تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

3mmehdi

عضو جدید
توی کتیا با فرمت igs ذخیره کن و توی گمبیت import رو انتخاب کن و بعد iges. نهایتا بعد از اعمال تغییرات لازم در گمبیت export رو و سپس mesh رو انتخاب کن. در ادامه میری توی فلوئنت و با گزینه file-read-case وارد فلوئنت میکنی.
ممنون مشکلم حل شد

persian A4

عضو جدید
سلام

برای مدل کردن احتراق و محاسبه مقدار NOx نياز به کمک دارم

از کدام مدل استفاده کنم?

species model,non primixed ,....????

namixx

عضو جدید
خواهش می کنم کمکم کنید

خواهش می کنم کمکم کنید

هر کس سوال درباره نرم افزار Fluent داره خوشحال می شم تا حد امکان کمکی کرده باشم.

سلام به همه دوستان مکانیکی

به کمک شما نیاز دارم

من که گرایش جامدات هستم یه اشتباهی کردم پروژه ام رو با یکی از اساتید که می دونستم
موضوع سیالاتی میده بر داشتم حالا به غلط کردن افتادم
موضوعش اینه که باید یه خونه را مدل کنم بعد تحلیل حرارتیش کنم
این کار رو با نرم افزار ansys شروع کردم حالا توش گیر کردم (باید جریان هوا براش تعریف کنم )
این تازه اوله کاره
اول میخوام بدونم کسی از دوستان کاری مانند این رو انجام داده یا نه که راهنماییم کنه ؟؟؟
دوم به نظر شما میرسم تا آخر تیر ماه برم سراغ نرم افزار دیگه و شروع به یاد گیری نرم افزار کنم و پروژه ام رو انجام بدم یانه ؟؟
سوم یادگیری کدوم یکی از نرم افزار carrier یا fluent راحتتره که زود تر یاد بگیرم ؟؟؟
چهارم کتابی برای آموزش سراغ دارید که بگیرم ؟؟؟؟
پنجم میشه این کارو با fluent انجام داد ؟؟؟
منتظر جواب عزیزان هستم
اگر کمی عجله کنید ممنون میشم واقعا اضطراریه (پروژه ام گیره) !!!!!!

mohammadfarahroo

عضو جدید
من راجع به fluent سوال داشتم.
می خوام بدونم چه جوری باید باهاش کار کنم. من هیچی نمی دونم لطفا راهنمایم کنین.:(

فقط کافیه که تو گوگل بزنی fluent users guide
بعد کلی tutorial میاد که اگه مرحله به مرحله انجامش بدی راحت می تونی یاد بگیریش

z.alavi

کاربر فعال
شبیه سازی در فلوئنت

شبیه سازی در فلوئنت

دوستان عزیز من یک مشکل شبیه سازی توی فلوئنت دارم که اگر کسی کمک کنه ازش خیلی خیلی ممنون میشم:
از دو تا ورودی،از یکی آب و از دیگری بخار اب با شرایط مختلف وارد میشن و در یک محفظه با هم مخلوط میشن،چون بخار، دما و فشار بسیار بالایی داره با آب انتقال حرارت میده و به آب تبدیل میشه و خلاصه آخرش آب با یک دما و فشار تعادلی از محفظه خارج میشه،اما نمیدونم چطور این مسئله رو به فلوئنت بدم.

دوستان مسئله خیلی حیاتیه،کمک فراموش نشه.
راستی اگر نرم افزار دیگه ای هم قابلیت این تحلیل رو داره و بلد هستید،مشکلی نیست،خوبه.

rahgoshafan

عضو جدید
سلام
شما مخزن را با دو ورودي مدل كنيد
سپس در فلوئنت به خر كدام از ورودي ها شرايط مرزي مورد نظر را اعمال كنيد

z.alavi

کاربر فعال
من همین کار رو کردم منتها مشکل جایی هست که فلوئنت متوجه نمیشه که در مخزن یک تغییر فاز داره رخ میده!

سشئشد

عضو جدید
سلام شرمنده می دونم جاش نیست ولی می خواستم یه سوالی بپرسم؟
آیا شما کتاب یا مجموعه آموزشی خوبی برا آموزش فلوئنت می شناسید؟

با تشکر

فرشید2

عضو جدید
\با سلام . در مورد تحلیل جریان دو فازی احتیاج به کمک دارم . لطفا کمکم کنید .

فرشید2

عضو جدید
کمک برای تحلیل جریان دو فازی با فلونت

کمک برای تحلیل جریان دو فازی با فلونت

با سلام . در مورد تحلیل جریان دو فازی در لوله انتقال سیال توسط نرم افزار فلونت احتیاج به کمک دارم . لطفا کمکم کنید .

saiidmatin

عضو جدید
خوب مشکل چیه؟

خوب مشکل چیه؟

مشکلتون رو توضیح بدید که بتونیم کمک کنیم

saiidmatin

عضو جدید
سلام
اتفاقاً این نرم افزار به درد همین کارها می خوره. اگه می تونی شکل هندسه رو بذار ببینیم چیه و چه می شه کرد. اگه کارت عجله داری و حساب آبروته، پیشنهاد می کنم یه سر پیش استاد فلوئنت موسسه جهاد دانشگاهی واحد امیرکبیر برو. اگه وقت داشته باشه و از نظر مالی توافق کنین، تو چند جلسه کلا مشکلاتتو حل می کنه. خیلی مسلطه فقط یه کم بد اخلاقه

aqapour

عضو جدید
سلام من تازه میخوام یاد بگیرم جزوه ایی کتابی چیزی هست واسه دانلود ؟در ضمن نرم افزارشم ندارم و میخوام که cfd رو طوری نصب کنم که بتونم تو کتیا کار کنم؟میتونید کمکم کنید؟

bird3000

عضو جدید
catia+fluent

catia+fluent

خواستم بدونم چطوری میشه کتیا رو با فلوئنت تنظیم کرد و همزمان استفاده کرد؟

mr.rohalamin

اخراجی موقت
كممممممممممممكككككككككككك كككككككككك!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

كممممممممممممكككككككككككك كككككككككك!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سلام دوستان. من توي مش زدن يه اير فويل به مشكل برخورد كردم. توي گامبيت. مشكل اينه:
من نقاط ايرفويل رو توي گمبيت ريختم. بعد ايجشون كردم.و بعد هم ايرفويل رو اسپليت كردم. بعد سه تا فيسي كه توي آموزش مش زدن گفته شده بود رو ساختم. مثل شكل زير:

حالا كه ميام هندسه ايرفويل رو فيس كنم اين ارور داده ميشه:

تو قسمت ترانسكريپت(تو شكل) ارور نوشته شده. تو حالت ويرچوال ميشه فيس رو زد. ولي موقعي كه مي خوام فيس ايرفويل رو با فيس كمان سابتركت(subtract) كنم مشكل دارم. اصلا اگه بشه هم فكر كنم مشكل داره!

حالا درخواست من اينه كه مشكل چيه و چطور مي تونم حلش كنم؟

rahgoshafan

عضو جدید
فيس هاي مستطيلي كه مشكلي ايجاد نميكنه جون ارفويل داخل آن قرار ندارد
فيس نيم دايره رو انتخاب كرده و فيس مربوط به ايرفويل رو از اون كم كنيد

اين خطا ميگه شما اصلا فيسي نزديد كه حالا بخواهيد چيزي رو ازش كم بكنيد

mr.rohalamin

اخراجی موقت
فيس هاي مستطيلي كه مشكلي ايجاد نميكنه جون ارفويل داخل آن قرار ندارد
فيس نيم دايره رو انتخاب كرده و فيس مربوط به ايرفويل رو از اون كم كنيد

اين خطا ميگه شما اصلا فيسي نزديد كه حالا بخواهيد چيزي رو ازش كم بكنيد
مي دونم رفيق!:(
ولي دقيقا مشكل همينه!:(
يعني هر كاري مي كنم فيس نميشه! اگه بخوام به محض اينكه نقاط ايرفويل رو وارد كردم ايرفويل رو فيس كنم يه مشكلي پيش مي ياد. اون مشكل اينه كه بعدش نمي تونم به صورت كماني اسپليتش كنم.
تورو خدا بدادم برسين!:cry:

_mahdi_

عضو جدید
راهنمایی جهت معادله تبخیر اب ... { نرم افزار fluent }

با سلام . ببخشید اگه سوالم از نظر شما ابتدایی به نظر می یاد .

مشغول به شبیه سازی پد کولر آبی هستم . جهت ورود معادلات تبخیر { ورود اب و هوا به کولر و تبخیر شدن ان } نیاز به کمک دارم . معادله ای که مد نظر هست باید مشابه تصویر زیر در نرم افزار وارد شود { معادلات شکل مد نظر مربوط به احتراق متان است یعنی : ch4+2o2 ---> co2+2h2o }
لینک تصویر

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=57210&d=1308641843

معادله ایکه من برای تبخیر اب بدست اورده ام { که به احتمال زیاد اشتباه است عبارت است از :

h2o+o2+3.76n2 -----> 1h2+1.5o2+3.76n2
در این معادله نیتروژن در واکنش وارد نشده که به نظرم باعث خطا در نتایج می شود . برای اصلاح این معادله از شما درخواست راهنمایی داشتم . ممنون:gol: .

mr.rohalamin

اخراجی موقت
سلام رفقا!
اون مشکل حل شد ولی یه مشکل دیگه بوجود اومده. به شکل زیر نگاه کنین:

دو خط آخر مش رو یه گروه کردم و موقعی که می خواستم تعریفش کنم ÷رشر اوت لت قرار دادم. اسمش هم فرفیلد3 هستش. ولی وقتی سیوش می کنم پیغامی که توی قسمت تراسکریپت تصویر می بینید ظاهر میشه!
میشه بگین مشکلش چیه؟
تازه وقتی میرم نگاه می کنم می بینم که فرفیلد تعریف نشده هستش. انگار که تو سیو کردنش مشکل داشته باشه!

ir_mehran

عضو جدید
سلام خسته نباشید!!!!!!!!
آقا من آخر نفهمیدم فرق ansys با fluentتو چیه!؟
بعد فرق بین Ansys CFX 12 با Ansys Fluent 12 باAnsys Fluent 6.3 در چه چیزی هست؟؟:w07::w19:

z.alavi

کاربر فعال
سلام خسته نباشید!!!!!!!!
آقا من آخر نفهمیدم فرق ansys با fluentتو چیه!؟
بعد فرق بین Ansys CFX 12 با Ansys Fluent 12 باAnsys Fluent 6.3 در چه چیزی هست؟؟:w07::w19:
منم دقیقا همین سوال رو دارم. اصلا فرق Ansys CFX با Ansys خالی چیه؟
یکی خواهشا جواب بده.

mr.rohalamin

اخراجی موقت
خدمت شما عرض شود كه ظاهرا اول فلوئنت و انسيس جدا بودن.
بعد ظاهرا شركت انسيس فلوئنت رو خريد. حتي گمبيت هم انسيسش اومده كه به احتمال زياد خريدنش.
خود انسيس زير مجموعه هاي زيادي داره. ولي فكر كنم cfx مربوط به محاسبات CFD ميشه.
فرق فلوئنت و انسيس CFX ظاهرا در روش محاسباته.
چون فلوئنت ظاهرا از روش احجام محدود استفاده مي كنه.
اينم بگم كه كلا CFD سه تا هستش.

crane

عضو جدید
کسی میدونه ، آیا میشه جدار الاستیکو تو فلوینت شبیه سازی کرد؟

ferdo

عضو جدید
برای مدل سلزی انتقال حرارت از یک استوانه سه بعدی که دارای حرارت داخلی است و جامد هم می باشد به محیط اطراف آن که سیال است داخل جزون جامد را Heat sorce تعریف کردم برای فصل مشترک جامد وسیال باید چی تعریف کنم

mojsfr1984

عضو جدید
سلام
فرق انسیس و فلوئنت در متد محاسباتی هستش.
فلوئنت معادلات با مشتقات جزئی رو با استفاده از متد Finite Volume حل می کنه. ولی Ansys همین معادلات رو با استفاده از متد Finite Element حل میکنه. هر کدوم از روشها مزیتهای خاص خودش رو داره. مثلا برای حل معادلات بقا Finite Volume خوبه عوضش روش Finite Element انعطاف زیادی از ظر انطباق با هندسه داره. بر همین اساس از Finite Element بیشتر در CFD استفاده میشه و از Finite element در زمینه شبیه سازی مسائل جامداتی. البته این به این معنی نیست که نتونیم از Finite Volume برای شبیه سازی جریان سیال استفاده کنیم بلکه بر عکس.