برق صنعتی

من می خوام شروع کنم به یادگیری برق صنعتی،
از دوستانی که با برق صنعتی آشنا هستند خواهش می کنم منو برای شروع کار ویک شمه کلی از برق صنعتی یاری کنند.

erfanetedali

عضو جدید
برق صنعتی یعنی مدار

یعنی ماشینهای الکتریکی متناوب و مستقیم

سه فاز و 1 فاز

کنتاکتور

تابلو برق

و از همه مهم ترPLC

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز

برای یادگیری برق صنعتی به مراکز فنی حرفه ای مراجعه کن دوره های خیلی خوبی داره من هم درجه 2 وهم درجه 1 رو گزراندم و اخیراً PLC رو شروع کردم!

CyberMan

عضو جدید
کتاب بخوان

کتاب بخوان

مبحث اصلی در برق صنعتی راه اندازی وسایلی مثل موتورها هست خصوصا از نوع سه فاز ... کتاب " برقکار درجه دو " از فاروق محمد امینی یکی از بهترین منابع در حال حاضر در مورد برق صنعتی هست.

موفق باشی:smile:

oroj87

عضو جدید
كتاب تكنولوژي و كارگاه برق صنعتي

كتاب تكنولوژي و كارگاه برق صنعتي

عاليه براي بستن مدار فرمان:neutral:

omid_ase

عضو جدید
سلام بچه ها اطلاعاتي در مورد plc ميخواستم مرسي ;)

سلام.دوست عزیز اگه دوست دارین plc شرکت زیمنس کار کنید بهتره از کتابهای مهندس ماهر استفاده کنید .شما اول step7رو بخونید بعد برای hmi بهتره که کتاب wincc از مثلث نارنجی رو بخونید .

فرهاد-ا

عضو جدید
به نظرمن بهتره اول طریقه نقشه خوانی رو یاد بگیری چون من تا زمان هنرستان فقط نقشه ها رو حفظ میکردم اما تو دانشگاه استادم گفت اول نقشه خوانی رو یاد بگیر بعد کم کم خودت طراحی میکنی الان نقشه ای نیست نتونم طراحی کنم به خاطر همین plc رو هم زود یاد گرفتم. تجربه من این رو میگه.

mohammadmother

عضو جدید
به نظرمن بهتره اول طریقه نقشه خوانی رو یاد بگیری چون من تا زمان هنرستان فقط نقشه ها رو حفظ میکردم اما تو دانشگاه استادم گفت اول نقشه خوانی رو یاد بگیر بعد کم کم خودت طراحی میکنی الان نقشه ای نیست نتونم طراحی کنم به خاطر همین plc رو هم زود یاد گرفتم. تجربه من این رو میگه.

برای اینکه نقشه ها رو یاد بگیریم و روش طراحی رو خوب بلد شیم باید از کجا شروع کنیم؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای اینکه نقشه ها رو یاد بگیریم و روش طراحی رو خوب بلد شیم باید از کجا شروع کنیم؟

شما برای اینکه بتونید به خوبی نقشه خوانی کنید در ابتدای امر باید با نمادهای ادوات الکتریکی آشنا باشید، سپس باید یه شناخت نسبی از هر ابزار برق که در نقشه های استفاده شده پیدا نمایید تا بتونید عملکرد هر ابزار را در نقسه تفسیر کنید.

در ضمن باید با مدارهای عمومی را اندازی نیز آشنا باشید تا قدرت تحلیلتون بره بالا.

برای مقوله طراحی نیز باید ابتدا مدارهای عمومی رو کامل تسلط اشته باشید تا بتونید از اونها تو طراحیتون استفاده کنید.

mohammadmother

عضو جدید
شما برای اینکه بتونید به خوبی نقشه خوانی کنید در ابتدای امر باید با نمادهای ادوات الکتریکی آشنا باشید، سپس باید یه شناخت نسبی از هر ابزار برق که در نقشه های استفاده شده پیدا نمایید تا بتونید عملکرد هر ابزار را در نقسه تفسیر کنید.

در ضمن باید با مدارهای عمومی را اندازی نیز آشنا باشید تا قدرت تحلیلتون بره بالا.

برای مقوله طراحی نیز باید ابتدا مدارهای عمومی رو کامل تسلط اشته باشید تا بتونید از اونها تو طراحیتون استفاده کنید.

بعد از اینکه علائم رو یاد گرفتم برای اینکه بتونم یه پروژه در مورد ساختن تابلو برق انجام بدم باید از کجا شروع کنم و یا چه کتابی باید بخونم؟
با تشکر

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعد از اینکه علائم رو یاد گرفتم برای اینکه بتونم یه پروژه در مورد ساختن تابلو برق انجام بدم باید از کجا شروع کنم و یا چه کتابی باید بخونم؟
با تشکر

باید چندین پروژه انجام شده پیدا کنی، و روش کار کنی تا با اصول کلی و فنی قضیه آشنا بشی

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
همین پروژه های انجام شده رو از کجا باید پیدا کنم و برای یادگیریش از کجا شروع کنم؟

تو اینترنت بگردی پیدا میشه. بعد از پیدا شدن باید نقشه ها رو نحلیل کنی، نقش تجهیزات رو پیدا کنی و عملکرد کلی نقشه رو در بیاری

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
همین پروژه های انجام شده رو از کجا باید پیدا کنم و برای یادگیریش از کجا شروع کنم؟
سلام دوست عزیز کسی نمیاد پروژه هایی رو که خودش وقت گذاشته طراحی کرده و خلاقیت به خرج داده در اختیار دیگران قرار بده ... مثلا اگر کسی برای محاسبه بانک خازن ترفند و یا تجربه ی خاصی داره اونو در پروژه هاش خیلی گنگ نشون میده و یا حتی با رمز گذاری محدودش میکنه ... مثل تابلوها ی برق plc که طراح هر شبکه واسه طراحی خودش رمز میذاره ... یاد گیری با خوندن کتاب و جزوه و غیره بدست میاد اما اجرای اون علمی که یاد گرفتی نیاز به تجربه و سرمایه و دلی پر جرات داره.و باید زحمت بکشی ... من خودم 3 ماه با حقوق خیلی کم واسه یه شرکتی کار میکردم /تا با کار عملی اشنا بشم / اونم (مدیر عامل) از من نهایت سو استفاده رو میکرد و منو از دو شیفته میذاشت سر کار با همون حقوق کم / خدایی هم یه کلمه ازش نشنیدم و چیزی ازش یاد نپرفتم / اما تا جایی که تونستم و چشمام میدید تونستم اطلاعات هر چند ناقص بدزدم و الان روی همون اطلاعات کار کنم .

mohamadjavad1371

عضو جدید
منم چند وقتیه دارم گیج میزنم مشکل اصلیم اینه که نی تونم مدار فرمان طراحی کنم
چند وقت پیش نمی تونستم مدارم رو ببندم،هر طوری که می بستم مدار جواب نمی دادوآخرش بعد از کلی کلنجار رفتن بامدارم بی خیالش میشدم و بچه های کارگاه مدارم رو می بستن که 3ومین بار بهم برخورد_وقتی یکی از بچه ها داشت مدارم رو می بست طرز مدار بستنش رو دیدم و ناخودآگاه یاد گرفتم!!!!!!!!!حالا هر طوری می بندم کار میکنه !!!!!
فقط نی دونم مدار فرمان رو چیکارش کنم؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
منم چند وقتیه دارم گیج میزنم مشکل اصلیم اینه که نی تونم مدار فرمان طراحی کنم
چند وقت پیش نمی تونستم مدارم رو ببندم،هر طوری که می بستم مدار جواب نمی دادوآخرش بعد از کلی کلنجار رفتن بامدارم بی خیالش میشدم و بچه های کارگاه مدارم رو می بستن که 3ومین بار بهم برخورد_وقتی یکی از بچه ها داشت مدارم رو می بست طرز مدار بستنش رو دیدم و ناخودآگاه یاد گرفتم!!!!!!!!!حالا هر طوری می بندم کار میکنه !!!!!
فقط نی دونم مدار فرمان رو چیکارش کنم؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید
یه پیشنهاد میکنم اما باید واسش زحمت کشید.!
شما نمیخواد فعلا دنبال مدارای سخت بری... همون مدارای کتاب برق صنعتی هنرستان خوبه...اول که خودت تمام تیغه های موجود در مدار رو بررسی کن . و سعی کن خودت دلیل بودن این تیغه در این جا رو شناسایی کن . مثلا تیغه ی 13 .14 کنتاکتور اول در مسیر شماره ی 3.سعی کن خودت وقت بذاری و دلیل بودن این تیغه رو بدست بیاری . و هر مداری رو که تحلیل میکنی به هر جایی که رسیدی و از پسش بر نیومدی از کسی که کار بلده بپرس. تا واست جا بیفته .با این روش میتونی پیشرفت کنی ... البته باید اینقدر دلداده ی برق باشی که هر چی به چشمت خورد راجع بش فکر کنی و تحقیق کنی

mohamadjavad1371

عضو جدید
یه پیشنهاد میکنم اما باید واسش زحمت کشید.!
شما نمیخواد فعلا دنبال مدارای سخت بری... همون مدارای کتاب برق صنعتی هنرستان خوبه...اول که خودت تمام تیغه های موجود در مدار رو بررسی کن . و سعی کن خودت دلیل بودن این تیغه در این جا رو شناسایی کن . مثلا تیغه ی 13 .14 کنتاکتور اول در مسیر شماره ی 3.سعی کن خودت وقت بذاری و دلیل بودن این تیغه رو بدست بیاری . و هر مداری رو که تحلیل میکنی به هر جایی که رسیدی و از پسش بر نیومدی از کسی که کار بلده بپرس. تا واست جا بیفته .با این روش میتونی پیشرفت کنی ... البته باید اینقدر دلداده ی برق باشی که هر چی به چشمت خورد راجع بش فکر کنی و تحقیق کنی

باشه
قرارمون 30مهر ساعت 10شب = نتیجه

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام .
با کسب اجازه از رفیق قدیمی ام. امید برقبانی که شروع کننده این تاپیک بودند. و سایر عزیزانی که در این تاپیک شرکت کرده اند . زمانی بسیار در این تالار می آمدم . اما امید عزیزم می داند که وقتم اجازه بودن در کنار دوستان خوبی مثل شما را نمی دهد. جناب محمد می فرماید که چطور من یک تابلو برق بسازم . خوب گیریم که من هزینه کردم . وقت گذاشتم . همت کردم . مدار فرمان را یاد گرفتم و موتور را شناختم و حتی PLC هم آموختم . حالا که چه ؟ چطور آن را به عمل نزدیک کنم ؟ چطور این دانش را تست کنم ؟ اگر منظور را درست متوجه شده باشم . خوب جواب آن بسیار ساده است . از آنجا که هر دستگاه ، هر تجهیز و هر پروسس برای خود تحلیلی جداگانه دارد ، شما باید یک دستگاه یا تجهیز را برای ساخت تابلو یا اتوماسیون داشته باشید و آنچه یاد گرفتید را روی آن پیاده کنید. یا آنقدر پیشرفت یا رابطه دارید که خودتان این پروژه را بگیرید یا ندارید و باید مدتی در یک شرکت مرتبط کار کنید تا به توانمندی لازم برسید .
.
.
.
موفق باشید.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام دوست عزیز کسی نمیاد پروژه هایی رو که خودش وقت گذاشته طراحی کرده و خلاقیت به خرج داده در اختیار دیگران قرار بده ... مثلا اگر کسی برای محاسبه بانک خازن ترفند و یا تجربه ی خاصی داره اونو در پروژه هاش خیلی گنگ نشون میده و یا حتی با رمز گذاری محدودش میکنه ... مثل تابلوها ی برق plc که طراح هر شبکه واسه طراحی خودش رمز میذاره ... یاد گیری با خوندن کتاب و جزوه و غیره بدست میاد اما اجرای اون علمی که یاد گرفتی نیاز به تجربه و سرمایه و دلی پر جرات داره.و باید زحمت بکشی ... من خودم 3 ماه با حقوق خیلی کم واسه یه شرکتی کار میکردم /تا با کار عملی اشنا بشم / اونم (مدیر عامل) از من نهایت سو استفاده رو میکرد و منو از دو شیفته میذاشت سر کار با همون حقوق کم / خدایی هم یه کلمه ازش نشنیدم و چیزی ازش یاد نپرفتم / اما تا جایی که تونستم و چشمام میدید تونستم اطلاعات هر چند ناقص بدزدم و الان روی همون اطلاعات کار کنم .
سلام . این رفتار از آداب مهندسی خارج و بسیار قدیمی است . اگر دیدید کسی با شما این طور رفتار را داشت دلیلش ترس و ضعف طرف مقابلتان نسبت به شما است. دلیل رمز گداری ما روی پروژه های PLC هم بخدا چیز دیگری است که اگر خیالمان از هر بابت راخت باشد این کار را هم نمی کنیم. مثلا فردی بخواهد یکی از پروژه های فنی خودش را در یک تاپیک توضیح بدهد ، باید زمانی معادل پروژه صرف کند .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام . این رفتار از آداب مهندسی خارج و بسیار قدیمی است . اگر دیدید کسی با شما این طور رفتار را داشت دلیلش ترس و ضعف طرف مقابلتان نسبت به شما است. دلیل رمز گداری ما روی پروژه های PLC هم بخدا چیز دیگری است که اگر خیالمان از هر بابت راخت باشد این کار را هم نمی کنیم. مثلا فردی بخواهد یکی از پروژه های فنی خودش را در یک تاپیک توضیح بدهد ، باید زمانی معادل پروژه صرف کند .
سلام مهندس عزیز خیلی خوشحالم از اینکه بازم به اینجا سر میزنید و ما میتونیم از تجربه و علم شما استفاده کنیم ...حرفتون صحیح ...اره میدونم به خاطر مشکلات مالی و غیره روی پی ال سی ها کد میزارن ...بله این رفتار از اداب مهندسی کاملا خارجه واسه همین من از این افراد خوشم نمیاد ...اما خدایی خیلی کم هست کسی بیاد مفت و مجانی علم و تجربشو در اختیار کسی دیگه قرار بده ...(در این شرکتی که بودم چیزایی دیدم که نمیشه گفت) به قدری که به زور و نیاز 3 ماه تحمل کردم .
یه نمونه میگم :یه کار شبکه کامپیوتری داشتیم ... بعد از کلی که کار کردم به مهندس گفتم که اقا این سیمها رو شما بر چه اساس به سوکت اتصال میدی ؟؟؟شاید باور نکنی اما کسی که درامدش ماهی حدودا 2 میلیون باشه و بخواد کارخونه بزنه باید در مقابل سوال من پشت برگردونه و سمتشو به طرف دیوار کنه و منو بفرسته دنبال نخود سیاه که من یاد نگیرم ... و نمونه های دیگر ...
خوبه نگفتم بیا طراحی بانک خازن رو یادم بده ...!
اما سرمایه حرف اول رو میزنه که ما جوونا از اون بی بهره اییم...اگر هم بخوایم تو یه شرکتی کار کنیم باید هزاران حرف و بدبختی رو تحمل کنیم ...کار رسمی هم که نگو جایی که کار اموزی بودم همش حرف ناسزا و زیر اب زنی از این چیزا بود ... حالا من که زحمت کشیدم مثلا در یک زمینه ای مهارت کسب کردم تا سرمایه و جرات نباشه به هیچ جایی نمیرسم ...شما اگه راه حلی داری بیان کن ؟؟؟؟

mehdikavyani

عضو جدید
دوست خوبم از plc من دوره كاملشو ديدم حتي 99% از زندگيمو مديون plc هستم وقتي دوره اونو ببيني خود به خود برق صنعتي رو ياد ميگيري! خدايا شكرت

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان قبمت این کابل ها رو دارید
4*4
2*1.5
2*2.5
سلام
دوست عزیز کابل فقط یک نوع نیست
میتونه آرمور دار (مسلح) یا غیر مسلح باشه. میتونه انواع غلاف ها مثل سرب و ... رو میتونه داشته باشه یا نداشته باشه!

mahboob1370

عضو جدید
برق صنعتی درجه 1و 2 - فنی حرفه ای خواهران ؟!

برق صنعتی درجه 1و 2 - فنی حرفه ای خواهران ؟!

فنی حرفه ای خواهران هم برق صنعتی درجه 1 و 2 رو داره ؟
راستی دوره شون چند ماهه ؟

parmares

عضو جدید
فنی حرفه ای خواهران هم برق صنعتی درجه 1 و 2 رو داره ؟
راستی دوره شون چند ماهه ؟
درمورد فني حرفه اي نمي دونم ولي تو مجتمع فني ميتونيد دوره رو بگذرونيد و بعد هم در امتحانش شركت كنيد و مدرك بگيريد

parmares

عضو جدید
سلام دوستان
من دوره پي ال سي رو كامل ديدم و دوره مدار فرمان رو هم در مجتمع فني گذروندم كه البته مال دو سال پيش هست ولي الان دنبال كار هستم تو اين زمينه .. البته تو ايران نيستم و هفته ديگه براي يك شركت كه كارش چاپ كاتالوگ و كتاب و .. هست ميخوام برم مصاحبه كسي تجربه اي داره كه چه دستگاههايي اونجا دارن و من دقيقا براي چه سوالهايي بايد اماده بشم؟؟؟ ممنون ميشم راهنمايي كنيد

akbar1110

عضو جدید
سلام دوست عزیز اگه میخوای در خصوص برق و مخصوصا برق صنعتی بیشتر بدانی
حتما 2 کار مهم را انجام بده : 1- کتابهای فنی و حرفه ای دوره دبیرستان را بگیر و بخون واقعا عالی و خیلی خوب با شکل نوشتند ( مخصوصا کارگاه های صنعتی - سیم پیچی ها - تعمیرات وسایل برقی - و ....... ) 2- برو فنی و حرفه ای وزارت کار و دوره هاش رو طی کن مخصوصا دوره برق صنعتی. موفق باشی

akbar1110

عضو جدید
سلام
آره برق صنعتی در جه 1 و 2 داره . برای خواهران هم دوره برگزار میشه .تا اونجایی که یادم می آد دروره برق صنعتی درجه 2 ، تقریبا 700 ساعت بود( 4ماهه)
و دوره برق صنعتی درجه 1 تا 1300 ساعت بود. (5 الی 6 ماهه) .
موفق باشی