اگه زمان به عقب برگرددآیا بازهم این رشته رو انتخاب میکردید؟

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
بله دوست خوبم زمانی که دنبال اطلاعات تو زمینه بیوالکتریک بودم تصمیم گرفتم که این تاپیک ایجاد کنم تا نظر بچه های این رشته رو ببینم اما همونطور که خودت میبینی اکثرا بچه ها ناامیدند واین بخاطر بازار کار کم نسبت به دیگر گرایشای برقه و اگه هدف فقط این باشه که بیای توی این رشته وبعدش دنبال کار بگردی به مشکل برمیخوری! من به این نتیجه رسیدم که باید کارآفرینی کرد(که قبلا راجع بهش واست توضیح دادم چون میدونسم نظرمون مثل همدیگس!بین خودمون باشه;))
والبته کلا این تالار مهندسی پزشکی بچه ها زیاد فعالیت ندارن وبیشتر تاپیکها شاید هفته ای یاماهی یه بارپاسخ داده بشه!
واما راجع به سوالتون: هم وزارت علو وهم بهداشت میشه امتحان داد و وزارت بهداشت فکر کنم22خرداد کنکورش باشه وفرقش با وزارت علوم در اینه که سطح سوالات بسیار ساده تر اما وقتش خیلی کمتر یعنی بعید بنظر میرسه که بشه به همه پاسخ داد واینکه نحوه رتبه بندی مثل وزارت علوم نیس یعنی شما هرچی تعداد سوال صحیحت بیشتر باشه رتبه بهتری خواهی داشت(در واقع ضرایب دروس مثل وزارت علوم نیس!!) وراجع به دانشگاه اینکه وزارت بهداشت تعداد خیلی کمتری پذیرش داره(فکر کنم حدود40نفر توی بیوالکتریکدر کل کشور!) وفقط دانشگاههای تهران وشهید بهشتی واصفهان وشیراز میگیره اما وزارت علوم رو که خودت میدونی ظرفیتش خیلی بیشتره واکثر دانشگاهها هم میگیرن.مورد دیگه اینکه دانشگاههای وزارت بهداشت مثل شهید بهشتی اگه بخوای کار تحقیقاتی انجام بدی وبتونی قانعشون کنی ساپورت مالی میشه البته تا یه حد مشخصی وبعد از فارغ التحصیلی هم باید در خدمتشون باشی ودر حین تحصیلم اجازه کار نداری(توی دفترچه خوندم!) اما وزارت علوم عکس این حرفایی که گفتم(فعلا این موارد به ذهنم رسید!)
توی وزارت علوم دانشگاههای خوب بترتیب تهران-شریف-امیرکبیر-مدرس-اصفهان-شیرازو.......از بچه های پارسال تا رتبه حدود1200موفق شده بود امیرکبیر تهران قبول بشه!(آخه طرفدارش کمه این رشته درواقع میترسن واردش بشن!)
بله بیوالکتریک هم زیرمجموعه برقه وهم مهندسی پزشکی و متناسب بارشته شما گرایش بیومکانیک توی مهندسی پزشکی هست که کارش ساخت وتحلیل اعضای بدن مثل قلب مصنوعی یا مفاصل یا اندامهای دیگه!
وحرف آخر اینکه شما باید اول خوب تحقیق کنی ودید بلند مدت داشته باشی وهرچی زودتر تصمیمت رو بگیری که میخوای رشته خودت رو ادامه بدی یاواردبیومکانیک یابیوالکتریک بشی! وامیدوارم بهترین ودرسترین تصمیم رو بگیرید
کمکی خواستید درحد توانم درخدمتم
موفق باشید;)

بسیار بسیار ممنونم از توضیحاتتون
از اینکه کنار همین رشته خودم امسال امتحان مهندسی پزشکی ندادم برای ارشد پشیمونم چون شاید میتونستم بهتر تصمیم بگیرم
ببنید در واقع اگه من امتحان وزارت بهداشت بدم دانشگاهی درس نمیخونم که اگه وزارت علوم امتحان بدم درسته؟
تفاوت مدرکاشون توی چی هست؟
به عبارتی کسی باید وارد این رشته بشه که کلی خلاقیت تو ذهنش باشه برای به مرحله عمل رسوندن
و همچنین باید همیشه به فکر ساخت یه دستگاه جدید باشی که با تولیدش تو رشته ت پیشرفت کنی یا به دست آوردن اطلاعات نوین برای پیشرفت پزشکی در زمینه دستگاهاشون

f.babaei

عضو جدید
بسیار بسیار ممنونم از توضیحاتتون
از اینکه کنار همین رشته خودم امسال امتحان مهندسی پزشکی ندادم برای ارشد پشیمونم چون شاید میتونستم بهتر تصمیم بگیرم
ببنید در واقع اگه من امتحان وزارت بهداشت بدم دانشگاهی درس نمیخونم که اگه وزارت علوم امتحان بدم درسته؟
تفاوت مدرکاشون توی چی هست؟
به عبارتی کسی باید وارد این رشته بشه که کلی خلاقیت تو ذهنش باشه برای به مرحله عمل رسوندن
و همچنین باید همیشه به فکر ساخت یه دستگاه جدید باشی که با تولیدش تو رشته ت پیشرفت کنی یا به دست آوردن اطلاعات نوین برای پیشرفت پزشکی در زمینه دستگاهاشون
خواهش میکنم
شما اگه بخواید وارد بیومکانیک بشید این گرایش زیر مجموعه مکانیک هم هست وامسال رتبتون خوب بشه میتونید انتخابش کنیدچون درسایی که خوندیدضریب3و4داره برای این گرایش!
بله برای وزارت بهداشت توی دانشگاههای علوم پزشکی درس میخونید.راستش درمورد تفاوت مدرکشون زیاد مطمئن نیستم اما میدونم که برای تحقیقاتی وپژوهشی وزارت بهداشت بهتره والبته توی وزارت علوم هم میتونید کار تحقیقاتی کنید اما حمایت نمیشید! وزارت علوم بیشتر برای کارای آکادمیک بهتره!
نه اینطورم نیس که اگه دستگاه جدیدی نساختی شکست خوردی بله میتونید درپیشرفت علم پزشکی کمک کنید خب داشتن خلاقیت توی هررشته تحصیلی میتونه خیلی کمک کنه به پیشرفت اینطور میشه گفت که اگه ایده های خوب داشته باشی یه جورایی کارت راحتتره بستگی بخودت داره هدفت چیه! مهمه واست که در علمت پیشرفت کنی یا فقط میخوای درآمد داشته باشی!

Rayehe Homaei

عضو جدید
سلام
چه گرایش جالبی!!!برای اولین باره که میشنوم
دوستان یه راهنمایی میخوام ازتون که تجربه کافی در مهندسی پزشکی داشته باشه
من دارم راجع به اینکه گرایش ارشدم رو مهندسی پزشکی بخونم تحقیق میکنم میخوام کسی کمکم کنه
راستی شما امتحان ارشدتون یکی دوماه دیگه اس درسته؟ثبت نام آزمونش گذشت؟تعداد قبولیش چطوریه؟و اینکه منابع آزمونتون چیا هستن؟
امیدوارم به عنوان اسپمر دستگیرم نکنن:)

سلام بله گرایش بالینی هم جز گرایش های مهندسی پزشکی هست و در واقع هدف از این گرایش استفاده از مهندسین پزشک در بیمارستان هستش...اما متاسفانه مقطع ارشد نداریم تو این گرایش!
همونطور که آقای بابایی گفتن دو کنکور وزارت علوم و بهداشت که علوم بهمن و بهداشت خرداد ماه
اما منابع کنکور بخوام بگم بنا به گرایش مورد نظرتون فرق میکنه تو دفترچه وزارت بهداشت دقیقا مشخص کرده ضرایب و منابع مطالعه رو اما برای علوم چون هر گرایش زیر مجموعه یه مهندسی فرق میکنه ...
بنظر من برای اینکه کمتر اذیت بشید بیو مکانیک بهترین انتخاب !
موفق باشید

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام بله گرایش بالینی هم جز گرایش های مهندسی پزشکی هست و در واقع هدف از این گرایش استفاده از مهندسین پزشک در بیمارستان هستش...اما متاسفانه مقطع ارشد نداریم تو این گرایش!
همونطور که آقای بابایی گفتن دو کنکور وزارت علوم و بهداشت که علوم بهمن و بهداشت خرداد ماه
اما منابع کنکور بخوام بگم بنا به گرایش مورد نظرتون فرق میکنه تو دفترچه وزارت بهداشت دقیقا مشخص کرده ضرایب و منابع مطالعه رو اما برای علوم چون هر گرایش زیر مجموعه یه مهندسی فرق میکنه ...
بنظر من برای اینکه کمتر اذیت بشید بیو مکانیک بهترین انتخاب !
موفق باشید

مرسی دوستم
این گرایش بالینی با بقیه گرایشاش چه تفاوتی میکنه؟واقعا ارشد نداره؟پس اگه کسی بخواد ادامه بده چیکار باید بکنه؟

mech.shima

کاربر ممتاز
خواهش میکنم
شما اگه بخواید وارد بیومکانیک بشید این گرایش زیر مجموعه مکانیک هم هست وامسال رتبتون خوب بشه میتونید انتخابش کنیدچون درسایی که خوندیدضریب3و4داره برای این گرایش!
بله برای وزارت بهداشت توی دانشگاههای علوم پزشکی درس میخونید.راستش درمورد تفاوت مدرکشون زیاد مطمئن نیستم اما میدونم که برای تحقیقاتی وپژوهشی وزارت بهداشت بهتره والبته توی وزارت علوم هم میتونید کار تحقیقاتی کنید اما حمایت نمیشید! وزارت علوم بیشتر برای کارای آکادمیک بهتره!
نه اینطورم نیس که اگه دستگاه جدیدی نساختی شکست خوردی بله میتونید درپیشرفت علم پزشکی کمک کنید خب داشتن خلاقیت توی هررشته تحصیلی میتونه خیلی کمک کنه به پیشرفت اینطور میشه گفت که اگه ایده های خوب داشته باشی یه جورایی کارت راحتتره بستگی بخودت داره هدفت چیه! مهمه واست که در علمت پیشرفت کنی یا فقط میخوای درآمد داشته باشی!

ولی به نظر من وزارت بهداشت بهتره اینطوری خیلی چیزارو راحتتر درک میکنی و یه دید وسیع تر نسبت به کارت داری تا وزارت علوم

یه سوال دیگه مهندسین پزشکی برای ادامه تحصیل چه گرایشایی دارن؟تو ایران امکان ادامه دادن هست؟

f.babaei

عضو جدید
ولی به نظر من وزارت بهداشت بهتره اینطوری خیلی چیزارو راحتتر درک میکنی و یه دید وسیع تر نسبت به کارت داری تا وزارت علوم

یه سوال دیگه مهندسین پزشکی برای ادامه تحصیل چه گرایشایی دارن؟تو ایران امکان ادامه دادن هست؟
هر کدوم مزیتهای خودش رو داره اما بهداشت به قول معروف چون یه جورایی توی جو ومحیط بیمارستانی هم ممکنه وارد بشی وبا بچه های پزشکی سروکار داری خب خودش میتونه یه انگیزه باشه
گرایشای مهندسی پزشکی بیوالکتریک وبیومکانیک که یه توضیح مختصری دادم وبیومواد(کار با مواد پلیمری وسرامیک وفلزی که توی بدن استفاده میشه)بله توی ایران تا مقطع دکترا هم میتونید ادامه بدید اما واسه پیشرفت چشمگیر اکثرا توصیه میکنن به خارج از کشور برید واگه خواستید برگردید

Rayehe Homaei

عضو جدید
مرسی دوستم
این گرایش بالینی با بقیه گرایشاش چه تفاوتی میکنه؟واقعا ارشد نداره؟پس اگه کسی بخواد ادامه بده چیکار باید بکنه؟

خواهش میکنم تفاوت انچنانی نداره و به گرایش بیوالکتریک خیلی نزدیک تره از لحاظ منابع مطالعاتی، اگر بخوام تفاوتشو بگم تو چند واحد درسی خلاصه میشه درواقع هدف از ایجاد این گرایش فرهنگ سازی استفاده از مهندسین پزشک در محیط بیمارستان بوده...
برای ادامه تحصیل باید تغییر گرایش داد و چون بیشتر به بیوالکتریک نزدیک تره ترجیحا این گرایش انتخاب میکنن...:smile:

Scholar87

کاربر فعال
صددرصد هزار بارم بهم فرصت میدادند همین رشته رو انتخاب می کردم

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب دلیلت چیه؟
نگران بازار کارش نیستی؟:surprised:
بازار کار کودوم رشته خوبه که این دومیش باشه؟ اوضاع کار کلا خرابه ...
چته چرا این شکلی شدی؟؟ :D
صددرصد هزار بارم بهم فرصت میدادند همین رشته رو انتخاب می کردم
منم هم...

f.babaei

عضو جدید
بازار کار کودوم رشته خوبه که این دومیش باشه؟ اوضاع کار کلا خرابه ...

چته چرا این شکلی شدی؟؟ :D

منم هم...
نه منظورم اینه که نسبت به بقیه گرایشای برق بازار کار کمتری داره وگرنه میدونم که همه رشته ها بازارشون زیاد جالب نیس که برمیگرده به شرایط اقتصادی کشور و هزارتا چیز دیگه!
خب هدف ایجاد این تاپیک این بود که بگید چرا اگه هزار بار برمیگشتید عقب بازم میومدید این رشته! حتما در کنار علاقه چیزای دیگه هم دخیل بوده! اونارو بگید

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه منظورم اینه که نسبت به بقیه گرایشای برق بازار کار کمتری داره وگرنه میدونم که همه رشته ها بازارشون زیاد جالب نیس که برمیگرده به شرایط اقتصادی کشور و هزارتا چیز دیگه!
خب هدف ایجاد این تاپیک این بود که بگید چرا اگه هزار بار برمیگشتید عقب بازم میومدید این رشته! حتما در کنار علاقه چیزای دیگه هم دخیل بوده! اونارو بگید

یه مهندس بیوالکتریک از نظر دانش برق با یه مهندس الکترونیک برابری میکنه و شده بیوالکتریکا جاهایی که الکترونیک میخواستن مشغول شدن...
شاید برای آقایون یه خورده شرایط کاری بهتر باشه (اونم فقط گرایش قدرت نه بقیه گرایشا) ولی برای خانوما هیچ فضایی نداره اگرم باشه مناسب نیست، ولی م.پزشکی اینطور نیست و محیط کاریش برای خانوما مناسب تره
شاید اگه من پسر بودم نظرم این نبود ولی در حال حاضر از انتخابم پشیمون نیستم

(M&M)

کاربر بیش فعال
اگه عقل الانو داشتم امکان نداشت دوباره برم مهندسی آب!

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه قبلن یه مقداری شک داشتم الان با اطمینان کامل میگم که بلههههههه..... :)

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
برق رشته ی خوبی دوسش دارم. ولی برای آدم بی دقتی مثل من خطرناکه. باید توی این کار حواست جمعه جمع باشه.از حله مسائل گرفته تا کارای عملی:)

amir1gorji

عضو جدید
من آدم خلاقی هستم ، به همین خاطر صد بار هم به گذشته برگردم ، این رشته رو انتخاب می کنم، بلاخره آدم نتیجه زحمتش رو میبینه و اینطور نیست که کار گیرمون نیاد ، نیومد هم نیومد ، هر چه بادا باد. هر کاری باشه انجام میدیم :smile:
ولی هیچ وقت جا نمیزنم:whistle:. یه چیزی رو هم بگم اگه تو آمریکا باشی و بخوای الان کاری انجام بدی باید با شرکت های بزرگ رقابت کنی ولی تو ایران هیچ وقت این طوری نبوده و الان هم خوشبختانه یا بدبختانه اینطور نیست:biggrin:.
الان دستگاه انداز گیری فشارخون که به مچ دست بسته میشه از کره وارد میشه ، من نمایشگها تجهیزات پزشکی رو زیرو رو کردم هیچ شرکتی نبود که مثلاً لوله آندوسکوپی تولید کنه.

بین خودمون باشه یه نفر بهم گفت هرچی ایران الان میسازه فقط یه سری سرنگ و نخ جراحی و لباس عمل و این چیزاست ، البته قبول دارم خیلی بد گفت.
در کل الان مهندسی پزشکی مثل 10 سال پیش مهندسی معماریه ، طول میکشه تا جا بیافته.

به آرمان هایمان بیاندیشیم :cry:

آخرین ویرایش:

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
نع مکاانیک میخوندم
من نمیدونم کی برام انتخاب رشته کرد.اه
اصلن علاقه ندارم بهش

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه به عقب برمیگشتم اصلا درس نمیخوندم ...:D
ولی نه جدی برقو دوس دارم ولی کاش پسر بودم:confused:

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
با اینکه عاشق میکانیک بودم ولی از صنایع هم بدم نمیومد و الان خیلی خوشحالم که خودم برا خودم انتخاب کردم و الان خیلی خیلی خوشحالم

amir1gorji

عضو جدید
بسیار عالی !!!

خب دوستانی که از رشته های دیگه اومدید تو این تاپیک شما نظری راجع به مهندسی پزشکی ندارید؟

hsdanesh

عضو جدید
من لیسانس مکانیک خوندم و امسال با علاقه وارد رشته ارشد بیومکانیک شدم و اصلا هم پشیمون نیستم. نگران بازارکار هم نیستم چون میدونم که هر کی از نظر عملی تخصص نداشته باشه نمی تونه تو هیچ رشته ای کار کنه، فرقی نمی کنه برق و مکانیک و عمران باشه یا مهندسی پزشکی.
اگه میخواین وارد این رشته بشین توصیه می کنم قبلش یه پرس و جو از دانشگاه و استادای مطرح مهندسی پزشکی در مورد این رشته انجام بدین!

بالا