بیاین تشکیل گروه بدیم و پی ال سی رو به کمک هم و همزمان با هم یاد بیگیریم امروز نوزده فروردین 92

emad sahraee

عضو جدید
2 تا ورودی و 4 تا خروجی هست که بالاشون نه عدد و نه نوشته ای هست کارشون چیه؟

0192

عضو جدید
مشاهده پیوست 222817

فکر کنم روی این عکس دومی ورودی خروجی هارو بتونید بهتر برامون توضیح بدبد

مشاهده پیوست 222816

[h=2]اسمارت لوگو به دلایل زیر جایگزین مناسبی برای لوگوی زیمنس است :
1- قیمت بسیار مناسب ( یک سوم لوگوی زیمنس )
2- خدمات پس از فروش
3- این محصول ساخت ایران است
4- نرم افزار جهت انجام برنامه نویسی ، همان نرم افزار ارجینال زیمنس است .[/h]
اسمارت لوگو مشابه لوگو زیمنس
مشخصات کنترلر (PLC) اسمارت

1-اسمارت لوگو ، اولین پی ال سی ایرانی، جایگزین مناسب برای پی ال سی لوگو زیمنس.

2-ولتاژ تغذیه (220v -ac/dc , 12v.24v dc )

3-هشت ورودی و چهار خروجی دیجیتال (CPU)

4-قابلیت افزایش ورودی و خروجی تا حداکثر 24 ورودی و 16 خروجی

5-دارای 8 ورودی انالوگ روی ماژول اصلی 24 ولت

6-قابلیت برنامه نویسی با نرم افزار ( LOGO SOFT SIEMENS VER6.1 )

7- قابلیت اتصال به نمایشگر (LOGO TD )

8-نمایشگر LED برای ورودی ها, خروجی ها (RUN,COM,ERORR)

9-کابل برنامه نویسی USB

10-توان مصرفی کمتر از 3 وات

11-دارای خروجی به صورت رله ای

12-پایدارتر در مقابل نویز در مقایسه با مدل های خارجی

13-دارای قیمت مناسب و کیفیت بالا

منبع

من نتونستم از alldatasheet & datasheet catalog چیزی بگیرم

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
ممنون.
emad ، اون 4 عدد پایه خروجی که اسم نداره برای همون 4 عدد رله هستش دیگه. خروجی رله 3 سر داره. Com و No و Nc که در حالت عادی com به nc وصله که بعد از برق دار شدن رله com به no وصل خواهد شد.
اون 2 عدد ورودی هم نمیدونم چیه.

emad sahraee

عضو جدید
خوب من برای راه اندازیه یک موتور با استفاده از یک کنتاکت با خود نگه دارش.که ابتدایی ترین نقشه مدار فرمان هستش با یه استپ و یه استارت.نقشش نرم افزاری برای plc چی میشه ترجیحا بصورت مدار منطقی.و سخت افزاری داخل تابلو قبل و بعد plc چه قطعاتی باید استفاده کنیم؟ فکر کنم اولین سوال هر مبتدیی باشه

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب من برای راه اندازیه یک موتور با استفاده از یک کنتاکت با خود نگه دارش.که ابتدایی ترین نقشه مدار فرمان هستش با یه استپ و یه استارت.نقشش نرم افزاری برای plc چی میشه ترجیحا بصورت مدار منطقی.و سخت افزاری داخل تابلو قبل و بعد plc چه قطعاتی باید استفاده کنیم؟ فکر کنم اولین سوال هر مبتدیی باشه

اینکه بگیم برای راه اندازیه موتور باز هم کلی نگری میشه ./
سوال اینجاست:
این موتور چیه؟چه کاربردی و کجا کاربرد داره (هدف موتور) از دنیای تجسم خارج شیم و در فعل بهش فکر کنیم (چون همین موتور ممکنه حجم یه اتاق رو بگیره) این موتور چجوری میاد به پی ال سی وصل میشه ./

این کنتاکت چه شکلیه و جزئیاتش چیه؟مثلا ده تا میشه براش استفاده کرد کدوم بهتره و جچرا بهتره؟./

و مابقیه سوالاتتون که سوالات منم هست./

(البته خودمم که دارم الان اینارو مینویسم میدونم تو فضای مجازی برای کسی که میخواد بیاد راجع بهش صحبت کنه سخته اما بنظرتون بهتر نیست حتی شده به صد قسمت تقسیم شه اما با جزئیات تمام گفته شه؟)

با نهایت احترام ناتانائیل:gol:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
اسمارت لوگو به دلایل زیر جایگزین مناسبی برای لوگوی زیمنس است :
1- قیمت بسیار مناسب ( یک سوم لوگوی زیمنس )
2- خدمات پس از فروش
3- این محصول ساخت ایران است
4- نرم افزار جهت انجام برنامه نویسی ، همان نرم افزار ارجینال زیمنس است .

اسمارت لوگو مشابه لوگو زیمنس
مشخصات کنترلر (PLC) اسمارت

1-اسمارت لوگو ، اولین پی ال سی ایرانی، جایگزین مناسب برای پی ال سی لوگو زیمنس.

2-ولتاژ تغذیه (220v -ac/dc , 12v.24v dc )

3-هشت ورودی و چهار خروجی دیجیتال (CPU)

4-قابلیت افزایش ورودی و خروجی تا حداکثر 24 ورودی و 16 خروجی

5-دارای 8 ورودی انالوگ روی ماژول اصلی 24 ولت

6-قابلیت برنامه نویسی با نرم افزار ( LOGO SOFT SIEMENS VER6.1 )

7- قابلیت اتصال به نمایشگر (LOGO TD )

8-نمایشگر LED برای ورودی ها, خروجی ها (RUN,COM,ERORR)

9-کابل برنامه نویسی USB

10-توان مصرفی کمتر از 3 وات

11-دارای خروجی به صورت رله ای

12-پایدارتر در مقابل نویز در مقایسه با مدل های خارجی

13-دارای قیمت مناسب و کیفیت بالا

منبع

من نتونستم از alldatasheet & datasheet catalog چیزی بگیرم

به عنوان کسی که در این زمینه کار کردم و تدریس میکنم میتون بگم که این تبلیغ برای اسمارت لوگو فقط یه شوخیه و رقابت با زیمنس ممکن نیست
عماد عزیز کنتاکتور زمانی به خودنگهدار نیاز داره که مدار کنتاکتوری باشه و PLC نداشته باشه...
وقتی PLC داری استارت و استوپ رو به ورودی ها وصل میکنی و بوبین کنتاکتور رو به خروجی...
سه فاز اصلی رو بعد از عبور دادن از فیوز به ترمینالهای 1و3و5 کنتاکتور میبندی و ترمینالهای 2و4و6 کنتاکتور رو به موتور وصل میکنید...
تنها چیزی که الان لازم دارید یه برنامه هست که بنویسید و لود کنید روی PLC
اینکه بگیم برای راه اندازیه موتور باز هم کلی نگری میشه ./
سوال اینجاست:
این موتور چیه؟چه کاربردی و کجا کاربرد داره (هدف موتور) از دنیای تجسم خارج شیم و در فعل بهش فکر کنیم (چون همین موتور ممکنه حجم یه اتاق رو بگیره) این موتور چجوری میاد به پی ال سی وصل میشه ./

این کنتاکت چه شکلیه و جزئیاتش چیه؟مثلا ده تا میشه براش استفاده کرد کدوم بهتره و جچرا بهتره؟./

و مابقیه سوالاتتون که سوالات منم هست./

(البته خودمم که دارم الان اینارو مینویسم میدونم تو فضای مجازی برای کسی که میخواد بیاد راجع بهش صحبت کنه سخته اما بنظرتون بهتر نیست حتی شده به صد قسمت تقسیم شه اما با جزئیات تمام گفته شه؟)

با نهایت احترام ناتانائیل:gol:
موتور جزئی از مدار قدرته و PLC جزئی از مدار فرمانه... این دو به هم قرار نیست وصل بشن...

خب اگر ممکنه شما سوالاتتون رو واضح و با جزئیات بنویسید تا در حد توان جواب بدم...

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
راستی دوستان...
سوالی دیدم درباره ترمینالهایی که خالیه و چیزی بالاش ننوشته...
اونها ترمینالهای spare هستنن و در حالت عادی کاربردی ندارن و به جایی در داخل PLC وصل نیستن...
درصورتی که جریان بالایی رو از دستگاه عبور بدید و رله بسوزه و ترمینال آسیب ببینه این ترمینال ها قابل استفاده هستن...

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام.
با تشکر از Unknown_S عزیز.
بعضی PLC ها ماژول راه اندازی هم دارند که دیگه احتیاجی به درایور موتور ندارند و خودشون قابلیت راه اندازی موتور رو دارند ولی حالا اینکه تو بازار نمونش باشه رو نمیدونم. ولی در کل PLC یک کنترلر هستش که نمیتونه مدارات قدرت رو راه اندازی کنه و احتیاج به درایور داره که خود درایور ها یه بحث متفاوتیه.

و امّا در مورد اون پایه های ترمینال ها ، فک کنم باید به جایی وصل باشه از داخل !!! اگر نه ، چجوری در مواقع لازم جایگزین رله سوخته میشه ؟!
---------------
خوب من خیلی سریع یک سری از مطالب رو اینجا میگم بعدش میریم سراغ مثال های عملی مختلف. مثال راه اندازی موتور ها و ... رو هم میزنم انشا الله.
البته این خیلی سریع مرور مطالب شاید 1 2 روز طول بکشه. :)
PLC مورد نظر هم LOGO در نظر میگیرم و بعد انشا الله مطالب رو سوئیچ میکنم به PLC های S5 و S7-200 و بعد هم مدل های دیگه.
--------------
تعاریف اوّلیه

مدار فرمان : مدار فرمان عبارت است از مداری که فرامین کنترلی را برای مدار قدرت صادر می کند.
رله ها : رله یک کلید الکتریکی است که با جریان کمی عمل می کند و کنتاکت های آن می تواند جریان زیادی عبور دهند.
کنتاکتور ها : کنتاکتور یک کلید مغناطیسی است که یکی از اجزای مهم در مدارات فرمان الکتریکی به حساب می آید.
راه انداز موتور : یک کنتاکتور است که قسمت محافظ در برابر اضافه بار به آن اضافه شده است که هر زمان موتور دچار اضافه بار گردید ، کنتاکتور عمل می کند و موتور را از زیر بار خارج می کند.
موتور های پله ای (Stepper Motor) : موتور پله ای نوعی از موتور های الکتریکی است که بدون استفاده از فیدبک مکان امکان کنترل سرعت و تنظیم موقعیت حرکتی را در اختیار ما قرار می دهد. با تحریک ورودی توسط موج پالسی ، موتور به اندازه چند درجه حول محور خود دوران می کند.
موتور های سروو ( Servo Motor ) : موتور های با قدرت بالایی هستند که برای جابجایی و تحمل اوزان سنگین مورد استفاده قرار می گیرند و در انواع AC و DC موجود هستند.
شیر های برقی : این شیر ها از یک سیم پیچ مغناطیسی به اضافه یک میله متحرک تشکیل شده اند. زمانی که سیم پیچ برقدار می شود میله را به طرف خود می کشد و مسیر عبور مایع باز می شود و هنگامی که سیم پیچ از تحرک می افتد کشش نیروی یک فنر میله را به حالت اوِّلیه خود برمیگرداند.
لیمیت سوئیچ : یک قطعه مکانیکی است که از کنتاکت فیزیکی برای آشکار سازی حضور یا عدم حضور یک جسم استفاده می کند .
سنسور : یک نوع مبدل سیگنال می باشد که سیگنال غیر الکتریکی ورودی را به سیگنال الکتریکی برای خروجی تبدیل می کند.
ترموکوپل : یک نوع سنسور دما است که از اتصال دو فلز غیر همجنس بدست می آید. اصول کار بر این مبنی است که وقتی دو فلز غیر همجنس از یک طرف به هم متصل می شوند و در این سمت حرارتی اعمال می شود در سمت دیگر اختلاف پتانسیلی بین دو فلز ایجاد می شود.
لودسل : نوعی سنسور نیرو می باشد که نیروی گرانش را به سیگنال الکترکی تبدیل می کند. لودسل از 4 عدد استرین گیج که به صورت پل وتستون قرار گرفته اند تشکیل شده است.
سنسور مادون قرمز : این سنسور از یک پرتوی نوری مدوله شده استفاده می کند که توسط هدف شکسته شده و یا باز می گردد.
سنسور القایی : این سنسور به کمک خاصیت الکترومغناطیسی توانایی تشخیص فلز را در میدان دید خود دارد.
سنسور خازنی : نسبت به تمام مواد حساس بوده و با حضور قطعه مورد نظر در نزدیکی آن و تغییر ظرفیت خازنی ، سوئیچ می کند.
پتانسیومتر : یک سنسور موقعیت است. که با تغییر مکان بازوی آن مقاومت آن تغییر می کند.
کد کننده : ابزاری است که مکان یا حرکت را تشخیص می دهد و شامل یک سنسور نوری می باشد.
واحد های ورودی و خروجی آنالوگ : این واحد ها برای دریافت و ارسال سیگنال های آنالوگ می باشند. سیگنال های خروجی از سنسور ها و سیگنال های ورودی به مدارات راه انداز می توانند از این نوع سیگنال ها باشند. این واحد ها معمولاً در محدوده 0 تا 10 ولت و یا 0 تا 20 میلی آمپر فعالیت می کنند.
NO و NC : برای هر کنتاکت در حالت زیر منظور میشود :
NC در حالت عادی بسته و NO در حالت عادی باز
ترانسمیتر : نوعی مبدل ولتاژ به جریان می باشد.
مدارات منطقی : مداراتی که در آنها متغیر ها دارای دو حالت می باشند و به وسیله عملگر های منطقی به هم مرتبط می شوند و شامل دو دسته کلی مدارت ترتیبی (حلقه بسته) و مدارات ترکیبی (حلقه باز ) می باشند.
Boud Rate : سرعت ارتباط دو سیستم دیجیتال است و به معنی انتقال تعدادی بیت در یک ثانیه.
Bus : به معنی گذرگاه می باشد و در اینجا مجموعه ای از خطوط سخت افزاری است که جهت انتقال داده ها بین اجزای یک سیستم کامپیوتری ( ریز پردازنده ای ) مورد استفاده قرار می گیرد.
پورت پارالل : یک درگاه برای ارسال داده ها به صورت همزمان و موازی می باشد. 8 بیتی
پورت سریال : یک درگاه برای ارسال داده ها به صورت پشت سر هم و سری می باشد. 9 پین و 25 پین
ALU : واحد محاسبات منطقی و ریاضی. این بخش از کامپیوتر مسئول انجام عملیات های ریاضی و منطقی بین داده ها می باشد.

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زنده باد

موتور جزئی از مدار قدرته و PLC جزئی از مدار فرمانه... این دو به هم قرار نیست وصل بشن...

خب اگر ممکنه شما سوالاتتون رو واضح و با جزئیات بنویسید تا در حد توان جواب بدم...

اول هم تشکر از شما و هم از Pro.Eng

گرایش من الکترونیکه و از موتور شناخت زیادی ندارم / منظورم اینه که این مدار فرمان چطور فرامینو به مدار قدرت انتقال میده؟

مثلا اونجایی که کار میکنید یا مثلا پروژه های که تو ی کارخونه تولید الکتروموتور یا خودروسازی یا صنایع غذایی هرجایی ولی عملی از برنامه ساده تا پیشرفته مطرح کنید ./

بذارید واضح بگم هیچ کارخونه ای به چند دلیل به من تا الان اجازه ورود نداده:دولتی به بهانه عدم حضور خانم در خط تولید و غیر دولتی عدم اعتماد به جنس خانم و مسائل دینی که درست نیست یه خانم بین سی نفر مرد حضور داشته باشه./
این باعث شده من اصلا هیچ تصوری از صنعت نداشته باشم./

خودتون بهتر از من میدونید کارخونه های غیر دولتی از یه نفر به اندازه 10 نفر از تعمیر و نگه داری و پروگرمو خیلی مسائل دیگه انتظار دارن
هیچ کارخونه ای به کسی که فقط میتونه برنامه نویسی کنه نیاز نداره ضمن اینکه یه برنامه نویس باید تشخیص بده توقف برنامه از کدوم قسمت سخت افزاره تا جلوی خسارتو بتونه بگیره تا بعدا دردسر نشه و خیلی چیزا که خود شما از من بهتر میدونید...لطفا درکنار هراونچه از این سیستم بهمون میگید مارو در جریان اتفاقات کار هم قرار بدید...

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
زنده باد

اول هم تشکر از شما و هم از Pro.Eng

گرایش من الکترونیکه و از موتور شناخت زیادی ندارم / منظورم اینه که این مدار فرمان چطور فرامینو به مدار قدرت انتقال میده؟

مثلا اونجایی که کار میکنید یا مثلا پروژه های که تو ی کارخونه تولید الکتروموتور یا خودروسازی یا صنایع غذایی هرجایی ولی عملی از برنامه ساده تا پیشرفته مطرح کنید ./

بذارید واضح بگم هیچ کارخونه ای به چند دلیل به من تا الان اجازه ورود نداده:دولتی به بهانه عدم حضور خانم در خط تولید و غیر دولتی عدم اعتماد به جنس خانم و مسائل دینی که درست نیست یه خانم بین سی نفر مرد حضور داشته باشه./
این باعث شده من اصلا هیچ تصوری از صنعت نداشته باشم./

خودتون بهتر از من میدونید کارخونه های غیر دولتی از یه نفر به اندازه 10 نفر از تعمیر و نگه داری و پروگرمو خیلی مسائل دیگه انتظار دارن
هیچ کارخونه ای به کسی که فقط میتونه برنامه نویسی کنه نیاز نداره ضمن اینکه یه برنامه نویس باید تشخیص بده توقف برنامه از کدوم قسمت سخت افزاره تا جلوی خسارتو بتونه بگیره تا بعدا دردسر نشه و خیلی چیزا که خود شما از من بهتر میدونید...لطفا درکنار هراونچه از این سیستم بهمون میگید مارو در جریان اتفاقات کار هم قرار بدید...
خواهش میکنم

خب این برمیگرده به بحث برق صنعتی و مدارات کنترل کنتاکتوری و ... نمیدونم با این مبحث چقدر آشنا هستید... ولی چون گرایش الکترونیک میخونید من توضیح میدم...
اول باید ببینیم کنتاکتور چیه...
three-phase-contactors-ac-54121-2337303.jpg
همونطور که تو عکس میبینید کنتاکتور یه رله هست که بوبین اون با ترمینالهای A1 , A2 مشخص شده، 3 تا کنتاکت قدرت داره به شماره ترمینالهای 1و2 - 3و4 - 5و6
کنتاکتهای فرمان معمولا روی خود کنتاکتور تعبیه نمیشن و روی تجهیز دیگری به نام "کمکی" قرار میگیرن که این کمکی در صورت نیاز قابل اتصال به کنتاکتور هست تا کنتاکتهای فرمان که روی کمکی قرار دارن به کنتاکتهای قدرت کوپل بشن و کار کنن... ولی توی عکس، شرکت سازنده اومده و یک کنتاکت فرمان هم قرار داده روی کنتاکتور (به دلایل اقتصادی) که با شماره های 13و14 مشخص شده...
حالا طرز کار کنتاکتور رو توضیح میکدم که خیلی هم سادست... وقتی به بوبین برق وصل بشه (ولتاژ کاری کنتاکتور ها از 12 ولت DC شروع میشه و تا 380 ولت AC در بازار موجوده) بوبین آهنربا میشه و کنتاکتها رو جذب میکنه!! یعنی کنتاکتهایی که باز بودن رو میبنده و کنتاکتهایی که بسته بودن رو باز میکنه...

حالا بریم سراغ مدار قدرت
همونطور که اول بحث عرض کردم کنتاکتور رو به دو قسمت تقسیم کردیم... کنتاکتهای قدرت - بوبین و کنتاکتهای فرمان...
پس توی این قسمت کاری به فرمان نداریم... مدار قدرت همیشه بسیار ساده تر از مدار فرمانه
معمولا به این شکله که برق سه فاز اصلی میاد به کنتاکتهای قدرت ورودی کنتاکتور 1,3,5 متصل میشه و از کنتاکتهای قدرت خروجی 2و4و6 به مصرف کننده سه فاز مثل موتور متصل میشه...
پس چه نتیجه ای میگیریم؟ هر وقت بوبین گنتاکتور برقدار بشه و جذب کنه، کنتاکتهای قدرت کنتاکتور وصل میکنن و برق اصلی به موتور منتقل میشه و موتور کار میکنه... به همین سادگی... متاسفانه توی هر پست فقط 2 عکس میشه گذاشت... عکس مدار قدرت رو توی پست بعدی میذارم...

خب بریم سراغ مدار فرمان
اینجا یه مدار فرمان میذارم و توضیح میدم...
tak start.JPG
همینطور که میبینید (البته نمیدونم این مدار فرمان رو میتونید تحلیل کنید برای خودتون یا نه و نقشه خوانیتون در چه سطحیه... اگه مشکلی داشتید بپرسید) هر مدار فرمان از وسایل حفاظتی (فیوز) و شستی ها (استارت و استوپ) و کنتاکتهای کمکی باز کنتاکتور (کنتاکتهایی که رقم یکان آنها 3و4 است) و کنتاکتهای کمکی بسته کنتاکتور (کنتاکتهایی که رقم یکان آنها 1و2 است) و بوبین کنتاکتور تشکیل شده... البته تجهیزات بیشتری هم میتونه در مدار فرمان قرار بگیره مثل چراغ سیگنال و ... ولی ما فعلا کاری با اونها نداریم... خب اون مستطیلهایی که پاییین مدار میبینید نشانگر بوبین کنتاکتور هستن... کنتاکتهایی که دسته دارن سمت چپشون نشانگر شستی هستن و کنتاکتهایی که دسته ندارن و با حرف K نشون داده شدن، نشانگر کنتاکت کمکی کنتاکتور هستن...
حالا طرز کار مدار فرمان چطوره... در مدار فرمان معمولا سر شستی استارت برقدار هست... استارت رو که زدیم برق به بوبین میرسه و کنتاکتور جذب میکنه...
یعنی با فشار شستی استارت و برقدار شدن بوبین، کنتاکتهای قدرت کنتاکتور میبنده و موتور روشن میشه...
معمولا در مدارهای فرمان برای روشن باقی موندن مصرف کننده، یکی از کنتاکتهای کمکی فرمان کنتاکتور رو با استارت موازی میبندن (بهش میگن خودنگهدار) تا بعد از اینکه اپراتور دستش رو از روی شستی استارت برداشت جریان بوبین از طریق این کنتاکت باز فرمان تغذیه بشه و کنتاکتور در حالت جذب بمونه... (توی مدار فرمانی که گذاشتم کاملا مشخصه...)

فکر کنم این پست چکیده ای از قسمت مدارهای برق صنعتی هست...
هر سوال و ابهامی بود بپرسید

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
image001.jpg
مدار سمت راستی مدار قدرت و سمت چپی مدار فرمان هست...
متاسفانه تازه ویندوز عوض کردم و هنوز وقت نکردن eplan رو نصب کنم برای همین از نت مدار پیدا کردم و گذاشتم

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زنده باد

خواهش میکنم

خب این برمیگرده به بحث برق صنعتی و مدارات کنترل کنتاکتوری و ... نمیدونم با این مبحث چقدر آشنا هستید... ولی چون گرایش الکترونیک میخونید من توضیح میدم...
اول باید ببینیم کنتاکتور چیه...
مشاهده پیوست 223015
همونطور که تو عکس میبینید کنتاکتور یه رله هست که بوبین اون با ترمینالهای A1 , A2 مشخص شده، 3 تا کنتاکت قدرت داره به شماره ترمینالهای 1و2 - 3و4 - 5و6
کنتاکتهای فرمان معمولا روی خود کنتاکتور تعبیه نمیشن و روی تجهیز دیگری به نام "کمکی" قرار میگیرن که این کمکی در صورت نیاز قابل اتصال به کنتاکتور هست تا کنتاکتهای فرمان که روی کمکی قرار دارن به کنتاکتهای قدرت کوپل بشن و کار کنن... ولی توی عکس، شرکت سازنده اومده و یک کنتاکت فرمان هم قرار داده روی کنتاکتور (به دلایل اقتصادی) که با شماره های 13و14 مشخص شده...
حالا طرز کار کنتاکتور رو توضیح میکدم که خیلی هم سادست... وقتی به بوبین برق وصل بشه (ولتاژ کاری کنتاکتور ها از 12 ولت DC شروع میشه و تا 380 ولت AC در بازار موجوده) بوبین آهنربا میشه و کنتاکتها رو جذب میکنه!! یعنی کنتاکتهایی که باز بودن رو میبنده و کنتاکتهایی که بسته بودن رو باز میکنه...

حالا بریم سراغ مدار قدرت
همونطور که اول بحث عرض کردم کنتاکتور رو به دو قسمت تقسیم کردیم... کنتاکتهای قدرت - بوبین و کنتاکتهای فرمان...
پس توی این قسمت کاری به فرمان نداریم... مدار قدرت همیشه بسیار ساده تر از مدار فرمانه
معمولا به این شکله که برق سه فاز اصلی میاد به کنتاکتهای قدرت ورودی کنتاکتور 1,3,5 متصل میشه و از کنتاکتهای قدرت خروجی 2و4و6 به مصرف کننده سه فاز مثل موتور متصل میشه...
پس چه نتیجه ای میگیریم؟ هر وقت بوبین گنتاکتور برقدار بشه و جذب کنه، کنتاکتهای قدرت کنتاکتور وصل میکنن و برق اصلی به موتور منتقل میشه و موتور کار میکنه... به همین سادگی... متاسفانه توی هر پست فقط 2 عکس میشه گذاشت... عکس مدار قدرت رو توی پست بعدی میذارم...

خب بریم سراغ مدار فرمان
اینجا یه مدار فرمان میذارم و توضیح میدم...
مشاهده پیوست 223014
همینطور که میبینید (البته نمیدونم این مدار فرمان رو میتونید تحلیل کنید برای خودتون یا نه و نقشه خوانیتون در چه سطحیه... اگه مشکلی داشتید بپرسید) هر مدار فرمان از وسایل حفاظتی (فیوز) و شستی ها (استارت و استوپ) و کنتاکتهای کمکی باز کنتاکتور (کنتاکتهایی که رقم یکان آنها 3و4 است) و کنتاکتهای کمکی بسته کنتاکتور (کنتاکتهایی که رقم یکان آنها 1و2 است) و بوبین کنتاکتور تشکیل شده... البته تجهیزات بیشتری هم میتونه در مدار فرمان قرار بگیره مثل چراغ سیگنال و ... ولی ما فعلا کاری با اونها نداریم... خب اون مستطیلهایی که پاییین مدار میبینید نشانگر بوبین کنتاکتور هستن... کنتاکتهایی که دسته دارن سمت چپشون نشانگر شستی هستن و کنتاکتهایی که دسته ندارن و با حرف K نشون داده شدن، نشانگر کنتاکت کمکی کنتاکتور هستن...
حالا طرز کار مدار فرمان چطوره... در مدار فرمان معمولا سر شستی استارت برقدار هست... استارت رو که زدیم برق به بوبین میرسه و کنتاکتور جذب میکنه...
یعنی با فشار شستی استارت و برقدار شدن بوبین، کنتاکتهای قدرت کنتاکتور میبنده و موتور روشن میشه...
معمولا در مدارهای فرمان برای روشن باقی موندن مصرف کننده، یکی از کنتاکتهای کمکی فرمان کنتاکتور رو با استارت موازی میبندن (بهش میگن خودنگهدار) تا بعد از اینکه اپراتور دستش رو از روی شستی استارت برداشت جریان بوبین از طریق این کنتاکت باز فرمان تغذیه بشه و کنتاکتور در حالت جذب بمونه... (توی مدار فرمانی که گذاشتم کاملا مشخصه...)

فکر کنم این پست چکیده ای از قسمت مدارهای برق صنعتی هست...
هر سوال و ابهامی بود بپرسید

مشاهده پیوست 223030
مدار سمت راستی مدار قدرت و سمت چپی مدار فرمان هست...
متاسفانه تازه ویندوز عوض کردم و هنوز وقت نکردن eplan رو نصب کنم برای همین از نت مدار پیدا کردم و گذاشتم

ممنون از توضیحاتتون./
من از برق صنعتی چیزی نمیدونم یه کتاب ابزار دقیق مقدماتی تالیف جعفر کاظمی دارم و یک کتاب اصول اندازه گیری و چندکتاب آموزش و جزوه مهندس ماهر...
درمورد مدار فرمانی که فرمودید نقشه خوانی با توضیحاتتون متوجه تک تک قطعات شدم اما هدف این مدار فرمان همون کنتاکتوره؟
از رو چه کتابی میتونم نقشه خوانی رو یاد بگیرم؟این نقشه با چه نرم افزاری طراحی شده؟فرق بین نرم افزار صنعتی و آکادمیک تو دقتشه؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
زنده باد
ممنون از توضیحاتتون./
من از برق صنعتی چیزی نمیدونم یه کتاب ابزار دقیق مقدماتی تالیف جعفر کاظمی دارم و یک کتاب اصول اندازه گیری و چندکتاب آموزش و جزوه مهندس ماهر...
درمورد مدار فرمانی که فرمودید نقشه خوانی با توضیحاتتون متوجه تک تک قطعات شدم اما هدف این مدار فرمان همون کنتاکتوره؟
از رو چه کتابی میتونم نقشه خوانی رو یاد بگیرم؟این نقشه با چه نرم افزاری طراحی شده؟فرق بین نرم افزار صنعتی و آکادمیک تو دقتشه؟
خواهش میکنم
نه اونا به درد برق صنعتی نمیخوره... برق صنعتی به زبان ساده تالیف محمدعلی شعبانی کتاب خوبیه که به دانشجوهام توصیه میکنم...
مدار فرمان همونطور که از اسمش پیداست قطع و وصل کنتاکتور و در نتیجه روشن و خاموش شدن مصرف کننده رو کنترل میکنه...
کتابی که معرفی کردم خوبه ولی کتابها نقشه خوانی یاد نمیدن معمولا... این یک کار تجربیه... باید چندین و چند نقشه ببینید و تحلیلش کنید برا خودتون تا یاد بگیرید...
این رو با eplan کشیدم قبلا... بهترین و قوی ترین نرم افزار نقشه کشی برق...

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش میکنم
نه اونا به درد برق صنعتی نمیخوره... برق صنعتی به زبان ساده تالیف محمدعلی شعبانی کتاب خوبیه که به دانشجوهام توصیه میکنم...
مدار فرمان همونطور که از اسمش پیداست قطع و وصل کنتاکتور و در نتیجه روشن و خاموش شدن مصرف کننده رو کنترل میکنه...
کتابی که معرفی کردم خوبه ولی کتابها نقشه خوانی یاد نمیدن معمولا... این یک کار تجربیه... باید چندین و چند نقشه ببینید و تحلیلش کنید برا خودتون تا یاد بگیرید...
این رو با eplan کشیدم قبلا... بهترین و قوی ترین نرم افزار نقشه کشی برق...

خیلی ممنون /نسخه pdf این کتابو دارید؟تا هروقت مباحثی از برق صنعتی صحبت شد بهش مراجعه کنیم و شما مجبور به توضیحات اضافه نشید./

--------------------

اگر ممکنه موردی رو که قصد داشتید بعد از کنتاکتور صحبت کنید رو مطرح کنید و ادامه بدید./

با نهایت احترام:gol:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خیلی ممنون /نسخه pdf این کتابو دارید؟تا هروقت مباحثی از برق صنعتی صحبت شد بهش مراجعه کنیم و شما مجبور به توضیحات اضافه نشید./

--------------------

اگر ممکنه موردی رو که قصد داشتید بعد از کنتاکتور صحبت کنید رو مطرح کنید و ادامه بدید./

با نهایت احترام:gol:
:biggrin:دارید شوخی میکنید؟ PDF کتاب فارسی؟! نه ناتانائیل عزیز باید بخرید...
بله حتما... اگر قسمتی که عرض شد کاملا براتون روشن شده باشه...

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خب یه توضیح جزئی هم درباره تابلو بدم و بریم مبحث بعدی...

تمام محیط های صنعتی تابلو برق دارن... تابلو برق محفظه ای هست که تمام کنترل کننده های مدار ، تجهیزات حفاظتی و ... داخل اون قرار میگیره تا از عوامل محیطی مثل نور، رطوبت، باران، گرد و خاک و ... حفاظت بشه... تمامی تابلو ها دارای یک عدد حفاظتی هستن که بهش IP میگن... که این عدد نشان دهنده میزان ایزوله بودن و حفاظت تابلو هست...
تابلو ها در انواع اندازه ها میتونن باشه و بستگی داره که مطرف کننده اونها چی باشه و اینکه چین مصرف کننده رو کنترل و تغذیه میکنن...
خب دقیقا چیا توی تابلو قرار میگیرن و کجای تابلو نصب میشن... این بستگی داره که چه تابلویی داشته باشیم... تابلو میتونه برق باشه، ابزار دقیق باشه، فشار قوی یا ضعیف باشه، JB باشه و ...
اگه بخوایم یه تابلو برق خیلی ساده رو مثال بزنم به این صورته که یک یا چند ردیف ترمینال در بالا یا مخصوصا پایین یا هردو قسمت قرار میگیره (کلیه سیم های ورودی و خروجی باید از طریق ترمینال وارد یا خارج بشن)... بعدش وسایل حفاظتی مثل فیوز ها قرار میگیرن... بعدش PLC، کنتاکتورها و رله ها و تایمرها(در صورت نبود PLC) قرار میگیرن... این ترتیبی که عرض شد از بالا به پایین هست...
کلیه تجهیزات روی ریل مخصوص نصب میشه...بین این ریل ها معمولا از داکت یا همون کانالهای پلاستیکی نصب میشه تا عمل سیم بندی داخلی با نظم انجام بشه
کلیه شستی ها و همچنین تجهیزات اندازه گیری و نشان دهنده ها مثل آمپر متر و ولتمتر ، HMI و ... بر روی درب تابلو نصب میشه

چندتا عکس میذارم از چند نوع تابلو تا عرایضم رو بهتر بتونید متوجه بشید...

http://www.elasoft.net/wp-content/uploads/tablo-barg.jpg
http://img.agahi24.com/2012/12/481497-375x500.jpg
http://www.mecomex.com/Uploads/7dbdc44f-acb7-4297-9cec-d12e5a23b916.jpg
http://oi10.tinypic.com/280uu6f.jpg
http://oi10.tinypic.com/286y15u.jpg

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خب تا اینجا فکر میکنم که با تابلو و تجهیزات داخلش آشنا شدیم و در پست اول هم درباره سیم کشی اون اعم از مدارات قدرت و فرمان صحبتایی شد تا دیدی کلی نسبت به برق صنعتی و در واقعا نسبت به محیط های صنعتی داشته باشیم... فعلا وارد بحث کنترل توسط PLC نشدیم تا ابتدا اطلاعات پایه ای مورد نیاز رو یاد بگیریم و بعد وارد اون فاز بشیم...
ممکنه یکی بگه که رشته من قدرت نیست و من مهندس کنترلم و نیازی نیست به دونستن اینها... ولی اگر کسی بخواد یه برنامه نویس خوب باشه و یک سیستم کنترلی رو برای یک کارخانه طراحی و اجرا کنه، بدون دونستن درباره سیستم های کنترلی قدیمی و بدون اطلاعات برق صنعتی نمیتونه موفق باشه هرچند در بحث نرم افزاری یه برنامه نویس قدرتمندی باشه...

پس برق اصلی از طریق کابل (کابلها، نوعشون و انتخاب بهینه اونها خودشون بحث مفصلی دارن که اگر سوال خاصی بود بپرسید) وارد تابلو میشه و بعد از عبور از مدارات داخلی اون از تابلو توسط کابل دیگری خارج میشه و به مصرف کننده متصل میشه... این مروری بود بر هر آنچه که تا اینجا صحبت شده...
خب حالا درباره مصرف کننده هامون میتونیم بحث کنیم... در محیط های صنعتی اکثر مصرف کننده ها موتوری هستن... درسته که مصرف کننده های دیگری هم میتونیم داشته باشیم مثل روشنایی، گرم کننده و ... ولی میتونم به صورت تجربی بگم که 90% مصرف کننده ها موتوری هستن... و 95% از این موتورها هم از نوع سه فاز القائی هستن (که توی مدار قدرتی که توی پست اولم قرار دادم مشخصه)...
پس چرا ما دنبال استفاده از PLC هستیم؟ PLC چه مزایایی داره؟ ما که با مدارات فرمان کنتاکتوری عمل کنترل رو انجام دادیم... پس چرا؟
اولین تفاوت در حذف مدار فرمانه...! یعنی تابلوهایی که PLC دارن دیگه خبری از اون سیم کشی های حجیم درشون نیست!(بیشترین حجم سیم کشی در تابلو ها مربوط به مدار فرمان هست)
چرا مدار فرمان حذف شد؟ چون PLC میخواد کنترل رو بر عهده بگیره... قدم بعدش حذف رله های زمانی (تایمرها) از مداره...چون PLC مجهز به انواع تایمر هاست...
پس از نظر اقتصادی دیگه نیاز به تابلو های بزرگ نیست! دیگه نیازی به فضاهای بزرگ برای اسقرار این تابلوها نیست...
دلیل بعدی استقبال از PLC عیب یابی آسان هست... قبلا با بروز یک عیب تکنسین ها عیب رو در سیم کشی داخل تابلو جستوجو میکردند ولی با وجود PLC سیم کشی کم ده و عیبها سریعا قابل تشخیص و رفع هستن...
دلیل بعدی سادگی در تغییر کارایی مداره... در نظر بگیرید یک موتور رو که قبلا به حالت چپگرد و راستگرد ازش استفاده میکردیم الان میخوایم به صورت ستاره و مثلث بهره برداری کنیم... اگر سیستم کنترلی مبتنی بر مدار فرمان بود بایستی کلیه سیم کشی تابلو باز میشد و از اول مدار فرمان ستاره مثلث سیم بندی میشد... که این امر نیازمند زمان و هزینه هست... ولی با PLC فقط کافیه منطق برنامه اونو عوض کرد... همین!
دلیل دیگر جایگزینی PLC با مدار فرمان دقت و سرعت بالا، افزایش راندمان و همچنین تمام اتوماتیک شدن خط تولید و حذف نیروی کاره... همچنین PLC مثل مدارات الکترونیکی نسبت به نویز حساس نیست و برای محیط های صنعتی طراحی شده... برنامه نویسی اون هم خیلی آسونه...
پس به خاطر این مسائل PLC وارد صنعت شد

خب تا اینجا اگر سوال یا ابهامی هست بپرسید و بفرمائید که در چه رابطه ای بحث رو ادامه بدم...;)

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

درمورد آی پی یه جزوه بصورت پاورپوینت دارم./;)

باتوجه به اسم مصرف کننده ها اسم تابلوها تغییر نمیکنه؟

تصویری از تابلو برق، ابزار دقیق ، فشار قوی ، فشار ضعیف، JB میشه بذارید و غیره رو هم ممکنه بگید؟

نحوه انتخاب تک تک این (ترمینال ،فیوز ها ،PLC، کنتاکتورها و رله ها و تایمرها)تجهیزات چطور میتونه باشه؟

خیلی خیلی ممنون بابت عکسها ، و اینکه آخرین لینک تصویر ساده ترین پنل پی ال سی هست؟واینکه با این پنل چه پروژه های رو میشه راه اندازی کرد؟

انواع کابلها و کاربردهاشون هم مقوله تجربیه؟یعنی با توجه به جریانی که از خودش عبور میده انتخاب میشه درسته؟باید از کتاب خطوط انتقال مخابراتی درموردشون مطالعه کنیم؟

منظورتون از مصرف کننده های موتوری و بقیه مصرف کننده ها رو با یه نمونه پروژه صنعتی و پرکاربرد با برنامه نویسیش مثال میگید ؟

یه دنیا ممنون./

زنده باشید./

sadegh93

عضو جدید
سلام کار خوبیه .
فقط مارک و مدل پی ال سی و زبان برنامه نویسی مهمه . باید تعیین بشه.

سلام. پست های شما رو دیدم . میدونم میتونید در حد استاد برای تاپیک باشید

اول زبان برنامه نویسی مشخص بشه بهتره.
منم کمی امرون روش تردبانی بلدم. ولی فقط جهت شبیه سازی . و به صورت عملی انجام ندادم و با پورت ها و اتصالات اصلا اشنایی ندارم و همچنین مشخصات و انتخاب نوع پی ال سی و حافظه.
من میخوام شروع کنم باید چیکار کنم راهنماییم کنید لطفا

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

درمورد آی پی یه جزوه بصورت پاورپوینت دارم./;)

باتوجه به اسم مصرف کننده ها اسم تابلوها تغییر نمیکنه؟

تصویری از تابلو برق، ابزار دقیق ، فشار قوی ، فشار ضعیف، JB میشه بذارید و غیره رو هم ممکنه بگید؟

نحوه انتخاب تک تک این (ترمینال ،فیوز ها ،PLC، کنتاکتورها و رله ها و تایمرها)تجهیزات چطور میتونه باشه؟

خیلی خیلی ممنون بابت عکسها ، و اینکه آخرین لینک تصویر ساده ترین پنل پی ال سی هست؟واینکه با این پنل چه پروژه های رو میشه راه اندازی کرد؟

انواع کابلها و کاربردهاشون هم مقوله تجربیه؟یعنی با توجه به جریانی که از خودش عبور میده انتخاب میشه درسته؟باید از کتاب خطوط انتقال مخابراتی درموردشون مطالعه کنیم؟

منظورتون از مصرف کننده های موتوری و بقیه مصرف کننده ها رو با یه نمونه پروژه صنعتی و پرکاربرد با برنامه نویسیش مثال میگید ؟

یه دنیا ممنون./

زنده باشید./
اگه منظورتون نوع تابلو هست که نخیر تغییر نمیکنه... ولی اگه منظورتون تگ هست (برچسبی که روی تابلو میزنن به عنوان اسم یا همون شماره) بله تغییر میکنه...
مثلا یه تابلو روشنایی و یک تابلو تغذیه کننده بار موتوری تفاوت چندانی ندارن . هردوشون تابلو برق هستن... ولی اگه پلاکی که روی تابلو زده شده رو ببینید ممکنه واسه روشنایی زده باشه LP-0143 ولی برای بار موتوری زده باشه MP-0014 که یکیش نشانگر لایتینگ پنل هست و دیگری موتور پنل (اینها رو مثال زدم ...)

اون 5 تا لینکی که گذاشتم سومی تابلو قدرت فشار ضعیفه... چهارمی یه تابلو برق صنعتی و PLC هست... پنجمی و دومی یه تابلو برق صنعتی هستن (تابلو های برق صنعتی همه از نوع فشار ضعیفن)... تابلوهای فشار قوی معمولا چیزی ندارن! یک کلید بزرگ و تجهیزات ایزولاسیون... اینم یه عکس ازش...
http://202.67.224.137/sgimage/78/221678_1578878_25072009312.jpg
واسه تابلو ابزار دقیق عکس مناسبی پیدا نکردم... JB هم مخفف junction box هست... که فقط ترمینال داره داخلش و جعبه های کوچکی هستن معمولا... اینم عکسش
http://img.directindustry.com/images_di/photo-g/leak-proof-junction-boxes-68858-2353569.jpg

انتخاب این تجهیزات ربطی به PLCman نداره ولی خب یه اشاره ای میکنم و خیلی ساده توضیح میدم...
ترمینال: بر اساس شماره سیم انتخاب میشه... یعنی اگر بر اساس جریان گذرنده از سیمها، سیم نمره 2.5 در نظر گرفته باشیم، ترمینال هم 2.5 خواهد بود...
فیوز: بر اساس جریان مصرف کننده انتخاب میشه...
کنتاکتور: بر اساس ولتاژ و جریان مصرف کننده انتخاب میشه...
تایمر: بر اساس ولتاژ مدار فرمان انتخاب میشه و عاملی حیاتی نیست...
و اما PLC :
انتخاب PLC به پروسه تحت کنترل، حساسیت اون و تعدادی ورودیها و خروجیهای سیستم و... بستگی داره

حالا فرض کنید که شما رو به عنوان یک مهندس برق کنترل دعوت کردن به یه کارخونه و بهتون میگن که اینجا رو میخوایم اتوماتیک کنیم... چیکار باید انجام داد؟
اولین کار اینه که باید امکان سنجی بشه و پیش بینی بشه که چه تغییراتی لازمه که در سیستم داده بشه تا تبدیل به اتوماتیک بشه... مثلا یه تابلو برای PLC لازمه...20 تا سنسور از نوع القائی نیازه... 30 تا میکروسوئیچ نیازه... جک پنوماتیکی نیازه...زیر ساخت فلان قسمت از خط تولید باید عوض بشه...
به موازات قسمت اول باید فلوچارت سیستمی که قرار کنترل بشه رو تهیه کرد... منظورم از فلوچارت همون الگوریتم و لاجیک کاری سیستم هست... (یادتونه توی درس برنامه نویسی کامپیوتر همچین الگوریتم هایی رو مینوستیم؟) این کار برای درک درست از نحوه کار و کنترل سیستم خیلی کمک میکنه و هرچه سیستم بزرگتر، لزوم الگوریتم نویسی برای برنامه نویس بیشتر... چون امکان اشتباه رو کم میکنه...
بعدش باید بر اساس موارد بالا PLC رو انتخاب کرد...چون الان دیگه تعداد ورودی ها و خروجی ها مشخص شده و میدونیم که قراره چیکار کنیم...
مرحله بعدی اجرای این سیستمه... که نیاز به کار داره...(که البته وظیفه مهندس کنترل نیست) جوشکاری،کابل کشی،سیم بندی،نصب تجهیزات و ...
در مرحله آخر PLCman باید برنامه رو بنویسه... و بعد از اون روی سیستم واقعی تست های سرد و گرم رو انجام بده و سیستم رو راه اندازی کنه...

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

یه دنیا ممنون./

زنده باشید./
نه خیر همچینم ساده نیست... اگه یادم باشه عکس یه سیستم S7-300 بود...

اگر بخوایم PLC ها رو دسته بندی کنیم بنده PLC های زیمنس رو به این صورت دسته بندی میکنم...
S5 یکی از اولین سیستم های کنترلی هست که به بازار عرضه شد... کاربرد اون متوسط بود و برای سیستم های بزرگ کارایی داشت... زبان برنامه نویسی اون LAD بود و محیط برنامه نویسی جالبی نداست... برنامه ای که شاید بعضی ها اسمش رو شنیدن یا باهاش کار کرده باشن به اسم S5 for window پروژه کارشناسی ارشد یک دانشجو بوده که محیط برنامه رو به اصطلاح user friend کرده... این نرم افزار قابل اتصال به PLC نیست و فقط از طریق نرم افزار اصلی میشه PLC پروگرم کرد...
ولی S5 جای خودش رو از دست داده... الان توی صنایع دیگه ازش استفاده نمیشه چون هم سیستمهای بهتری وجود داره... میشه گفت که منقرض شده...
Mini PLC یا LOGO از سیستم های کنترلی دیگر زیمنس هست که کاربرد محدودی داره (اینکه میگم کاربرد محدود به این معنی نیست که کم استفاده میشه...منظورم اینه که برای کنترل سیستمهای کوچک قابل استفاده هست) این کنترلر در کارخانجات بسیار زیاد به چشم میخوره... به دو زبان LAD و CSF یا همون FBD قابل برنامه نویسی هست... به طور ماکسیمم 24 ورودی دیجیتال، 16 خروجی دیجیتال، 8 ورودی آنالوگ و 2 خروجی آنالوگ رو ساپورت میکنه...
سیستم های S7 که با سری های S7-200, S7-300,S7-400 و سیستم های دیگری مثل 1200 هم مال زیمنس هست که عرض میکنم کاربردشون رو...
200 یک کنترلر با ورودی و خروجی بیشتر از لوگو و فرکانس کاری بالاتر و در نتیجه سرعت و دقت بیشتر...
300 سیستمی در سطح S5 هست ولی با سرعت پردازش بالاتر... تعداد ورودی و خروجی بالا... از مشخصات این PLC هست
400 هم که یکی از بروزترین تکنولوژی ها رو داره... سرعت بالا... ورودی و خروجی بسیار زیاد و ...

حالا چرا PLC های زیمنس رو صحبت کردیم؟ خب خودمونیم شرکتهای زیادی دارن PLC میزنن... omron, siemens, schneider,allen bradley,delta,lg,fatek,... و حتی شرکت های ایرانی مثل کنترونیک
ولی به اعتقاد من هیچی زیمنس نمیشه... گرچه از نظر قیمت بالاست ...

بحث کابلها زیاد تجربی نیست و خودش مقوله تخصصی هست که اینجا جاش نیست... ولی بر اساس جریان مجاز، افت ولتاژ، مسافت، محیطی که توش بهره برداری میشه و ... انتخاب میشه...
نخیر کابلهای مخابراتی ربطی به کابلهای برق نداره...

چشم حتما ... کم کم داریم وارد بحث برنامه نویسی و PLC میشیم... در این باره هم صحبت خواهیم کرد (الان یکم زوده)...;)

خب اگه دوست دارید من از ساده ترین PLC یعنی همون LOGO شروع کنم و وارد جزئیات و برنامه نویسیش بشم... اگر نه که خودتون بفرمائید که چی میخواید تا در همون مورد بحث کنم...

موفق باشید:gol:

manasaki

عضو جدید
سلام من دوره لوگو گذروندم ولی نیاز ب یه کتاب دارم که مثال های زیادی از برنامه ها باشه تا بشه تمرین کرد اگه کتابی میشناسید ممنون میشم معرفی کنید

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر شما و زنده باد:gol:
منظورتون ازینکه میگید نوع تابلو نه ولی اسموشماره ای که رووش میخوره رو نمیتونم درک کنم./
مگه نه اینکه اسم تابلو با توجه به عملکردشه/منظورتون به کلیات تجهیزاتشه؟
درمورد اسمها حتی اگه اسم رو نبینیم ظاهر تابلو از عملکردش خبر نمیده؟منظورم بدون باز کردن در تابلوئه؟

پنجمیه(یعنی آخریه) تابلوئه پی ال سی نیست؟همون که گوشه تابلو سمت چپ تصویر پی ال سی رووشه!
شاید تست شاگرده که هواسش سرکلاسه یا نه :)

برای عکسا ممنون./خیلی خیلی ممنون./

هر وقت نمونه تابلو ابزار دقیق رو برخورد داشتید ممنون میشم برامون بذارید "لطفا"

JB که فقط ترمینال داره داخلش و جعبه های کوچکی هستن معمولا برای کجاها کاربرد داره؟
ممنون بخاطر توضیحتون با عکس خیلی ممنون

همه اینا که گفتید درست اما منظور من اینه که ترمینال،فیوز، کنتاکتور،تایمر ؛ اینا ممکنه چند مدل باشن که یه وظیفه رو انجام بدن اما یکی مقرون به صرفه تره یکی فضای کمتری اشغال میکنه یکی مانگاریش بیشتره،اینا رو چطور باید سرچ کرد؟
بله درمورد انواع s7 تو کتاب مهندس ماهر خوندم./عکساشونم بود

اولین کار اینه که باید امکان سنجی بشه و پیش بینی بشه که چه تغییراتی لازمه که در سیستم داده بشه تا تبدیل به اتوماتیک بشه... مثلا یه تابلو برای PLC لازمه...20 تا سنسور از نوع القائی نیازه... 30 تا میکروسوئیچ نیازه... جک پنوماتیکی نیازه...زیر ساخت فلان قسمت از خط تولید باید عوض بشه...

:smile:میشه این قسمتو واضحتر بگید نه با کلیات؟

دونستن اینا برای PLCman یک امتیازه ویژه ست تا کمکاری دیگران رو بتونه توضیح بده;)

S5 هم ممنون از اطلاعاتتون یه قدیمی البته خابشو تو آز الکترونیک ذوب آهن دیدم

راستی ذوب آهن هنوز ازش استفاده میکنه (اینجوری گفتن خدا داند)

Mini PLC یا LOGO مثلا آسانسور هم؟

modicon هم از برندهاش هست؟تو ایران زیمنس،فتک،امرون زیادتره؟

"بحث کابلها زیاد تجربی نیست و خودش مقوله تخصصی هست" کتابی ازش سراغ دارید؟

چشم حتما ... کم کم داریم وارد بحث برنامه نویسی و PLC میشیم... در این باره هم صحبت خواهیم کرد (الان یکم زوده)...;)

"خب اگه دوست دارید من از ساده ترین PLC یعنی همون LOGO شروع کنم و وارد جزئیات و برنامه نویسیش بشم..." به این سوالامم جواب میدین لطفا؟
زنده باشید:gol:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام.
ببخشید بابت تأخیر چند روزه.
با توجه به مصرف کننده ها اسم تابلو ها هم تغییر میکنه یعنی تابلوی فشار ضعیف داریم فشار قوی داریم تابلو فرمان وسایل موتوری داریم و ....
انتخاب تک تک این تجهیزات و وسایل روش های متفاوتی داره.
به عنوان مثال برای انتخاب کنتاکتور باید حداکثر جریان مدار از جریان نامی و مجاز کنتاکتور کمتر باشه. و برای بی متال هم باید جریان نامی در نظر گرفته بشه.
فیوز ها هم با توجه به نوع و کاربردشون و حداکثر جریان مجاز عبوری و افت ولتاژ انتخاب می شوند.
PLC ها هم با توجه به کارکرد و پایه های ورودی و خروجی و جریان و ولتاژ کاری و ... انتخاب می شوند.
ترمینال ها هم رده بندی دارند و در یک طراحی مناسب و ناب هر ترمینال با هر اندازه ای به هر ولتاژی متصل نمیشود.
رله ها هم به گونه ای مشابه باید جریان مجاز ورودی و جریان کنتاکت های خروجی در نظر گرفته بشه.
تایمر ها هم جریان ورودی باید لحاظ بشه.
البته در مورد هر کدوم از اینها میتونید یک کتاب در بازار پیدا کنید.

و امّا در مورد کابل ها مقالات و کتاب های زیادی در مورد انواع کابل ها با کاربردهاشون هست ولی چیزی در تأسیسات قدرتی مهم هستش بیشتر سطح مقطع کابل هستش که باعث افت ولتاژ و کاهش جریان و کاهش راندمان میشه.چونکه در قدرت با ولتاژ بالا سر و کار داریم و وسایل قدرت زیادی لازم دارند از این رو افت ولتاژ و تلفات مطلب بسیار مهمی هستش. و استفاده از کابل نابجا هم میتونه خطراتی رو به دنبال داشته باشه و هم میتونه تلفات رو زیاد بکنه.
برای محاسبه سطح مقطع کابل های مسی با عایق PVC از دو روش حداکثر افت ولتاژ مجاز و جریان مجاز استفاده می کنند و در نهایت سطح مقطع رو از هر دو روش محاسبه میکنند و هر کدوم که سطح مقطع بزرگتری رو داد اون رو انتخاب و از روی جداول استاندارد برای انتخاب کابل مناسب و نزدیک به این عدد استفاده می کنند.
برای سیستم های تکفاز و سه فاز پیوسته و جدا از هم ، همگی از این روش ها استفاده می کنند.
مصرف کننده های موتوری و غیره موتوری بیشتر در ضریب قدرت یا همون " کسینوس فی " تفاوت دارند. یعنی در وسایل موتوری ضریب قدرت کم و در وسایل غیر موتوری ضریب قدرت بالا هستش. پس تلفات در وسایل موتوری بالا و در وسایل غیر موتوری پایین هستش. تلفات شامل ایجاد حرارت و گرما ، افت ولتاژ ، جریان نشتی و .... هستش.
برای نمونه یک کارخانه که پر از موتور های تکفاز و سه فاز هستش (موتوری ) رو با یک ساختمان مسکونی (غیر موتوری ) مقایسه کنید.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
در مورد سطح مقطع کابل ها برید سراغ کتاب های تأسیسات الکتریکی مثل کتاب تأسیسات الکتریکی دکتر کلهر.
خیلی خوب پیش رفتیم و خیلی ممنون از Unknown_S عزیز که خیلی مطالب خوبی رو گفتند.
زیاد هم عجله نکنید :smile: میرسیم به جاهای خوبی. نگران نباشید.
با اجازتون ادامه میدم.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
خوب میخایم راجع به مفاهیم منطقی صحبت کنیم که مبحث مهمی در برنامه نویسی PLC هستش.
البته سعی میکنیم مباحث رو به صورت موازی پیش ببریم که از مطالبی که Unknown_S میگن هم استفاده کنیم و نرم افزاری-سخت افزاری پیش بریم و با این سؤال هایی که Natanael میپرسن بتونیم بحث رو خوب اداره کنیم.
مفاهیم منطقی :

در مدارات منطقی دیجیتال از المان های الکترونیکی نظیر دیود و ترانزیستور استفاده می شود. در این مدارات دو اصطلاح 0 و 1 وجود دارد که بدین شرح است :
در یک سیستم تنها چیزی که برای المان های الکتریکی قابل فهم است بود یا نبود ولتاژ است چون منطق دیجیتال از این خاصیت تبعیت می کند پس باید دو سطح از ولتاژ را برای درک سیستم تعریف نمود. به عنوان مثال 0 ولت و 24 ولت. در این سیستم سطح ولتاژ 24 ولت ، یک و سطح ولتاژ 0 ولت ، صفر تلقی می شود.

گیت منطقی AND :
در این گیت خروجی فقط زمانی که تمام ورودی ها یک باشند ، یک می شود. مثل تیغه های باز سری با هم.

گیت منطقی NOT :
این تابع یک ورودی دارد و همیشه وضعیت خروجی عکس وضعیت ورودی است. این حالت معادل کنتاکت بسته در مدار فرمان است.

گیت منطقی NAND :
خروجی این تابع فقط زمانی که همه ورودی ها یک باشند در وضعیت صفر قرار دارد.

گیت منطقی OR :
خروجی این تابع فقط زمانی که همه ورودی ها صفر باشند در وضعیت صفر قرار می گیرد. این تابع معادل تیغه های باز موازی می باشد.

گیت منطقی NOR :
خروجی این تابع فقط زمانی که همه ورودی ها صفر باشند در وضعیت یک قرار می گیرد.در حقیقت این تابع عکس تابع منطقی OR عمل می کند.

گیت منطقی XOR :
خروجی این تابع فقط زمانی که تنها یکی از ورودی ها یک باشد در وضعیت یک قرار می گیرد.این تابع همانند مدار کلید تبدیل عمل می کند. به این تابع ، گیت فرد می گویند.

گیت منطقی XNOR :
خروجی این تابع فقط زمانی که دو ورودی در یک وضعیت باشند در وضعیت یک قرار می گیرد.این تابع عکس XOR عمل می کند و به این تابع گیت زوج می گویند.

کوچکترین عنصر حافظه در یک مدار ترتیبی را فیلیپ فلاپ می گویند که قابلیت حفظ یک مقدار را در خروجی دارد.فلیپ فلاپ نوع D، نوع JK،نوع RS،نوع T از انواع فلیپ فلاپ ها می باشند. در PLC نوع RS بسیار کاربردی تر از بقیه می باشد.
فلیپ فلاپ RS :
این گیت دارای 4 پایه : 2 ورودی و 2 خروجی می باشد. ورودی ها S و R و خروجی ها Q و متمم Q می باشند.
اگر S یک و R صفر باشد Q یک و متمم Q صفر می شود.
اگر S صفر و R یک باشد Q صفر و متمم Q یک می شود.
اگر S صفر و R صفر باشد Q بدون تغییر باقی می ماند و متمم Q نیز همینطور.
اگر S صفر و R صفر باشد Q غیر قابل پیش بینی است و به مدارات متصل به خروجی بستگی دارد.

بیت :
به کوچکترین سلول حافظه یک بیت گفته می شود.
کد BCD :
در BCD هر رقم در مبنای دهدهی بطور جداگانه به شکل دودویی کد می شود.هر رقم در چهار بیت کد می شود.
اعداد صحیح Integer :
INT عدد صحیح شانزده بیتی می باشد ، بیت پانزدهم نشان دهنده علامت عدد هستش. اگر صفر باشد عدد مثبت و اگر یک باشد عدد منفی می باشد.بازه این اعداد بین منفی 32768 و مثبت 32768 می باشد.
مکمل یک :
به این صورت هستش که تمام بیت های عدد دودویی مورد نظر را NOT میکنیم.
مکمل یک عدد 1001101 برابر است با 0110010
مکمل دو :
به این صورت هستش که تمام بیت های بعد از اوّلین بیت یک از سمت راست عدد دودویی را NOT میکنیم.
مکمل دو عدد 1010010 برابر است با 0101110

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
درود بر شما و زنده باد:gol:
منظورتون ازینکه میگید نوع تابلو نه ولی اسموشماره ای که رووش میخوره رو نمیتونم درک کنم./
مگه نه اینکه اسم تابلو با توجه به عملکردشه/منظورتون به کلیات تجهیزاتشه؟
درمورد اسمها حتی اگه اسم رو نبینیم ظاهر تابلو از عملکردش خبر نمیده؟منظورم بدون باز کردن در تابلوئه؟

پنجمیه(یعنی آخریه) تابلوئه پی ال سی نیست؟همون که گوشه تابلو سمت چپ تصویر پی ال سی رووشه!
شاید تست شاگرده که هواسش سرکلاسه یا نه :)

برای عکسا ممنون./خیلی خیلی ممنون./

هر وقت نمونه تابلو ابزار دقیق رو برخورد داشتید ممنون میشم برامون بذارید "لطفا"

JB که فقط ترمینال داره داخلش و جعبه های کوچکی هستن معمولا برای کجاها کاربرد داره؟
ممنون بخاطر توضیحتون با عکس خیلی ممنون

همه اینا که گفتید درست اما منظور من اینه که ترمینال،فیوز، کنتاکتور،تایمر ؛ اینا ممکنه چند مدل باشن که یه وظیفه رو انجام بدن اما یکی مقرون به صرفه تره یکی فضای کمتری اشغال میکنه یکی مانگاریش بیشتره،اینا رو چطور باید سرچ کرد؟
بله درمورد انواع s7 تو کتاب مهندس ماهر خوندم./عکساشونم بود

:smile:میشه این قسمتو واضحتر بگید نه با کلیات؟

دونستن اینا برای PLCman یک امتیازه ویژه ست تا کمکاری دیگران رو بتونه توضیح بده;)

S5 هم ممنون از اطلاعاتتون یه قدیمی البته خابشو تو آز الکترونیک ذوب آهن دیدم

راستی ذوب آهن هنوز ازش استفاده میکنه (اینجوری گفتن خدا داند)

Mini PLC یا LOGO مثلا آسانسور هم؟

modicon هم از برندهاش هست؟تو ایران زیمنس،فتک،امرون زیادتره؟

"بحث کابلها زیاد تجربی نیست و خودش مقوله تخصصی هست" کتابی ازش سراغ دارید؟

به این سوالامم جواب میدین لطفا؟
زنده باشید:gol:
بله اسم تابلو رو با توجه به عمکرد اون انتخاب میکنن...
خیر اکثرا از ظاهر تابلو نمیشه فهمید که این مال چه نوع تجهیزی هست... فقط در برخی مواقع از روی تجهیزات اندازه گیری و رله های حفاظتی میشه حدس زد که تابلو چه نوع مصرف کننده ای رو تغذیه میکنه...

بله پنجمین عکس مربوط به PLC S7-300 هست
حتما اگه تابلو ابزار دقیق دیدم جایی براتون سیو میکنم و میذارم...
JB ها معمولا در سایت های صنعتی بزرگ کاربرد بیشتری دارن... یه نمونه از کاربرد JB اینه که کابل از substation (پست برق) از فیدر منشعب میشه و میاد توی JB و از اون پخش میشه به سر تجهیز... یا مثلا 20 تا سنسور ابزار دقیق میان توی JB و همشون با استفاده از یک کابل 40 سیمه به اتاق کنترل منتقل میشه...
اون دیگه بحث تجربه هست که باید بدونید مثلا کنتاکتور تله مکانیک یا اشنایدر از شوان گرونتره ولی عمرش بیشتره...
خب واضح تر هم میشه... بذارید اینجوری بگم... شما میرید تو یه کارخونه که تا امروز دستی اداره شده... آیا توی تابلو فقط یه PLC بذاریم میشه اتوماتیک؟ اگر کافی نیست پس چی لازمه به نظر شما؟شما اینو جواب بدید تا من عرض کنم...
بله هرچه اطلاعات PLCman درباره برق و صنعت بیشتر باشه بهتره... متاسفانه همونطور که تا امروز هم دیدید هر وقت صحبت از برنامه نویسی و PLC باشه میان یکم راجع به بحثای تئوری و برنامه نویسی حرف میزنن و تموم...!!! در حالی که این کافی نیست... این PLC بلد بودنا فقط به درد پوز دادن پیش دوستان میخوره نه کار توی صنایع!!
منظورتونو از آسانسورو هم متوجه نشدم ولی اگه منظورتون اینه که آسانسور رو هم میتونه کنترل کنه جواب مثبته...
اسم modicon رو نشنیدم... بله زیمنس بیشتر توی صنایع بزرگ و حساس کاربرد داره و فتک که به دلیل ارزونی توی صنایع کوچک...
متاسفانه کتابی که صرفا درباره کابل ها باشه و تمام انواع اون رو معرفی کنه من نمیشناسم... بروبچه های کاردانی یه درسی دارن به نام تئوری کابل... میتونید از اونا بپرسید که استادشون چه کتابی معرفی کرده...
سلام.
ببخشید بابت تأخیر چند روزه.
با توجه به مصرف کننده ها اسم تابلو ها هم تغییر میکنه یعنی تابلوی فشار ضعیف داریم فشار قوی داریم تابلو فرمان وسایل موتوری داریم و ....
انتخاب تک تک این تجهیزات و وسایل روش های متفاوتی داره.
به عنوان مثال برای انتخاب کنتاکتور باید حداکثر جریان مدار از جریان نامی و مجاز کنتاکتور کمتر باشه. و برای بی متال هم باید جریان نامی در نظر گرفته بشه.
1- فیوز ها هم با توجه به نوع و کاربردشون و حداکثر جریان مجاز عبوری و افت ولتاژ انتخاب می شوند.
2- PLC ها هم با توجه به کارکرد و پایه های ورودی و خروجی و جریان و ولتاژ کاری و ... انتخاب می شوند.
ترمینال ها هم رده بندی دارند و در یک طراحی مناسب و ناب هر ترمینال با هر اندازه ای به هر ولتاژی متصل نمیشود.
رله ها هم به گونه ای مشابه باید جریان مجاز ورودی و جریان کنتاکت های خروجی در نظر گرفته بشه.
3- تایمر ها هم جریان ورودی باید لحاظ بشه.
البته در مورد هر کدوم از اینها میتونید یک کتاب در بازار پیدا کنید.

و امّا در مورد کابل ها مقالات و کتاب های زیادی در مورد انواع کابل ها با کاربردهاشون هست ولی چیزی در تأسیسات قدرتی مهم هستش بیشتر سطح مقطع کابل هستش که باعث افت ولتاژ و کاهش جریان و کاهش راندمان میشه.چونکه در قدرت با ولتاژ بالا سر و کار داریم و وسایل قدرت زیادی لازم دارند از این رو افت ولتاژ و تلفات مطلب بسیار مهمی هستش. و استفاده از کابل نابجا هم میتونه خطراتی رو به دنبال داشته باشه و هم میتونه تلفات رو زیاد بکنه.
برای محاسبه سطح مقطع کابل های مسی با عایق PVC از دو روش حداکثر افت ولتاژ مجاز و جریان مجاز استفاده می کنند و در نهایت سطح مقطع رو از هر دو روش محاسبه میکنند و هر کدوم که سطح مقطع بزرگتری رو داد اون رو انتخاب و از روی جداول استاندارد برای انتخاب کابل مناسب و نزدیک به این عدد استفاده می کنند.
برای سیستم های تکفاز و سه فاز پیوسته و جدا از هم ، همگی از این روش ها استفاده می کنند.
مصرف کننده های موتوری و غیره موتوری بیشتر در ضریب قدرت یا همون " کسینوس فی " تفاوت دارند. یعنی در وسایل موتوری ضریب قدرت کم و در وسایل غیر موتوری ضریب قدرت بالا هستش. پس تلفات در وسایل موتوری بالا و در وسایل غیر موتوری پایین هستش. تلفات شامل ایجاد حرارت و گرما ، افت ولتاژ ، جریان نشتی و .... هستش.
برای نمونه یک کارخانه که پر از موتور های تکفاز و سه فاز هستش (موتوری ) رو با یک ساختمان مسکونی (غیر موتوری ) مقایسه کنید.
با سلام و تشکر
من چندتا سوال برام پیش اومد که میخوام بپرسم... این بحثا خوبیش اینه که منم بتونم از شما و ناتانائیل یاد بگیرم...;)

1-میشه بحث افت ولتاژ در فیوز و انتخاب اون بر اساس افت ولتاژ رو توضیح بدید؟
2-اگر ممکنه درباره جریان کاری در PLC هم توضیح بدید که این موردی که گفتید یعنی چی...؟
3- جریان ورودی تایمر رو میشه تعریف کنید که منظورتون چی هست؟
درباره پاور فکتور چطور؟ منظور از وسایل غیر موتوری چیه؟ پاور فکتور تجهیزات موتوری و غیر موتوری به نظرتون چنده؟
ممنون:gol:
خوب میخایم راجع به مفاهیم منطقی صحبت کنیم که مبحث مهمی در برنامه نویسی PLC هستش.
البته سعی میکنیم مباحث رو به صورت موازی پیش ببریم که از مطالبی که Unknown_S میگن هم استفاده کنیم و نرم افزاری-سخت افزاری پیش بریم و با این سؤال هایی که Natanael میپرسن بتونیم بحث رو خوب اداره کنیم.
مفاهیم منطقی :

در مدارات منطقی دیجیتال از المان های الکترونیکی نظیر دیود و ترانزیستور استفاده می شود. در این مدارات دو اصطلاح 0 و 1 وجود دارد که بدین شرح است :
در یک سیستم تنها چیزی که برای المان های الکتریکی قابل فهم است بود یا نبود ولتاژ است چون منطق دیجیتال از این خاصیت تبعیت می کند پس باید دو سطح از ولتاژ را برای درک سیستم تعریف نمود. به عنوان مثال 0 ولت و 24 ولت. در این سیستم سطح ولتاژ 24 ولت ، یک و سطح ولتاژ 0 ولت ، صفر تلقی می شود.

گیت منطقی AND :
در این گیت خروجی فقط زمانی که تمام ورودی ها یک باشند ، یک می شود. مثل تیغه های باز سری با هم.

گیت منطقی NOT :
این تابع یک ورودی دارد و همیشه وضعیت خروجی عکس وضعیت ورودی است. این حالت معادل کنتاکت بسته در مدار فرمان است.

گیت منطقی NAND :
خروجی این تابع فقط زمانی که همه ورودی ها یک باشند در وضعیت صفر قرار دارد.

گیت منطقی OR :
خروجی این تابع فقط زمانی که همه ورودی ها صفر باشند در وضعیت صفر قرار می گیرد. این تابع معادل تیغه های باز موازی می باشد.

گیت منطقی NOR :
خروجی این تابع فقط زمانی که همه ورودی ها صفر باشند در وضعیت یک قرار می گیرد.در حقیقت این تابع عکس تابع منطقی OR عمل می کند.

گیت منطقی XOR :
خروجی این تابع فقط زمانی که تنها یکی از ورودی ها یک باشد در وضعیت یک قرار می گیرد.این تابع همانند مدار کلید تبدیل عمل می کند. به این تابع ، گیت فرد می گویند.

گیت منطقی XNOR :
خروجی این تابع فقط زمانی که دو ورودی در یک وضعیت باشند در وضعیت یک قرار می گیرد.این تابع عکس XOR عمل می کند و به این تابع گیت زوج می گویند.

کوچکترین عنصر حافظه در یک مدار ترتیبی را فیلیپ فلاپ می گویند که قابلیت حفظ یک مقدار را در خروجی دارد.فلیپ فلاپ نوع D، نوع JK،نوع RS،نوع T از انواع فلیپ فلاپ ها می باشند. در PLC نوع RS بسیار کاربردی تر از بقیه می باشد.
فلیپ فلاپ RS :
این گیت دارای 4 پایه : 2 ورودی و 2 خروجی می باشد. ورودی ها S و R و خروجی ها Q و متمم Q می باشند.
اگر S یک و R صفر باشد Q یک و متمم Q صفر می شود.
اگر S صفر و R یک باشد Q صفر و متمم Q یک می شود.
اگر S صفر و R صفر باشد Q بدون تغییر باقی می ماند و متمم Q نیز همینطور.
اگر S صفر و R صفر باشد Q غیر قابل پیش بینی است و به مدارات متصل به خروجی بستگی دارد.

بیت :
به کوچکترین سلول حافظه یک بیت گفته می شود.
کد BCD :
در BCD هر رقم در مبنای دهدهی بطور جداگانه به شکل دودویی کد می شود.هر رقم در چهار بیت کد می شود.
اعداد صحیح Integer :
INT عدد صحیح شانزده بیتی می باشد ، بیت پانزدهم نشان دهنده علامت عدد هستش. اگر صفر باشد عدد مثبت و اگر یک باشد عدد منفی می باشد.بازه این اعداد بین منفی 32768 و مثبت 32768 می باشد.
مکمل یک :
به این صورت هستش که تمام بیت های عدد دودویی مورد نظر را NOT میکنیم.
مکمل یک عدد 1001101 برابر است با 0110010
مکمل دو :
به این صورت هستش که تمام بیت های بعد از اوّلین بیت یک از سمت راست عدد دودویی را NOT میکنیم.
مکمل دو عدد 1010010 برابر است با 0101110
یعنی مستقیم رفتید سراغ S7 و برنامه نویسی اون؟

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام.خواهش میکنم.
توضیح میدم ولی قبلش 2 تا حدیث از پیامبر اکرم بگم که بتونه بیشتر کمکمون کنه.
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند :
من أفتى بغیر علم کان إثمه على من أفتاه و من أشار على أخیه بأمر یعلم أنّ الرّشد فی غیره فقد خانه؛
هرکه بدون علم فتوی دهد گناه حاصل از آن را به گردن دارد و هرکه به برادر خویش کاری سفارش کند و داند که مصلحت در غیر آن است به وی خیانت کرده است.
من طلب العلم لیجاری به العلماء أو لیماری به السّفهاء أو یصرف به وجوه النّاس إلیه أدخله اللَّه النّار؛
هرکه علم جوید که به وسیله آن با دانشوران هم چشمی کند یا با سفیهان مجادله کند یا توجه عامه را به سوی خود جلب کند ، خدایش به جهنم برد.

اولاً که
بسیار ممنونم که این سؤال ها رو میپرسید که من هم مطمئن بشم که مطلبی رو غلط نمیگم و دوماً که خدا میدونه که قصد من فقط فعالیت و افزایش علم خودم و در صورت بلد بودن چیزی یاد دادن به دیگران هستش.
-------------------------------
و امّا در مورد سؤالات شما باید بگم که :
خوب فیوز ها باید دارای مشخصات فنی به صورت زیر باشند :
افت ولتاژ نامیجریان اتصال کوتاهسطح عایقیجریان اسمیفرکانس اسمی مشخصه های زمان جریاننوع فیوزقابلیت محدود کنندگی جریان اتصال کوتاه
بخوام یک مثال بزنم میتونم به فیوز های تیغه ای اشاره کنم که در مدارات متناوب تا افت ولتاژ مؤثر 500 ولت و محدوده جریان 1600 آمپر و در ولتاژ های مستقیم 400 ولت کاربرد دارند.
خوب در PLC ورودی ها و خروجی ها میتونن آنالوگ و دیجیتال باشند. خروجی ها شامل انواع مدارات ترانزیستوری و رله ای هستند که کنترل میشوند و اینها هم میتونن در مرحله و مدار بعدی موتور ها و Valve ها و لامپ ها و غیره رو روشن و خاموش بکنن. در لوگو با خروجی ترانزیستوری ، خروجی ها از لحاظ اتصال کوتاه و بار اضافی حفاظت شده هستند و ماکزیموم جریان در کلید زنی در خروجی 300 میلی آمپر هستش و در لوگو با خروجی رله ای برای بار های مقاومتی 20 آمپر و برای بار های سلفی 3 آمپر هستش.
خوب تایمر ها در قسمت مدار کنترلشون تا ماکزیموم جریان ورودی 4 میلی آمپر رو تحمل میکنند. البته این مقدار نوعی هستش و ممکنه برای همه تایمر ها یکسان نباشه. و در قسمت مدار خروجیشون در حالت سوئیچینگ ، مینیموم جریان سوئیچشون 100 میلی آمپر هستش و جریان خروجی عملیاتیشون برای بار مقاومتی در حالت برق مستقیم 24 ولتی 6 آمپر هستش.و برای بار سلفی 2 آمپر.
خوب منظور از وسایل غیر موتوری مدارات روشنایی خانگی ، مدارات روشنایی مراکز صنعتی مرکب از مکان های مجاور بزرگ ، مدارات روشنایی مراکز صنعتی مرکب از مکان های بزرگ غیر مجاور ، مدارات روشنایی انبار ها ، مدارات روشنایی مراکز تجاری ، مدارات مخلوط روشنایی وسایل خانگی ، مدارات مخلوط روشنایی و وسایل صنعتی و ... هستش.
ضریب قدرت مدارات روشنایی معمولاً نزدیک 1 هستش. به عنوان مثال در مورد مدارات روشنایی خانگی این عدد 1 هستش.
البته استثنایی هم وجود داره و اون هم مدار روشنایی انبار ها هستش که 0.35 هستش. و در مورد مراکز تجاری 0.95.
ولی ضریب قدرت در موتور ها کمتر هستش. به عنوان مثال در موتور3 فاز روتور قفسی 20 کیلووات 4 قطبی 15xx دور در دقیقه ضریب قدرت 0.83 هستش. یا برای موتور 10 کیلو وات 0.78 هستش.
در واقع میزان نزدیکی ضریب قدرت موتور ها به عدد 1 از میزان نزدیکی ضریب قدرت غیر موتوری ها به عدد 1 کمتر هستش.

نخیر عرض کردم یک سری پیش زمینه رو میگم بعد میریم سراغ آشنایی با PLC که این ها پیش زمینه ای بود که من خودم هم خوندم.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام.خواهش میکنم.
توضیح میدم ولی قبلش 2 تا حدیث از پیامبر اکرم بگم که بتونه بیشتر کمکمون کنه.
من أفتى بغیر علم کان إثمه على من أفتاه و من أشار على أخیه بأمر یعلم أنّ الرّشد فی غیره فقد خانه؛
هرکه بدون علم فتوی دهد گناه حاصل از آن را به گردن دارد و هرکه به برادر خویش کاری سفارش کند و داند که مصلحت در غیر آن است به وی خیانت کرده است.
من طلب العلم لیجاری به العلماء أو لیماری به السّفهاء أو یصرف به وجوه النّاس إلیه أدخله اللَّه النّار؛
هرکه علم جوید که به وسیله آن با دانشوران هم چشمی کند یا با سفیهان مجادله کند یا توجه عامه را به سوی خود جلب کند ، خدایش به جهنم برد.

اولاً که
بسیار ممنونم که این سؤال ها رو میپرسید که من هم مطمئن بشم که مطلبی رو غلط نمیگم و دوماً که خدا میدونه که قصد من فقط فعالیت و افزایش علم خودم و در صورت بلد بودن چیزی یاد دادن به دیگران هستش.
-------------------------------
و امّا در مورد سؤالات شما باید بگم که :
خوب فیوز ها باید دارای مشخصات فنی به صورت زیر باشند :
افت ولتاژ نامیجریان اتصال کوتاهسطح عایقیجریان اسمیفرکانس اسمی مشخصه های زمان جریاننوع فیوزقابلیت محدود کنندگی جریان اتصال کوتاه
بخوام یک مثال بزنم میتونم به فیوز های تیغه ای اشاره کنم که در مدارات متناوب تا افت ولتاژ مؤثر 500 ولت و محدوده جریان 1600 آمپر و در ولتاژ های مستقیم 400 ولت کاربرد دارند.
خوب در PLC ورودی ها و خروجی ها میتونن آنالوگ و دیجیتال باشند. خروجی ها شامل انواع مدارات ترانزیستوری و رله ای هستند که کنترل میشوند و اینها هم میتونن در مرحله و مدار بعدی موتور ها و Valve ها و لامپ ها و غیره رو روشن و خاموش بکنن. در لوگو با خروجی ترانزیستوری ، خروجی ها از لحاظ اتصال کوتاه و بار اضافی حفاظت شده هستند و ماکزیموم جریان در کلید زنی در خروجی 300 میلی آمپر هستش و در لوگو با خروجی رله ای برای بار های مقاومتی 20 آمپر و برای بار های سلفی 3 آمپر هستش.
خوب تایمر ها در قسمت مدار کنترلشون تا ماکزیموم جریان ورودی 4 میلی آمپر رو تحمل میکنند. البته این مقدار نوعی هستش و ممکنه برای همه تایمر ها یکسان نباشه. و در قسمت مدار خروجیشون در حالت سوئیچینگ ، مینیموم جریان سوئیچشون 100 میلی آمپر هستش و جریان خروجی عملیاتیشون برای بار مقاومتی در حالت برق مستقیم 24 ولتی 6 آمپر هستش.و برای بار سلفی 2 آمپر.
خوب منظور از وسایل غیر موتوری مدارات روشنایی خانگی ، مدارات روشنایی مراکز صنعتی مرکب از مکان های مجاور بزرگ ، مدارات روشنایی مراکز صنعتی مرکب از مکان های بزرگ غیر مجاور ، مدارات روشنایی انبار ها ، مدارات روشنایی مراکز تجاری ، مدارات مخلوط روشنایی وسایل خانگی ، مدارات مخلوط روشنایی و وسایل صنعتی و ... هستش.
ضریب قدرت مدارات روشنایی معمولاً نزدیک 1 هستش. به عنوان مثال در مورد مدارات روشنایی خانگی این عدد 1 هستش.
البته استثنایی هم وجود داره و اون هم مدار روشنایی انبار ها هستش که 0.35 هستش. و در مورد مراکز تجاری 0.95.
ولی ضریب قدرت در موتور ها کمتر هستش. به عنوان مثال در موتور3 فاز روتور قفسی 20 کیلووات 4 قطبی 15xx دور در دقیقه ضریب قدرت 0.83 هستش. یا برای موتور 10 کیلو وات 0.78 هستش.
در واقع میزان نزدیکی ضریب قدرت موتور ها به عدد 1 از میزان نزدیکی ضریب قدرت غیر موتوری ها به عدد 1 کمتر هستش.

نخیر عرض کردم یک سری پیش زمینه رو میگم بعد میریم سراغ آشنایی با PLC که این ها پیش زمینه ای بود که من خودم هم خوندم.
:surprised:یا خداااا... Pro.Eng عزیز حدیث واسه چیه؟! من فقط چند مورد که مغزم تحلیل نکرد رو پرسیدم تا یاد بگیرم... شما که فکر نمیکنید من همینجوری میام و توی بحث شرکت میکنم؟ خب هدف منم مرور مطالبی که قبلا میدونستم و یادگیری مطالب جدید از شما و دیگرانه...:gol:

نیت و فعالیت شما برای بنده واقعا قابل ستایش و تقدیره... از شما واقعا ممنونم... چون توی این دوره زمونه متاسفانه هرکسی چیزی بلد باشه رو به دیگران یاد نمیده... این نشون از دل بزرگ شماست:gol:
------------------------------------------------
آهان... الان متوجه منظورتون شدم... منظورتون ولتاژ نامی هست... چون اصولا کلمه افت ولتاژ زمانی استفاده میشه که بحث تلفات و مسافت و ... باشه
واسه همین بنده متوجه فرمایش شما نشدم...
بله کاملا درسته... به طور قطع یک فیوز 220 ولتی با یک فیوز HRC 20kv یکی نخواهد بود...

در مورد PLC هم همینطوره که میگید... جریان گذرنده از رله یا ترانزیستور در خروجی مهم هست و نمیشه به طور مستقیم بعضی از بار ها رو تغذیه کرد...

در مورد جریان قابل تحمل برای کنتاکت در تایمر حق با شماست...
ولی میدونید مشکل کار کجاست... جریان 100 میلی آمپری که گفتید رو تایمر تحمل نمیکنه! تایمر بک رله و مدار داخلی داره که اینا باید تغذیه بشن ... این جریان رو تایمر میکشه تا کار کنه.... خودش از شبکه دریافت میکنه...
ما دو نوع جریان داریم... یکی جریانی که مصرف کننده از یک کنتاکت یا کلید میکشه که در این طورت اون کنتاکت یا کلید باید تحمل اون جریان رو داشته باشه و ذوب نشه... و جریان دیگری اینه که یک مصرف کننده توانی رو که نیاز داره رو میخواد از شبکه دریافت کنه... چون میزان ولتاژ ثابته، پس جریان هست که به صورت خودکار میاد و تنظیم میشه تا اون توان به مصرف کننده اعمال بشه...
اختلاف توی به کار بردن کلمه درسته که خواننده هم بتونه درست متوجه منظور بشه نه توی علم و آگاهی;)

حرف شما درباره ضریب توان دقیقا صحیح هست به نظر بنده... فقط مسئله ای که برای من مبهم بود اینه که وقتی درباره روشنایی مکان های صنعتی بحث میکنیم این روشنایی اکثرا از لامپهای فلورسنت یا گازی تشکیل میشه که معمولا ضریب توان اینها حتی میتونه از موتورها هم کمتر باشه... چون گفتید ضریب توان مدارات غیر موتوری بیشتره این ابهام برای من به وجود اومد...

خیلی ممنونم از بحث... واقعا مفیده... منتظر پستهای شما هستم...:gol:

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آیا توی تابلو فقط یه PLC بذاریم میشه اتوماتیک؟ مسلما اینطور نیست./

همونطور که خودتون گفتید باید دید حجم کار پی ال سی تا چه محدوده با چه وظایفی رو شامل میشه./
ولی من دارم میگم من شناختم از یه کارخونه بیشتر در حد یه بازدیده واقعا نمیدونم یه کارخونه اتوماتیک یا هوشمند دقیقا چیه؟
سیستم های اعلام خطر مثل اطفاء حریق، نشت گاز یا آب،روشنایی،تهویه،درب،سیستم حمل ونقل،استفاده از ربات تو خط تولید و خیلی چیزا که من یادم نمیاد الان یا نمیدونم...
بعد تجهیزات مورد نیازش مث همون کلیاتی که گفتید رو تعریف میکنیم./

حالا شما بگید...

بله درمورد آسانسور سوالم کنترلش با پی ال سی بود ./ بعدا سوالاتمو از این مورد میپرسم./

کاربردهای PLC در صنعت
1-صنایع اتومبیل سازی

تست قطعات و تجهیزات ، سیستم های رنگ پاش ، شکل دادن بدنه بوسیله پرس های اتوماتیک ، سوراخ کاری ، اتصال قطعات

2-صنایع پلاستیک سازی

ماشین های ذوب و قالب گیری تزریقی ، دمش هوا ، سیستم های تولید و آنالیز پلاستیک

3-صنایع سنگین

کوره های صنعتی ، سیستم های کنترل دمای اتوماتیک ، وسایل و تجهیزات مورد استفاده در ذوب فلزات

4-صنایع شیمیایی

سیستم های مخلوط کننده ، دستگاه های ترکیب کننده مواد با نسبت های مختلف

5-صنایع غذایی

سیستم های عصاره گیری و بسته بندی

6-صنایع ماشینی

صنایع بسته بندی ، صنایع چوب ، سیستم های سوراخ کاری ، سیستم های اعلام خطر و هشدار دهنده ، سیستم های استفاده شده درجوش فلزات

7-صنایع حمل و نقل

جرثقیل ها ، سیستم های نوار نقاله ، تجهیزات حمل ونقل

8-صنایع تبدیل انرژی

ایستگاه های تقویت فشار گاز ، ایستگاه های تولید نیرو، کنترل پمپ های آب ، سیستم های تصفیه آب و هوای صنعتی ، سیستم های تصفیه و باز یافت تصفیه و بازیافت گاز

9-خدمات ساختمانی

تکنولوژی بالابری ، کنترل هوا و تهویه مطبوع ،سیستم های روشنایی خودکار

برگرفته شده از barghiye.blog.ir

من سوالاتمو متوقف میکنم و بعد از اینکه درمورد پروژه ها صحبتها شروع شد سوالاتمو مطرح میکنم./

اما تقاضای من اینه از هر 9موردی که گفتم نمونه پروژه ساده متوسط و پیچیده رو مطرح کنید و همینطو نقشه خوانی هم تمرین بشه./