تاپیکی در مورد نقض وجود خدا

reborn

عضو جدید
سلام دوستان.
آقا میخوام یه بحث دوستانه داشته باشیم در این زمینه. دوستانیکه اعصاب ندارن لطفا داخل نیان.

از یک سئوال ساده شروع میکنم:
چرا در اثبات وجود خدا گفته میشه این جهان نمیتونه بدون یک خالق باشه اما خود خالق میتونه همینجوری بوده باشه! باز اینجا بحث تسلسل پیش میاد. خوب چرا بجای اینکه همه چیز رو بدیم دست یک خدا و اون رو واجب الوجود فرض کنیم خود جهان رو واجب الوجود فرض نکنیم؟

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
آقا میخوام یه بحث دوستانه داشته باشیم در این زمینه. دوستانیکه اعصاب ندارن لطفا داخل نیان.

چرا در اثبات وجود خدا گفته میشه این جهان نمیتونه بدون یک خالق باشه اما خود خالق میتونه همینجوری بوده باشه! باز اینجا بحث تسلسل پیش میاد. خوب چرا بجای اینکه همه چیز رو بدیم دست یک خدا و اون رو واجب الوجود فرض کنیم خود جهان رو واجب الوجود فرض نکنیم؟

میشه برای من توضیح بدی منظورت چیه و واجب الوجود به چه معناست...؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

سلام
بحث اثبات وجود خداوند در بین فلاسفه بزرگ هنوز به نتیجه نرسیده و هر طرف دلیل خودش رو داره
به نظرم موضوعی هستش که می شه از راه فطرت انسان که فطرتی خدا شناس داره بهش رسید
فطرت خدا شناس همونی هستش که وقتی در وضعیت بدی قرار می گیرد از موجودی ( که شاید هویتش برای فرد اصلا معلوم نبشه ) کمک می گیره
منم یک دلیل برای اثبات وجود خدا میارم
می گم :
شما وارد اتاقی شدین که خیلی مرتب و منظمه ، این اتاق که خود به خود مرتب نشده و حتما کسی اونو مرتب کرده ،
حالا اینو به جهان بست بدین...
گرچه فکر نکنم در این تاپیک به نتیجه ای برسین

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام....بنده همین سوال رو از یک طلبه پرسیدم ولی در جواب بهم گفت:{علما میگویند به این مسئله فکر نکنید چون دیوانه میشوید}اینم جوابه به نظر ایشون منطقی بود که به من دادن.
بیش از این نمیتونم بحث کنم چون بعضیا خوششون نمیاد وارد جزئیات شد و ده تا اخطار واست میفرستن....ممنون

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام....بنده همین سوال رو از یک طلبه پرسیدم ولی در جواب بهم گفت:{علما میگویند به این مسئله فکر نکنید چون دیوانه میشوید}اینم جوابه به نظر ایشون منطقی بود که به من دادن.
بیش از این نمیتونم بحث کنم چون بعضیا خوششون نمیاد وارد جزئیات شد و ده تا اخطار واست میفرستن....ممنون

سلام
بیشتر این جواب رو به کسایی می دن که وجود خدا رو قبول دارند ولی بدنبال تکیه گاه خدا هستند ، یعنی اینکه به کجا تکیه داده ، کجا نشسته ، از کجا امده و ...
البته نمیشه بی سوادی طلبه ای رو گردن کسی انداخت
حالا شما چرا رفتین از طلبه سوال پرسیدین ، خوب می رفتین از یک روحانی با تجربه تر می پرسیدین ...
در مورد وجود خدا هنوز بزرگای مخالفین و موافقین به نتیجه نرسیدن اینجا که جای خود داره .

nafis...

مدیر بازنشسته
سلام دوستان.

سلام :gol:
ورودتون رو به باشگاه خوش آمد میگم!:smile:
فقط یه سوال برام پیش اومد، که اینجا تالار فلسفه هست؟:w20:

یه سوال! شما دلایلی بیارید که میشه گفت این جهان میتونه بدون یک خالق باشه
پ.ن: خب سوال شما دو خطه ولی کلی سواله و این طوری فک نمیکنم شیوه! درستی انتخاب کردین

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام
خب ببین چیزی که نظم داره ناظم میخاد دیگه!
به نظرم جواب s1m5j8 درست همون جوابی هست که میشه داد به این سوالت!

آخه ما وجودمون از خودمون نیست ! همینطور این جهان و همه مخلوقات!
خب باید یه چیزی که وجودش از خودش هست و از هیچ جای دیگه ای نگرفته، باید به بقیه وجود بده!
اصلا وجود یعنی خدا!خدا وجود است،و عدم در او راه ندارد.

یه روش دیگه برای اثبات:
این جهان نیازمند است به طور مطلق، خب باید یه چیزی این نیازهای این جهان رو برطرف کنه. همون چیزی که این نیازهارو برطرف کرده و میکنه نامش الله است.

آخرین ویرایش:

tehranUNIVERSITY

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
سلام
بحث اثبات وجود خداوند در بین فلاسفه بزرگ هنوز به نتیجه نرسیده و هر طرف دلیل خودش رو داره

سلام:gol:
میشه بفرمائید کدوم فلاسفه بزرگ هنوز به نتیجه نرسیدن !!!!؟؟
تقریبا همه برهان هایی که برای اثبات وجود خدا میارن، به برهان امکان و وجوب میرسه و این برهان هم عقلیست و راهی جز پذیرفتنش نیست و الّا ...

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
مبنای تاپیک رو بر برهان وجوب و امکان در اثبات وجود خدا گذاشتید. در این برهان، ابتدا دو اصل فلسفی عدم تسلسل و عدم دور به عنوان پیش نیاز بحث اثبات میشه. بعد اثبات میشه که تمامی ممکن الوجودها به یک واجب الوجود نیاز دارند که به واجب الوجود نهایی میگوییم خدا. در این برهان، توصیف زیادی از واجب الوجود نمیشه. فقط واجب الوجود نمی تونه مخلوق دیگری باشه که در اینصورت، تبدیل به ممکن الوجود میشه.
حالا، سوالی که من دارم، اگر بر فرض جهان (که بستگی به تعریف شما از جهان داره که چی باشه) رو همون واجب الوجود بگیریم، اونوقت چطور وجود خدا نقض میشه؟

kalla

عضو جدید
وجود خدا را حتي......انسانهاي ماقبل تاريخ هم رد نميكردند!!!فقط بر سر اينكه خدا كيست وچيست نزاع داشته اند..آيا قوانين رياضي را مغز انسان ابداع كرد يا اينكه از قبل وجود داشت و مغز فقط آن را كشف كرد..آيا دودوتا امكان دارد پنج تا بشود؟! يك مثال ابتدايي بود تا نظم قبل از وجود انسان وحتي يك موجود زنده بر روي زمين را درك كنيد..اين دنيا هم طبق آيات قرآن وهم علم ثابت كرده است كه نقطه آغازي داشته و هم گرا يا واگرا به سمت نابودي ميرود..آيا جسمي كه آغاز وپايان آن ثابت شده ميتواند واجب الوجود باشد؟!!وخود خالق خود باشد؟! اينجاست كه وجود موجودي واجب الوجود ضرورت ميابد..وطبق آيات قرآن مغزانسان هيچ گاه به كيفيت چگونگي وجود خدا پي نخواهد برد وبا توجه به نقص اثبات شده مغز انسان قابل قبول ميباشد..
اميد وارم قانع كننده باشد..

بالا