استدلال عباس

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
قبول ندارم حرفتو شمامیگی اصلااختیاروجودنداره درصورتی که زندگی ماپرازاختیاراته که همین اخیتارات زندگی ماروشکل میده
من الان دارم آهنگ گوش میکنم حس خوبی دارم میتونم آهنگو عوض کنم ولی نمیکنم چون حسم خوبه این حس خوب مث پاداش کارخوبه
پس ماهم توزندگی حق انتخاب داریم که تشویق بشیم یاتنبیه

راس میگی یه اختیاراتی هم داریم ولی بدرد نمیخوره! اصل موضوع رو تغییر نمیده.

a.m.i.r 94

عضو جدید
قبول ندارم حرفتو شمامیگی اصلااختیاروجودنداره درصورتی که زندگی ماپرازاختیاراته که همین اخیتارات زندگی ماروشکل میده
من الان دارم آهنگ گوش میکنم حس خوبی دارم میتونم آهنگو عوض کنم ولی نمیکنم چون حسم خوبه این حس خوب مث پاداش کارخوبه
پس ماهم توزندگی حق انتخاب داریم که تشویق بشیم یاتنبیه
به نظر منم همش جبره هر کاری که ما می کنیم به خاطر احساساتیه که درون ما هستش.این احساسات رو ما شکل نمی دیم فقط داریمشون.حتی اگر بخواهیم احساساتمون رو تغییر هم بدیم باز یه حسی در درونمون هست که از این احساس راضی نیست واسه همین دوست داریم این احساس عوض بشه.نمی دونم رسوندم حرفمو یا نه

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
داشتم به اين فكر مي كردم اگر زندگي ما جبر هست
و مثلا خدا ما را مجبور كرده يك سري قوانين قبول كنيم و انها اجرا كنيم و زندگي ما اينطوري باشه
مثلا كشتار نكنيد
دروغ نگيد
خوب باشيد
خنده دار تر اينكه خدا به ما بگه كي راه برو كي بشين كي غذا بخور خب وقتي جبر باشه همش جبر ديگه!

پس چرا هنوز هستن كسايي كه غارت مي كنن كشتار مي كنند دروغ ميگن........در كل خوب نيستن
و چرا ما به راحتي گناه مي كنيم........
چرا راه ميريم غذا مي خوريم اموراتمون انجام ميديم ............در اين مواقع جبر نيست يا اسمش چيز ديگس؟!

وقتي انسان اسير خواسته هاي خودش ميشه وقتي انطور كه شايسته زندگي كردن زندگي نمي كنه وقتي زندگي به كام خودش تلخ مي كنه نبايد تقصير گردن ديگري بندازه
هرچند عادت انسانها همينه كه كلا تقصير گردن بقيه بندازن!

اختياراتي هم كه داريم به درد نمي خوره؟!
ديگه از اين بهتر راحت هر كاري دوست داريم مي كنيم تازه من اينجا بدها گفتم.........رشوه ربا دروغ گناه كي جلومونو گرفته؟

اين بدها گفتم كه خدا اگر مي خواست ميتونست همه وادار كنه اونطور كه اون مي خواد زندگي كنند

خوب ترين اختيار بقيش با شما!

يكم ديد تفكر باز كنيم!

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
داشتم به اين فكر مي كردم اگر زندگي ما جبر هست
و مثلا خدا ما را مجبور كرده يك سري قوانين قبول كنيم و انها اجرا كنيم و زندگي ما اينطوري باشه
مثلا كشتار نكنيد
دروغ نگيد
خوب باشيد
خنده دار تر اينكه خدا به ما بگه كي راه برو كي بشين كي غذا بخور خب وقتي جبر باشه همش جبر ديگه!

پس چرا هنوز هستن كسايي كه غارت مي كنن كشتار مي كنند دروغ ميگن........در كل خوب نيستن
و چرا ما به راحتي گناه مي كنيم........
چرا راه ميريم غذا مي خوريم اموراتمون انجام ميديم ............در اين مواقع جبر نيست يا اسمش چيز ديگس؟!

وقتي انسان اسير خواسته هاي خودش ميشه وقتي انطور كه شايسته زندگي كردن زندگي نمي كنه وقتي زندگي به كام خودش تلخ مي كنه نبايد تقصير گردن ديگري بندازه
هرچند عادت انسانها همينه كه كلا تقصير گردن بقيه بندازن!

اختياراتي هم كه داريم به درد نمي خوره؟!
ديگه از اين بهتر راحت هر كاري دوست داريم مي كنيم تازه من اينجا بدها گفتم.........رشوه ربا دروغ گناه كي جلومونو گرفته؟

اين بدها گفتم كه خدا اگر مي خواست ميتونست همه وادار كنه اونطور كه اون مي خواد زندگي كنند

خوب ترين اختيار بقيش با شما!

يكم ديد تفكر باز كنيم!

اختیارات انسان تابع جبری هست که باهاش آفریده شده. پس نمیشه گفت اختیار هست.
کاش اونجوری بود و خنده دار بود نه اینکه الان اینجوری هست و گریه دار واسه خیلیا

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
اختیارات انسان تابع جبری هست که باهاش آفریده شده. پس نمیشه گفت اختیار هست.

کاش اونجوری بود و خنده دار بود نه اینکه الان اینجوری هست و گریه دار واسه خیلیا

آفرین ، خوب شد از اختیار گفتی. این چه اختیاری هست که یکی تو سومالی بدنیا میاد یکی تو دانمارک؟ یکی فلجه یکی قدش بالای دومتر.
بنظرم اختیار معنایی نداره. بله اینکه من فردا برم سر کار یا نرم اختیار دست خودمه. ولی یه جبری وجود داره اونم اینه که اگه نرم سر کار گشنه میمونم! این چه اختیاریه؟

طبق اين پستتون تعريف شما از اختيار اشتباهه
ببخشيد مثلا همين جمله اخر يكبارگي بگيم چون خدا ما را افريده پس وظيفش بدون زحمت تلاش ما همه چيز برامون اماده كنه ميخواست خلق نكنه ديگه ما زحمت كار تلاش به خودمون نديم چه كاري بشينيم گوشه خونه همه چيز بر وفق مراد
در مورد ظاهر هم انسانها براي خودشون معيار مي تراشن كي خوشگله كي زشته اما خدا مخلوق زشت ندارد نبايد تفاوت در ظاهر اون هم طبق معيار هايي ساخته انسان جبر محسوب بشه
خب انسانها معيارشون عوض كنن.......اين ديگه مشكل خدا نيست

يكي ميگه من رنگ تيره مي پسندم يكي ميگه سفيد يكي ميگه كوتاه يكي ميگه بلند خوب اينطوري خدا بشينه از صبح تا شب به اينها گوش بده ديگه بعد دو روز بعدش بيان بگن نه دوست ندارم اين شكلي باشم يك شكل ديگه باشم:دي

به نظرم اول بايد هدف از خلق انسان در اين تاپيك معلوم بشه!

حقيقت افكار و مسير تفكر مردم در رابطه با هدف خلقت تلخ تر از اينه
مشكل ما اينه هدف نشناختيم و گمش كرديم

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبق اين پستتون تعريف شما از اختيار اشتباهه
ببخشيد مثلا همين جمله اخر يكبارگي بگيم چون خدا ما را افريده پس وظيفش بدون زحمت تلاش ما همه چيز برامون اماده كنه ميخواست خلق نكنه ديگه ما زحمت كار تلاش به خودمون نديم چه كاري بشينيم گوشه خونه همه چيز بر وفق مراد
در مورد ظاهر هم انسانها براي خودشون معيار مي تراشن كي خوشگله كي زشته اما خدا مخلوق زشت ندارد نبايد تفاوت در ظاهر اون هم طبق معيار هايي ساخته انسان جبر محسوب بشه
خب انسانها معيارشون عوض كنن.......اين ديگه مشكل خدا نيست

يكي ميگه من رنگ تيره مي پسندم يكي ميگه سفيد يكي ميگه كوتاه يكي ميگه بلند خوب اينطوري خدا بشينه از صبح تا شب به اينها گوش بده ديگه بعد دو روز بعدش بيان بگن نه دوست ندارم اين شكلي باشم يك شكل ديگه باشم:دي

به نظرم اول بايد هدف از خلق انسان در اين تاپيك معلوم بشه!

حقيقت افكار و مسير تفكر مردم در رابطه با هدف خلقت تلخ تر از اينه
مشكل ما اينه هدف نشناختيم و گمش كرديم
باحرفهای شماموافقم
متاسفانه همه مافراموش کردیم که تو این دنیاموندنی نیستیم.یکی شکرمیکنه وتلاش میکنه برای بهبوداوضاع ویکی هم مدام غرمیزنه .
کلی گفتم کسی به خودش نگیره:smile:

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست داشتن زوری!!:D

همه جااشو
اینایی که شما میگین همش توجیه هست!

الان شماداری جواب منومیدی دیگه میتونی جواب ندی!
یه لحظه چشماتوببند تودلت بگو جوابشو بدم یاندم؟!قطعاخداتوی تصمیمتو دخالتی نداره.پس جبرمطلق چرته
همه ماعادت کردیم بدبختیامونو به سرنوشت ربط بدیم.خودمم اینجوریم

EECi

مدیر بازنشسته
زنگ دینی بود، ساعت آخر بود. بچه ها هم کلافه و خسته بودند. معلم دینی داشت در مورد خدا میگفت. عباس ساکت سرجاش نشسته بود و با بی حوصلگی سرشو بالا نگه داشته بود. عباس گنده ترین شاگرد کلاس بود ولی آروم و بی آزار بود، بچه با مرامی بود اما بعضی وقتها هم قاتی میکرد و شوخی های ناجور میکرد. اون روز همینطور که معلم در حال صحبت بود ناگهان عباس از جاش بلند شد و با دست محکم زد تو سر جلوییش طوریکه صداش تو کل کلاس پیچید. بچه ها همه برگشتند و عقب رو نگاه کردند که ببینند صدای چی بود. پسر بیچاره از درد سرش رو با دست مالش می داد. معلم با عصبانیت داد زد، چرا اینکار رو کردی. پاشو بیا بیرون ببینم. عباس با خونسردی خاصی کیف و کتابش رو برداشت گفت آقای دبیر شما که معلم این کلاس هستین تحمل یه بی نظمی جزیی رو تو کلاستون ندارید، تحمل زورگویی رو ندارید. پس چطور این خدایی که شما ازش میگین اینهمه ظلم و ستم رو میبینه، اینهمه کشتار و بی عدالتی رو میبینه، مرگ و میر بچه های بیگناه رو میبینه، فقر و تنگدستی رو میبینه ولی کاری نمیکنه؟ یعنی این خدا از یه معلم دینی کمتره؟ در حالیکه بغضی تو صداش بود گفت نه آقای دبیر خدا وجود نداره. خدا اگه وجود داشت ما هر شب گشنه نمی خوابیدیم. اینجور چیزا همش کشکه.

بعد خوندن نظرات همه ، منم نظر خودم رو میگم

جبر در حقیقت قانون طبیعت هست . همون معادلات ریاضی و منطقی حاکم بر دنیا .
اختیار هم تعقل و استفاده مفید از این فرمول ها

خیلی ساده است ! انسان اختیار داره که از عقل خودش استفاده کنه که به بهترین شکل از جبر حاکم بر طبیعت به نفع خودش استفاده کنه یا نه

کشوری در افریقای مرکزی رو فرض کنید که قحطی زده هست . اگه انسان های بومی اونجا از جبر دنیا استفاده کنن و زندگی خودشون رو بسازند دیگه شاهد گرسنگی و جنگ و... نخواهند بود

کودکی عقب مونده به دنیا میاد ، علتش بر میگرده به مشکل ژنتیکی یا تغذیه مادر و... هیچ جبر به اون معنی که دوستان در ذهن دارن وجود نداره . همش اختیار محضه !

کودکی در فقر مطلق بوجود میاد ، علتش نادانی پدر و مادرش به جبر حاکم به طبیعته

ولی کاملا می فهمم که در ذهن دوستان سوال بوجود میاد که: چرا کودک افریقایی در امریکا بدنیا نمیاد ؟!

مشکل به پایه های فکری بر میگرده . وقتی تصور از روح یه شبح در کالبد انسان هست ، یا وقتی همه چی تصادفی به حساب میاد ( بدون اینکه ذره ای درک از ماهیت علم احتمال وجود داشته باشه ) این نوع نتیجه گیری ها هم اجتناب ناپذیره

عدالت خدا همین رو ایجاب می کنه

استدلال عباس هم حاصل یه ذهن با کرم ریزی های فلسفی بود ( رجوع به پست دوست خوبم اقای خردبین ) :D

:gol:

آخرین ویرایش:

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعد خوندن نظرات همه ، منم نظر خودم رو میگم

جبر در حقیقت قانون طبیعت هست . همون معادلات ریاضی و منطقی حاکم بر دنیا .
اختیار هم تعقل و استفاده مفید از این فرمول ها

خیلی ساده است ! انسان اختیار داره که از عقل خودش استفاده کنه که به بهترین شکل از جبر حاکم بر طبیعت به نفع خودش استفاده کنه یا نه

کشوری در افریقای مرکزی رو فرض کنید که قحطی زده هست . اگه انسان های بومی اونجا از جبر دنیا استفاده کنن و زندگی خودشون رو بسازند دیگه شاهد گرسنگی و جنگ و... نخواهند بود

کودکی عقب مونده به دنیا میاد ، علتش بر میگرده به مشکل ژنتیکی یا تغذیه مادر و... هیچ جبر به اون معنی که دوستان در ذهن دارن وجود نداره . همش اختیار محضه !

کودکی در فقر مطلق بوجود میاد ، علتش نادانی پدر و مادرش به جبر حاکم به طبیعته

ولی کاملا می فهمم که در ذهن دوستان سوال بوجود میاد که: چرا کودک افریقایی در امریکا بدنیا نمیاد ؟!

مشکل به پایه های فکری بر میگرده . وقتی تصور از روح یه شبح در کالبد انسان هست ، یا وقتی همه چی تصادفی به حساب میاد ( بدون اینکه ذره ای درک از ماهیت علم احتمال وجود داشته باشه ) این نوع نتیجه گیری ها هم اجتناب ناپذیره

عدالت خدا همین رو ایجاب می کنه

استدلال عباس هم حاصل یه ذهن با کرم ریزی های فلسفی بود ( رجوع به پست دوست خوبم اقای خردبین ) :D

:gol:

شما و همه موجودات بخشی از این قوانین طبیعت هستید. چرا شما استفاده از عقل خود را یک عمل اختیاری می دانید؟ چرا آن را حاصل جبر محیط و ژنتیک خود نمی دانید؟ شما اگر در هند به دنیا می آمدید دین تان چه بود؟ در آمریکا چطور؟ آموزش و فرهنگ تان متفاوت نبود؟ طرز فکرتان متفاوت نبود؟ یک کودک آفریقایی که خود نقشی در به دنیا آمدنش در سومالی و سپس مردنش از گرسنگی ندارد. شما که پدر و مادر خود را نمی توانید انتخاب کنید پس شما درگیر جبر زندگی شده اید و محکوم به رنج کشیدن و مردن ار گرسنگی هستید.

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان شماداری جواب منومیدی دیگه میتونی جواب ندی!
یه لحظه چشماتوببند تودلت بگو جوابشو بدم یاندم؟!قطعاخداتوی تصمیمتو دخالتی نداره.پس جبرمطلق چرته
همه ماعادت کردیم بدبختیامونو به سرنوشت ربط بدیم.خودمم اینجوریم
اصلن ربطی نداشت اینی که گفتی!
جواب دادن من یا جواب ندادن من!!!!

خودتم اینجوری هستی پس دیگه چی میگی؟:D

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما و همه موجودات بخشی از این قوانین طبیعت هستید. چرا شما استفاده از عقل خود را یک عمل اختیاری می دانید؟ چرا آن را حاصل جبر محیط و ژنتیک خود نمی دانید؟ شما اگر در هند به دنیا می آمدید دین تان چه بود؟ در آمریکا چطور؟ آموزش و فرهنگ تان متفاوت نبود؟ طرز فکرتان متفاوت نبود؟ یک کودک آفریقایی که خود نقشی در به دنیا آمدنش در سومالی و سپس مردنش از گرسنگی ندارد. شما که پدر و مادر خود را نمی توانید انتخاب کنید پس شما درگیر جبر زندگی شده اید و محکوم به رنج کشیدن و مردن ار گرسنگی هستید.

سلام. قوانین این دنیا به همین صورته و طبیعیه. چون زمین وسیعه و همه جا یک شرایط خاص و یکسان جغرافیایی، درنتیجه فرهنگی، امکاناتی (منابع طبیعی) و غیره رو نداره. پس آدمایی هم که روی زمین گسترده شدن باید با هم اختلاف فرهنگی داشته باشن و جهانی که خودشون روی زمین برای خودشون درست کردن و نحوه استفاده از امکانات و تعاملات و غیره به خودشون برمیگرده.....

SHM.IT

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشتباه عباس این بود ک خدا رو به اندازه یک معلم دینی اوورد پایین!
حتی نمیشه اسمشو گذاشت استدلال........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

EECi

مدیر بازنشسته
استفاده از عقل و میزان درکش بستگی به جهان بینی و قدرت درک اون جامعه و انسان داره

در مورد سوالات بعدی شما ،
شما در یک جامعه زندگی می کنید . جامعه ای که از صد ها سال بنیان شده تا بحال
جامعه ای که ساخته و پرداخته درک و جهان بینی همون قوم هست
انسانی به دنیا میاد میتونه راه گذشته رو امتداد بده یا تغییر در اون ایجاد بکنه

مفاهیم فداکاری اینجا معنی پیدا می کنه ، فداکاری مصداق بارز اختیار هست . این فداکاری یکی از قوانین جبری طبیعت هست . برای حفظ انسان باید صورت بگیره . وگرنه گونه انسان نابود میشه

بخش بعدی موضوع بر میگرده به باور های شما و من
که صحبت در موردش بی فایده است

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال
شماکه درایران به دنیاامدی دینت چیه؟
آیاجبردینی برشماحاکم بوده؟الان نمیتونی دین دارباشی یانباشی؟
شماخیلی راحت میتونی دیگه حتی فارسی حرف نزنی!میتونی حتی مملکتتو عوض کنی!
اینهمه اختیاربازم میگی جبر؟؟؟

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلن ربطی نداشت اینی که گفتی!
جواب دادن من یا جواب ندادن من!!!!

خودتم اینجوری هستی پس دیگه چی میگی؟:D

من که مث تو نیستم
منظورم اینه که عادت کردیم هرجااشتباه میکنیم بگیم سرنوشتمون این بوده!یعنی گردن جبربندازیم:cool:

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. قوانین این دنیا به همین صورته و طبیعیه. چون زمین وسیعه و همه جا یک شرایط خاص و یکسان جغرافیایی، درنتیجه فرهنگی، امکاناتی (منابع طبیعی) و غیره رو نداره. پس آدمایی هم که روی زمین گسترده شدن باید با هم اختلاف فرهنگی داشته باشن و جهانی که خودشون روی زمین برای خودشون درست کردن و نحوه استفاده از امکانات و تعاملات و غیره به خودشون برمیگرده.....

مشکل ما اینجاست که ذهن ما انگار قدرت تجزیه و تحلیل کردن رو نداره و فقط مثل یک ماشین یکسری چیزها رو تکرار میکنه.

من گفتم شما هم جزیی از همین قوانین طبیعی دنیا هستید. شما که جدای از طبیعت نیستید. مواد تشکیل دهنده شما همان مواد تشکیل دهنده دنیای پیرامون شماست. اختلاف فرهنگی آدما که شما در موردش صحبت کردید دقیقا ناشی از جبر محیطی و جغرافیایی و شیوه پاسخ دهی سیستم شما به محیط است.

جهانی که خودشون روی زمین برای خودشون درست کردن و نحوه استفاده از امکانات و تعاملات و غیره به خودشون برمیگرده.....

من میگم نحوه استفاده از امکانات محیط شما، به ژنتیک و محیط شما بستگی دارد. شما یک استثنا نیستید. شما هم تحت تاثیر همین قوانین فیزیکی رفتار می کنید و خود یک سیستم فیزیکی پیچیده هستید.

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال
شماکه درایران به دنیاامدی دینت چیه؟
آیاجبردینی برشماحاکم بوده؟الان نمیتونی دین دارباشی یانباشی؟
شماخیلی راحت میتونی دیگه حتی فارسی حرف نزنی!میتونی حتی مملکتتو عوض کنی!
اینهمه اختیاربازم میگی جبر؟؟؟

شما باید ریزبینانه تر به موضوع نگاه کنید.
چرا اکثریت مردمان دین والدین خود را انتخاب می کنند؟ آیا این یک موضوع تصادفی است؟ آیا این موضوع تاثیر جبر محیط و آموزش هایی که از کودکی می بینیم نیست؟ من الان شخصی دیندار نیستم ولی این به کمک وجود اینترنت بود. اگر من فقط تحت تاثیر آموزش های مردمان همفکر خودم بودم بعید بود که الان دیندار نباشم. من الان می تونم دیگه فارسی حرف نزنم ولی چرا باید به این تصمیم برسم؟ آیا فرآیند رسیدن من به این تصمیم، یک عمل مختارانه است؟ بیایید فرآیند رسیدن به تصمیم گیری فارسی حرف زدن را اینگونه فرض کنیم:

A+B+C=D یعنی سه عامل اساسی باعث شدند تا شما عمل D که فارسی حرف زدن هست را انجام دهید.( این سه عامل را به عنوان مثال می توان زندگی در یک کشور فارسی زبان، مسلط نبودن به یک زبان دیگر و اعتقاد به زیبایی زبان فارسی دانست.) حالا اگر شما تصمیم بگیرید به خاطر اظهارنظر من به خودتان و من ثابت کنید دارای اختیار هستید می توانید دیگر فارسی حرف نزنید. ولی فرمول ما دچار تغییر می شود:
A+B+C+Y=E عامل Y، عامل اثبات اختیار داشتن به خودتان است که تحت تاثیر محیط (حرف من) وارد معادله شده است و نتیجه معادله را تغییر داده است.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکل ما اینجاست که ذهن ما انگار قدرت تجزیه و تحلیل کردن رو نداره و فقط مثل یک ماشین یکسری چیزها رو تکرار میکنه.

من گفتم شما هم جزیی از همین قوانین طبیعی دنیا هستید. شما که جدای از طبیعت نیستید. مواد تشکیل دهنده شما همان مواد تشکیل دهنده دنیای پیرامون شماست. اختلاف فرهنگی آدما که شما در موردش صحبت کردید دقیقا ناشی از جبر محیطی و جغرافیایی و شیوه پاسخ دهی سیستم شما به محیط است.

من میگم نحوه استفاده از امکانات محیط شما، به ژنتیک و محیط شما بستگی دارد. شما یک استثنا نیستید. شما هم تحت تاثیر همین قوانین فیزیکی رفتار می کنید و خود یک سیستم فیزیکی پیچیده هستید.

توهین نکن!. بله ما هیچکدوم ذهنمون قدرت نداره فقط شما تجزیه تحلیلتون قویه!. فعلا...... بعداً اگه حوصله داشتم میام بقیه شو میگم......

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که مث تو نیستم
منظورم اینه که عادت کردیم هرجااشتباه میکنیم بگیم سرنوشتمون این بوده!یعنی گردن جبربندازیم:cool:

اولن تو ونه و شما.:D
بعدشم شما هیچوخ نمیتونی مثه من باشی!خخخخ
نظری ندارم راجبه جمله سومت

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
زکات که میگی یعنی چی ؟

عباس چه ربطی به زکات داره ؟

زكات براي مالي كه جمع كرديم بلا استفاده هست مثل سرمايه كه اگر بخشي اندكش داده بشه خيلي از مسائل فقر درگيري جامعه حل ميشه
ربطش به عباس به گرسنه ماندن اون هست!
وقتي كسي توانايي كار كردن نداره حالا ناتوان جسمي و يا سالخورده هست يا كلا به هر مسئله اي و يا با وجود كار در فقر هستن اين زكات ها باعث ميشه انها هم در وضعيت بهتري قرار بگيرن
البته به شرطي كه به فرد واقعا مستحق داده بشه
زكات از فروع دين هست
يكي از نتايجش هم به فكر هم بودن همياري هست .........ثروتمندان به فكر فقرا