باغبانی و گلکاری عملی-بوشهر

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
چروک شدن خاک

چروک شدن خاک

تا حالا دقت کردید که خاک گلدان از دیواره گلدان فاصله میگیره؟؟؟؟ اینجوری ابی که به گلدان داده میشه عوض جذب خاک یه سره بیرون میریزه... علت چیه؟؟؟
یکی از علل میتونه زیاد شدن ریشه گیاه نسبت به حجم خاک درون گلدان باشه که در آن حالت خاکی ت گلدان نیست و همه ضای آن را ریشه گرفته که باید عملیات خاصی روی آن انجام داد
برخی مواقع هم که فقط خاکبرگ به عنوان خاک در گلدان استفاده می کنیم بعد از مدتی اجزای خاکبرگ به هم چسبیده و از دیواره گلدان فاصله میگیرد.
ولی در کل چروک شدن خاک به علت از بین رفتن ساختمان خاک است.

خوب من چندتا از گلدونام خاکشون چروک شده بود مثل این گلدان پتوسم :

دقت کنید ببینید چجوری خاک از دیواره گلدان فاصله گرفته :

خوب حالا من با نوک بیلچه خاک چروکیده و سخت شده رو نرم میکنم چون نمیخام گیا رو از گلدان خارج کنم :

ببینید الا تو این گلدان نصف خاک رو نرم کردم و نصفش رو تفاوت رو ببینید :

الان هم کلا خاک رو نرم کردم با همون نوک بیلچه :

و اینجا خاک جدید به گلدان اضافه کردم :

خوب دیگه تموم میذارم به رشدش ادامه بده

منبع

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
لش - برگ بیدی - ترادسکانتیا

لش - برگ بیدی - ترادسکانتیا

یه گلدون لش داشتم که جمعه ترتیبشو دادم و قلمه زدم ببینید
:

اول معرفی این گیاه زیبا و شکننده :
اسم علمی : Tradescantia pallida, Setcreasea pallida
اسم خانواده : Commelinaceae
اسم فارسی : لش - برگ بیدی - ترادسکانتیا
لش به شرطی که تو نور مناسب باشه رنگ بنفش خیلی زیبایی رو نشون میده.
یه بدی که داه ساقهای بسیار حساس و شکننده ه با کوچکترین حرکتی میشکنه ولی خوب میشه به راحتی اون ساقه شکسته شده رو کاشت و یک گیاه جدید داشت.
از خصوصیات این گیاه اینه که ساقه های اون رو اگر روی خاک بزاری ریشه داره نمیشه و باید حتما قطع کرد و در خاک فرو برد.من این کار رو امتحان کردم گفتم شاید مثل پتوس ریشه هوایی بده اما خبری نشد.
گلهای بنفش کوچکی هم در انتهای ساقه بین برگاش تولید میکنه که از رنگ برگها کمرنگتر است.
این گیاه غذای خیلی خوبی برای گنجشکا است متاسفانه گلهای منو همیشه می خورن برای همین مجبورم بین گلای دیگه قایمش کنم
.

اگر دوست دارید گلدان آویز داشته باشید لش گزینه مناسبی است.

یک نکته : این گیاه در حالتی که از نور مناسب برخوردار باشه یکپارچه بنفش است اما اگر در سایع شدید باشه ( مثل گلدان من ) ساقه ها به رنگ سبز در می آیند.

این گلدون منه ببینید که ساقها خیلی دراز شدن و چون جایی برای آویختنش نداشتم مجبور شدم هرسش کنم :

ساقهای بسیار ترد و شکننده ایی داره که البته ریشه هوایی تولید نمیکنند :

اینم قلمه هایی که گرفتم :

سمت راس ، اون بالا رو ببینید برگهایی پایینی قلمات هستند که جدا کردم تا تو خاک نره چون ممکنه بگنده و خودش بشه عامل بیماری و عدم ریشه زایی ، این نکته رو در مورد هر قلمه ایی که میزنید رعایت کنید :

اینم از قلمهایی که کاشتم ، فقط تداد قلمه هایی زیادی تو هر گلدان کاشتم تا گلدان پرتر نشون بده ، حتما بعد که بزرگ شد بازم قلمه میزنمشون

اینم گلدان های قلمه زده و گلدان قلمه شده در کنار هم به خوبی و خوشی
:

متخصصین میدونن که همیشه کفته میشه از ساقه های قوی قلمه گرفته بشه تا مواد ذخیره ایی خوبی داشته باشن برای اینکه قلمه تا ایجاد ربشه نکنه نمیتونه موادغذایی جذب کنه و همچنین توصیه میشه یک تکه برگ هم رو قلمه باشه تا با فتوسنتز خودش مواد غذایی رو تامین کنه و بقیه توضیحات ، منم الان یک قلمه نسبتا قوی و بدون برگ زدن ببینم جواب می ده یا نه پس تا موقع اعلام نتیجه منتظر باشید و باشیم
:

خوب بچه ها جونه زد :

عکاس : خودم
محل : حیاط خونمون
اطلاعات بیشتر - عکس بیشتر از نت البته

منبع

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اووه افغانیا تا اونجا هم اومدن ؟؟؟؟؟ ولی دمش گرم اینو بهش میگن خلاقیت

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
اووه افغانیا تا اونجا هم اومدن ؟؟؟؟؟ ولی دمش گرم اینو بهش میگن خلاقیت
اره اینجا کارگر فقط کارگر افغانی خیلی خوب و منصفانه کار میکن خصوصا سردار که دیگه عالیه حالا عکسشو میزارم
اینم سردار البته صورتش پیدا نیست :

آخرین ویرایش:

ye barkhord

اخراجی موقت
این کار در فضای سبز شهری انجام میشه و سابقه طولانی دارد و ارتباطی با جناب سردار افغانی شما ندارد.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
مزرعه بادمجان

مزرعه بادمجان

من خودم به شخصه از طعم و بوی بادمجان خوشم نمیاد اما بوته گل و میوه این گیاه واقعا از همه نظر زیباست برای همین هم یه سری به مزرعه بادمجان زدم و یه سذی عکس با موبایلم براتون گرفتم که گفتم بزارم شما هم ببینید خالی از لطف نیست :
این آقایی که میبینید اسمشون اقای دهقان هست صاحب مزرعه ، یک کشاورز فوق العاده خوب ، همیشه ارزو میکنم کاشکی همه کشاورزا مثل آقای دهقان بودن
ایشون بشدت علاقه مند به تکنولوژی های جدید در کشاورزی هستند در کارشونم همیشه از بهترین چیزها و علمی ترین حالت استفاده میکنند. خوب تعریف بسه فکر کنم

از حق نگذریم گل بادمجان بسیارررررر زیباست و خوشرنگ ، فقط نمیدونم چرا همیشه سر به زیر هست و برای اینکه درست نگاش کنی باید با دست برگردونیش به سمت بالا ، به هر حال اینم از زیبایی های بادمجان ( البته امیدوارم علتش پیدا کنم اگر کسی میدونه ممنون میشم عنوان کنه )

اینم از میوهای تازه تشکیل شده بامجان :

منبع : من یک جوانه ام

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
عکسی که دست زهرا توش پیداست میتونه اگاو نباشه یوکا هم نیست پیدا کنید پرتقال فروش را

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
منم شک کردم! البته فکر کنم ساقه گلده یوکا با این فرق کنه... یه توضیح اساسی در مورد تفاوتهای یوکا با آگاو منتشر بفرمایید بی زحمت...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
منم شک کردم! البته فکر کنم ساقه گلده یوکا با این فرق کنه... یه توضیح اساسی در مورد تفاوتهای یوکا با آگاو منتشر بفرمایید بی زحمت...
گل اذین شبیه اگاوه اما یوکا نیست اگاو برگهای گوشتی و در حقیقت چوبی داره اخه خیلی برگا تو اگاو ضخیم و محکمه

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
من آگاو برگ نازکم دیدم!

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا جان سلام.
ممنون از اطلاعات خوبي كه تصويري به ما ميدي.
زهرا جان اين گياه ميگه يوكا نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟پس يوكا كدومه؟
عنوانش زدم که آگاو یا برگ خنجری
عکسی که دست زهرا توش پیداست میتونه اگاو نباشه یوکا هم نیست پیدا کنید پرتقال فروش را
آگاوهه
من آگاو برگ نازکم دیدم!
خوش بحالت
گل اذین شبیه اگاوه اما یوکا نیست اگاو برگهای گوشتی و در حقیقت چوبی داره اخه خیلی برگا تو اگاو ضخیم و محکمه
آگاوه هستش دیگه اهههههه
تازه دومیشم که کنارش بود اونم الان داره ساقه گل دهنده اش میاد بالا

reza_197

عضو جدید
در مورد تکثیرشم یه توضیحاتی بدین چون برگ اگاوم شکست ببینم با برگش می تونم گیاهی نو دراندازم؟ زهرا خانم یعنی اگاوی که من دارم مثل اینا میشن یا باید حتما تو باغچه بکارم؟

• Like
واکنش ها: fgni

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد تکثیرشم یه توضیحاتی بدین چون برگ اگاوم شکست ببینم با برگش می تونم گیاهی نو دراندازم؟ زهرا خانم یعنی اگاوی که من دارم مثل اینا میشن یا باید حتما تو باغچه بکارم؟

اتفاقا این اگاوی که شما دارین از همین نوع هست
یه بار تو عمرش گل میده حالا بستگی داره کی به بلوغ برسه
تکثیرشم اینه یا پاجوش میده یااینکه بعد از گلدهی گیاهچه های هوایی میده یعنی روی گل اذینش گیاه جدید تشکیل میشه
اکر نور کافی بهش برسه و تو باغچه باشه و سریعتر رشد کنه حتما زودتر به بلوغ میرسه و گل میده

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza_197

عضو جدید
سلام بچه ها من عکسای این تاپیکو(عکسای پستای قدیمی ) نمی بینم :cry::crying2:
نمی شه دوباره بذارید ما جدیدیا هم ببینیم لطفا!!

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من عکسای این تاپیکو(عکسای پستای قدیمی ) نمی بینم :cry::crying2:
نمی شه دوباره بذارید ما جدیدیا هم ببینیم لطفا!!
عزیزم این تاپیک همش عکس کارای خودمه عکسا رو دام هر کدومو میخای بگو تا باز بزارم چون وقت گیره
اون سایتی که من اپلود کردم گویا ف ی ل ت ر شده و عکسا رو نشون نمیده

reza_197

عضو جدید
مرسی زهرا جان. من عاشق گندمیم ولی متاسفانه ندارم میشه عکس گندمیهاتو بذاری:w27:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
گندمی

این عکس گلدونامه البته مال پارساله الان فروختمشون اما ابزم دارم ازشون :

http://www.www.www.iran-eng.ir/%3Cimg%20border=0%20src=%22http://baghban65.persiangig.com/%C3%9A%C2%AF%C3%99%C2%86%C3%98%C2%AF%C3%99%C2%85%C3%9B%C2%8C/IMG_2232_resize.jpg%22%3E

اینم ساقه رونده ایی که تولید میکنه و. گیاهچه جدید روش هست :

و عکسای بعد هم گل و میوه ها هستن که براحتی بذر تولید میکنن و بذرش رو میشه کاشت و گیاه جدید داشت :

آخرین ویرایش:

reza_197

عضو جدید
مرسی زهرا خانم.:w27: به نظر شما من میتونم گندمی رو تو خونه که نور عادی داره نگهدارم؟ بازم تشکر می کنم به خاطر عکسا.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
آگاو یا برگ خنجری
یکمی از بحث صیفی جات خارج شیم و یه سری به دنیای گیاهان زینتی فضای سبز بزنیم گرچه گزارشات جالبی براتون از مزارع صیفی دارم

اسم این گیاه آگاو یا برگ خنجری هست.
آگاو در طول عمرش یکبار به گل میره و ساقه گلدهنده چندین متری ایجاد میکنه و بعد از اتمام گلدهی بوته مادری از بین می رود.
به این گیاه ، گیاه قرن هم میگن چون بعد از چندین سال که به بلوغ رسید یکبار گل می دهد و بعد می میرد.
ببینید خودمم کنارش ایستادم تا ببینید چقدر ساقه گلدهنده یزرگی داره ، تازه بزرگتر هم میشه تازه این اول رشدشه :
من خودم تو حیاط خونه از این گیاه دارم منتها چون جایی که کاشتمش سایه است رشد کمی داره و برای همینه میشه حدس زد که دیرتر به بلوغ میرسه و چندسالی باید صبر کرد تا به گل بشینه ... منم که صبرم زیاد

اینم دسته ایی از گلچه هایی ( غنچه ) که هنور باز نشدن :

عکسایی خیلی قشنگی از گلهای باز شده از تمام حالاتش و همچنین گیاهچه های هوایی که برای ادامه نسل تولید میکنه دارم ایشالله در پست های بعدی براتون میزارم

منبع

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
منبع

شکل بوته بامیه در اخر فصل رشد
تا حالا بوته بامیه دیدید؟؟اصلا بامیه رو مصرف می کنید؟؟
بامیه از سبزیجاتی هست که در مرحله خام برداشت میشه و مصرف غذایی داره
مامان من خورش بامیه های خیلییییییییییی خوشمزه ایی درست میکنه

حالا بگید ببینم تا حالا دیدید یه بوته بامیه در آخر فصل چه شکلی میشه؟؟
اینم بگم بامیه گیاهی چندساله هست یعنی میشه چندسال نگهش داشت اما خوب از نظر اقتصادی به صرفه نیست برای همینم برای کشت هر سال بذر جدید می کارند.
در ضمن بامیه از جمله ، گیاهان گرمسیری محسوب میشود.
طبق معمول رفته بودم مزرعه گوجه دیدم چندتا بوته پیر بامیه هم هست که براتون عکس گرفتم :

اینم حال و روز برگاش :

غنچه و گل در حال باز شدن :

گلش خیلی قشنگه مثل همه خانواده مالواسه Malvaceae :

اینم میوهای با شکل جدید ، اغلب بامیه ها نوک تیز هستند اما این میوه های اخر فصل و البته پیر اینجوری شدن :

اینا خوش فرم تر هستن :