تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

امیر 1224

عضو جدید
ادامه پست بعدی...

سپس در کیس مورد نظر (دومی) دوباره پنجره پروفایل رو باز می کنید و در قسمت Read پروفایل نوشته شده قبلی را می خوانید.
3.png
سپس به شرط مرزی مورد نظر رفته و از باکس روبه روی آن پارامتر مورد نظر [ فشار در تصویر زیر] را انتخاب می کنید.
4.jpg

:warn:مختصات شرط مرزی اولیه که از آن داده ها خوانده می شود و شرط مرزی دوم که قرار است داده ها درآن قرار گیرند بایستی یکسان باشد مثلا در ورودی و خروجی یک لوله هردو شعاع ها از صفر شروع شودن و به مقدار یکسانی تمام شوند.

chem engineer

عضو جدید
مرسی از توضیحاتتون.برای یک لوله سه بعدی هم از همین روش می تونم استفاده کنم و فرقی نداره؟جایی خوندم که از طریق Export و Import کردن باید این کار رو انجام بدم.شما در این مورد چیزی میدونید؟

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی از توضیحاتتون.برای یک لوله سه بعدی هم از همین روش می تونم استفاده کنم و فرقی نداره؟جایی خوندم که از طریق Export و Import کردن باید این کار رو انجام بدم.شما در این مورد چیزی میدونید؟

سلام..

بله میشه...

شما فعلا با روشی که اقا امیر گفتن برو و کارتو راه بنداز...بقیه رو هم یواش یواش یاد میگیری دوست عزیز...

روشی که آقا امیر گفتن خوبه

چرا میخواین روش دیگه رو یاد بگیرین؟....اگه ضروری هست بگین تا شاید کسانی بتونن راهنماییتون کنن دوس عزیز.

موفق باشی

chem engineer

عضو جدید
سلام..

بله میشه...

شما فعلا با روشی که اقا امیر گفتن برو و کارتو راه بنداز...بقیه رو هم یواش یواش یاد میگیری دوست عزیز...

روشی که آقا امیر گفتن خوبه

چرا میخواین روش دیگه رو یاد بگیرین؟....اگه ضروری هست بگین تا شاید کسانی بتونن راهنماییتون کنن دوس عزیز.

موفق باشی

شنیده بودم تو حالت سه بعدی باید export/import کنیم. ولی به هر حال هم خیلی دوست دارم یاد بگیرم، چون به نظر پیچیده نمی‌یاد و خواستم باهاش کار کنم ی جاهاییش رو مشکل داشتم و نمیدونستم چیکار کنم. به هر حال اگر کسی بلده و بهم یاد بده همینطور اگه در مورد سه بعدیش هم بگه ممنون میشم.:smile:

ronin98

عضو جدید
سلام امیرجان.
ممنون از وقتی که گذاشتی وهمینطور راهنماییهات.باید بگم خدمتت که :
1- فعلا هیچ پره خاصی مورد نظر نیست.باید انتخاب کنم.هرقدر نو و وهندسه Blade ساده تر باشه بهتره.البته چنتا سایت و نرم افزار میشناسم که اگه نوع پره موردنظرمو انتخاب کنم میشه بادادن اسم مدل پره مختصات نقطه به نقطه تیغه رو یافت.حالا سری naca یا هرچیز دیگه.
2- در ضمن میخوام جریان سیال رو مدل کنم.تحت زوایای مختلف ببینم کی Fluid Separation و Stall رخ میده.
منتظر رانماییت هستم.بازم ممنون که وقت گذاشتی
:w40:
.

امیر 1224

عضو جدید
شنیده بودم تو حالت سه بعدی باید export/import کنیم. ولی به هر حال هم خیلی دوست دارم یاد بگیرم، چون به نظر پیچیده نمی‌یاد و خواستم باهاش کار کنم ی جاهاییش رو مشکل داشتم و نمیدونستم چیکار کنم. به هر حال اگر کسی بلده و بهم یاد بده همینطور اگه در مورد سه بعدیش هم بگه ممنون میشم.:smile:

در مورد حالت سه بعدیش هم کار دقیقا به همین صورت هست.
در مورد روشی که شما می گید من اطلاعی ندارم و البته تا جایی که می دونم قسمت مورد نظر ارتباطی با قسمت شرایط مرزی نداره و از اون می شه برای مقدار دهی اولیه استفاده کرد.

saeed.nikbin

عضو جدید
سلام و خسته نباشید.
یه سوالی داشتم و اون اینه که آیا میتونیم برای محاسبه ناسلت میانگین در نرم افزار فلوئنت در قسمت refrence values برای دما، دمای بالک سیال را قرار بدیم و یا اینکه حتما باید در این قسمت دمای ورودی رو بزاریم؟ ممنون میشم که راهنماییم کنین

Asghar_

عضو جدید
سلام...

دوستان من یه سوال نیمه تخصصی داشتم..

سوالمو با یه مثال شروع میکنم:

ببینین ما وقتی میخوام جریان بر روی بال هواپیما رو شبیه سازی کنیم، بال رو ثابت میگیریم و سیال رو در حال حرکت در نظر میگیریم...در حالی که این طور نیست!!!

بال داره حرکت میکنه!!

چرا ما اینطوری تحلیل میکنیم داخل فلوئنت....نمیشه طوری در نظر بگیریم که بال در حال حرکت باشه؟

اینطور که من فهمیدم در تحلیل مدل، قسمت هایی که ثابت هستن رو در حال حرکت در نظر بیگریم و قسمت هایی که متحرک هستن رو ثابت در نظر میگیریم...

مثلا در مثال فوق بال قسمت متحرک هست ولی در تحلیل ثابت در نظر میگیریم و سیال ثابت هست که متحرکش میکنیم...

آیا این روش مشکلی ایجاد نمیکند و جواب ها اشتباه در نمیاید؟؟...

این روش حتی در توربوماشین ها هم کاربرد دارد و قسمت های متحرک توربوماشین ثابت هستن و قسمت های متحرک ثابت فرض میشن....مثلا پره ها ثابت میشن(Stationary wall) ......

ممنون میشم راهنمایی کنین این روش دقیقا از نظر علمی چه نام دارد؟ و ممنون میشم مختصر و مفید یه توضیحی بدین...اگه لینک مفید خارجی فارسی داشتین بازم ممنون میشم...

تشکر فراوان

امیر 1224

عضو جدید
سلام...

دوستان من یه سوال نیمه تخصصی داشتم..

سوالمو با یه مثال شروع میکنم:

ببینین ما وقتی میخوام جریان بر روی بال هواپیما رو شبیه سازی کنیم، بال رو ثابت میگیریم و سیال رو در حال حرکت در نظر میگیریم...در حالی که این طور نیست!!!

بال داره حرکت میکنه!!

چرا ما اینطوری تحلیل میکنیم داخل فلوئنت....نمیشه طوری در نظر بگیریم که بال در حال حرکت باشه؟

اینطور که من فهمیدم در تحلیل مدل، قسمت هایی که ثابت هستن رو در حال حرکت در نظر بیگریم و قسمت هایی که متحرک هستن رو ثابت در نظر میگیریم...

مثلا در مثال فوق بال قسمت متحرک هست ولی در تحلیل ثابت در نظر میگیریم و سیال ثابت هست که متحرکش میکنیم...

آیا این روش مشکلی ایجاد نمیکند و جواب ها اشتباه در نمیاید؟؟...

این روش حتی در توربوماشین ها هم کاربرد دارد و قسمت های متحرک توربوماشین ثابت هستن و قسمت های متحرک ثابت فرض میشن....مثلا پره ها ثابت میشن(Stationary wall) ......

ممنون میشم راهنمایی کنین این روش دقیقا از نظر علمی چه نام دارد؟ و ممنون میشم مختصر و مفید یه توضیحی بدین...اگه لینک مفید خارجی فارسی داشتین بازم ممنون میشم...

تشکر فراوان

در حالت کلی این روش صرفا ما قسمت متحرک را ثابت و قسمت ثابت را متحرک فرض نمی کنیم بلکه دستگاه مختصاتی که دامنه حل را در آن تعریف می کنیم را سوار بر قسمت متحرک می کنیم و در نتیجه سرعت های محاسبه شده نیز از نوع نسبی خواهند شد. در این حالت اگر سرعت قسمت متحرک و در نتیجه دستگاه مختصات متحرکمان ثابت باشد دستگاه دوم نیز یک دستگاه به اصطلاح اینرسی بوده و تنها یک مقدار ثابتی با سرعت در دستگاه اولی تفاوت دارد ولی اگر سرعت متغیر باشد دستگاه غیر اینرسی شده و معادلات حاکم تغییر می کنند و به فرم شتاب دار آن تبدیل می شوند . برای اطلاعات بیشتر به کتاب های سیالاتی مثل فاکس مراجعه فرمایید.
البته در توربوماشین ها بعضی مواقع این رفتار به صورت کامل انجام نمی شود که این کار معمولا برای بدست آوردن افت های پره می باشد و روش آن برگرفته شده از تست های تونل باد می باشد که در آن ها پره ها ساکن تست می شوند.

امیر 1224

عضو جدید
سلام و خسته نباشید.
یه سوالی داشتم و اون اینه که آیا میتونیم برای محاسبه ناسلت میانگین در نرم افزار فلوئنت در قسمت refrence values برای دما، دمای بالک سیال را قرار بدیم و یا اینکه حتما باید در این قسمت دمای ورودی رو بزاریم؟ ممنون میشم که راهنماییم کنین
منظورتون از ناسلت میانگین چیه؟ درواقع میانگین روی کجا دقیقا؟

ronin98

عضو جدید
منظورتون از ناسلت میانگین چیه؟ درواقع میانگین روی کجا دقیقا؟
سلام خسته نباشی مهندس
چطوری میتونم یه دیسک یا یک مرحله ازپره های یک کمپرسور محوری رو با gambit و fluent شبیه سازی کنم.

منظورم اینه اطلاعات پره و کمپرسور واسه رسم تو gambit روازکجا پیدا کنم.وآیا روش خاصی واسه رسم ومش زدن تیغه کمپرسور های محوری هست؟
ممنون میشم کمکم کنید. قسمتی از تز فوق لیسانسمه.همین الانشم دیرکردم.چون کارشناسیم جامدات بود از نرم افزارای سیالات زیاد سر در نمیارم
:w06:
کلاس آموزشی رفتم ولی ازتوربوماشین چیزی یاد ندادن.

ronin98

عضو جدید
سلام دوستان دوباره در خواستمو میگم لطفا راهنمایی کنین
چطوری میتونم یه دیسک یا یک مرحله ازپره های یک کمپرسور محوری رو با gambit و fluent شبیه سازی کنم.

منظورم اینه اطلاعات پره و کمپرسور واسه رسم تو gambit روازکجا پیدا کنم.وآیا روش خاصی واسه رسم ومش زدن تیغه کمپرسور های محوری هست؟
ممنون میشم کمکم کنید. قسمتی از تز فوق لیسانسمه.همین الانشم دیرکردم.چون کارشناسیم جامدات بود از نرم افزارای سیالات زیاد سر در نمیارم
در ضمن
1- فعلا هیچ پره خاصی مورد نظر نیست.باید انتخاب کنم.هرقدر نو و وهندسه Blade ساده تر باشه بهتره.البته چنتا سایت و نرم افزار میشناسم که اگه نوع پره موردنظرمو انتخاب کنم میشه بادادن اسم مدل پره مختصات نقطه به نقطه تیغه رو یافت.حالا سری naca یا هرچیز دیگه.
2- در ضمن میخوام جریان سیال رو مدل کنم.تحت زوایای مختلف ببینم کی Fluid Separation و Stall رخ میده.

Asghar_

عضو جدید
در حالت کلی این روش صرفا ما قسمت متحرک را ثابت و قسمت ثابت را متحرک فرض نمی کنیم بلکه دستگاه مختصاتی که دامنه حل را در آن تعریف می کنیم را سوار بر قسمت متحرک می کنیم و در نتیجه سرعت های محاسبه شده نیز از نوع نسبی خواهند شد. در این حالت اگر سرعت قسمت متحرک و در نتیجه دستگاه مختصات متحرکمان ثابت باشد دستگاه دوم نیز یک دستگاه به اصطلاح اینرسی بوده و تنها یک مقدار ثابتی با سرعت در دستگاه اولی تفاوت دارد ولی اگر سرعت متغیر باشد دستگاه غیر اینرسی شده و معادلات حاکم تغییر می کنند و به فرم شتاب دار آن تبدیل می شوند . برای اطلاعات بیشتر به کتاب های سیالاتی مثل فاکس مراجعه فرمایید.
البته در توربوماشین ها بعضی مواقع این رفتار به صورت کامل انجام نمی شود که این کار معمولا برای بدست آوردن افت های پره می باشد و روش آن برگرفته شده از تست های تونل باد می باشد که در آن ها پره ها ساکن تست می شوند.

سلام...

ممنون امیر جان...

در درجه اول ممنون میشم بگین که کدوم قسمت کتاب فاکس رو بخونم...اگه کتابهای دیگم مد نظرتون هست ممنون میشم بگی تا این قسمت برام قابل فهم بشه...اما:

خیلی از حرفاتون سر در نیاوردم راستش...دستگاه مختصات منظورتون مبدا دستگاه مختصات هست؟..شما گفتین دستگاه مختصاتی که دامنه حل را در آن تعریف می کنیم را سوار بر قسمت متحرک می کنیم، پس سرعت پره به این دلیل صفر میگیریم دیگه؟...اصلا علت این کار چیه؟ ..در واقع وقتی دستگاه مختصات بر روی قسمت متحرک باشه سرعت آن قسمت صفر میشه دیگه؟؟؟...درسته؟..تو کدوم قسمت نرم افزار فلوئنت این حرف شما رو اعمال میکنیم؟...من اصلا جایی برای مبدا مختصات ندیدم...دستگاه دوم چطوری پدید آمد؟...چقدر سخت شد:(

ممنون میشم بیشتر راهنمایی کنین..

تشکر فراوان

امیر 1224

عضو جدید
سلام خسته نباشی مهندس

گبیت رو بی خیال شو و نرم افزار انسیس نصب کن توش یک قسمت داره به اسم BladeGen
BladeGen.jpg

بعدش با توربوگیرید مش بزن بعد اگه خواستی با فلوئنت حل کن ، اگرم خواستی با CFX . هردوشونم توی انسیسی که نصب می کنی هست.

امیر 1224

عضو جدید
در درجه اول ممنون میشم بگین که کدوم قسمت کتاب فاکس رو بخونم...اگه کتابهای دیگم مد نظرتون هست ممنون میشم بگی تا این قسمت برام قابل فهم بشه...

بنا به ویرایش ششم فصل 4- معادله های اصلی انتگرالی برای حجم کنترل بخش های 4تا6 معادله تکانه برای حجم کنترل اینرسی، برای شتاب مستقیم الخط و شتاب اختیاری.

لطفا مطالعه کنید بعد اگر بازهم سوالی بود درخدمت هستم.
موفق باشید.

Zehnehpooya

عضو جدید
سلام دوستان
کسی نرم افزار ICEM-CFD برای دانلود داره؟؟؟؟؟؟؟ خیلی لازم دارم

mahoot

عضو جدید
سلام اگه بخواهیم یک توربو کمپرسور گازی را با نرم افزار fluent تحلیل و شبیه سازی کنیم چه کتابهای درسی را قبلا باید مرور کنیم در ضمن من لیسانس مکانیکم

bndsms

عضو جدید
سلام دوستان
منظور از نوع شرط مرزی دیوار در جریان متلاطم چیه ؟
همین طور منظور از ضریب تعداد تکرارها چیه ؟

ممنون

moheal

عضو جدید
سلام
من برای طراحی از سالیدورک استفاده می کنم.ولی فرمت mshنداره.فرمت دیگه ای برای ذخیره کردن هست؟

امیر 1224

عضو جدید
سلام
من برای طراحی از سالیدورک استفاده می کنم.ولی فرمت mshنداره.فرمت دیگه ای برای ذخیره کردن هست؟

شما فایل پارتی که توی سالید کشیدی رو میبری توی نرم افزار های تولید شبکه اونجا اونو تبدیل به فایل .msh قابل فهم فلوئنت می کنی

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان
منظور از نوع شرط مرزی دیوار در جریان متلاطم چیه ؟
همین طور منظور از ضریب تعداد تکرارها چیه ؟

ممنون

اولیش یک قانون نیمه تجربی - نیمه تحلیلی که رفتار سیال را در نزدیکی اجسام جامد توضیح میده ولی دومی راباید بگی توی کجا منظورته؟

4532mr

عضو
سلام
دوستان پایان نامه ارشدم شبیه سازی کلکتور خورشیدی در هوای آزاد هستش.
میخواستم شرایط مرزی که در قسمت تابش باید قرار بدم چه اعدادی باشه و چه روشی مناسبتره؟
فرض کنید شرایط آب و هوایی شهر تهران رو برای شبیه سازی انتخاب کردیم.
راستش تمام گزینه های تابش فلوئنت - انسیس رو امتحان کردم کلکتور تابش رو نمی گیره یا اگه میگیره به جای گرم شدن کلکتور، سرد میشه.
احساس میکنم اعدادی که تو شرایط مرزی تابش به صورت پیش فرض هستش یا من قرار میدم عکس اون چیزیه که باید یاشه.
در ضمن شرط تابش ثابت رو که قرار میدم کلکتور کاملا گرم میشه و قشنگ جواب میده.
ممنون میشم اگه کسی تو این زمینه میتونه کمکی کنه کمکم کنه بدجور گیر کردم و وقتی برام نمونده.
ایمیلم هم 4532mr@gmail.com هستش که اگه کسی خواست در خدمتم

stickman

عضو جدید
سلام
دوستان کسی از شما فایل های مثال های حل شده فلوئنت رو داره ؟ منظورم فایل های مش و ... هست که تو پی دی اف های آموزشی فلوئنت بهشون ارجاع شده و از طریق سایت انسیس قابل دسترسیه. اگه کسی در این رابطه کمکم کنه ممنون میشم.

amintofigh

عضو جدید
سلام دوستان
من پروژه کارشناسیم تحلیل سر ریز های مثلثی و ذوزنقه ای با انسیس فلوینت هست
اما متاسفانه سر رشته ای ازش ندارم
ممنون میشم راه نماییم کنین که از کجا اموزش های مربوط به این نوع تحلیل ها رو پیدا کنم
یکی از اساتیدم میگفت که برای این کار چون سطح ازاد دارم باید برم اموزش VOF رو دانلود کنم ولی من هر چقدر زدم نتونیستم دانلود کنم(VALUME OF FLUENT) بوده منظورش فک کنم ممنون میشم در این موردم بهم توضیح بدین که اصلا VOF چی هس

+AMIR+

عضو جدید
دوستان اگه میشه یه کمکی در مورد این مسئله بکنید . البته من کلا چند روزه فلوئنت رو شروع کردم
شکل زیر یه مربع به طول10 و ورودی به عرض 2 سانت هست که در ضلع پایین مربع شار حرارتی 10 کیلو وات قرار داره

http://s4.picofile.com/file/8184643676/1.jpg

من در نرم افزار شرایط مرزی رو قرار دادم و k-epsilon انتخاب کردم و یه مش ساده هم ایجاد کردم

http://s4.picofile.com/file/8184643726/Untitled.jpg

اما نتایجش !!!:eek: :eek::eek:
توزیع دمایی :
http://s6.picofile.com/file/8184643700/222.jpg

حالا میشه بگید مشکل از کدوم قسمته ؟

moheal

عضو جدید
سلام
من نرم افزار گمبیت و نصب کردم ولی موقع باز کردن این ارور و میده:
Locating Exceed installation ...
Launching Exceed 11 ...
Starting C:\Fluent.Inc\gambit2.4.6\ntx86\gambit.exe -device open -id default_id3732 -new ...

FATAL ERROR: Could not obtain valid license authorization.

Total of 0.05 cpu second(s), 102400 maximum memory.
*** Server node is down or not responding
See the system adminstrator about starting the server, or
make sure the you're referring to the right host (see LM_LICENSE_FILE)
Feature: gambit
Hostname: ANSYS_CW
License path: C:\Fluent.Inc\license\ntx86\..\license.dat
FLEXlm error: -96,7. System Error: 11001 "WinSock: Host not found (HOST_NOT_FOUND)"
For further information, refer to the FLEXlm End User Manual,
available at "www.macrovision.com".
*** Server node is down or not responding
See the system adminstrator about starting the server, or
make sure the you're referring to the right host (see LM_LICENSE_FILE)
Feature: gambit-addon
Hostname: ANSYS_CW
License path: C:\Fluent.Inc\license\ntx86\..\license.dat
FLEXlm error: -96,7. System Error: 11001 "WinSock: Host not found (HOST_NOT_FOUND)"
For further information, refer to the FLEXlm End User Manual,
available at "www.macrovision.com".
چی کار کنم؟نرم افزار Exceed رو هم نصب کردم.

Asghar_

عضو جدید
سلام دوستان...

من از سالید خروجی IGES رو گرفتم و وارد گمبیت کردم .....به شکل زیر توجه کنین...سوالم اینه که با توجه به اسم صفحات موجود( در اول هر صفحه V آمده که قبلا این طور نبود)، آیا مدل مشکلی ندارد؟..خطوط هم به رنگ آبی در آمده که قبلا نبوده..

ممنون میشم راهنمایی کنین....

M.ARIABOY

عضو جدید
اقا من چجوری جسم جامد رو مشخص کنم تو فلوئنت
این شکل داخلی رو میخوام توی این مستطیل سالید تعریف کنم
میرم تو کتابخونش المینیومم انتخاب میکنم جسممو ولی نمیتونم چجوری به این الحاق کنم
ممنون میشم کمکم کنید دوستان
اها راستی میخواستم ببرمش توی تونل باد و ضریب درگش در بیارم
با تشکر[URL="http://uupload.ir/"][IMG]http://uupload.ir/files/vqvx_untitled.jpg[/URL][/IMG]

http://uupload.ir/files/vqvx_untitled.jpg