اجبار در هر کاری انگیزه و تلاش را از بین می برد

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه نکته ای بود چند وقت پیش می خاستم اینجا مطرح اش کنم افتاد با روند مذاکرات و عید دیگه سرمون جاهای دیگه مشغول شد!!:smile:

چندماه پیش یه سفر کاری و کمی تفریحی به ترکیه شهر استانبول رفته بودم به و واسطه یکی از دوستانم که اونجا به کار و تحصیل مشغول هستند به یه کارخانه تقریبا کمی کوچک تولید تجهیزات ابزار دقیق و ولو های اتوماتیک رفتیم یه روز کامل اونجا تو تولید بودم شاید کلا 60 نفر پرسنل تولید داشت یه نکاتی بود خیلی برام جالب بود:

اتاق مخصوص سیگار با مبلمان وجود داشت .
اتاق مخصوص صحبت با موبایل و تلویزیون وجود داشت.
اتاق مخصوص چای و قهوه وجود داشت .
اتاق استراحت داخل خط وجود داشت .
(( اکثرا که اپراتور بودند و وقت آزاد بیشتری داشتند کسی با هم اصلا صحبت نمی کرد حین کار !!))
هیچ کس بالاسرشون به عنوان سر کارگر و سرشیفت نبود فقط 3 نفر کنترل کیفی بودند !
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
در کشور عزیزمون .. کشوری که که تا 30 سال پیش ترکیه به ایران کارگر می یومد و هیچ صنعتی نداشتند....

سیگار و موبایل ممنوعه شدیدا در اکثر کارخانجات ... همه سیگار بسته بسته می یارن که هیچ موبایل هم می یارن با اینترنت 3G
می خایی چایی بخوری کنار دستگاه بهت گیر میدن وقتی هم برای چایی خوردن نمیزارن همون خاطر همه یه دو ساعتی برای چایی جیم میزنند ......
استراحت !!! مطلقا"
حداقل برای هر 10 نفرر یه سرکارگر داریم... که نباشند اصلا کار راه نمی فته چون اکثرا فرسایشی کار می کنند .. یعنی باید زور بالا سرمون باشه.
........
نمی دونم ذلایلش چیه ولی هر چی هست تا وقتی یه چیزی رو زور کنی انگیزه و تلاش رو ازش می گیری.

من این مطلب رو به تجربه کاری خودم در چند تا کارخانه عرض کردم.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس کاش اینو یه جایی مثل تایپیک مکانیک و یا مشابه میزدی تا شیرییییییییین بحث کنیم. دیی
این مسائل مربوط به خط تولید به نظرم خیلییی حاده تو ایران.
حالا منظور شما مثلا اجبار و اینا بود و جنبه عمومی این بحث من کار ندارم (موافقم یجواریی یعنی)، ولی در مورد همین سیگار کشیدن و این استعمار کارگرا تو کارخونه های کوچیک و البته از زیر کار دررفتن های شدید کارگرا یه بحقه خودش. برای همین کارخوه ها و شرکتهای کوچیک.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس کاش اینو یه جایی مثل تایپیک مکانیک و یا مشابه میزدی تا شیرییییییییین بحث کنیم. دیی
این مسائل مربوط به خط تولید به نظرم خیلییی حاده تو ایران.
حالا منظور شما مثلا اجبار و اینا بود و جنبه عمومی این بحث من کار ندارم (موافقم یجواریی یعنی)، ولی در مورد همین سیگار کشیدن و این استعمار کارگرا تو کارخونه های کوچیک و البته از زیر کار دررفتن های شدید کارگرا یه بحقه خودش. برای همین کارخوه ها و شرکتهای کوچیک.
کلی بود خواستم همه مشاغل در نظر گرفته بشه.
یعنی خداییش یه چیزهایی دیدم خیلی حسرت کشیدم.
منظورم کلی بود هم نحوه مدیریت کارکنان در ایران هم نحوه برخورد ها هم اجبار بعضی مسایل از کارفرما.

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
میخاستم برم ترکیه مسابقه نرفنم!!
کاش میرفتم این چیزارو میدیدم لااقل!!

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب برا این چیزا از حقوقشون کم میشه؟
یعنی مرحصی براشون حساب میکنن؟ یا همینطوریه؟:confused:

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب برا این چیزا از حقوقشون کم میشه؟
یعنی مرحصی براشون حساب میکنن؟ یا همینطوریه؟:confused:
نه همین دیگه. آزاد هستند هر بار خواستن برن. همون خاطر جنبه شو دارند مثلا شاید دو سه بار برای سیگار و چای برن ولی زورکی باشه تا یه بسته تموم نکنه سره کار نمیره!
از این مسابقه های آزاد!
زیاد سوال نکردم که چی هس !
ترسیدم نرفتم.

جان من نرو با آبروی 80 میلیون بازی نکن. آفرین.

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه همین دیگه. آزاد هستند هر بار خواستن برن. همون خاطر جنبه شو دارند مثلا شاید دو سه بار برای سیگار و چای برن ولی زورکی باشه تا یه بسته تموم نکنه سره کار نمیره!

آقا شما مشوق من نباشی اعتماد به نفسمو چرا میاری پایین؟!!
من شبیه دیوی اماا!گفته باشم ..اگه بگی نرو با آبروی 80 میلیون نفر بازی نکن برعکسش میرم با آبروی 80 میلیون نفر بازی میکنم!!!خخخ

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز

استخدام ندارن؟:D

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه تو ایران روحیه برده داری خیلی بالاست
یعنی کلا هرکس یه اختیاراتی داره تا میتونه از زیر دستاش کار میکشه که حس قدرت بهش دست بده ....
از اونطرف هم در نتیجه همین رفتار روحیه جیم زدن و فرار از کار خیلی بالاست . یعنی یه جورایی همه میخان همو دور بزنن .. خلاصه اینکه این فرهنگ نابود شده یک شبه درست نمیشه . و با برداشتن این محدودیت ها کلا یه سیستم از کار میفته . ره چند صد ساله میخاد فرهنگ سازیش به نظرم!

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
استخدام ندارن؟:D
نمی دونم والله . ولی کلا از شرایط کاری خوبی بهره می بردند
متاسفانه تو ایران روحیه برده داری خیلی بالاست
یعنی کلا هرکس یه اختیاراتی داره تا میتونه از زیر دستاش کار میکشه که حس قدرت بهش دست بده ....
از اونطرف هم در نتیجه همین رفتار روحیه جیم زدن و فرار از کار خیلی بالاست . یعنی یه جورایی همه میخان همو دور بزنن .. خلاصه اینکه این فرهنگ نابود شده یک شبه درست نمیشه . و با برداشتن این محدودیت ها کلا یه سیستم از کار میفته . ره چند صد ساله میخاد فرهنگ سازیش به نظرم!
100 سال!
شما بگو 1000 سال... وقتی همه و قانون و مجلس! کلا از کارفرما در هر شرایطی دفاع می کنند شرایط بدتر از این هم میشه.

بالا