اموزش مربوط به:SKETCHUP

shima_422

عضو جدید
plugins

plugins

با سلام استاد.من یه سری plugins با پسوند rb در پوشه پلاگین su ریختم.اما با اینکه چند بار هم صفحه رو بستم و باز کردم باز نیومدند.در واقع تنها پلاگینی که از اول تونستم نصبش کنم mirror بوده.حالا چی کار باید بکنم؟همون پلاگین هایی رو که در sketchucation معرفی کرده بودید رو دانلود کردم.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
اولا چه خوب که عضو sketchucation شدید...تبریک میگم. ثانیا هر کدوم از پلاگینها یه جایی ظاهر میشن، برخی به منوی کلیک راست اضافه میشن، برخی به نوار دستورات Draw و یا tools ... و برخیشون خودشون تولبار دارن و یه نوار ابزار جدید به ابزارهای شما اضافه میکنن . معمولا این جور بحثها رو ( و بحث در مورد نحوه کار پلاگین رو) توی همون تاپیکی (توی SCF) که پلاگین رو گذاشتن مطرح میکنن .

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
استاد میاد جواب کاملو میده ولی از نظر من مبتدی خیلی فرقی با هم از لحاظ کار کردن نمیکنن .

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام استاد
یه پیشنهاد داشتم.میگم اگه براتون ممکنه اینجا تو این تاپیک منو های اسکچ آپ رو دونه دونه آموزش بدین.این تاپیک مثلا اسمش آموزشه ولی بیشتر شبیه تاپیک سوالات و درخواستها میمونه منتها در حوزه تخصصی اسکچ آپ!
حالا اگه میشه اینجا یه دونه یه دونه منوهای اصلی و به درد بخور رو توضیح بدین.آخه بعضی از منوها هست که هر چی آدم خودش کار کنه یاد نمیگیره.مثلا برای شروع منوی ویندو رو یاد بدین.باشهههههههه؟
در ضمن استاد من این همه ذوق کردم وقتی این نرم افزار رو دیدم که وی ری داره ولی هنوز نتونستم یه رندر درست و حسابی بگیرم.چرا به نظرتون آقای دکتر...بخشید آقای مهندس؟؟!!!!!

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
وی-ری خودش یه بحث مفصله...من شخصا باور نمیکنم که کسی همه نکاتشو بدونه...ولی یه راه حلهایی هست:1 - بهجای متریال سازی از متریالای موجود استفاده کنید 2 - به جای تنضیمات رندر از تنظیماتی که توی اینترنت هست ( و سعی میکنم پیدا کنم و به اشتراک بگذارم) استفاده کنید و لذا میمونه فقط گذاشتن نور و زدن دکمه رندر..... ولی اگه بخواهیم دقیق بدونیم ، باید با هرکدوم از بخشهای متریال سازی و نیز انواع الگوریتمهای محاسباتی و انتخاب مناسبشون بر حسب هر صحنه آشنا بشیم که یه کم تخصصیه.
اما در مورد منوی ویندو.... اینجا در واقع محل بسیاری از تنظیماته و تقریبا تمام "پنجره های محاوره ای" یا dialoge box ها ،ازینجا قابل دسترسن. اولین جعبه محاوره model info که اطلاعات اصلی مدلی که ساختید رو میده یا تنظیم میکنه: اولین بخشش تنظیمات رندره: enable scene transition باعث ایجاد امکان تبدیل از هر صحنه به صحنه دیگس (یعنی به یکباره نمی پره بلکه در طول چند ثانیه صحنه ها تبدیل میشن). Scene Delay هم به شما اجازه میده که روی هر صحنه ،چند ثانیه درنگ کنید.
دومین بخش model info ، مربوط به ویرایش گروهها و کامپوننتهاس، و میتونید تنظیم کنید که در حین ویرایش (گروه یا) کامپوننتها، کامپوننتهای دیگه پنهان بشن، (hide simillar components) یا کل مدل پنهان بشه ( hide rest of model) ....

پیوست ها

• mod-Anim.JPG
    mod-Anim.JPG
    15.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • mod-Comp-Ed.JPG
    mod-Comp-Ed.JPG
    18.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
بله.. و ضمنا به این معنیه که اگه سئوالی هست بهتره الان مطرح بشه(قبل از رسیدن به موضوع بعدی) :)
قسمت بعدی این پنجره محاوره ای مربوط به تنظیمات خطوط اندازه گذاریه.بعد از گذاشتن خطوط اندازه گذاری هم میتونید این تنظیمات رو انجام داده و با انتخاب اونها (select all dimention) و به روز کردن اونها (Update selected dimentions) ، تغییرات رو به اونها اعمال کنید.
گزینه "فونت" رنگ و اندازه فونت رو بر حسب پیکسل و نیز واحدی مثل متر تغییر میده. معمولا همیشه فونتها روبه شما و بر حسب پیکسلهای مونیتورن . و هرچه شما از مدلتون دور بشید بازهم همون قدری میمونن، خب اگه نخواهید اینجوری باشه، باید واحد فونتتون رو مثلا نیم متر یا یک متر بگیرید..درین صورت وقتی دور میشید از مدل، اندازه گذاریها کوچیک دیده میشن. همچنین میتونید اونها رو با صفحه همراه کنید (یعنی همیشه رو به ناظر باشن) (allign to screen) یا با خطوط اندازه شما همراه باشن (allign to dimention line) . برای شروع توی یه مدل چندتا شیئ ساده رو اندازه گذاری کنید و هربار پس از تغییرات دلخواه، اونهارو انتخاب کنید و به روز کنید (select all dimentions,و update selected dimentions).

پیوست ها

• mod-dim-font.jpg
    mod-dim-font.jpg
    30.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
گزینه بعدی هم گزینه فایل (file) که به شما اطلاعات عمومی فایلتون رو میگه از قبیل اینکه با چه ورژنی کار کردید ،کجای کامپیوتر شماست، سایز اون فایل چقدره و در بخش Describtion شما میتونید توضیح دلخواهی ،در مورد هرچی که خواستید،از قبیل خودتون یا سابقه این فایلی که دارید کار میکنید یا... بنویسید.
در قسمت Alignment شما تعیین میکنید که این مدل ،هنگام ایمپورت توی یه مدل دیگه، روی چه سطوحی قرار بگیره. مثلا فرض کنید شما فقط یه مبل شاختید و مایلید ،فقط روی سطوح افقی قرار بگیره. درین صورت در جلو Glue to یا(بچسب به)، گزینه سطوح افقی یا horizontal رو انتخاب کنید.
حالا اگه فایل رو ذخیره کنید و سپس یه فایل دیگه بازکنید و اولی رو از منوی FIle ایمپرت کنید (توی انواع فایل قابل ایمپورت، نوعش رو فایل اسکچاپ با پسوند SKP انتخاب کنید و ایمپورت کنید) میبینید که ایف مبل شما فقط روی سطوح افقی قرار میگیره...مابقی گزینه ،چون شبیه گزینه های ساخت کامپوننت هستند، در هنگام توضیح در مورد ساخت کامپوننت،توضیحشون میدم.

danial_bs

عضو جدید

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
جناب عباسی ، رندر خوبیه ولی شما که درینجا قدیمی و آشنا هستید ،چرا اونو توی این بخش گذاشتید؟
----------------------------
ادامه توضیح منوی ویندو و گزینه location یا موقعیت جغرافیایی. برای تعیین دقیق مختصات جغرافیایی محل مورد طراحی میتونید ازینجا به تنظیماتش بپردازید. امیدوارم تصویر ، گویا باشه

danial_bs

عضو جدید
می که اینجا آقای عباسی نمیبینم!!!
ولی اگه منظورت منم آموزش تصویری دست کمی از آموزش نوشتاری نداره
ما توی دانشگاهمون ( آزاد قزوین ) 2 تا استاد فرانسوی داشتیم
خیلی از چیزائی که ازشون یاد گرفتیم از نمونه کاراشون بود و تصاویری که آورده بودن
کسی اگه اهل! اسکچ باشه با دیدن همین رندر کلی چیز! یاد میگیره

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
بله منظورم شما بودید. بنده فامیل شما رو نمی دونستم آقای مهندس علیزاده ، ببخشید :) . ممنون که هدفتون آموزشیه ولی میتونستید به بخش رندرای اسکچاپ که اونجا کارتونو گذاشتید لینک بدید و اینجا هم آموزششو بگذارید. قطعا همه استقبال میکنن. ما منتظریم و پیشاپیش از حسن نظرتون استقبال میکنیم.

آخرین ویرایش:

hamid_gh

عضو جدید
من اصلا قصد دخالت ندارم.
آقای danial_bs فقد واسه اینکه بهتون بگم استاد یگانگی با چه کسانی در زمینه su تبادل اطلاعات می کنند به این صفحه ها یک سر بزنید شاید اساتید فرانسویه شماهم داخلشون باشند. البته واسه دیدن بیشتر مطالب باید عضو باشید .اونم اگه افتخار میدین؟!
http://forums.sketchucation.com/viewtopic.php?f=81&t=8701&st=0&sk=t&sd=a
با تشکر.

نادیا57

عضو جدید
[با سلام و تشکر میخواستم بدانم چگونه می توان اندازه ، برای کشیدن طول و عرض شکل ونیز افست کردن خودمان بدهیم

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
ابزار فالو -می به شما اجازه میده که یک مقطع رو ،درطول یک مسیر ،تبدیل به حجم کنید. و میشه باهاش حجمای زیادی ساخت. (در مورد اون آموزش،به برگه بالای هر صحنه مراجعه کنید و طبق دستورالعملش پیش برید)

Babak66

عضو جدید
لطفا در مورد ساختن نور هالوژن در podium توضیح دهید .
با تشکر از آموزشهایتان.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
منظورتون از هالوژن، نور موضعیه؟اگه اینه،کافیه یک منبع نور بسازید(یک گروه رو بهش خصلت نوردهی بدید،که قبلا توضیحش هست) سپس اونو داخل یک استوانه یا یک مخروطی که یک سرش بازه بگذارید تا ازون جهت ،نور بیرون بزنه. حالا میتونید هردو اینها رو انتخاب کنید و کامپوننتشون کنید تا با تکرارشون حجم فایلتون افزایش پیدا نکنه و نیز با ویرایش یکی،همشون ویرایش بشن.

آخرین ویرایش:

نادیا57

عضو جدید
با سلام و تشکر می خواستم بدانم چگونه اسمان به کار اضافه میکنیم من از سایت ARCHIFORGE دانلود کردم ولی نمیدانم چگونه از ان استفاده کنم

Designer.tu

عضو جدید
آقای یگانگی باعث افتخاره استادی مثل شما در این جمع هست.
باعث خوشحالیه وقتی شما رو در فروم های خارجی و داخلی در حال تدریس میبینیم.
امیدوارم روزی برسه که واسه عرض ادب خدمت برسیم و بتونیم از صحبت هاتون فیض ببریم.
در پناه خدا امیدوارم تنتون سالم باشه و دلتون شاد.

آخرین ویرایش:

roya2

عضو جدید
سلام آقای یگانگی ممنون از آموزش های خوبتون. نرم افزاری که شما آموزش میدین رو سیستم من نصب نمیشه:( میخواستم بدونم که شما مکس و اتوکد هم آموزش میدین؟ و اینکه یه پیشنهاد داشتم که تو تاپیک نظر خواهی راجع به نرم افزار های .... گفتم اگه شما هم قبول کنین واقعا عالی میشه:smile::gol:
پیشنهاد ::smile:
سلام به همه دوستان خوبم:smile:
راستش یه پیشنهاد دارم که اگه دوستانی که دستشون قویه قبول کنن خیلی خوب میشه:d
پیشنهادم اینه که یک نفریا یکسری از دوستان که دستشون قویه تو اتوکد و مکس و ... یه پلان یه پروژه رو که فایل کد و مکسش انجام شده رو بذاره بعد از ابتدا شروع کنه به آموزش (منظورم از ابتدا اینه که بگه چه جوری فایل کد رو تمیز میکنند. لایه بندی میکنند و میبرند به مکس).بگه که تو مکس چه طور متریال بهش میدن چطور نور بهش میدن و ... همه اینا رو یه پروژه انجام بشه که تفاوت نور و متریال و ... معلوم بشه:d بعد بین دوستان توانایی ها معلوم میشه یکی نور پردازیش خوبه اطلاعات نور پردازی رو اون بهمون میگه یکی ایده جدید به کار اضافه میکنه و .... اگه دوستان قبول کنند فکنم عالی بشه
;)

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
.... میخواستم بدونم که شما مکس و اتوکد هم آموزش میدین؟ و اینکه یه پیشنهاد داشتم که تو تاپیک نظر خواهی راجع به نرم افزار های .... گفتم اگه شما هم قبول کنین واقعا عالی میشه:smile:
پیشنهاد :
......
راستش من همین یکی اسکچاپی رو بلدم ، که یاد هم میدم و در مورد پیشنهادتون ،موافقم ولی یکم فرصت زمانی میخوام.
ادامه منوی window . منوی entity info که از منوی کلیک راست هم قابل دسترسه، به شما اطلاعات و در صورت امکان ، قابلیت ویرایش (تاحدی) از اونچه انتخاب شده باشه رو میده. مثلا اگر یک خط رو انتخاب کنیم امکان تغییر اندازشو میده (به شرطیکه حداقل یکسرش باز باشه و به چیزی نچسبیده باشه) یا با انتخاب یک قوس ،در صورت امکان، به شما اجازه میده که تعداد اجزاش (segments) رو افزایش یا کاهش بدید که هموارتر یا شکسته تر بشه و یا اگر یک کامپوننتو انتخاب کنیم ، اطلاعات مربوط به اونو میده و ...

پیوست ها

• enInfo.jpg
    enInfo.jpg
    19.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز

بخش بعدی متریال ادیتوره. در بخش سمت چپ( با زدن کلید b این صفحه میاد) که میتونید از منوی آبشاری بخشهای مختلف(متریالای مختلف) رو انتخاب کنید. in model متریالای موجود در مدل جاری رو نشون میده , و گزینه materials همه پوشه های متریال رو در اختیار میگذاره. پس از دادن متریال به یه جسم میتونید اونو edit کنید (بخش سمت راست تصویر) مثلا میتونید رنگ یا اندازه ،شفافیت (opacity)و... اونو تغییر بدید.

sina07

عضو جدید
سلام دوستان من 3 ساله با اسکچ اپ کار میکنم تا به حال از مدلهای خودم رندر نگرفتم و میخوام حالا این کارو بکنم اگه کسی بتونه لینک دانلود یک موتور رندر با اموزش برام بزاره ممنون میشم:smile:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
بخش بعدي ،لوحه كامپوننتهاست.من نسخه 7 رو توضيح ميدم كه كمي با نسخه هاي قبلي متفاوته.در بخش Select ميتوانيد از پرونده هاي موجود و يا اينترنت (جاييكه كه نوشته Google رو ميبينيد و با تايپ اونچه ميخواهيد)كامپوننت دلخواهتون رو دانلود يا وارد برنامه كنيد.
در بخش Editميتونيد خصلتهاي مختلف كامپوننت رو تغيير بديد ،مثل اينكه كامپوننت مورد نظر خصلت چسبندگي به چه سطوحي داشته باشد و ...
در بخش Statistics نيز اطلاعاتي در مورد وضعيت كامپوننت مورد نظر دريافت ميكنيد

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز

بخش بعدي تنظيمات استايله.استايلها شايد سريعترين رندر ذاتي اسكچاپ به حساب بيان...شما ميتونيد يه استيل رو انتخاب كنيد،از بخش اديت(edit) تنظيماتشو تغيير بديم و يا از بخش mix دو استايلو با هم تركيب كنيم. در بخش Edit شما ميتونيد نحوه نمايش خطوط ،از رنگ خط تا....رو تغيير بديد و...از بخش تنظيمات صفحه هم تنظيمات نحوه نمايش صفحات و....حالا خودتون به امتحان بخشهاي مختلف بپردازيد