اموزش مربوط به:SKETCHUP

nino

مدیر بازنشسته
سلام دوستان .
من فكر مي كنم اينجا تعداد كمي با اين نرم افزار اشنا هستند . اين نرم افزار بسيار براي دانشجويان معماري كارآمد هست . من هم تا اونجايي كه اطلاعات دارم در اختيارتون ميذارم .
البته براي شروع از sku6 حتما استفاده كنيد چون نقص هاي ورژنهاي پائينشو نداره .;)

nino

مدیر بازنشسته
اين صفحه sku و تولبارهاي اون هست .
اگر بعد از باز كردن ديديد اين تولبار ها نيسيتند در قسمت view - toolbar مي تونيد اونها رو بياريد.
بعد مي تونيد مثل كد تولبار ها رو دور صفحه بچينيد .
در صفحه اصلي 3 محور در امتداد 3 محور اصلي با رنگهاي متفاوت ميبينيد كه در ترسيمات بسيار كمك ميكنند .
در گوشه سمت راست lenght كه محل وارد كردن اندازه ها هست وجود دارد .

nino

مدیر بازنشسته
تولبار view همون طور كه مي بينيد ديدهاي مختلف رو دقيقا هم با شكل نشون داده و با كليك متوجه ديد هر كدوم ميشيد .
گزينه اول آگزونومتري - پلان - نماي جلو ....

آخرین ویرایش:

nino

مدیر بازنشسته
تولبار principals
علامت فلش مشكي براي select اجزا بكار ميره و جزئي كه انتخاب ميشه به رنگ آبي در مياد
سطل رنگ براي دادن رنگ و يا متريال هاي مختلف به سطوح بكار ميره ( با كليك روي اين گزينه پنجره مصالح مختلف باز ميشه كه در قسمت edit مي توانيد تغييرات و تنظيمات لازم رو انجام بديد .)
پاك كن هم كه پاك ميكنه و اگر جز خاصي از يك حجم را اگر ميخواين پاك كنيد اول بايد انتخابش كنيد
گزينه سفيد رنگ هم همون كار بلاك را تو كد انجام ميده . چند جز رو يكي ميكنه

nino

مدیر بازنشسته
تولبار drawing
از شكل هر كدوم كارشون معلومه
مستطيل كه شما روش كليك ميكنيد و اعداد مورد نظرتون رو به صورت مثلا 4,5 وارد مي كنيد .
مداد كه خطوط راست ميكشه ولي اگر در امتداد محورها رسم كنيد به همان رنگ در مياد . اندازه خط مورد نظر هم مي تونيد وارد كنيد
دايره هم كه شعاع وارد مي كنيد .
قوس هم ابتدا دو منقطه ابتدا و انتها قوس رو مي كشيد بعد نقط وسط كه اين هم مي توانيد اعدا مورد نظر رو هم وارد كنيد .
مثلث كه نماينده چند ضلعي هاست با وارد كردن عدد چند ضلعي به همون تبديل ميشه البته بايد شعاع دايره محيطي رو بديد .
آخري هم كه ترسيم خطوط دست آزاد هست كه بعضي جا ها به درد مي خوره .

nino

مدیر بازنشسته
تولبار edit
اين تولبار از مهمترين تولبارهاست چون كار 3d كردن برعهده اين تولبار هست
دقيقا شكل هر ايكون كارآيي اون رو نشون ميده
آيكون pull push كه فلش روبه بالا داره كار حجم دادن به سطح رو انجام ميده . هر سطحي رو كه با ابزار draw كشيده باشيد به اين وسيله ارتفاع ميديد . براي ارتفاع هم مي تونيد عدد مورد نظرتون رو وارد كنيد
آيكون move /copy كه 4 فلش در جهات مختلفه ميتونيد هر object رو جابه حا يا كپي كنيد . البته بهتر قبلش اون شي رو انتخاب كنيد بعد با اين دستور جابه جاش كنيد . براي كپي هم بايد ctrl رو نگهداريد تا كپي كنه
folow me كه براي تغيير در احجام به كار ميره
rotatr كه ميتونيد ججم و سطح و خط رو بچرخانيد و اگر ميخوايد كل حجم رو بچرخانيد بايد كل حجم رو انتخاب كنيد .
دو آيكون آخر يكي همون offset كد هست دومي هم scale كه هر جيزي رو ميتونيد مقياسشو تغيير بديد .

nino

مدیر بازنشسته
تولبار camera
اين تولبار شامل دستوراتي براي zoom و حركت در فضاي 3 بعدي و جابه جايي در صفحه است
ايكون دست براي حركت صفحه دو بعدي به كار ميره .
orbit براي حركت و چرخيدن در فضاي 3 بعدي و البته با كليك وسط موس هم اجرا ميشه
بقيه آيكونها مخصوص zoom هستند كه البته بيشتر براي زماني كه شما فايل رو به عكس تبديل ميكنيد به درد ميخورند

memar

عضو جدید
vknv

vknv

چه جوری میتونم تو اسکچ آپ رندر بگیرم .. نداره اصلاً:surprised:

jey_jey

عضو جدید
سلام دوست عزيز من چند وقته دنباله sketchup6 كرك شده ميگردم لطفا اگه داري برام بزار يا اگه ادرسي داري بگو بخرم دمت گرم

nino

مدیر بازنشسته
سلام دوست عزيز من چند وقته دنباله sketchup6 كرك شده ميگردم لطفا اگه داري برام بزار يا اگه ادرسي داري بگو بخرم دمت گرم

سلام عزيزم من خودم از دانشگاهمون خريدم ولي فكر مي كنم تو انقلاب پيدا كني يا شايد از يك پلاتي . دانشگاهتون نداره ؟

nino

مدیر بازنشسته
اين در جواب پست in my mind عزيز

اولا براي رندر گرفتن با فورمت jpg در قسمت فايل export ------ 2d grafic بعد پنجره اي كه باز ميشه export type رو jpg انتخاب مي كنيم .

in my mind

عضو جدید
خیلی ممنون نینو جان
میدونم درگیر پروژه هات هستی ، اما اگه وقت کردی بگو چه طوری میشه از فایل های sk ، پلان و مقطع استخراج کرد .
اصلاً راهی داره ؟

in my mind

عضو جدید
نینو جان خودم پیداش کردم;)
باید از منوی tool گزینه section plane رو انتخاب کنیم :smile:

• Like
واکنش ها: nino

nino

مدیر بازنشسته
نینو جان خودم پیداش کردم;)
باید از منوی tool گزینه section plane رو انتخاب کنیم :smile:
سلام عزيزم كاملا درسته
ببخشيد من ديشب وقت نكردم توضيح بدم :redface:

اين تولبار section هست كه هم ميشه پلان گرفت و هم مقطع .
با انتخاب صفحه مورد نظر با دستور move صفحه رو جلو و عقب و بالا و پايين مي كنيم ;)

jey_jey

عضو جدید
سلام عزيزم من خودم از دانشگاهمون خريدم ولي فكر مي كنم تو انقلاب پيدا كني يا شايد از يك پلاتي . دانشگاهتون نداره ؟
سلام ممنون از راهنماييت تونستم دانلودش كنم . ;)
تا حالا با v-rey براي esketch up رندر گرفتي ببيني چجوري ميشه اگر نگرفتي حتما امتحان كن حاشو مي بري

al_javad_fr

عضو جدید
تدوین

تدوین

سلام به همه ی اهالی...
میشه یکی به من بگه که آیا توی sketch up امکان تهیه ی فیلم از قسمت های داخلی بنا هست یا نه؟
ممنونم

nino

مدیر بازنشسته
سلام به همه ی اهالی...
میشه یکی به من بگه که آیا توی sketch up امکان تهیه ی فیلم از قسمت های داخلی بنا هست یا نه؟
ممنونم

سلام عزيزم خوش اومدي . فكر ميكنم بشه يعني ميتوني دوربين رو مثلا از پنجره ببري داخل البته خودم تاحالا داخل نبردم دور بنا چرخوندم .

in my mind

عضو جدید
شما میتونید از مراحل بازدیدتون ( چه داخلی، چه خارجی ) سکانس تهیه کنید و بعد از اونها خروجی انیمیشن بگیرید .;)

nino

مدیر بازنشسته
sand box
توپوگرافي در sku
window-----> preferences-------->Extentions--------> sand box
گزينه sand box رو تيك ميزنيد بعد ok

بعد توپوگرافي رو مثل شكل زير ميكشيد​

بعد هر خط توپوگرافي رو به ارتفاع مشخصش ميبريد​

در نهايت ابتدا همه را select كرده و روي اولين آيكون تولبار كليك كنيد​

اين هم توپوگرافي شما​

nightowl

عضو جدید
درخواست برنامه sku6

درخواست برنامه sku6

;)SALAM NINO JAN
ميشه لطف كني لينك دانلود برنامه sku6+crack بهم بدي ..
من برنامشو پيدا كردم اما لينكش خراب بود نتونس دانلود كنم :(
اگه اين كارو بكني .لطف بزرگي كردي ..;);)

morteza79

عضو جدید
سلام
میتونین از اینجا دانلودش کنین

http://rapidshare.com/files/58457454/Google.SketchUp.Pro.v6.0.1099.Up_By_PD_Boys.rar

password: www.persiadownload.com

راستی نوشین جان ما منتظر بقیه ی اموزشها هستیما;)
archi_arch عزیز ممنون از اینکه لینک دانلود را قرار دادی. ولی من بعد از اینکه دانلود کردم نتونستم extract کنمش آخه password رو قبول نمی کنه. ممنون می شوم اگر راهنماییم کنی.

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها SKU 6 رو از کجا باید دانلود کنم؟؟
از رپید شیر و گوگل که نتونستم...:w24:

nassim

عضو جدید
سلام و ممنون ازآموزشت، به نظر میاد از همه چیز اطلاعاتی داری میتونی در مورد سازه هوشمند به من کمک کنی که چه منابعی رو میتونم بخونم؟

fanoooos

عضو جدید
به نام یار
این نرم افزار می تونم بگم که عالی تر ، سریعتر و دقیق تر و هندسی ترو ، معماری تر از 3dmax و همچنین آسانتر از آن است