آموزش مربوط به: 3DMAX(فیلم,کتاب,سایت)

فرانك67

عضو جدید
نكات كليدي كار با نرم افزار مكس

نكات كليدي كار با نرم افزار مكس

سلام !وقت به خير.
در اينجا يه فايل زيپ با حجم كم براتون گذاشتم كه شامل :نحوه باز گرداني پنجره ها و پنل هايي كه بعد از باز كردن برنامه اتون متوجه مي شين نيستن و هركاري مي كنيد بر نمي گردن.
افزايش تعداد undoهاتون در پروژه است كه مي تونيد از 20به 500آندو افزايش بدين.
و در نهايت بدست آوردن بهترين كيفيت رندر از تكستچر هاي موجود در نرم افزار مكستونه!
اميدوارم به دردتون بخوره;)

پیوست ها

• 3d max.zip
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

فرانك67

عضو جدید
طريقه ساخت لامپ

طريقه ساخت لامپ

طريقه ساخت لامپ در نرم افزار مكس رو براتون گذاشتم.

اينم اولين لامپيه كه خودم در مكس ساختم.

پیوست ها

• ساخت لامپ.zip
    104 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • lamp1.jpg
    lamp1.jpg
    69.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

yassy

عضو جدید
آموزش ساختن قایق چوبی در تری دی مكس

آموزش ساختن قایق چوبی در تری دی مكس

سلام
در این آموزش شما میتونید یه قایق چوبی بسازید كه با خلاقیت خودتون میتونید چیزای دیگه هم با توجه به نكات ار آموزش بسازید.

در این آموزش می خواهیم با فرمان loft از مجموعه ابزار Compound بیشتر آشنا شویم . به کمک این ابزار می توان به شیء های ۲d با توجه به مسیرهای مختلف حجم داد و آنها را تحت ویرایش های مختلفی قرار داد .
۱ – ابتدا به چندین line باز و بسته نیاز داریم .

۲ – در شکل بالا ما یکی از خطوط بسته را مرجع قرار داده و عملیات loft را بر روی آن انجام می دهیم .
برای شروع من از Line نشان داده شده در شکل استفاده کردم .
آن را انتخاب می کنم و فرمان loft را از قسمت geometry>compound Object انتخاب می کنم .

۳ – از قسمت تنظیمات loft فرمان get path را انتخاب می کنم و سپس بر روی line باز که حکم طول قایق را دارد کلیک می کنم تا جسم من شبیه زیر در بیاید .

۴ – به قسمت modify می روم ، از قسمت تنظیمات loft زیر شاخه Deformations را انتخاب می کنم تا جزئیات آن باز شود . سپس بر روی گزینه fit کلیک می کنم تا پنجره مربوطه آن باز شود .

۵ – از منو ابزار بالایی آن ابزار make symmetrical را از حالت انتخاب در می آورم ، به نمای top در صفحه نمایش می روم تا انتخاب شود . سپس در پنجره fit گزینه display Y axis را به حات انتخاب در می آورم . توجه کنید در پنجره های Deformations ما می توانیم برای هر یک از محورهای مختصات تصمیم گیری کنیم . مثلاً برای محور Y می خواهم از یک line بسته استفاده کنم تا جسم من در امتداد Y شبیه آن شود . خوب پس از انتخاب محور Y بر روی ابزار get shape (سمت راست پنجره ، شبیه یک دست است ) کلیک می کنم و سپس line بالایی که حکم بغل قایق را دارد را انتخاب می کنم .

۶ – همانطور که دیدید بغل قایق ما آماده شده است .
فرمان fit که از اسم آن نیز پیداست همین وظیفه را دارد که نماهای طول و عرض و ارتفاع را با خواسته های ما فیت کند .
خوب حار بر روی محور X ها کار می کنیم . همانند قبل از قسمت ابزارهای fit محور X ها را در حالت انتخاب در می آوریم و اینبار line آماده شده برای این محور را انتخاب می کنیم .
(تذکر : وقتی برای یک محور یک Line انتخاب می کنید شکل تهیه شده در پنجره Fit قرار می گیرد . برای مثال برای محور Y ها شکل انتخابی در پنجره Fit قرار گرفته ، حال با انتخاب محور X ها سیستم منتظر دریافت شکل می باشد . تا خط صاف کنونی خود را با شکل داده شده وفق دهد .

۷ – خوشبختانه برای قسمت Deformations ابزارهای مختلفی برای اعمال تغییرات در نظر گرفته شده است . برای مثال می توانیم از فرمان scale می توان برای تغییر شکل جاهای مختلف مدل استفاده کرد . در اینجا من نیاز دارم عقب قایق را ( برای واقعی تر جلوه دادن آن ) کمی بزرگتر کنم . برای این کار از فرمان Scale استفاده می کنم . پنجره آن را باز می کنم تا با کمی جابجا کردن خط تنظیم آن عقب قایق را کمی بزرگتر کنم .

۸ – خوب در این قسمت کار ما با فرمان loft به پایان رسید ، از این قسمت به بعد به تنظیمات editable poly می رویم تا بر روی مدل خود با آزادی بیشتری کار کنیم . در ابتدا می خواهیم پالیگانهای سطح رویی انتهایی قایق را حذف کنیم تا محفظه ای باز شود .

۹ – برای اینکه نشان دهیم قایق از جنس چوب است نیاز داریم در قسمت مدل سازی کمی آن را توپر ( کلفت ) نشان دهیم تا اینکه فقط به رنگ آمیزی اکتفا کنیم .این کار را به کمک shell از قسمت modifier انجام می دهیم . آن را با تنظیمات زیر به مدل خود نسبت دهید .

۱۰ – دوباره از تنظیمات edit poly برای اضافه کردن جزئیات به مدل خود استفاده می کنم

مدل خود را در یک صحنه قرار می دهم ، رنگ آمیزی می کنم و رندر نهایی را می گیرم . رندر نهایی را کمی با عجله گرفتم ، چون وقت زیادی برای آن نداشتم .

mihanblog

Halston

عضو جدید
سلام
در این آموزش شما میتونید یه قایق چوبی بسازید كه با خلاقیت خودتون میتونید چیزای دیگه هم با توجه به نكات ار آموزش بسازید.

در این آموزش می خواهیم با فرمان loft از مجموعه ابزار Compound بیشتر آشنا شویم . به کمک این ابزار می توان به شیء های ۲d با توجه به مسیرهای مختلف حجم داد و آنها را تحت ویرایش های مختلفی قرار داد .
۱ – ابتدا به چندین line باز و بسته نیاز داریم .

۲ – در شکل بالا ما یکی از خطوط بسته را مرجع قرار داده و عملیات loft را بر روی آن انجام می دهیم .
برای شروع من از Line نشان داده شده در شکل استفاده کردم .
آن را انتخاب می کنم و فرمان loft را از قسمت geometry>compound Object انتخاب می کنم .

۳ – از قسمت تنظیمات loft فرمان get path را انتخاب می کنم و سپس بر روی line باز که حکم طول قایق را دارد کلیک می کنم تا جسم من شبیه زیر در بیاید .

۴ – به قسمت modify می روم ، از قسمت تنظیمات loft زیر شاخه Deformations را انتخاب می کنم تا جزئیات آن باز شود . سپس بر روی گزینه fit کلیک می کنم تا پنجره مربوطه آن باز شود .

۵ – از منو ابزار بالایی آن ابزار make symmetrical را از حالت انتخاب در می آورم ، به نمای top در صفحه نمایش می روم تا انتخاب شود . سپس در پنجره fit گزینه display Y axis را به حات انتخاب در می آورم . توجه کنید در پنجره های Deformations ما می توانیم برای هر یک از محورهای مختصات تصمیم گیری کنیم . مثلاً برای محور Y می خواهم از یک line بسته استفاده کنم تا جسم من در امتداد Y شبیه آن شود . خوب پس از انتخاب محور Y بر روی ابزار get shape (سمت راست پنجره ، شبیه یک دست است ) کلیک می کنم و سپس line بالایی که حکم بغل قایق را دارد را انتخاب می کنم .

۶ – همانطور که دیدید بغل قایق ما آماده شده است .
فرمان fit که از اسم آن نیز پیداست همین وظیفه را دارد که نماهای طول و عرض و ارتفاع را با خواسته های ما فیت کند .
خوب حار بر روی محور X ها کار می کنیم . همانند قبل از قسمت ابزارهای fit محور X ها را در حالت انتخاب در می آوریم و اینبار line آماده شده برای این محور را انتخاب می کنیم .
(تذکر : وقتی برای یک محور یک Line انتخاب می کنید شکل تهیه شده در پنجره Fit قرار می گیرد . برای مثال برای محور Y ها شکل انتخابی در پنجره Fit قرار گرفته ، حال با انتخاب محور X ها سیستم منتظر دریافت شکل می باشد . تا خط صاف کنونی خود را با شکل داده شده وفق دهد .

۷ – خوشبختانه برای قسمت Deformations ابزارهای مختلفی برای اعمال تغییرات در نظر گرفته شده است . برای مثال می توانیم از فرمان scale می توان برای تغییر شکل جاهای مختلف مدل استفاده کرد . در اینجا من نیاز دارم عقب قایق را ( برای واقعی تر جلوه دادن آن ) کمی بزرگتر کنم . برای این کار از فرمان Scale استفاده می کنم . پنجره آن را باز می کنم تا با کمی جابجا کردن خط تنظیم آن عقب قایق را کمی بزرگتر کنم .

۸ – خوب در این قسمت کار ما با فرمان loft به پایان رسید ، از این قسمت به بعد به تنظیمات editable poly می رویم تا بر روی مدل خود با آزادی بیشتری کار کنیم . در ابتدا می خواهیم پالیگانهای سطح رویی انتهایی قایق را حذف کنیم تا محفظه ای باز شود .

۹ – برای اینکه نشان دهیم قایق از جنس چوب است نیاز داریم در قسمت مدل سازی کمی آن را توپر ( کلفت ) نشان دهیم تا اینکه فقط به رنگ آمیزی اکتفا کنیم .این کار را به کمک shell از قسمت modifier انجام می دهیم . آن را با تنظیمات زیر به مدل خود نسبت دهید .

۱۰ – دوباره از تنظیمات edit poly برای اضافه کردن جزئیات به مدل خود استفاده می کنم

مدل خود را در یک صحنه قرار می دهم ، رنگ آمیزی می کنم و رندر نهایی را می گیرم . رندر نهایی را کمی با عجله گرفتم ، چون وقت زیادی برای آن نداشتم .

mihanblog
مرسي از آموزش خوبتون ولي يك راه ساده تر واسه ساخت قايق چوبي هست.استفاده از تابع FFD و از نوع 4*4*4

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Halston

عضو جدید
ممنون دوست خوبم ولي چه جوري من نفهميدم!ميشه دقيقا توضيح بديد چه جوري؟

شما يك باكس در ابعاد قايق مورد نظرت مي كشي.بهش segment هم حتما بده(چون قرار هست كار قوس داشته باشه،وجود سگمنت الزامي هست).از قسمت modify تابع FFD 4*4*4 رو انتخاب مي كني.
از قسمت modifier list بر روي FFD 4*4*4 مي زني و control points رو انتخاب مي كني.
حالا مي تونيد point هاي روي باكس رو ويرايش كنيد.مثلا پوينت هاي سر قايق رو همرو انتخاب كني و با scale به هم نزديك كني و ...
مي توني تمام فرم قايق رو با همين روش در بياري.
توضيح رو مختصر دادم با فرض اينكه شما با مكس آشنايي داريد و فقط نيازمند يك راهنمايي بوديد،به بزرگواري خودتون ببخشيد :gol:

فرانك67

عضو جدید
شما يك باكس در ابعاد قايق مورد نظرت مي كشي.بهش segment هم حتما بده(چون قرار هست كار قوس داشته باشه،وجود سگمنت الزامي هست).از قسمت modify تابع FFD 4*4*4 رو انتخاب مي كني.
از قسمت modifier list بر روي FFD 4*4*4 مي زني و control points رو انتخاب مي كني.
حالا مي تونيد point هاي روي باكس رو ويرايش كنيد.مثلا پوينت هاي سر قايق رو همرو انتخاب كني و با scale به هم نزديك كني و ...
مي توني تمام فرم قايق رو با همين روش در بياري.
توضيح رو مختصر دادم با فرض اينكه شما با مكس آشنايي داريد و فقط نيازمند يك راهنمايي بوديد،به بزرگواري خودتون ببخشيد :gol:
دستتون درد نكنه!خيلي مفيده !هميشه در مكس راه هاي مختلفي براي رسيدن به يه آبجكت هست!هر كسي هم از راهي به دلخواهش ميرسه!ساده تر هم اون راهيه كه بيشتر بلده! فكر !اولين باري كه مكس ياد گرفتم استادم فرمان لافت رو بهم يادداد!دومين استادم از همين راه با دستكاري سگمنت ها ساخت آبجكت ها رو بهم ياد داد البته تا حالا قايق درست نكرده بودم!فكر مي كنم هر كدومشون رو يه جايي مي شه استفاده كرد كه اون يكي رو نه و هر كدو م قابليت هايي رو دارن كه اون يكي نداره اينم توي كار هاي پيچيده تر بهتر درك ميشه!ممنون راهنمايي بسيار خوبي كردين!سپاسگزارم

yassy

عضو جدید
مدلینگ مهره شاه(تو شطرنج)

اول از همه این مسیرو برین
spline > line
حالا میتونین لاین یا خط رسم کنین
پس چیزی شبیه این میکشیم

با کلیک راست به خط کشیدن پایان میدهیم
اگه این مسرو بریم میتونیم مرکز جسممون رو تغییر بدیم
پس ادامه مدیم
Hierachy > pivot > affect pivot only > center to object.
حالا مرکز رو میگیریم و دقیقا میذاریم وسط لاین با همون خط
از پانلmodifier
دستوریه به نامlathe
اونو انتخاب کرده و میبینیم که خط حول محور انتخاب شده میچرخه
این دستور میشه به کوزه گری تشبیش کرد
همه ی گزینه های این دستورو دستکاری کنین
بعد دو سه بار خرابکاری همه چیز این دستور دستون میاد
پس نترسین تا میتونین خرابکاری کنین
پس از یه کار طاقت فرسا
.میخوایم سر مهره رو بکشیم
پس یه کره رسم میکنیم که کمی از کله شاهمون کوچیتر باشه
سعی کنین هراندازه ای که به نظرتون قشنگ میاد همونو انتخاب کنیم
پس به خلاقیتمون احترام بذاریم
.خیلی خوب کره رو بالای سر شاه قرار میدیم

حالا اگه کلید Fرو بزنیم نما به نمای روبرو تغییر میکنه
پس دکمه اف رو میزنیم
دوباره همون اولین مسیری که رفتیمو تکرار میکنیم واسه ساختن یه قسمت دیگه از مدلمون
spline > line,
همچین خطی رو رسم میکنیم

ایندفعه به جایlathe
دستوزی به نام
extrude
وجود داره اینو هم ازmodifier انتخاب کنین ببینین که کارش چیه
مقدارش یا همونamount
رو برابر4,5 میذاریم
اگه رو این مدل کلیک راست کنیم بعدconvert to
بعدشمeditabe polyانتخاب میکنیم
vertexهای بیرونی رو بگیرشو بعد کلیدrمیزنیم تا تغیر مقیاسش کنیم یا باکلاسترscalش کنیم

اگه از “ tool,
mirror”رو بزنیم کمی هم تنظیمش کنیم باید همچین شکلی داشته باشیم

یکی از ابجکتارو به editable polyتبدیل کنین و بعد attach
همشونو باهم یکی میکیم

خسته نباشین

greenhope

عضو جدید
سلام

کسی آموزش تصویری 3ds Max و داره ؟؟
:)
دوست عزیز این سایت: http://cgacademy.ir/ یه سایت تخصصی آموزشهای دیجیتاله که شامل یه سری آموزش خاص فتوشاپ و تری دی مکس هست. البته باید بگم یه کمی تخصصیه یعنی باید یه چیزای مختصری از تری دی مکس و ... بدونید تا اون آموزشها به دردتون بخوره. شاید مفید واقع بشه.
البته با سرچ توی گوگل هم ممکنه بتونید یه چیزایی پیدا کنید. مثلا در بخش ویدیوی گوگل بزنید آموزش تری دی مکس

multiman

عضو جدید
3Ds Max Tutorials

اموزش به زبان انگلیسی است دوستان مطمین باشید اگر شما میخواهید درست یاد بگیرد باید این اموزشهای انگلیسی را بخونید

salam memar

عضو جدید
آموزش 3d max به صورت pdf به زبان فارسی

آموزش 3d max به صورت pdf به زبان فارسی

دوستان تری دی کار فایل زیپ شده آموزش تری دی مکس باحجم پایین .امیدوارم لذت ببرید.

پیوست ها

• 3dS Max[ebook.VeyQ.ir].zip
    1.7 مگایابت · بازدیدها: 0

marali_64

عضو جدید
آموزش 3دی مکس مقدماتي

آموزش 3دی مکس مقدماتي

آموزش 3دی مکس مقدماتي

پیوست ها

• آموزش منوی Group.doc
    36.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • آموزش نوار ابزا&#1.doc
    75.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

milad.jalalvand

عضو جدید
ترفندها و نکات مخفی 3ds Max

ترفندها و نکات مخفی 3ds Max

سلام دوستان؛

هر کس ترفند یا نکته ی مخفی ای از 3ds Max میدونه، میتونه اینجا بذاره تا کسایی که نمیدونن استفاده کننونه اینجا بذاره تا کسایی که نمیدونن استفاده کنن
در اسپینرها Spinner (جایی که برای وارد کردن عددهاست و دو فلش کوچیک به سمت پایین و بالا سمت راستشه) برای اینکه بتونید خیلی سریع و بدون اینکه عدد وارد بکنید اونو به مقدار پیش فرض (که معمولا صفره) برسونید کافیه روی یکی از فلشها راست کلیک کنید.
Isolated selection
Alt+Q
با این میتونی ابجکتی رو که انتخاب کردی از بقیه ایزولیت کنی یعنی با وجود تمام ابجکتها در صحنه تنها می مونه
بری خیلی کارها مفید هستIsolated selection
Alt+Q
با این میتونی ابجکتی رو که انتخاب کردی از بقیه ایزولیت کنی یعنی با وجود تمام ابجکتها در صحنه تنها می مونه
بری خیلی کارها مفید هست

milad.jalalvand

عضو جدید
ماشین حساب مکس
در اسپینرها Spinner (جایی که برای وارد کردن عددهاست و دو فلش کوچیک به سمت پایین و بالا سمت راستشه) :D کلیک کنید و سپس Ctrl+N رو بزنید ، ماشین حساب ظاهر میشود

milad.jalalvand

عضو جدید
حتما براتون پيش اومده كه تو پرو‍‍ژه هاي سنگين سيستمتون دچاره سكته هاي 10-20 ثانيه اي ميشه. پيدا كردن مشكل سادست. توي Preference Setting قسمت Auto Backup رو غير فعال كنيد يا زمانشو زياد كنيد. البته اين فقط يراي پرو‍ژه هاي سنگينيه كه بعضي وقتا حجمه فايل مكس بالاي 100 mb ميره و Save شدن 10-20 ثانيه زمان ميبره. از فايلتون هم backup بگيريد چون ديگه Autosave نميشه

milad.jalalvand

عضو جدید
برای حذف edges
اگر کلید del رو بزنید که کل خرابکاری میشه
اما اگه دستور remove (backspace) رو از لیست modifyer رو بزنید پاک میشه اما
گره ها به جا می مونه
حال اگر بخواید گره ها رو هم پاک کنید کلید
crtl+back space
رو بزنید

برای چرخاندن صحنه بصورت orbit
برای مشاهده (اوضاع و احوال) کلید
alt+کلید وسطی ماوس
و ماوس رو حرکت دهید

milad.jalalvand

عضو جدید
با ترکیب کلیدهای alt و ctrl و shift بعلاوه کلید وسط موس میتونید روی viewport کنترلهای خوبی داشته باشید:

alt + دکمه وسط = arc rotate
shift + alt با دکمه وسط = arc rotate در یه جهت... بسته به حرکت اول موس...
ctrl + alt با دکمه وسط = zoom in و zoom out.... تفاوتش با چرخوندن قرقره وسط موس اینه که دقت و کنترل بیشتری روشه...

milad.jalalvand

عضو جدید
برای این که تو انیمیشن چند تا چیز رو تلفیق کنید، یا روی مهور های غیر عادی طوری بچرخید که حرکت هم همراهش باشه، مثل چرخیدن در روی صطح کره زمین، بهترین کار استفاده از رابطه پدر و فرزندی و استفاده از یک کمرا مچ هستش...

milad.jalalvand

عضو جدید
با گرفتن دكمه i كيبرد، با تكون دادن ماوس صفحه هم تكون ميخوره و مي تونيد همه جاي آبجكتو هم بازرسي هم كارتونو انجام بديد
با دكمه < , > هم مي تونيد لغزنده زمانو پله پله به جلو و عقب ببريد
موقعي كه يك پليگان رو انتخاب ميكنيد، مي تونيد با كليد f2 كل اونو قرمز يا فقط دورشو قرمز كنيد، كه خيلي جاها به كار خودم اومده

milad.jalalvand

عضو جدید