اشتباهات کنکور ارشد 88

farhad_mech

عضو جدید
سلام دوستان
من تصمیم گرفتم سوال هایی رو که در کنکور امسال به نظرم اشتباه بودند در این تاپیک با ذکر دلیل بیان کنم،البته هنوز جواب هام رو کامل نکردم و تا آخر امشب اون هایی رو که به نظرم غلط داشتند و قابل اعتراض هستند رو قرار می دم،از شما دوستان عزیز که امسال شرکت کردید هم خواهشمندم سوالهایی رو که به نظرتون غلط داشتند تا جای ممکن با دلیلش بیان کنید تا با هم تبادل نظر کنیم تا اگر به نظر قطعی رسیدیم اعتراض خودمون رو به سازمان بفرستیم.:)

farhad_mech

عضو جدید
ُسوال 78 جامدات دفترچه A:

پیوست ها

• 78.JPG
    78.JPG
    24.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 78a.jpg
    78a.jpg
    38.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

farhad_mech

عضو جدید
سوال 109 کنترل دفترچه A:

پیوست ها

• 109.jpg
    109.jpg
    43.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 109a.jpg
    109a.jpg
    25.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

oliverk

عضو جدید
dar morede soale moghavemat bahat movafegham.manam haminjuri ke to hal kardi hal kardam.vali soale kontorol,soale kontorole sale 86 bud.einan hamono dade bodan .sale 86 ham hamun javabo zade bodan .fekr nakonam soal eshtebah bashe.ye soale thermo ke darbareye bazgasht napaziri bood ham fekr konam eshtebast.

امیر جامدات

عضو جدید
ُسوال 78 جامدات دفترچه A:
داداش گلم این سوال یکی از بهترین و زیرکانه ترین سوالات طرح شده تو بحث ستون هاست.
اول از همه باید تشخیص داد که تو هر حالت تو کدوم صفحه خم میشه.
دو حالت داره.1.اگه با ممان کوچیکتر حساب کنی تو صفحه ای خم میشه که به تکیه گاه برخورد میکنه که همونیه که تو به دست اوردی یعنی ضریب 2
حالت 2.اگه با ممان بزرگتر حساب کنی تو صفحه ای خم میشه که به تکیه گاه ها نمیخوره پس جواب این حالت با ضریب 8/9 به دست میاد(یعنی طول معادلش 2Lمیشه)
بار بحرانی کوچکترین مقدار بین این 2 عدده که میشه 8/9
اگه بازم مجاب نشدی میتونی یه نگاهی به مثال 11-1 کتاب جانستون(صفحه 448)بندازی

behrooz_313

عضو جدید
ساخت

ساخت

با سلام به نظر من سوال 119 میشه 4 محوره
وسوال 122 میشه2/&3

vahid_kamali

عضو جدید
بچه ها نظرتون درباره سوال 90 (اجزا)چیه؟به نظر من هیچوقت 3 معیار تنش محوری وترسکا و فن میزز هیچوقت به یک جواب یکسان نمیرسند.
به نظر من جواب گزینه 2 میشه.

yapoo

عضو جدید
بچه ها نظرتون درباره سوال 90 (اجزا)چیه؟به نظر من هیچوقت 3 معیار تنش محوری وترسکا و فن میزز هیچوقت به یک جواب یکسان نمیرسند.

استدلالت درست نیست دوست عزیز منم 2رو زدم ولی اینکه سه معیار هیچ وقت نتیجه یکسان ندارن غلطه.یه سوال از کنکورای گذشته که سالش یادم نمیاد دقیقا همین حالتو داره که سه معیار یه جواب دارن

farhad_mech

عضو جدید
من هم با yapoo موافقم اینکه "3 معیار تنش محوری وترسکا و فن میزز هیچوقت به یک جواب یکسان نمیرسند." به هیچوجه منطقی نیست،اگر تنش شعاعی را صفر بگیری و از سه تئوری استفاده کنی میبینی که هرسه به یک مقدار ضریب اطمینان میرسند.

mahdi_aryayi

عضو جدید
در مورد سوال 109 کنترل من با آقا فرهاد موافقم اون سوال غلطه...
دوستی هم که فرمودند این سوال در سال 86 تکرار شده باید عرض کنم در سال 86 صورت سوال همین بود اما گزینه ها فرق داشت اون موقع تو گزینه ها عدد 3 بود که همون هم جواب درست بود نه 3-

reynolds_nike

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از اینکه نظرتون رو گفتید
ولی دلیلی که گفتین رو من متوجه نشدم.لطفا بیشتر توضیح بدین.

vahid2955

عضو جدید
ممنون از اینکه نظرتون رو گفتید
ولی دلیلی که گفتین رو من متوجه نشدم.لطفا بیشتر توضیح بدین.

با سلام
سوال 109 کنترل که غلطه چون تو صورت سوال سوتی داده و گفته p>0 ولی تو کلید جواب درست رو 3 - گفته!!!!
سوال 98 ارتعاشات درسته این سوالو استاد ما داده بود!!!!!
در ضمن تمام سوالای کنترلو دکتر غفاری داده بود که استاد ماس!!!!!!

سوال 101 به نظر شما غلط نیست؟چون گزینه صحیح رو گفته « به ازای وروذی w2 درجه ازادی 1 است» این جمله کاملا غلط است چون درجه ازادی اصلا به ورودی ربطی نداره به نظر من این مکانیزم حتما قفل میکنه،البته این گزینه اصلا نباید مطرح میشد چون جوب به شدت به طول میله 2 بستگی داره!!!!!!!
سوال 90 طراحی درسته چون در مخزن کروی هر دو تنش با هم برابرند و در ربع اول و سوم میتوان از معیاد تنش عمودی استفاده کرد.

سوال 67 رو کسی درست جواب داده؟من زده بودم انتقال حرارت زیاد میشه هنوز نفهمیدم چرا کم میشه!!

shabyshaby

عضو جدید
اینو حتمآ بخونید و نظر بدین:
دوستان در مورد سوال 98 ارتعاشات من فکر می کنم دارد-ندارد درست باشه...(تو کلید سوالات دارد-دارد رو درست در نظر گرفته) دلیلش :
در اینکه زاویه آلفا تاثیر دارد بحثی نیست، اما در مورد تاثیر سرعت زاویه ای باید بگم که اساسآ "نیروی گریز از مرکز وجود خارجی ندارد" بنابراین با افزایش یا کاهش w (سرعت زاویه ای) هیچ نیروی خارجی جدیدی به جسم وارد نمی شود، وباز هم تنها نیروی خارجی وارد نیروی فنر خواهد بود که تاثیری روی فرکانس طبیعی ندارد، مشابه این تست در آزمون سراسری سال 83 مطرح شده است، و جالب اینجاست که پاسخ صحیح برای فرکانس طبیعی رادیکال k/m بوده است.( یعنی سرعت زاویه ای دوران بی تاثیر است.)

bsh_mech

عضو جدید
این هم راه حل 2 تا سوالی که فکر کنم غلطه
سوال 90
سوال 75

پیوست ها

• 01.jpg
    01.jpg
    11.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 02.jpg
    02.jpg
    19.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

bsh_mech

عضو جدید
این هم سوالی که بعضیا فکر میکردند غلطه
واقعا سوال زیرکانه ایی بود
سوال 78

پیوست ها

• 03.jpg
    03.jpg
    15.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

bsh_mech

عضو جدید
در مورد سوال 119 تنها منبعی که پیدا کردم کتابی از نشر طراح بود
که بر مبنای این کتاب گزینه 3 صحیح است
اما به نظر خودم و گرفتن کمک ار بعضی قسمت های این کتاب گزینه 2 باید صحیح باشد

پیوست ها

• 04.jpg
    04.jpg
    11.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

bsh_mech

عضو جدید
درمورد سوال 122 باید دقت کرد که سوال اختلاف ارتفاع دو قله برآمدگی را میخواهد
که همان گزینه 4 صحیح است

آخرین ویرایش:

bsh_mech

عضو جدید
در مورد سوال 113 :​
با دقت در این سوال به چند نکته میتوان پی برد​
1-[FONT=&quot] [/FONT]به مدل دستی یا ماشینی بودن برقو اصلا اشاره ای نشده​
2-[FONT=&quot] [/FONT]به جهت حرکت ( راستگرد یا چپ گرد ) دست اشاره ایی نشده​
3-[FONT=&quot] [/FONT]در گزینه 3, برقو مارپیچ با لبه مستقیم چه شکلی میتواند داشته باشد ( اگر منظور از لبه مستقیم زاویه براده صفر میباشد که این پارامتر در کلیه برقوها بوده و اگر صاف و مستقیم بودن لبه ها مد نظر باشد پس کلمه مارپیچ اینجا چکار میکند )​
و اما تحلیل سوال :​
سوراخ ته بسته است پس باید کاری کرد که برقو به پایین کشیده نشود​
در برقو کاری دستی چنانچه جهت حرکت دست و پیچش لبه های برنده برقو یکسان باشند برقو بطرف داخل سوراخ کشیده میشود​
بطور مثال : ( برقو مارپیچ راستگرد با جهت حرکت راستگرد , دست , و به همین ترتیب برقو مارپیچ چپ گرد با جهت حرکت چپ گرد , دست , باعث میشوند که برقو بطرف داخل سوراخ کشیده شده و با انتهای بسته سوراخ برخورد کند و امکان شکستن و یا گیر افتادن برقو وجود دارد )​
پس باید در برقو کاری دستی جهت حرکت دست و پیچش لبه های برنده برقو یکسان نباشند
در نتیجه هم گزینه 1 ( برقو مارپیچ چپ گرد در صورت راستگرد بودن حرکت دست ) و هم گزینه 2 (برقو مارپیچ راستگرد در صورت چپ گرد بودن حرکت دست ) میتوانند صحیح باشند​
به همین دلیل میبایست در متن سوال به جهت حرکت دست اشاره میشد​
حال که در متن سوال به جهت حرکت اشاره ایی نشده پس میتوان نتیجه گرفت که برقو کاری ماشینی بوده​
و برای این حالت ( برقو کاری ماشینی ) از هر سه مدل برقو میتوان استفاده نمود​
در نتیجه گزینه 4 صحیح است​

farhad_mech

عضو جدید
من معذرت می خوام! سوال 75 درسته!darkoob جان آبروی علمی مونو که بردی حداقل پیغام شخصی می ذاشتی کمتر تابلو شه!:)

آخرین ویرایش:

darkoob

عضو جدید
سوال 75 درسته . نكتش اينه كه طول تير 4l هست. ممان وسط ميشه wl^2

سوال 67 بنظر من غلط ترين گزينه بعنوان جواب داده شده و هيچ كدوم درست نيست.

keivantp

عضو جدید
ساخت و تولید

ساخت و تولید

سلام به همه دوستان
در مورد سوال 115 ساخت و تولید نظزتون چیه؟
واسه دفترچه a گفته گزینه 3 ولی باید 1 درست باشه. چون هر کدام از تکه ها مجزا و جدا از بقیه است، و اينکه در خشکه چینی پهلوی سنبه زاویه داره (1 درجه) تا فقط لبه اون با سنبه کناری در ارتباط باشه، بنابراین نمیشه موقعیت دهی از کنار داشت، پس هر تکه حداقل 2پین 1 پیچ. همچنین اگه مد نظر این باشه که موقعیت دهی به صورتی باشه که ا پین استفاده بشه و يک موقعیت هم از لبه سنبه کناری گرفته بشه پس دو گزسنه 2و 3 يکسان میشن.
؟؟؟؟

oliverk

عضو جدید
اینو حتمآ بخونید و نظر بدین:
دوستان در مورد سوال 98 ارتعاشات من فکر می کنم دارد-ندارد درست باشه...(تو کلید سوالات دارد-دارد رو درست در نظر گرفته) دلیلش :
در اینکه زاویه آلفا تاثیر دارد بحثی نیست، اما در مورد تاثیر سرعت زاویه ای باید بگم که اساسآ "نیروی گریز از مرکز وجود خارجی ندارد" بنابراین با افزایش یا کاهش w (سرعت زاویه ای) هیچ نیروی خارجی جدیدی به جسم وارد نمی شود، وباز هم تنها نیروی خارجی وارد نیروی فنر خواهد بود که تاثیری روی فرکانس طبیعی ندارد، مشابه این تست در آزمون سراسری سال 83 مطرح شده است، و جالب اینجاست که پاسخ صحیح برای فرکانس طبیعی رادیکال k/m بوده است.( یعنی سرعت زاویه ای دوران بی تاثیر است.)

منم موافقم.

ahmadkntu

کاربر فعال
سوال 67 درسته

سوال 67 درسته

چون گفته تعداد لوله ها 2 برابر میشه پس با ثابت بودن دبی سرعت در لوله ها نصف میشه بنابراین h نیز کاهش پیدا میکنه و در نتیجه با ثابت بودن سطح تبادل حرارتی مقدار انتقال حرارت کاهش پیدا می کنه.

ahmadkntu

کاربر فعال
سوال 98 بنظر من هم غلطه

سوال 98 بنظر من هم غلطه

این سوال در سال های قبل تکرار شده بود که اونجا گفته شده بود به w ربطی نداره اما مسلماً به الفا مرتبطه

در مورد سوال 109 کنترل سوال غلطه... چون خیلی ها از روش تستی رفتن و گزینه 2 حذف میشه

در مورد سوال90 هم چون در کره تنش ها برابرند لذا در نودار در ربع اول قرار می گیرن که لذا سه تئوری جواب یکسان میدهند

در مورد سوال 101 هم اگر به مکانیزم w2 بدید براحتی دیده میشه که 1 درجه آزادی هستش و سایر گزینه ها غلطه

در مورد سوال61 اگر کسی راه حلی داره بده

آخرین ویرایش:

farhad_mech

عضو جدید
این دو تا سوال رو بچه ها گفته بودند غلطه که به نظر من جواب سازمان درسته:
101 و 61:

پیوست ها

• scan.jpg
    scan.jpg
    48.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

darkoob

عضو جدید
دوست عزيز ahmadkntu

اين كه گفته سطح تبادل حرارت ثابت است و تعداد لوله ها دوبرابر شده نتيجه مي‌ده كه قطر نصف ميشه و براي عبور دادن همان دبي در لوله هاي دوبرابر و قطر نصف، سرعت نيز دوبرابر ميشه. hd/k هم كه ثابته و به سرعت ربطي نداره و h دوبرابر ميشه. اين تحليل منه و شايدم منظور سوال چيزه ديگه‌ايه.

oliverk

عضو جدید
من فکر می کنم جواب سوال 97 ایراد داره.چون فکر می کنم جواب به مان اینرسی j1 هم ربط داره.2 تا گزینه هست که که تو صورت 4k داره.من میگم اونی درسته که تو گزینه هاش j1 هم داره.سوال 109 هم که اشتباست.