تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
بچه ها کسی میدونه حق الزحمه طراحی در دفاتر مهندسی رو دقیقا چه کسی (دفتر یا نظام مهندسی) باید بده؟ و زمان پرداختش کیه؟ (بعد از تایید نقشه یا زمان دیگه)

سلام
هر شهری یه قانونی داره تو بعضی شهرها که دفتر هزینه رو از مالک میگیره خوب باید مسعول دفتر حق الزحمه ها رو هم بده ولی تو بعضی شهرها که مالک پول رو به حساب نظام میریزه طبعا نظام سهم هر نفر رو پرداخت میکنه

silverman24

عضو جدید
دوستان کسی میدونه چرا حق الزحمه طراحی تاسیسات مکانیک و برق در مقایسه با عمران و معماری انقدر پایینه؟ حق الزحمه اونا نزدیک 3 برابر بیشتره. آیا کار اونا سخت تره یا مسئولیت بیشتری دارن؟

مصطفی سده

عضو جدید
سلام عزیزم.کارشناسی تاسیسات شامل72واحد غیر از دروس جبرانی هست که شامل دروس عمومی دروس پایه(ریاضی عمومی وکاربردی واستاتیک)دروس اصلی(سیالات ترمو وانتقال+ازمایشگاهاشون ومقاومت مصالح سوخت واحتراق ودینامیک)ودروس تخصصی که شامل تمام طراحی های تاسیساته.

مصطفی سده

عضو جدید
سلام. به شما هم مهر طراحی میدن به شرطی دروسی که مشخص کردن روباید توی دانشگاههای ازاد پاس کنید.برای اطلاع از این دروس توی گوگل (دروس معادل نظام مهندسی روسرچ کن)

ASHKAN54160

عضو جدید
سلام
1 سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
برای اجرای لو له کشی گاز در یک محیط صنعتی ،حتما باید شرکتهای مجری تاییدیه شرکت گاز داشته باشن یا شرکتهای بدون مجوز شرکت گاز هم میتونن کار اجرا رو انجام بدن ؟ اگر فقط یه مهندس نظام مهندسی زیر نقشه ها رو امضا کنه مشکل حل میشه یا حتما باید شرکت مجری تاییدیه از شرکت گاز داشته باشه.؟

مصطفی سده

عضو جدید
سلام نقشه هاروبایدشرکت های ثبت شده تاییدومهرکنن ومتهدبشن که تمام قوانین نظام مهندسی ازجمله مثلالوله های مانسمان واتصالات بدون درزدرلوله کشی های زیرکاراستفاده کنن.

mersad20

کاربر فعال
سلام دوستان خوب تاسیساتی
عزیزان من کارشناسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی دارم
میخوام واسه نظام مهندسی امتحان بدم
اول اینکه باید 3 سال از مدرک بگذره ؟ من مدرکمو شهریور 91 گرفتم
بعدش اینکه باید چیکار کنم ؟ عضو شم بعد امتحان میدم؟ازمونش چندوقت یه باره ؟
نمیشه توی دو شهر عضو بود ؟
پیشاپیش ممنون از پاسختون
ازمونش معمولا سالی دو بار هست
باید از مدرک 3 سال بگذره
اگر مدرک فوق دیپلم دارین به ازای هر سال یکماه حساب میشه

sara@@@

عضو جدید
با سلام ، یه سری اطلاعات به روز در مورد روش های کاهش مصرف در سالن های مرغداری میخاستم . تو اینترنت روشهای زیادی هست اما من دنبال یه روش کاربردی و با امکان سنجی هدف من هستم اگه منو راهنمایی کنید ممنونم ..با سپاس

respina_518

کاربر فعال
مهندسان محترم.
کسی از سیستم های VRF رو با داکت اسپلیت و فن کویل مقایسه اقتصادی و فنی داره مطلبی قابل استناد؟؟؟
با سپاس

z_r

عضو جدید
سلام دوستان من به نقشه های تاسیسات یه کارخونه نیاز دارم..پروژه ای که دارم روش کار میکنم کارخونه تولید کربن فعاله..یه نمونه تاسیسات کارخونه میخوام که اصولشو ببینم چه جوریه ..اگه میشه کمکم کنید ممنون

moatamed

کاربر ممتاز
سلام دوستان من به نقشه های تاسیسات یه کارخونه نیاز دارم..پروژه ای که دارم روش کار میکنم کارخونه تولید کربن فعاله..یه نمونه تاسیسات کارخونه میخوام که اصولشو ببینم چه جوریه ..اگه میشه کمکم کنید ممنون

sسلام
تاسیسات گرمایشی و سرمایشی کارخانه با غیر کارخانه فرقی نمیکنه... اونی که مهمه شرایط کارخانه موردنظره مثلن تو سوله هست یا یه فضای معمولی... خوب قطعن گرمایش . سرمایش یک سوله ارتفاع زیاد با یک ساختمان معمولی فرق داره یا اینکه در چه شهری واقع شده یا اینکه چه عملیاتی اونجا انجام میشه از نظر تعویض هوا واگزاست.. و ...به چه تاسیسات خاصی اونجا برای خط تولید نیازه مثلن آب خاصی یا هوای فشرده یا گاز خاصی..........
اگه خواستین اطلاعات کاملتری بدین شاید بتونم کمکتون کنم...

moatamed

کاربر ممتاز
با سلام - لطفا در خصوص محاسبه ضخامت ورق مخازن ذخیره آب توضیح دهید.

سلام
محاشبه اش اگه مخزن تحت فشار نباشه فک نمیکنم مورد خاصی داشته باشه و فقط کافیه عمر مفید مخزن رو هم در نظر بگیری ولی اگه تحت فشار باشه خوب میره تو فاز محاسبه و فرمولهایی یرای مخازن بعنوان استوانه های جدارنازک در کتابهای مختلف هست.. که البته من الان دقیقشو حضور ذهن ندارم و نرم افزارهایی هم برای محاسبه مخازن بزرگ مثله مخازن شرکت نفت هست ولی من خودم در این مدت کاری ازم کسی مخاسبه نخواسته و معمولن ازروی کاتالوگها ضحامت مخازن رو تعیین میکنم ... البته مگه برای یک کار درسی بخواین که حسابش جداس...

mohandes ghaderi

عضو جدید
سیستم گرمایش تابشی اطلاعاتی دارید
یک پروژه هست جابجایی گرماتاب سالن ورزشی می دونید باید چه بکنم یا نه
با تشکر

sara@@@

عضو جدید
با سلام

من یه نمونه قرار دادا تعمیرات و نگهداری بخش تاسیسات لازم دارم ..میخام یه قرارداد برای بخش تاسیسات یه سیلو 40/000 تنی تنظیم کنم ..میشه منو کمک کنید؟ اگه اطلاعات خاصی نیاز داره بهم بگید با تشکر .

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

moatamed

کاربر ممتاز
سیستم گرمایش تابشی اطلاعاتی دارید
یک پروژه هست جابجایی گرماتاب سالن ورزشی می دونید باید چه بکنم یا نه
با تشکر

سلام
چیز خاصی نداره
کافیه به کاتالوگ یکی از شرکتای سازنده گرماتاب که قدیمیترین و معروفترینش شرکت ایران مشعل هست مراجعه کنی اونجا ظرفیت هرکدام و مدل با فاصله نصب و سایر اطلاعات لازم هست
تلفن ایران مشعل خواستی اطلاعات بگیری البته اگه برداشت تبلیغی نمیشه 02188529566

zahraeng

عضو جدید
سلام من دارم یه سردخونه طراحی میکنم تو انتخاب ائاپراتو ر مشکل دارم نمیدونم te رو تز کجا بیارم. کسی میتونه راهنماییم کنه؟ خیلی فوری نیاز دارم...

mahdip

عضو جدید
سلام من دارم یه سردخونه طراحی میکنم تو انتخاب ائاپراتو ر مشکل دارم نمیدونم te رو تز کجا بیارم. کسی میتونه راهنماییم کنه؟ خیلی فوری نیاز دارم...

سلام
اگر به تایپیک مربوط به سردخانه که فکر کنم خانم shima... اونجا رو راه انداختند و موضوع پایان نامه ایشون هم همین بود سر بزنید بتونند کامل کمکتون کنند

sabu

عضو جدید
سلام بر همگی
حدود ساعت 11 دو شب قبل منبع دوجداره در موتورخانه با صدای بلندی سوراخ شد.در واقع منفجر شد.:wallbash:سوراخی به طول 20 سانتی متر و 1 سانتی متر بازشدگی.سوراخ در طرف قسمتی است که آب سرد وارد منبع میشه.
علت چی بوده؟
فکر کنم علتش هوای بسیار زیاد مخزن بوده چون انروز مکرر آب قطع میشد و مخزن هم کلا خالی شده.
نظر شما چیه؟

با بدبختی مخرن رو جوش کاربیت دادیم. پس از ترمیم منبه دو جداره، آب گیری کردیم ولی آب گرم هوا داره.یعنی چند لحظه فاشر آب خیلی زیاده ولی بعدش عادی میشه. علت چیه؟
منبع دو جداره هم شیری به عنوان هواگیری نداره. فقط از لوله خروجی که آب گرم مصرفی میره به واحد ها یه شیر اطمینان فشار 15 اتمسفر هست.
اون شیر رو از دیشب باز گذاشتیم و هوا و آب داره خارج میشه ولی تا می بندیمش باز هم در لوله ها هوا هست. یعنی تا آب گرم رو باز می کنیم آب تا چند ثانیه با فشار زیاد میاد بعدش کم میشه. لذا مجبوریم مکرر بریم شیر اطمینان رو باز کنیم. البته مشکل دیگه ای هم بود که قبلا مطح کردم ولی به جواب نرسیدیم.

ما یه خونه داریم متشکل از 4 واحد.زیر زمین100مترمربع-هم کف50-طبقه یک150-طبقه دو150 مترمربع
موتورخونه ما هم یه اتاق در زیرزمین هست.مجاور واحد زیرزمین.
اینم بگم همه واحد ها دوبلکس هست.ما چندتا مشکل داریم. پارسال واحد ما که میشه طبقه اول لوله کشی رو عوض کردیم.ولی یه سوتی لوله کش داده:اینکه در خونه های دوبلکس آب گرم رفت شوفاژها باید از قسمت بالای دوبلکس بیاد و از قسمت پایین برگرده به موتورخونه.اما متاسفانه آب گرم برگشتی رو لوله کش از قسمت بالا برگردونده به موتورخونه.لذا الان سه اتاق قسمت پایین خونه خیلی گرم نمیشن.این یه مشکل.یعنی فشار آب برگشتی کمه و خیلی خوب نمیتونه به بالا برگرده تا گردش آب کامل بشه.
نکته دوم اینه که ما شدیدا با افت فشار آب گرم مواجه هستیم.طبقه زیر زمین فشار آبشون خوبه.طبقه همکف هم خوبه اما طبقه یک و دو افتضاحه.
قاعدتا چون زیرزمین مجاور موتورخونه هست اگر اونها آب گرم رو باز کنند،فشار آب گرم و سرد کم میشه.چون جریان علاقه داره کمترین مسیر و راحت ترین مسیر رو طی کنه. البته سوتی دیگه اینه که قاعدتا در آپارتمانها باید لوله های اصلی آب گرم و سرد تا بالا برن بعدش بیان پایین ولی در خونه ما از همون موتورخونه انشعاب گرفته شده برای هر واحد.ما هم که تازه لوله کشی کردیم هم مستقیما از همون موتور خونه انشعاب گرفتیم.
حالا مشکل اینه: فشار آب گرم طبقه ا و2 به شکل عجیبی
یه مرتبه کم میشه.موقعی که همه طبقات همکف و زیرزمین آبی گرم و سرد"بویژه گرم" استفاده نمیکنن هم فشار آب گرم ما کمه.بیشتر اوقات اینجوریه.مثلا ساعت 3 نصف شب خوبه ولی بقیه اوقت که من تست کردم افتضاحه. خیلی اوقات هم کلا قطع میشه.
حال سوال: مشکل چیست؟ راه حل چیست؟
با تشکر از همه دوستان که این متن طولانی رو خوندن.

:w27::w27::w27:

karim_dell

عضو جدید
سلام به همه دوستان

شنیدم ارشد حرارت مرکزی و تهویه مطبوع تو ایران نیست. کسی خبر داره کدوم کشورها این گرایش رو دارن و میشه اونجا ادامه تحصیل داد؟
با تشکرات فراوان

pm1

عضو جدید
دوستان سلام من آزمون نظام مهندسی شرکت کردم خدا رو شکر قبول شدم . تمام مباحث رو هم خوندم الان میخوام بصورت اصولی مباحث انتقال آب و تهویه مطبوع مربوط به ساختمان رو یاد بگیرم . راستش تو دانشگاه استادمون این درس ها رو پیچوند (دلش نمیخواست ما یاد بگیریم!!) ما هم که ترم های آخر بودیم تن به کار ندادیم ! عجیبه که نمره بالا هم گرفتیم :redface:

چند تا سوال یا درخواست دارم از شما اساتید :

- چه سایت هایی برای این مباحث خوب هستند ؟ چه سایت های ترجیحآ فارسی زبان پیشنهاد میکنید ؟
- جزوه ای هست که اصولی و جامع درس داده باشه ؟
- من کتاب هادی زاده رو دارم خوبه ، طباطبایی رو هم دیدم (اکثرش جدول هست) ولی باز احساس میکنم باید یه کتاب بهتر از اینا باشه و هنوز چیز زیادی یاد نگرفتم!! راستش این کتابها قصدشون بیشتر طراحی هست که خوب لازمه ولی کافی نیست... مثلآ آشنایی با ابزار و وسایل تاسیساتی بصورت تصویری کم دارند و بیشتر تئوری محض! در این ارتباط چه کتابی خوبه به نظرتون؟
- در مورد یادگیری اصول نقشه کشی تاسیسات ساختمان چه پیشنهادی دارید ؟

پیشاپیش سپاس از لطف و محبتتون

آخرین ویرایش:

moatamed

کاربر ممتاز
یعنی هیییچ کی نظری نداره ؟؟!

سلام
دوست گرامی این سوال شما جوابش خیلی طولانیه و خیلی هم تکراری...
اگه گشتی به صفخات قبل و تاپیک مهندسین ناظر بزنین جوابهای متنوعی پیدا میکنین
نظر من اینه که کتاب طباطبایی رو چند بار بخونین و خط به خطشو بفهمین و تا نفهمیدیدن ازش عبور نکنین و بعدش کتاب تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان نوشته ویلیام تائو ترجمه محمدرضا افضلی به نظر من خیلی کاربردیه و عکسهای بسیار مناسب و واقعی داره .... بعدشم باید نرم افزارها رو یاد بگیرین

• Like
واکنش ها: pm1

EhsanAE

عضو جدید
سلام.
جایی هست که بشه ضریب انتقال حرارتی مصالحی که تو ایران استفاده میشه رو پیدا کرد؟ برای محاسبه انتقال حرارت ساختمان
تو کتاب طباطبایی یه سری مصالح رو داره ولی بعید میدونم که مربوط به مصالح مورد استفاده تو ایران باشه.
سایتی، مجله ای کتابی برای این موضوع هست؟
خیلی ممنون میشم اگه میدونید معرفی کنید. مرسی