بررسی یک پالایشگاه و اینکه برای طراحی یک پالایشگاه چه اطلاعاتی نیز داریم؟

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان مهندس...
چند وقت پیش یه تاپیک در همین تالار وجود داشت که تیم طراحی پالایشگاه پیچیده نام داشت و به صلاح دید مدیران قفل شد و قرار بود یه تاپیک جدید واسمون درست کنن اما هر چه منتظر موندیم ....
حالا دوباره یه تاپیک ایجاد میکنیم و از همه ی دوستانی که در تاپیک قبلی با اشتیاق و علاقه تلاش میکردن و مطالب رو دنبال میکردن میخوایم که بیان اینجا و دوباره هر چیز جدیدی که به اطلاعاتشون اضافه شده رو بنویسن تا همه استفاده کنیم...
از همه ی مهندسان خواهش میکنم مطالب فقط در مورد رشته ی خودمون مهندسی شیمی باشه و مثل قبل درباره ی مسائل مالی و ... حرفی نزنن که دوباره تاپیک قفل نشه....
هر کی به صنعت پالایش علاقه داره بیاد در اینجا کمک کنه...
حتما لازم نیست که همه چیز رو بلد باشیم و قراره اینجا خیلی چیزا یاد بگیریم...
هر کی به صنعت پالایش و نفت و گاز علاقه داره میتونه بیاد نظر بده و از نوشته های بقیه استفاده کنه...
من خودم به شخصه اطلاعاته زیادی از صنعت نفت و پالایش نداشتم اما تو تاپیک قبلی خیلی چیزا یاد گرفتم و خیلی اصطلاحات جدید دیدم و رفتم دنبالشون و چیزای زیادی یاد گرفتم....
نمیخوام این تاپیک هم مثل تاپیک قبلی بشه و اول از مدیران میخوام که بیان تجاربشون رو در اختیار ما بذارن و کمکمون کنن...
حامد جان مدیر محترم من رو کمکت حساب میکنم و منتظر نظراتت میمونم...

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندسان عزیز بیاین تموم اطلاعات خودمون حتی اگه کم هم باشه رو روی هم بذاریم و ببینیم میشه یه پالایشگاه طراحی کرد؟؟
اول باید قسمت های مختلف یه پالایشگاه رو بشناسیم و اینکه بدونیم آیا میشه یه نو آوری کنیم یا تغییری ایجاد کنیم...
این تاپیک هیچی نداشته باشه کلی اطلاعات واسه همه داره...

سلام

این مقاله را تقدیم شما میکنم که نتیجه چند ماه مطالعه خودم هست:
البته اشکال زیاد داره و طراحی پالایشگاه ممکنه خیلی پیچیده تر از اینها باشه
ولی خوب توی چهار چوب اطلاعات خودم برای خودم قابل درک تر هست.
یعنی برای خودم مسئله را ساده کرده ام تا بهتر بتوانم با این بحث کنار بیام.

==========
مقدمه
طراحی پالایشگاه در ابتدا به صورت یک ایده توسط سرمایه گذار و یا مهندس مشاور که هیچ پیش زمینه ای برای ان وجود ندارد
ایجاد میشود. توی تاپیک قبلی که قفل شد ما درباره مسائل مقدماتی طراحی پالایشگاه بحث کردیم
و اینکه

============
مطالعات امکان سنجی

در این مرحله کمتر به مباحث فنی طراحی رسیده میشود و بیشتر درباره امکان ایجاد و ساخت و طراحی و سرمایه گذاری پالایشگاه
تحقیق میشود که عمده مباحث ان دور مسائل مالی و اقتصادی میچرخد که به دلیل حساسیت بعضی از کاربران با وجودی که تا حدی
در ان تاپیک پیش رفتیم ولی تاپیک قفل شد چون که در مرحله امکان سنجی کمتر به مسائل فنی پرداخته میشود.
در نهایت به این نتیجه رسیدیم که در ابتدای طراحی پالایشگاه بعد از مطالعه امکان سنجی که شامل مطالعات فنی، اقتصادی و مالی هست
بخشی هم روی مطالعه عملیات مکان یابی و غیره صرف میشه و یک مهندس صنایع میاد و برنامه ریزی را شروع میکنه.
که کاربری با نام هیوا یک مقاله در ان تاپیک ارائه دادند.

=============
مرحله conceptual Design

بعد از مباحث امکان سنجی نوبت به طراحی مفهومی یا Conceptual Design میرسه
که یک طرح اولیه را با نرم افزار ویزیو کشیده و در ان تاپیک قرار داده بودم.
که شامل سه پالایشگاه 650 هزار بشکه ای
- پالایشگاه 650 هزار بشکه ای نفت سنگین
- پالایشگاه 650 هزار بشکه ای نفت سبک
- پالایشگاه 650 زهار بشکه ای میعانات گازی
در کنار یک مجتمع پیچیده پتروشیمی بود.

اصطلاح conceptual Design را من در نرم افزار اسپن دیده ام و در حالت کلی در انگلیسی به کلیات یک طرح مهندسی و ساخت اطلاق میشود.
که ممکن است به هر نحوی در قالب استاندارد و یا غیر استاندارد جهت ارائه مفهوم کلی طرح ارائه شود.
شما هر چیزی که برای ساخت یک پالایشگاه در ذهن دارید را روی کاغذ می آورید حالا چه به صورت دستی و چه با نرم افزارهای نقاشی و یا رسم نمودار

==============
مرحله طراحی فرایند Process Flow Design که مخفف ان میشود PFD که البته بعضی ها نتیجه و نقشه حاصل از این مرحله را نمودار فرایند
به انگلیسی Process Flow Diagram مینامند و مخفف ان یعنی PFD به ان میگویند.

در مرحله بعد از طراحی مفهومی نوبت به طراحی فرایند میرسد که استانداردهای خاص خود را دارد.
معمولا نتیجه این طراحی در قالب نمودار فرایند یا PFD ارائه میشود. که این نمودار به کمک طرح مفهومی اولیه یا Conceptual Design تهیه میشود.

در این مرحله از نرم افزارهای مختلفی میتوان استفاده کرد اما مهمترین ان نرم افزارها با چند ماه جستجو و داون لود تمامی نرم افزارها و نصب و بررسی انها
و مطالعه نظرات مهندسان طراح و غیره موارد زیر را پیدا کرده ام:

سه شرکت معروف دنیا از بین تمامی شرکتهای دنیا معروفتر و معتبر تر هستند که عبارتند از

- Bentley شرکت بزرگ امریکائی که اکثریت ادارات و سازمانهای امریکائی و شرکتهای قدیمی از محصولات این شرکت استفاده میکنند.
- Autodesk شرکت بزرگ آمریکائی که عمر ان کمتر از شرکت قبلی است اما سرعت رشد ان در دنیا بی نظیر است و در اینده جای شرکت بنتلی را خواهد گرفت.
- Aveva شرکتی که در ایران اکثریت پروژه ها فعلا با این نرم افزار طراحی میشود.

به طور خلاصه میتوان گفت که شرکتهای Bently , Aveva به زودی با گرد و خاک شرکت اتودسک از بین خواهند رفت
زیرا شرکت اتودسک به دلیل در امد بالا و منابع مالی زیاد و پر طرفدار بودن نرم افزارهایش بین مهندسان و اسان بودن یاد گیری انها
و استراتژی خرید شرکتهای کوچک دائم در حال خرید شرکتهای کوچک و افزودن به هیکل خود است که در طول سالهای گذشته
با خرید شرکت سازنده 3DSMAX و خیلی شرکتهای دیگر اکنون تبدیل به غول نرم افزاری شده است که سایر شرکتها را با چندین دهه سابقه
به زانو در آورده است.
بنابر این با اینکه هزینه و وقت زیادی برای مطالعه و بررسی نرم افزارهای شرکتهای Bentley , Avrva گذاشتم اما از اینکه در نهایت
مطمئن شدم که اینده دنیا دست اتودسک خواهد بود راضی هستم و مسیر اینده ام روشن است.

هر کدام از این شرکتها نرم افزارهای مختلفی دارند بعنوان مثال شرکت autodesk شاید بیش از یکصد نرم افزار از نقشه کشی خانه تا فیلم و انیمیشن سازی داشته باشد.
اما ان بخشی که به طراحی اولیه یک پالایشگاه مربوط میشود به شرح زیر است:

- Autodesk P&ID که آخرین نسخه آن 2012 است و در ویندوزهای 32 و یا 64 بیتی به بازار ارئاه شده است و قیمت ان بالای 5 میلیون تومان به پول ایران است!
- Bentley AutoPlant که از قدیمیترین نرم افزارهای طراحی مهندسی فرایند است.
- Aveva PDMS که آخرین نسخه ان 12 است و فیلمهای فارسی و کتاب ان در بازار موجود است.

و همان طور که عرض کردم با اینکه هر سه نرم افزار را بررسی کردم ولی گزینه اول متعلق به اتودسک را بنا به دلایل و مزایائی که عرض کردم انتخاب کردم.

نکته: در مرحله طراحی فرایند یا PFD دو نتیجه و یا دو خروجی به دست می آید اولی محاسبات مالی و اقتصادی و دومی نقشه فرایند با نام PFD
که بعنوان ابزاری برای تصمیم گیری سرمایه گذاری مورد استفاده قرار میگیرد.

==============
مرحله طراحی لوله کشی و ابزار دقیق Piping and Instrumentation Design که مخفف ان میشود P&ID

در مرحله بعد از طراحی فرایند یا PFD وقتی بخواهند نقشه را دقیقتر نموده و بر آورد دقیقتری از هزینه ها و مطالعات مالی و اقتصادی انجام بدهند
وارد این مرحله از طراحی میشوند.

نرم افزارهای زیر همانند مرحله قبلی در این زمینه مورد استفاده قرار میگیرد:

- Autodesk P&ID که آخرین نسخه آن 2012 است و در ویندوزهای 32 و یا 64 بیتی به بازار ارئاه شده است و قیمت ان بالای 5 میلیون تومان به پول ایران است!
- Aveva PDMS که آخرین نسخه ان 12 است و فیلمهای فارسی و کتاب ان در بازار موجود است.

نکته مهم:
اکثر نرم افزارهای فوق بر اساس استانداردهای معتبر دنیا لوله کشی و ابزار دقیق را در اختیار شما قرار میدهند و لذا شما از نظر انتخاب لوله ها و ابزار الات و استانداردهای انها
هیچ مشکلی ندارید و دائم این استانداردها اپدیت شده و به روز میشوند. نکته دیگر اینکه شما میتوانید داخل این نرم افزارها استاندارد مورد نیاز خود را تعریف کنید.

=================
مرحله شبیه سازی فرایند:

در این مرحله یک فرایند شیمیائی با نرم افزارهای مختلفی شبیه سازی میشود که به موازات طراحی PFD و P&ID انجام میگیرد.
نرم افزارهای مورد استفاده در این مرحله زیادند ولی مهمترین و معروفترین انها به شرح زیر هستند:

- Aspen Hysys
- Aspen Plus
که هر دو از مجموعه نرم افزارهای ASPENONE متعلق به شرکت ASPENTECH هستند.
اخرین نسخه این نرم افزار 7.3 است که در شرایط فعلی نسخه یک دی وی دی ان را دارم و نسخه 7.2 ان را روی چهار دی وی دی دارم.

فیلمها و کتابهای فارسی و اموزشی زیادی در بازار به زبان فارسی وجود دارند که میتوانید برای یاد گیری از انها استفاده نمائید.

برای کار با این نرم افزارها باید درباره مواد اولیه ورودی و محصولات تولیدی اطلاعاتی داشته باشید
که میتواند به صورت نمونه برداری از محصولات مثلا نفت خام خوراک پالایشگاه و یا گازهای خوراک پالایشگاه و غیره باشد
که بعد از نمونه برداری و انالیز انها مشخصات انالیز را در نرم افزار وارد میکنید و با اعلام پارامترهای مختلف و ظرفیت و غیره
در نهایت نرم افزار اگر ایرادی در فرایند شما باشد اعلام میکند و اگر ایرادی نداشته باشد فرایند را قابل اجرا اعلام میکند
که در این مرحله شما با خروجی گرفته شده از این بخش میتوانید در طراحی نقشه های PFD و P&ID سریعتر و با دقت بالاتری کار را انجام بدهید.
و یا میتوانید ابتدا نقشه های PFD و P&ID را تهیه کنید و سپس برای اطمینان سراغ شبیه سازی فرایند بیائید.
اما از نظر خودم شبیه سازی فرایند به موازات طراحی PFD و P&ID نیاز است و در هر قدم هر دو این مراحل طراحی به یکدیگر در پخته تر شدن
و کامل تر شدن طرح مهندسی کمک زیادی میکنند.

تعدادی نرم افزار هم هستند که به صورت رایگان عملیات شبیه سازی فرایند را انجام میدهند
از جمله معروفترین نرم افزارهای شبیه سازی رایگان که میتوان به جای هایسیس HYSYS از انها استفاده کرد به شرح زیر هستند:

نام نرم افزار: ASCEND
لینک ادرس اینترنتی نرم افزار: http://ascend.cheme.cmu.edu

نام نرم افزار: AZProcede
لینک ادرس اینترنتی نرم افزار: http://perso.orange.fr/azprocede/index2.html

نام نرم افزار: ChemSep
لینک آدرس اینترنتی نرم افزار: http://chemsep.org/downloads/index.html

نام نرم افزار: COCO
لینک ادرس اینترنتی نرم افزار: http://cocosimulator.org/index_download.html

نام نرم افزار: DWSim
لینک آدرس اینترنتی نرم افزار:http://dwsim.inforside.com.br

نام نرم افزار:EMSO
لینک آدرس اینترنتی نرم افزار: http://www.enq.ufrgs.br/alsoc

نکته :

اکثر این نرم افزارها به دلیل رایگان بودن توسط دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی دنیا پشتیبانی میشوند و دانشجویان به راحتی میتوانند
با برنامه نویسی به انها امکاناتی را اضافه کرده و بعنوان پایان نامه کارشناسی و ارشد و یا حتی دکترا به دانشگاه خود ارائه بدهند.

================
داون لود نرم افزارهای طراحی پالایشگاه
نرم افزار Autodesk P&ID نسخه 64 بیتی نگارش 2012 که جدیدا لینکها را چک کردم و سالم بودند و سایت داون لود ان در ایران فیل تر نیست را در زیر
برای شما می آورم امید وارم استفاده نمائید. توی ویندوز هفت 64 بیتی نصب و تست کرده ام:

http://filepost.com/files/44e2a6mf/AUTODESK.AUTOCAD.PID.V2012.WIN64-ISO.part1.rar/
http://filepost.com/files/1b9e6b86/AUTODESK.AUTOCAD.PID.V2012.WIN64-ISO.part2.rar/
http://filepost.com/files/37d8497m/AUTODESK.AUTOCAD.PID.V2012.WIN64-ISO.part3.rar/

یادتان باشد پولدار شدید پنج میلیون تومن پول این نرم افزار را به شرکت اتودسک حتما پرداخت کنید و گرنه ورشیکست میشه و شما دیگر نرم افزار ندارید! :)

==============
مرحله طراحی سه بعدی

در سالهای اخیر نرم افزارهای PFD و P&ID امکان سه بعدی سازی و شبیه سازی و مشاهده بخشهای پروژه ها را به شما میدهند.
که نرم افزارهای فوق همگی این امکان را دارند اما نرم افزار Autodesk P&ID با ایجاد ارتباط با سایر نرم افزارهای شرکت خود ابزارها و امکانات بیشتری
در اختیار شما قرار میدهد.
از جمله نرم افزارهای مهم برای سه بعدی سازی و شبیه سازی و محاسبات بیشتر Autodesk Autocad Plant3D میباشد که
آخرین نسخه ان 2012 برای ویندوزهای 64 بیتی و 32 بیتی به بازار ارائه شده است.

این نرم افزار امکانات بیشتری در شبیه سازی و استانداردهای نفت و گاز و پتروشیمی و کلا مهندسی شیمی دارد.
و دائم اپدیت شده و پروژه شما را با جزئیات بیشتری برایتان بازگو مینماید.

قیمت این نرم افزار نیز گران است و بعد از طراحی با نرم افزار Autocad P&ID پروژه وارد این نرم افزار شده و تکمیل میشود.

و بعد از تکمیل ان میتوان پروژه را وارد نرم افزار 3DsMax نموده و فیلم انیمیشن
با جلوه های طبیعی به صورت زنده ترو واقعی تر از پالایشگاهی که در اینده ساخته خواهد شد از ان در آورد.

=========
اشاره ای به مباحث مالی و اقتصادی

یک نکته مهم اینکه مباحث مالی و اقتصادی یک پالایشگاه در طراحی ان بسیار مهم است
ولی چون تعدادی از مهندسین نمیخواهند در این زمینه بحث شود بنده وارد این بحثها نمیشوم.
پروژه هائی بوده که به دلیل ضعف در بر آوردهای مالی و اقتصادی پروژه بعد از استخدام مهندسین
و چند سال کار به طور کلی تعطیل شده و مهندسین اخراج شده اند
و پروژه جمع اوری شده است.
بنابر این اگر عده ای در این سایت نمیخواهند درباره مسائل مالی و اقتصادی که بخش مهمی از نرم افزار اسپن هم هست بحث شود
خودتان مطالعه کنید و در این زمینه اطلاعات کافی کسب نمائید چون که اگر در این زمینه اطلاعات ضعیف باشد ممکن است کارتان را از دست بدهید!

==========
اگر عمری بود و خواستید بیشتر در اینده مطالب مفید تری ارائه خواهم داد.

در حال ساخت فیلمی چند دقیقه ای از مراحل طراحی یک پالایشگاه فرضی هستم که حجم ان یه کم بالا است حدود یکصد مگا بایت روی اینترنت قرار دادم
خبرتان میکنم.

آخرین ویرایش:
قبل از تمامی طراحی ها باید بدانیم که پالایشگاه ما دارای چند درجه پیچیدگی است و یا میخواهد باشد.
گرچه در طی روند ساخت پالایشگاه با توجه به پارامترهای مختلف مانند منابع مالی و مکان اجرای پالایشگاه و وضعیت بازار و توجیه اقتصادی و مالی
و غیره درجه پیچیدگی یک پالایشگاه به احتمال زیاد تغییر خواهد کرد ولی برای شروع درجه پیچیدگی میتواند تا حد زیادی در طراحی به ما کمک نماید.
به خصوص در نرم افزارهای جدید طراحی از جمله نرم افزارهای AUTODESK با دانستن درجه پیچیدگی میتوان بلوکهائی از واحدهای پالایشگاهی را
کنار هم چیده و در مدت زمان صدها برابر کمتر و با هزینه بسیار پائین طراحی مورد نیاز را انجام داد.
در زیر درباره درجه پیچیدگی و واحدهای پالایشگاه توضیح داده میشود و در ادامه پارامترهای جزئیتر در زمینه تعیین درجه انها را بررسی خواهیم کرد.

===========
تعیین درجه پیچیدگی پالایشگاه

درجه پيچيدگي پالايشگاه و ارزش افزوده فراورده‌ها

يكي از عواملي كه در نحوة عملكرد يك پالايشگاه، ميزان ارزش افزوده فراورده‌هاي پالايشي و ميزان سوددهي آن تاثير دارد، درجه پيچيدگي يا قابليت توليد فراورده‌هاي سبك و با ارزش افزودة بالاتر توسط آن پالايشگاه است. در متن زير علاوه بر معرفي انواع پالايشگاه از نظر پيچيدگي، به بيان مفهوم پيچيدگي، ضريب پيچيدگي و فرايندهاي تبديل اوليه و ثانويه پالايش مي‌پردازيم:

انواع پالايشگاه از نظر پيچيدگي

ميزان سوددهي يك پالايشگاه، به عوامل زير بستگي دارد: "قيمت نفت‌خام و در دسترس‌بودن آن"، "خصوصيات بازار منطقه‌اي"، "ظرفيت فرايندهاي پالايشگاه"، "درجه پيچيدگي" و "كارآيي پالايشگاه". انتخاب درجه پيچيدگي مناسب براي يك پالايشگاه، با توجه به اين عوامل تعيين مي‌گردد. پالايشگاه‌ها از نظر پيچيدگي به چهار نوع زير تقسيم مي‌شوند:

1. ساده (Topping)
در اين پالايشگاه نفت‌خام توسط تقطير اتمسفري، تنها به اجزاي تشكيل‌دهنده‌اش تبديل مي‌شود. محصول آن نفتا است و بنزين توليد نمي‌كند.

2. Hydroskimming
اين نوع پالايشگاه به واحد تقطير اتمسفري و واحد تغيير شكل نفتا (Reforming) مجهز است. از نوع ساده پيچيده‌تر است و بنزين توليد مي‌كند. اما مقدار زيادي سوخت كم‌ارزش كه تقاضا براي آن كم است، نيز توليد مي‌كند.

3. ‍ Cracking
علاوه بر واحدهاي ذكر شده در انوع 1 و 2 ، شامل واحد تقطير خلأ و واحد شكست كاتاليستي (FCC) نيز مي‌باشد. نسبت به نوع 2، يك درجه پيچيدگي بيشتري دارد. توليد نفت كوره در آن كاهش يافته و تبديل آن به فرآورده‌هاي تقطير سبك و ميان‌تقطير انجام مي‌شود.

4. Coking
اين پالايشگاه مجهز به فرايندDelayed Coking است كه قبل از فرايند شكست كاتاليستي انجام مي‌شود. درجه بالاي تبديل نفت ‌كوره به فراورده‌هاي تقطير و كك نفت باعث مي‌شود نسبت به انواع قبلي بالاترين پيچيدگي را داشته باشد.

براي نشان دادن ميزان پيچيدگي يك پالايشگاه، از ضريب پيچيدگي نلسون استفاده‌ مي‌كنند كه اين ضريب براي پالايشگاه Hydroskimming، در حدود 2، براي پالايشگاه Cracking تا 5 و براي نوع Coking بالاتر از 9 تعيين شده‌است.

ضريب پيچيدگي پالايشگاه، اطلاعاتي راجع به پيچيدگي پالايشگاه، هزينه‌هاي جايگزيني و توانايي ارزش‌افزوده يك پالايشگاه در اختيار قرار مي‌دهد؛ ضمن اينكه مي‌توان براساس آن پالايشگاه‌هاي مختلف را طبقه‌بندي كرد.

معرفي فرايندهاي پالايش
نوع فرايندهاي مورد استفاده در پالايشگاه، در تعيين پيچيدگي آن مؤثر است و هر اندازه واحدهاي تبديل ثانويه يك پالايشگاه، بيشتر باشند درجه پيچيدگي آن نيز بيشتر خواهد بود. در زير واحدهاي تبديل اوليه و ثانويه و انواع آنها معرفي مي‌شوند:

الف) فرايندهاي تبديل اوليه (Primary Conversion Processes)

1. تقطير اتمسفري
ابتدايي‌ترين فرايند در پالايشگاه، جداسازي تركيبات تشكيل‌دهنده نفت خام در فشار اتمسفر است كه توسط حرارت و سپس متراكم كردن آن با سردكردن انجام مي‌شود. اين فرايند در واحد CDU يا Conversion Distillation Unit انجام مي‌گيرد.

2. تقطير در خلأ
واحد تقطير در خلأ (VDU) عمل جداسازي تركيبات نفت‌خام را به اجزاي تشكيل‌دهنده، در فشاري پايين‌تر از فشار اتمسفري انجام مي‌دهد كه در اين صورت از تغيير شكل كك جلوگيري مي‌شود.

تركيبي از اين دو واحد فرايند (VDU/CDU) نيز براي جداسازي نفت‌خام به تركيبات اوليه به‌كار مي‌رود كه محصولات آن LPG،‌ نفتا،‌ كروزن، نفت‌گاز، نفت‌گاز خلأ و ته‌مانده ستون تقطير خلأ مي‌باشد.

ب) فرايندهاي تبديل ثانويهSecondry Conversion Processes) )
فرايندهايي هستند كه روي محصولات حاصل از ستون‌هاي تقطير مانند نفت‌كوره و نفتا انجام مي‌شوند و محصولات سبك‌تر و با ارزش‌افزوده بالاتر توليد مي‌كنند.

1. آلكيلاسيون (Alkylation)
اين فرايند براي تركيب شيميايي ايزوبوتان‌ با هيدوركربن‌هاي اولفيني سبك (‌از نوع c4و c3)، در حضور كاتاليست‌ اسيدي به‌كار مي‌رود. محصول اين فرايند آلكيلات (Alkylate)، يكي از بهترين تركيباتي است كه مي‌تواند براي به‌سوزي بنزين به آن اضافه شود؛ زيرا يك سوخت تميز، با محتوي سولفور كم و فاقد تركيبات اولفيني و آروماتيكي است ضمن اينكه عدد اكتان بالا و فشار بخار پايين هم از خصوصيات آن مي‌باشد.

از منظر ديگر،‌ اولفين‌هاي C3 و C4 براي توليد LPG يا Petroleum Gas Liquified نيز كاربرد دارند. از اين‌رو در مناطقي كه تقاضا براي LPG بيشتر از مصرف بنزين باشد، فرايند آكليلاسيون رايج نيست.

2. فرايند " Bottam of the Barrel "
مجموعه فرايندهايي است كه روي مواد ته‌مانده ستون تقطير خلأ با نقطه‌جوش بالا (ºc565)، محتوي سولفور زياد و حاوي قيرمعدني و فلزاتي كه در نفت كوره صنعتي يا سنگين يافت مي‌‌شود انجام مي‌شود؛ اهميت آن از اين جهت است كه كاربرد نفت كوره به‌دليل محدوديت‌هاي ميزان انتشار Sox و Nox به‌شدت در حال كاهش است. چندين روش براي انجام اين عمل وجود دارد كه شامل فرايندهاي زير است:

Delayed Cracking1)

Visbreaking2)

Resid Desulfurization3)

در ادامه به توضيحات بيشتر درباره آنها نيز مي‌پردازيم.

3. شكست كاتاليستي (Catalytic Cracking)
در طي اين فرايند مولكول‌هاي هيدروكربن پيچيده، سنگين و بزرگ توسط حرارت و در حضور كاتاليست (بدون افزودن هيدروژن) به مولكول‌هاي ساده‌تر و سبك‌تر شكسته مي‌شوند. با اعمال اين فرايند، نفت سنگين (از اجزاي‌ تشكيل‌دهنده نفت كوره) به محصولات با ارزش‌تر مثل LPG، بنزين و فراورده‌هاي ميان‌تقطير تبديل مي‌شود. كاربرد اين فرايند كه اختصاراً با نام FCC يا Catalytic Cracking Fluidized‌ شناخته مي‌شود،‌ در فرايندهاي تبديل ثانويه پالايش گسترده است.
واحدهاي FCC، براساس دو الگوي "حداكثر توليد بنزين" و "حداكثر توليد فراورده‌هاي تقطيري" عمل مي‌كنند كه انتخاب يكي از آنها به الگوي تقاضاي فصلي محصولات بستگي دارد. اخيراً روش "حداكثر توليد اولفين" نيز اهميت پيدا كرده است كه توليد پروپلين، بوتيلن‌ها وLPG به حداكثر ميزان خود مي‌رسد. دياگرام زير مصرف اين محصولات را در توليد Oxigenates (موادي كه براي به‌سوزي به بنزين اضافه مي‌شوند) را نشان مي‌دهد.

خوراك فرايند FCC مي‌تواند موارد زير باشد:
- نفت گاز حاصل از تقطير خلأ(VGO)
- نفت گاز حاصل از تقطير خلأ كه فرايند افزودن هيدروژن نيز روي آن انجام شده باشد.
- مخلوط مواد حاصل از پايين ستون تقطير (VR) و نفت گاز حاصل از تقطير خلأ كه در اين صورت فرايند انجام شده روي آن (Resid FCC) RFCCناميده مي‌شود.

4. شكست تأخيري ( Delayed Coking)
يكي از فرايندهايي است كه روي مواد ته‌مانده حاصل از ستون‌ تقطير خلأ انجام مي‌شود و نفت‌هاي سبك‌تر و هم‌چنين كك‌نفت توليد مي‌كند. نفت‌ سبك مي‌تواند در واحدهاي ديگر پالايشگاه به محصولات باارزش‌تر تبديل شود. كك حاصله، هم به‌عنوان سوخت و هم در ساخت ورق‌هاي آلومينيومي كاربرد دارد.
اين فرايند در تبديل ته‌مانده‌ها به محصولات سبك‌تر 07 درصد كارآيي دارد در حاليكه فرايندVisbreaking تنها 03 درصد كارآيي دارد.

5. تصفيه هيدروژني (Hydrotreating)
اين فرايند براي تصفيه اجزاي تشكيل‌دهنده نفت‌خام، در حضور كاتاليست‌ها و مقادير معتنابهي از هيدروژن به‌كار مي‌رود. اين فرايند در سولفور‌زدايي، نيتروژن‌زدايي و تبديل اولفين‌ها به پارافين‌ها مؤثر است.

6. اصلاح يا تغيير شكل‌دادن (Reforming)
در اين فرايند، هيدروكربن‌هاي خطي به آروماتيكي تغيير شكل مي‌دهند كه در بنزين اين شكل مناسب‌تر است. از آنجا كه كاتاليست‌ اين فرايند، حاوي پلاتين مي‌باشد خوراك آن بايد عاري از سولفور باشد. براي توليد آروماتيك‌ها در صنعت پتروشيمي نيز از اين فرايند استفاده مي‌شود.

7. شكست حرارتي (Thermal Cracking)
در اين فرايند از گرما و فشار براي شكستن مولكول‌هاي سنگين و توليد مولكول‌هاي سبك‌تر (‌با خوراك نفت كوره)‌ استفاده مي‌شود. اين فرايند شامل Visbreaking، Delayed Coking و فرايندهاي مشابه مي‌باشد.

8. Vis-breaking
يك فرايند شكست حرارتي ملايم است كه از نفت‌كوره و ته‌مانده‌هاي حاصل از ستون تقطير اتمسفريك و خلأ،‌ در دماي ملايم، محصولات سبك و با ويسكوزيته پايين توليد مي‌كند و در مناطقي كه هنوز نفت‌كوره سنگين مصرف بالا دارد، رايج است. به‌طور‌كلي باتوجه به مسائل زيست‌محيطي، اهميت آن در سطح جهاني در حال كاهش است.

شيرين‌سازي (sweetening)
محصولات نفت بايد عاري از تركيبات سولفور (مركاپتان‌ها) باشند، به‌دليل اينكه در حين سوخت، گازهاي نامطلوب Sox توليد مي‌كنند. در فرايند ذكر شده توسط اكسيداسيون، سولفور‌زدايي انجام مي‌‌شود كه به آن Merox ياMercaptan Oxidation گفته مي‌شود. اين فرايند در مورد LPG اشباع و غيراشباع، بنزين و كروزن كاربرد دارد.

جمع‌بندي:
به‌كار گيري فرايندهاي تبديل ثانويه با كارآيي بالا و بالا بودن درجه پيچيدگي پالايشگاه، مزيت‌هاي زير را در‌پي دارد:
1. انعطاف‌پذيري لازم در فرايند نفت‌خام با كيفيت‌هاي متنوع از جمله نفت‌خام نامرغوب، ‌ترش و سنگين
2. توانايي توليد درصد بيشتري از محصولات باارزش مثل LPG، فراورده‌هاي تقطيري سبك و ميان‌تقطير و توليد درصد كمي از محصولات سنگين و نفت‌كوره كه در نتيجه آن ارزش‌افزوده بالاتري هم حاصل مي‌شود.
3. توانايي توليد محصولات (‌از جمله بنزين و گازوئيل)‌ با كيفيت بالا
باتوجه به آنچه گفته شد تعيين ضريب پيچيدگي پالايشگاه‌هاي كشور در ارتقاي نوع آن‌ها، هم‌چنين انتخاب خوراك مناسب و نهايتاً سوددهي مي‌تواند مؤثر باشد.

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

این مقاله را تقدیم شما میکنم که نتیجه چند ماه مطالعه خودم هست:
البته اشکال زیاد داره و طراحی پالایشگاه ممکنه خیلی پیچیده تر از اینها باشه
ولی خوب توی چهار چوب اطلاعات خودم برای خودم قابل درک تر هست.
یعنی برای خودم مسئله را ساده کرده ام تا بهتر بتوانم با این بحث کنار بیام.

==========
مقدمه
طراحی پالایشگاه در ابتدا به صورت یک ایده توسط سرمایه گذار و یا مهندس مشاور که هیچ پیش زمینه ای برای ان وجود ندارد
ایجاد میشود. توی تاپیک قبلی که قفل شد ما درباره مسائل مقدماتی طراحی پالایشگاه بحث کردیم
و اینکه

============
مطالعات امکان سنجی

در این مرحله کمتر به مباحث فنی طراحی رسیده میشود و بیشتر درباره امکان ایجاد و ساخت و طراحی و سرمایه گذاری پالایشگاه
تحقیق میشود که عمده مباحث ان دور مسائل مالی و اقتصادی میچرخد که به دلیل حساسیت بعضی از کاربران با وجودی که تا حدی
در ان تاپیک پیش رفتیم ولی تاپیک قفل شد چون که در مرحله امکان سنجی کمتر به مسائل فنی پرداخته میشود.
در نهایت به این نتیجه رسیدیم که در ابتدای طراحی پالایشگاه بعد از مطالعه امکان سنجی که شامل مطالعات فنی، اقتصادی و مالی هست
بخشی هم روی مطالعه عملیات مکان یابی و غیره صرف میشه و یک مهندس صنایع میاد و برنامه ریزی را شروع میکنه.
که کاربری با نام هیوا یک مقاله در ان تاپیک ارائه دادند.

=============
مرحله conceptual Design

بعد از مباحث امکان سنجی نوبت به طراحی مفهومی یا Conceptual Design میرسه
که یک طرح اولیه را با نرم افزار ویزیو کشیده و در ان تاپیک قرار داده بودم.
که شامل سه پالایشگاه 650 هزار بشکه ای
- پالایشگاه 650 هزار بشکه ای نفت سنگین
- پالایشگاه 650 هزار بشکه ای نفت سبک
- پالایشگاه 650 زهار بشکه ای میعانات گازی
در کنار یک مجتمع پیچیده پتروشیمی بود.

اصطلاح conceptual Design را من در نرم افزار اسپن دیده ام و در حالت کلی در انگلیسی به کلیات یک طرح مهندسی و ساخت اطلاق میشود.
که ممکن است به هر نحوی در قالب استاندارد و یا غیر استاندارد جهت ارائه مفهوم کلی طرح ارائه شود.
شما هر چیزی که برای ساخت یک پالایشگاه در ذهن دارید را روی کاغذ می آورید حالا چه به صورت دستی و چه با نرم افزارهای نقاشی و یا رسم نمودار

==============
مرحله طراحی فرایند Process Flow Design که مخفف ان میشود PFD که البته بعضی ها نتیجه و نقشه حاصل از این مرحله را نمودار فرایند
به انگلیسی Process Flow Diagram مینامند و مخفف ان یعنی PFD به ان میگویند.

در مرحله بعد از طراحی مفهومی نوبت به طراحی فرایند میرسد که استانداردهای خاص خود را دارد.
معمولا نتیجه این طراحی در قالب نمودار فرایند یا PFD ارائه میشود. که این نمودار به کمک طرح مفهومی اولیه یا Conceptual Design تهیه میشود.

در این مرحله از نرم افزارهای مختلفی میتوان استفاده کرد اما مهمترین ان نرم افزارها با چند ماه جستجو و داون لود تمامی نرم افزارها و نصب و بررسی انها
و مطالعه نظرات مهندسان طراح و غیره موارد زیر را پیدا کرده ام:

سه شرکت معروف دنیا از بین تمامی شرکتهای دنیا معروفتر و معتبر تر هستند که عبارتند از

- Bentley شرکت بزرگ امریکائی که اکثریت ادارات و سازمانهای امریکائی و شرکتهای قدیمی از محصولات این شرکت استفاده میکنند.
- Autodesk شرکت بزرگ آمریکائی که عمر ان کمتر از شرکت قبلی است اما سرعت رشد ان در دنیا بی نظیر است و در اینده جای شرکت بنتلی را خواهد گرفت.
- Aveva شرکتی که در ایران اکثریت پروژه ها فعلا با این نرم افزار طراحی میشود.

به طور خلاصه میتوان گفت که شرکتهای Bently , Aveva به زودی با گرد و خاک شرکت اتودسک از بین خواهند رفت
زیرا شرکت اتودسک به دلیل در امد بالا و منابع مالی زیاد و پر طرفدار بودن نرم افزارهایش بین مهندسان و اسان بودن یاد گیری انها
و استراتژی خرید شرکتهای کوچک دائم در حال خرید شرکتهای کوچک و افزودن به هیکل خود است که در طول سالهای گذشته
با خرید شرکت سازنده 3DSMAX و خیلی شرکتهای دیگر اکنون تبدیل به غول نرم افزاری شده است که سایر شرکتها را با چندین دهه سابقه
به زانو در آورده است.
بنابر این با اینکه هزینه و وقت زیادی برای مطالعه و بررسی نرم افزارهای شرکتهای Bentley , Avrva گذاشتم اما از اینکه در نهایت
مطمئن شدم که اینده دنیا دست اتودسک خواهد بود راضی هستم و مسیر اینده ام روشن است.

هر کدام از این شرکتها نرم افزارهای مختلفی دارند بعنوان مثال شرکت autodesk شاید بیش از یکصد نرم افزار از نقشه کشی خانه تا فیلم و انیمیشن سازی داشته باشد.
اما ان بخشی که به طراحی اولیه یک پالایشگاه مربوط میشود به شرح زیر است:

و همان طور که عرض کردم با اینکه هر سه نرم افزار را بررسی کردم ولی گزینه اول متعلق به اتودسک را بنا به دلایل و مزایائی که عرض کردم انتخاب کردم.

نکته: در مرحله طراحی فرایند یا PFD دو نتیجه و یا دو خروجی به دست می آید اولی محاسبات مالی و اقتصادی و دومی نقشه فرایند با نام PFD
که بعنوان ابزاری برای تصمیم گیری سرمایه گذاری مورد استفاده قرار میگیرد.

==============
مرحله طراحی لوله کشی و ابزار دقیق Piping and Instrumentation Design که مخفف ان میشود P&ID

در مرحله بعد از طراحی فرایند یا PFD وقتی بخواهند نقشه را دقیقتر نموده و بر آورد دقیقتری از هزینه ها و مطالعات مالی و اقتصادی انجام بدهند
وارد این مرحله از طراحی میشوند.

نرم افزارهای زیر همانند مرحله قبلی در این زمینه مورد استفاده قرار میگیرد:

نکته مهم:
اکثر نرم افزارهای فوق بر اساس استانداردهای معتبر دنیا لوله کشی و ابزار دقیق را در اختیار شما قرار میدهند و لذا شما از نظر انتخاب لوله ها و ابزار الات و استانداردهای انها
هیچ مشکلی ندارید و دائم این استانداردها اپدیت شده و به روز میشوند. نکته دیگر اینکه شما میتوانید داخل این نرم افزارها استاندارد مورد نیاز خود را تعریف کنید.

=================
مرحله شبیه سازی فرایند:

در این مرحله یک فرایند شیمیائی با نرم افزارهای مختلفی شبیه سازی میشود که به موازات طراحی PFD و P&ID انجام میگیرد.
نرم افزارهای مورد استفاده در این مرحله زیادند ولی مهمترین و معروفترین انها به شرح زیر هستند:

- Aspen Hysys
- Aspen Plus
که هر دو از مجموعه نرم افزارهای ASPENONE متعلق به شرکت ASPENTECH هستند.
اخرین نسخه این نرم افزار 7.3 است که در شرایط فعلی نسخه یک دی وی دی ان را دارم و نسخه 7.2 ان را روی چهار دی وی دی دارم.

فیلمها و کتابهای فارسی و اموزشی زیادی در بازار به زبان فارسی وجود دارند که میتوانید برای یاد گیری از انها استفاده نمائید.

برای کار با این نرم افزارها باید درباره مواد اولیه ورودی و محصولات تولیدی اطلاعاتی داشته باشید
که میتواند به صورت نمونه برداری از محصولات مثلا نفت خام خوراک پالایشگاه و یا گازهای خوراک پالایشگاه و غیره باشد
که بعد از نمونه برداری و انالیز انها مشخصات انالیز را در نرم افزار وارد میکنید و با اعلام پارامترهای مختلف و ظرفیت و غیره
در نهایت نرم افزار اگر ایرادی در فرایند شما باشد اعلام میکند و اگر ایرادی نداشته باشد فرایند را قابل اجرا اعلام میکند
که در این مرحله شما با خروجی گرفته شده از این بخش میتوانید در طراحی نقشه های PFD و P&ID سریعتر و با دقت بالاتری کار را انجام بدهید.
و یا میتوانید ابتدا نقشه های PFD و P&ID را تهیه کنید و سپس برای اطمینان سراغ شبیه سازی فرایند بیائید.
اما از نظر خودم شبیه سازی فرایند به موازات طراحی PFD و P&ID نیاز است و در هر قدم هر دو این مراحل طراحی به یکدیگر در پخته تر شدن
و کامل تر شدن طرح مهندسی کمک زیادی میکنند.

تعدادی نرم افزار هم هستند که به صورت رایگان عملیات شبیه سازی فرایند را انجام میدهند
از جمله معروفترین نرم افزارهای شبیه سازی رایگان که میتوان به جای هایسیس HYSYS از انها استفاده کرد به شرح زیر هستند:

نام نرم افزار: ASCEND
لینک ادرس اینترنتی نرم افزار: http://ascend.cheme.cmu.edu

نام نرم افزار: AZProcede
لینک ادرس اینترنتی نرم افزار: http://perso.orange.fr/azprocede/index2.html

نام نرم افزار: ChemSep
لینک آدرس اینترنتی نرم افزار: http://chemsep.org/downloads/index.html

نام نرم افزار: COCO
لینک ادرس اینترنتی نرم افزار: http://cocosimulator.org/index_download.html

نام نرم افزار: DWSim
لینک آدرس اینترنتی نرم افزار:http://dwsim.inforside.com.br

نام نرم افزار:EMSO
لینک آدرس اینترنتی نرم افزار: http://www.enq.ufrgs.br/alsoc

نکته :

اکثر این نرم افزارها به دلیل رایگان بودن توسط دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی دنیا پشتیبانی میشوند و دانشجویان به راحتی میتوانند
با برنامه نویسی به انها امکاناتی را اضافه کرده و بعنوان پایان نامه کارشناسی و ارشد و یا حتی دکترا به دانشگاه خود ارائه بدهند.

================
داون لود نرم افزارهای طراحی پالایشگاه
نرم افزار Autodesk P&ID نسخه 32 بیتی نگارش 2012 که جدیدا لینکها را چک کردم و سالم بودند و سایت داون لود ان در ایران فیل تر نیست را در زیر
برای شما می آورم امید وارم استفاده نمائید:

http://filepost.com/files/44e2a6mf/AUTODESK.AUTOCAD.PID.V2012.WIN64-ISO.part1.rar/
http://filepost.com/files/1b9e6b86/AUTODESK.AUTOCAD.PID.V2012.WIN64-ISO.part2.rar/
http://filepost.com/files/37d8497m/AUTODESK.AUTOCAD.PID.V2012.WIN64-ISO.part3.rar/

یادتان باشد پولدار شدید پنج میلیون تومن پول این نرم افزار را به شرکت اتودسک حتما پرداخت کنید و گرنه ورشیکست میشه و شما دیگر نرم افزار ندارید! :)

==============
مرحله طراحی سه بعدی

در سالهای اخیر نرم افزارهای PFD و P&ID امکان سه بعدی سازی و شبیه سازی و مشاهده بخشهای پروژه ها را به شما میدهند.
که نرم افزارهای فوق همگی این امکان را دارند اما نرم افزار Autodesk P&ID با ایجاد ارتباط با سایر نرم افزارهای شرکت خود ابزارها و امکانات بیشتری
در اختیار شما قرار میدهد.
از جمله نرم افزارهای مهم برای سه بعدی سازی و شبیه سازی و محاسبات بیشتر Autodesk Autocad Plant3D میباشد که
آخرین نسخه ان 2012 برای ویندوزهای 64 بیتی و 32 بیتی به بازار ارائه شده است.

این نرم افزار امکانات بیشتری در شبیه سازی و استانداردهای نفت و گاز و پتروشیمی و کلا مهندسی شیمی دارد.
و دائم اپدیت شده و پروژه شما را با جزئیات بیشتری برایتان بازگو مینماید.

قیمت این نرم افزار نیز گران است و بعد از طراحی با نرم افزار Autocad P&ID پروژه وارد این نرم افزار شده و تکمیل میشود.

و بعد از تکمیل ان میتوان پروژه را وارد نرم افزار 3DsMax نموده و فیلم انیمیشن
با جلوه های طبیعی به صورت زنده ترو واقعی تر از پالایشگاهی که در اینده ساخته خواهد شد از ان در آورد.

=========
اشاره ای به مباحث مالی و اقتصادی

یک نکته مهم اینکه مباحث مالی و اقتصادی یک پالایشگاه در طراحی ان بسیار مهم است
ولی چون تعدادی از مهندسین نمیخواهند در این زمینه بحث شود بنده وارد این بحثها نمیشوم.
پروژه هائی بوده که به دلیل ضعف در بر آوردهای مالی و اقتصادی پروژه بعد از استخدام مهندسین
و چند سال کار به طور کلی تعطیل شده و مهندسین اخراج شده اند
و پروژه جمع اوری شده است.
بنابر این اگر عده ای در این سایت نمیخواهند درباره مسائل مالی و اقتصادی که بخش مهمی از نرم افزار اسپن هم هست بحث شود
خودتان مطالعه کنید و در این زمینه اطلاعات کافی کسب نمائید چون که اگر در این زمینه اطلاعات ضعیف باشد ممکن است کارتان را از دست بدهید!

==========
اگر عمری بود و خواستید بیشتر در اینده مطالب مفید تری ارائه خواهم داد.

در حال ساخت فیلمی چند دقیقه ای از مراحل طراحی یک پالایشگاه فرضی هستم که حجم ان یه کم بالا است حدود یکصد مگا بایت روی اینترنت قرار دادم
خبرتان میکنم.

فکر میکنم آقا حامد (مدیر) توی آخرین پستی که قفل شد به وضوح جواب شمارو داد...

فکر میکنم آقا حامد (مدیر) توی آخرین پستی که قفل شد به وضوح جواب شمارو داد...

چشم بنده دیگه مطلب نمینویسم
خدا حافظ

================================================
قابل توجه کاربران: هر کس سوالی داشت خصوصی بپرسه در خدمتش هستیم
از دادن پست توی انجمن معذورم!

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولن سلام به همه ی دوستان خصوصا" آقا محمد....
ممنون از مطالبتون...
بعدشم یه نکته:
دوستان ما اینجا قرار نیست باکسی کل کل کنیم و حرفی غیر از کار خودمون بزنیم...
آقای hamed_majhool مشکلی دارین شما؟؟؟؟
ما با شما مشکلی نداریم.....!!!
حرفای حامد(مدیر محترم) رو هم خودمون خوندیم و کلی باهاش حرف زدیم،مشکل شما چیه؟؟

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چشم بنده دیگه مطلب نمینویسم
خدا حافظ

================================================
قابل توجه کاربران: هر کس سوالی داشت خصوصی بپرسه در خدمتش هستیم
از دادن پست توی انجمن معذورم!
آقا محمد لطفا" وارد حاشیه نشین و کار خودمون رو ادامه بدیم بهتره...
جواب کسی رو لازم نیست بدیم و به کار خودمون برسیم بهتره...
راستی اطلاعات زیادی در تاپیک قبلی نوشته بودیم...انتقالشون بدیم اینجا؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آقا محمد لطفا" وارد حاشیه نشین و به کار خودمون رو ادامه بدیم بهتره...

سلام به همه دوستان
آقا محمد با این که دقیق نمیدونم مشکل از کجا آب میخوره ولی عقب کشیدن درست نیست به قول خودتون زکات علمتون رو باید بدین.
من پیشنهاد میکنم دوستایی که مشکل دارن به این تاپیک نیان و بذارن ما به کار علمی خودمون برسیم
من از محمد آقا دعوت میکنم بیان و تاپیک رو ادامه بدن تا ما هم از علمشون استفاده کنیم
محمد آقا بسم الله

siavash@dt

عضو جدید
سیاوش جان فکر کنم ما هنوز اول راهیم و در مورد طراحی باشه بهتره.
ممنون از کمکت

خواهش ميكنم!!!
ولي اينجوري نميشه، بايد استارتر ميگفتن كه چه بخشي رو مد نظرشونه!!!
اگر منظور كل پالايشگاست،كه اون موقع بايد تاپيك رو تفكيك كنيم!!!!
كمي گنگه ...

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولن سلام به همه ی دوستان خصوصا" آقا محمد....
ممنون از مطالبتون...
بعدشم یه نکته:
دوستان ما اینجا قرار نیست باکسی کل کل کنیم و حرفی غیر از کار خودمون بزنیم...
آقای hamed_majhool مشکلی دارین شما؟؟؟؟
ما با شما مشکلی نداریم.....!!!
حرفای حامد(مدیر محترم) رو هم خودمون خوندیم و کلی باهاش حرف زدیم،مشکل شما چیه؟؟

مشکل من اینه که بقول مدیر اینجا باشگاه مهندسانه نه مهدکودک...با بحث علمیش کاری ندارم...با شما هم هیچ مشکلی ندارم ولی این تایپیک نباید پیرو تایپیک قبلی شعور همه بچه ها رو زیر سوال ببره...اینکه آی آقا بدو میخواییم بزرگترین پالایشگاه جهان و با ظرفیت بی نهایت راه بندازیم و طراحی کنیم و به نیروی متخصص نیاز داریم و بیایین با ما باشین تا زودتر استخدام بشین و امروز رفتیم از فلان جا بودجشو گرفتیم یا با فلان وزارت خونه قرارداد بستیم و ....... چرت و پرته که خودتونم خوب میدونین و همه رو به مسخره گرفتین که اینجا اصلا جاش نیست...ولی در مورد بحث علمیش..این دیگه کاملا به خودتون ربط داره ولی از هر کی که حداقل دوره 4 ساله مهندسی شیمی رو گذرونده در مورد موضوع این تایپیک باهاش حرف بزنین مطمئا حداقل یه لبخند کوچیک میاد رو لباش...طرف عمرشو میذاره رو یکی از تجهیزات بازم آخرش خیلی چیزا رو بقول خودش نمیدونه...حالا طراحی یه پالایشگاه بزرگ با همه ی جوانب و با همه ی واحدها ...............به هر حال موضوع تایپیک به خودتون مربوطه ولی خواهشا بچه ها رو به مسخره نگیرین با حرفاتون...

سلام به همه دوستان
آقا محمد با این که دقیق نمیدونم مشکل از کجا آب میخوره ولی عقب کشیدن درست نیست به قول خودتون زکات علمتون رو باید بدین.
من پیشنهاد میکنم دوستایی که مشکل دارن به این تاپیک نیان و بذارن ما به کار علمی خودمون برسیم
من از محمد آقا دعوت میکنم بیان و تاپیک رو ادامه بدن تا ما هم از علمشون استفاده کنیم
محمد آقا بسم الله

آقا محمد لطفا" وارد حاشیه نشین و کار خودمون رو ادامه بدیم بهتره...

amir ghasemiyan گفت:
محمد جان این حرفای خاله زنکی رو ول کن بیا تاپیک رو کامل کنیم. اگه آدم بخواد به حرف 2 نفر جا بزنه و عقب بکشه که از زندگی عقب میمونه
ولشون کن بیا ادامه بحث
بذار ما هم یه چیزی یاد بگیریم

دوستان از لطف شما ممنونم در خدمتم
در حد توان سعی میکنم اینجا در خدمت باشم

خارج از اینها یک طرح پالایشگاه فرضی با نرم افزارهای

- Autocad P&ID
- Autocad Pland3D
- 3DSMAX
- Autodesk NavisWorks

یک فیلمی از طراحی پالایشگاه تهیه شده که حجمش نزدیک یکصد مگابایته تا چند روز آینده تکمیلش کردم لینکش را اینجا قرار میدم.

اگر مایل هستید یک اسمی برای تیم طراحی پالایشگاه انتخاب کنید

مثلا گروه طراحی پالایشگاه دماوند! یا پارس یا ایران یا هر اسمی که فکر میکنین بهتر هست
اینطوری احساس همکاری قویتری به ادم دست میده و اعضای گروه جدی تر میشوند.

پیشنهادم این است که نرم افزار های PLANT3D و P&ID را داون لود و یا تهیه و نصب کنیم و با هم گروهی روی طراحی کار کنیم.
فعلا چون تیم خیلی تخصصی نیست روی نقشه کشی PFD, P&ID کار کنیم تا کم کم وارد شبیه سازی فرایند بشیم.

چون نقشه کشی واقعا اسونه

یک کارگاه اینترنتی اموزشی هم تشکیل میدیم و به همدیگه یاد میدیم.

کم کم که پیش میریم کار مسیر خودش رو پیدا میکنه...

نظرتون چیه؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان از لطف شما ممنونم در خدمتم
در حد توان سعی میکنم اینجا در خدمت باشم

خارج از اینها یک طرح پالایشگاه فرضی با نرم افزارهای

- Autocad P&ID
- Autocad Pland3D
- 3DSMAX
- Autodesk NavisWorks

یک فیلمی از طراحی پالایشگاه تهیه شده که حجمش نزدیک یکصد مگابایته تا چند روز آینده تکمیلش کردم لینکش را اینجا قرار میدم.

اگر مایل هستید یک اسمی برای تیم طراحی پالایشگاه انتخاب کنید

مثلا گروه طراحی پالایشگاه دماوند! یا پارس یا ایران یا هر اسمی که فکر میکنین بهتر هست
اینطوری احساس همکاری قویتری به ادم دست میده و اعضای گروه جدی تر میشوند.

پیشنهادم این است که نرم افزار های PLANT3D و P&ID را داون لود و یا تهیه و نصب کنیم و با هم گروهی روی طراحی کار کنیم.
فعلا چون تیم خیلی تخصصی نیست روی نقشه کشی PFD, P&ID کار کنیم تا کم کم وارد شبیه سازی فرایند بشیم.

چون نقشه کشی واقعا اسونه

یک کارگاه اینترنتی اموزشی هم تشکیل میدیم و به همدیگه یاد میدیم.

کم کم که پیش میریم کار مسیر خودش رو پیدا میکنه...

نظرتون چیه؟

ممنون محمد خان. خیلی پیشنهادهای خوبی ارائه دادین
من که با همش موافقم. درسته که کار سخت و وقت گیریه ولی به قول خودتون هیچی هم نداشته باشه یه چیزی یاد میگیریم
پیشنهاد میکنم چند اسم انتخاب کنیم و از این اسامی رای گیری کنیم هر کدوم انتخاب شد همونو بذاریم
من از این اسم هایی که انتخاب کردین با پارس خیلی موافقم. بقیه دوستان هم نظر بدن ممنون میشم

با توجه به اینکه در شرایط فعلی دوستان برای پروژه های دانشگاهی شان نیاز به موارد زیر دارند:

- تاپینگ
- مبدل حرارتی

و به دلیل اسان بودن یک تاپینگ که همان واحد تفکیک هم به نوعی میشه نامگذاری کرد من پیشنهاد میکنم یک پروژه ای طراحی کنیم
که داخل ان در یک برج تقطیر عمل جدا سازی اجزای نفت خام و یا میعانات گازی انجام بگیرد.

این پروژه هم میتواند یک پروژه پالایشگاه خیلی ساده باشد و هم نام ان تاپینگ است و هم داخل ان مبدل حرارتی دارد.

حالا ما چند نوع تاپینگ داریم :

- تاپینگ برای جدا سازی ترکیبات نفت خام سبک یا سنگین و شور یا شیرین
- تاپینگ برای جدا سازی میعانات گازی حاصل از پالایش گاز

- خودم به شخصه بیشتر روی میعانات گازی و تاپینگ گازی اطلاعات دارم تا تاپینگ نفت خام
- فرایند و پروسه تاپینگ گاز اسان تر از تاپینگ نفت خام است
- تاپینگ پالایشگاه گاز تجهیزات و دم دستگاه و تشکیلات کمتری نسبت به تاپینگ نفت خام نیاز دارد
- اعضای اصلی تیم یعنی آقا وحید و آقا امیر هر دو کاراموزی را در پالایشگاههای گاز گذرانیده اند و با مبحث گاز اشنائی دارند تا نفت خام
- طبق اعلام موسسات بین المللی کشور ایران تا یکی دو سال اینده روزانه بیش از یک میلیون بشکه میعانات گازی تولید خواهد کرد
که به صورت خام به کشورهای دنیا صادر میکند و در داخل کشور اکثر پالایشگاهها روی نفت خام و پالایش گاز بنا گذارده شده اند
و واحدهای تاپینگ میعانات گاز در کشور کم است

و بسیاری دلایل دیگر بنابر این پیشنهاد میکنم روی تاپینگ گاز کار کنیم.

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان مهندس...
چند وقت پیش یه تاپیک در همین تالار وجود داشت که تیم طراحی پالایشگاه پیچیده نام داشت و به صلاح دید مدیران قفل شد و قرار بود یه تاپیک جدید واسمون درست کنن اما هر چه منتظر موندیم ....
حالا دوباره یه تاپیک ایجاد میکنیم و از همه ی دوستانی که در تاپیک قبلی با اشتیاق و علاقه تلاش میکردن و مطالب رو دنبال میکردن میخوایم که بیان اینجا و دوباره هر چیز جدیدی که به اطلاعاتشون اضافه شده رو بنویسن تا همه استفاده کنیم...
از همه ی مهندسان خواهش میکنم مطالب فقط در مورد رشته ی خودمون مهندسی شیمی باشه و مثل قبل درباره ی مسائل مالی و ... حرفی نزنن که دوباره تاپیک قفل نشه....
هر کی به صنعت پالایش علاقه داره بیاد در اینجا کمک کنه...
حتما لازم نیست که همه چیز رو بلد باشیم و قراره اینجا خیلی چیزا یاد بگیریم...
هر کی به صنعت پالایش و نفت و گاز علاقه داره میتونه بیاد نظر بده و از نوشته های بقیه استفاده کنه...
من خودم به شخصه اطلاعاته زیادی از صنعت نفت و پالایش نداشتم اما تو تاپیک قبلی خیلی چیزا یاد گرفتم و خیلی اصطلاحات جدید دیدم و رفتم دنبالشون و چیزای زیادی یاد گرفتم....
نمیخوام این تاپیک هم مثل تاپیک قبلی بشه و اول از مدیران میخوام که بیان تجاربشون رو در اختیار ما بذارن و کمکمون کنن...
حامد جان مدیر محترم من رو کمکت حساب میکنم و منتظر نظراتت میمونم...

با سپاس فراوان
وحید جان خسته نباشی از لحاظ علمی چیز زیادی بارم نیست ولی سرم خلوت شه حتما اینجا از نظرات خوب دوستان استفاده می کنیم. هر چی هم بلد باشم مضایقه نمی کنم
.

پالایشگاههای سوختی یا غیر سوختی

در یک تقسیم بندی کلی در شاخص پیچیدگی نلسون دو نوع پالایشگاه داریم

1- پالایشگاه تولید کننده انواع سوخت که به انگلیسی Fuel Refinery گفته میشود. و محصولات ان انواع مختلفی از بنزین، گازوئیل، گاز مایع، سوخت جت و غیره است...

2- پالایشگاه لوب یا Lube Refinery که برای تصفیه مولکولهای سنگین پارافینی نفت خام ساخته میشود.

طبق جدول زیر که در سایت معرفی پالایشگاه رلیانس هند درباره شاخص پیچیدگی پالایشگاه اورده شده است یک واحد لوب به تنهائی 60 درچه پیچیدگی را شامل میشود!
یک برج تقطیر یک درچه پیچیدگی است. همچنین در جدول زیر آخرین تعاریف و درجه بندی پیچیدگی پالایشگاه در سال 1998 اورده شده است:

Following are the factors for the various Processing Units :
UnitNelson's Complexity Index
Older Reports1998 Reports
Distillation Capacity
1.01.0
Vacuum Distillation2.02.0
Thermal Processes
(Categories 1 and 2 - 2.75)
(Categories 3 to 5 - 6.00)
5.02.75
Coking 6.0
Catalytic Cracking6.06.0
Catalytic Reforming5.05.0
Catalytic Hydrocracking6.06.0
Catalytic Hydrorefining3.03.0
Alkylation / Polymerization10.010.0
Aromatics / Isomerisation15.015.0
Lubes60.060.0
Asphalt1.51.5
Hydrogen (Mcfd)1.01.0
Oxygenates
(MTBE / TAME)
10.010.0
Thermal Operations
Thermal Cracking3.0
Visbreaking2.5
Fluid Coking6.0
Delayed Coking6.0
Others6.0

آخرین نسخه نرم افزار ASPENONE از شرکت ASPENTECH نگارش 7.3 جدید و داغ هر کی خواست پیام خصوصی بده لینک داون لود را براش بفرستم

- دی وی دی اول :
یک دی وی دی کامل حجم نزدیک چهار گیگا بایت

- دی وی دی دوم:
AspenTech Aspen Exchanger Design & Rating 7.3 حجم 640 مگابایت

- دی وی دی سوم:
حجم نزدیک 640 مگا بایت داکیومنت های اسپن

به دلیل اینکه مدیران میترسند سرتون کلاه بزارم بنابر این لینک فقط برای افرادی که از بنده نمیترسند ارسال میگردد :d

AspenTech AspenONE 7.3 2011 | 3.39 GB

Software aspenONE for engineering calculations and simulations are the basis for designing new processes or upgrading existing processes to improve their performance. Software aspenONE in the aggregate used for constructing models and making business - making the results of the simulation.

And they also provide:
* The consistency of data. Software aspenONE for engineering calculations and simulation help to reduce time to implement the project and make the design process more convenient due to the integration and the possibility of sharing data and knowledge between professionals and managers. Reliable simulation tools provide greater confidence in the correctness of decisions.
* Mobile design, management and business - processes. Due to the open architecture of aspenONE software significantly expands the scope of the models created for the purpose of engineering calculations. These models can also be used to control the factory settings, optimization, real-time planning and business decision - making.
* Increased productivity and improved quality of engineering calculations. Featuring the most complete, powerful and modern means of modeling and optimization, extensive databases, libraries of modular operations, the opportunities of economic analysis, aspenONE software for engineering calculations and simulation can significantly reduce the time to solve engineering problems.
* Improved efficiency of plants and reduce the payback period of the project. Accurate thermodynamic models allow to design the optimum material, thermal and helper threads, pick up suitable for the process equipment that helps make better use of capital and increase profits with minimal additional investment.
* Business - Forecasting. Software aspenONE for engineering calculations and simulation can accurately assess the various options for investing in the early stages of project development.
All models in aspenONE software products are based on the knowledge of technological processes, and combines all previous engineering innovations and advances in information technology, and yield reliable results, tested in real industrial plants.

AspenTech Announces Availability of 7.3 Release of aspenONE V7:
WASHINGTON, D.C. — May 23, 2011 — Aspen Technology, Inc. (NASDAQ: AZPN), a leading provider of software and services to the process industries, announced the release of aspenONE 7.3 Engineering software. New optimization innovations in aspenONE Engineering help Exploration & Production, Refining, Chemicals and other process industries improve capital and energy efficiency, streamline environmental compliance, and accelerate time-to-value.

New aspenONE Innovations for Exploration & Production
- A new, patent-pending Conceptual Design Builder in Aspen HYSYSВ® Upstream builds gas oil separation plant (GOSP) models in minutes, reducing risk when evaluating upstream asset design options.
- Rigorous Plate-Fin Exchanger and Spiral-Wound Exchanger models inside Aspen HYSYS allow E&P companies to optimize liquid natural gas (LNG) plants, analyze operational challenges and deliver solution alternatives.

New aspenONE Innovations for Refining
- The new Assay Library of 180 crudes enables refiners to characterize multiple crudes more accurately and efficiently, by converting from HYSYS Oil Manager to HYSYS Petroleum Refining assays with the click of a button.
- Rigorous Aspen Fired Heater equipment models inside HYSYS allow refiners to study operating constraints, predict revamp benefits, and increase energy savings, quickly analyzing crude selection opportunity to maximize profits.

New aspenONE Innovations for Chemicals
- The new Aspen Properties Mobileв„ў delivers anytime, anywhere access to physical property data, bringing the power of Aspen Properties to Apple iPadв„ў and iPhoneВ® mobile devices.
- Aspen PlusВ® saves weeks of effort collecting mixture property and phase equilibrium data needed to validate and fine-tune process models. Aspen Plus now includes direct access to data for over 24,000 pure components and 30,000 component pairs.

Faster Time-to-Value
- Aspen HYSYS and Aspen Plus make it faster and easier to comply with CO2 and Greenhouse Gas (GHG) reporting requirements. Customers can calculate and report equivalent CO2 emissions from process and utilities, and evaluate economic impact. Aspen HYSYS contains new examples for treating acid gases to remove CO2 and H2S using rate-based distillation and amines.
- Companies can check the energy efficiency of a process in minutes from inside Aspen HYSYS and Aspen Plus using Aspen Energy Analyzer, just by clicking the new Energy Analysisbutton to get started. Aspen Energy Analyzer applies pinch energy analysis methods to identify and compare options to achieve energy targets.
- In Aspen Integrated Economics with Aspen HYSYS and Aspen Plus, customers can now incorporate their own costing and sizing rules and best practices using templates – this allows customers to easily roll out consistent economic evaluation across the organization and standardize on best practices.
- Aspen Basic Engineering supports projects of virtually unlimited size with a native 64-bit implementation, enabling customers to tackle mega projects effectively.
- An enhanced user interface in Aspen Flare System Analyzer improves usability and productivity to develop cost-efficient designs while ensuring safety and environmental compliance.
- Aspen HYSYS and Aspen Plus delivers an RSS news screen to keep customers informed of the latest product news, best practice tips, updates on new features and solutions, notices of informational webinars, training, and more.

آخرین ویرایش:

question:

What is difference between fuel refinery and lube refinery

Answer:

Obviously the type of products produced. Lube Refineries are designed to purify the useful heavy Paraffinic Molecules in crude. Fuel refineries tend to crack these molecules to smaller fuels (gasoline, diesel etc).

Answer

In a general perspective:

The initial stage of production for both products will be at the same refinery, from the same raw material. Obviously the lubricating oil has a different composition than petrol/ gas/ combustible fuel, so the difference is at which point in the refinement process the hydrocarbons (molecules composed of carbon and hydrogen) are extracted from the raw material.

After the raw material is heated to a gaseous state, the hot gas will cool as it rises through the distillation column. Since different hydrocarbons have different boiling points, they will condensate at different points in the column and be collected. This is how the compounds used in lubricating oils, fuels, plastics, etc. are separated from the raw material. This process is known as fractional distillation.

These distilled products may undergo further distillation and refinement, and different chemicals may be added prior to shipment to the consumer/industrial markets.

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مشکل من اینه که بقول مدیر اینجا باشگاه مهندسانه نه مهدکودک...با بحث علمیش کاری ندارم...با شما هم هیچ مشکلی ندارم ولی این تایپیک نباید پیرو تایپیک قبلی شعور همه بچه ها رو زیر سوال ببره...اینکه آی آقا بدو میخواییم بزرگترین پالایشگاه جهان و با ظرفیت بی نهایت راه بندازیم و طراحی کنیم و به نیروی متخصص نیاز داریم و بیایین با ما باشین تا زودتر استخدام بشین و امروز رفتیم از فلان جا بودجشو گرفتیم یا با فلان وزارت خونه قرارداد بستیم و ....... چرت و پرته که خودتونم خوب میدونین و همه رو به مسخره گرفتین که اینجا اصلا جاش نیست...ولی در مورد بحث علمیش..این دیگه کاملا به خودتون ربط داره ولی از هر کی که حداقل دوره 4 ساله مهندسی شیمی رو گذرونده در مورد موضوع این تایپیک باهاش حرف بزنین مطمئا حداقل یه لبخند کوچیک میاد رو لباش...طرف عمرشو میذاره رو یکی از تجهیزات بازم آخرش خیلی چیزا رو بقول خودش نمیدونه...حالا طراحی یه پالایشگاه بزرگ با همه ی جوانب و با همه ی واحدها ...............به هر حال موضوع تایپیک به خودتون مربوطه ولی خواهشا بچه ها رو به مسخره نگیرین با حرفاتون...
اولا آقای حامد عزیز شما فک کنم نخوندین عنوان تاپیکه مارو!!!!
ما کسی رو مسخره نکردیم و داریم یه کاریو دنبال میکنیم شد ، شد ، اگه نشدم ضرر نکردیم....
عنوان تاپیک رو بخون داداش...
نمیخوام در این تاپیک درباره ی این مسائل فرعی حرف بزنیم آخه احترام خاصی واسه این تاپیک و فعالانه اینجا قائلم...
اگه حرفه خاصی داشتی پیام خصوصی بهم بدیم بهتره تا اینجا ازین حرفای کم ارزش بزنیم...
دوستان عزیز ما اینجا داریم یه کار پژوهشی انجام میدیم و اول کلی اطلاعات باید داشته باشیم...

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش ميكنم!!!
ولي اينجوري نميشه، بايد استارتر ميگفتن كه چه بخشي رو مد نظرشونه!!!
اگر منظور كل پالايشگاست،كه اون موقع بايد تاپيك رو تفكيك كنيم!!!!
كمي گنگه ...
سلام ...
ممنون که نظر دادین و فک کنم به کمک شما خیلی نیاز داشته باشیم...
دوسته من ما قبلا یه تاپیک دیگه داشتیم و اونجا تقریبا کارای ابتدایی رو انجام داده بودیم و قسمت بندی هامون رو کرده بودیم واسه همین اینجا دیگه جزئیات رو ننوشتم اما واسه شما هم توضیح خواهم داد...

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بچه هاماالان داريم روي يه پالايشگاه كوچيك كارمي كنيم
تقريبا2سال طراحي وكارهاي اوليه طول كشيد
حالاهم نفت گذاشتش واسه مناقصه وتقريبا5ماه ديگه استارت اجراشه
هزينش هم خيلي زياده
البت براورد اوليه واي به اخرش
ازلحاظ متريال كه ديگه چيزي نگم بهتره
حالاخودتون فكركنيد
اين دولتي بود واي ...
من كه كارم اينه ميدونم ...
به هرحال خودتون ميدونيد

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان اطلاعات خیلی جالب و اخبار باحالی در تاپیک قبلی نوشته بودیم که اگه حوصلم شد انتقال میدم اینجا و اگه شما هم چیز جدیدی یافتین که واقعا به اینجا ربط داشت سریع منعکس کنین...
هر چیزی راجبه نفت و گاز و صنعت بود حتما بنویسین...

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
هزينش هم خيلي زياده
حالاخودتون فكركنيد
اين دولتي بود واي ...
به هرحال خودتون ميدونيد
سلام داداش جواد ممنون از نظرت...
هرکی میاد اینجا فقط قصدش نا امید کردنه انگار...
خوب جواد جون شما که تجربه دارین مراحل کار رو به ما بگین دستتون هم درد نکنه...

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
وحيدجان قصدمن نااميدكردن نيست
اگه شماهم بوديدمي فهميديد
فقط يه چيز
اگه بخوايم يه پالايشگاه فرضي طراحي كنيم خوبه اطلاعات همه ميره بالا
نه اينكه بگيم مي خواهيم واقعابسازيم كه اصلاامكان پذير نيست
مي گم اصلاكه بدونيدنميشه بي تعارف
امابراي بالابردن اطلاعات خوبه فرضي طراحي كنيد
كه به كمك همه متخصصان برق پايپينگ ابزاردقيق سويل و فرايند و.. نيازه
ببخشيدمن باموبايل پيام ميدم
انشااله موفق باشيد

سلام
هزينش هم خيلي زياده
حالاخودتون فكركنيد
اين دولتي بود واي ...
به هرحال خودتون ميدونيد

اگر برای شما امکانش هست و ما رو لایق یاد گرفتن تجربه هاتون میدونین درباره جزئیات طرح ، اندازه زمین مورد نیاز، بر اورد اولیه بودجه، ظرفیت پالایش،
منابع مالی و غیره از این پالایشگاهتون توضیح بدین
و اگر گناه نداره اجازه بدین ما هم در این پروژه شما نظر بدیم
از قدیم گفته اند همه چیز را همگان دانند شاید اگر شما از یکصد کلمه 99 تا رو بدونید ما هم یک کلمه بدونیم که به درد شما بخوره
و در مقابل از اون 99 درصد شما هم استفاده کنیم.

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب اول يه مخزن نياز داريم
پس يه مهندس مخزن بيادمخزن برامون كشف كنه
ومشخصات رو برامون بفرسته
تجزيه مخزن
فشار دما حجم ظرفيت توليدروزانه
ومخزن چندساله است و ...
بقيه بستگي به اين داره

خوب اول يه مخزن نياز داريم
پس يه مهندس مخزن بيادمخزن برامون كشف كنه
ومشخصات رو برامون بفرسته
تجزيه مخزن
فشار دما حجم ظرفيت توليدروزانه
ومخزن چندساله است و ...
بقيه بستگي به اين داره

یک مهندس خلاق اول دگمه را نمیخرد تا بعد برود پارچه را بخرد تا کت شلوار بدوزد
بلکه اول میرود پارچه میخرد و کت شلوار میدوزد و اخر سر میرود دگمه میخرد.

توی تاپیک قبلی ما بحث کردیم که هندوستان کوچک ترنی ذخایر نفتی دنیا را دارد ولی بزرگترین پالایشگاه نفت جهان را ساخته است
همچنین آمریکا بعنوان چندمین کشور دنیا که از نظر مخزن از ایران خیلی عقب تر است بیشترین حجم پالایشگاههای دنیا را دارد

یک ایرانی اگر نمیخواهد از هندوستان یا امریکا الگوی بهترین ابداع کند تا در دنیا الگو باشد، حد اقل باید مثل انها عمل کند و انها را الگوی خود کند
این حد اقل کاری است که میتوان انجام داد.

به نظر من همین که ما در ایران حرف میزنیم خودش بزرگترین مخزن است چون که هم داخل کشورمان پر از مخزن است و هم اطراف کشورمان پر از مخزن است.
اذربایجان عراق ترکمنستان و غیره روزانه دهها میلیون بشکه نفت که فقط روزانه ده میلیون بشکه نفت از روسیه و ده میلیون بشکه نفت از عربستان به ان سوی دنیا
صادر میشود. در حالی که ما خیلی نزدیک تر از ان سوی دنیا بیخ گوشمان نفت میتوانیم از روسیه و عربصستان و عراق و غیره خریداری کنیم
اگر چه در داخل کشور به اندازه کافی نفت داریم و به جای فروش به هند و یک سال انتظار میتوانیم این نفتها را بعنوان مخزن در نظر بگیریم.

ولی در چند پست قبلی پیشنهاد دادم که به جای مخزن نفتی ما از میعانات گازی که هم فرایند ساده ای دارند و هم طراحی ساده تر نیاز دارند
و هم انالیز خوراک مشخصی دارند و نیاز به انالیز خوراک مخزن و مطالعات زیاد نیست چون میخواهیم یک پروژه فرضی کوچک را طراحی کنیم بعنوان تمرین.

پس فعلا مخزن ما کندانسه میعانات گازی است که هر روز در عسلویه تولید و به دنیا صادر میشود.
و فرض میکنیم که لوله هم نداریم و نزدیک عسلویه یا نزدیک یک پالایشگاه برای تامین خوراک
هم نیستیم و هر روز با تانکر کندانسه میخریم و پالایش میکنیم.

برای این کار طراحی زیر را انجام میدهیم:

- یک سری مخازن خوراک
- مخازن محصولات
- برج تقطیر
- بویلر
- یه چند کیلو لوله یا به قول نفتیها پایپینگ :)
- یه چند تا پمپ و شیر ....
- یه چند تا پی ال سی و ابزار دقیق
- اتاق کنترل با ابزارهای کنترل
- یوتیلیتی
- نقشه و حاسبات سازه های پالایشگاه
- نقشه محوطه سازی
- نقشه و محاسبات ساختمانها
-
- یه چند دو جین نقشه های فرایند, PFD و P&ID
- یه چند کیلو هم پول :)
- .... بقیه اش را شما بفرمائید.

راستی درباره پروژه خودتان چیزی نگفتید! ظرفیت ، خوراک، مخزن، زمین، بودجه....

البته ببخشید شاید به نظر بیاد من یه کمی با لحن بی ادبانه با شما حرف میزنم ولی اصلا قصد جسارت خدمت شما را ندارم
فقط خواستم مسئله را توضیح بدهم که بهتر از این ادبیات بهتری از اب در نیامد.

آخرین ویرایش:
سلام
با عرض معذرت هم اکنون این متن رو چند دقیقه پیش از ایمیل دریافت کردم و چون فکر میکنم این تاپیک و هزاران تاپیک مرهون مخاطب این متن زیر است
عین متن را بدون شرح جهت ادای احترام به کسی که سالها پیش برای من و شما زحمت کشید می آورم مردی که آخرین روز سال بانام او و یاد او عجیب شده
و آخرین روز سال به خاطر تلاش و زحمت او در کل کشور تعطیل میشود.

===============================================
خبر کوتاه بود :
” با کمال تاسف اطلاع یافتیم که آقای دکتر محمد مصدق سحرگاه امروز پنج شنبه در ساعت 5/4 بامداد 14/12/1345 در سن 87 سالگی
در اتاق شماره 62 بیمارستان نجمیه تهران زندگی را بدرود گفت. “

خبری بسیار کوتاه برای مردی بزرگ!!!

سالنامه سازمان اطلاعات انگلیس در سال 1995 درباره اش منتشر کرد:
خسارتی که مصدق به انگلستان وارد کرد از خسارتی که هیتلر در جنگ دوم جهانی به انگلستان وارد کرد بیش تر بود،
معترف هستیم که انگلستان در برابر مصدق شکستی بی سابقه را متحمل شد.

اولین نفر که با لایحه کاپیتولاسیون در ایران مخالفت کرد.

*****اولین ایرانی فارق التحصیل در دکتری حقوق.

*****امتیاز حق شیلات و کشتیرانی در دریای خزر را از شوروی باز پس گرفت.

*****شخصا در دادگاه لاهه برای احیای حقوق ملت خویش فریاد کشید.

جمال عبدالناصر (رهبر بزرگ و فقید ناسیونالیست عربی-اسلامی مصر) به گفته خویش او را الگوی خود قرار داد و کانال سوئز را برای مصر ملی کرد.

*****سفیر شوروی در ایران رسما اعلام کرد که دولتش در برابر وی به زانو افتاد.

*****اولین نفر که با استفاده از علوم روز در دانشگاه به بررسی علمی حقوق اسلامی شیعه پرداخت.

*****اولین نفر که حقوق شرعی زنان را به طور علمی در دانشگاه مطرح ساخت.

*****ابرمرد تاریخ ایران، با جان بر کف بودن خویش در راه وطن اجازه نداد که تا سال 1992 امتیاز نفت ایران در انحصار بیگانه باشد.

*****مجاهدت های کسی که خود را وقف سرزمین و مردم و دین خویش کرد، یگانه طراح بزرگ ملی شدن صنعت نفت ایران،
جاوید یاد دکتر محمد مصدق به همین جا ختم نشد،وی خود را وقف ملیت ایرانی و دیانت اسلامی ساخت و لحظه به لحظه افتخار آفرید.

بخشی از بیانات بزرگوار:

” من ایرانی و مسلمانم و بر علیه هرچه ایرانیت و اسلامیت را تهدید کند تا زنده هستم مبارزه می کنم “.

” تنها گناه من و گناه بسیار بزرگ من این استکه صنعت نفت ایران را ملی کردم و بساط استعمار
و اعمال نفوذ سیاسی و اقتصادی عظیم ترین امپراطوری جهان را از این مملکت برچیدم “.

” حیات من و مال و موجودیت من و امثال من در برابر حیات و استقلال و عظمت و سر فرازی میلیون ها ایرانی
و نسل های متوالی این ملت کوچکترین ارزشی ندارد و از آنچه برایم پیش آمد هیچ تاسف ندارم
و یقین دارم وظیفه تاریخی خود را تا سر حد امکان انجام داده ام .عمر من و شما و هر کس چند صباحی دیر نخواهد پائید.

*****برای درمان سرطان بینی با وجود اصرار فرزندش که پزشک بود و دوستدارانش راضی به سفر به خارج برای درمان نشد
وگفت پزشکان ما قادرند همه کاری را برای درمانم انجام دهند.
به اختیار خود ملک خودش را بین کشاورزانش تقسیم کرد!

اما هنوز هم برای رفتن بر سر مزارش که نیمه ویرانست، مردم مشکل دارند! و هنوز یک خیابان و کوچه بنامش نیست...

=============
پایان متن ایمیل
=============

اما من یک جمله به این ایمیل اضافه میکنم:

آخرین روز سال و شاد ترین روز ایرانیها با نام روز ملی شدن نفت با نام این مرد بزرگ عجین شده است.
روزی که هر سال مابین چهار شنبه سوری و تحویل سال قرار دارد.
و هر کسی لایق ان نیست که در شاد ترین روز زندگی مردم در یاد و خاطرات مردم زنده شود
مردی که به خاطر زحمت او امروز مردم پول نفت را با نام یارانه ها و یا سوبسید و غیره دریافت میکنند گرچه این مبلغ میتواند خیلی بیشتر از اینها باشد
ولی ما باز هم خدا را شاکریم چون خداوند در قران فرموده که اگر شکر کنید بیشتر به شما خواهم داد و اگر ناشکری بکنید عذاب الهی را دچار خواهیم شد.

امید وارم از چنین مردی یاد بگیریم که مانند او کار بزرگ بکنیم
اگر امروز دم از مهندسی شیمی میزنیم به خاطر او است زیرا که اگر نفت ملی نبود
اکنون صاحبان نفت در انگلیس و امریکا از کشورهای دیگر مانند هند مهندس شیمی ارزان تر از ما می اوردند تا برایشان کار کنند و ما مگس پرانی میکردیم.

بالا