باغبانی و گلکاری عملی-بوشهر

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیفن باخیای من .....البته بزن به تخته هااا
بچه ها یادتونه که چند وقت پیش دبفن باخیایی که داشتم رو تکثیر کردم ، البته گزارش تکثیرش اینجا (میدونم عکسش ***** شده سعی میکنم بزارم باز ) هست ، حالا بعد از چندماه ببینید حال روزشونو:
این قسمت سرش هست :

اینم ساقه ضخیمی که ایجاد کرده :

دوتا گلدونه از قلمه هایی که زدم ، گذاشتم تو این گلدون برای هدیه دادن (یکیش مال مریمه ) :

منبع

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشت سبزی در منزل
حدود 10 ماه پیش نمایشگاه گل که در تهران-بوستان گفتگو برگزار شد از خرفه Dr.green دیدن کردم و انواع گلدان های زیستی ( بازگشت به طبیعت ) رو داشت و من خیلی خوشم اومد و چند نمونه از اون ها رو اوردم که عکسشو بعدا میزارم ، حالا بعد از چند ما میبینم که محصولاتش وارد بازار بوشهر شده از جمله جعبه های کشت سبزی که برای کشت در منزل یا محیط های محدود طراحی شده ، این جعبه ها شامل خاک مخصوص ( کوکوپیت ) ، مقدار مناسب بذر ( هر بسته یک نوع بذر داره و شما می تونید بسته با گیاه دلخواهتون که اغلب هم سبزی هست انتخاب کنید.)، مقداری کود که طی دو مرحله داده میشه :
میشه سمت راست تصویر ، بسته حاوی بذر و کود را دید :
من بسته جعفری خریدم.
روش کار به این صورته که اول خاک رو تو جعبه می ریزید فقط یکمیش رو نگهدارید.
حالا بذر را روی سطح خاک بپاشید.
از اون مقدار خاکی که نگه داشتید روی بذر ها بریزید.
حالا ابیاری کنید.
وقتی گیاه تون به مرحله چهاربرگی رسید نصف کودی که در جعبه هست را در نیم لیتر اب حل کنید و به صورت ابپاش و یا اب ابیاری به گیاه دهید. این عمل را 3-4 هفته بعد تکرار کنید.
حالا عکس ها رو ببینید :

جعبه حاوی زهکش های مناسبی هم هست :

اینم خاک که کوکوپیت هست :

در این مرحله من بذر را روی سطح پاشیدم :

بعد رشد حتما نتیجه رو اعلام میکنم.
فقط یادداشت کنید امروز 10 بهمن هست.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
میوه دهی فیکوس بنجامین ها بوشهر
امروز شنبه مورخ نهم بهمن سال89

رفتم بیرون از خونه که به چندتا کارم برسم تو پیاده رو داشتم میرفتم و گیاهای تو خیابون رو برسی میکردم بینم در چه حالن (مثل ادم فضولا ) که دیدم وایییییییییییی
فیکوس ها میوه هاشون داره میرسه و من متوجه گلدهی شون نشده بودم ، اولش کلی غصه خوردم که من کجا بودم که متوجه گلدهی اینا نشدم ، بعد از کلی غصه خوردن تصمیم گرفتم که حداقل از میوه دهی شون و هرس شون که داشتن انجام میدادن چندتا عکس با دوربین موبایلم بگیرم ( کاشکی دوربینم نیفتاده بود اب دریا
)

این یه فیکوس بنجامین که هرسش تموم شده بود (البته به هرسم نرسیدم ) :

اینم هرسش تموم شده بود ببینید چقدر بزرگه غولی شده برای خودش فقط حیف که کمی دچار خشکیدگی شده که البته با یک هرس اصولی برطرف میشه :

این ردیف همش فیکوس بنجامینه که همشونم بالغ شدن و میوه داشتن :

اینم میوه ها :
اولش سبز و بعدش زرد و حالت رسیده کامل هم قرمز میشن
از انجایی که فیکوس بنجامین و انجیر از یه خانواده ان داخل میوه هاشون مثل همه فقط میوه های بنجامین ریزه .

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
پانسمان یا pinching یا هرس حسن یوسف ... هر چی دوست دارید بگید.
یکی از دوستان می خواست بدونه چجوری حسن یوسف هایی که خیلی قد بلند و بدشکل شدن رو هرس کنه تا گلدانش پرپشت تر بشه ، منم عملی انجام دادم تا با عکس بیشتر متوجه شن.
یکی از گلدان های حسن یوسف که بدشکل شده بود رو برداشتم :

و هرس شدید کردم تا بتونم قلمه بگیرم اما شما دوست عزیز میتونید شاخه ها رو کمتر کوتاه کنید ، در این هرس من فقط یک گره ( گره همان محل رویش برگ ) را روی ساقه قرار دادم ، چند وقت دیگه از محل همین گره ، گیاه برگ و ساقه جدید تولید می کنه و گلدان من پرپشت و زیبا میشه :

این یکی از شاخ هاست ببینید چقدر بلنده :

من به چهار قسمت تقسیمش کردم و قسمت پایین ساقه که می خواد بره تو خاک رو بدن برگ کردم ، کلا همه برگ های درشت رو حذف کردم تا میزان تبخیر کمتر و گیرایی قلمه بیشتر بشه :

شاید شما نخوایید که قلمه ها رو اینقدر کوچک کنید در این صورت یک شاخه بردارید و پرگهای پایینی که قراره تو خاک باشند رو حذف کنین و بکارید :

حالا من به جای یک گلدون ، پنج تا گلدون دارم که تا چند هفته دیگه پر برگ و زیبا میشن.

تاریخ تکثیر : دهم بهمن ماه 89

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
این بدبخت کجاش بد شکله به این نازی...

reza_197

عضو جدید
زهرا جان تشکر کردم ولی اینو باید بگم وگرنه رو دلم میمونه من عاشق این توضیحات کامل ومرحله به مرحله با عکستم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
گل ناز آفتابی ... portula grandiflora

گل ناز از گیاهان پوشش بسیار عالی در بوشهر محسوب میشه چون برحتی در اوج گرما غرق زیباترین گلهاست و با وجود حالت علفی بودنش بسیار به گرما و خشکی مقاوم هست.

من خودم هیچوقت نتونستم گل ناز رو تو حیاط خونمون نگه دارم چون فوری گنجشک تا ته میخورنش ناراحت

برای تکثیر این گیاه به راحتی میتوان یک تکه از سافه را قطع کرد و در جای جدید کاشت و طی چند روز هم رشد میکنه و سطح رو پر میکنه.

البته الان تو گل فروشی ها همه بوته ها بذری هست یعنی بذر میکارن که به صورت گلدونی و جعبه ایی به فروش میرسد.

بقیه عکسها رو میتونید در ادامه ببینید.

این رقم بومی بوشهر هست :

غنچه ها حالت زیبایی دارن فشنگی هستن :

گلها در حال باز شدن :

این ارقام رنگی پرپر و کم پر چندسالی هست تو بازار باب شده :

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

در مورد حسنی یوسف مطلبتون را خواندم.
من چند بار حسنی یوسف را کاشتم ولی هیچوقت دوام نیاورده و از بین رفته.
رنگ برگ و شاخه هاش خیلی کم رنگ میشه و رشد خیلی کمی داره و بعد از مدتی هم از بین می رود.
یک بار هم که کاشتم یه بیماری نمیدونم حشره بهش حمله کرد کنار گره ها یه چیزای سفیدی بود.
ممنون میشم راهنمایی کنید

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

در مورد حسنی یوسف مطلبتون را خواندم.
من چند بار حسنی یوسف را کاشتم ولی هیچوقت دوام نیاورده و از بین رفته.
رنگ برگ و شاخه هاش خیلی کم رنگ میشه و رشد خیلی کمی داره و بعد از مدتی هم از بین می رود.
یک بار هم که کاشتم یه بیماری نمیدونم حشره بهش حمله کرد کنار گره ها یه چیزای سفیدی بود.
ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام عزیزم.
اره منم این حالتو دیدم و دقت کردم دیدم در مورد قلمه هایی که ضعیف هستن این اتفاق میافته سعی کن از قلمه های کمی پیرتر استفاده کنی.
شما قلمه هاتونو جایی میزارین که درخت مرکبات هست؟؟

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
قلمه ها داخل خونه توی پاسیو هست کنار گل های دیگر.
مگه مرکبات چه اثری می تواند روی گیاهان و روی حسنی یوسف داشته باشد؟
ممنون از پاسختون

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/icons/icon1.png

یه پست خیلی وقت پیش ها زهرا زده بود درمورد بادام هندی پیداش نکردم این را پیدا کردم.
من خیلی بادام هندی دوست دارم حداقل اگر نمیتونم توی منطقمون بکارم دوست دارم ببشتر درموردش بدونم
توی ایران در کحا ها کشت میشه؟
طریقه ازدیادش زده بود بذر من دوست دارم امتحان کنم بذرش را باید از باغ دارها بگیرم؟
از کاشت بذر تا باردهی چقدر طول میکشه؟
ان قسمت بالا که قرمز رنگ هست توی تصویر ان هم استفاده دارد؟
نحوه برداشت چطوریه؟
و اینکه هر درخت جقدر محصول میده
عکسی از کل درخت ندارید؟
پستت را پیدا کردم بالاخره
زهرا من یه جای دیگه سوالم را پرسیدم نمیدونم حالا کدومش جواب میدی
ولی این لینک را که دادی کشت گالوم زنگی عکس هاش باز نمیشد.
خیلی دوست دارم یه بار امتحان کنم ببنم چی میشه اخرش..........
انبه را امتحان کردم جالب بود برام

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
قلمه ها داخل خونه توی پاسیو هست کنار گل های دیگر.
مگه مرکبات چه اثری می تواند روی گیاهان و روی حسنی یوسف داشته باشد؟
ممنون از پاسختون

در مورد اون حشرات سفید که گفتی
اخه مرکبات زیاد فیدک بالکها بهشون حمله میکنن و روی حسن یوسف هم میشینن

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/images/icons/icon1.png

یه پست خیلی وقت پیش ها زهرا زده بود درمورد بادام هندی پیداش نکردم این را پیدا کردم.
من خیلی بادام هندی دوست دارم حداقل اگر نمیتونم توی منطقمون بکارم دوست دارم ببشتر درموردش بدونم
توی ایران در کحا ها کشت میشه؟
طریقه ازدیادش زده بود بذر من دوست دارم امتحان کنم بذرش را باید از باغ دارها بگیرم؟
از کاشت بذر تا باردهی چقدر طول میکشه؟
ان قسمت بالا که قرمز رنگ هست توی تصویر ان هم استفاده دارد؟
نحوه برداشت چطوریه؟
و اینکه هر درخت جقدر محصول میده
عکسی از کل درخت ندارید؟
پستت را پیدا کردم بالاخره
زهرا من یه جای دیگه سوالم را پرسیدم نمیدونم حالا کدومش جواب میدی
ولی این لینک را که دادی کشت گالوم زنگی عکس هاش باز نمیشد.
خیلی دوست دارم یه بار امتحان کنم ببنم چی میشه اخرش..........
انبه را امتحان کردم جالب بود برام

اونو همونجا جواب میدم.
لوز هم امتحان کن
الان درختش دارن گل میدن

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازه دوست خوبم مهندس زهرا خانوم اگر اشکال نداری منم چند تا پست از گیاهانی که در منطقه ما هست( فارس- میمند ) در همین تاپیک بذارم تا تاپیک های مختلفی زده نشه و به بی نظمی کشیده بشه................ اگر هم که اشکال داره پست ها اینجا باشه به جای مناسبی منتقل کنید و اطلاع دهید. متشکرم

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
این تصویر از نهال های بادام هست که به صورت خودرو زیر درختان بادام که تعدادی از میوه ها در فصل برداشت جمع نشده است و الان تبدیل به یک نهال شده اند. درصورت اطمینان از نوع درخت و داشتن کیفیت می شود ان را انتقال داد!
از این که کیفیت تصاویر پایین هست عذر میخام( حجم عکس های اصلی بالا بود مجبور شدم ببرم توی پاورپوینت و حجمشون را کم کنیم و همین حاشیه ها افتادن)

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
این تصویر مربوط به گل درخت به می باشد . گل های این درخت به صورت تکی هست. و دقیقا قبل از میوه دهی گلدهی دارد پس این درخت مشکل سرمازدگی مثل درخت بادام و زردالو ندارد.( این تصویر هم مربوط به باغ های میمند هست)

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز

این هم کنار یک جوی اب هست که دیوار قدیمی هم کنارشه

بیدمشک از گل هاش برای تهیه عرقیات استفاده میشه. البته این تصاویر از فصل برداشت کمی گذشته و این گل ها باقی ماندن.
نیاز آبی بالایی دارد

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
منبع

آلوئه ورا از گیاهان گرمسیری که به گرما و خشکی و هم بشدت مقاوم هست.
از قدیم تو بوشهر و شهرهای جنوبی کشور به صورت وحشی رشد میکرده که بهش صبر زرد یا صبر زهر یا صبر تلخ میگفتن.
این گیاه در بهار به گل میشنه و این گلها رو هم قبل از عید اقای توکلی برای من ایمیل کردند.
آلوئه ورا این روزها حسابی سر زبان هاست و از خواص و فوایدش میگن از جمل خواصش که من خودم امتحان کردم درمان سوختگی و از بین بردن لک و زخم حاصل از سوختگی هست که واقعا معجزه آسا اثر میکنه و از دیگر خواصش کاهش قند خون هست ، در ضمن لک و جوشهای پوستی هم تا حدودی درمان میکنه و در شفافیت پوست اثر داره و برای کسانی که یبوست مزمن دارند هم موثر هست.
کسانی که برای درمان بیماری گوارشی و کاهش قند خون از آلوئه ورا میخورند باید دقت کنند که زیاده روی نکنند زیرا باعث خونریزی کلیه و دیدن خون در ادرار می شود.
حالا بگذریم از این توصیههای پزشکی که من تخصیصی هم ندارم و برسیم بر سر دیدن عکسهای زیبای آقای توکلی از گله های آلوئه ورا :
کلا رنگهای گل آلوئه ورا دو رنگ هست برخی ارقا زرد و برخی هم نارنجی ، که اینجا رقم زردش رو میبینیم :
گل آذین در حال رشد که دستجات گلها رو روی خودش جا میده :

گل اذین وقتی به ارتفاع مناسب رشد کرد گلهاش از پایین به بالا شروع به باز شدن میکنند :

همانطور که در این عکس میبینید گلها رو به پایین هستند مثل لاله واژگون :

این گل آذین زیبا در گلفروشیا برای تزیین دسته گل استفده میشه و الحق زیبا هستند.
در واقع میشه جز گلهای ساقه بریده به حساب آورده گرچه هنوز استفاده از آن با توجه به کمیاب بودنش زیاد جا نیفتاده ، عمر گلجای خوبی هم داره خصوصا که گلهای از پایین به بالا و به مرور شروع به باز شد می کنند.
همانطور که در عکس زیر تا حدودی مشخص هست روی ساقه گلدهنده چندین خوشه گل تشکیل میشه که اون خوشه ایی که در انتهای گل آذین هست از بقیه درشت تر و قوی تر هست.

این گلها میتونن تولید بذر کنند و بذر آن را کاشت اما شیوه متداول تکثیر جدا کردن پاجوش های خیلیییییییییی زیادی هست که آلوئه ورا تولید میکنه و مقرون به صرفه تر هم هست.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی از خوانندگان وبلاگ در مورد هرس رز سوال میپرسن ...
مثلا می پرسند که رزهای ما با اینکه خیلی بزرگ اند اما کم گل میدن یا کیفیت گلهاش خیلی کمه ...
یا مثلا میخوان رزهاشون پرپشت بشه...
جواب همه این سوالا در زمان صحیح هرس رز هست :
در زمانهایی که شرایط رشد برای گیاه فراهم نیست باید بوته های رز را به صورت کف بر هرس کنیم.

در مناطق سردسیر که زمستان سردی هوا در حدی هست که گیاهان به خواب میرن نیازه هست گلهای رز کف بر یا هرس شوند.
در مناطق گرمی مثل بوشهر هم باید در فصل تابستان که گرما شدت میگیره باید بوته ها را کف بر کرد.
کف بر کردن یعنی یه بوته رو در نظر بگیرید ، از خاک تا دومین جوانه روز ساقه رو دست نزنید ، از جوانه دوم به بالا شاخه ها رو حذف کنید.
از مهمترین مزایای کف بر کردن در زمان خواب و یا عدم فعالیت گیاه ، از بین نرفتن انرژی گیاه برای رشدهای بی هدف هست یعنی گیاه برگهای کوچک تولید میکند و گلهایی ریز با گلبرگ های کم تولید میکنه که با هرس از ایجاد این رشد بی کیفیت جلوگیری میکنیم تا زمانی کهع شرابط دمایی و رشد گیاه فراهم بشه.

برای درک بهتر میتونید به سایت Hortilover برید و کلیپ کوتاهی که در مورد هرس رز هست رو دانلود کنید و ببینید.
مشخصات کلیپ :
زبان فیلم: انگلیسی
زمان: 3:29
فرمت: FLV
حجم فایل: 13.55 مگابایت
لینک دانلود: غیر مستقیم
----------------------------------------------------------------------------
یک کلیپ در مورد هرس بوته رز در گلدان رو دیدم که یک خانم مسن آموزش میدن ، چیزی که برای من خیلی جالب بود خانمی با این سن با چه علاقه و تسلطی آموزش میدن این در حالی هست که اکثر خانمها در ایران در سنین خیلی کم خودشون رو پیر و از کارافتاده میدونن منم دوست دارم اگه خدا بهم عمر طولانی داد مثل این خانم سرحال و سرزنده باشم پس از الان باید شروع کنم .
مدت زمان : 4:44
زبان فیلم : زبان اصلی
فرمت : FLV
چند نکته از این کلیپ :
اول که استفاده از دستکش باغبانی و پوششی برای دستش تا زمان هرس در اثر خارها پوستش آسیب نبینه ، این در حالیه که من هنوز نتونستم دستکش باغبانی گیر بیارم و بارها دستم بدجور زخمی شده.
در انجام هرس اول شاخه های خشک که دیگه امکان رشدشون وجود نداره رو حذف میکنه ، چون اگه این شاخه ها روی گیاه بمونن میتونن جای خوبی برای زندگی آفات باشند و کل گیاه و گیاهای اطراف رو بر اثر حمله آفات مورد تعدید قرار دهند.
بعد شاخه هایی که گلدهیشون تموم شده و ظریف هستند رو حذف میکنه.
در انتهای فیلم تاکید بر این هست که اون قستهایی که هرس میشن تا نزدیک جوانه باید قطع بشه نه اینکه بالای جوانه بخشی از شاخه که امکان رشد نداره بمونه چون اون قسمت بعد از مدتی خشک میشه و حشرات و افات به راحتی میتونن اونجا زندگی کنن و برای گیاه ایجاد خطر کنند.
در ضمن بهتره قبل از کار تیغه های قیچی تیز باشن تا در یک حرکت و به صورت صاف بتوان شاخه هار و قطه کرد.
-------------------------------------------------------------------------------
قبل هرس و بعد از هرس :
من با این هرس باعث رشد شاخه های جدید و قوی گلدهنده برای گیاه شدم ، در حقش لطف کردم باید دعا به جونم کنه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقای توکلی عکسهایی هم از ریشه آلوئه ورا فرستادن که گویا براشون جالب بوده اما دلیلش رو دقیق به من نگفت حالا ایشالله میان و در قسمت نظرات میگن.
آلوئه ورا بر روی همین ریشه ها در طول سال میتونه بیش از 50 عدد پاجوش تولید کنه که در نوع خودش واقعا جالبه ، برای همینم هست که میگم تکثیر از طریق پاجوش به صرفه تره چون هم زیاد تولید میکنه و هم میشه پاجوش رو براحتی جدا کرد و بعد از دوسال صاحب یک گیاه بالغ گلدا رشد.

منبع

nargessss

عضو جدید
با سلام و تشکر ویژه خدمت زهرا خانوم من تازه این مطالبه زیبا رو دیدم و ریز ب ریزشو خوندم خیلی خیلی ب دردم خورد چون جایی ک زندگی میکنم شرایط آب و هوایی مثل اهواز داره اما ی سوال در مورده گل نرگس دارم ک الان 3 سالی هست دیگه واسه من گل نمیده چند جا پرسیدم گفتن ب خاطر گرمای بیش از حد هوا در بندرعباسه ممنون میشم کمکم کنید و اگه اطلاعاتی در مورده گل لاله هم دارید بهم بدبد چون لاله هامم گل نمیدن . اما تویه نگهداری از بقیه گلام تا حدودی موفق بودم