آنالیز سوالات کارشناسی ارشد معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

farshid_hashemi

عضو جدید
نظر طراح

نظر طراح

با بند 3 موافق نیستم چون توضیح شما با تعریف "پیچش" فرق میکنه ...
پیچش : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/L-Torsion.png

من خودم " تاب" و زدم اما بنظرم حتی این هم پیچش نداره - درکل سوال بی-معنی ای بود :D
به نظر من طراح محترم سطحش پایین تر از اون حدی بوده که جواب مد نظرش صندلی بوده بیده باشه!!!!! من عکس یه تاب رو با تحلیلش گذاشتم شاید متقاعد شدید یا منو متقاعد کردین.:eek: http://f.imagehost.org/view/0480/tension

ehsanmf

عضو جدید
متاسفم

متاسفم

سوالات همه کد E بود وiلی پاسخنامه ها از A بود تا K :biggrin:

احسان جان اصلا ربطی به طراحی شهری نداره پس همون مجاورته ;)

اون زنون هم حاشیه زیاد بپا کرده بهتره دست در دست هم دهیم و حذفش کنیم غده سرطانیو :mad:

i'm sorry for this :

حمزه جان "مجاورت" یا "تقرب" این شکلیه :

:surprised:

farshid_hashemi

عضو جدید
تاب تاب عباسی

تاب تاب عباسی

من خودم " تاب" و زدم اما بنظرم حتی این هم پیچش نداره - درکل سوال بی-معنی ای بود :D
http://www.www.iran-eng.ir/[url=http://f.imagehost.org/view/0480/tension][img]http://f.imagehost.org/0480/tension.jpg[/url][/IMG] فکر کنم ای تصویر برخی از ابهامات رو برطرف کنه. شاید هم نکنه ....... نظر بدین دوستان گرام:surprised:

farshid_hashemi

عضو جدید
تاب تاب عباسی

تاب تاب عباسی

http://www.www.iran-eng.ir/[url=http://f.imagehost.org/view/0480/tension][img]http://f.imagehost.org/0480/tension.jpg[/url][/IMG] فکر کنم ای تصویر برخی از ابهامات رو برطرف کنه. شاید هم نکنه ....... نظر بدین دوستان گرام:surprised:

farshid_hashemi

عضو جدید
من خودم زدم مدرن و پست مدرن

من خودم زدم مدرن و پست مدرن

پست مدرن ها که مدرنیست ها رو به رگبار بستند!
الان که فکر می کنم می بینم جواب سوال می تونه دیکانستراکشن و هایتک باشه.....چووووون.... های تک خیلی منطقی نیروهای موجود در سایت رو در نظر می گیره و سعی می کنه به ساده ترین روش این نیرو هارو خنثی کنه ولی دیکانستراکشن از سر قصد می خواد جریان نیرو ها رو تغییر بده و حتی جاذبه ی زمین رو هم تو طرح هاش نادیده بگیره:eek: از دوستان کسی نظری داره بده... خصوصا در مورد مدرن و پست مدرن (چون منم اونو زدم):surprised:
این هم یه متن که نشون میده مدرن و پست مدرن نه تنها متفاوت هستند بلکه فلسفشون کاملا برعکس همه( البته نظر من این نیست) http://solomonsmusic.net/postmod.htm ان هم یه فهرست بلند بالا از تفاوت های دو مکتب مدرن و پست مدرن:

• rational

• irrational

• scientific

• anti-scientific or unscientific

• utopian, elitist, belief in universal values

• populist claim, local values only

• democratic

• feminist and minority hegemony

• hierarchical

• anarchical

• organized

• non-totalized, chaotic, fragmented

• centered

• dispersed

• European, Western

• "multicultural"

• generalizing

• non-generalizing

• determinate

• indeterminate

• objective

• subjective

• objectivist values, masterpieces

• values determined socially and individually

• formal disciplines

• informal, undisciplined

• purposeful, meaningful

• meaningless or purely subjective meaning

• construction

• destruction (pomos prefer the euphemism "deconstruction")

• belief in progress

• no progress possible

• theoretical

• concrete, non-theorizing

• analytical & synthetic

• non-analytical, rhetorical, based on belief

• simplicity, elegance, spartan, streamlined

• decoration, elaboration, convoluted, evasive

• logical, scientific

• illogical, superstitious, opinion based

• cause-effect

• chance

• linear

• haphazard, "nonlinear"

• harmonious, integrated

• non-integrated

• permanence

• transience

• abstract

• concrete

• communicative, prefer to be understood

• prefer to be arcane

• unified, coherent

• eclectic, incoherent

• objective truth

• truth is socially constructed

• apolitical to occasionally political

• politicizes everything
disciplines primarily indifferent to power struggles
political power is of primary concern
  • reality is not anthropocentric

• reality is socially constructed and anthropocentric

آخرین ویرایش:

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرشید رسما خوشحالیا! این کجاش پیچش داره دوست من؟ فکر کردی هرجا فلش بکشی میشه پیچش؟ :) بیا 3تا هم رو من بکش بشم برش ! بابا توپ خیلی واضحه! من نمیدونم چرا اینقدر پیچیده فکر میکنید.

ابلهانه ترین سوال همون کدامیک بیشتر فرق دارن بود...مزخرف محض.

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
من الان خیلی خوشحال شدم چون دیدم سوال گشتالت مال منظره، من فکر میکردم درکه :)

نه که همه رو ترکوندم :(

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
دره میشد فرانسوی
صندلی اولی بود .چون صفحه هم فشار وکشش و÷یچش داره
ویلچر120
سروشیرازی
رستوران نور پردازی
5طبقه
پلانه گزینه 2 میشد
پله شماره 1میشد
درمانکاه زمان کار وتخصص میشد
کبود 1گنبد و درآیگاه میشد
سید تلفیق مسجد مدرسه میشد
زبانا TRIMM FRANCE DOOR HYPOMETRY
INTENSITY HARMONY
THE MAN SPONTANEOUS EMPEDIMENT SITE FACTOR
فن ترموپلاست وپلی استایرن ....
منظر خیلی سخت بود.شماها چطور زدین؟:cry:
ترموپلاست و پلی استایرن موافقم! خوب همه ی سوال ها رو در این حد می دادن!! نه خیلی گل درشت و ساده نه خارج از منابع متداول مصالح!!به این میگن سوال آزمون ارشد!
من سبک شناسیو تکه تکه کردم اما سید اصفهان توش نیست منبعی که خوندین رو معرفی کنید!!لطفا
اولین کسی هستین که اون پلان طبقه ی دوم رو جواب دادین !! می تونم بپرسم آیا شما تو پلان طبقه ی دوم ستون های طبقه ی اول رو قرار میدین؟

آخرین ویرایش:

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا جوابا میان دیگه الکی خودمونو اذیت نکنیم...منم اون پلانو زدم. 2تاش که غلط بود، فرق اون دوتای دیگه هم تو تصویر نیفتاده بود !

ehsanmf

عضو جدید
ترموستو پلی استایرن به عنوان شبیه آدم ترین سوال آزمون شناخته شد!! خوب همه ی سوال ها رو در این حد می دادن!! نه خیلی گل درشت و ساده نه خارج از منابع متداول مصالح!!به این میگن سوال آزمون ارشد!
من سبک شناسیو تکه تکه کردم اما سید اصفهان توش نیست منبعی که خوندین رو معرفی کنید!!لطفا
اولین کسی هستین که اون پلان طبقه ی دوم رو جواب دادین !! می تونم بپرسم آیا شما تو پلان طبقه ی دوم ستون های طبقه ی اول رو قرار میدین؟

من مسجد سید اصفهان رو تو جزوه ی پارسه خونده بودم (صفحه ی 56 تاریخ معماری اسلامی پارسه )- ... با مسجد-مدرسه ی آقا بزرگ مقایسه کرده بود ، از لحاظ اختلاف سطح مدرسه با مسجد که تو مسجد سید اصفهان برعکس آقابزرگ ،مدرسه بالاتر از سطح مسجده .;)

misha

عضو جدید
آره پیچششش یه مقدار مبهم بود ولی نسبت به گزینه های دیگه وضعیت بهتر داشت!!! البته ممکنه تابی که طراح دیده بوده اتصالات بالاش یه طور باشه که پیچش هم باشه مثلا یه لوله تو لوله ی دیگه باشه می دونی چی میگم؟
اون سوال معبد ایذه رو کسی نمی دونه؟ من اون گزینه ای رو زدم که توش پاگودا نداشت چون هر چی فکر کردم و بازم اومدم عکسشو دیدم پاگودایی نمی بینم!!
سوال باغ های اصفهان ؟ اونیکه خرگاه و چهلستون و ... داشت کدوم میشد؟ من یادم نمیاد اصلا زدمش یا نه!!سعادت آباد مال اصفهانه!!!

سلام منم تاجايي كه ميدونم معابد شينتو كه ايذه معبد اصلي پاگودا نداره چون پاگودا مال معابد بوديسم است

ehsanmf

عضو جدید
عزیز اون تصویر که از تو کتاب یا ... عکس گرفته بودید رو میگم!!! حصر و تداوم

اون عکس گشتالتو میگی ؟!!
اونو از مقاله ای که استاد طراحی شهریمون داده بود گرفتم
عنوانش اینه : " اصل کلیت در طراحی شهری " - مهندس مرضیه سادات نعمتی مهر:)

ehsanmf

عضو جدید
shinto

shinto

سلام منم تاجايي كه ميدونم معابد شينتو كه ايذه معبد اصلي پاگودا نداره چون پاگودا مال معابد بوديسم است

تاجایی که یادمه تو سوال کلآ معابد شینتو رو گفته بود نه فقط "ایذه" ... که معابد شینتو بعضآ پاگودا هم دارن مثه این :

:redface:
http://media.photobucket.com/image/pagoda shinto/williamsjpnnag/DSC00952.jpg?t=1193183425

aslan_roland

عضو جدید
http://www.www.iran-eng.ir/%3Ca%20href=http://f.imagehost.org/view/0480/tension%20target=_blank%3E[img]http://f.imagehost.org/0480/tension.jpg[/IMG] فکر کنم ای تصویر برخی از ابهامات رو برطرف کنه. شاید هم نکنه ....... نظر بدین دوستان گرام:surprised:
سلام،
دوست من اشتیاه شما در این جاست که نوع اتصالات رو در نظر نمی گیرید.
ببینید، اتصال می تونه 3 نوع باشه : غلتک ، مفصل ، گیر دار
اتصالات مفصل و غلتک اجازه ی دوران در محل اتصال رو می دن و بنابر این گشتاور و پیچش در محل این نوع اتصالات صفر هست.
اما اتصال گیر دار اجازه ی گردش در محل اتصال رو نمی ده و ممان مقاومی ایجاد می کنه و مانع دوران می شه.
حالا شما حساب کن که اگه بالای این تاب که تو عکس نشون دادی اتصال گیر دار داشته باشه چه اتفاقی می افته! اصلا دیگه تاب خوردنی وجود نخواهد داشت !
اتصال تاب مفصلی هست که خب با توضیحی که دادم می بینید که پیچش در محل اتصال صفر هست :)

raha

مدیر بازنشسته
سلام،
دوست من اشتیاه شما در این جاست که نوع اتصالات رو در نظر نمی گیرید.
ببینید، اتصال می تونه 3 نوع باشه : غلتک ، مفصل ، گیر دار
اتصالات مفصل و غلتک اجازه ی دوران در محل اتصال رو می دن و بنابر این گشتاور و پیچش در محل این نوع اتصالات صفر هست.
اما اتصال گیر دار اجازه ی گردش در محل اتصال رو نمی ده و ممان مقاومی ایجاد می کنه و مانع دوران می شه.
حالا شما حساب کن که اگه بالای این تاب که تو عکس نشون دادی اتصال گیر دار داشته باشه چه اتفاقی می افته! اصلا دیگه تاب خوردنی وجود نخواهد داشت !
اتصال تاب مفصلی هست که خب با توضیحی که دادم می بینید که پیچش در محل اتصال صفر هست :)

اگر دقت کنید اتصال تاب به میله ی نگهدارندش با 2 تا حلقه انجام میشه، حلقه ی اول اتصالش به میله از طریق جوش هست درنتیجه صلبه و حلقه ی دوم که داخل حلقه ی اول قرار میگیره و زنجیر یا طناب رو به میله متصل میکنه قابلیت حرکت چرخشی رو داره، در حقیقت نیروی کششی حاصل از طناب به حلقه ی اولی که اتصالش به میله صلب هست وارد میشه! درنتیجه محل اتصال متحمل نیروی پیچشی که نوعی برش هست میشه!
جدای از این استدلال بین 4 تا گزینه ای که داده بودن تاب از همشون درست تر به نظر میرسید!

aslan_roland

عضو جدید

نوی این عکسی هم که شما گذاشتید همونطور که میبینید اون استوانه به صورت گیر دار اتصال داره و به همین علت پیچش داره. اما اتصال تاب از این نوع (گیردار) نیست چون باید بتونه با حرکت رو به جلو و عقب تاب آزادانه و بدون هیچ مقاومتی در محل اتصال دوران کنه.

aslan_roland

عضو جدید
اگر دقت کنید اتصال تاب به میله ی نگهدارندش با 2 تا حلقه انجام میشه، حلقه ی اول اتصالش به میله از طریق جوش هست درنتیجه صلبه و حلقه ی دوم که داخل حلقه ی اول قرار میگیره و زنجیر یا طناب رو به میله متصل میکنه قابلیت حرکت چرخشی رو داره، در حقیقت نیروی کششی حاصل از طناب به حلقه ی اولی که اتصالش به میله صلب هست وارد میشه! درنتیجه محل اتصال متحمل نیروی پیچشی که نوعی برش هست میشه!
جدای از این استدلال بین 4 تا گزینه ای که داده بودن تاب از همشون درست تر به نظر میرسید!

ببینید، کل اون میله ی بالا و اون حلقه ی اتصال رو یه تکیه گاه در نظر بگیرید، حالا تاب به اون تکیه گاه چطور وصل شده ؟ همونطوری که گفتید اتصال مفصل هست و این اتصال مفصلی فقط دو مولفه به اون تکیه گاه وارد می کنه، مولفه ی افقی و عمودی اما مولفه ی گشتاری نداره.
دوما ، جای اون تکیه گاهی رو که گفتید با چیز دیگه ای مثل یه درخت عوض کنید! حالا چه اتفاقی می افته؟!
پس تکیه گاه نیست که نوع مولفه ها رو تعیین میکنه، بلکه نحوه ی اتصالاته که تعیین می کنه سازه ی شما تا چند دزجه به اون تکیه گاه مقید شده باشه.

raha

مدیر بازنشسته
ببینید، کل اون میله ی بالا و اون حلقه ی اتصال رو یه تکیه گاه در نظر بگیرید، حالا تاب به اون تکیه گاه چطور وصل شده ؟ همونطوری که گفتید اتصال مفصل هست و این اتصال مفصلی فقط دو مولفه به اون تکیه گاه وارد می کنه، مولفه ی افقی و عمودی اما مولفه ی گشتاری نداره.
دوما ، جای اون تکیه گاهی رو که گفتید با چیز دیگه ای مثل یه درخت عوض کنید! حالا چه اتفاقی می افته؟!
پس تکیه گاه نیست که نوع مولفه ها رو تعیین میکنه، بلکه نحوه ی اتصالاته که تعیین می کنه سازه ی شما تا چند دزجه به اون تکیه گاه مقید شده باشه.

من کی گفتم اتصالش مفصلی هست!!!:surprised:
قبول دارین رابط بین تاب و میله 2 تا حلقه هست و حلقه ی اول اتصالش جوش یا به عبارتی صلب هست آیا؟!!! و قبول دارین که اون حلقه هم متحمل نیروی ناشی از وزن بچه و تاب هست؟؟!!! اگه اینطوری باشه طبق نکاتی که خودتون زحمت کشیدین گفتین در محل اتصال حلقه ی اول به میله گشتاور و به سطح مقطع میله تنش پیچشی وارد میشه!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
تست شماره 70 چی زدین ؟ (سردرهای شاخص ایرانی از چه دوره ای ؟!)

دوستان بین ایلخانی و تیموری مرددند - اما ....

مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویر می‌باشد و در طی حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌است. پایه‌های اصلی مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری دانسته‌اند. بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد را متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری دانسته‌اند. ""ویکی پدیا ""
http://fa.wikipedia.org/wiki/مسجد_جامع_یزد

تیموریه انگار !!! نظر شما چیه ؟:redface:
من تیموری زدم چون موقعی که سبک شناسی رو هم می خوندم و عکس های آثارش رو هم می دیدم حس کردم که سر درها از تیموری به بعد خیلی خودشونو نشون می دادند و اگه دقت کنید کنید به کلمه ی متداول شد شک نمی کنید که ایلخانی اگه هم بوده شروعش بوده نه متداول شدنش!
حالا:
کاشی کاریه دوریه صفوی با رنگ های گرمش تفاوت داره دیگه؟آره؟؟ من اینو زدم چون دیدم قبلش همه فیروزه ای و لاجوردیه و در دوران های قبل هم مخصوصا اشکانی و ساسانی و از نقوش گیاهی استفاده کردند!! درسته؟یا نه؟

آخرین ویرایش:

aslan_roland

عضو جدید
Forces in structures
In order for a structure to perform as it was designed to, it must be able to withstand all the forces that it is subjected to when loaded. In order to understand how a structure will behave when loaded it is important to investigate the forces acting on the external surface of the structure, and those acting internally. This section will deal with the forces found in structures and the effect they have on the structure.
Before you can understand how a structure will behave when loaded you must first have a knowledge of the different types of forces that may be present in a structure.
There are five main types of force, these are :​

Tension:a force which causes an object to stretch when it is applied is called a Tension force.

The member above is subject to a tension force when it is pulled as shown.

Compression: a force which causes an object to be squashed or to buckle when it is applied is called a Compression force.

The member opposite is subject

to a compression force when it

is pushed together as shown.

Bending: a force which causes an object to bend when it is applied at an angle to that object is called a Bending force.

The member opposite is subjected to a bending force when the load is
applied as shown.

Shear: a force which acts across a object in a way that causes one part of the structure to slide over an other when it is applied is called a Shear force.

A teapot maybe subjected to a shear force
between the handle and the body when the teapot is full of water. The reaction on the handle is upwards, while the load is downwards, this will cause a shear force between the body and the handle.

Torsion: a turning force which causes an object to twist when it is applied is called a torsional force.

The member opposite is subjected to a torsional force when it is twisted as shown.

All structures will have some force or a combination of forces acting on them when they are loaded. If the resultant forces cause the structure to act as it was designed to do, then the structure is suitable for its purpose. However, when excessive loads are applied to a structure it may fail. The failure could result in the structure cracking, or may cause it to deform excessively. A much more potentially dangerous failure could result in the total collapse of the structure.
You may initially find it difficult to determine the type of forces acting on a structure.
It may help you to remember the simple rule shown below.
A structure will change its shape when a force is applied to it.
As an example of this consider what happens to a plastic ruler when a force is applied at the centre. The deflection of the ruler will clearly be seen, however with engineering structures the deflection is not always so obvious.
When a load is applied, and the member deflects, then it may be stretched, compressed or affected by other types of external force. As a result of this, internal forces are set up which push back against the external forces produced by the load.​

When assessing members for shear, torsion and bending, it is usually quite easy to
visually determine what type of force is acting. The table below summarises these types of force.​

For members subjected to a tensional force, wires, cables and flat sections are generally used. However such sections are poor in compression. In many structures thin members or cables are used to resist tension, an example of this are the ropes or chains used on a children's swing in the park.
The ropes or chains used on a swing in the park are subjected to tensional forces when children are swinging on them.

The rope or chains of the swing are clearly

good in tension as indicated opposite.
Thicker members could be used to support the
load of the girl, however using such members
would not be an efficient use of materials since
thin members or chains are more than
satisfactory for the purpose.​

ببینید، حالا اتصالات تاب رو از نزدیک بررسی می کنیم :

این همون اتصال مورد نظر شماست دیگه :

http://images.netshops.com/mgen/digimarc.ms?img=master:LEV002.jpg&h=150&w=150 alt=

فکر می کنم منظورتون همین اتصال بود دیگه ؟ خوب حالا این رو به هر جا می خواید وصلش کنید. چیزی عوض می شه ؟ اصلا وصلش کنید به سقف اتاق. خب ؟ حالا سقف به پیچش می افته ؟!​

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه همه رفتن کلی مدرک آوردن برا اثبات اینکه تست رو درست زدن ولی یه آدم گشاد که شب تستو تو خواب دیده بعدش طرح کرده برا کنکور زرتی یه گزینه رو جواب میده که به ذهن هیشکی نمیرسه. احسان یه سرچ بزنی فکر کنم آکروپولیس هم بنای سبک خراسانی از آب در بیاد :)

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
aslan جان با این مطلبی که گذاشتین فکر نمی کنم جای تردیدی تو پیچشی بودن اتصالات بمونه!!حالا مطمئن شدم تاب درسته!!البته پیچش سقف که نه!! نیروی وارده از اون حلقه به لوله ای که بهش متصله وارد میشه باعث ایجاد نیروی پیچشی تو لوله میشه!!!!مرسی عزیزم

آخرین ویرایش:

aslan_roland

عضو جدید
فکر نمی کنم جای تردیدی تو پیچشی بودن اتصالات بمونه!!حالا مطمئن شدم تاپ درسته!!البته پیچش سقف نه!! نیروی وارده از اون حلقه که به لوله ای که بهش متصله وارد میشه باعث نیروی پیچشی تو لوله میشه!!!!مرسی عزیزم

ببینید، من به شما علاقه مندم! دیگه چی بگم!! شما خودت تصور کن ببین اون لوله درون حلقه ی اتصال می تونه آزادانه دوران کنه که شما بتونی تاپ بخوری یا نه ! اگه می تونه دوران کنه که دیگه پیچش منتفیه، اگرم یه چیزی جلوی دورانش رو میگیره در اون صورت حق با شماست و همون نیروی جلوگیری کننده باعث پیچش می شه و تاب خوردن منتفیه ! اگرم منظورتون از لوله ، اون تکیه گاهه بالای تابه که بهش جوش دادین تاب رو ، خب چه کاریه، یه شاخه ی درخت رو تصور کنید که طره شده! شاخه درخت می پیچه اون وقت ؟ یا اینکه دو تا طناب تاب مثل 2 تا نیروی متمرکز از 2 نقطه از شاخه آویزون می شن ؟ تاب به وضوح یه سازه ی کابلیه که فقط کشش رو تحمل می کنه. شما فقط خود سازه رو بدون تکیه گاه و در ساده ترین حالت و بدون اضافات در نظر بگیر، یه تاب ابتدایی و ساده.
دیگه خود دانید.
ولی گذشته از اینا این بحثا یه وقت باعث لج و لجبازی نشه! خب همین چیزا لذت بخشه ;) خارج از تمام این صحبتها یا من درست زدم یا شما دیگه، در هر صورت امیدوارم موفق باشی خانم elaheh و همین طور همه ی دوستان، خسته نباشید بچه ها:)

آخرین ویرایش:

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید، من به شما علاقه مندم! دیگه چی بگم!! شما خودت تصور کن ببین اون لوله درون حلقه ی اتصال می تونه آزادانه دوران کنه که شما بتونی تاپ بخوری یا نه ! اگه می تونه دوران کنه که دیگه پیچش منتفیه، اگرم یه چیزی جلوی دورانش رو میگیره در اون صورت حق با شماست و همون نیروی جلوگیری کننده باعث پیچش می شه و تاب خوردن منتفیه ! اگرم منظورتون از لوله ، اون تکیه گاهه بالای تابه که بهش جوش دادین تاب رو ، خب چه کاریه، یه شاخه ی درخت رو تصور کنید که طره شده! شاخه درخت می پیچه اون وقت ؟ یا اینکه دو تا طناب تاب مثل 2 تا نیروی متمرکز از 2 نقطه از شاخه آویزون می شن ؟ تاب به وضوح یه سازه ی کابلیه که فقط کشش رو تحمل می کنه. شما فقط خود سازه رو بدون تکیه گاه و در ساده ترین حالت و بدون اضافات در نظر بگیر، یه تاب ابتدایی و ساده.​

دیگه خود دانید.​

ولی گذشته از اینا این بحثا یه وقت باعث لج و لجبازی نشه! خب همین چیزا لذت بخشه ;) خارج از تمام این صحبتها یا من درست زدم یا شما دیگه، در هر صورت امیدوارم موفق باشی خانم elaheh و همین طور همه ی دوستان، خسته نباشید بچه ها:)
لوله دوران نمی کنه و ثابته فقط نیروی پیچشی بهش وارد می شه!! ولش کن !!! رهااااااااااااااا... جونم بیا بگو این گنبد رایشتاگو چی زده؟
شکل سازه کابلیه رو هم زدم جلوگیری از نشست بر اثر تاسیسات مکانیکی!
روچلا بازشو ها!
بنیادین یونان گزینه چهار تناسبات هارمونیک و هندسه و تقارن
سانچی
برومینی مرکز گرا
راستی کسی راجع به گروه متابولیک ها چیزی میدونه؟
دسترسی مستقیم فروشگاه بزرگ
دسترسی در بیمارستان معلولین
کارکرد مطلوب معماری جهت گیری نسبت به نور خورخورشید
اقتصاد کوهستانی دامداری و ...

آخرین ویرایش:

ehsanmf

عضو جدید
من تیموری زدم چون موقعی که سبک شناسی رو هم می خوندم و عکس های آثارش رو هم می دیدم حس کردم که سر درها از تیموری به بعد خیلی خودشونو نشون می دادند و اگه دقت کنید کنید به کلمه ی متداول شد شک نمی کنید که ایلخانی اگه هم بوده شروعش بوده نه متداول شدنش!
حالا:
کاشی کاریه دوریه صفوی با رنگ های گرمش تفاوت داره دیگه؟آره؟؟ من اینو زدم چون دیدم قبلش همه فیروزه ای و لاجوردیه و در دوران های قبل هم مخصوصا اشکانی و ساسانی و از نقوش گیاهی استفاده کردند!! درسته؟یا نه؟

منم رنگ های گرم زدم (چون گنبد شیخ لطف الله یادم اومد که تقریبآ کرمی نارنجیه ) ... اما بروبکس میگن خطاطی بوده ... :surprised:...  :redface:

aslan_roland

عضو جدید
منم رنگ های گرم زدم (چون گنبد شیخ لطف الله یادم اومد که تقریبآ کرمی نارنجیه ) ... اما بروبکس میگن خطاطی بوده ... :surprised:... :redface:

من توی کتاب پیرنیا دیدم نوشته تا پیش از دوره صفوی رنگهای سرد و خواب استفاده می شده اما بعد از اون رنگهای گرم و شاد تر مثل قرمز استفاده شده.

خطاطی که قبل از اون هم بوده توی دوره تیموری و ...

aslan_roland

عضو جدید
elahe جان اومدم جواب بدم دیدم رفت پستت !
به هر حال، اگه اتفاق عجیبی نیفته :
Harmony
Dominance
gradation
balance

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا