تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

parandme

کاربر بیش فعال
من یکی ضریب جوانسون کوک رو برات می گذارم ,ولی بیشتر استفاده جانسون کک زمانی هست که به دمیج برسیم.مشاهده پیوست 208194مشاهده پیوست 208195
سلام
مطلب شما کاملا درسته
ولی در مواقعی که خواص تابع نرخ کرنش و دما باشن از مدل پلاستیسیته جانسون کوک استفاده میشه
مدل آسیب جانسون کوک یه بحث مجزا هست

behavar

عضو
مدل Shell برای اتصال ورق به بال تیر فولادی؟؟؟
درود دوستان.
من باید اتصال یک ورق سوراخدار رو بر روی بال یک تیر آهن فولادی با المان Shell مدل کنم. اصولا باید هر یک از ورق ها در تراز تار خنثی خود مدل شوند. حال برای اتصال دادن این دو ورق در ترازهای متفاوت و جوش بین اونها چه باید کرد.
یک پرسش دیگه اینکه من می خوام یک بارگذاری چرخه ای تغییر مکانی رو به انتهای تیر اعمال کنم. توی برخی مراجع دیدم که از تحلیل نوع Static-General استفاده می کنند. آیا این تحلیل برای بارگذاری چرخه ای معتبر هست؟؟؟
دوستان اگر پیشنهاد و یا فایلی مشابه دارن خواهش می کنم راهنمایی کنند.

با سپاس.

nima427

عضو جدید
من یکی ضریب جوانسون کوک رو برات می گذارم ,ولی بیشتر استفاده جانسون کک زمانی هست که به دمیج برسیم.مشاهده پیوست 208194مشاهده پیوست 208195

سلام
از مقالات میتونین ضرایب رو پیدا کنین
فقط حواستون باشه ضرایب مقالات و اباکوس ممکنه از نظر علامت متفاوت باشند
چون رابطه جانسون کوک تو اباکوس از نظر علامت قدری متفاوته
تحلیل شما شامل خواص آسیب هم میشه ؟

ببینین قضیه اینجوریه که من یه پوسته از جنس فولاد دارم که قراره گلوله ای صلب بهش برخورد کنه . حالا با توجه به اینرسی و سرعت گلوله و همچنین ضخامت پوسته و ... ممکن هست منجر به شکست هم بشه . در حالتهایی که منجر به شکست نمیشه ، میخوام ارتعاش پوسته پس از برخورد رو مشاهده کنم . تو تحلیل اولیه خودم (صرفا با خواص الاستیک و خواص پلاستیک خطی) ارتعاشات پوسته پس از برخورد دیده نمیشه ولی تنش های موجود در جسم تغییر میکنه . میخوام ببینم برای چی ارتعاشات دیده نمیشه ؟ ممکن دامنه ارتعاش اونقدر کم باشه که دیده نشه ؟

hamedhamedy27

عضو جدید
خب منم یک با به یک قطعه ارتعاش اولترا سونیک داده بودم که باچشم معلوم نبود ولی چون انرژی کمتر شده بود معلوم بود که ارتعاش تاثیر گذاشته.
ببینین قضیه اینجوریه که من یه پوسته از جنس فولاد دارم که قراره گلوله ای صلب بهش برخورد کنه . حالا با توجه به اینرسی و سرعت گلوله و همچنین ضخامت پوسته و ... ممکن هست منجر به شکست هم بشه . در حالتهایی که منجر به شکست نمیشه ، میخوام ارتعاش پوسته پس از برخورد رو مشاهده کنم . تو تحلیل اولیه خودم (صرفا با خواص الاستیک و خواص پلاستیک خطی) ارتعاشات پوسته پس از برخورد دیده نمیشه ولی تنش های موجود در جسم تغییر میکنه . میخوام ببینم برای چی ارتعاشات دیده نمیشه ؟ ممکن دامنه ارتعاش اونقدر کم باشه که دیده نشه ؟

nima427

عضو جدید
خب منم یک با به یک قطعه ارتعاش اولترا سونیک داده بودم که باچشم معلوم نبود ولی چون انرژی کمتر شده بود معلوم بود که ارتعاش تاثیر گذاشته.

خوب حالا چجوری میتونم دامنه یا دیگر مشخصات ارتعاشاتشو بدست بیارم ؟

Hossein_b5717

عضو جدید
اگه مشکل دیده شدن باشه که میتونی به تغییر شکل بزرگنمایی بدی، مثلا بگی 20 برابر بزرگ تر کنه دامنه ارتعاشو
چگونگی تنظیماتشو تو فایل پیوست ببین

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    16.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

parandme

کاربر بیش فعال
دوست عزیز چند مطلب رو در نظر بگیرید(من چند وقت پیش مشابه کار شما رو برا یکی انجام دادم)
1- برای مشاهده اینکه ارتعاش چقدره ، بایستی برای یک نقطعه از مدلتون نمودار جابجایی- زمان رو رسم کنید و ببینید که ارتعش داره یا نه
2- برای دیدن رفتار خواص ارتعاشی دقیق باید در ماژول Property خواص Damping رو تعریف کنید
3- مدل آسیب جانسون کوک رو با مدل های پلاستیسیته خاصی میتونین بکار ببیرین
4- در این مسئله چون نرخ کرنش بالا هست قطعا خواص پلاستیسیته تون بایستی تابع نرخ کرنش باشه
موفق باشین

behavar

عضو
درود دوستان.
من باید اتصال یک ورق سوراخدار رو بر روی بال یک تیر آهن فولادی با المان Shell مدل کنم. اصولا باید هر یک از ورق ها در تراز تار خنثی خود مدل شوند. حال برای اتصال دادن این دو ورق در ترازهای متفاوت و جوش بین اونها چه باید کرد.
مشکل من اینجاست که اگر دو ورق رو در یک تراز ترسیم کنم هنگام merge اونها یکی میشن و سوراخ های ورق بالایی از دست می رن. بنابراین دو ورق SHELL رو در ترازهای خودشون باید مدل کرد. هدف من بررسی رفتار جوش نیست و رفتار کلی اتصال رو می خوام. اما باید به کمک یک المان این دو ورق در دو تراز مختلف رو اتصال داد. اما نمی دونم با چه المان و به چه صورت این اتصال رو برقرار کنم.
یک پرسش دیگه اینکه من می خوام یک بارگذاری چرخه ای تغییر مکانی رو به انتهای تیر اعمال کنم. توی برخی مراجع دیدم که از تحلیل نوع Static-General استفاده می کنند. آیا این تحلیل برای بارگذاری چرخه ای معتبر هست؟؟؟
با سپاس.

davoud63

عضو جدید
با سلام
من میخوایم یه چرخ روی یه تیر یا یک مسیر مانند تیر I
مدل کنم و تنشی که چرخ در تیر ایجاد میکند را مشاهده کنم لطفا راهنمایی کنید.

hraad99

عضو جدید
سلام دوست عزیز
چطور میتونم برای یک تیر طره با مقطع دایره ای که تحت بارگذاری متناوب پیچش خالص قرار گرفته ، نمودار S-N رسم کنم ؟
نوع بارگذاری باید periodic باشه دیگه ؟
hraad99@yahoo.com

hraad99

عضو جدید
سلام بچه ها
من یه مدت مدرس نرم افزارAbaqus بودم
خوشحال میشم اگر سوال خاصی دارین بتونم جواب بدم

سلام دوست عزیز
چطور میتونم برای یک تیر طره با مقطع دایره ای که تحت بارگذاری متناوب پیچش خالص قرار گرفته ، نمودار S-N رسم کنم ؟
hraad99@yahoo.com

parandme

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز
hraad99@yahoo.com
دوست عزیز امکان رسم نمودار S-N در تحلیل های المان محدود نمی باشد
این موضوع یک بحث تجربی است که در آزمایشگاه نمونه را تحت تنش نامی S قرار می دهند و تعداد سیکل های ممکن تا شکستN را اندازه گیری و سپس نمودار آنرا رسم می کنند
شما برای تخمین عمر با استفاده از نرم افزار بایستی نمودار S-N را به عنوان ورودی به آن بدهید( چه در انسیس و اباکوس (کدنویسی) و چه در هر نرم افزار دیگه)

Zienkiewicz

عضو جدید
درود دوستان.
مشکل من اینجاست که اگر دو ورق رو در یک تراز ترسیم کنم هنگام merge اونها یکی میشن و سوراخ های ورق بالایی از دست می رن. بنابراین دو ورق SHELL رو در ترازهای خودشون باید مدل کرد. هدف من بررسی رفتار جوش نیست و رفتار کلی اتصال رو می خوام. اما باید به کمک یک المان این دو ورق در دو تراز مختلف رو اتصال داد. اما نمی دونم با چه المان و به چه صورت این اتصال رو برقرار کنم.
با سپاس.

سلام، خب این خیلی ساده است. اصلا نباید از مرج استفاده کنید. باید دو ورق را در تراز خودشان قرار دهید و بعد از قید tie برای بستن لبه های ورق ها به یکدیگر استفاده کنید. این کار خیلی ساده است و دقیقا همان چیزی را که می خواهید به شما می دهد. اگر در اجرای آن مشکل داشتید بگویید تا یک نمونه برایتان بگذارم.

Zienkiewicz

عضو جدید
با سلام
من میخوایم یه چرخ روی یه تیر یا یک مسیر مانند تیر I
مدل کنم و تنشی که چرخ در تیر ایجاد میکند را مشاهده کنم لطفا راهنمایی کنید.

سلام، لازم است بین سطوح چرخ و ریل contact تعریف کنید. پیچیدگی خاصی در این کار وجود ندارد. اگر مشکل خاصی در تعریف contact دارید بفرمایید تا راهنمایی کنم.

davoud63

عضو جدید
سلام ممنون که جواب دادید
رشته من برقه زیاد سر رشته ندارم از ین نرم افزار
در حقیقت میخواستم یه چرخ قطار بر روی یه تیکه ریل مدل کنم که بر اثر حرکت چرخ بر روی ریل نیرو های که در بدنه ریل ایجاد میشود مشخص شود تقریبا مثل نورد میشه به گمونم
یه مقدار انجام دادم ولی نشد
خواهش میکنم در صورت امکان مراحل شبیه سازی برای من mail کنید خیلی ضروری برام

آخرین ویرایش:

nima427

عضو جدید
دوست عزیز چند مطلب رو در نظر بگیرید(من چند وقت پیش مشابه کار شما رو برا یکی انجام دادم)
1- برای مشاهده اینکه ارتعاش چقدره ، بایستی برای یک نقطعه از مدلتون نمودار جابجایی- زمان رو رسم کنید و ببینید که ارتعش داره یا نه
2- برای دیدن رفتار خواص ارتعاشی دقیق باید در ماژول Property خواص Damping رو تعریف کنید
3- مدل آسیب جانسون کوک رو با مدل های پلاستیسیته خاصی میتونین بکار ببیرین
4- در این مسئله چون نرخ کرنش بالا هست قطعا خواص پلاستیسیته تون بایستی تابع نرخ کرنش باشه
موفق باشین

با تشکر از راهنمایی شما ، میخواستم بدونم که خواص دمپینگ رو از کجا یا چجوری پیدا کنم ؟ چجوری خواص پلاستیک رو تابع نرخ کرنش کنم ؟ خواص ارتعاش رو چجوری میتونم بدست بیارم ؟ مثلا فرکانس نوسان یا دوره نوسان یا دامنه نوسان و ...

آخرین ویرایش:

davoud63

عضو جدید
سلام، لازم است بین سطوح چرخ و ریل contact تعریف کنید. پیچیدگی خاصی در این کار وجود ندارد. اگر مشکل خاصی در تعریف contact دارید بفرمایید تا راهنمایی کنم.

سلام ممنون که جواب دادید
در حقیقت میخواستم یه چرخ قطار بر روی یه تیکه ریل مدل کنم که بر اثر حرکت چرخ بر روی ریل نیرو های که در بدنه ریل ایجاد میشود مشخص شود تقریبا مثل نورد میشه به گمونم

آخرین ویرایش:

davoud63

عضو جدید
سلام ممنون که جواب دادید
سلام مدل شد ولی به جای چرخ ریل زیر چرخ حرکت میکنه؟
راهنمایی بفرمایید لطفا

hraad99

عضو جدید
سلام دوستان
hraad99@yahoo.com

parandme

کاربر بیش فعال
با تشکر از راهنمایی شما ، میخواستم بدونم که خواص دمپینگ رو از کجا یا چجوری پیدا کنم ؟ چجوری خواص پلاستیک رو تابع نرخ کرنش کنم ؟ خواص ارتعاش رو چجوری میتونم بدست بیارم ؟ مثلا فرکانس نوسان یا دوره نوسان یا دامنه نوسان و ...

چندین مدل اعمال دمپینگ در اباکوس موجوده بهتره هلپ رو بخونین ولی معمولترینش دمپینگ متناسب هست که دو ضریب الفا و بتا میگیره و در مقالات برخورد معمولا موجود هستند
برای وابسته کردن به نرخ کرنش بایستی در هنگام مدل سازی پلاستیسیته از Sub-option قسمت Rate Dependent hardening رو تکمیل کنید. بهتره هلپ رو ببینید(دقیقا یادم نیست عناوین کلمات رو درست گفتم)
شما برای دمپینگ فقط کافیه این ضرایب رو وارد کنید و فرکانس طبیعی و غیره رو نمی خواد

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام دوستان
hraad99@yahoo.com

سلام، توی کامنت های قبلی یکی از دوستان جواب شما را داده بود که جواب درستی هم بود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب شیگلی مراجعه کنید.

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام مدل شد ولی به جای چرخ ریل زیر چرخ حرکت میکنه؟
راهنمایی بفرمایید لطفا

سلام،
1- مثل نورد نیست چون توی نورد تغییر فرم پلاستیک رخ می دهد اما در چرخ اینطور نیست.
2- لازم هم نیست که اصلا حرکتی وجود داشته باشد چون شما بطور شبه استاتیکی مدل می کنید. به عبارت دیگر از امواج تنش صرفنظر می کنید.

mohsen.sme

عضو جدید
سلام
تحلیل خستگی تو اباکوس وجود نداره
برای تحلیل خستگی معمولا یه تحلیل استاتیکی در بار ماکزییم یعنی تو نقطه کامزییم بار بر حسب زمان، انجام میدن و عمر رو بر اون اساس برای هر المان محاسبه می کنن
برای محاسبه عمر در اباکوس بایستی کد بنویسین که البته مورد شما خیلی ساده است
توضیح بیشتر در مورد نحوه کد نویسی و محاسبه عمر می دید؟

rezagi

عضو جدید
سلام
من میخوام یه سابروتین uampوارد کنم،وقتی تو قسمتBCوارد میکنم،تعداد متغیرها رو میپرسه،این متغیرها که منظورشه کدوم متغیران?

davoud63

عضو جدید
سلام،
1- مثل نورد نیست چون توی نورد تغییر فرم پلاستیک رخ می دهد اما در چرخ اینطور نیست.
2- لازم هم نیست که اصلا حرکتی وجود داشته باشد چون شما بطور شبه استاتیکی مدل می کنید. به عبارت دیگر از امواج تنش صرفنظر می کنید.

تشکر از راهنمایی شما دوست عزیز