اشتباه مسئولان عربستانی در اعلام عید فطر

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اشتباه هیئت اختر شناسی شهر جده در رویت هلال ماه شوال و اعلام روز سه شنبه به عنوان عید سعید فطر سبب شد تا دولت عربستان متعهد شود کفاره یک میلیارد و ششصد میلیون ریالی( ریال عربستان)مردم را پرداخت کند.

گزارش واحد مرکزی خبر حاکیست، هیئت اختر شناسی شهر جده اعلام کرد: این هیئت به جای رویت هلال ماه شوال به اشتباه زحل را رویت کرده بود و مردم عربستان با رویت زحل افطار کردند.

منابع وابسته به این هیئت اعلام کردند: در چنین وقتی از سال زحل در آسمان برخی مناطق عربستان با چشم غیر مسلح دیده می شود حال آنکه به گواه اخترشناسان عرب شب سه شنبه رویت هلال ماه شوال در عربستان ممکن نبود و به نظر می رسد دیدن زحل سبب بروز این اشتباه شده است.

هم زمان با اعتراف عربستان مبنی بر اینکه اعلام روز سه شنبه به عنوان روز عید فطر اشتباه بوده است دارالفتوای مصر روز سه شنبه را عید فطر دانست و اعلام کرد: تشخیص این هیئت صددرصد درست بوده است زیرا از راههای شرعی در دو منطقه سوهاج و توشکی رویت هلال در غروب دوشنبه اثبات شده بود.

دکتر اشرف فهمی مشاور مفتی جمهوری مصر و مسئول پیگیری رویت هلال ماههای قمری در این کشور گفت: " دو کمیته از کمیته های دارالفتوا در توشکی و سوهاج هلال ماه شوال را با چشمان غیر مسلح دیده اند و صحت رویت هلال برای دارالفتوا صددرصدی است".

هم زمان با اظهارات مشاور مفتی مصر، دکتر حاتم عوده رئیس مرکز ملی مطالعات ژئوفیزیک و ستاره شناسی این کشور عقیده دیگری دارد.

وی می گوید: "بر اساس محاسبات دقیق این مرکز رویت هلال ماه شوال در شب سه شنبه ناممکن بود و روز چهارشنبه سی و یکم اوت عید سعید فطر بوده است".

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اونا یک بار اشتباه کردن ما هر بار
وقتی اونا این دفعه رو اشتباه کردن یعنی این دفعه ما درست اعلام کردیم:دی

سابقه اشتباهات اونها بیش از اینهاست، در پست بعدی خبرشو قرار میدم.

ضمن اینکه ایران قوی ترین تیم استهلال رو داره بین کشورهای اسلامی...

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پشت پرده زمان اعلام عید فطر در عربستان چیست؟

طی سالهای گذشته وجود اختلاف های جدی در استهلال ماه های رمضان و شوال موجب شده تا در میان مردم این مسئله به طور جدی مطرح شود که پشت پرده تفاوت های یک روزه میان ایران و عربستان بر سر اعلام آغاز ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر چیست، آیا این تفاوت ها به اختلاف معیار بر می گردد، یا که نه مسئله دیگری مطرح است؟

به گزارش «تابناک»، در پاسخ به این پرسش باید گفت که اگر چه اختلاف معیار در ایران و عربستان برای محاسبه تعیین اول و آخر ماه مبارک رمضان وجود دارد اما همه چیز به اختلاف معیار‌ها ختم نمی‌شود. در سال‌های اخیر شاهد اتفاقات عجیب و شوكه‌كننده‌ای در اعلام آغاز ماه‌های مهم قمری از سوی كشور‌های اسلامی‌ به ویژه عربستان سعودی بوده‌ایم كه مراسم حج، زمان عید قربان و عید فطر را كاملا تحت تأثیر خود قرار داده است. گاهی این اتفاقات نادر سبب پیدایش اختلاف دو روزه، در تقویم ایران و عربستان شده است.

بنابر این گزارش، در آستانه حلول ذیحجة‌الحرام 1425/1384 در حالی كه غروب روز دوشنبه دهم نوامبر 2005 ماه در مكه سه دقیقه قبل از خورشید غروب می‌كرد و بنابراین طبق تقویم رسمی‌ عربستان سعودی فردای آن روز آخرین روز ذیقعده اعلام شده بود، ناگهان شورای عالی قضایی عربستان سعودی ـ که مهم‌ترین مرجع اسلامی و تصمیم گیری در این زمینه در کشورهای سنی مذهب است ـ با تغییر موضع قبلی خود اعلام كرد؛ با توجه به این كه هلال ذیحجه در غروب روز دوشنبه توسط چند شخص مورد اعتماد رویت شده است، سه‌شنبه آغار ماه ذیحجه خواهد بود!

این در حالی است كه با استفاده از محاسبات ساده نجومی ‌این گزارش نامعتبر به راحتی رد می ‌شد، زیرا در گزارش این افراد آمده بود كه هلال را پس از ادای نماز مغرب و حدود بیست دقیقه پس از غروب خورشید به راحتی دیده‌اند، ولی محاسبات نجومی ‌به روشنی نشان می‌هد كه در آن زمان ماه زیر افق بوده و لذا رویت آن محال بوده است.

بلافاصله پس از اعلام این تغییر عجیب در تقویم رسمی ‌عربستان و به دنبال آن تغییر در مراسم حج، كارشناسان، منجمان و صاحب نظران كشور‌های عربی و اسلامی‌ مراتب اعتراض شدید و تعجب خود را از این اقدام عربستان اعلام داشتند و این خبر در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای پیدا كرد.

در همین باره، «مهندس محمد شوكت عوده» نایب رئیس كمیته هلال و تقویم اتحاد عربی علوم فضا و نجوم، ضمن محكوم كردن این اقدام عربستان، از مسئولین كشور‌های اسلامی‌ خواست ماه ذیحجه را با تكیه بر گزارش‌ های صحیح رویت هلال آغاز كنند و به چنین ادعاهای جاهلانه‌ای اعتنا نكنند.

از دیگر اقدامات عجیب عربستان سعودی فراخواندن مسلمانان این كشور برای استهلال ماه رمضان 1427/1386 در غروب روز 28 شعبان بود! در حالی كه محاسبات نجومی ‌یك بار دیگر وجود ماه را در آسمان پس از غروب خورشید رد می‌كرد. آیكوپ (المشروع الاسلامی‌ لرصد الاهلة ـ پروژه اسلامی‌رویت هلال) در این باره می‌گوید: «این مایه شرمساری است كه عربستان سعودی از مردم بخواهد به دنبال هلال بگردند، در حالی كه ماه در آسمان وجود ندارد و قبل از خورشید غروب كرده است.»!

علاوه بر این تصمیم مشابهی در آستانه حلول ذیحجه 1428/1387 گرفته شد و باز هم شاهد تغییر ناگهانی زمان مراسم حج و عید قربان بودیم. به دنبال چنین اتفاق شگفت انگیزی در آغاز ذیحجه 1428، در پایان این ماه شاهد یكی از شاهكار‌های تاریخی در تقویم برخی كشور‌های عربی از جمله عربستان سعودی بودیم؛ ظهور یك ماه 31 روزه در تقویم كشور‌های عربی! در حالی که طول دقیق یک ماه کامل قمری 29 روز و 12 ساعت و 56 دقیقه است.

به دلیل اشتباه در اعلام آغاز ذیحجه از سوی برخی از كشورهای عربی، این كشورها مجبور شدند در اعلامیه‌ های رسمی‌جداگانه‌ای پنجشنبه دهم نوامبر را روز اول محرم ـ كه در این كشورها تعطیلی رسمی ‌روز آغاز سال قمری است ـ اعلام كنند.

بنابراین مشاهده می کنیم درحالی که در بسیاری از کشورهای اهل سنت بر رویت هلال ماه با چشم غیر مسلح تاکید دارند عربستان از قوانین متفاوتی در این خصوص پیروی می کند که می توان مهمترین علت تفاوت یک و یا دو روزه اولین روز ماه رمضان و شوال بین ایران و عربستان عنوان کرد.

این کشور با تدوین تقویمی سراسری با نام «ام القرا» روزها و ماه های سال را متفاوت از دیگر کشورها تدوین می کند به طوری که با استناد به شواهد خود و بر اساس شهرت به عدالت روزهای اول هر ماه را در تقویم خود می گنجاند. اما در این میان به اعتراف بسیاری از رصدنگاران جهان اسلام، از جمله «محمد سلطان‌الكتابی» رصدگر معروف مصری و رصدگران خبره ایرانی كه صاحب مهمترین ركورد‌های جهانی رویت هلال هستند، تحولی در دنیای رویت هلال به پا كرده‌اند. به خصوص در سال‌های اخیر با انجام پروژه‌های موفق رویت هلال در روز در حال پرده برداشتن از راز و رمز‌های رویت هلال و نزدیك شدن به مرزهای رویت هلال با ابزار‌های قدرتمند هستند.

گزارش کاملی در این باره را اینجا بخوانید

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
والا من امسال روزی که اعلام شد اول ماه رمضونه با چشم کاملا غیر مسلح ماه رو تو آسمون دیدم.....موندم چه جوری شب قبلش با چشم مسلح دیده نشده...............:surprised::eek::surprised:
روزش دیدن یا شب قبلش؟

ما که ندیدیم!

Farez 132

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اشتباه مسئولان عربستانی در اعلام عید فطر

اشتباه هیئت اختر شناسی شهر جده در رویت هلال ماه شوال و اعلام روز سه شنبه به عنوان عید سعید فطر سبب شد تا دولت عربستان متعهد شود کفاره یک میلیارد و ششصد میلیون ریالی( ریال عربستان)مردم را پرداخت کند.

".
باز هم اینقدر مرد هستند که کفاره همه رو به گردن گرفتند . اگه این اتفاق تو ایران میوفتاد کسی صداش در میومد؟؟؟؟؟؟؟

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تو آینه رفتم دیدم:دی

یعنی توی روز ماهو دیدین یا شب قبل از اولین روز ماه رمضان؟

:biggrin::biggrin:....شما یه وقت خدای نکرده کمبود اعتماد به نفس پیدا نکنی...........:eek:

توی روز؟؟؟؟اونم با چشم غیر مسلح؟؟؟؟ عجبا.............
نه برادر جان شب قبل از اولین روزی که ماه رمضان اعلام شد ماهی دیدم به چه بزرگی.............:cool:

mfmechanics

کاربر بیش فعال
خب اگه درستش این بوده که عید اونا باید چهارشنبه میشد، پس عید ما هم اشتباه شده چونکه ما از اونا یه روز دیرتر شروع کردیم و اگه اونا باید چهارشنبه عید می کردن، پس مام باید پنجشنبه عید می کردیم. پس عید ما هم اشتباه شده.......

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
در کل وقتی فریردریش گاوس 200 سال قبل میتونه گذر یک سیاره رو بعد از 76 سال محاسبه کنه پس امروز هم میشه با حساب کتاب ریاضی برا 50 سال بعد تخمین زد که عید فطر 50 سال بعد هم چه روزیه
البته نه اشتباه گفتم تخمین زد نه دقیقا ثابت کرد.

من این مورد رو قبول نمی تونم بکنم.که حتما باید با چشم دید شاید ابر و گرد و غبار باشه بالاخره هدف اول ماه هست ممکنه شما جایی باشی که صد سال سیاه ماه رو نبینی.ولی محاسبه اصولی ترین و دقیق ترین راه هست.

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اگه درستش این بوده که عید اونا باید چهارشنبه میشد، پس عید ما هم اشتباه شده چونکه ما از اونا یه روز دیرتر شروع کردیم و اگه اونا باید چهارشنبه عید می کردن، پس مام باید پنجشنبه عید می کردیم. پس عید ما هم اشتباه شده.......

بابام بی خیال تو روز عید هم شک داشته باشم ولی مطمئنم که یه روز دیر روزه گرفتیم.
روز اول ماه رمضان به ادعای ایران، هلال بود اونم به گندگی 2 روز! روز اول که خیلی سخت با چشم دیده بشه.

kian ahmadi

عضو جدید
من موندم الان با اين همه تكنولوژي و وسيله به سختي و با اختلاف ماه را رويت مي كنند 1400 سال پيش مردم چيكار مي كردند؟:surprised:

Sarp

مدیر بازنشسته
30 و چند ساله اذانهامون اختلاف 5 - 6 دیقه ای دارند مگه کسی جیکش دراومده ؟

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من هم با محاسبات نجومی به راحتی میشه روز اول شوال را اعلام کرد - همانطور که دربسیاری از کشور ها روز اول رمضان و آخر آن از قبل در تقویم مشخص شده است و نیاز به این حرف ها نیست
بعلاوه من هم معتقدم که امروز روز اول رمضان یک روز دیر اعلام شد چون با توجه به وضعیت ماه در روز اول به نظر می رسید که هلال مربوط به روز دوم باشد
در ضمن شما منبع خبر رو ذکر نکردید .

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز

Pari-2719

عضو جدید
کاربر ممتاز
از این دس به اون دس[/QUOTE]

واقعا هم همینه .... فقط بیچاره مردم

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما فرض رو بر این گرفتید که روز اول اعلامی توسط اونها درست بوده باشه، شاید اون هم اشتباه بوده و یک روز زودتر شروع کردند که نتیجش شده این و باید همزمان شروع میکردیم و تمام میکردیم...

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
اذان گویا با اذان رادیو در هر شهر اختلاف چن دیقه ای داره

دقیقا ....
در شهری که من دانشجور هستم همین اتفاق رو خودم دیدم ...رفتم پرسیدم از امام جماعت میگه این اختلاف بین رهبر و یکی از اعضای مجلس خبرگانه ...
تلفن گویا رو رهبر مشخص میکنه
مسجد رو یکی از اعضای مجلس خبرگان به نام شفیعی

واقعا متاسفم

• Like
واکنش ها: Sarp

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
شما فرض رو بر این گرفتید که روز اول اعلامی توسط اونها درست بوده باشه، شاید اون هم اشتباه بوده و یک روز زودتر شروع کردند که نتیجش شده این و باید همزمان شروع میکردیم و تمام میکردیم...

راحت با یه فرض گرفتن بحث تموم میشه ....تا به کی فرض کنیم

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا ....
در شهری که من دانشجور هستم همین اتفاق رو خودم دیدم ...رفتم پرسیدم از امام جماعت میگه این اختلاف بین رهبر و یکی از اعضای مجلس خبرگانه ...
تلفن گویا رو رهبر مشخص میکنه
مسجد رو یکی از اعضای مجلس خبرگان به نام شفیعی

واقعا متاسفم

جالبه این رو الان می شنفم!
با این حساب نماز خوندن بعد اذان کمی اشکال داره و باید یه نیم ساعتی صبر کرد! خدا رو شکر که نماز اول وقت خون نیستیم!

از این دس به اون دس

واقعا هم همینه .... فقط بیچاره مردم

یعنی خیلی جالبه درستش اینه که کفاره هرکی برسه دست خودش!
البته اینکه مال پولدارا میرسه به فقیرا قبول
مال قشر متوسط هم میرسه دست خودش دیگه
یعنی هم روزه بخور هم پول بگیر!
البته اگه کفارش به دست خودمون می رسید.
حالا این پول کفاره رو از کجا میارن؟

نه منظورم بعد از پيامبر و امامان بود.

خوب اون و بگم بحث میشه سی یا سی

بردوک 90

اخراجی موقت
الان که چی؟ اینهمه ما نصف و نیمه اروزه میگیریم و عید علام میکنیم یه بار هم اونا.چقدر خوشحال شدی که این خبرو شنیدی مهندس؟

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راحت با یه فرض گرفتن بحث تموم میشه ....تا به کی فرض کنیم
چه ربطی داشت؟!!!!!!!!!!
اوشون استدلال کرده بوده من فرض استدلالشو گفتم!!!

طبق قوانین شرع، اگر حاکم اسلامی عید رو اشتباه اعلام کنه مسئولیتش با خودشه و مردمی که از اون تبعیت می کنند و اطلاعی ندارند مسئولیتی ندارند، حالا اگر عید ما هم اشتباه اعلام شده باشه مسئولیتش با ما نیست، با کسانی است که اعلام می کنند.

و تا وقتی هم که ما (مای نوعی منظورمه) تخصص و تجهیزاتی برای استهلال ماه نداریم، باید به حرف اون کسانی که این کاره اند اکتفا و اعتماد کنیم، مگر اینکه خودمونو همه چی دان بدونیم و تز منجمی و حکم شرعی صادر کنیم از خودمون!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الان که چی؟ اینهمه ما نصف و نیمه اروزه میگیریم و عید علام میکنیم یه بار هم اونا.چقدر خوشحال شدی که این خبرو شنیدی مهندس؟
الآن که هیچی
جهت افزایش اطلاعات عمومیتون بخونید، که دفعه بعد وقتی عربستان عید اعلام کرد بر اساس اون قضاوت نکنید. نکنه تو خوشحال شدی که فکر کردی منم خوشحال شدم؟!!!!!!

در ضمن با دقت بخونید اونا بیشتر از یه بار سوتی دادن:دی

تیم استهلال دفتر رهبری پیشرفته ترین تیم استهلالو تو خاور میانه داره...