آموزش قدم به قدمREVIT

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
نام گذاری فضا ها و تهیه پلان رنگی

نام گذاری فضا ها و تهیه پلان رنگی

سلام
الان باید پلان رو بتونید ترسیم کنید دیگه چون دیوار بلدید و در و پنجره هم که میگذارید و نمای شیشه ای رو هم که میتونید پس پلان رو دارید .
وقتی پلان اماده شد باید فضاها مشخص بشه کافیه در منوی hime < room & area < room رو کلیک کنید و توی هر فضا رو کلیک کنید .
یه tag میگذاره که بسته به نوع ساخت و لیبل میتونه اطلاعات مفیدی داشته باشه .
از همون تگ خودش استفاده کنید تا بعدا ساختن room tag رو بگم . اگه هم لود نیست از توی فولدر annotation لود کنید room tag رو .
اگه محیط بسته باشه یه ضربدر بزرگ که کل فضا رو شامل باشه میگذاره و اگه جایی درست بسته نباشه یه ضربدر کوچک که توی یه مربع محیط شده میگذاره که یعنی فضا رو تشخیص نمیده که باید درست کنید .
این تگ شامل یک نام room هست که میتونید نام فضای خودتون مثل راهرو یا ورودی یا هر چیزی تایپ کنید . شماره فضا رو هم اصلاح کنید . شاید تگ شما زیر بنای فضا رو هم بنویسه که بسته به نوع لیبل اون هست که از چه پارامتر هایی تشکیل شده . ولی مهم اینه که فضای room روبشناسه و نام فضا و شماره اون .
وقتی تمام شد توی منوی browser در روی نام پلان راست کلیک کنید و به منوی instance این پلان برید .
روی دکمه color schem کلیک کنید تا وارد منو بشید . الان پلان شما روی گزینه non هست که اون رو به name تغییر بدید ( سمت چپ ) . بلافاصله منوی شما رنگی میشه که اگه ok کنید پلان شما هم به همین رنگها در میاد .
در قسمت title شما میتونید عنوان این دیاگرام رو تعیین کنید .
بسته به تعداد فضا ها از نظر نام شما رنگ دارید . نام های یکسان خب قاعدتا یک رنگ دارند .
در قسمت color میتونید عملکرد جدول رو تغییر بدید و مثلا زیر بنا بشه . در این صورت امکان اینکه رنج فضا رو مشخص کنید براتون بوجود میاد که مثلا فضاهای بین 5 تا 10 متر یک رنگ و 10 تا 15 یک رنگ دیگه باشه .
یه کم با هاش ور برید تا بیشتر بفهمید اینو که سخت هم نیست و گزینه هاش مشخصه .
حالا توی همون منوی area < legend رو بزنید تا لجند فضا ها رو ه بهتون بده .

دو تا نکته
1 - یک فضای بزرگ دارید که از دو قسمت تشکیل شده مثلا اشپز خونه اوپن که با پذیرایی تیغه جدا کن نداره و یک فضا حساب مبکنه ولی شما دو تا میخواهید باشه . توی همون منوی room < room separation line رو اتنخاب کنید و با این خط فضا هارو مشخص کنید . اگه جایی از پلا ن هم فضا رو تشخیص نمیده یواشکی از همین خط میتونید استفاده کنید .
2 - یک فضای خرد دارید که میخواهید یک پارچه باشه مثلا سرویس عمومی هر کدوم از کابین ها چون در و دیوار داره یک فضا میشه . دیوار های داخلی رو اتخاب کنید به منوی instance برید و روی room bounding رو تیک نکنید ( تیکش رو بردارید ) .

دست اخر اینکه برای هر لجند رنگی باید یک view داشته باشید . برای این موضوع روی نام پلان راست کلیک کنید و duplicate view رو بزنید که سه گزینه دارید :
1 - duplicate که فقط عناصر ساختمانی رو براتون یکی درست میکنه
2 - duplicatw with detail که با همه مبلمان و تجهیزات یکی درست میکنه
3 - depend view که بعدا موقع شیت بندی بگم خیلی بهتره
الان دو تا گزینه اول کار شما رو راه میندازه .
توجه داشته باشید که دو یا سه پلان ندارید هر کاری که از نظر ادیت توی هر کدوم بکنید توی بقیه هم میره . دوستانی که با اتوکد توی layout از ویوو استفاده کردن این درست مثل همونه .

وقتی که فضا ها درست شد میتونید جدول نازک کاری و مشخصات مصالح رو هم درست کنید

کار کنید روی این و خبر بدید که کجا هاش مفهوم رو نتونستم بگم .
دفعه بعد ساختن انواع جداول تیپ بندی در و پنجره و ستون و شمارش و محاسبه حجم مثلا بتن ستونها و غیره رو سعی میکنم بگم .
عکس نگذاشتم و همه چیز رو تایپ کردم ( تایپم داره بهتر میشه ) راستش شما ها همه فتوشاپ رو بلدید اما من تا حالا اینو ندیدم اصلا یعنی باهاش هیچوقت کار نکردم . ازش هم خوشم نمیاد راستش ولی دیدم که حجم فایل gif از jpg سبک تره . میتونم از این فرمت استفاده کنم برای عکس یا نه فرقی نمیکنه ( حوصله فوتوشاپ رو ندارم بابا ) .

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
جداول

جداول

ببینید این نرم افزار قابلیت بسیار جالبی برای شمارش و محاسبات به شما میده که به هیچ درد شما نمیخوره راستش ( خب شما همش دنبال رندر و فتوشاپید ) اما من خیلی دوسش دارم .
تصور کنید که تیپ تمام در و پنجره با تعداد کل و تعداد در هر طبقه رو به صورت جدول داشته باشید .
خب باز هم تصور کنید که از توی پلان یک پنجره رو حذف میکنید واقعا هیچ لذتی بالا تر از این نیست که این پنجره از نما ها - برش ها - wall section احتمالی حذف بشه هیچ از توی جدول در و پنجره هم حذف بشه تعداد رو کم کنه و .......... دوسش دارم .

برای شمارش یک چیز قاعدتا باید چیزی وجود داشته باشه :smile: پس یه پلانی که در و پنجره داشته باشه باز کنید یا بکشید .

(توی ایران و بعضی کشور های اروپای شرقی مثل بلغارستان و جمهوری چک هم براشون چپ و راست باز شو بودن در مهمه که این برنامه این رو جزو اپشنهای خودش قرار نداده ( قدیما به چند تا از ارشیتکتهای اینا چت میکردم فهمیدم و از این دلخور بودن که رویت نمیکنه ) . اما چیزای دیگه براشون اهمیت بیشتر داره مثل جنس چار چوب و در و رنگ اونا و پارامتر هایی که ما توی جداولمون نمیاریم . اما به نظرم این اطلاعات مهم تر از چپ راست بودن در هست .
توضیحاتی که میدم اضافه راستش ربطی به نرم افزار نداره بعضی وقتها ولی به نظرم میاد که لازمه بگم تا چهارچوب توضیحات خودم شکل بگیره کلا میتونید عبارات داخل پرانتزها رو نخونید )

خب در منوی view > schedule Quantities برید و روی همون اولی بزنید تا وارد منوی ساخت جدول بشید .
اون بالا یه نام براش تعیین کنید . سمت چپ ببینید زیر عنوان category یک طیف وسیع از عناصر ساختمان رو که میتونید شمارش و مقادیر بگیرید . در واقع تعداد دیوار ها و سطح و حجم هر چیزی که سه بعدی ترسیم شده باشه رو میتونید بگیرید .
در واقع تا حدودی ساختمون رو به صورت مصالح میتونید متره داشته باشید .
چون هر چیزی ابجکت هست پس شمردنش براش کاری نداره از مبل و میز گرفته سطح دیوار های dry wall مثلا یا بتن پی یا ستون .
بسته به نوع category انتخابی خودتون اپشن های اون فرق میکنه . مثلا توی ستون شما محل اون رو که تقاطع دو اکس هست رو بهتون میده و تراز کف ستون و تراز بالای ستون ولی برای در و پنجره اپشن های خودش رو از شما سوال میکنه .
در نتیجه برای هر category یک جدل خواهید داشت . بعد از ایجاد جدول اونو به قسمت schedules در brwoser میبره که از اونجا میتونید هر وقت خواستید ادیت کنید .

ok کنید به منوی properties میره که باید اینجا پارامتر های خودتون رو تعیین کنید که از کدوم یکی از اونا دوست دارید استفاده کنید . با هم پنجره رو میبینیم که چیا داره مثلا .

توی تب اول field باید فیلد های مورد نظر رو تعیین کنید که مثلا چیزای بدرد خور برای پنجره
شمارش - ارتفاع بالای پنجره head height - hight - type - level - width که ابعاد پنجره هست که میتونید rough height & width رو هم که باز شو از سفت کاری هست رو مثلا بدید . اینا رو همه add کنید تا به لیست سمت راست اضافه کنه . یه فایل گیف میگذارم ببینید راحت میاره یا نه

(این چیه دیگه ؟؟؟؟؟؟؟؟ عکسم پرید . گیف نمیشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دوباره نمیتونم درست کنم بابا )

میتونید با بالا یا پایین بردن فیلد ها جای اون ها رو به سلیقه خودتون تغییر بدید .
تب ***** چیزی نیست خودتون ببینید .
سورتینگ ولی مهمه . در خط اول اولویت خودتون رو بگید که بر چه اساسی باشه مثلا تیپ باشه یا تعداد یا ابعاد .
در قسمت پایین براش footer & header بدید که میتونید بگید چه جوری بنویسه ( بشمره - عنوان بده - و کل رو هم بده یا هر چی که خواستید ) کنارش هم اگه تیک کنید یک خط خالی میکنه که بد نیست
اگه ok کنید جدولتون و میبینید .

عکس هامو نمیبینم . نمیدونم چرا . به جهنم همینطوری ادامه میدیدم تا این جدول هر جوری هست امروز تموم شه . اخرهاشه .
دو تا گزینه هم اون پایین هست
grand total
itemize every instance
اولی شمارش و تعداد جمع رو میزنه و دومی هم اگه تیک نکنید کلی میده و اگه تیک کنید ایتم به ایتم میده

اوووووووووووو تموم شد . چند تا جدول درست کنید از ایتم های مختلف . تا تفاوت ها شون رو ببینید .

میدونم از این زیاد خوشتون نیومد ( راستشو بگید دیگه خودتون رو لوس نکنید ) توی طراحی که شما دوست دارید به هیچ دردی نمیخوره ولی شاید خواستید یه جدول نازک کاری برای فاز یک خودتون بدید ( از room استفاده کنید ) یا هر چیز دیگه . بلاخره ادم بدونه بدم نیست .
سعی میکنم کمتر سراغ این چیزا برم ( تموم هم شد دیگه ) :smile:
دفعه بعد سقف
صاف
شیدار

گفتم سقف رو بگم یه کم با هم رفیق بشیم ولی باور کنید من خودم از این جدول ها خیلی دوست دارم اگه نمیگفتم دق میکردم ;)

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سقف شیبدار

سقف شیبدار

خب اینو شروع کنیم :
توی تراز بام برید ( حتما دارید دیگه ) یا اخرین طبقه .
از منوی home < roof < roof by footprint رو انتخاب کنید . این گزینه هم سقف صاف و هم شیبدار رو میتونید بزنید .
وقتی اینو میزنید وارد حالت ترسیم میشید و میتونید از ایزار ترسیم استفاده کنید برای ایجاد لبه سقف .
یه offset هم داره میتونید لبه overhang رو تعیین کنید که چقدر کنسول بشه سقف .
من اینجا مثلا 1.20 کنسول کردم .
وقتی که هر لبه رو ایجاد میکنید کنارش یه مثلث هست که سمت شیب رو نشون میده و اگه خط رو انتخاب کنید درصد شیب رو هم میده . حالا به این تصویر که با اخرین تکنولوژی و دستاورد های خودم کوچیک کردم بشدت توجه کنید . ( از نظر کیفیت و سرعت دانلود وگرنه خودش که خبری نیست بابا )

در صد شیب رو هم که توی همون منویی که واحد رو متر میکردید اون پایینا هست .
خب اگه این سقف رو ok کنم یه شیروونی بد ترکیب داریم .

که از هر چهار طرف شیبدار هست .
بیاین یه کم با این ور بریم ببینیم چی کار میشه باهاش کرد .

خب اگه روش کلیک کنید و edit footprint رو بزنید دوباره به حالت ترسیمی میرید و میتونید درصد شیباتون رو عوض کنید هر صفحه میتونه یه شیب داشته باشه . میتونه یه خط شیب نداشته باشه که حالت سقف عوض شه

خب بزن ببین دیگه .
میتونید یه خط رو از وسط اسپلیت کنید و تبدیل به دو خط کنید :

وقتی این کردید میتونید توی همون منوی draw < slope arrow رو بزنید و در جهت شیب یه خط ترسیم کنید که روی فلش به سمت بالای سقف میره دوتا بزنید مثل این :

ارتفاع این یارو رو هم میتونید توی منوی type برید و بگید چقدر بالا بره کنترلش خوبه . حالا من زیاد به این دست نزدم دیگه چون بلدم ولی شما بکن تا بلدشی

دوباره سقف رو ادیت کنید اینبار بیاین همین خط رو به چهار قسمت تقسیم کنید .
میخواهیم وسطش یه چیزی در بیاریم

توجه کنید که دوتا خط کناری شیبدار هست ولی این دوتا نه .
اهان یه چیزی یادم رفته بود . وقتی از فلش شیب استفاده میکنید نباید شیبدار باشه ماهیت اون خط . مثل همین عکس بالایی . بعد دو جهت شیب رو مشخص کنید

حالا اگه ok کنید سقف رو دارید

ببنید جون شیب دار هست خودش با توجه به شیب و اون فلش که گفتید چقدر بالا بیاد نقاط تلاقی رو پیدا میکنه که میتتونید اینا رو هر چقدر خواستید ادیت کنید

خب حالا دیوار ها که به سقف نرسیده با این شیب های عجیب غریب چیکار کنم ؟؟؟؟؟
گریه نکن عزیزم رویت جون به این فکر کرده ( بابا یه فکری هم برای سایت کن )
دیوار رو انتخاب کن و از منوی ادیتور بالا attach Top/ base رو بزن . اول سقف بعد دیوار تا دیوار به سقف برسه

دیگه میتونید شیشه کنید و از فمیلی های خودتون برای سقف چیز بگذارید پنجره سقفی که با تمپلیت های roof base میتونه ساخته بشه و خلاصه هر کاری که دلتون خواست .

دفعه بعد سقف صاف با نحوه شیب بندی برای جمع اوری اب بارون .
دوستانی که نگران شیب بندی بام هستند دیگه خیالشون راحت . فقط جای کف خواب هارو تعیین کنید شیب بندی رو به جناب رویت . دوسش دارم

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سقف صاف

سقف صاف

خب سقف flat خیلی اسونه .
بالاترین تراز که بام باشه برید و همون roof < foorprint رو انتخاب کنید .
توجه داشته باشید که define slope تیک نباشه .
1 - ابزار ترسیمی دارید ترسیم کنید .
2 - یه کم تنبلی از همون پیک لاین ( فلش سبز روی خط ) استفاده کن
3 - خیلی تنبلی پیک وال ( کنار پیک لاین ) رو بزن روی دیوار موس رو نگهدار دکمه تب رو بزن تا دور تا دور پلان رو بگیره . :smile: من تنبلم اینو دوس دارم

خب بیاین این رو شیب بندی کنیم

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سقف صاف 2

سقف صاف 2

خب ظاهرا بند رخت رو از دیش باز کردن و یه کم اینترنت میاد . بگزارین اینو ادامه بدم و تموم کنم تا عقب نیوفتیم .

تا کجا رفتیم ؟؟ اهان بند رخت بود ایییییی نه شیب بندی بود

وقتی سقف رو انتخاب کردید ادیتور اون میاد که توی shepe editing رو اگه نگاه کنید روی دکمه add split line بزنید میتونید خط الراس شیب هارو تعیین کنید .
بسته با پلان این خطوط رو ترسیم کنید :

بعد روی add point بزنید و محل کف شور ها رو بگذارید .
من توی همون عکس بالا این ها رو هم گذاشتم

به همین راحتی . حالا روی modify sub element بزنید و روی این نقاط ( کف شور ها ) دونه دونه بزنید یه عدد ابی رنگ 000 میاد که با توجه به مقدار variable تعیین شده در کف سازی میتونید اون رو منفی بدید

وقتی تموم شد کارتون به این شکل باید باشه

شبی بندی تمام هست و توی ماطع هم اعمال میشه .

میتونید توی منوی annoate < spot slope برید و در صد شیب رو هم از توی منوی تایپ اون درست کنید ( خودش شیب رو مثلا 1 به 2 میزنه ) شما درصد کنید که اینجا مرسومه .
روی سقف ببرید موس رو تا درصد بزنه

اگه دوباره کف شور هارو ادیت کنید ارتفاع رو خودش درصد شیب رو اصلاح میکنه .

خب اینم از سقف صاف .
یه چیزی رو نگفتم اونم اینه که وقتی کف سازی رو لایه هاشو درست میکنید یک لایه رو که همو ن بتن سبک شیب بندی هست رو توی قسمت variable رو تیک کنید تا سقف یتونه شیب بندی بشه و طبیعتا مقدار این بسته به ضخامتی هست که به این لایه میدید یعنی اگه اینو 10 سانت کنید عدد منفی کف شور دیگه کمتر یا مساوی با این نیست .

خب راستش یه دوست بسیار عزیزی دارم اینجا که اون منو چسبوند اینجا و از اموزش اتوکد دو بعدی شروع کردیم و تا اینجا رسیدیم . تخصص ایشون استراکچر هست و من خواستم قسمت های سازه رو بگم ولی همه چیز از پله شروع شد و به اینجا رسیدیم .
اقا رسول حواسم بهت هست . چشم در اولین فرصت به سراغ مباحث سازه ای این میرم با اینکه زیاد نیست ولی هر چی داشته باشه رو کامل بهتون میگم ( حتی بیشتر از معماری )
بلاخره پارتی بازیه دیگه .
فقط این سقف roof by extrusion رو که یه ذره هست رو بگم تا سقف تموم شه از فونداسیون شروع میکنیم ;)

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
roof by extrusion

roof by extrusion

این چیزی نداره که بابا اکستروژن کردنه دیگه همه تون هزار بار کردین .

فقط تنها چیزی که هست اینه که اون اوایل در مورد ریفرنس پلان گفتم که یه چیزی میکشیم تا از این استفاده کنیم رو برای این میگم وگرنه خودش چیزی نیست .

اگه توی زندگی 2 تا دیوار داشته باشیم و بخواهیم روش سقف مثلا قوس بزنیم یه ریفرنس پلان ترسیم میکنیم و توی منوی instance یک نام بهش میدیم .
من اینجا مثلا نما گذاشتم و این رو توی پلان بکشید :

اگه روش کلیک کنید اسمش رو هم مینویسه
حالا توی همون منوی home < set رو بزنید و این رو در قسمت نام نشونش بدید . مثل ucs توی اتوکد ( بلدید دیگه . اگه نه توی تاپیک اموزش دو بعدی یه چیزایی یادمه گفتم ) کار میکنه
بعدش یه منویی میاد که میگه از کدوم نما مجاز به ترسیم هستید . یکی رو که دوست دارید انتخاب کنید و اونجا برید و قوسی رو که دوست دارید ترسیم کنید

بعد هم فینیش . به همین راحتی . توی پلان برید اگه سرش کوتاه شده رو به دیوار انتهایی align کنید

اگه دوست داشتید میتونید همین کار رو با inplace کنید تا مثلا شیشه بشه چون سقف رو نمیتونید شیشه کنید . بام هست دیگه ولی اینجوری میتونید شیشه کنید

خب تموم

الان دیگه میتونید پلان رو بکشید کف و سقف هم دارید دیوار هم که بلدید پله هم دارید پس دیگه ساختمون رو میتونید . درسته ؟
ولی از سازه هیچی نگفتم
دفعه دیگه ترسیم فونداسیون بعد ستون بعد تیر ریزی .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ترسیم فونداسیون

ترسیم فونداسیون

خب بیاین بلاخره این پی رو بکشیم .
محور ها رو که کشیدید یه تراز هم به نام foundation level بزنید و توی browser توی این پلان بیاین .
از توی منوی structure > foundation سه جور پی دارید :
Isolated همون پی منفرد خودمون
Wall که درواقع دیوار بتنی حالا میشه گفت
Slab که همون مت یا پی یکپارچه هست
ما از دوتای اول و اخری الان استفاده میکنیم ( دیوار که چیزی نیست دیگه )
روی اولی بزنید احتمالا منویی میاد که میگه فمیلی مورد نظر رو ندارم پس به فولدر فمیلی برید و توی structure > foundation رو یزنید و footing rectangular رو انتخاب کنید و لود کنید و قبل از اینکه توی پلان بگذارید توی منوی تایپ برید و سایز پی رو اصلاح کنید ( طول و عرض و ضخامت ) و اونو جایی که میخواهید بگذارید .
خب یه نوشته میاد که میگه اینو نمیتونی ببینی . توی منوی properties برید و در قسمت view range برید و view depth رو به حالت unlimited بگذارید .
اگه از این سایز پی روی چند تا محور دارید اون بالا at grids رو انتخاب کنید بعد finish
اگه نه که برای هر محور باید duplicate کنید . اگه برای هر پی یکی بکنید میتونید از جدول پی استفاده کنید تا تعداد و شمارش بهتون بده .

دومی هم که در حالت draw قرار میگیرید و ترسیم میکنید
خب اگه مثلا از سازه نقشه پی رو به صورت dwg گرفتید راحت اونو import کنید و توی همین حالت draw با اون فلش سبزه pick line کنید دور تا دور رو بعد هم finish
اگه بتن مگر ( 10 سانتیمتر بتن 150 کیلو زیر پی برای تسطیح و ارماتور بندی ) خواستید هم از همین استفاده کنید . بعد از اینکه پی رو کشیدید دوباره دستور رو وارد کنید همون فلش سبزه با 10 سانتیمتر offset . قبلا هم یه duplicate با ضخامت 10 سانتیمتر ایجاد کردید دیگه . فقط باید توی منوی instance به مقدار ضخامت پی اونو از کف پایین بفرستید تا زیر پی قرار بگیره .
هر وقت هم خواستید که ادیت کنید روش کلیک کنید و edit sketh رو بزنید تا بتونید تغییرات رو روش بدید .

چیزی نداشت راستش اما خب جزو ساختمون هست دیگه . برای برش زدن خوبه البته دوستانی که نقشه اجرایی تهیه میکنن حتما باید این بدونن .
فردا ستون گذاری که مثل همینه فقط چند تا نکته اضافه بگم برای کنترل بهتر وگرنه خب ستون رو میگذارید رو محور ها دیگه .

در ضمن این اسامی پایین برای من مثل دفتر حضور غیاب میمونه برای اینکه بدونم چند نفر سر کلاس هستن و اینو دنبال میکنن اسماتون رو بزنید
بعضی ها رو جدید میبینم yalda 33 از اول خوندی دیگه ؟

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ترسیم تیر و ستون

ترسیم تیر و ستون

راستش هر چی فکر میکنم میبینم چیزی نداره این تیر و ستون . یعنی مباحث سازه توی این معماری خیلی ساده هست .
ساختمان بتنی که تمام اجزای سازه اون باکس هست . برای فولادی هم فقط شکل تیر هست و اتصالاتی نداره . خب میزنید beam یا column و روی محور هاتون میگذارید همین .
یعنی شاید به نظر من اینطوری بیاد اما اگه کسی کار کرد و جایی رو به مشکل رسید مطرح کنید حتما .
فقط چند تا نکته بگم که به نرم افزار ربطی نداره و بیشتر نصیحت هست .
اگه با این نرم افزار کار اجرایی میکنید برای تیپ بندی راستش فقط ابعاد عناصر سازه مهمه . مخصوصا ستون . یه ستون 40 *60 بتنی با فلان ارماتور با یه ستون با همون سایز با بهمان ارماتور از نظر من فرقی نداره ( توی نقشه معماری ) پس تیپ ستونهارو از روی سایز و ارتفاع اون تعیین کنید . ممکنه یه ستون از زیر زمین شروع شه و تا طبقه پنجم بره و یه ستون دیگه با همون سایز از همکف ( خب به خاطر شیب زمین این قسمت زیرزمین نداره مثلا ) تا طبقه چهارم . خب اینو حتما من دوتا تیپ میکنم . اگه پروژه بزرگ باشه میتونید جدول درست کنید از ستونها و توی جدول محل و موقعیت و تراز و ابعاد اونا رو کنترل کنید .
اگه سوال بود بفرمایید . تا اگر بلد بودم جواب بدم .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
family 1

family 1

خب فکر کنم وقت این رسیده تا حدودی .
ببینید من چند تا مورد اینجا سعی میکنم درست کنم و اصولش رو بگم و شما هم تمرین زیاد باید بکنید . اگه میخواهید توی این زمینه مهارت کسب کنید نیایید هی سوال کنید بلکه ببینید چیکار میتونید بکنید . سعی و خطا کنید تا تجربه بدست بیارید . البته سوالات رو هم تا حد توانم جواب میدم .
من اینجا برای نمونه یه پروفیل - یه در - یه پنجره میسازم و نکات کلیدی و اصول رو میگم بعد خودتون درست کنید .
تا حالا به جز اقای رضاییان چیزی ارایه نکرده . اگه کاری کردید توی هر مرحله یه تصویر توی تاپیک رفع اشکال بگذارید تا منم ببینم . فکر میکنید دلخوشی من به این نوشتن ها چیه ؟؟
اینکه ببینم شما تعدای هستید که علاقمندید و دارید پیشرفت میکنید . همین . پس اینو از من دریغ نفرمایید .

خب روی دکمه بنفش سمت چپ بالا کلایک کنید و new > family رو بزنید .
یه لیست بلند از تمپلیت ها میاد که برای هر چیزی که میخواهید بسازید باید یکی از اینا رو انتخاب کنید .
-
حالا چیکار کنم ؟؟ کدوم رو انتخاب کنم ؟؟؟ خیلی سخته ( اینا رو با یه کمی ناز و غمزه بخونید )

خودتو لوس نکن . از اسماشون معلومه .
دوسه تا فولدر هست با نامهای anotate که تمام تگ ها و لیبل هارو مثل تگ در و پنجره رو از اونا استفاده میکنید .
mass که میتونید انواع حجمها رو به صورت از پیش اماده به صورت پارامتریک از اون استفاده کنید و title block که برای انواع کادر و تایتل هست .
بقیه هم از نامهاشون مشخص هستن . baluster پایه نرده
casework کابینت و میز و از این قبیل . بقیه هم در و پنجره و غیره .
بعضی چیزا host میخواد که مثلا سقف یا دیوار هست پس باید اگه چیزی روی دیوار نصب میشه wall base رو انتخاب کنید مثل چراغ دیواری و اگه همین قراره به سقف اتصال داشته باشه ceilling base ( سقف کاذب ) .
اثاثیه با furniture و غیره
میتونید لود فمیلی کنید و از توی فولدر های مختلف که با همین اسامی تمپلیت ها تقریبا مشترک هست ببینید کدوم عناصر با چه تمپلیتی ساخته شده .
نصیحت :
توی فولدر تمپلیت برای خودتون یه فولدر بسازید ( حالا یا یه جای دیگه ) و مانند همین ساختار فولدر ایجاد کنید و ابجکتهای خودتون رو اونجا بگذارید چون مال خودتون بدردخور تر هست . هم پارامتر ها رو خودتون تعریف کردید و بهتر ازش سر در میارید و هم اینکه چون با نیاز خودتون درست کردید پس همونی هست که شما میخواهید . خوبی این در این هست که از هر چیزی فقط یک بار یکی میسازید و توی هر پروژه استفاده میکنید .
مثلا اگه چند تا در با طرح های مختلف بسازید توی پروژه های مختلف میتونید با ابعاد مختلف اونا رو وارد کنید .

- بسه دیگه داداش چقدر توضیح میدی برو سر اصل مطلب دیگه :mad:

خب این دوست ما عصبانی شد . بله بله حتما .

اصول اولیه و بسیار مهم .
برای ساختن فمیلی باید ابتدا با refrance plan اسکلت طرح رو ترسیم کنید و بعد موضوع رو به اون lock منید و بعد اندازه گذاری حالا به صورت پارامتریک یا معمولی .
دوم اینکه اندازه کذاری توی فمیلی مثل این نیست که بگید اینجا مثلا 20 سانتیمتر هست بلکه به موضوع ترسیمی دستور میدید که 20 سانتیمتر باش .

خب حالا اولین فمیلی که یه پروفیل ساده هست رو به صورت پارامتریک میکشیم تا بتونیم ازش همه جا استفاده کنیم .
ببینید وقتی دارید یه چیزی ترسیم میکنید هر چقدر که امکانات وسیع تر و قابل انعطاف تری داشته باشه میتونه براتون کارامد تر باشه . مثلا همین پروفیل میتونه یه چهار گوش قابل کنترل باشه که هم ازش به عنوان قرنیز استفاده کنید هم ریل دست انداز و هر استفاده ای که از یک مقطع چهار گوش انتظار دارید .

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ساخت فمیلی profile

ساخت فمیلی profile

خب بیاین این درست کنیم .
روی family > new برید و تمپلیت profile رو انتخاب کنید .
یه صفحه باز میشه که توش فقط دوتا ریفرنس پلان افقی و عمودی هست . اگه این دوتا رو انتخاب کنید روش دوتا علامت پین داره که وقتی دوتا ریفرنس پلان strong باشه و پین هم باشه یعنی تقاطع این دوتا نقطه base point هست .

دوتا ریفرنس پلان به موازات این دوتا – یکی افقی و یکی عمودی بدون رعایت اندازه ( همون کشکی ) بکشید

بعد دوتا اندازه یکی افقی و یکی عمودی بزنید و علامت قفل رو نزنید

حالا میتونید دکمه type رو بزنید یا روی یک اندازه کلیک کنید و از منوی بالایی add parameter رو بزنید تا این منو بیاد تا پارامتر ها رو تعیین کنید

من اینجا فارسی زدم تا بهتر معلوم شه یکی برای عرض و یکی ارتفاع . توجه کنید که حالت type باشه و روی instance نباشه
این دوتا خیلی فرق دارن با هم که بعدا مفصل تر شرح میدم . بقیه حالت ها رو هم همون که هست فعلا بگذارید باشه تا بعد .
وقتی این دوتا رو تعریف کردید مقدار اونا رو هم تعیین کنید . توی ستون value من عرض رو یک سانت و ارتفاع رو 10 سانت زدم .

حالا منو رو ببندید و اندازه ها رو انتخاب کنید و از منوی add parameter
به اون نشون بدید . اندازه افقی به عرض و اندازه عمودی به ارتفاع .

حالا از منوی create یک line که چهار گوش هست رو داخل این ریفرنس پلان ها بازبه صورت کشکی بکشید و

سپس با دستور align هر کدوم از اضلاع رو به ریفرنس پلان مجاور align کنید و بلافاصله علامت قفل رو هم بزنید

حالا به منوی تایپ برید و اندازه پارامتر ها رو تغییر بدید . نتیجه اینه که با تغییر پارامتر ها شکل ترسیمی هم تغییر میکنه .

این یک فمیلی ساده اما کار امد هست به توجه به اینکه از هر طرف قابل کترل هست میشه توی پروژه ازش استفاده کنید .
یه جایی save کنید تا ازش بعدا استفاده کنیم .

خب این یک فمیلی ساده هست ولی اصولی و کامل . اصول دقیقش همینه . اگه این رعایت کنید میتونید پیچیده ترین رو هم با همین روش بسازید .
بقیه هم همینه فقط ابزار ترسیمی اون فرق میکنه که بهشون میرسیم .
امروز خیلی سعی کردم تا این تموم شه که بتونید یه چیزایی که فکر میکنید رو بسازید و خدای نکرده تمرینی چیزی .
یه پروفیل هم با تمپلیت reval بسازید با همین مشخصات تا بتونیم روی دیوار چفت بندازیم . ( این تمپلیت برای ساختن چفت بکار میره ) .
تا دفعه بعد که این پروفیل رو یه جایی کار بگذاریم .
اگه کسی هست که این دوتا تمپلیت رو نداره ( reval - profile ) بگه تا یه فکری براشون بکنیم .
اینجا نگیدها . توی رفع اشکال لطفا .

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
door family

door family

به به به کلاس هم که همون پنج نفر دوستان قدیم هست . خب فکر کردم که بیشتر باشیم .

به هر حال بیاید یه در رو شروع کنیم . این شاید امروز تموم نشه حالا من سعی میکنم اگه هم نشد خب عیب نداره فردا ادامه میدیم
برای ایجاد در باید family > new > door تمپلیت رو انتخاب کنید . دو تا تمپلیت برای در دارید یکی مال در شیشه ها یکی هم مال همین در معمولی که میتونه معمولی هم نباشه .
چون هر طرحی که دوست داشته باشید رو میتونید درست کنید که البته من خیال ندارم این کنم . یه در سرویس میکشیم :smile: بقیه با شما .البته سعی میکنم چیزایی که بهتون کمک میکنه توی ایجاد یک در ارتیستی رو بهتون توی همین در بگم .

وقتی تمپلیت در رو باز مز میکنید یه سری پیش فرض بدرد نخور هست که همه رو پاک کنید
اگه تمپلیت شما هم امپریال هست واحد رو به متریک تبدیل کنید تا صفحه ترسیم شما این شکلی بشه

خب شاید به ترسیم نرسیم چون باید توضیحات زیادی بدم . این توضیحات فقط به در مربوط نیست و کلی هست پس با دقت بخونید .
تمپلیت در مثل تمپلیت پروفیل نیست و تقریبا امکانات ترسیمی کامل دارید . این تصویر بالا یه دیوار هست که host برای در حساب میشه . بعضی موضوعات این میخواد چون ( از این به بعد در رو درب مینویسم تا با در قاطی نشه ) درب روی دیوار میشینه و توی هوا که نیست یا مثلا پنجره هم همین . بنا بر این این دیوار رو احتیاج دارید چیزی که مهم هست بازشو یا همون opening و شکل اون هست که اینجا هم یکی دارید .
میتونید این بازشو که همون void هست رو هم پاک کنید و بازشو اختصاصی و طرح خودتون رو بگذارید . مثلا اگه درب شما طرح قوسی داره بالاش این سوراخ به درد شما نمیخوره پس باید اینم پاک کنید و یه void مطابق با طرح خودتون بکشید . که این کار رو میکنیم ما هم .

توی پلان سمت interior & exterior که قرار گیری پروفیل های ما نسبت به سمت داخل و خارج هست رو توی پلان میبینید
اگه از توی browser به نمای interior برید پهنا و ارتفاع در رو به صورت دو تا اندازه پارامتریک هم میبینید که دیگه بلدید با منوی تایپ اینا رو تغییر بدید .
اینا پارامتر های بیسیک هست برای در . برای هر موضوعی از اینا دارید مثلا برای پنجره یکی هم به عنوان window sill هست که همون کف پنجره خودمونه .
برای ایجاد و ترسیم باید مرتب جای خودتون رو از پلان به نمای داخلی و خارجی یا جانبی ها تغییر بدید .
خب راستش خسته شدم . توضیحاتم تقریبا تموم شد شما هم برای اینکه کار داشته باشید یه پروفیل چهارچوب در ( از همین ها که اهنی هست ) با تمپلیت پروفایل بکشید تا شروع کنیم . ابعاد چهار چوب رو هم از درب اتاقت اندازه بگیر.

یه چیزی رو یادم رفته بود الان بگم :
پروفیل باید یه منحنی بسته باشه . یعنی این پروفیل درب اهنی رو نباید به صورتی که تهش باز باشه بکشید . اگه این کنید موقع کار هی ایراد میگیره . حالا من دفعه بعدی که ادامه دادم یکی میگذارم ببینید میفهمید چی میگم

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
door family 2

door family 2

خب من یه اشتباهی کردم که عکس پست قبل رو با یه عکس دیگه عوض کردم .
یعنی عوض نکردم اپلود کردم توی همون فولدر اون سایت بی معرفت هم اصلا نگفت که هست همینطوری اینو جای اون گذاشت . چون دسترسی به اون پست رو ندارم که ادیت کنم و عکس رو درست کنم اگه الان اینو میخونی اون عکس اونی نبود که باید باشه . اوووووووو
ولکن بابا چه سخت شد . همچین عکس تحفه ای هم نبود .

خب ببینید اگه شما بخواهید یه سوراخ توی دیوار فمیلی ایجاد کنید که با اونی که هست متفاوت هست باید یه void بکشید و به دیوار بچسبونید . اگه opening شما همون چهار گوش باشه نیازی به این نیست . پس فرض میکنیم میخواهیم یه دری که بالای اون قوسی هست رو ایجاد کنیم .

پس به نمای مثلا داخلی بیاید . الان فقط جای بازشو به صورت ریفرنس پلان روی دیوار هست

با دستور viod یک شکل مثل این درست کنید روی دیوار و به ریفرنس پلانها align و بعد قفل کنید یا روی ریفرنس ها بکشید

همیشه عادت کنید که مرتب موضوع رو امتحان کنید ببینید کار میکنه یا نه مثلا اگه ابعاد پارامتر ها تغییر کنه موضوع هم تغییر میکنه یا نه چون اگه کار نکنه همین الان متوجه میشید و یه کاری میشه کرد ولی وقتی تموم شد که دیگه باید از اول بکنی . من الان این کردم

پس توی عرض و ارتفاع این داره کار میکنه .
حالا وقتشه که از توی پلان هم درست کنیم . پس به پلان بیاید

ببینید جای بازشو درست نیست پس باید درست شه .
با دستور align اول لبه دیوار بعد هم لبه void رو به هم بکنید قفل هم بزنید

حالا اگه از دید سه بعدی ببینید یه دیوار دارید با یه منحنی بسته کرم رنگ . دستور کات رو بزنید . اول دیوار بعد بازشو

- عجب در ضایعی داریم زور میزنیم بکشیم ولی این یکی از تمرینات کتاب no experience هست دقیقا که من خودم در درست کردن رو از این فهمیدم . نکات جالبی داشت و من نکات زیادتری رو بهش اضافه میکنم تا بدونید .
منظور یادگرفتن نکات هست و وقتی این تموم کردیم میبینید که میتونید هر دری رو طرح و بسازید .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
door family 3

door family 3

خب الان یه بازشو توی در داریم که باید پروفیل دورش بگردونیم .
قرار بود یه پروفیل مثل در اتاقتون با تمپلیت پروفیل بکشید که میدونم کشیدید :( ( چرا نمیکشی جانم تنبلی نکن ) .
این دیوار که به عنوان host هست رو میتونید یه کاراییش هم بکنید مثلا اگه قراره پروفیل شما عرض معینی داشته باشه و مثلا روی یه دیوار 10 با 2 سانت نازک کاری بشینه روی دیوار کلیک کنید و به منوی تایپ برید و ضخامتش رو به اون اندازه که دوست دارید برسونید

البته این به این معنی نیست که این درب روی دیوار 10 با فلان قدر نازک کاری میشینه . این یه در عمومی هست و میتونید ازش همه جا استفاده کنید . این برای اینه که موقعیت در و دیوار رو بتونید کنترل کنید .
حالا به نمای داخل یا خارجی برید . توی همون منوی home دستور sweep رو اجرا کنید
با این دستور یه مسیر برای اکسترود پروفیلی که ترسیم نکردید استفاده میشه .
زیر در یه ریفرنس پلان به مثلا 1 یا 1.5 سانتیمتر برای بادخور به سمت بالا ترسیم کنید . چهارچوب رو به کف برسونید . این برای زیر پانل میخوام.
دور در رو پیک کنید یا ترسیم کنید

یادتون باشه اولین خطی که پیک یا ترسیم میکنید خط مبنا برای اکسترود هست پس سعی کنید یکی از خطوط عمودی رو انتخاب کنید . یه نقطه قرمز گنده هم وسطش هست که یعنی اینجاس . بعد مسیر رو با اون تیک گنده سبز تایید کنید .

حالا توی منوی بالا load profile کن و اون پروفیلی رو که ترسیم نکردی رو لود کن .

- حالا که چی گیر دادیا خب نرسیدم امتحان داشتم و تز میدادم و پروژه هم داشتم و کار و مامانم هم مریض بود و ....

خب خب اصلا ولش کن پس بیا حد اقل اینجا روی edit profile بزن و یکی رو الان ترسیم کن .
خب من چون نه تز دارم و نه کار دارم و مامانم هم حالش خوبه یکی کشیدم اینو براتون توی قسمت بالا توی select profile میگذاره پس انتخابش کنید . توجه داشته باشید پروفیل از بیس پوینت خودش ( گفتم ) روی همون نقطه قرمزه میوفته

پس اگه موقعیتش مناسب نیست با ابزار کمک ترسیم بچرخونین و حرکت بدید تا سر جای خودش بشینه

سمت داخل و خارج رو هم بی زحمت درست کنید . این تصویر رو من قبل از این درست کردم و جهت پروفیل نسبت به داخل اشتباهه . درستش کن زود بینیم بابا .
دوباره به نمای داخل برید و از دستور اکستروژن برای ساخت پانل استفاده کنید . دور چهارچوب ترسیم یا پیک کنید

بعد هم فینیش کنید . حالا اتخابش کنید و از اطراف به داخل جمعش کنید

دیگه فهمیدید که باید موضوعات رو align و قفل کنید تا کار کنن پس با همین دستور این رو به خط ریفرنس بادخور کف لاک کنید .

حالا به پلان برگردید تا از اونجا هم درست کنیم

این قطر همون درب هستن که موقع اکسترود میتونید بدید اما چون باید لاک بشن مهم نیست . با ریفرنس پلان جای در و ضخامت رو با بادخور از طرفین ترسیم کنید و ایشون رو به حضرات قفل بفرمایید .

حالا به نمای سه بعدی برید و درب رو ازمایش کنید . اینجوری میشه :

- اهه این همه زور زدیم این شد که بابا یه کم مطالعه کن :mad:
نه بابا عصبانی نشید خواستم یه چیزی رو ببینید .
این جور مواقع باید با اندازه گذاری شکل رو محدود کنید . پس اندازه ریفنس پلان ها رو به مثلا بازشو بزنید و اون ها رو قفل کنید

اگه در رو بعد از فقل کردن انتخاب کنید باید اینجوری بشه

در به ریفرنس پلانها ی دور و زیر فقل باشه . یه امتحان بفرمایید ببینید کار میفرمایند .

حالا بیاید یه کم رقاصی به در اضافه کنیم و مثلا شیشه ای چیزی .
پس پانل رو انتخاب کنید از نمای داخل و دکمه ادیت اکستروژن رو بزنید و یه شکلی روش بکشید . من برای رقاصی بیشتر دوتا کشیدم . یه دایره یه مستطیل

بعد هم فینیش
جای این دوتا روی در سوراخ شده . بعد بیاید از همون نمای داخل یا خارج دوتا اکسترود بزنید توی اینا و از منوی instance شیشه رو براش بدید و به اطراف هم قفل بفرمایید .

برای مستطیل هم همین کنید

قفل لطفا فراموش نشود .
امتحان کنید . ببینید که شیشه ها موقع تغییر ابعاد هر غلطی دلشون بخاد میکنن و به شما توجهی ندارن .
پس با دو سه عدد اندازه قفل دار بهشون بفهمونین رئیس کیه

حالا اگه حال دارید و به نظرتون شاهکار زدید بیاید یه دستگیره ای چیزی هم بهش بدید . من این دستگیره رو از یه جایی توی سرور خودمون اوردم که بچه ها مثل زباله از این چیزا دانلود و انبار میکنن اوردم . شما هم دارید دیگه .
بگذارید و با قفل کردن و اندازه فقل دار باز هم ریاست خودتون رو به این حالی کنید تا موقع تغییر ابعاد متوجه باشه
مثلا این جوری باید بشه

خب میتونید انواع فرو رفتگی به صورت چفت یا برجستگی هم با viod & extrusion ایجاد کنید . من حالا مثلا یه چیزی روش اضافه کردم تا ببینید

خب . عجب در بد ترکیب و مزخرفی شد . اما نکات جالبی به نظرم مطرح کردم که .....

- خبه بابا حالا مثلا چی شاهکاری زدید ؟؟ توی رویت سیتی پره از این صد درجه هم بهتر تر .

خب بله . اما بلاخره شاید یه روزی مجبور باشید توی پروژه خودتون یه در طراحی کنید .
شما هم عصبانی نشید . شیشه ها رو دلیت کنید و بعد پانل رو انتخاب کنید و ادیت اکستروژن رو بزنید بعد اون دوتا باز شو رو انتخاب کنید و پاک کنید .
فینیش کنید تا در به حالت اول برگرده .
حالا میتونید یه در با طرح دیگه بسازید .
خب این پست من نزدیک به 5 ساعت وقت گرفت . خواستم که درب رو تموم کنم حتما تا توی تعطیلات خدای نکرده تمرینی چیزی .
اگه چیزی ترسیم کردید یه تصویر بگذارید توی رفع اشکال تا مام ببینیم چی ساختید خوبه ها .

حالا اگه فکر کردید که خود در رو اگه بگذارید بقیه ازش استفاده میکنن نه نه نه راضی به زحمت نیستیم . همون تصویر کفایت میکنه .

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
نکته تکمیلی در مورد در

نکته تکمیلی در مورد در

یه جیزی جا افتاده وقتی میخوام به پست بالا اضافه کنم هی ایراد میگیره منم چون برای اون نگرانم که بپره اینجا اضافه میکنم :

وقتی در تموم شد باید جهت بازشو رو هم براش بگذارید .
پس به پلان برید و از منوی annotate > symbolic line رو انتخاب کنید و جهت در رو بکشید
همون یه خط مستقیم و یه ارک که توی اتوکد میگذاشتید .
خاصیت این خط اینه که توی پلان برای تکمیل ترسیم دیده میشه ولی توی نماهای سه بعدی دیده نمیشه . اگه با دیتیل لاین بکشید اونجا هم مشخص میشه .
دیگه حال تصویر ساختن از این رو ندارم . و چیز سختی هم نیست و فکر میکنم که همین نوشته کفایت میکنه
موفق باشید .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
خب من یه توضیح کوچیک راجع به این نرم افزار بدم .
ببینید این چیزی که دارم میگم رو قاعدتا همه متوجه شدید . حالا من زور کردم که بگم پس گوش بدید ( بخونید )

این نرم افزار برای تهیه نقشه هست

- خب که چی :mad: فکر کردی ما باهاش اب حوض خالی میکنیم .

نه جانم منظورم اینه که با مثلا مکس یا راینو بیشتر حجم رو میسازید ولی پلان و برش و نما به صورت نقشه یا شیت بندی و ریفرنس و ....................
از جمله دیتیل رو ندارید .
این نرم افزار به صورت بسیار ماهرانه ای برای کار تخصصی خودش طراحی شده حالا معماری و سازه و تاسیسات . هر کدوم برای خودش .

من این توضیح رو دادم برای اینکه میخوام یه کم توی این قسمت بیشتر کار کنیم یعنی جزییات و ترسیم با دیتیل بیشتر .
برای این کار باید اول نحوه ایجاد فمیلی های مربوطه رو به صورت دو بعدی بدونیم
بعد ساختن فمیلی های سه بعدی که توش عناصر دوبعدی به صورت دیتیل داره
دست اخر ترسیم و ایجاد عناصر سه بعدی که وقتی برش ترسیم میکنید جزییات بیشتر ولی نه کامل رو دارید که باید تکمیل بشه .
یا مثلا ایجاد کف و دیوار به صورتی که بتونید مثلا سطح سرامیک یا سنگ رو ازش بگیرید .

راستش این بحث کلا فنی میشه و هیچ خبری از رندر و نورپردازی و اینا نیست توش :smile:
نمیدونم بدرد خور هست اینا یا . . . . چی بگم :confused: درست عین همین شکلک الان قیافه خودم هست :confused::confused::confused::confused::confused:
ببین رسول کلاس رو به چه روزی انداختی :mad: فکر کنم فقط خودمون دوتا باشیم :smile:
راست راستی کسی به این چیزا علاقه داره ( به جز رسول )

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ساخت فمیلی های دو بعدی

ساخت فمیلی های دو بعدی

خب ببنید این فمیلی های دو بعدی دقیقا همون کاری رو که توی اتوکد انجام میدادین برای insert block رو انجام میدن . چیزایی که به صورت تکرار در نقشه میگذارید رو اینجور که میگم درست کنید .
چیزایی مثل مثلا اویز سقف کاذب - جزییات دل و روده پنجره ( یکی از این میسازیم ) و ات و اشغالهای کاربردی دیگه که یواش یواش به اونا میرسیم .
یادتون باشه تمام مراحل رو انجام بدین مخصوصا جایی که من بهش حذف رد پای اتوکد میگم رو . بیاین تنبلی نکنید و مثل اتوکد نباشه که اگه یه بلاک به دوستتون میدید هزار تا لایه چرند هم با هاش بره . خالص کنید جزییات رو تا بدرد خور باشه .

خب از اونجایی که اتوکد پدر جد تمام برنامه های ترسیمی هست این رویت هم بده بستان خوبی با اتوکد داره چون عمده ترسیمات به این نرم افزار انجام شده و اکثرا ارشیو کاملی دارند.
یه new بزنید ( فمیلی ) و از تمپلیت detail component استفاده کنید .
این جزو گروه فمیلی های ساده و محدود از نظر ترسیم هست .
میتونید با دستور لاین جزییات خودتون رو بکشید یا مثلا از کد بیارید ( ما این میکنیم )
پس روی منوی insert > hmport cad برید و یه جزییات رو بیارید .
یادتون باشه اون پایین در مورد مقیاس باید مقیاس ترسیمی خودتون رو بدید .

حالا درست مثل اتوکد باید explode کنید . پس انتخابش کنید و اون بالا پانل hmport hnstance > explode > ful رو انتخاب کنید .
یه کم دیر جنبیدم امروز نتونستم زیاد بگم . فردا یا عصری که سرم خلوت شد ادامه میدیم

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
کامپیوترم خراب شد و فرمت شد و همه چیز نابود شد و دوباره درست شد پس ادامه میدیم .
چند تا امضای جدید زیر نوشته ها میبینم و به دوستان جدید خوش امد میگیم و ....

- :mad: بسه بابا چقد اسپم میدی شروع کن دیگه
بله خب ادامه میدیم
ببینید این چیزی که الان میسازیم یه دیتیل کامپوننت هست که میتونه هر چیز تکرار شدنی توی نقشه به صورت دوبعدی باشه .
detail component ها میتونن مستقیم توی نقشه بیان ( مثل بلاک توی اتوکد )
میتونن توی فمیلی ها بیان به عنوان مثلا عناصر تکمیلی ( ما این میکنیم )
ولی ساخت اون همینطوری هست که میگم .
میتونید از اتوکد بیارید ( ما این میکنیم )
میتونید توی همون فمیلی ترسیم کنید .
من الان یکی از کد میارم که راه سخت تری هست . این بگم بقیه رو اسونه و خودتون میفهمید .

خب من الان رفتم توی همون انباری خودم و دست کردم یه دیتیل در اوردم که شانسی اتصال پنجره به ساندویچ پانل هست . الان دیتیل رو نمیگم که نحوه ساختن رو میگم پس به شکل فریم فولادی و اینا دقت نکنید و نحوه ساخت رو دقت بفرمایید .
توی منوی insert برید و import cad بزنید . option های اون سخت نیست و معلومه فقط مقیاس رو به متر تغییر بدید تا اندازه مورد نظر باشه ( به شرطی که رویت هم با متر ترسیم میکنید و توی کد هم با متر )
http://velkon.persiangig.com/image/detail C/1.jpg

این یه پروفیل پنجره PVC با بازشو لولایی هست از فرم اونم معلومه . انتخابش کنید و از منوی بالا full explode کنید

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
کامپیوترم خراب شد و فرمت شد و همه چیز نابود شد و دوباره درست شد پس ادامه میدیم .
چند تا امضای جدید زیر نوشته ها میبینم و به دوستان جدید خوش امد میگیم و ....

- :mad: بسه بابا چقد اسپم میدی شروع کن دیگه
بله خب ادامه میدیم
ببینید این چیزی که الان میسازیم یه دیتیل کامپوننت هست که میتونه هر چیز تکرار شدنی توی نقشه به صورت دوبعدی باشه .
detail component ها میتونن مستقیم توی نقشه بیان ( مثل بلاک توی اتوکد )
میتونن توی فمیلی ها بیان به عنوان مثلا عناصر تکمیلی ( ما این میکنیم )
ولی ساخت اون همینطوری هست که میگم .
میتونید از اتوکد بیارید ( ما این میکنیم )
میتونید توی همون فمیلی ترسیم کنید .
من الان یکی از کد میارم که راه سخت تری هست . این بگم بقیه رو اسونه و خودتون میفهمید .

خب من الان رفتم توی همون انباری خودم و دست کردم یه دیتیل در اوردم که شانسی اتصال پنجره به ساندویچ پانل هست . الان دیتیل رو نمیگم که نحوه ساختن رو میگم پس به شکل فریم فولادی و اینا دقت نکنید و نحوه ساخت رو دقت بفرمایید .
توی منوی insert برید و import cad بزنید . option های اون سخت نیست و معلومه فقط مقیاس رو به متر تغییر بدید تا اندازه مورد نظر باشه ( به شرطی که رویت هم با متر ترسیم میکنید و توی کد هم با متر )
http://velkon.persiangig.com/image/detail C/1.jpg

این یه پروفیل پنجره PVC با بازشو لولایی هست از فرم اونم معلومه . انتخابش کنید و از منوی بالا full explode کنید
اون قاب U شکل یه فریم فولادی هست و خود پنجره هم همون شکل دل و روده دار هست که میبینید با دوتا استیفنر فولادی در وسط که قاب PVC رو مستحکم میکنه . یه رنگ نارنجی تقریبا داره اینجا . البته قاب پایین اون اشتباه هست و باید 90 درجه بچرخه ولی اینا رو که الان کاری نداریم
وقتی یه چیزی رو میترکونید ( explode ) تبدیل میشه به هر اجزای لایه اتوکد . پس باید خاصیت خطوط رویت رو بهش بدید .
پس کل اونا رو انتخاب کنید و از منوی بالا subcategory رو بزنید . ببنید لایه های این موضوع در کنار خطوط رویت هست بنابراین باید تبدیل کنید اینا رو .
تو رویت شما چند تا انتخاب دارید و بنا به شکل و جزییات باید عناصر اتوکد رو به رویت تبدیل کنید .
اینجا مثلا اون اجزای فولادی داخل فریم به لایه heavy و خود پنجره به light و اون قاب فولادی به heavy line باید تغییر کنه .

اییییییییییی چرا اینطوری شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خودم به خودم جواب دادم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

-:mad: به خودت جواب میدی ؟؟ حواستو جمع کن داداش

میدونید چون چند دفعه وقتی نوشتنم زیاد طول میکشید از اینجا میپرید بیرون و تمام زحماتم تو یه ثانیه از بین میرفت تازگی هر چند تا خط که مینویسم یه بار ذخیره میکنم بعد دوباره با ادیت میام و ادامه میدم ولی نمیدونم چرا ایندفعه این شد ؟؟؟

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ادامه ساخت جزییات دوبعدی

ادامه ساخت جزییات دوبعدی

اقا این خراب شد . یعنی یکپارچگیش از بین رفت :( دیگه شد دیگه . نمیدونم چرا ولی خب دنباله اینه :
حالا همه رو انتخاب کنید و اون پایین صفحه یه چیزی شکل قیف هست که همون ***** هست
روش بزنید یه منو میاد که میتونید راحت اجزای لایه کد رو انتخاب کنید و از منوی subcategory به خط مورد نظر تبدیل کنید
http://velkon.persiangig.com/image/detail C/2.jpg

خب این رو ادامه بدید تا تمام اجزای لایه کد به همون خطوط light - medium - heavy بنا به صلاح دید خودتون تغییر کنه

http://velkon.persiangig.com/image/detail C/3.jpg

:eek::eek::eek: به جای کلمه ***** برام ***** گذاشته :eek: ولی من درست زدم فکر کنم این کلمه مجاز نیست :smile: اقا شما همون قیف فرض کن .
خب حالا میرسیم به از بین بردن رد پای کد توی این دیتیل .
اگه این نکنید بعدا توی خطوط رویت هزاران که دروغه ولی صدها نوع خط دارید که واقعا خط نیست فقط توی همون منو میاد و انتخاب خطوط برای ترسیم بین اونا سخت میشه پس تنبلی نکنید و این کار رو هم انجام بدید .

برید توی منوی manage < obgect style رو بزنید تا یه همچین منویی بیاد
http://velkon.persiangig.com/image/detail C/4.jpg

حالا از اینجا لایه های اتوکد رو delet کنید بعد توی قسمت import object همین منو برید و اونجا هم حضرات رو از بین ببرید .

:smile::smile::smile: حالا یه دیتیل دارید که خیلی استاندارد و اصولی هست و میتونید همه جا ازش استفاده کنید و به دوستانتون هم هدیه بدید

-:mad: ادم از این چیزا به دوست دخترش هدیه میده ؟؟
کی گفتم دوست دختر ؟؟ گفتم دوست . حالا شما برای خودتم که شده باید کار درست رو انجام بدی .

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
خب شما الان پروسه کامل تهیه و تبدیل دیتیل دوبعدی از اتوکد به رویت رو بلدید.
از این دیتیل میتونید به صورت مستقل توی مثلا جزییات اتصال پنجره به دیوار البته با اضافه کردن یه جیزای دیگه استفاده کنید یا توی یه فمیلی ازش .
دفعه دیگه یه پنجره درست میکنیم و این یارو رو توش میاریم که ببینید از نظر اجزا خیلی کم و سبک ولی از نظر جزییاتی که توی ترسیم بهتون میده خیلی زیاد هست .

الان دیگه خسته شدم . توی تعطیلی اگه یه چیزایی درست کردید نترسید چیزیتون نمیشه

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
کاربرد عناصر دو بعدی

کاربرد عناصر دو بعدی

خب یه کم عقب افتادیم و میدونم که شما برای تابستون وقت ازاد دارید ( درست بر عکس من ) و مایلید قبل از مهر یه چیزای خوبی بدونید ....

- :mad: خفه شدیم بابا . شروع کن
خب بله ( یه دفعه این یارو رو میکشم خیلی پر رو شده !! )
عناصر دو بعدی کار برد زیاد دارن و بیشتر برای تکمیل ترسیمات استفاده میشن .
ولی باید توجه داشته باشید که فقط توی همون نمای ( به جای view از نما استفاده میکنم )
مربوطه معلوم میشه . یعنی اگه برشی ترسیم میکنید و توی اون از این جزییات دو بعدی استفاده میکنید فقط توی همین برش هست و اگه یه برش دیگه ترسیم کنید این چیزا توش نیست .

اما
اگه از این چیزا موقع ساختن فمیلی استفاده کنید میتونید بهتر کنترل کنید و هم اینکه با ساخت یه ابجکت در عمل ساده ولی در ظاهر پرکار به کار خودتون ظاهر فنی تری بدید . اینکه در باطن هم فنی باشه دست من نیست :smile:
بازم دیر جنبیدم . همکارانم یکی یکی داره سرو کله شون پیدا میشه .
خب میریم سر کار تا ببینم عصری اگه فرصت کردم اینو تموم کنم

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ادامه ساخت جزییات دوبعدی

ادامه ساخت جزییات دوبعدی

خب بیاین زود اینو بگم چون خیلی کار دارم
قرار بود یه پنجره درست کنیم و این جزییات رو توش بگذاریم . پس با تمپلیت window یه فمیلی باز کنید .
من چون این جزییات مربوط به دیوار ساندویچ پنل هست دیوار host رو ضخامتش رو کم کردم به 5 سانتیمتر رسوندم و با دستور import cad این جزییات رو وارد نقشه میکنم :
http://velkon.persiangig.com/image/detail C/5.jpg

موقیت اونو کنار دیوار به خط ریفرنس align میکنم و قفل هم میکنم تا با تغییر ابعاد ایشون هم حرکت کنن . حالا به نمای داخل یا خارجی برید و با دستور sweep مسیر رو تعیین کنید

http://velkon.persiangig.com/image/detail C/6.jpg

بعد به پلان برگردید و دور پروفیل دوبعدی پروفیل خودتون رو ترسیم کنید

http://velkon.persiangig.com/image/detail C/7.jpg

دیگه دل و روده پروفیل رو احتیاج نیست بکشید فقط خطوط اصلی و محل شکست تقریبا مثل همین خط صورتی بالا هم کافیه .
بعد فینیش کنید و از نمای سه بعدی پنجره رو ببینید
http://velkon.persiangig.com/image/detail C/8.jpg

خب نتیجه بد نیست نه ؟
حالا باید به این جزییات یه خاصیتی هم بدید که توی چه وضعیتی نمایش داده بشه پس انتخابش کنید و از منوی instance روی visibility برید و گزینه دلخواه رو بزنید

http://velkon.persiangig.com/image/detail C/9.jpg

روی گزینه فقط موقع برش رو تیک کنید تا وقتی این پنجره برش میخوره این دیتیل رو نمایش بده .
میتونید از سه حالت گرافیکی پایین هم فقط گزینه fine رو بزنید تا این فقط در حالت fine نمایش داده بشه و در حالت های دیگه نه تا موقع کار کردن سبک تر باشه .
این رو برای هر چیزی که میسازید رعایت کنید و جزییات بیشتر رو فقط در حالت fine ببینید تا موقع کار کردن راحت تر باشید .
خب بدیهی هست که این دیتیل دو بعدی باید در سمت دیگه پنجره هم باشه که با دستور mirror این رو بکنید .
بعد یه برش از پنجره بزنید و در پایین و بالا هم بگذارید تا وقتی برش میزنید این جزییات باشه .
دیگه شیشه هم خودتون بگذارید دیگه فکر میکنم گفتن نداره یه پانل رو اکسترود کنید و به کناره ها قفل کنید .
بعد این پنجره رو داخل پروژه خودتون بگذارید و ببینید چقدر جالبه که یه ابجکت خیلی سبک با جزییات زیاد دارید .

از این تکنیک میتونید برای ساخت تمام چیزایی که میخواهید استفاده کنید .
یادتون باشه ( فکر نکنم یادتون بمونه ) که باید نقشه تولید کنید نه ابجکت سه بعدی در نتیجه مثلا یه اسانسور میتونه در حالت سه بعدی خیلی ساده ساخته بشه ولی با وارد کردن ای قبیل جزییات تبدیل به یه اسانسور پرکار با جزییات باشه .

کسی کاری نمیکنه میدونم چون هیچ هیجانی اون طرف نمیبینم . نه تا حالا کسی چیزی ساخته نه تمرینی میکنید چون بلاخره باید یه اتفاقاتی بیوفته .

از روی شیطنت بعضی چیزا رو نگفتم ببینم که کیا گیر میکنن بعضی جاها ولی هیچ کس گیر نکرده . خب شما چی فکر میکنید ؟

-:mad: عجب نامردی هستی . مچ میگیری ؟

بله خب مچ هم میگیریم :smile:

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
توضیحات اضافه تکمیلی دیتیل کامپوننت

توضیحات اضافه تکمیلی دیتیل کامپوننت

خب حالا یه یه سری توضیحات اضافه بدم که شاید به درد بخوره .
ببینید شما میتونید این دیتیل هایی رو که ترسیم میکنید رو با توجه به نوع کار خودتون و اون دیتیل پارامتریک هم بکنید .
خاصیت این اینه که اگه یک بار بکشید توی همه پروژه های خودتون میتونید استفاده کنید .
مثلا اویز سقف کاذب . خب وقتی برش میزنید سقف کاذب فقط به صورت یه صفحه نمایش داده میشه و اگه بخواهید اویز بگذارید باید از همین دیتیل دوبعدی استفاده کنید . قسمت اتصال اویز به پانل ثابت هست ولی طول اویز متغیر پس برای طول اویز پارامتر تعیین کنید تا بتونید در ارتفاعات مختلف کنترل کنید .
متلا بولت بیس پلیت . میتونید برای ضخامت بولت - طول قسمت پیچ و ارتفاع و طول خم پارامتر ایجاد کنید .
اگه این کنید از هر چیزی یک ابجکت سالم و کارامد دارید که کارتون رو راحت میکنه .
شلخته بازی هم در نیارید و این چیزا رو توی یک جا انبار کنید . هر گروه رو توی فولدر خودش بگذارید مثلا casework ها رو توی فولدری به همین نام و توی اونم باز فولدر بندی کنید و هر موضوعی رو در فولدر خودش بگذارید . این کار برای جزییات دوبعدی کار برد مهم تری داره چون تعداد و تنوع اینا بیشتره و ......
-:mad: این مسایل شخصیه داداش . حریم خصوصی و این چیزا
اره ولی هروقت میبینم یکی نیم ساعت از این فولدر به اون فولدر میره تا فایلشو پیدا کنه راستش فقط پرداخت دیه هست که جلوی منو میگیره تا یارو رو نکشم .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
یه چیزی رو که دیروز توی نکات اضافه میخواستم بگم که یادم رفته بود این هست که
جزییات دوبعدی خاصیت تکرار شدن به صورت repeating detail component رو دارن
توی منوی annotate > detail < component بزنید اینو میبینید .
مثلا توی یک برش دیوار با جزییات زیاد میخواهید رج اجر رو نشون بدید اینجا اون دیتیل اجر ( خب حالا اینجا یه مستطیل هست ) رو با بند بکشید و با فواصل مشخص براتون تکرار میکنه یا همون اویز سقف کاذب رو که کشیدید ( بازم نکشیدید ای بابا ) رو اینجا نشون بدید و توی مقاطع فقط مثل یک خط بکشید تا اینا رو به فواصل براتون بگذاره .

شیت بندی و کادر و تایتل رو هم بلدید دیگه یا نه ؟؟؟ اگه فکر میکنید که بلدید یا میتونید یاد بگیرید و اسونه خب دیگه بکنید اگه نه هم خب بعدا یه چیزیایی در این باره بگم

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
خب پس کادر و تایتل و نقشه درست کردن رو بلدید . ( کسی چیزی نگفته ) .
حالا وقتشه بریم از اول تمام چیزا رو مرور کنم و نکات اضافه رو بگم .
اول از همه دیوار .

- :mad: سمبل کردی حالا عذاب وجدان گرفتی
نه والا . اون موقع به نظرم وقت گذاشتن زیاد روی موضوعات مطلوب نبود هم اینکه شما کسل میشدید اما الان هم اشراف رو برنامه پیدا کردید و هم با موضوعات غریبه نیستید . در مورد دیوار :

ایجاد قرنیز
چفت
تریم ( دور کوب )
و دیوار هایی که مثلا مورب مثل زیر پله
پوشش ها و از این چیزا
الان خیلی دلم میخواست شروع کنم ولی خیلی کمرم درد میکنه و زیاد نمیتونم بشینم . درست شدم میام . ;)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
قرنیز و چفت

قرنیز و چفت

خب همون طوری قول دادم برای دوشنبه سعی میکنم اینو بگم

-:mad: بلاخره تشریف اوردید ؟؟؟
باور بفرمایید خیلی وقتم تنگه . پس یک سره اصل مطلب :
این که الان میگم برای اینه که پایین یه دیوار قرنیز و بالای قرنیز چفت بگذارید .
طبیعی هست که هر جایی این دیوار باشه این چفت و قرنیز هم هست .
پس یه دیوار بکشید و انتخابش کنید و توی منوی تایپ حالا اگه خواستید douplicate کنید و کلید edit رو بزنید . توجه داشته باشید که اگه preview رو روی حالت section بگذارید یک سری option اون پایین که خاموش هست روشن میشه :

خب حالا اینا رو تقریبا کار میکنیم تا معلوم شه چی هستن

الان sweep که قرنیز هست و
reveal که چفت حالا میشه گفت

حالا قبلش باید یه کاری کرده باشید که یادم رفت . یادتون هست که اولین فمیلی که کشیدیم یه پروفیل مستطیل شکل بود که گفتم خیلی کار امد هست و از این چیزا دیگه .
خب چرا معطلی لود فمیلی کن دیگه بابا جان
حالا توی منوی browser برید ( همون منوی سمت چپ ) و توی قسمت فمیلی - پروفیل خودتون رو انتخاب کنید و دوتا از این douplicate کنید یکی 1*10 سانتی برای قرنیز یکی هم 1*1 سانتی برای چفت .
حالا به همون منوی تایپ برای دیوار که بودیم برگردید و روی دکمه sweeps رو بزنید .

-:mad: دوباره کاری شد که بابا . وقت گرانبهای ما رو هدر نده حواستو جمع کن .
- باشه حالا شد دیگه .
روی دکمه add بزنید و پروفیلی رو که انتخاب کردید رو نشونش بدید . میتونید متریال رو هم توی قسمت مربوطه مثلا چوب یا هر چی خواستسد انتخاب کنید :

ببینید میتونید چند تا از این بگذارید . مثلا میتونید دیوار با قطعات چوبی به فواصل درست کنید و از این چیزا .

حالا اینو ok کنید و به منوی reveal برید و همین کار رو بکنید و پروفیلی که برای چفت انتخاب کردید رو نشون بدید :

همینطور که توی تصویر میبینید جای پروفیل چفت درست نیست پس از توی منوها distance و offset رو متناسب با پروفیل خودتون درست کنید تا اینجوری مثلا بشه

الان ok کنید و تمام منو ها رو ببندید و یه دیوار با این بکشید و ببینید که براتون قرنیز و چفت همه جا میاد .
میتونید دوتا قرنیز بگذارید دو طرف دیوار . sweep و reveal رو میتونید توی قسمت side در هر دو طرف دیوار بگذارید .
خب حالا چفت و قرنیز روی دیوار رو بلدید . البته این مال وقتی هست که این دیوار همه جاش اینو بخواد . اما اگه بخواهید روی یه دیوار مثلا چفت عمودی یا یه چیزی برجسته عمودی بگذارید باید یه کار دیگه کنید که بعدا میگم .
اینا ابزار طراحی و جزییات داخلی هست که وقتی خواستید رندر داخلی بگیرید جزییات بیشتر داشته باشید و هم اینکه توی پلان ها و مقاطع هم اینا رو نشون میده که خوبه .

متاسفانه نمیتونم زود زود بیام و ادامه بدم ولی سعی میکنم تا جایی که بتونم بهتون بگم . شما هم که هیچ خبری ازتون نیست . بابا یه کاری کنید توی رفع اشکال یه تصویری چیزی تا ما هم ذوق کنیم که اره بابا فایده داره .
خجالت نکشید

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ادامه چفت و روکوب دیوار

ادامه چفت و روکوب دیوار

خب الان شما میتونید روی دیوار خطوط افقی رو ایجاد کنید .
وقتی توی دیوار هستید فقط میتونید پانل ها و چفت و خط افقی ایجاد کنید . حالا اگه بخواهید عمودی هم بگذارید چیکار میکنید ؟
خب این مثل قبلی نیست که روی دیوار توی فمیلی بگذارید باید از دیواری که دوست دارید یه نما بگیرید و روی نمای اون دیوار اینو بگذارید . ( نمای داخلی گرفتن رو بلدید دیگه ؟ اگه نه بگید )
توی منوی wall اون قسمت پایین دوتا گزینه دارید که wall sweep & reveal هست که دقیقا همون کار رو میکنه .
وقتی میزنید روش یه منویی اون بالا هست که افقی و عمودی چفت یا روکوب رو میتونید مشخص کنید .
میتونید متریالهای متفاوت برای اونا تعریف کنید و از همون پروفیلها استفاده کنید .
فکر کنم این عکس و از این چیزا نمیخواد ( البته فرصتشو ندارم راستش ) این کنید اگه جاییش گیر داشتید بگید تا یه کاریش بکنیم .
شما خیلی بچه های خوبی هستید چون هیچ مشکلی براتون پیش نمیاد توی رفع اشکال هم تنها چیزی که مطرح نمیشه اشکال و رفع اونه . البته من خاطرم جمع هست که اینقدر خوب توضیح میدم که هیچ اشکالی نیست که بخواد رفع بشه . :smile:

-:mad: از خود متشکر هستی ؟؟
- نه بابا ولی شما فکر دیگه میکنید ؟

دفعه دیگه ادیت دیوار های مورب رو میگم البته دیوار هنوز ادامه داره . این که تموم شد میریم سراغ جناب mass

خب راستش از این پستهای 5 خطی که مینویسم خودم هم راضی نیستم ولی دوست دارم بدونید که همینقدر فرصت دارم . ولی مثلا دارم سعی میکنم :smile:
ممنون از صبر و شکیبایی شما .

آخرین ویرایش:

rozhann

مدیر بازنشسته
alirezasoheili و mvmvm
پست های اضافه حذف شد.اگه باز هم در تاپیکهای تالار بحث نامربوطی دیده شود از طرف مدیریت تالار به کاربران اخطار داده خواهد شد.
لطفا برای گفتگو به پروفایلهای شخصی مراجعه کنید

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ادیت دیوار در نما

ادیت دیوار در نما

خب این تمرینی که الان انجام میدیم رو شما به صورت عمومی فرض کنید . یعنی هر وقت دیواری داخل فضایی داشتید که خواستید نمای اون کاملا صاف نباشه باید این کنید . مثلا الان من میخوام یه دیوار زیر رمپ پله بگذارم باید این کنم :
اول پله رو میکشم و یه نما از وجهی که میخام دیوار رو ببینم میزنم :
http://velkon.persiangig.com/image/wall stair/1.jpg

راستی اون برنامه که حجم عکس رو کم میکرد برام نمیدونم چرا کار نمیکنه حالا اینا یه کم شاید سنگین باشه دیگه خب ولی عیب نداره .
حالا دیوار خودتون رو توی پلان کنار پله ترسیم کنید
http://velkon.persiangig.com/image/wall stair/2.jpg

بعد به نما برید و دیوار رو انتخاب کنید و edit profile رو بزنید :

http://velkon.persiangig.com/image/wall stair/3.jpg

و خطوطی رو که میخواهید دیوار اون باشه رو یا از ابزار ترسیمی بکشید یا پیک کنید

http://velkon.persiangig.com/image/wall stair/4.jpg

بعد هم فینیش کنید

بعد هم یه برش عرضی بزنید و لبه دیوار رو به لبه پله align کنید تا تموم شه و بعد هم علامت برش رو پاک کنید

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
بازم دیوار

بازم دیوار

خب دیوار رو بیشترش رو گفتم . الان یه stacked wall رو هم که بگم تقریبا بیشترش رو گفتم .
راستش از اینکه اینهمه روی دیوار زوم شدم برای اینه که خب ساختمون برای معمار حجم زیادش دیوار هست که باید بتونید طرح و جزییات رو توش بگذارید .
حالا جون دید من به ساختمون اجرایی هست شاید اینو ول نمیکنم
-:mad: تو که ولکن هستی بابا ولکن اینو .
اره دیگه ولی این یه دیوار باحاله که هم توی طراحی میتونید ازش استفاده کنید هم توی نقشه های اجرایی .
اینو بگم خیالم راحت تره .