفاده میکنیم.اگه قبلا از الکترونیک خوشمون نمیامد و به زور میخوندیم الان با سر میریم. من که از الان امید دارم انشا الله با یکم تلاش بتونم7 سوال الکترونیک را حتما جواب بدم. واقعاممنون از وقتی که میزارین.

منم از اقای ارشد67 تشکر میکنم
من پارسال الک رو بی خیال شدم ولی وقتی سوال و راه حلای شما رو میبینم هم استفاده می کنم و هم به این درس علاقمند شدم درسی که تا یک ماه پیش همش استرس و نگرانیشو داشتم ولی الان خیلی عالیه
امیدوارم هر چی از خدا می خواهید بهتون بده و همیشه شاهد موفقیتتون باشیم:)

sina_oonline

عضو جدید
دوست عزيز منبع جريان اگر DC باشد حتما در حالت ac مدار باز خواهد شد مگر اينكه به عنوان ورودي ac بكار رود شايد به جاي vi در حالت ac از ii استفاده شده!
ممنونم از راهنماییتون . به نظر اشتباه چاپی میاد :-؟ من باز هم روش فکر می کنم تا ببینم نکته از از قلم نیفتاده باشه
متشکر

بعدا نوشت : منظور از منبع در مدار منبع مستقل جریان متناوب بوده است که به عنوان ورودی به سیستم داده شده است بنابر این نباید منبع در تحلیل متناوب حذف شود

آخرین ویرایش:

sanup2006

عضو جدید
برای چی تو کتاب الکترونیک آقای اسلام پناه فصل 2 ترانزیستورهای BJT برای تحلیل dc اینقدر جریان و جریان کشی کردند !!!!
من تا اونجایی که یادمه تو دانشگاه با یه مدل " پای " مدار حل میشد.
این روش خیلی برام غریبه. دوستان برم رو کتاب دیگه ای یا سعی کنم این روش رو یاد بگیرم ؟

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای چی تو کتاب الکترونیک آقای اسلام پناه فصل 2 ترانزیستورهای BJT برای تحلیل dc اینقدر جریان و جریان کشی کردند !!!!
من تا اونجایی که یادمه تو دانشگاه با یه مدل " پای " مدار حل میشد.
این روش خیلی برام غریبه. دوستان برم رو کتاب دیگه ای یا سعی کنم این روش رو یاد بگیرم ؟
دئست عزيز تحليل دي سي مدل پاي لازم نداره اصلا مدل پاي براي ac است اگه برات غريبه با همون روش پاي مثالهايي كه من گذاشتمو حل كن اگه تونستي نيازي به جريان و جريان كشي نيست

sanup2006

عضو جدید
دئست عزيز تحليل دي سي مدل پاي لازم نداره اصلا مدل پاي براي ac است اگه برات غريبه با همون روش پاي مثالهايي كه من گذاشتمو حل كن اگه تونستي نيازي به جريان و جريان كشي نيست
عذر میخوام .بله منظورم همون ac بود.
کحبت کنید لینک بدید چون من آدرس فایل های شما رو ندارم.و بهتر میدونم اگر مطلب عمومی هست توی امضاتون قرار بدید. البته جسارت نباشه دوست عزیز.

و کلام آخر هم اینکه منبع خودمو تغییر بدم ؟ با چی برم جلو ؟ چه روشی حرفه ای تره و میتونه بیشتر کمکم کنه؟ اگر روش استاد اسلام پناه عاقبت ! بهتری داره خوب یادش میگیرم.

تشکر.

arshad1367 عزیز من چند پست صفحه قبل رو خوندم.این مثالهایی که حل میکنید بر چه اساسه؟ آیا ترتیب آموزشی داره یا ...
لطفا یه تعریفی از روش کارتون توی تاپیک بگید چون تازه این تاپیک اومدم.

آخرین ویرایش:

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
کحبت کنید لینک بدید چون من آدرس فایل های شما رو ندارم.و بهتر میدونم اگر مطلب عمومی هست توی امضاتون قرار بدید. البته جسارت نباشه دوست عزیز.

و کلام آخر هم اینکه منبع خودمو تغییر بدم ؟ با چی برم جلو ؟ چه روشی حرفه ای تره و میتونه بیشتر کمکم کنه؟ اگر روش استاد اسلام پناه عاقبت ! بهتری داره خوب یادش میگیرم.

تشکر.
همين تاپيك ورق بزن چند صفحه قبل قريب به 7 8 تا مثاله همه رو با مدل پاي حل كن
بنده به هيچ وجه توصيه نميكنم كتاب اسلام پناه و جزوشونو به دقت بخونيد در حال حاضر بهترينه خود دانيد

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز

تشکر.

arshad1367 عزیز من چند پست صفحه قبل رو خوندم.این مثالهایی که حل میکنید بر چه اساسه؟ آیا ترتیب آموزشی داره یا ...
لطفا یه تعریفی از روش کارتون توی تاپیک بگید چون تازه این تاپیک اومدم.
هدف آموزش الكترونيك به روش kvl و kcl هستش و گاها روشهايي كه تو بعضي مدارات بهتره استفاده شه مثل روش كلاسيك يا روش vout=Routiout دوست داشتيد نگاه كنيد

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
Rout.jpgمحاسبه مقاومت خروجي اينه جريان ويلسون با تكنيك زمين مجازي-بزودي

bio_elec

عضو جدید
9.jpg
در این سوال که شما قرار دادین
یک kcl میتونیم در گره هایی که بین q 2وq4 همچنین گره بین q1وq3 زد
جریان ترانزیستور 1و2 برابر هست(i') وهردو نصف ترانزیسیور7 (i)هست
I=vb2 gm
I’=vb2gm/2
جریان ترانزیستو 5 و6 هم باهم برابره.
یک جریان از ترانزیستو 5 (i")هم به گره مربوط بهش وارد میشه
I”=-vogm
'i+i''=i'''
I’’’=vb1gm
اما نمی تونم رابطه ای voو vb ها و vi پیدا کنم.

آخرین ویرایش:

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 160901
در این سوال که شما قرار دادین
یک kcl میتونیم در گره هایی که بین q 2وq4 همچنین گره بین q1وq3 زد
جریان ترانزیستور 1و2 برابر هست(i') وهردو نصف ترانزیسیور7 (i)هست
I=vb2 gm
I’=vb2gm/2
جریان ترانزیستو 5 و6 هم باهم برابره.
یک جریان از ترانزیستو 5 (i")هم به گره مربوط بهش وارد میشه
I”=-vogm
'i+i''=i'''
I’’’=vb1gm
اما نمی تونم رابطه ای voو vb ها و vi پیدا کنم.

sds.jpg

bio_elec

عضو جدید

ممنون چقدر کوتاه و ساده حل شد.فقط چند تا سوال:
1- چرا ترانزیستور M7 حذف شد و زمین شد؟
2- منابع vbها مستقل بودند که در حالت ac حذف شد؟
3- به جای kvl ,kcl که برای بدست اوردن i' برحسب i زدین میتونستیم از تقسیم جریان هم بریم؟

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون چقدر کوتاه و ساده حل شد.فقط چند تا سوال:
1- چرا ترانزیستور M7 حذف شد و زمین شد؟
2- منابع vbها مستقل بودند که در حالت ac حذف شد؟
3- به جای kvl ,kcl که برای بدست اوردن i' برحسب i زدین میتونستیم از تقسیم جریان هم بریم؟

1. در حالت تفاضلی زمین میشود
2. منابع دی سی ا ند vb هم زمین میشوند
3. بله

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتم بهتون كه كلا فرمول رو از ذهنتون جز در موارد خيلي خيلي خاص بياريد بيرون به روش مداري حل ميكنيم منتظر باشيد حل ميكنم !

يه مقدار سنگين شايد باشه ولي جهت آموزش بود ضمنا در انتها به صورتي تقريبي جواب بدست امده كه همين مدنظر است.
Rout.jpg

bio_elec

عضو جدید
يه مقدار سنگين شايد باشه ولي جهت آموزش بود ضمنا در انتها به صورتي تقريبي جواب بدست امده كه همين مدنظر است.
مشاهده پیوست 160957

بله واقعا سنگین بود ولی خیلی ساده وقشنگ تحلیل شده بود.ممنون ازتون
فقط برایbjt هم میتونیم از مقاومت با مقدار 1 بر gm استفاده کنیم؟؟

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
سواال عالی
ممنون
كتاب فاندمنتال دكتر رضوي کدوم کتابه ؟
شكل اكثر سوالات كنكور و علي الخصوص دوتا سوال تفاضلي 92 ازين كتابها گرفته شده بود
Fundamentals of Microelectronics
and
Design of Analog CMOS Integrated Circuits (Behzad+Razavi

bio_elec

عضو جدید

ممنون فقط چند تا سوال:
این فرمول همیشه استفاده میشه:
(gm=2*radikl(kiD
VPو IDss چند است ?
چون فرمولهایی که ما داریم ایناست
(gm=(2/|vp|)radikal(ID*IDss
ID=IDss*(1-(vgs/vp))^2
و یک مشکل دیگه اینکه ID روکه در فرمول gm قرار دادین چطوری بدست اوردین؟

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون فقط چند تا سوال:
این فرمول همیشه استفاده میشه:
(gm=2*radikl(kiD
VPو IDss چند است ?
چون فرمولهایی که ما داریم ایناست
(gm=(2/|vp|)radikal(ID*IDss
ID=IDss*(1-(vgs/vp))^2
و یک مشکل دیگه اینکه ID روکه در فرمول gm قرار دادین چطوری بدست اوردین؟

دقت كنيد فرمولهايي كهش ما گفتيد براي ترانزيستواهاي jfet هستش نه mosfet!!!
براي ماسفت ازين فرمول همچنين فرمولهاي ديگه هم ميشه استفاده كرد كه بستگي به اطلاعات سوال داره
IDss=2mA روي سوال داده چون ترانزيستورها مشابه اند نصف ميشه براي M5,6 و براي M3,4 و M1,2 هم 1/2 ميشه
gm3,4=2sqrt(KID)=2SQRT(8*0.5)=4 K=1/2MNcox(W/L)=1/2*4*4=8

bio_elec

عضو جدید
دقت كنيد فرمولهايي كهش ما گفتيد براي ترانزيستواهاي jfet هستش نه mosfet!!!
براي ماسفت ازين فرمول همچنين فرمولهاي ديگه هم ميشه استفاده كرد كه بستگي به اطلاعات سوال داره
IDss=2mA روي سوال داده چون ترانزيستورها مشابه اند نصف ميشه براي M5,6 و براي M3,4 و M1,2 هم 1/2 ميشه
gm3,4=2sqrt(KID)=2SQRT(8*0.5)=4 K=1/2MNcox(W/L)=1/2*4*4=8

خیلی ممنون هم برای سوال خوبتون هم برای رفع اشکالات که میفرمائین.

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
j.jpg اينم يه سوال ديگه كه اينبار متفاوت با همه سوالا حل خواهد شد با يه روش جالب

بالا