به احترام افاغنه

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این تایپیک رو به احترام افاغنه میزنم. افاغنه. افغانی ها. همونایی که چقدر تحقیر رو تحمل کردن. چقدر زجر کشیدن. دوسشون دارم. از اول هم دوسشون داشتم. سر همین اعتقادم هم با خیلی ها جر و بحث کردم. تا جایی که تونستم از حقوق این ملت غریب و مظلوم (صرفنظر از بعضی از آمار خیلی کم جنایتها و حوادث مربوط بهشون) دفاع کردم. البته به زبان!!!. بیشتر از اینهم از دستم برنمیومد. الان تو یه سایت خبری یه مقاله کوتاه دیدم که دیدم قشنگه و منظور منم میرسونه. همون رو میزارم، به عنوان دفاع خودم از این ملت مظلوم.
فارغ از هر تهمت و طرفداری نژادی، دینی، زبانی و غیره. انسانیت بهانه قشنگتری هست.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باید احترام گذاشت به همه 70 یا 80 هزار نفری که امروز به آزادی آمدند و آزادانه و به دور از ترس بمب ، نام کشورشان را فریاد کردند و در عین احترام به این ملت باید به یاد بیاوریم هموطنان خودمان را که سالهاست در روزهای دور از خانه ، با چه هیجانی نام کشورشان را فریاد می کنند.
فرهاد عشوندی - خبرآنلاین : همه شوکه شده ایم از جماعتی که همین حوالی و اطراف مان زیاد می بینیم شان . آنها که در سایه زندگی روزمره شهری مان خیلی به چشم نمی آیند یا به عنوان پناهندگان اجتماعی از کنارشان گذشته ایم. آنها که همه جا ، همین حوالی مان هستند. آنها که خیلی های شان ، خیلی از جوان های شان ، همین جا در شهرهای خودمان به دنیا آمده اند شناسنامه های شان ، البته اگر والدین شان مجوز کار داشته باشند ، صادره از تهران ، شیراز ، اصفهان ، مشهد یا دیگر شهرهای مان است. آنها که سالهای سال است ، بیش از 40 سال کشورشان در جنگ سوخته و نسل به نسل فقط جنگ دیدند و کشتار. با خون وضو گرفتند و با خشونت در آمیختند یا پا به فرار گذاشتند به دنبال رویایی دور از بلادشان .
روزگاری به بهانه دین و روزگاری به بهانه جنگ شرق و غرب ، سهم شان کشتار شده و خونریزی . یاد گرفته اند قبل از آوردن نام کشورشان از مذهب شان بگویند ، از نژادشان و بعد علیه هم موضع بگیرند. بازیکنان شان قبل از بازی با ایران می گفتند ، تا به حال 10 هزار افغانی در تاریخ مان فقط یکبار در کابل برای کاری غیر از جنگ دور هم جمع شده اند ، آن هم برای بازی فوتبال با پاکستان بوده است. شب بزرگ جشن پیروزی.
آنها این بار همه رکوردها را شکستند . 80 هزار هوادار در ورزشگاه آزادی . آنها که نیامده بودند برد ببینند و اصلا نهراسیدند از اینکه فرزندان شان 6 گل خوردند. آنهاآمده بودند چیز دیگری را فریاد کنند. آمده بودند بگویند :«ما هستیم. افغانی هستیم و به پرچم کشورمان افتخار می کنیم. » آنها که سال ها این بغض فروخورده را با خود به همراه می کشیدند حالا به بهانه فوتبال توانستند خودشان را فریاد کنند. باید به احترام شان ایستاد و محترم شان شمرد. این همان حس گم شده ای است که هواداران ایرانی را در سوئد ، آمریکا ، استرالیا ، برزیل و هر جای دیگر از دنیا به ورزشگاه می کشاند. آنهاذ که هر کدام شان روزی با رویای زندگی بهتر ، بار سفر بسته اند اما هویت شان را دوست دارند . به پرچم کشورشان افتخار می کنند و می خواهند نام کشورشان را فریاد کنند. آنها که ما هر بار شعار ایران برای همه ایرانیان را برای شان سر می دهیم اما در عمل هیچ نداریم تا به پاس این انرژی غرورآفرین ، تقدیم شان کنیم. اگرچه آنها اصلا خواسته ای ندارند که با تمام وجود می روند به عشق عاملی برای اتحاد ، برای یافتن دوباره هویت ملی. پس به آنها احترام بگذاریم ، همان طور که باید به این جماعت 80 هزار نفری همسایگان مهاجر احترام بگذاریم.

منبع

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر بفهمی چه جنایت ها که کردن و میکنن تو ایران کلا از کپی این نوشته هم بیخیال میشی
باید احترام گذاشت به همه 70 یا 80 هزار نفری که امروز به آزادی آمدند و آزادانه و به دور از ترس بمب ، نام کشورشان را فریاد کردند و در عین احترام به این ملت باید به یاد بیاوریم هموطنان خودمان را که سالهاست در روزهای دور از خانه ، با چه هیجانی نام کشورشان را فریاد می کنند.
فرهاد عشوندی - خبرآنلاین : همه شوکه شده ایم از جماعتی که همین حوالی و اطراف مان زیاد می بینیم شان . آنها که در سایه زندگی روزمره شهری مان خیلی به چشم نمی آیند یا به عنوان پناهندگان اجتماعی از کنارشان گذشته ایم. آنها که همه جا ، همین حوالی مان هستند. آنها که خیلی های شان ، خیلی از جوان های شان ، همین جا در شهرهای خودمان به دنیا آمده اند شناسنامه های شان ، البته اگر والدین شان مجوز کار داشته باشند ، صادره از تهران ، شیراز ، اصفهان ، مشهد یا دیگر شهرهای مان است. آنها که سالهای سال است ، بیش از 40 سال کشورشان در جنگ سوخته و نسل به نسل فقط جنگ دیدند و کشتار. با خون وضو گرفتند و با خشونت در آمیختند یا پا به فرار گذاشتند به دنبال رویایی دور از بلادشان .
روزگاری به بهانه دین و روزگاری به بهانه جنگ شرق و غرب ، سهم شان کشتار شده و خونریزی . یاد گرفته اند قبل از آوردن نام کشورشان از مذهب شان بگویند ، از نژادشان و بعد علیه هم موضع بگیرند. بازیکنان شان قبل از بازی با ایران می گفتند ، تا به حال 10 هزار افغانی در تاریخ مان فقط یکبار در کابل برای کاری غیر از جنگ دور هم جمع شده اند ، آن هم برای بازی فوتبال با پاکستان بوده است. شب بزرگ جشن پیروزی.
آنها این بار همه رکوردها را شکستند . 80 هزار هوادار در ورزشگاه آزادی . آنها که نیامده بودند برد ببینند و اصلا نهراسیدند از اینکه فرزندان شان 6 گل خوردند. آنهاآمده بودند چیز دیگری را فریاد کنند. آمده بودند بگویند :«ما هستیم. افغانی هستیم و به پرچم کشورمان افتخار می کنیم. » آنها که سال ها این بغض فروخورده را با خود به همراه می کشیدند حالا به بهانه فوتبال توانستند خودشان را فریاد کنند. باید به احترام شان ایستاد و محترم شان شمرد. این همان حس گم شده ای است که هواداران ایرانی را در سوئد ، آمریکا ، استرالیا ، برزیل و هر جای دیگر از دنیا به ورزشگاه می کشاند. آنهاذ که هر کدام شان روزی با رویای زندگی بهتر ، بار سفر بسته اند اما هویت شان را دوست دارند . به پرچم کشورشان افتخار می کنند و می خواهند نام کشورشان را فریاد کنند. آنها که ما هر بار شعار ایران برای همه ایرانیان را برای شان سر می دهیم اما در عمل هیچ نداریم تا به پاس این انرژی غرورآفرین ، تقدیم شان کنیم. اگرچه آنها اصلا خواسته ای ندارند که با تمام وجود می روند به عشق عاملی برای اتحاد ، برای یافتن دوباره هویت ملی. پس به آنها احترام بگذاریم ، همان طور که باید به این جماعت 80 هزار نفری همسایگان مهاجر احترام بگذاریم.

منبع

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
افاقنه ای که پشتو هستند جز اریایی ها محسوب می شوند شباهت خیلی زیادی به مردم ایران دارند ولی ما بقی از نژاد تورک هستند .

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام........جای نگرانی برای فوتبال ایران.....فوتبالی که روزگاری سابقه پر شدن سکوهای صد هزار نفری داشت و یک امر طبیعی بود......امروز در آرزوی پر شدن فقط نصف ورزشگاه از سوی ایرانیان است.......البته در این بازی سیصد نفر هم انگار نیامده بودند .....

اما درباره مطلب ......به نظر بنده واقع نگر نبوده و مقایسه درستی نداشته............و حتی در تیتر توهین مستتر هم وجود دارد

و برای برادران و خواهران افغانستانی خود احترام بسیاری قائلم.........امیدوارم روزی شرایط فراهم بشود که بتوانند به کشورشان برگردند......و کشور از اشغال بیگانه به طور کامل بیرون آید......ان شاالله ......چند روز پیش تصویر تحقیر رئیس جمهورشان را دیدم......و بسیار متاسف شدم

• Like
واکنش ها: (F(X

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
افاغنه بدون دادن مالیات خدمت سربازی و غیر تو ایران زندگی می کنند و گاها متاهلم میشن ...در کل اگر قانونی وارد میهن ما بشن مهمان و احترامشان محفظ ولی اگه غیر قانونی وارد بشن خیر و من به نوبه خودم حضورشون رو نمی پذیرم .

XBoy69

عضو جدید
اگه افغانی ها فکر میکنند ما باهاشون رفتار خوبی نداریم فرض کنید یک میلیون آواره میرفت افغانستان !
چه جنایات هولناکی که طالبان با ایرانی ها نمی کرد !
همین الان داعش ببنید چه بلایی سر شیعیان میاره ایرانی ها که جای خود !

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با احترام به انسان بودن...
ولی اگر نیروهای کاری افغانستانی در ایران مشغول نباشند کل کارهای ساختمانی بزرگ تهران تعطیل میشه!

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
افاقنه ای که پشتو هستند جز اریایی ها محسوب می شوند شباهت خیلی زیادی به مردم ایران دارند ولی ما بقی از نژاد تورک هستند .

بلی درسته پشتو های آریایی همون طالبان هستند . ما بقی هزاره ها (شیعه ها) ازبک ها و ترکمن ها هستند ..

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من دختر افغانی دوست دارم ، مخصوصا نژاد بر بر که همون مغولی میشه !!!! بعضی وقتها از کنار سفارتشون رد میشم باهاشون صحبت می کنم ....

*FARZAN*

دستیار مدیر کتابخانه الکترونیکی
کاربر ممتاز
من ی دوست افغانی دارم.. چقدر این دختر نازنینه.. چقدر فرهنگ و شعور داره حتی از بعضی از ایرانیا بیشتر... من ک دوسشون دارم

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من خوشم نمیااد ازشون..:D
همگی انسان دهستیم با رفتارها و افکار متفاوت
ﻋﻤﻖ ﻓﺎﺟﻌﻪ ﺭﻭ ﻭﻗﺘﯽ ﻓﻬﻤﯿﺪﻡ ﮐﻪ ﺩﻭﺗﺎ ﺍﻓﻐﺎﻧﯽ ﺗﻮ ﺻﻒ
ﻧﻮﻧﻮﺍﯾﯽ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ ﺑﻪ ﻫﻢ ﻣﯽ ﮔﻔﺘﻨﺪ:
ﺩﯾﮕﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺟﺎﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻧﯿﺴﺖ!!
:D

ی بار اتفاقی یکی از این سایتای اجتماعی رفتم ک برا افغانیا بود

ساکن ایران بودن و فحشی نبود به ایرانیا بدن

دورو زمونه بدی شده:D

انصافا هم راست گفته دیگه جای زندگی نیست...

(F(X

عضو جدید
خوشم میاد دم از انسانیت میزنید اونوقت ...کلا شعاردادن عادت شده واسه ملت ایران...

منم اهل افغانستان هستم...

فعلاوقت نوشتن امار وارقام وتوضیحات ندارم وگرنه...

• Like
واکنش ها: .6.

(F(X

عضو جدید

سلام
اول اینکه افغانستان قومیت های مختلفی داره مثل تاجیک هزاره پشتون ازبک ترکمن و...که تقریبا70 درصد ازهمون نژاد اریا هستن مثل تاجیک (فارسی دری زبان)پشتون (پشتو زبان)و.. ولی فکرنمیکنم نژاد مسئله مهمی باشه..

افاغنه بدون دادن مالیات خدمت سربازی و غیر تو ایران زندگی می کنند و گاها متاهلم میشن ...در کل اگر قانونی وارد میهن ما بشن مهمان و احترامشان محفظ ولی اگه غیر قانونی وارد بشن خیر و من به نوبه خودم حضورشون رو نمی پذیرم .

[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]دوم شما که اینا رو میدونید پس بهتره ایناروهم بدونید بد نیست:[/FONT]
[FONT=&quot]میدونستید[/FONT]
[FONT=&quot]1-هرافغانی بابت کارت هویتش برای تمدید اعتبار اون هرساله برای تک تک خانوادش باید هزینه بپردازه[/FONT]
[FONT=&quot]2-برای کار باید کارت کارگری بگیره که باید بابت اون هم هزینه بپردازه[/FONT]
[FONT=&quot]3-برای مدرسه رفتن باید شهریه بپردازی[/FONT]
[FONT=&quot]4-تورشته هایی مثل ای تی وشیمی وهواوفضاو... اجازه نداریم بریم[/FONT]
[FONT=&quot]5-برای دانشگاه رفتن اگردولتی قبول بشیم باید 80درصد هزینه شبانه رو بدیم[/FONT]
[FONT=&quot]6-منی که دارم میرم دانشگاه باید برای ورود کارت هویتم رو باطل کنم ودنبال پاسپورت وویزا باشم وحداقل باید 7یا8 بار برم تهران وبرگردم واسه ویزا هم باید برم افغانستان یه بار و...[/FONT]
[FONT=&quot]7- بعضی افغانی ها هم ازبس سادن ماموران محترم انتظامی هم الکی ازاون ها اخاذی میکنن(والبته بعضی هاشون هم خیلی ادم های خوب وبا معرفتن)[/FONT]
[FONT=&quot]8-یه دوره اصلا نمیتونستیم که دوره پیش دانشگاهی روبریم ودانشگاه رفتن میسر نبود[/FONT]
[FONT=&quot]9- خیلی ازدوستای من نتونستن بابت مشکلات برن دانشگاه یا حتی مدرسه با حقوق کارگری پدرشون[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]ازیه مسئول شنیدم که سالانه کشورهای مختلف برای مهاجرین هزینه کمکی میده ولی دولت اون رو...[/FONT]
[FONT=&quot]هنوزهم هست ولی...[/FONT]
[FONT=&quot]اون بورسیه هم که میگن بابتش پول میگیرن...[/FONT]
[FONT=&quot]اینا درقبال حرف شما به نظر شما چی هست انسانهایی که حتی با حقوق اولیه که همون حقوق اموزش هست نمیتونن دست پیداکنن[/FONT]
[FONT=&quot]حرف هایی که زدم همه مشکلات کسانی هست که قانونی وارد ایران شدن بعضی هاشون هم که 35 سال به بالا درایران زندگی میکردن...[/FONT]
[FONT=&quot]قضیه اینهایی که غیر قانونی وارد میشن جدا ست چه بسا که بعضی هاشون سر مرز باشلیک گلوله کشته میشن و...[/FONT]
[FONT=&quot] اینکه چرا بااین مشکلات من یا امثال من هنوزاینجا هستن به دلایل مختلفی هست که بعضی هاشون واقعا اشتباه هست انشاالله هموطنان من بتونن ازاین به بعد تصمیم درست تری روبگیرن وکشورمون رو اباد کنیم.[/FONT]
[FONT=&quot]ولی بااین وجود چون ایران بدنیا اومدم با فرهنگش بزرگ شدم و... مردمش رو دوست دارم به خصوص بوشهر دریاش مردمش همه وهمه رو..[/FONT]
[FONT=&quot]حرفهای شما رو هم به حساب ندونستن یا هرچیز دیگه میزارم ویک نفر رو به پای همه نمیزارم... [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT] [FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot].[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]

pepper

کاربر فعال
سلام
اول اینکه افغانستان قومیت های مختلفی داره مثل تاجیک هزاره پشتون ازبک ترکمن و...که تقریبا70 درصد ازهمون نژاد اریا هستن مثل تاجیک (فارسی دری زبان)پشتون (پشتو زبان)و.. ولی فکرنمیکنم نژاد مسئله مهمی باشه..

دوم شما که اینا رو میدونید پس بهتره ایناروهم بدونید بد نیست:

میدونستید

1-هرافغانی بابت کارت هویتش برای تمدید اعتبار اون هرساله برای تک تک خانوادش باید هزینه بپردازه

2-برای کار باید کارت کارگری بگیره که باید بابت اون هم هزینه بپردازه

3-برای مدرسه رفتن باید شهریه بپردازی

4-تورشته هایی مثل ای تی وشیمی وهواوفضاو... اجازه نداریم بریم

5-برای دانشگاه رفتن اگردولتی قبول بشیم باید 80درصد هزینه شبانه رو بدیم

6-منی که دارم میرم دانشگاه باید برای ورود کارت هویتم رو باطل کنم ودنبال پاسپورت وویزا باشم وحداقل باید 7یا8 بار برم تهران وبرگردم واسه ویزا هم باید برم افغانستان یه بار و...

7- بعضی افغانی ها هم ازبس سادن ماموران محترم انتظامی هم الکی ازاون ها اخاذی میکنن(والبته بعضی هاشون هم خیلی ادم های خوب وبا معرفتن)

8-یه دوره اصلا نمیتونستیم که دوره پیش دانشگاهی روبریم ودانشگاه رفتن میسر نبود

9- خیلی ازدوستای من نتونستن بابت مشکلات برن دانشگاه یا حتی مدرسه با حقوق کارگری پدرشون

ازیه مسئول شنیدم که سالانه کشورهای مختلف برای مهاجرین هزینه کمکی میده ولی دولت اون رو...

هنوزهم هست ولی...

اون بورسیه هم که میگن بابتش پول میگیرن...

اینا درقبال حرف شما به نظر شما چی هست انسانهایی که حتی با حقوق اولیه که همون حقوق اموزش هست نمیتونن دست پیداکنن

حرف هایی که زدم همه مشکلات کسانی هست که قانونی وارد ایران شدن بعضی هاشون هم که 35 سال به بالا درایران زندگی میکردن...

قضیه اینهایی که غیر قانونی وارد میشن جدا ست چه بسا که بعضی هاشون سر مرز باشلیک گلوله کشته میشن و...

اینکه چرا بااین مشکلات من یا امثال من هنوزاینجا هستن به دلایل مختلفی هست که بعضی هاشون واقعا اشتباه هست انشاالله هموطنان من بتونن ازاین به بعد تصمیم درست تری روبگیرن وکشورمون رو اباد کنیم.

ولی بااین وجود چون ایران بدنیا اومدم با فرهنگش بزرگ شدم و... مردمش رو دوست دارم به خصوص بوشهر دریاش مردمش همه وهمه رو..

حرفهای شما رو هم به حساب ندونستن یا هرچیز دیگه میزارم ویک نفر رو به پای همه نمیزارم...
.

سلامتی کسی که ملیتشو کتمان نمی کند
اما دوست عزیر
مهمان عزیزست همچون نفس
چه توقعی دارید از کشوری که تو اشتغال جونای خودش مونده ولی پذیرای دونیم تا چهار میلیون افغان هست؟
چرا افغان ها تخصص و سرمایشون رفت امریکا و انگلیس فقر و بیماری و ناهنجاریشون موند برا ما ایرانیا؟
شما هم بهتره بدونی کشور من سالها با فلج اطفال مبارزه کرد اما ورود یه نمونه جدید از افغانستان همه رو یکشبه نابود کرد
میدونی چه استرسی به مردم من وارد میشه تو فصل گرما از شایعه ورود وبا و تب کلیمه و .... از افغانستان؟

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
بد و خوب همه جا هست ولی افغان ها ملت خوب و نجیبی هستند. باهوش هستند. امیدوارم هر چه زودتر آرامش و امنیت واقعی تو کشورشون برقرار بشه.

(F(X

عضو جدید
چه توقعی دارید از کشوری که تو اشتغال جونای خودش مونده ولی پذیرای دونیم تا چهار میلیون افغان هست؟
؟

سلام

دوست عزیز

اگر جمعیت ایرا ن رو تقریبا 80 میلیون فرض کنیم 4میلیون مهاجر قانونی وغیر قانونی افغانستان رو هم درنظربگیریم میشه 5% درصد جمعیت حالا این 5%درصد هم که همش جمعیت کارگر نیستن...درضمن کارهایی که افغانی ها دراینجا انجام میدن اکثرا درحد کارگری هست که فکرنمیکنم جوونا تمایلی به این نوع کارها داشته باشن...
واقعا فکر میکنی اشتغال افغانها تاثیر چشمگیری داره تو اقتصاد ایران

چرا افغان ها تخصص و سرمایشون رفت امریکا و انگلیس فقر و بیماری و ناهنجاریشون موند برا ما ایرانیا؟
شما هم بهتره بدونی کشور من سالها با فلج اطفال مبارزه کرد اما ورود یه نمونه جدید از افغانستان همه رو یکشبه نابود کرد
میدونی چه استرسی به مردم من وارد میشه تو فصل گرما از شایعه ورود وبا و تب کلیمه و .... از افغانستان؟

...
جمعیت افغانستان حدود 35 میلیون شاید باشه بیشترین مهاجرت هارو هم به ایران وپاکستان دارن...

کدوم تخصص وسرمایه ؟؟؟ چند درصد؟؟؟الان یعنی من که اینجام میشم ناهنجاری یا...

افغانستان کشور همسایه ایران هست(وفعلا ازنظر درمانی وبهداشتی و...به سطح مناسبی نرسیده) برفرض که اصلا مهاجری درایران نداشت ...بالاخره انسانها باهم تعامل دارن حالا به هر طریقی...مثل این باشه که یه زمانی انفولانزا شیوع پیداکرد حالا از افغانستان نه یه کشور دورتر...(درضمن هردوانسانندوزجرهردو به یک اندازه...)

ببینید من این رو کتمان نمیکنم که وجود مهاجرین مشکلاتی رو ایجاد کرد ه...(وازاین 4میلیون مهاجر قرارنیست همه صددرصد خوب باشن واشتباه بعضی رو به پای همه مهاجرین نزارید)

صحبت های من ازسر منطق وواقعیت هست...پس سوتفاهمی ایجاد نشه.

آخرین ویرایش:

pepper

کاربر فعال

سلام

دوست عزیز

اگر جمعیت ایرا ن رو تقریبا 80 میلیون فرض کنیم 4میلیون مهاجر قانونی وغیر قانونی افغانستان رو هم درنظربگیریم میشه 5% درصد جمعیت حالا این 5%درصد هم که همش جمعیت کارگر نیستن...درضمن کارهایی که افغانی ها دراینجا انجام میدن اکثرا درحد کارگری هست که فکرمیکنم جوونا تمایلی به این نوع کارها داشته باشن...
واقعا فکر میکنی اشتغال افغانها تاثیر چشمگیری داره تو اقتصاد ایران

...
جمعیت افغانستان حدود 35 میلیون شاید باشه بیشترین مهاجرت هارو هم به ایران وپاکستان دارن...

کدوم تخصص وسرمایه ؟؟؟ چند درصد؟؟؟الان یعنی من که اینجام میشم ناهنجاری یا...

افغانستان کشور همسایه ایران هست(وفعلا ازنظر درمانی وبهداشتی و...به سطح مناسبی نرسیده) برفرض که اصلا مهاجری درایران نداشت ...بالاخره انسانها باهم تعامل دارن حالا به هر طریقی...مثل این باشه که یه زمانی انفولانزا شیوع پیداکرد حالا از افغانستان نه یه کشور دورتر...(درضمن هردوانسانندوزجرهردو به یک اندازه...)

ببینید من این رو کتمان نمیکنم که وجود مهاجرین مشکلاتی رو ایجاد کرد ه...(وازاین 4میلیون مهاجر قرارنیست همه صددرصد خوب باشن واشتباه بعضی رو به پای همه مهاجرین نزارید)

صحبت های من ازسر منطق وواقعیت هست...پس سوتفاهمی ایجاد نشه.

خوب دیگه ناراحت نشید
منم آرزو دارم کشاورز افغان گندم بکاره نه خشخاش

منم آرزومه بامیان رو ببینم

آرزومه برم مزار شریف

برم هرات سر مزار خواجه عبدا...

ولی خدا در حال هیچ قومی تغییر ایجاد نمی کنه مگر خودشون اراد کنند

• Like
واکنش ها: (F(X

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه ما ایرانی ها، جزء نژاد پرست ترین مردمان هستیم و تو خیلی زمینه ها فقط ادعا داریم و در عمل هیچی نیستیم. ولی این مردم با سختی های فراوان برای بقا تلاش می کنند و با ساعت کاری زیاد خرج خانواده های پر جمعیتشون رو میدند در صورتیکه با محدودیت های فراوانی روبرو هستند. با این حال روز بروز در حال پیشرفت هستند و روزی فرا میرسه که ما ایرانیها پر مدعا بسیار عقب تر از این مردمان خواهیم بود.

من براشون سرافرازی رو آرزو می کنم.

بالا