اگر آبلیموی تقلبی، آبِ لیمو نیست پس چیست؟

مخی گیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
مدت هاست که دیگر از شنیدن اخبار آلودگی مواد غذایی یا تقلبی و غیراستاندارد بودن آن تعجب نمی کنیم و این فاجعه بزرگ، برایمان امری طبیعی شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وجود پالم در ماست و شیر برای چربتر و جذاب تر به نظر رسیدن ان ها،
وجود مواد نگهدارنده غیر مجاز در شیر های پاکتی برای ماندگاری بیشتر،
وجود خمیر مرغ در سوسیس و کالباس، آب معدنی ایی که مهر استاندارد دارد
ولی آلوده است و بسیاری از این موارد که همگی باعث از بین رفتن اعتماد عمومی به صنعت تغذیه میشود،
اخباری هستند که هر از گاهی به گوش می رسند و مدتی بر سر زبان ها می افتند و دست آخر کسی نمی فهمد آیا مشکلشان حل شد یا فقط مشمول مرور زمان شد.

آبلیموهای شگفتی ساز؛ 99 ‌درصد آبلیموهای موجود در بازار کشور تقلبی است!

بهمن ماه سال گذشته بود که آبلیمو هم خبر ساز شد و اخبار تقلبی بودن آن کام مردم را ترش کرد.
البته ابلیمو جزو شگفتی سازهای دنیای تغذیه شد و عنوان یکی از بزرگترین تقلبات بازار مواد غذایی ایران را به خود اختصاص داد.
بنا به ادعای «محمد میررضوی» دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران و عضو کانون انجمن‌های صنفی مواد غذایی ٩٩‌درصد آبلیموهای موجود در بازار کشور تقلبی هستند
و متقلبان از این بازار سود هنگفتی به جیب می‌زنند.

او در گفت‌وگویی اعلام کرده که برای تشخیص این سود کلان کافی است که بدانید تنها با ٤ لیتر اسید سولفور و گوگرد،
می‌توان بدون استفاده از لیمو ١٠ تن آبلیموی تقلبی تهیه کرد.

از نکات بسیار جالب این آبلیمو های صنعتی این است که در تهیه این نوع آبلیمو اصلا از لیمو استفاده نمیشود
و یا در صورت استفاده به طرز چشمگیری رقیق می شوند.
در همین خصوص «مهدي پورهاشم» مديركل سابق استاندارد و تحقيقات صنعتي تهران گفته است
که آبلیموهای تقلبی دودسته هستند. یک دسته آبلیمویی که بدون استفاده از میوه لیمو تولید می‌شود
که محتوای آن اسید سولفور و گوگرد است و دسته دوم آبلیموی بسیار رقیق طبیعی با مقادیر بالای ترکیبات شیمیایی است.

وی ادامه می‌دهد: میزان مجاز استفاده از متابی سولفيت سديم که یک ماده شیمیایی است در حد ٢٥٠ پي‌پي‌ام است،
زيرا اين ماده مانع از تغيير رنگ و فساد ميكروبي آبليمو مي‌شود. اين در حالي است
كه نتايج آزمايش آبلیموهای موجود در بازار نشان می‌دهد که در برخي از آنها تا ٥ برابر يعني نزديك ١٢٥٠ واحد متابی سولفيت موجود است.

چیزی را که میخوردیم حتی برای خاک هم مضر است!

گذشته از سوال اینکه چرا نباید نظارت کافی و مستمر روی خط تولید شرکت های صنعتی تولید مواد غذایی نباشد
و اصولا چرا باید پروسه ی دادرسی رسیدگی به پرونده ی یک شرکت متخلف ماه ها طول بکشد،
لازم است به این نکته توجه شود، چگونه ممکن است شرکتی هایی با چندین عنوان تجاری،
آرم استاندارد و حتی سوابق فعالیت طولانی به خود اجازه دهند تا چنین محصولاتی تولید کنند
که نه تنها سودی برای مصرف کننده آن ندارد، بلکه لطمات جبران ناپذیری بر پیکره سلامت جامعه میزند را تولید و به مصرف عموم برساند.

در همین خصوص «مرتضی خدایی»
رئیس شعبه ویژه رسیدگی به جرائم و تخلفات پزشکی و بهداشتی سازمان تعزیرات حکومتی تهران اظهارات تکان دهنده ای دارد.
او دراین‌باره می گوید: در برخی موارد متقلبان اقدام به عرضه آبلیمو با آرم استاندارد کرده بودند.

آبلیموهایی که به هیچ عنوان قابلیت مصرف انسانی ندارد و حتی برای معدوم کردن آن با مشکل مواجهیم.
زیرا این آبلیموها آثار مخرب زیست محیطی داشته و حتی برای خاک مخرب است
و به همین دلیل سازمان حفاظت محیط‌زیست برای معدوم کردن آن محدودیت‌های قانونی اعمال کرده است اما این محصولات که خاک تحمل آن را ندارد به راحتی تولید و به مصرف انسانی می‌رسد.

آبلیموی تقلبی را با مواد شیمیایی مانند اسیدسیتریک،
رنگ و مواد دیگری تولید می کنند و با طعمی شبیه آبلیموی طبیعی در اختیار مردم قرار می دهند،
در حالیکه مردم انتظار دارند، آبلیموی طبیعی مصرف کنند و این یک نوع تقلب و کلاهبرداری است.

چه کسی مسئول امنیت غذایی مردم است؟

شاید بسیاری از مردم با مشاهده پروانه بهداشتی سازمان غذا و دارو و نشان ملی استاندارد ایران بر روی لیبل آبلیموهای
موجود در بازار خود را برای خرید محصول قانع می کنند اما باید در نظر داشت که متاسفانه این علائم نمی تواند
کمک چندانی به تشخیص طبیعی بودن آبلیمو کند زیرا کارشناسان بر این باورند استاندارد آبلیمو دارای نقاط ضعف متعددی است
به گونه ای که با معیارهای موجود نمی توان آبلیموی تقلبی را تشخیص داد در نتیجه استاندارد موجود برای آبلیمو قابلیت اجرایی نداشته
و نیازمند بازنگری یا حتی تجدید نظر است.

حال این سوال مطرح است چه سازمانی می تواند به مردم اطمینان دهد
که می توانند آبلیموی طبیعی را در بازار تهیه نمایند؟ آیا سازمان غذا و دارو سازمان ملی استاندارد
قادرند با اینگونه تقلب های رایج مقابله کنند یا اینکه کماکان باید به نظاره نشست تا سودجویان سلامتی جامعه را دستمایه آمال خود قرار دهند؟!

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
بهترین راه اینه که خود لیمو رو خرید و آب گرفت

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
آبلیموهای شگفتی ساز؛ 99 ‌درصد آبلیموهای موجود در بازار کشور تقلبی است!
دقیقا همین هفته پیش آبلیمو تمام شده بود بعد دیدم مادرم لیمو خریده خودش داره آب میگیره بهش گفتم: تو چقد حوصله داری از سر کوچه آب لیمو بخری خو صد برابر به صرفه تره خسته هم نمیشی
کلا من چندسالی هست اصلا شربت آبلیمو نمیخوردم بخاطر مزه ی فوق العاده سرکه مانند و ترشی خاص و بدمزه ای که داشت فکر می کردم لیمو اینجوریه!
تا اینکه یه شربت آبلیمو با همین لیمو ها درست کردم اصلا 180درجه متفاوت بود...
این خبر رو خوندم اصلا ذره ای شک نداشتم به خبر، چون خودم تست کردم.

اینا بخاطر اینکه چندنفر از کار بیکار نشن ، شرکت ها و کارخانجات رو نمی بندن، بجاش بخاطر چند هزار کارمند، چندین میلیون ایرانی سرطان و بدبختی می گیرن.
درمان سرطانی ها هم که با 2-3تا آمپول نیست، ماهی پونصد تومن هزینه درمانیشونه حداقل.
خدا لعنت کنه...

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بهترین راه اینه که خود لیمو رو خرید و آب گرفت
آخه لامسب همون لیموشم تقلبیه. الان تو همه چی دست بردن. میری خربزه میگیری، مزه خربزه که نمیده هیچ، مزه آبم نمیده!!!
بخدا انصاف ملت کجا رفته ها؟؟ اینقدر همه چیو دست کاری میکنن. الان یه مغازه پیدا کردم که سیبهاش یه ذره مزه سیب میده!! مثه ندید بدید ا چسبیدم به مغارش!!!

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
دقیقا همین هفته پیش آبلیمو تمام شده بود بعد دیدم مادرم لیمو خریده خودش داره آب میگیره بهش گفتم: تو چقد حوصله داری از سر کوچه آب لیمو بخری خو صد برابر به صرفه تره خسته هم نمیشی
کلا من چندسالی هست اصلا شربت آبلیمو نمیخوردم بخاطر مزه ی فوق العاده سرکه مانند و ترشی خاص و بدمزه ای که داشت فکر می کردم لیمو اینجوریه!

اینا بخاطر اینکه چندنفر از کار بیکار نشن ، شرکت ها و کارخانجات رو نمی بندن، بجاش بخاطر چند هزار کارمند، چندین میلیون ایرانی سرطان و بدبختی می گیرن.
درمان سرطانی ها هم که با 2-3تا آمپول نیست، ماهی پونصد تومن هزینه درمانیشونه حداقل.
خدا لعنت کنه...

سلام

سرطان ماهی ۱۲ میلیون تومن خرجشه، بستگی به درجه پیشرفت مریضی داره

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه لامسب همون لیموشم تقلبیه. الان تو همه چی دست بردن. میری خربزه میگیری، مزه خربزه که نمیده هیچ، مزه آبم نمیده!!!
بخدا انصاف ملت کجا رفته ها؟؟ اینقدر همه چیو دست کاری میکنن. الان یه مغازه پیدا کردم که سیبهاش یه ذره مزه سیب میده!! مثه ندید بدید ا چسبیدم به مغارش!!!
اون که بماند، من شاید چند ماه شده یک خیار که مزه ی واقعی خیار زمان قدیم بده،نخوردم :D
سیب هم همینطور من بشدت روی سیب حساسم، تک و توووک خیلی کممم پیش میاد سیب زرد همون مزه ای که مورد نظرمه پیدا کنم!

سلام
سرطان ماهی ۱۲ میلیون تومن خرجشه، بستگی به درجه پیشرفت مریضی داره
زمان ما کمتر بود الآن بیشتره :D طرفای سال 80 فکر کنم 100-200تومن می شد، فقط درمان ساده ی دارویی روزانه نه شیمی درمانی و بیمارستان و عمل اونا جدان.

الآن تقریبا هیچ خانواده ای رو نمیشناسم که یا خودشون یا فامیلا نزدیک (دایی خاله...) و بچه هاشون، سرطان کلا نداشته باشن. اصلا ندیدم.امیدوارم نباشه ولی واقعا نیست!

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همینایی که دست میبرن تو همه چی. حتی امکان داره نماز شبم بخونن ها!!! ولی مشخصه هیچ تاثیری نذاشته.

lord70

عضو جدید

خدا لعنت کنه...

دقیق من الان برام یه سوال پیش اومده چرا نظارت نمی کنند؟ واقعا کسی نیست؟ یعنی جون مردمی که براشون انقلاب کردند اصلا مهم نیست یا تنها به فکر جیب خود هستند؟ من همه ی این ها برام
سوال هست لطفا جوابمو بدید چون مغزم داغ کرده .
اخه یکی دو مورد نیست اون از شیر پالم دار اون از واکسی که به سیب می زنند اون از سیب زمینی نیترات داره اون از اب الوده این هم ابلیموه و...اصلا چیزیی برام گذاشتند که سالم باشند؟ برام سوال هست چرا این مردم در مورد همش سکوت می کنند .

بعد میان میگن مدیریت حاج رو به ما بدید شما به جای مدیریت حاج به فکر مردم خود باشید که روزانه هزاران نفر راهی قبرستان می کنید دقیق یادمه اینا هنگامی که سبد کالا رو به مردم دادن کشته دادند الان میخوان این هم جمعیت رو مدیریت بکنند

آخرین ویرایش:

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جوهر لیمو .... من چند ماه پیش در این فروم نوشتم 50 درصد مواد غذایی ایران اورگانیک و مناسب مصرف تیستن اخطار گرفتم ... واقعا متاسفم :))

مخی گیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقای نماینده محترم باغیرت دلواپس درد این مردم دست دادن ظریف با اوباما نیست درد این مردم انرژی هسته ای نیست در داین مردم شمایید که با افرادی که اونها رو از طبیعی ترین حقشون یعنی سلامتیه لا اقل برای سلامتی خونواده خودتون هم شده جلوی این خلاف کاریها روبگیرید

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیق من الان برام یه سوال پیش اومده چرا نظارت نمی کنند؟ واقعا کسی نیست؟ یعنی جون مردمی که براشون انقلاب کردند اصلا مهم نیست یا تنها به فکر جیب خود هستند؟ من همه ی این ها برام
سوال هست لطفا جوابمو بدید چون مغزم داغ کرده . اخه یکی دو مورد نیست اون از شیر پالم دار اون از واکسی که به سیب می زنند اون از سیب زمینی نیترات داره اون از اب الوده این هم ابلیموه و...اصلا چیزیی برام گذاشتند که سالم باشند؟ برام سوال هست چرا این مردم در مورد همش سکوت می کنند . بعد میان میگن مدیریت حاج رو به ما بدید شما به جای مدیریت حاج به فکر مردم خود باشید که روزانه هزاران نفر راهی قبرستان می کنید دقیق یادمه اینا هنگامی که سبد کالا رو به مردم دادن کشته دادند الان میخوان این هم جمعیت رو مدیریت بکنند
ببین دولت میاد یه کاری می کنه که هرکسی بتونه شرکت و کارخونه بزنه چون دولت می خواد مردم نون بخورن و نمیرن از گرسنگی! یعنی برن سر کار!
ازونطرف مجبوره چون درآمدی جز نفت نداره و مشکل مالی بسیار بالایی داره، نظارت ها رو کاهش می ده تا فقط تولید شن بفروش برسن!
چرا ؟ چون مردم مصرف رو کاهش نمیدن و اگر تولید داخل نکنه، جنس فقط از بیرون میاد اینجوری تاجر ها سود می کنن و پولا رو میبرن بانک های خارجی !! و بعدش مردم روز به روز فقیر تر میشن چون مردم پول ایران رو میدن اجناس خارجی میخرن پولمون میره تو جیب تاجر، تاجر هم که تو ایران خونه نداره بلکه تو خارج خونه و ویلا داره،پولشم میزاره تو خارج خرج می کنه!
واسه همین بجای راه بد تر، دولت راه بد رو انتخاب کرده

قضیه ی ایران خودرو هم دقیقا دقیقا دقیقا همینه!!

ببین این مشکل بنیادی هست واسه حلش باید چندین نسل بسوزن تا درست بشه، اگر از الآن بیان کارخانجات درجه یک در بسته بندی بسازن، سپس سیستم کشاورزی سالم رو بشدت رعایت کنن، سپس سیستم تولیدی کارخانجات رو از نو بسازن و تولید کنن، حالا بیان محصول بفروشن، بعد پول فروخته شده به کشور های دیگه رو وارد ایران کنن ، کارخانجات بیشتر تولید کنن، و هی تولید کنن و بفروشن به خارج (کاری که کشور برزیل فقط با فروش قهوه در عرض 20سال، اندازه چندبرابر نفت ما، پول میاورد تو کشورش!) حالا آروم آروم بیان کارخانجات قطعه سازی بزنن
قطعه ساز ، بیاد قطعه های کارخانجات دیگه رو بزنه (خود کفایی!یعنی بجای خرید قطعه از خارج بیایم از خودمون تولید کنیم واسه خودمون)
بعد کارخانجات بیان لوازم مایحتاج مثلا کارخانجات ساخت کاغذ مثلا کود مثلا مواد اولیه کارخانجات پلاستیک سازی درجه یک، یا مثلا مواد اولیه کارخانه ی آلومینیوم سازی بسازن
بعد اون موقع میشه 1 عدد کنسرو ذرت ساخت ایران، ساخت که ذرت داخلش با کود و آب و خاک ایران ساخته شده، آلومینیومش با کارخانجات خودمونه،برچسب کاغذیش هم اون کاغذش از تو ایران تولید شده
حالا همین کنسرو ذرت رو با قیمت خوب بفروشن به کشور های عربی و ترکیه و افغانستان و اصلا اروپا! بعد ما میشیم تولید کننده و پولدار!
یعنی یه روند طولانیه و صحیح اینه

ولی کی راه طولانی و صحیح رو میره؟! فقط آدمای باهوش! نه آدمایی که ریششون بیشتره یا پولشون بیشتره یا فکر می کنن همه چیشون بهتره! نه این آدم ها همون احمق هایی هستن که دیگران رو بدبخت می کنن :)

من اگر ترلیاردر بودم (1 و 12تا صفر جلوش!) و آدم پستی هم نشده باشم، این روند رو در پیش میگیرم :D الهی آمین!

secret11

عضو جدید
ببین دولت میاد یه کاری می کنه که هرکسی بتونه شرکت و کارخونه بزنه چون دولت می خواد مردم نون بخورن و نمیرن از گرسنگی! یعنی برن سر کار!
ازونطرف مجبوره چون درآمدی جز نفت نداره و مشکل مالی بسیار بالایی داره، نظارت ها رو کاهش می ده تا فقط تولید شن بفروش برسن!
چرا ؟ چون مردم مصرف رو کاهش نمیدن و اگر تولید داخل نکنه، جنس فقط از بیرون میاد اینجوری تاجر ها سود می کنن و پولا رو میبرن بانک های خارجی !! و بعدش مردم روز به روز فقیر تر میشن چون مردم پول ایران رو میدن اجناس خارجی میخرن پولمون میره تو جیب تاجر، تاجر هم که تو ایران خونه نداره بلکه تو خارج خونه و ویلا داره،پولشم میزاره تو خارج خرج می کنه!
واسه همین بجای راه بد تر، دولت راه بد رو انتخاب کرده

قضیه ی ایران خودرو هم دقیقا دقیقا دقیقا همینه!!

ببین این مشکل بنیادی هست واسه حلش باید چندین نسل بسوزن تا درست بشه، اگر از الآن بیان کارخانجات درجه یک در بسته بندی بسازن، سپس سیستم کشاورزی سالم رو بشدت رعایت کنن، سپس سیستم تولیدی کارخانجات رو از نو بسازن و تولید کنن، حالا بیان محصول بفروشن، بعد پول فروخته شده به کشور های دیگه رو وارد ایران کنن ، کارخانجات بیشتر تولید کنن، و هی تولید کنن و بفروشن به خارج (کاری که کشور برزیل فقط با فروش قهوه در عرض 20سال، اندازه چندبرابر نفت ما، پول میاورد تو کشورش!) حالا آروم آروم بیان کارخانجات قطعه سازی بزنن
قطعه ساز ، بیاد قطعه های کارخانجات دیگه رو بزنه (خود کفایی!یعنی بجای خرید قطعه از خارج بیایم از خودمون تولید کنیم واسه خودمون)
بعد کارخانجات بیان لوازم مایحتاج مثلا کارخانجات ساخت کاغذ مثلا کود مثلا مواد اولیه کارخانجات پلاستیک سازی درجه یک، یا مثلا مواد اولیه کارخانه ی آلومینیوم سازی بسازن
بعد اون موقع میشه 1 عدد کنسرو ذرت ساخت ایران، ساخت که ذرت داخلش با کود و آب و خاک ایران ساخته شده، آلومینیومش با کارخانجات خودمونه،برچسب کاغذیش هم اون کاغذش از تو ایران تولید شده
حالا همین کنسرو ذرت رو با قیمت خوب بفروشن به کشور های عربی و ترکیه و افغانستان و اصلا اروپا! بعد ما میشیم تولید کننده و پولدار!
یعنی یه روند طولانیه و صحیح اینه

ولی کی راه طولانی و صحیح رو میره؟! فقط آدمای باهوش! نه آدمایی که ریششون بیشتره یا پولشون بیشتره یا فکر می کنن همه چیشون بهتره! نه این آدم ها همون احمق هایی هستن که دیگران رو بدبخت می کنن :)

من اگر ترلیاردر بودم (1 و 12تا صفر جلوش!) و آدم پستی هم نشده باشم، این روند رو در پیش میگیرم :D الهی آمین!
خخخخ یعنی از یه طرف بازار کار ایجاد میکنه که مردم نمیره از یه طرف دیگه هم مردم رو میکشه ؟:D

secret11

عضو جدید
اون که بماند، من شاید چند ماه شده یک خیار که مزه ی واقعی خیار زمان قدیم بده،نخوردم :D
سیب هم همینطور من بشدت روی سیب حساسم، تک و توووک خیلی کممم پیش میاد سیب زرد همون مزه ای که مورد نظرمه پیدا کنم!

زمان ما کمتر بود الآن بیشتره :D طرفای سال 80 فکر کنم 100-200تومن می شد، فقط درمان ساده ی دارویی روزانه نه شیمی درمانی و بیمارستان و عمل اونا جدان.

الآن تقریبا هیچ خانواده ای رو نمیشناسم که یا خودشون یا فامیلا نزدیک (دایی خاله...) و بچه هاشون، سرطان کلا نداشته باشن. اصلا ندیدم.امیدوارم نباشه ولی واقعا نیست!
من همیشه فکر میکنم کسی که سرطان بگیره میمیره ؟

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
خخخخ یعنی از یه طرف بازار کار ایجاد میکنه که مردم نمیره از یه طرف دیگه هم مردم رو میکشه ؟:D
آفرین درست فکر می کنی!
دولت همیشه فکر می کنه فقط واسه یه مدت مثلا 4-5سال اینکارو میکنه بعد میاد تولید راه میندازه،ولی الآن 40-50ساله قضیه همینه.

من همیشه فکر میکنم کسی که سرطان بگیره میمیره ؟
همه بلاخره میمیرن،سرطان عمر رو کاهش می ده ولی 60-70%درصدشون نمی کشن، سرطان ریه و خون و پروستات و سینه اینا میکشن بدجور، به خصوص هر سرطانی که متاستاز بده (در بدن پخش بشه) اینا می کشن.
ولی حتی اگر تومور مغزی هم داشته باشی که خوش خیم باشه و متاستاز نده، راحت با یه عمل و دو سه سال مراقبت برمیگردی به حالت اول.

البته طرف، فوت شد، دوست داشتی یه فاتحه بخون..

بالا