ازدواج انسان و ربات : فاجعه یا شاهکار ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

دکتر مهدیه

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یک محقق هوش مصنوعی چنین پیش بینی کرده است که علم روباتیک در سالهای آتی چنان پیشرفت خواهد کرد که از سال ۲۰۵۰، مردم با روباتها ازدواج خواهند کرد.
به گفته دیوید لوی David Levy یک محقق بریتانیایی هوش مصنوعی، روباتها باامکان برقرار کردن گفتگوی هوشمندانه، ابراز احساسات و پاسخ دهی به احساسات وعواطف انسانها- تا جایی شبیه به انسان خواهند شد که بیشتر به یک نژاد جدیدانسان میمانند.

از گالاتی تا الیزا
ایده روابط عاشقانه میان انسان و ساخته‌های مکانیکی‌اش به گذشته‌های دور برمی‌گردد. براساس یکی از افسانه‌های یونان باستان، پیگمالیون (Pygmalion) یک پیکرتراش است که عاشق یکی از مجسمه‌های خود می‌شود و نام آن را گالاتی (Galatea) می‌گذارد. در نهایت ونوس به گالاتی روح انسانی هدیه می‌کند وگالاتی نیز به یک انسان مبدل می‌شود.

افسانه عشق زیبای پیگمالیون و گالاتا

این ایده حتی در دنیای مدرن امروزی وجود دارد. نه تنها اندیشه‌های تخیلی این ایده را در ذهن پرورانده‌اند؛ بلکه ۴۰ سال پیش دانشمندان با مشاهده آثار عینی به این نکته جلب شده‌اند؛ وقتی متوجه شدند که دانش‌آموزان به الیزا (ELIZA)، یک روبات هوشمند، دل باخته‌اند این روبات از آنها درس می‌پرسیده و نقش یک روان درمانگر را در مدرسه ایفا می‌کرده است.

وقتی شما یک روبات می خرید، قادر خواهید بود تا شخصیت او را مشخص کنید. چیزیشبیه به سفارش در اینترنت خواهد بود. چه نوع احساساتی داشته باشد؟ سیمای اوچگونه باشد؟ اندازه و رنگ مو. نوع صدا. اینکه جالب، احساسی، یا اجتماعیباشد. شما می توانید انتخاب کنید که روبات ۴۰ درصد اوقات شوخ و ۶۰ درصداوقات جدی باشد. برای اینکه روبات شما کار دیگری انجام دهد کافی است که برنامه ی مورد نیاز را دانلود کرده و یا تنظیمات آن را تغییر دهید.شما میتوانید شخصیت، علایق و دانش روبات را تغییر دهید.”

واضح است كه هيچگاه
هيچ كمپاني قادر نخواهد بود رباتهايي بسازد كه جايگزين شريك زندگي انسانهاشود ولي اهداف سودجويانه اين شركت ها كه الويت اول آنها سود مالي است و جيبهاي پر پول خريداران مرفه منجر به ساخت چنين رباتهايي مي شود كه احتمالاً يك برنامه به آنها مي گويد حالا بگو «دوستت دارم

آيا ممكن است انساني
واقعاً عاشق يك ربات انسان نما شود يا حتي كار به جايي بكشد كه با او ازدواج كند؟! پاسخ محققان به اين سؤال مثبت است و براي آن يك دوجين دليل مي آورند. مثلاً مي گويند اگر شما بدانيد فردي عاشق شماست و ظاهر خوبي هم دارد احتمال اينكه شما هم در دام عشق او بيفتيد بسيار زياد است يا مي گويند رباتها را ميتوان به گونه اي برنامه ريزي كرد، كه وفادارترين و فداكارترين دوستان شماباشند. در اين حالت جاذبه بيشتري بين شما و ربات برقرار مي شود يا حتي مي توانيك ربات را به گونه اي برنامه ريزي كرد كه علايق شبيه به شما داشته باشد و حتي سطح سواد او مانند شما باشد.

بعضي كمپاني ها بدنبال هموار ساختن راه براي
ايجاد چنين قوانيني هستند تا ازدواج با رباتها را قانوني نمايند البته انجام چنين كاري در امريكا دور از ذهن نيست؟! يكي از توجيهات آنها اين است كه افرادزيادي موقعيت ازدواج پيدا نمي كنند و به اين روش مي توان مشكل آنها را حل كرد لوی معتقد است که این نظریه کمی غیرمعمول به نظر می‌رسد ولی عاشق‌شدن و ازدواج کردن با روبات‌ها در آینده یک امر اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. لوی استدلال می‌کند که روانشناسان می‌توانند عوامل و دلایل اساسی که چگونه انسان‌هاعاشق می‌شوند را بیابند و تقریبا همه این عوامل می‌توانند باعث ایجاد یک رابطه عاشقانه میان انسان و روبات شوند. یکی از دلایلی که باعث می‌شود انسان‌ها به یکدیگر دل ببندند، شباهت‌های شخصیتی و دانش آنهاست که به عقیده دانشمندان تمامی اینها قابل برنامه‌ریزی است. دلیل دیگر این است که انسان‌ها فکر می‌کنند طرف مقابل دوستشان دارد و این نیز قابل برنامه‌ریزی برای روبات‌ها هست. !!

حال با توجه به مطالب بالا اگر تصور کنیم که امکان ازدواج با ربات همین الان محیا باشد آیا شما حاضرید با یک ربات ازدواج کنید؟

آخرین ویرایش:

l0ve.s0ng

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسي عزيزم.خيلي واسم جالب بود.علم هرروز داره پيشرفت ميكنه و اين خيلي عاليه ولي اينكه انسان با روبات ازدواج كنه حتي اگه اون روبات قابل برنامه ريزي هم باشه منطقي نيست

*heaven*

عضو جدید
آدمها هر روز بیشتر می فهمن...بیشتر کشف می کنند...حتی احساس رو با اشعه به تصویر در میارن...هاله نور....اثر احساس و معنویت رو حتی تا حد درمان برای بیماری های سخت...
اما...هر روز از هم دور تر می شن و به هم غریبه تر...هرروز تنها تر
و قیمت مهربون بودن گرون تر...
و هر روز کمتر با هم هستن...
و حالا هم پناه بردن به احساس مصنوعی...یه چیزی که مثل عروسک هر چی هم مدرن باشه...مهم اینه که واقعیت نداره.

AM.N

عضو جدید
باسلام.تشکر میکنم از مطالب جالبی که فرستادین:smile: اما به نظر من یک روبات نمیتونه همه نیاز یک انسان را برآورده بسازه!نیازهای بشر تنها با برنامه ریزی توسط انسان که بصورت شبیه سازی با ساخت روبات به انجام میرسد تأمین نخواهد شد زیرا بهترین برنامه نویس تنها خداست که با توجه به شناخت مخلوق خود نیازهای وی را برآورده میکند...اما تا حدی میتوان گفت این امر امکان پذیر میباشد. اما همیشه به یاد داشته باشیم که انسان یا آدمی اشرف مخلوقات است! و روبات نیز ساخت دست یک انسان است.

mahsa jo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه
من ترجیح می دم که با یه آدم برنامه ریزی نشده ازدواج کنم!

:w16:
یعنی چیییی آخه!!!فک کن!! بخوای با یه ربات زندگی کنی!!!!:surprised:
هرچقدر هم احساس داشته باشه و برنامه ریزی شده باشه بازم نمیتونه جای یه انسان رو بگیره

Shahab

مدیر تالار عکس
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مطلب فوق العاده ای بود ممنونم ولی واقعا فکر اینکه یه انسان که مخلوق خداست با یه موجود دست ساز رابطه برقرار کنه و ازدواج کنه تکون دهندست

immigrant

عضو جدید
هم خوبه هم بد
اگه باهوش باشی و بتونی برنامشو اون طور که خودت می خوای تغییر بدی خیلی باحاله ؛مثلا وقتی کاری برخلاف میلمون کرد با یه شوک نرم افزاری حالشو بگیریم:D
از یه طرفمم بده ..هر وقت عصبانی بودی نمیتونی باهاش درگیریه فیزیکی داشته باشی...دست ادم داغون میشه...ماهی تابه هم جواب نمیده!!!!!!!!!!!:(

شهرآفتابی

عضو جدید
الان که خوندم واقعا یه حس بدی بهم دست داد...
هوش مصنوعی فرزند ناخلف انسانه!!!...
من که 100 سال دیگم تنها باشم این کارو انجام نمی دم....

sama jooon

عضو جدید
کاربر ممتاز
چقدر جالب بود عزیزم..مرسی..
اما هیچی جای ادمی رو نمیگیره..
اما علم اینکارومیکنه...هرکاری بخواد میکنه..اما بازم واقعیت یچی دیگه است

F.H

عضو جدید
یه چیزی با خوندن این مطلب ذهنم رو درگیر کرد
اینکه زندگی کردن با روبات با پرستیدن بت چه فرقی داره؟ مگر نه اینکه بت پرستا هم بت های دست ساز خودشون رو میپرستیدن
خب وابستگی به یه روبات یا یه بت فرقی داره؟

vooroojak khanoom

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اصلا نمي تونم تصور زندگي با يه رباتو بكنم.................مگه ربات تو سينش دل داره؟............كه بخواد واسه ادم بتپه...........
مگه ربات مي تونه عاشق بشه.................؟.

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
من حاضرم با یک ربات ازدواج کنم, برای مثال من هیچ وقت با لپ تاپم مشکل ندارم, پس اگه رباتی ساخته بشه که حرفای منو بفهمه و احساس منو درک کنه, چرا باهاش نباشم؟!

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اصلا نمي تونم تصور زندگي با يه رباتو بكنم.................مگه ربات تو سينش دل داره؟............كه بخواد واسه ادم بتپه...........
مگه ربات مي تونه عاشق بشه.................؟.

فیلم هوش مصنوعی رو ندیدی؟ مگه ندیدی اون پسره که ربات بود عاشق مامانش شده بود؟

saman205

عضو جدید
کاربر ممتاز
من موندم آدمی که نمیتونه بین 8میلیارد آدم یکی رو جای کسی که دوسش داره بذاره چطور میخاد با یه ربات زندگی کنه

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.