تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

میدونید که باید حتما دو تا استپ تعریف کنید. تو استپ دوم یه چیز دیگه باشه. باید پروژه رو ببینم. بفرستم یه نگاهی بندازم. من یکم آباکوس حالیمه
سلام بچه ها
کسی میتونه کمکم کنه در واقه من میخوام خواص ماده رو از پلاستیک به الاستیک با حفظ تنش پسماند تغییر بدم؟

من در اباکوس ابتدا روی نمونه دارای خواص پلاستیک نیرو اعمال میکنم و نیرو رو بر میدارم تا تنش پسماند حول ترک رو بدست بیاورم حالا میخوام در حالت الاستیک مقدار k رو بدست بیارم(k فقط در حالت الاستیک محاسبه میشه) از طریقه predefined field تنش پسماند رو روی قطعه جدید میریزم و خواص الاستیک تعریف میکنم اماااااااااا نرم افزار خواص ماده رو پلاستیک در نظر میگیره و errore میده میتونید کمکم کنید؟

ممنون

parandme

کاربر بیش فعال
بله من میخوام جهت رشد ترک رو در نمونه الاستیک (چون k یا همون ضریب شدت تنش در الاستیک تعریف میشه) با مقداری تنش پسماند بررسی کنم.استادم گفت شاید بشه با تعریف یک set و کپی گرفتن از تنش و اعمال اون روی یک مدل جدید بشه انجام داد.حالا چطور باید set تعریف و تنش ها رو کپی کنم؟

ضمنا در روش قبل وقتی از predefined field تنش اولیه ویا پسماند رو فرا میخونم خواص مواد قبل که پلاستیک هست روی قطعه اعمال میشه در صورتی که من خواص رو الاستیک تعریف کردم.error هم که میده میگه مادتون پلاستیکه و K فقط برای مواد الاستیک محاسبه میشه.
به نظر شما روش حل صحیح چیه؟

درسته
وقتی شما بعد از تحلیل پلاستیک predefined field استفاده می کنین تنشها و کرنشهای پلاستیک و الاستیک رو فراخوانی می کنه و به مدل جدید اعمال می کنه در حال که مدل جدید فقط خواص الاستیک داره که قطعا Error میده
دوم اینکه وقتی تنش پسماند پلاستیک دارین به نظرمن بجای K از روش انتگرال J بایستی استفاده نمایین چون برای تحلیل های الاستیک- پلاستیک استفاده می شه

پیشنهاد بنده اینه که سه استپ تعریف کنید اول بارگذاری دوم باربرداری و Relaxarion و استپ سوم بارگذاری با تنش پسماند و
از خواص پلاستیک استفاده کنید و بجای ضربی شدت تنش از J-integral استفاده کنید

mehran.bash

عضو جدید
درسته
وقتی شما بعد از تحلیل پلاستیک predefined field استفاده می کنین تنشها و کرنشهای پلاستیک و الاستیک رو فراخوانی می کنه و به مدل جدید اعمال می کنه در حال که مدل جدید فقط خواص الاستیک داره که قطعا Error میده
دوم اینکه وقتی تنش پسماند پلاستیک دارین به نظرمن بجای K از روش انتگرال J بایستی استفاده نمایین چون برای تحلیل های الاستیک- پلاستیک استفاده می شه

پیشنهاد بنده اینه که سه استپ تعریف کنید اول بارگذاری دوم باربرداری و Relaxarion و استپ سوم بارگذاری با تنش پسماند و
از خواص پلاستیک استفاده کنید و بجای ضربی شدت تنش از J-integral استفاده کنید

ازتون ممنونم که وقت گذاشتید
بله J-integral در این مسئله بهتره ولی مشکل اینجاست که J-integral در معادله پاریس برای نرخ رشد ترک استفاده نمیشه وباید از J-integral مقدار K رو محاسبه کنم و چون ترک من مد 2 هست و چندین ترک هم دارم نمیشه J-integral حساب کنم و بعدش k رو بدست بیارم خیلی طول میکشه ضمنا دقیق هم نمیشه.

منهم با همین 3 استپ مسئله رو حل میکنم میدونید چطور باید set تعریف و تنش ها رو از مدل پلاستیک به مدل الاستیک کپی کنم؟فکر کنم تنش ها کافی باشه و لازم به کپی کردن کرنش نباشه؟ نظر شما چیه؟

parandme

کاربر بیش فعال
ازتون ممنونم که وقت گذاشتید
بله J-integral در این مسئله بهتره ولی مشکل اینجاست که J-integral در معادله پاریس برای نرخ رشد ترک استفاده نمیشه وباید از J-integral مقدار K رو محاسبه کنم و چون ترک من مد 2 هست و چندین ترک هم دارم نمیشه J-integral حساب کنم و بعدش k رو بدست بیارم خیلی طول میکشه ضمنا دقیق هم نمیشه.

منهم با همین 3 استپ مسئله رو حل میکنم میدونید چطور باید set تعریف و تنش ها رو از مدل پلاستیک به مدل الاستیک کپی کنم؟فکر کنم تنش ها کافی باشه و لازم به کپی کردن کرنش نباشه؟ نظر شما چیه؟

اگه برای پایان نامه یا مقاله معتبر دارین این کار رو انجام میدین بهتره بیشتر تحقیق کنین بهتره در مورد روشهای دیگه رشد ترک بجز معادله پاریس تحقیق نمایین
اما اگر اسرار دارین که از این روش استفاده کنید دو مورد رو بایستی در نظر بگیرین
اول اینکه برای بدست اوردن K میشه از میدان جابجایی یا میدان تنش استفاده کرد شما بایستی ببینید اباکوس از کدوم یک از این میدان ها استفاده می کنه به نظرم میدان جابجای رو استفاده می کنه
دوم میتونین یعد از مش زدن مدلتون یه Set تعریف کنین که تمام نود های مدل رو شامل بشه و بعد مسئله رو حل کنین و در نهایت از منوی Model و Copy Model مدل رو کپی کنید و در مدل جدید کپی شده خواص الاستیک و استپ های جدید رو تعریف کنین و نتایج مرحله قبلی رو به شکل predefined field به Set ای که درست کردین اعمال کنین
تنها تفاوتی که این روش با روش خودتون داره اینه که مطمئن می شین که دو مدل یکسان هستند و نتایج دقیقا به نودها اعمال شده
ولی بهتره با کسی که قبلا این کار رو کرده یه مشورتی بکنین
موفق باشین

CNC

عضو جدید
هر نسخه ای بعد از 6.10 کارتون رو راه میندازه. توصیه اینه که از سایت سافت 98 دانلودش کنید.

حجمش زياد متاسفانه خريدش به صرفه تره به نظرم...
منظورم اين بود كدوم يك از اين سه بخش :
ABAQUS/Standard
ABAQUS/Explicit
ABAQUS/CAE
اصلا جدا جدا هستن يا خير.....؟؟؟

بله جدا جدا که هستن. من نفهمیدم. یعنی میخواید کرک شده نباشه و لایسنس بخرید؟ اگر این باشه که تو ایران خیلی اشتباهه. باید استفاده کنید. هرچی بخرید کاملشو دارن. نگران نباشید. ولی باید استاندارد رو بخرید.
ABAQUS/Standard
ABAQUS/Explicit
ABAQUS/CAE

• Like
واکنش ها: CNC

ali_ta66

عضو جدید
ABAQUS/Standard
ABAQUS/Explicit
ABAQUS/CAE

نرم افزارهای آباکوس موجود در بازار همگی کار شما رو راه میندازه و تفاوتی با هم نداره. ولی سعی کنید حتما ورژن جدیدش رو بخرید.

CNC

عضو جدید
بله جدا جدا که هستن. من نفهمیدم. یعنی میخواید کرک شده نباشه و لایسنس بخرید؟ اگر این باشه که تو ایران خیلی اشتباهه. باید استفاده کنید. هرچی بخرید کاملشو دارن. نگران نباشید. ولی باید استاندارد رو بخرید.

نه دوست عزيز منظورم اين بود كه از چه شركتي كه نرم افزارو كرك كرده بخرم كه اذيت نكنه و خاطر جمع باشه. فكر كردم جدا جدا هستن .
كي پول پاي لاينسنس دار ميده :D
ممنون....

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ABAQUS/Standard
ABAQUS/Explicit
ABAQUS/CAE

شما هر نسخه ای از این نرم افزار رو بخرید به هیچ عنوان نمیتوانید به پاسخهاش اعتماد کنید.

بزارید ساده تر بگم:

وقتی میتوانید به یک ابزار مثل کولیس اعتماد کنید که کالیبره شده باشه
در مورد نرم افزارهای المان محدود هم همینطوره

هیچکسی نمیتونه ادعا کنه اباکوسی که از بازار خریده و باهاش شبیه سازی کرده پاسخهاش درسته.
اگر هم کسی این ادعا رو کرد به سوادش شک کنید.

برای کالیبره نمودن این نرم افزار چه باید کرد؟

شهریورماه امسال با استاد بزرگوار جناب اقای دکتر ستاری فر ( پدر مکانیک شکست ) جلسه ای اختصاصی داشتم.
ایشان راهکار خوبی ارائه فرمودند.

ایشان نمونه مثالهای کالیبره شده رو از شرکت سیمولیا خریداری کرده اند و هر شاگردی که اباکوس رو نصب میکنه یکی از همین مثالها رو میدن برای حل.
در صورت انطباق پاسخها با نمونه ی ارائه شده از سیمولیا ایشان نرم افزار رو تایید میکنند.

به شما پیشنهاد میکنم چنین راهکاری اتخاذ فرمایید.

موفق و سربلند باشید.

ali_ta66

عضو جدید
شما هر نسخه ای از این نرم افزار رو بخرید به هیچ عنوان نمیتوانید به پاسخهاش اعتماد کنید.

بزارید ساده تر بگم:

وقتی میتوانید به یک ابزار مثل کولیس اعتماد کنید که کالیبره شده باشه
در مورد نرم افزارهای المان محدود هم همینطوره

هیچکسی نمیتونه ادعا کنه اباکوسی که از بازار خریده و باهاش شبیه سازی کرده پاسخهاش درسته.
اگر هم کسی این ادعا رو کرد به سوادش شک کنید.

برای کالیبره نمودن این نرم افزار چه باید کرد؟

شهریورماه امسال با استاد بزرگوار جناب اقای دکتر ستاری فر ( پدر مکانیک شکست ) جلسه ای اختصاصی داشتم.
ایشان راهکار خوبی ارائه فرمودند.

ایشان نمونه مثالهای کالیبره شده رو از شرکت سیمولیا خریداری کرده اند و هر شاگردی که اباکوس رو نصب میکنه یکی از همین مثالها رو میدن برای حل.
در صورت انطباق پاسخها با نمونه ی ارائه شده از سیمولیا ایشان نرم افزار رو تایید میکنند.

به شما پیشنهاد میکنم چنین راهکاری اتخاذ فرمایید.

موفق و سربلند باشید.

منظورتون همون دکتر ستاری فر ی هست که استاد دانشگاه امیرکبیر هستند؟
خب دوست عزیز این مثالهایی که فرمودید رو از کجا باید گیر آورد؟ باید خرید؟ البته من دکتر ستاری فر رو میشناسم و به نظرم فوق العاده باسواد هستند ولی به نظرم شاید بشه با مسائلی که حل تحلیلی اونها موجوده نتایج نرم افزار رو اعتبارسنجی کرد

سلام. من به حرفتون یه اعتراضی کوچولویی دارم. ما بدون اینکه این کار هارو بکنیم چنتا پروژه انجام دادیم. دوستانم هم همینطور. حتی بعضی وقتا فقط 1 درصد خطا داشتیم. فکر نمیکنیم نیاز آن چنان خاصی باشه. شما میتونید برای این کار مثال صنعتی نزنید. بیاید دوسه تا مساله که حل تحلیلیشون وجود داره رو بررسی کنید. اگر جواب گرفتید یعنی درسته دیگه.
خب دوست عزیز این مثالهایی که فرمودید رو از کجا باید گیر آورد؟ باید خرید؟ البته من دکتر ستاری فر رو میشناسم و به نظرم فوق العاده باسواد هستند ولی به نظرم شاید بشه با مسائلی که حل تحلیلی اونها موجوده نتایج نرم افزار رو اعتبارسنجی کرد

ali_ta66

عضو جدید
سلام. من به حرفتون یه اعتراضی کوچولویی دارم. ما بدون اینکه این کار هارو بکنیم چنتا پروژه انجام دادیم. دوستانم هم همینطور. حتی بعضی وقتا فقط 1 درصد خطا داشتیم. فکر نمیکنیم نیاز آن چنان خاصی باشه. شما میتونید برای این کار مثال صنعتی نزنید. بیاید دوسه تا مساله که حل تحلیلیشون وجود داره رو بررسی کنید. اگر جواب گرفتید یعنی درسته دیگه.

دوست عزیز
به صحبت من اعتراض داری؟؟!!!!! منم که همین حرف شما رو زدم!

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام

بله. دقیقا منظورم ایشون هست.

نمیدونم که ایا که به سایر دانشجویان هم در این مورد کمک میکنند یا خیر. اما در صورتیکه برایتان مقدور است حتما به ایشان مراجعه فرمایید.
در مورد اعتبار سنجی نتایج حرف شما کاملا صحیحه ولی یک سوال :

ایا برای مشخص کردن واحد یک ابزار ( مثلا خط کش ) از سایر خط کشها استفاده میکنند یا معیار جهانی آن ؟

آیا میتوان اعتبار یک شبیه سازی را با تکیه بر یک نتیجه ی غیر کالیبره ی دیگر تایید نمود؟

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

میفرمایید در برخی مسائل 1 درصد خطا داشتید.
1 درصد خطا نسبت به چی؟
یادمان باشد زمانی یک شبیه سازی صحیح خواهد بود که با نمونه ی اکسپرینتال آن تطابق داشته باشد.
البته خود شما میدانید که در برخی موارد ( موارد بسیار خاص) حتی 1 درصد خطا هم غیر قابل قبول خواهد بود.

ایا نتایجی که شما و سایر دوستان به دست آورده اند در حد پروژه های دانشجویی هست یا پروژه های کاربردی با فاکتور حساسیت و قطعیت بالا؟
در مورد تحلیل یک تیر یک سر درگیر میتوان چنین ادعایی نمود ولی در مورد یک پروژه ی حساس که ساخت و یا عدم ساختش با توجه به هزینه ی بسیار بالای آن که به نظر و تحلیل شما بستگی داره ( تمام مسئولیت بعدی آن بر عهده ی شما خواهد بود ) ایا میتواند با این قطعیت نظر بدهید؟

ببینید ما در مورد فیکسچر یه توربین گاز چند ملیون دلاری به این نتیجه رسیدیم. که برای چند نوع پره توربین جواب داد.
این حرفایی که شما میزنید درست نیستش. تازه در برخی موارد خطاهامون خیلی کمتر بودش. ببینید این چیزی که شما میفرمایید اشتباست. اگر یک نرم افزار خوب کرک شده باشه دیگه برای همه ی کامپیوترها همینه. مثلا اگر نرم افزار word برای کامپیوتر من یجور کار کنه برای کامپیوتر شما هم دقیقا همونطوری کار میکنه. این حرفا اشتباهه. تو تمام دنیا برای نشون دادن صحت نرم افزار از این استفاده میکنن که نتایج بدست اومده با نتایج تحلیلی مطابقت کنه.
در ضمن برای اینکه یه تحلیل درست در بیاد باید در مورد تمام مسائل اون درست بررسی شه که بهترین روش المان محدود رو انتخاب کنید.
در ضمن در 95 درصد مسائل مهندسی خطای 15 درصد هم یه چیز رویاییه چه برسه به خطای 1 درصد. نمیدونم مهندس شما چطور این حرف رو میزنید.
میفرمایید در برخی مسائل 1 درصد خطا داشتید.
1 درصد خطا نسبت به چی؟
یادمان باشد زمانی یک شبیه سازی صحیح خواهد بود که با نمونه ی اکسپرینتال آن تطابق داشته باشد.
البته خود شما میدانید که در برخی موارد ( موارد بسیار خاص) حتی 1 درصد خطا هم غیر قابل قبول خواهد بود.

ایا نتایجی که شما و سایر دوستان به دست آورده اند در حد پروژه های دانشجویی هست یا پروژه های کاربردی با فاکتور حساسیت و قطعیت بالا؟
در مورد تحلیل یک تیر یک سر درگیر میتوان چنین ادعایی نمود ولی در مورد یک پروژه ی حساس که ساخت و یا عدم ساختش با توجه به هزینه ی بسیار بالای آن که به نظر و تحلیل شما بستگی داره ( تمام مسئولیت بعدی آن بر عهده ی شما خواهد بود ) ایا میتواند با این قطعیت نظر بدهید؟

amirinice

عضو جدید
:que:
با سلام
چطور میشه خصوصیات اورتوتروپیک در مختصات دکارتی رو در مختصات استوانه ای وارد کرد؟
ممنون

bipayan

عضو جدید
درود بر شما
دلیل ارور زیر در نرم افزار اباکوس چیست

the results file c:/temp /job-1 cannot be found
ممنون میشم سریع جواب بدید

ali_ta66

عضو جدید
سلام

بله. دقیقا منظورم ایشون هست.

نمیدونم که ایا که به سایر دانشجویان هم در این مورد کمک میکنند یا خیر. اما در صورتیکه برایتان مقدور است حتما به ایشان مراجعه فرمایید.
در مورد اعتبار سنجی نتایج حرف شما کاملا صحیحه ولی یک سوال :

ایا برای مشخص کردن واحد یک ابزار ( مثلا خط کش ) از سایر خط کشها استفاده میکنند یا معیار جهانی آن ؟

آیا میتوان اعتبار یک شبیه سازی را با تکیه بر یک نتیجه ی غیر کالیبره ی دیگر تایید نمود؟

من دقیقا نمیدونم این مسائلی که فرمودید چی هستند ولی یک سوال دارم. مگه این مسائل مثال های حل شده نیستند که قراره نتایج حاصل از آباکوس خود را با آنها مقایسه کنیم؟
خب این کار چه فرقی با کاری که من گفتم داره؟ (مثال های ساده ای را حل کنیم و نتایج اونا رو با نتایج تحلیلی مقایسه کنیم تا از صحت حل آباکوس مطمئن شیم)

ali_ta66

عضو جدید
درود بر شما
دلیل ارور زیر در نرم افزار اباکوس چیست

the results file c:/temp /job-1 cannot be found
ممنون میشم سریع جواب بدید

این ارور رو کی به شما نشون میده؟
به نظر میرسه دارید فایلی رو فرا میخونید که اون رو پیدا نمیکنه

amirinice

عضو جدید
احتمالات زیر رو بر رسی کن::razz:
1-فایل جانبی کنارش رو کپی نکرده باشی
2-آنتی ویروس بهش حساس بوده
3-اصل فایل INP موجود نیست!
با استفاده از ورودی های دیگه نرم افزار import کن

sshmha

عضو جدید
سلام
دوستان اگر امكان داره به من كمك كنيد
من يه مسئله انتقال حرارت دارم كه دارم دستي حلش ميكنم ولي خيلي وقتگيره و چون فصل امتحانات پايان ترمه نميتونم با آباكوس چكش كنم چون هنوز با اون (آباكوس )كار نكردم اگر امكان داره يكي از دوستان جوابهارا با آباكوس يا هربرنامه ديگه كه ميتونه به من بده خدا خير تون بده
مجددا متشكرم
b.h.w.jpg

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
دوستان اگر امكان داره به من كمك كنيد
من يه مسئله انتقال حرارت دارم كه دارم دستي حلش ميكنم ولي خيلي وقتگيره و چون فصل امتحانات پايان ترمه نميتونم با آباكوس چكش كنم چون هنوز با اون (آباكوس )كار نكردم اگر امكان داره يكي از دوستان جوابهارا با آباكوس يا هربرنامه ديگه كه ميتونه به من بده خدا خير تون بده
مجددا متشكرم
مشاهده پیوست 189289

با سلام

حل این مسئله در اباکوس خیلی ساده هست.
متاسفانه روی این سیستمم اباکوس نصب شده ندارم وگرنه حلش کاری نداره.
از طرفی نمیشه شفاهی بنویسم وگرنه اینکارو میکردم.

فقط یه نکته:
اگر خودتون یا هر شضخص دیگه ای این مسئله رو براتون حل کرد در مورد پاسخها خوب دقت کنید چون در صورت ناشی بودن نیروی انسانی و یا عدم تسلط بر انتقال حرارت پاسخهای فوق العاده خارج از انتظاری به دست خواهد امد.

موفق باشید.

sshmha

عضو جدید
با سلام

حل این مسئله در اباکوس خیلی ساده هست.
متاسفانه روی این سیستمم اباکوس نصب شده ندارم وگرنه حلش کاری نداره.
از طرفی نمیشه شفاهی بنویسم وگرنه اینکارو میکردم.

فقط یه نکته:
اگر خودتون یا هر شضخص دیگه ای این مسئله رو براتون حل کرد در مورد پاسخها خوب دقت کنید چون در صورت ناشی بودن نیروی انسانی و یا عدم تسلط بر انتقال حرارت پاسخهای فوق العاده خارج از انتظاری به دست خواهد امد.

موفق باشید.

با تشكر از اينكه پاسخ داديد بهر حال اين هم از شانس بد من هست اميدوارم بقيه دوستان امكان حل اين مسئله (برنامه نصب شده و.....) داشته باشن پس بايد منتظر بمانم.
دوباره از راهنمايي خوبتان كمال سپاسگزاري را دارم
سالم و شاد باشيد

majidlars

عضو جدید
با سلام .دوستان برای تحلیل رشد ترک فایل آموزشی دارید معرفی کنید ؟ ممنون

sedigheh63

عضو جدید
باسلام .دوستان درباره انتگرال jاگرکسی اطلاعاتی داره ممنون میشم .مساحت کانتورهاراچطورمیشه به دست آورد? این کانتورها را آباکس چطوری انتخاب میکنه ؟باسپاس فراوان