ابزار های اندازه گيری آزمايشگاه

sanila

عضو جدید
سلام دوستان خوبم.من تو آزمايشگاه اندازه گيری يه شركت خودرو سازی كار ميكنم.تازه اومدم سر كار اگه اطلاعاتی خواستينو من داشتم دريغ نميكنم.هر كسی در مورد ابزار های اندازه گيری اطلاعاتی داره يا سوالی داره بياد اينجا.البته من خودم تازه كارم هاااااا

آخرین ویرایش:

sanila

عضو جدید
...

...

دوستای عزيزم.
من قراره برای يه شركت كه سيلندرو بلوك سيلندر توليد ميكنه كار كنم يعنی قراره تجهيزاتشونو بذارن تو آزمايشگاه ما.كسی ميدونه برای سيلندرو بلوك سيلندر چه پارامتر هايی كنترل ميشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sanila

عضو جدید
...

...

من يه اطلاعات به صورت كلی لازم دارم.و آشنايی در رابطه خود قطعه هم ندارم

raminbabak

اخراجی موقت
من زياد نمي دونم بلوك سيلندر چي هست ولي اگر يه شكلهايي بدي يا توضيحاتي بدي مي تونم كمكت كنم

raminbabak

اخراجی موقت
من در زمينه روشهاي توليد و نگهداري و تعميرات فعالي مي كنم.

sanila

عضو جدید
من اطلاعاتی راجب به سيلندر ندارم .قراره تجهيزات اندازه گيری سيلندرو بلوك سيلندرو برامون بيارن و .......
ميخواستم پيشاپيش يه سری اطلاعات جمع آوری كنم.
ممنون كه به تايپيك من سر زدين

sanila

عضو جدید
توی آزمايشگاه ما دستگاه تست دنده داريم....
اطلاعات خوبی راجب به چرخ دنده دارم و اندازه گيری پروفايل چرخ دنده.....
شما هم اينجا بگيد كجا كار ميكنيد و چه اطلاعاتی دارين تا همه بتونيم به هم كمك كنيم

ALIROOD

عضو جدید
کنترل هایی رو که داره رو من تو عکس نشون دادم - ولی اسم نرم افزار رو نمی دونم
کسی خواست از وبلاگ زیر دیدن کنه
4545.JPG

sanila

عضو جدید
بچه ها من يه كتاب تقريبا كامل راجب به آزمايشگاه و وسايل اندازه گيری پيدا كردم اما اتچ نميشه.اگه ميخواين پيام خصوصی بدين براتون بفرستم

sanila

عضو جدید
1-قسمت ثابت شامل :فک ثابت(Anvil face)- کمانه(frame)-خط کش مدرج(sleeve) و ضامن نگهدارنده (lock nut).
2- قسمت متحرک شامل :فک متحرک(spindle)-ورنيه یا پوسته (thimble) و پیچ جغجغه(rachet)
روش اندازه گیری :
جسم را بین دو فک قرار داده و با پیچاندن ورنيه فک‌ها را به قطعه کار نزدیک می‌کنیم (نه مماس).با پیچاندن جغجغه فک‌ها را بر قطعه کار مماس می‌کنیم.وقتی صدای پیچ جغجغه را شنیدیم حدود نیم دور می‌چرخانیم و از چرخاندن زیاد پیچ جغجغه خودداری می‌کنیم تا صدمه‌ای به میکرومتر نرسد.پیچ جغجغه به ما کمک می‌کند تا فشار وارد بر میکرومتر و قطعه کار به اندازه مناسبی برسد.سپس ضامن نگهدارنده را سفت کرده و میکرومتر را در آورده و می‌خوانیم.
روش خواندن میکرومتر :

1- قسمت صحیح : قسمت صحیح را از روی درجات عدد دار خط کش میخوانیم.
2- قسمت اعشاری : قسمت اعشاری را از روی ورنيه میخوانیم و دو حالت زیر متصور است :
الف-اگر ورنيه فرضاً عدد 23 را نشان دهد و آخرین درجه عدد دار خط کش به ورنيه نزدیک باشد ، اعشاری 0.23 حواهد بود.
ب- اگر ورنيه فرضاً عدد 23 را نشان دهد و آخرین درجه بدون عدد خط کش به ورنيه نزدیک باشد ، اعشاری 0.73 حواهد بود.یعنی عدد ورنيه را با 0.50 جمع میکنیم .چرا؟
حواب : در روی خط کش دو نوع درجه بندی موجود است که یکی از آنها عدد دار و دیگری بدون عدد است که صفر اولی با دومی 0.50 اختلاف دارد

sanila

عضو جدید
دوست عزيز كه آموزش خواندن ميكرومتر رو ميخواستی.من يه فايل حاضر كردم اما دانلود نشد.
توي تايپيك مطالب ويژه ساخت و توليد يه فيلم آموزشی هست

Petram

کاربر فعال
Faroarm Makro Grip with File

Faroarm Makro Grip with File

اندازه گیری قطعات تراشیده یا فرزکاری شده روی ماشین تراش یا فرز بدون اینکه قطعه را از سه نظام یا گیره باز کرد.
اگر اندازه گیری بوسیلهٔ وسایل اندازه‌گیری رایج و معمولی‌ مثل کلیس یا میکرومتر قابل اندازه گیری نباشه ، باید از بازوهای اندازه گیری محرک،، Faroarm،، و یا از گیرهای پرسی،، Makro Grip،، استفاده کرد .
این دستگاه میتونه اندازهای قطعه تراشیده شده را با فرم طراحی شده مقایسه کنه ، قابل حمل و نقل و
دقتش هم تا +-۰،۰۰۱ میلیمتر .
در حالت دوم می‌شه قطعه را همراه با گیره برای اندازه‌گیری به اتاق اندازه‌گیری برد .
این گیره روی یک ،، Base،، بسته می‌شه که خطای باز و بستنش +- ۰،۰۰۵ میلیمتر .

m_ghadimi@yahoo.

عضو جدید
در اندازه گیري پنوماتیکی از هواي فشرده استفاده میشود این هواي فشرده از طریقسوراخ هایی که اندازه ي آنها قابل کنترل میباشد خارج میشود هرگونه تغییر در مشخصهي قطعه اندازه ي باعث تغیییر دبی هواي کالیبره شده خواهد شد وسایل مخطلفی دراندازیه گیري پنوماتیکی وجود دارد که عمل کرد و مشخصات متروژیکی مختلفی دارند.در این فصل فقط در مورد وسایل متداولی که در اندازه گیري ها ي پنوماتیکی به کارمیرود بحث خواهد شد انتخاب وسایل مورد نیاز را باید بر مبناي مطالعه ي کامل اطلاعاتسازنده گان انجام شود و براي اطلاع از نحوه ي استفاده از یک وسیله ي خاص بایدهمیشه از کتابچه ي راهنماي سازنده وسیله استفاده سود.دلایل موفقیت مترولوژیکیپنوماتیکی عبارتند از قالبا تماس فلز-فلز در این گونه انازه گیري ها وجود ندارد وبزرگنمایی خطی دارند و علاوه بر آن قیمت کمتري نسبت به وسایل مشابه دارند.نحوه ي بزرگنمایی در کمپراتور هاي پنوماتیک شبیه کمپراتور هاي الکتریکی میباشد سیگنال وروديتقویت میشود و قدرت لازم براي عملکرد سیستم اندازه گیري از منبع خارجی تامینمیشود بخاطر اینکه تماس فیزیکی با قطعه کار وجود ندارد بزرگنمایی هاي بالاتر باحساسیت بالا قابل دست یابی هستند .مزیتی که در عدم تماس فلز فلز در کمپراتورهاي پنوماتیکی وجود دارد در دیگر وسایل اندازه گیري قابل دست یابی نیست همچنینکاربرد کمپراتور هاي پنوماتیکی محدود به حس کننده ي هوایی نمیباشد بلکه میتوانیدبراي رفع دیگر نیاز هاي اندازه گیري کلگی هایی از نوع تماسی به آنها اضافه کنید.