بهترین رشته مهندسی از نظر شما چیست؟

ali.metal.eng

عضو جدید
به نظر شما بهترین رشته مهندسی که در حال حاضر بازارکار خوبی داره کدوم رشته هست؟

.SAMAN.

عضو جدید
در هر رشته ای اگر تخصص وجود داشته باشه مسلما مفید و کارآمد خواهد بود
مشکل ما نداشتن تخصص یه به عبارتی تعلیم و آموزش ضعیف دانشکده هامون هست
وگرنه در تمامی رشته ها ما نیازمند افراد متخصص و مجرب هستیم
من خودم در زمینه معماری اعتقاد دارم برای افراد خلاق و متخصص بازار کار خوبی وجود داره

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقای سامان حرفشون درسته....
اما با توجه به شرایط فعلی من فکر می کنم IT بهتره... اگه به خارج رفتن فکر می کنی در اون صورت رشته های مربوط به صنعت و ساختمان هم حالا بسته به کشور مقصدت خوبن... کلا مهندسی هرجا صنعت باشه خریدار داره اگه باهوش و فعال باشی... ولی IT و کامپیوتر تو زمینه های دیگه هم کاربرد داره...
حالا دوستان هرکی بیشتر مطلعه کمک کنه آگاه تر بشیم :)

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بالاترین رشته هایی مهندسی
مهندسی دریا-دریانوردی
که تو عرض 20 سال حداقل 3 میلیارد تومن حقوق میگیرن این حداقل حداقلش
حداقل حقوقش ماهی 7.5 میلیون برو تا 21 میلیون تو حالت طبیعی
شرایط خاص دو برابر میشه ...

ali.metal.eng

عضو جدید
مهندسی دریا-دریانوردی
جالبه پس این رشته جزو رشته های مخفیه من ازش اطلاعی نداشتم
استخدام میشه یا اونم اشباع شده همچون سایر رشته ها؟

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه پس این رشته جزو رشته های مخفیه من ازش اطلاعی نداشتم
استخدام میشه یا اونم اشباع شده همچون سایر رشته ها؟

نه اشباع نشده
امسال تو دفترچه کنور سراسری 60 نفر روزانه گرفت
رتبه ام زیر 10000 منطقه 1،2،3
فقط هیچکی نمیدونه اینقدر رشته ای باحالی
که حتی حساب کردیم از دکتری حرفه ای هم بهتره
فقط به دندان پزشکی نمیرسه

ali.metal.eng

عضو جدید
نه اشباع نشده
امسال تو دفترچه کنور سراسری 60 نفر روزانه گرفت
رتبه ام زیر 10000 منطقه 1،2،3
فقط هیچکی نمیدونه اینقدر رشته ای باحالی
که حتی حساب کردیم از دکتری حرفه ای هم بهتره
فقط به دندان پزشکی نمیرسه
عالیه پس ..
من احتمال میدم محیط کاریش سخت باشه که اینقدر پولش زیاده
زمان ما هم پزشکی پولش زیاد بود ولی کلا رشته تمیزی نبود به همین دلیل مهندسی رو انتخاب کردم

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عالیه پس ..
من احتمال میدم محیط کاریش سخت باشه که اینقدر پولش زیاده
زمان ما هم پزشکی پولش زیاد بود ولی کلا رشته تمیزی نبود به همین دلیل مهندسی رو انتخاب کردم

شرایطش سخته
هدایت کشتی هایی غول پیکر (200 هزار تنی به بالا)
دور از خانواده به مدت 5 ماه که میشه همسرت هم ببری
و...

یکی دیگه از خوبی هاش اینه که مدرکشون جهانی هر جایی دنیا برن کاپیتان بشوند پول خیلی زیادی میدن بهشون
فطق محاسبه میکنن کشتی از کجا بره به ملوان دستور میدن اونم اجرا میکنه
همین ...

ali.metal.eng

عضو جدید
شرایطش سخته
هدایت کشتی هایی غول پیکر (200 هزار تنی به بالا)
دور از خانواده به مدت 5 ماه که میشه همسرت هم ببری
و...

یکی دیگه از خوبی هاش اینه که مدرکشون جهانی هر جایی دنیا برن کاپیتان بشوند پول خیلی زیادی میدن بهشون
فطق محاسبه میکنن کشتی از کجا بره به ملوان دستور میدن اونم اجرا میکنه
همین ...
پس واسه اونایی خوبه که اهل جنوب باشند و به دریا اینا عادت کردند

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقای سامان حرفشون درسته....
اما با توجه به شرایط فعلی من فکر می کنم IT بهتره... اگه به خارج رفتن فکر می کنی در اون صورت رشته های مربوط به صنعت و ساختمان هم حالا بسته به کشور مقصدت خوبن... کلا مهندسی هرجا صنعت باشه خریدار داره اگه باهوش و فعال باشی... ولی IT و کامپیوتر تو زمینه های دیگه هم کاربرد داره...
حالا دوستان هرکی بیشتر مطلعه کمک کنه آگاه تر بشیم :)

به نظر شما بهترین رشته مهندسی که در حال حاضر بازارکار خوبی داره کدوم رشته هست؟
ایشون کامل درست می گن
مهندسی IT ، مهندسی طراحی صفحات وب، بهینه کردن صفحات وب و مهندسی های طراحی های اینترنتی و گرافیکی و تدوین فیلم و غیره
اینها بینهایت ارزشمندن
ولی متاسفانه در ایران به نظر می رسه که هیچ در آمدی ندارن!
که اشتباه محضه!

ساختن یک چهار چوب وب سایت به با عظمتی دیجیکالا شخصا صحبت کردم و گفتن با 100ساعت کار این چهارچوب رو میشه ساخت و طی یکی دو ماه، باگ گیری (اشکال گیری) انجام داد
هزینه پروژه = 30 میلیون تومن!!

همین، یک هزار مهندسی زیرش داره اعم از فتوشاپ برای طراحی تک تک آیکن ها بصورت انحصاری،تکسچر بک گراند، مهندسی هوش مصنوعی اگر دلت بخواد روی سایت بزاری مثل سایت آمازون و خیلی چیزهای دیگه

حالا این فقط اینترنت و طراحی وب سایت بود، تدوین فیلم، اوففففففف! تبلیغ ها اکثرن دارن انیمیشنی میشن (منظورم جلوه های ویژه هست) و خدا تومن توشون پول هست
یا حتی شبکه !
یا حتی ساخت برنامه اندرویدی برای یک شرکت!
به خصوص اینکه مسیر داره به این سمت میره

من از همه پیشنهاد می کنم اگر برادری خواهری آشنایی دارید که نوجوون هست ازشون بخواید تو رشته های مهندسی IT و کامپیوتر و وب سایت و اینها (اگر علاقه دارند) درس بخونن، چرا که واقعا توش پول هست ولی به انحصار برخی در اومده که خدا تومن پول ازت میگیرن تا یه کار واست انجام بدن و چون جامعه ایران آشنایی کمی با این موضوعات داره برای همین کلاه گذاشتن سر مردم تو این قسمت متاسفانه مُد شده.انحصار طلب شدن دوستان :D
این پیشنهاد من بود! دلایل بسیار زیادی هم برای نظراتم دارم چون با این قوم وب سایت ساز ها، در ارتباط بودم :D

ali.metal.eng

عضو جدید
ایشون کامل درست می گن
مهندسی IT ، مهندسی طراحی صفحات وب، بهینه کردن صفحات وب و مهندسی های طراحی های اینترنتی و گرافیکی و تدوین فیلم و غیره
اینها بینهایت ارزشمندن
ولی متاسفانه در ایران به نظر می رسه که هیچ در آمدی ندارن!
که اشتباه محضه!

ساختن یک چهار چوب وب سایت به با عظمتی دیجیکالا شخصا صحبت کردم و گفتن با 100ساعت کار این چهارچوب رو میشه ساخت و طی یکی دو ماه، باگ گیری (اشکال گیری) انجام داد
هزینه پروژه = 30 میلیون تومن!!

همین، یک هزار مهندسی زیرش داره اعم از فتوشاپ برای طراحی تک تک آیکن ها بصورت انحصاری،تکسچر بک گراند، مهندسی هوش مصنوعی اگر دلت بخواد روی سایت بزاری مثل سایت آمازون و خیلی چیزهای دیگه

حالا این فقط اینترنت و طراحی وب سایت بود، تدوین فیلم، اوففففففف! تبلیغ ها اکثرن دارن انیمیشنی میشن (منظورم جلوه های ویژه هست) و خدا تومن توشون پول هست
یا حتی شبکه !
یا حتی ساخت برنامه اندرویدی برای یک شرکت!
به خصوص اینکه مسیر داره به این سمت میره

من از همه پیشنهاد می کنم اگر برادری خواهری آشنایی دارید که نوجوون هست ازشون بخواید تو رشته های مهندسی IT و کامپیوتر و وب سایت و اینها (اگر علاقه دارند) درس بخونن، چرا که واقعا توش پول هست ولی به انحصار برخی در اومده که خدا تومن پول ازت میگیرن تا یه کار واست انجام بدن و چون جامعه ایران آشنایی کمی با این موضوعات داره برای همین کلاه گذاشتن سر مردم تو این قسمت متاسفانه مُد شده.انحصار طلب شدن دوستان :D
این پیشنهاد من بود! دلایل بسیار زیادی هم برای نظراتم دارم چون با این قوم وب سایت ساز ها، در ارتباط بودم :D

والا من اگه این تاپیک رو قبل کارشناسی می دیدم شاید انتخابم خیلی فرق میکرد با الان...
بعضی رشته ها واقعا مخفیند و موقع انتخاب رشته عموما رشته هایی پر میشه که راجع به اونا اطلاعات داریم....
با توجه به اینکه الان همه چیز دیجیتالی میشه ... رشته هایی مثل مکانیک و شیمی و عمران و معماری و .... دیگه اشباع شدند و جایی برای نو آوری و پیشرفت انچنانی نیست
ولی کامپیوتر و نرم افزار و ...حرف زیادی برای گفتن داره مخصوصا در دهه های بعد

rezashokry

عضو جدید
عزیزان همه چیز به شرایط کشور بستگی داره الان که محدود هستیم توقع رونق تولید و ساخت بیهوده است وگرنه مهندسی و مدیریت نداره با ورود شرکت ها چند ملیتی و حتی خروج و فروش خدمات فنی مهندسی همه چیز تغییر میکنه البته همین الان هم من خبر دارم اینکار در نوع دیگری انجام میشه البته سرمایه گذاری بی فایده

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا من اگه این تاپیک رو قبل کارشناسی می دیدم شاید انتخابم خیلی فرق میکرد با الان...
بعضی رشته ها واقعا مخفیند و موقع انتخاب رشته عموما رشته هایی پر میشه که راجع به اونا اطلاعات داریم....
با توجه به اینکه الان همه چیز دیجیتالی میشه ... رشته هایی مثل مکانیک و شیمی و عمران و معماری و .... دیگه اشباع شدند و جایی برای نو آوری و پیشرفت انچنانی نیست
ولی کامپیوتر و نرم افزار و ...حرف زیادی برای گفتن داره مخصوصا در دهه های بعد
آره من اوایل زدم مکانیک رفتم خداوکیلی دهنم سرویس شد تا مدرکو بگیرم واقعا اذیت شدم
همون موقع یادمه پیام نور بود غیر انتفاعی بود چی بود یادم نیست، مهندسی کامپیوتر در اومدم اتفاقا کامپیوتر هم دوست داشتم گفتم نه ولش کن برم آزاد مکانیک بخونم بعدن برم سر کار
الآن واقعا دوست دارم برگردم به همون موقع برم کامپیوتر یا IT واقعا !!

اتفاقا یه چیزی بگم شاید عجیب بنظر برسه من مکانیک دارم ولی دوست دارم برم خارج و اونجا تحصیلات IT و اینها داشته باشم واقعا علاقه مندم.
بحث اشباع و اینها هم نیست ببین تو توی هر رشته ای بری یه سری اصول و قواعد خاصی رو یاد میگیری که ذهنت رو بازتر میکنه
اون زمان گذشت که شاید 1درصد با مدرک میرفتی سر کار چیزی که بهش علاقه داری، الآن واقعا این صحبت ها نیست و پوچه!
فقط باید با علاقه ات پیش بری
میدونی چرا؟
چون اگر به بن بست رسیدی ، چونکه علاقه داری یه راه دیگه رو پیدا می کنی و میری جلو،اینقدر میزنی به در،تا باز بشه.ولی اگر کوچکترین علاقه ای به رشته یا کارت نداشته باشی، به محض کوچکترین سنگی، مسیرت رو منحرف میکنی.مثلا من علاقه امو کاملن به مکانیک از دست دادم قبلن ها همیشه 24ساعت مجله ماشین می خوندم ولی 5ساله نگاه هیچ برنامه ماشینی هم نمی کنم، برای همینه حتی با اینکه مدرک مکانیک دارم ولی اگر برم ایران خودرو هم کار گیرم بیاد با حقوق بالا، همیشه در پی اینم که خارج بشم و برم تو کاریکه علاقه دارم.

خلاصه زندگی خیلی سخت تر از اون چیزی بود که تو بچگی تصور می کردم.خیلی...

ali.metal.eng

عضو جدید
آره من اوایل زدم مکانیک رفتم خداوکیلی دهنم سرویس شد تا مدرکو بگیرم واقعا اذیت شدم
همون موقع یادمه پیام نور بود غیر انتفاعی بود چی بود یادم نیست، مهندسی کامپیوتر در اومدم اتفاقا کامپیوتر هم دوست داشتم گفتم نه ولش کن برم آزاد مکانیک بخونم بعدن برم سر کار
الآن واقعا دوست دارم برگردم به همون موقع برم کامپیوتر یا IT واقعا !!

اتفاقا یه چیزی بگم شاید عجیب بنظر برسه من مکانیک دارم ولی دوست دارم برم خارج و اونجا تحصیلات IT و اینها داشته باشم واقعا علاقه مندم.
بحث اشباع و اینها هم نیست ببین تو توی هر رشته ای بری یه سری اصول و قواعد خاصی رو یاد میگیری که ذهنت رو بازتر میکنه
اون زمان گذشت که شاید 1درصد با مدرک میرفتی سر کار چیزی که بهش علاقه داری، الآن واقعا این صحبت ها نیست و پوچه!
فقط باید با علاقه ات پیش بری
میدونی چرا؟
چون اگر به بن بست رسیدی ، چونکه علاقه داری یه راه دیگه رو پیدا می کنی و میری جلو،اینقدر میزنی به در،تا باز بشه.ولی اگر کوچکترین علاقه ای به رشته یا کارت نداشته باشی، به محض کوچکترین سنگی، مسیرت رو منحرف میکنی.مثلا من علاقه امو کاملن به مکانیک از دست دادم قبلن ها همیشه 24ساعت مجله ماشین می خوندم ولی 5ساله نگاه هیچ برنامه ماشینی هم نمی کنم، برای همینه حتی با اینکه مدرک مکانیک دارم ولی اگر برم ایران خودرو هم کار گیرم بیاد با حقوق بالا، همیشه در پی اینم که خارج بشم و برم تو کاریکه علاقه دارم.

خلاصه زندگی خیلی سخت تر از اون چیزی بود که تو بچگی تصور می کردم.خیلی...

اره ای کاش یکمی زمان عقب برمیگشت که دوباره انتخاب رشته کنیم.... منم علاقه زیادی به برنامه نویسی و ای تی اینا دارم
ولی مساله اینه که دیگه نمیشه بعضی کارا رو کرد ...دوباره بری از اول بخونی نه اعصابش هست و نه وقتش نه هیچی ...
البته من خودم رشتمو دوست دارم ولی عاشقش نیستم

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسی دریا-دریانوردی
تایید می شه :)
.
.
اتفاقا یه چیزی بگم شاید عجیب بنظر برسه من مکانیک دارم ولی دوست دارم برم خارج و اونجا تحصیلات IT و اینها داشته باشم.
عجیب ترش اینه که منم یه مدته همین فکر زده به سرم:biggrin:
اما هی به خودم می گم توهمات ناشی از بی پولیه! :w22:
بدبختی اینه که ما الان چیزایی رو دیدیم و نسبت به اشتباهات گذشته مون با اطمینان حرف می زنیم ... اما اشتباهات الانمون تا گندش در نیاد نمی فهمیم :biggrin:
اما بهرحال یجورایی هم یه کاری کردن و بد شدن بهتر از هیچ کاری نکردنه :child:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره ای کاش یکمی زمان عقب برمیگشت که دوباره انتخاب رشته کنیم.... منم علاقه زیادی به برنامه نویسی و ای تی اینا دارم
ولی مساله اینه که دیگه نمیشه بعضی کارا رو کرد ...دوباره بری از اول بخونی نه اعصابش هست و نه وقتش نه هیچی ...
آدم یه وقتایی تو 20 سالگی هم فکر می کنه دیر شده.... اما "دیر شده" به مفهوم مطلق اصلا وجود نداره... بیشتر تحت تاثیر روحیات و افکار خودمونه.... شما احتمالا زیر 25 سال نیست سنتون؟ :)

ali.metal.eng

عضو جدید
آدم یه وقتایی تو 20 سالگی هم فکر می کنه دیر شده.... اما "دیر شده" به مفهوم مطلق اصلا وجود نداره... بیشتر تحت تاثیر روحیات و افکار خودمونه.... شما احتمالا زیر 25 سال نیست سنتون؟ :)

همون حوالی 25 ----کلا تغییر رشته کار سختیه و ریسک های خاص خودشو هم داره

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس واسه اونایی خوبه که اهل جنوب باشند و به دریا اینا عادت کردند

آره فقط دانشگاه چابهار میگیره
ولی از همه استان ها میرن
شمال ،شرق،غرب و...
سال 92 ام که بورسیه گرفت کهخیلی خیلی خوش خوشکشون شدش

Uchiha Itachi

عضو جدید

همین رشته مهندسی مواد هم مثل خیلی از رشته ها متاسفانه با مشکل بی کاری روبرو است دیگه آی تی بماند با اون همه دانشجو.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
از نظر من آدم هر رشته ای باشه، توی اون رشته باید از خودش خلاقیت به خرج بده و ازش استفاده های درستی بکنه... ما همش میگیم خارجیا..خب همین خارجیا مثلا یه نفر میبینی پایان نامش درمورد یه موجود ذره بینی ته اعماق اقیانوسه...حتی یارو یه دختره....میره غواصی میکنه پایان نامشو مینویسه.... یه نفر پایان نامش درمورد بررسی مراسمات محلی مردمان مختلفه...میره تو مراسماتشون شرکت میکنه از نزدیک میبینه.....و الی آخر.... بعد آخرشم تو همون کاری که از نظر ما خیلی بیخوده، پیشرفت میکنه و صاحب نظریه میشه....کتاب مینویسه....(نه کتاب کپی پیست یا با نظرات الکی)....اونا تو کوچکترین کاری که بدونن بهش علاقه دارن تا تهش میرن ... و وقتشون رو روی اون میذارن...از هیچی یا ازاین شاخه به اون شاخه پریدن که بهتره.بالاخره یه کار مثبته. البته منظور این نیست چیزیا مختلف یاد نگیریم. اتفاقا چیزای مختلف یاد بگیریم خیلی هم خوبه.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
همون حوالی 25 ----کلا تغییر رشته کار سختیه و ریسک های خاص خودشو هم داره
اون که بله... منم قصد چنین پیشنهادی به شما ندارم... فقط چیزی که هست اینه که هر تغییری که امروز برامون سخت و دیر بنظر میاد ده سال بعدی هم داره که فکر می کنیم کاش نگفته بودیم دیره!!
حالا لزوما تغییر رشته نه... هرکاری که علاقه و یا منطقمون می گه درستتر از وضعیتیه که الان توش هستیم.... مثلا شما تو همین رشته خودت هم می تونی هزارجور تغییر تو روش ها و گرایشهات داشته باشی
من باب شعاردادن نمی گم.... تجربه ی شخصی خود خودمه! باید فکر کرد پنج سال - ده سال بعد چه فکری می کنم!!!

ali.metal.eng

عضو جدید
اون که بله... منم قصد چنین پیشنهادی به شما ندارم... فقط چیزی که هست اینه که هر تغییری که امروز برامون سخت و دیر بنظر میاد ده سال بعدی هم داره که فکر می کنیم کاش نگفته بودیم دیره!!
حالا لزوما تغییر رشته نه... هرکاری که علاقه و یا منطقمون می گه درستتر از وضعیتیه که الان توش هستیم.... مثلا شما تو همین رشته خودت هم می تونی هزارجور تغییر تو روش ها و گرایشهات داشته باشی
من باب شعاردادن نمی گم.... تجربه ی شخصی خود خودمه! باید فکر کرد پنج سال - ده سال بعد چه فکری می کنم!!!
اره موافقم ...واسه تغییر هیچ وقت دیر نیست

ali_pishtaz

عضو جدید
من جز ان آدم هایی هستم که هیچ اطلاعی از رشتم نداشتم ولی ناخودآگاه علاقمند شدم بهش!

Uchiha Itachi

عضو جدید
سلام، واقعیت این است که با توجه به سطح شدید بیکاری که وجود داره (بدون توجه به آمارها! ) چنان فردی شرایط مهاجرت و یا پارتی و پول و سهمیه ای برای کار را ندارد می بایست کار را به عنوان یک فاکتور در انتخاب رشته به میزان قابل توجهی مد نظر داشته باشد، در رتبه اول بهترین رشته در حال حاضر به نظر بنده مکانیک و عمران بهترین رشته ها هستند و در رتبه بعدی برق و مهندسی شیمی (البته مهندسی پلیمر هم در تهران فعلاً بد نیست اما در آینده نظری ندارم.).

بالا