با انتقال پایتخت از تهران به استان دیگه موافقید؟

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی ادعا نداره...:cool:
منظورم تو نبودی :D کلی گفتم.

خوبه که اگه هر چند سالی یبار پایتختو عوض کنن همه ایران اباد میشه...از بالای نقشه شروع میکنیم. بزرگان هم برا خودشون این شهر اون شهر میرن خوبه که صفا میکنن.وقتی تموم شد شهرامون ،چه کار کنیم بریم بیرون نقشه؟:question:

قشنگ گفتی .

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دلایلش اینه که اصفهان الکی عزیزکرده شده تو ایران واسه ی دولتها البته. من اصفها و مردمش رو دوست دارم. اما به نظرم امکانات خیلی جاها رو به اصفهان میدن تا بزور ازش یه شهر نمونه بسازن. اصفهان شهر نمون ای هست. اما همتراز اصفهان و شاید بیتر و بهتر از اون شهرای نمونه ی دیگه ای هم تو کشور داریم. دولت و مسئولین باید بدونن که همه ی مردم شهرای خودشون رو دوست دارن.

اتفاقا من به کاشان هم فکر میکردم. اما فقط مشکلش اینه که کویری هست و تابستونا بشدت گرمه. مثل قم. قم هم به همین دلیل مردوده. تازه قم محدودیتهای بسیار زیاد دیگه ای هم داره.

قزوین رو زیاد نگشتم. اما همون مقدار هم که دیدم استعداد پایتخت شدن رو داره.

این دفعه تصویب شده تو مجلس و تا دوسال باید عملی بشه.

;)

ببینید به نظر من مثل بعضی کشورها باید ما هم این کار رو بکنیم. چه کاری؟؟؟؟؟؟؟ اینکه پایتخت اداری و سیاسی کشور رو تغییر بدیم و به یه شهر دیگه همون اطراف تهران منتقل کنیم. و پایتخت اقتصادی و فرهنگی و ... همون تهران باقی بمونه. این بهترین گزینه هست به نظر من. البته در صورت انتقال پایتخت به نظر من باید این پایتخت سمت شمال غرب کشور نزدیکتر باشه تا سمت شرق کشور. چون بیشترین تراکم جمعیتی ایران در سمت غرب و شما و شمال غرب کشوره.

خبر دیگه اینکه در همین راستا سه شهر سمنان و هشتگرد و ساوه برای جایگزینی پایتخت معرفی شدند.

بنده ی شبهه ای دارم.از بچه های تبریزی اگه کسی هست جواب بده
درسته که تبریزیا یا حالا اون سمتیا خودشونو از ایران جدا میدونن؟

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
این کار انجام نمیشه...
تو این بی پولی دولت و این همه بدهکاری کدوم عقل سالمی حکم میکنه این انتقال که قطعا هزینه خیلی بالایی رو هم می طلبه انجام بشه؟قطعا هیچ عقل سالمی این کار رو فعلا صحیح نمی دونه.این کار فقط از عهده نماینده های همیشه در خواب مجلس ما بر میاد.
این دوستان مجلس نشین هر چند وقت یه بار این تراوشات ذهن بیمارشون رو بیرون می ریزن باعث و دردسر می شن:smile:
یه طرحی که به جرات میشه گفت هیچ برنامه ای براش ندارن رو میخوان عملی کنن.
متاسفانه این مد شده دیگه تو مملکت ما .
طرح های بدون برنامه رو عملی می کنیم(یارانه ها،سهمیه بندی بنزین و...)بعد که جواب نداد شروع میکنیم به انتقاد کردن و دیگران رو مقصر دونستن و داستان کی بود کی بود من نبودم.

آخرین ویرایش:

"Che.Engineer"

عضو جدید
فقط شمال نیاد هر جا میخاد بره
نمیشه جاشو عوض کرد فقط در حد حرفه
پول کجا بود بابا، البته شاید دلایل دفاعی نظامیم داشته باشه(تهران دورترین جا از مرزهای ناامن هستش)

javad-68

عضو جدید
واقعا فک کردید این کارو میکنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بابا 10 سال پیشم صحبتش بود پس چرا انجام ندادن اگر اشتباه نکنم اون روزا میگفتن انتقلال بدیم اصفهان ی خط تند رو هم قرار بدیم تا کارکنان هروز از تهران برن اونجا وبیان ، خنده دار نیس ؟؟؟؟؟؟
بعید ک هیچی فک کنم بازم مجلسیا جو گیر شدن به جای حل مسئله (آلودگی ) رفتن سر پاک کردن صورت مسئله !!!!!!!!!!!
ایشاا.. ک انجام شه
من که کاشانو پیشنهاد میکنم هم یه شهر در حال توسعه ورشده واز همه مهمتر مرکزه بین تهران واصفهان واقع شده

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
موافقم. اما به کجا؟
به اصفهان که شدیدا مخالفم. باید به یه شهر نزدیکیای همون تهران منتقل بشه. مثل قم ، قزوین، شهرای شمالی ترشون.

اتفاقا من به کاشان هم فکر میکردم. اما فقط مشکلش اینه که کویری هست و تابستونا بشدت گرمه. مثل قم. قم هم به همین دلیل مردوده. تازه قم محدودیتهای بسیار زیاد دیگه ای هم داره.

.
:surprised:!!!

معمار اسمان

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من پیشنهاد میکنم بجای پایتخت تهران بره تو یه روستا که هواش پاک شه..پایتخت رو نگه دارن چرا جابجاش کنن......:huh:

مبینا جون

عضو جدید
کاربر ممتاز
عوض کردن پایتخت شاید به ظاهر راحت به نظر بیاد اما در واقع برای ما غیر ممکنه .....عملا هیچ شهری گنجایش پایتخت شدن بعد از تهران رو نداره یا اینکه برای رسیدن به تهران حداقل پنجاه سال نیاز داره.....
اما با فرض در نظر گرفتن اینکه ما میتونیم پایتخت رو عوض کنیم
یشنهاد میدم که شهرهای پرجمعیت مثل مشهد واصفهان وتبریز گزینه های مناسبی نیست...
چون هر کدوم از اینها به نوبه خود به نحوی جذب توریست دارن مثل مشهد که بیست میلیون زائر و سه میلیون مجاور رو در خودش جای داده دیگه توانایی پایتخت شدن نداره باید دنبال یک شهر نزدیکی تهران با قابلیت بالا بود که اون هم به ظاهر هزینه بر و غیر اقتصادی و طولانی مدت به نظر میاد

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
من پیشنهاد میکنم بجای پایتخت تهران بره تو یه روستا که هواش پاک شه..پایتخت رو نگه دارن چرا جابجاش کنن......:huh:
:D
البته من یه پیشنهاد دیگه دارم به نظر من اسمش رو عوض کنن مثلا بذارن قزوین یا مثلا شاهرود!!!!
با این کار:
1- نماینده های ما میان میگن که اینجا که دیگه تهران نیست که هواش آلوده باشه و روی گسل باشه اینجا قزوینِ. در نتیجه بیخیال انتقال می شن:)
2-مردم دیگه مهاجرت نمیکنن تهران چون اونجا دیگه در واقع تهران نیس که قزوینِ:smile:
من این طرخ رو فردا که تعطیلِ ،شنبه می فرستم مجلس بلکه توافق بشه و همه راحت شیم:D

معمار اسمان

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
:D
البته من یه پیشنهاد دیگه دارم به نظر من اسمش رو عوض کنن مثلا بذارن قزوین یا مثلا شاهرود!!!!
با این کار:
1- نماینده های ما میان میگن که اینجا که دیگه تهران نیست که هواش آلوده باشه و روی گسل باشه اینجا قزوینِ. در نتیجه بیخیال انتقال می شن:)
2-مردم دیگه مهاجرت نمیکنن تهران چون اونجا دیگه در واقع تهران نیس که قزوینِ:smile:
من این طرخ رو فردا که تعطیلِ ،شنبه می فرستم مجلس بلکه توافق بشه و همه راحت شیم:D
خوشم اومد نماینده خوبی میشی.میتونن اسمش بزارن "مثلث برمودا" که دیگه کسی نزدیکش هم نشه.

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باید مثل همیشه بر اساس موازین و مراجع اسلامی این کار صورت گیرد نا سلامتی ما مملکت تمام اسلامی هسیم خیر سرمون

لذا :

پیشنهاد من به نمایندگان مسلمان غیور همیشه در صحنه این است که با استعانت از صدر اسلام شتری انتخاب نموده و او را در کشور رها کنن ! لذا شتر در کجا سکنی گزی لاکن همانجا پایتخت مملکت اسلامی خواهد بود

وسلاموعلیکم ورحمت الله

منبع : رفیقم تو یه سایت دیگه:D

AMMARIYA

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب بالاخره کوجا شد؟:surprised:...مشخص کنید من الان تو پایتختم یا نه:cool:

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر همه
حرفای این نماینده عزیز یرای من کمی ... بود جالب تر از حرفش جایگاهش بود که داشت بعنوان نماینده مجلس مثلا صحبت میکرد دلایلی که اورده بود فکر نمیکنم بجز یک مورد اونم شاید در مورد انتقال پایتخت صادق باشه به نظر من در حال حاضر و با وضع موجود این بهترین راه حل برای خروج شهر تهران از این وضعیت میتونه باشه ولی به نظر من با اولین بارش زمستانی تمام این جنجال ها تموم میشه و همه یادشون میره که یه همچین طرحی وجود داشته اصلا...

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
برای جلوگیری از فاجعه انسانی و خسارات مالی که به اقتصاد کشور وارد میشه انتقال پایتخت اجتناب ناپذیره اما بدون تصمیمات عجولانه که چه بسا این کار هم خساراتی به دنبال داره..

برای شهرهای مذهبی مثل مشهد و قم مسلما به دلیل رعایت حریم و ارزش هایی که در اون ها وجود داره امکان این جابه جایی نیست شهرهای اصفهان و شیراز و تبریز که اثار تاریخی بسیاری درشون وجود داره مطمئنا از این کار اسیب زیادی می بینند شهر صنعتی اراک هم که به اندازه کافی الودگی هوا داره.....

بهترین گزینه شهرهای سمنان و زنجان هستند در مرحله اول این طرح میشه طی چندین سال ( نه چندین ماه! ) برخی ادارات و سازمان ها از تهران خارج بشند

30min blogfa

عضو جدید
آره من موافقم اما ی جای کوچو لو انتخاب کنن تا چند سال دیگه یک شهری مثل تهران داشته باشیم

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه تبریز بیارن خیلی خوب میشه همه امتیازات یک شهر خوب برای پایتخت شدنو داره و هزینه بر نیست

دلایلش اینه که اصفهان الکی عزیزکرده شده تو ایران واسه ی دولتها البته. من اصفها و مردمش رو دوست دارم. اما به نظرم امکانات خیلی جاها رو به اصفهان میدن تا بزور ازش یه شهر نمونه بسازن. اصفهان شهر نمون ای هست. اما همتراز اصفهان و شاید بیتر و بهتر از اون شهرای نمونه ی دیگه ای هم تو کشور داریم. دولت و مسئولین باید بدونن که همه ی مردم شهرای خودشون رو دوست دارن.

قزوین رو زیاد نگشتم. اما همون مقدار هم که دیدم استعداد پایتخت شدن رو داره.

این دفعه تصویب شده تو مجلس و تا دوسال باید عملی بشه.

;)

ببینید به نظر من مثل بعضی کشورها باید ما هم این کار رو بکنیم. چه کاری؟؟؟؟؟؟؟ اینکه پایتخت اداری و سیاسی کشور رو تغییر بدیم و به یه شهر دیگه همون اطراف تهران منتقل کنیم. و پایتخت اقتصادی و فرهنگی و ... همون تهران باقی بمونه. این بهترین گزینه هست به نظر من. البته در صورت انتقال پایتخت به نظر من باید این پایتخت سمت شمال غرب کشور نزدیکتر باشه تا سمت شرق کشور. چون بیشترین تراکم جمعیتی ایران در سمت غرب و شما و شمال غرب کشوره.

خبر دیگه اینکه در همین راستا سه شهر سمنان و هشتگرد و ساوه برای جایگزینی پایتخت معرفی شدند.

این کار انجام نمیشه...
تو این بی پولی دولت و این همه بدهکاری کدوم عقل سالمی حکم میکنه این انتقال که قطعا هزینه خیلی بالایی رو هم می طلبه انجام بشه؟قطعا هیچ عقل سالمی این کار رو فعلا صحیح نمی دونه.این کار فقط از عهده نماینده های همیشه در خواب مجلس ما بر میاد.
این دوستان مجلس نشین هر چند وقت یه بار این تراوشات ذهن بیمارشون رو بیرون می ریزن باعث و دردسر می شن:smile:
یه طرحی که به جرات میشه گفت هیچ برنامه ای براش ندارن رو میخوان عملی کنن.
متاسفانه این مد شده دیگه تو مملکت ما .
طرح های بدون برنامه رو عملی می کنیم(یارانه ها،سهمیه بندی بنزین و...)بعد که جواب نداد شروع میکنیم به انتقاد کردن و دیگران رو مقصر دونستن و داستان کی بود کی بود من نبودم.

پول کجا بود بابا، البته شاید دلایل دفاعی نظامیم داشته باشه(تهران دورترین جا از مرزهای ناامن هستش)

عوض کردن پایتخت شاید به ظاهر راحت به نظر بیاد اما در واقع برای ما غیر ممکنه .....عملا هیچ شهری گنجایش پایتخت شدن بعد از تهران رو نداره یا اینکه برای رسیدن به تهران حداقل پنجاه سال نیاز داره.....
اما با فرض در نظر گرفتن اینکه ما میتونیم پایتخت رو عوض کنیم
یشنهاد میدم که شهرهای پرجمعیت مثل مشهد واصفهان وتبریز گزینه های مناسبی نیست...
چون هر کدوم از اینها به نوبه خود به نحوی جذب توریست دارن مثل مشهد که بیست میلیون زائر و سه میلیون مجاور رو در خودش جای داده دیگه توانایی پایتخت شدن نداره باید دنبال یک شهر نزدیکی تهران با قابلیت بالا بود که اون هم به ظاهر هزینه بر و غیر اقتصادی و طولانی مدت به نظر میاد

باید مثل همیشه بر اساس موازین و مراجع اسلامی این کار صورت گیرد نا سلامتی ما مملکت تمام اسلامی هسیم خیر سرمون

لذا :

پیشنهاد من به نمایندگان مسلمان غیور همیشه در صحنه این است که با استعانت از صدر اسلام شتری انتخاب نموده و او را در کشور رها کنن ! لذا شتر در کجا سکنی گزی لاکن همانجا پایتخت مملکت اسلامی خواهد بود

وسلاموعلیکم ورحمت الله

منبع : رفیقم تو یه سایت دیگه:D

درود بر همه
حرفای این نماینده عزیز یرای من کمی ... بود جالب تر از حرفش جایگاهش بود که داشت بعنوان نماینده مجلس مثلا صحبت میکرد دلایلی که اورده بود فکر نمیکنم بجز یک مورد اونم شاید در مورد انتقال پایتخت صادق باشه به نظر من در حال حاضر و با وضع موجود این بهترین راه حل برای خروج شهر تهران از این وضعیت میتونه باشه ولی به نظر من با اولین بارش زمستانی تمام این جنجال ها تموم میشه و همه یادشون میره که یه همچین طرحی وجود داشته اصلا...

آره من موافقم اما ی جای کوچو لو انتخاب کنن تا چند سال دیگه یک شهری مثل تهران داشته باشیم

ببخشید طولانی شد فلاسفه محترم اما .... اونایی که گفتن منتقل نمیشه خب بیگ لایک .....
اما اونایی که گفتن باید تا دوسال دیگه عملی بشه این عدد رو از کجا آوردن ؟؟؟ مثال بزنم ؟؟؟؟ بزنم ؟؟؟؟ بزنم ؟؟؟؟
سال 1369 چنین بحثی وجود داشته ... اون زمان که هنوز دولت سنگین نشده بود و مشکلات به زیادی الان نبود تغییر پایتخت طبق بررسی ها 12 سال طول می کشید و معادل 15 هزار میلیارد تومن بدون تورم الان هزینه داشت......
پس به هشدار سیاسی و آماری توجه فرمایید .....

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید طولانی شد فلاسفه محترم اما .... اونایی که گفتن منتقل نمیشه خب بیگ لایک .....
اما اونایی که گفتن باید تا دوسال دیگه عملی بشه این عدد رو از کجا آوردن ؟؟؟ مثال بزنم ؟؟؟؟ بزنم ؟؟؟؟ بزنم ؟؟؟؟
سال 1369 چنین بحثی وجود داشته ... اون زمان که هنوز دولت سنگین نشده بود و مشکلات به زیادی الان نبود تغییر پایتخت طبق بررسی ها 12 سال طول می کشید و معادل 15 هزار میلیارد تومن بدون تورم الان هزینه داشت......

خیلی خوبه که وقتی میخوایم یه کاریو انجام بدیم همه جوانبشو منجمله برآورد قیمت که یکی از اساسی ترین ارکان برای به انجام رسوندن از این دست پروژه هاست بسنجیم ولی من از شما این سوالو میپرسم که آیا واقعا کسی هست که بیاد هزینه هایی که برای یک روز زندگی در تهران برای یک نفر بر روی دوش دولت و مردم هستو بسنجه شما فکر میکنین جمع این هزینه ها در طول یک سال کمتر از این مبلغ میشه؟؟؟

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خوبه که وقتی میخوایم یه کاریو انجام بدیم همه جوانبشو منجمله برآورد قیمت که یکی از اساسی ترین ارکان برای به انجام رسوندن از این دست پروژه هاست بسنجیم ولی من از شما این سوالو میپرسم که آیا واقعا کسی هست که بیاد هزینه هایی که برای یک روز زندگی در تهران برای یک نفر بر روی دوش دولت و مردم هستو بسنجه شما فکر میکنین جمع این هزینه ها در طول یک سال کمتر از این مبلغ میشه؟؟؟
هر وقت بحث برآورد هزینه زندگی در تهران میشه من یاد جمله کرباسچی ( شهردار اسبق ) میفتم در مورد کسانی که می تونن توی تهران زندگی کنن... هزینه ای که دولت در قبال زندگی هر فرد در دولت میده اصلا قابل قیاس نیست. به عنوان مثال دو دولت در یک فاصله زمانی گزارشی از بودجه دادند که حتی رقم های یکان اش شبیه هم نیست.... یا دولت همیشه از بانک مرکزی قرض می کنه .... بحث انتقال پایتخت فراتر از این که بخواد توی دو سال یا حتی بازه زمانی 10 سال جمع بشه .....
در ضمن مردم تهران خودشون خوب می دونن در قبال زندگی که می کنن بیشتر هزینه می کنن و زمان بیشتری صرف می کنن ... بر عکس تفاوتی که وجود داره انتقال پایتخت در هر شهری از ایران به جز بدبختی برای مردم اون شهر در بازه زمانی اعلام شده نداره .....

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بنظرم شهری باید پایتخت بشه که قابلیت توسعه جغرافیایی + ایمنی طبیعی و امنیت استراتژیک داشته باشه ...
و اینکه ساختار شبکه ای اون شهر پاسخگوی حجم ترافیک درآینده را داشته باشه...

تبریز و مشهد و اهواز بخاطر امنیت ملی حذف
میمونه شیراز و اصفهان ..
که ...
بنظرم بهترین و علمی ترین گذینه از نظر امنیت ملی و توسعه جغرافیایی استان اصفهان هستش ....

дажджавая кропля

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا شمال نیاد انزلی بهترین جا واسه پایتخت شدنه...........:D

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اون دوسالی که من گفتم تو طرح تصویب شده ی مجلس وارد شده و دولت رو ملزم کرده در عرض دوسال پایتخت جدید رو معرفی کنه. اما منم موافقم که اصلا کشور با این مسائل اقتصادی توان جابجا کردن پایتخت رو نداره. اما طرحی است که تصویب شده.
در ضمن تو کشور ما دلایل سیاسی به دلایل اقتصادی ارجحیت داره و انتقال پایتخت هم بیشتر بخاطر دلایل سیاسی هست به نظر من. پس حتمن عملیش می کنن.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا شمال نیاد انزلی بهترین جا واسه پایتخت شدنه...........:D

اونجا خیلی قشنگه . اما پایتخت باید شراط خودشو داشته باشه. مثلا به عنوان یه آزربایجانی خیلی خیلیییییییی دلم میخاد پایتخت بیاد تبریز. اما اولین مخالف این حرف خودمم. چرا؟؟ چون فکر اون هموطن سیستانی هستم که از زابل یا چابهار میخاد برای یه کار اداری بیاد پایتخت و باید سوار یه اوتوبوس دست دوم بشه. باید فکر اونا هم باشیم.