آموزش قدم به قدمREVIT

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
تفاوت بین type & instance در ساخت فمیلی

تفاوت بین type & instance در ساخت فمیلی

یه سوال خوبی توی رفع اشکال مطرح شد که فکر کردم شاید تعاد زیادی بخواهند بدونن گفتم اینجا بگم شاید بهتر باشه

وقتی دارید فمیلی میسازید باید تعیین کنید که این پارامتر type یا instance هست .
وقتی پارامتری رو type تعیین میکنید اندازه مشخص میگیره و مقید میشه در اون سایز بمونه و اگه این عدد رو تغییر بدید سایز هم تغییر میکنه .

برای اینکه یه موضوع چند تا سایز داشته باشه باید توی منوی تایپ براش چند تا درست کنید .
مثلا یه در درست کنید بعد عرض اون رو مثلا 90 سانتیمتر تعین کنید بعد توی منوی تایپ new کنید یه اسم جدید مثلا در 80 بدید و عدد پارامتر مربوط به عرض در رو 80 تعیین کنید . حالا وقتی این فمیلی رو میارید دو تا تایپ داره یکی 80 و یکی 90 .
نکته مهم اینه که وقتی اعداد پارامتریک که type هستند رو تغییر بدید تمام عناصری که با اون کشیدید عوض میشه مگر اینکه duplicate کنید .

instance ولی درست نقطه مقابل با اینه . یعنی پارامتری که این خاصیت رو داشته باشه توی فایل وقتی وارد میشه قابل کشیدن هست و تغییر در اون باعث تغییر در سایر نمونه های کپی شده ازش رو نداره و یه جاهایی استفاده میشه مثل تیر ریزی که ممکنه یه تیر اهن 20 مثلا تیر باشه با یه طول مثلا 5 متری ولی همین فمیلی توی یه دهنه دیگه مثلا 4 متری باشه که اگه طول اون از پارامتر با خاصیت instance باشه رو میتونید گوشه اون رو بکشید و به طول دلخواه خودتون برسونید .

فکر کنم روشن شد . اگه جایی نامفهوم بود رو بگید تا بگم .

:mad:- چی بگم .

kiana -m

عضو جدید
اگه بخوای تو رویت متره انجام بدی باید چه دستورایی رو بلد باشی ؟ میخوام کل دستوراشو بدونم . ممنون میشم نوضیح بدین ;)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
اگه بخوای تو رویت متره انجام بدی باید چه دستورایی رو بلد باشی ؟ میخوام کل دستوراشو بدونم . ممنون میشم نوضیح بدین ;)

خب بابا . کشتین با این متره رویت منو از بس پیام دادین
-:mad: مودب باش داداش

ببینید باور کنید متره کردن توش زیاد راحت نیست . اینو چند بار گفتم اما چشم . به زودی که فرصت کنم با عکس و توضیحات اینو بهتون میگم یه نمونه پروژه هم که با این براورد مصالح کردم رو هم براتون میگذارم . فرصت کنم چشم حتما .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام ناصر جان من این مطالب رو پیگیری کردم ولی بازم خیلی از مطالب کلیدی گفته نشده اگه ممکنه ادامه بدین به شدت نیاز دارم به آموزشش راستش من خاستم کلاساشو برم اما اونا 3 دوره مقدماتی متوسطه و پیشرفته داره تازه آخرشم معلوم نیست یاد بگیریم نگیریم اگه امکانش هست ادامه بدید به نظرم خیلی از دوستان پیگیر این تایپیک هستن ممنون :)

مسلما تمامش رو نگفتم فربان
تا حد اشنایی هست این نوشته ها . فرصت کنم توضیحات کلیدی رو مطرح میکنم . شاید یه پروژه کوچیک رو از اول تا جزییات رو بکنیم تا بیشتر متوجه بشید

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
برگرفته از نوشته ی آقا رسولِ سیویل :D

سلام
دیدم اینجا چند روزه سوتو کوره
گفتم یه کاری کرده باشم
کل آموزشهای آقا ناصر رو ریختم توی word البته از پست 61 به بعد که آقا رسول زحمتش رو کشیده بودن.
بدون هیچ گونه تحریف البته
یه بخش هست به نام Revit3

http://www.4shared.com/zip/4i8tGqMT/Revit3.html?

architect_em

عضو جدید
خب این قسمت دیوار و نمای شیشه ای رو بگم فکر کنم تموم شه . ( شایدم نه اگه چیزی به ذهنم رسید هم بعدا میگم ) .

ببینید یه چیز باحال هست که اینه شما میتونید داخل یه دیوار ماسونری یه نمای شیشه ای بگذارید یعنی دو تا دیوار توی دل هم .
اول یه دیوار بکشید .

http://velkon.persiangig.com/image/curtain wall 3/1.JPG

حالا بازم یه دیوار ولی curtain wall رو انتخاب کنید و روی همون دیوار دوباره بکشید فقط :
اول توی منوی instance برید و ارتفاع اونو از کف و تراز بالایی تنظیم کنید
بعد توی منوی type برید و در فیلد construction روی گزینه Automatically Embed رو کلیک کنید . ( از اسمش هم معلومه چیکار میکنه ) .
حالا پنجره شما داخل دیوار قرار گرفته . پلان هم درست هست . اگه cut level رو درست تنظیم کرده باشید که پنره توی پلان برش بخوره .

http://velkon.persiangig.com/image/curtain wall 3/2.JPG

اسونه نه ؟؟؟
میتونید پنجره رو اگه توی نما تکرار میشه copy < paste aligned کنید .
فقط یه مشکل داره .
ببینید اگه من بخواهم پنجره دور تا دور بگرده با این روش نمیتونم . ببینید دیوار من گوشه اون یک تیکه داره که هر کاری کنم پنجره نمیشه . ( اولش گفتم بعضی وقتها خنگ بازی در میاره )
حالا علما اومدن راه حل هایی رو دادن توی این سایت های خارجی اگه برید ( مال همین رویت هزار هزار تا هست ) جالبه . بعضی ها اومدن پنجره کنج ساختن که کنار این قرار بگیره ( جالب نبود ) بعضی ها گفتن که از همون روش پانل که گفتم توی دیوار رو اجری کنید . یعنی گوشه های دیوار رو به صورت curtain wall بکشید و سگمنت گذاری کنید و داخل اونو به شیشه و اجر مثلا تغییر بدبد . یا دو تا دیوار با فاصله رو هم بگذارید و بین اونو نمای شیشه ای بکشید
اگه کسی راه دیگه ( راحت تر ) داره بگه مام یاد بگیریم .

با اجازه استاد من یه راه بگم
وقتی یک دیوار بینش باقی میگذاره باید با edite profile دیوار رو عقب بکشیم
یکی از frame ها رو انتخاب کنیم و کلیک راست کنیم و select on gride رو بزنیم تا اون ردیف کامل انتخاب بشه بعد می ریم در properties و Lcorner رو انتخاب می کنیم تا بهم بچسبه.
امیدوارم به درد بخوره.

سحرصابری2

عضو جدید
Picture2.jpg

من یه سوال خیلی مبتدیانه ازتون دارم!

اول از همه بگم من فمیلی ها رو کامل دارم و از همشون استفاده میکنم و لود میکنم.ولی این دیوارها نمیدونم کجاست؟یا بهتر بگم اسمشون چیه که بخوام لودش کنم؟!

فقط یه دیوار معمولی به صورت پیش فرض برام میاد..

آخرین ویرایش:

mahans

عضو جدید
مشاهده پیوست 167170

اول از همه بگم من فمیلی ها رو کامل دارم و از همشون استفاده میکنم و لود میکنم.ولی این دیوارها نمیدونم کجاست؟یا بهتر بگم اسمشون چیه که بخوام لودش کنم؟!

من تا حالا نشنیدم یا ندیدم بشه دیواری رو تو قسمت رویت لود کرد جز در مس!حالا نمیدونم منظورتون از دیوار پیش فرض چیه!شما در عکسی که گذاشتید چندین دیوار دادین که میتونید با تغییر پارامترها و لایه ها و مترذیال ها دیوار های مختلفی در پروژه بسازید!مشکلتون دقیقا کجای دیواره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سحرصابری2

عضو جدید
من تا حالا نشنیدم یا ندیدم بشه دیواری رو تو قسمت رویت لود کرد جز در مس!حالا نمیدونم منظورتون از دیوار پیش فرض چیه!شما در عکسی که گذاشتید چندین دیوار دادین که میتونید با تغییر پارامترها و لایه ها و مترذیال ها دیوار های مختلفی در پروژه بسازید!مشکلتون دقیقا کجای دیواره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اون عکسی که شما دیدین برای من نمیاد...دیوار رو که میزنم فقط همین یه نمونه دیوار رو دارم.

Picture2.jpg

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 167170

اول اینکه بببخشید که مرتب نمیتونم سر بزنم به اینجا
دوم اینکه فمیلی دیوار لود کردنی نیست . اصلا بگذارید یه توضیح راجع به این بدم .
شما هر چی میکشید توب رویت فمیلی هست خب . و این فمیلی ها 3 دسته هستن
1- فمیلی inplace که امکان ساخت یه فمیلی به صورت در جا با ماهیت مورد نظر دارید که از منوی architecture > component > model inplace میتونید برید و با انتخاب ماهیت فمیلی مورد نطر اونو در همون جا بکشید . مثلا یه دیوار کج ( با زاویه نسبت به محور z منظورم هست ) چون توی رویت معمولا دیوار یا پی رو نمیتونید کج بکشید . پس اینجا میرید و از منو wall رو انتخاب میکنید و با یک اکسترود ساده دیوار کج رو میکشید یا هر چیز دیگه که دوست داشتید
فقط بدونید چون این فمیلی در جا هست نمیتونید تو یه پروژه دیگه ببرید . مال همین جا هست .

2 فمیلی که با تمپلیت ها میسازید و لود میکینید و بلد هستید

3- فمیلی های سیستمی ( system family ) که مال خود هر پروژه هست . به طور کلی دیوار - سقف - کف - پله - نرده و .... سیستمی هست و قابل لود کردن نیست . مثلا یه نرده از ریل که پروفیل و بالوستر تشکیل شده که هر دو رو باید با تمپلیت مورد نظر بسازید و توی پروژه سر هم کنید ولی نرده ای رو که ساختید رو نمیتونید تو یه پروژه لود کنید .
اینکه لود نمیتونید بکنید به این معنی نیست که نمیتونید بیارید . شما میتونید فمیلی های سیستمی رو با راحتی copy & paste کنید توی پروژه دیگه یا از منوی manage > transfer project استفاده کنید و به شرطی که هر دو تا فایل مبدا و مقصد باز باشه به هم این فمیلی ها رو انتقال بدید .

اگه درست مشکل رو فهمیده باشم فکر کنم پاسخ درست داده باشم مگه اینکه خوب متوجه نشده باشم که بگید بهم تا بهتر توضیح بدم.

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
یه چیزی گه یادم رفت اینه که شما یه فایل پروژه باز کنید و هر چی که به نظرتون میاد توی پروژه های دیگه لازم دارید رو توش بکشید مثل انواع دیوار - نرده - کف سازی و حتی علامت های خودتون - انواع سیستم اندازه گذاری و تگ و استایل های نوشته و .....
بعد اینو save as کنید به عنوان تمپلیت و هر وفت یه پروژه داشتید از این تمپلیت استفاده کنید تا همه پیز رو داشته باشید و هر وقت چیز جدیدی ساختید و دوست داشتید که همیشه هم داشته باشید توی اون تمپلیت اضافه کنید و دو باره تمپلیت سیو کنید تا هر دفعه نحواهید درست کنید و کار براتون راحت تر باشه

ناصر نقدی

کاربر ممتاز

jhangard

کاربر بیش فعال
خواص لایه بندی سازه و متریال دیوار

Applying a Function to a Layer of a Compound Structure

You assign each layer a specific function so the layer can join to its corresponding functional layer. Layer functions have an order of precedence.

Rules for Layer Joins

• [*=left]The structure layer has the highest priority, Priority 1.
    [*=left]Finish 2 has the lowest priority, Priority 5.
    [*=left]Revit connects high priority layers before connecting layers with the lowest priority.For example, suppose that you join 2 compound walls. A layer in the first wall with Priority 1 joins to a layer with Priority 1 in the second wall. That Priority 1 layer can pass through lower priority layers before joining to the other Priority 1 layer. A layer with a lower priority cannot pass through a layer of equal or higher priority.
    The following illustration shows higher priority layers joining before lower priority layers. The Priority 1 CMU layer of the horizontal wall passes through all layers, until it reaches the Priority 1 stud layer of the vertical wall. Note that the insulation in the horizontal wall does not pass through the air space in the vertical wall, because they are both Priority 3 and are outside the core layer.

[*=left]When layers join, the join cleans up if the 2 layers have the same material. If the 2 layers have different materials, a line appears at the join.
    [*=left]Each layer must have a function assigned to it for Revit to match layers accurately.
    [*=left]Layers inside the core of one wall pass through layers of higher priority that are outside the core of the joined wall. The layers in the core extend to the core of a joined wall, even if the core layers are set to Priority 5.The following illustration shows how a layer of lower priority inside the core passes through layers of higher priority outside the core. The insulation layer of the horizontal wall has moved inside the core. The insulation layer can now pass through any layer outside the core, regardless of its priority.
Layer Functions

Layers can be assigned the following functions:​

• [*=left]Structure [1]: Layer that supports the remainder of the wall, floor, or roof.
    [*=left]Substrate [2]: Material, such as plywood or gypsum board, which acts as a foundation for another material.
    [*=left]Thermal/Air Layer [3]: Provides insulation and prevents air penetration.
    [*=left]Membrane Layer: A membrane that commonly prevents water vapor penetration. The membrane layer should have zero thickness.
    [*=left]Finish 1 [4]: Finish 1 is typically the exterior layer.
    [*=left]Finish 2 [5]: Finish 2 is typically for the interior layer.

آخرین ویرایش:

jhangard

کاربر بیش فعال
انواع فمیلی در رویت:

Different Kinds of Families

• Revit Architecture
  • Revit Structure
  • Revit MEP

There are 3 kinds of families in Revit:​

• [*=left]system families
    [*=left]loadable families
    [*=left]in-place families
Most elements that you create in your projects are system families or loadable families. Loadable families can be combined to create nested and shared families. Non-standard or custom elements are created using in-place families.

System Families

System families create basic elements that you would assemble on a construction site.
Examples:​

• [*=left]Walls, roofs, floors

[*=left]Walls, roofs, floors

[*=left]Ducts, pipes
System settings, which affect the project environment and include types for levels, grids, drawing sheets, and viewports, are also system families.System families are predefined in Revit. You do not load them into your projects from external files, nor do you save them in locations external to the project.

Loadable Families

Loadable families are families used to create the following:​

• [*=left]Building components that would usually be purchased, delivered, and installed in and around a building, such as windows, doors, casework, fixtures, furniture, and planting

[*=left]Building components that would usually be purchased, delivered, and installed in and around a building

[*=left]System components that would usually be purchased, delivered, and installed in and around a building, such as boilers, water heaters, air handlers, and plumbing fixtures
    [*=left]Some annotation elements that are routinely customized, such as symbols and title blocks
Because of their highly customizable nature, loadable families are the families that you most commonly create and modify in Revit. Unlike system families, loadable families are created in external RFA files and imported, or loaded, in your projects. For loadable families that contain many types, you can create and use type catalogs, which allow you load only the types that you need for a project.

In-Place Families

In-place elements are unique elements that you create when you need to create a unique component that is specific to the current project. You can create in-place geometry so that it references other project geometry, resizing or adjusting accordingly if the referenced geometry changes. When you create an in-place element, Revit creates a family for the in-place element, which contains a single family type.

Creating an in-place element involves many of the same Family Editor tools as creating a loadable family. For detailed information about Revit families, see Creating Loadable Families.​

Components

In Revit, components are used to model building elements that are usually delivered and installed on site, such as doors, windows, furniture, and so on. Components are instances of loadable families and are hosted by other elements, which are instances of system families. For example, a door is hosted by a wall, while a freestanding component such as a desk is hosted by a floor or a level.

Revit comes with many components already defined. To create additional components, you define them using the Family Editor.​

آخرین ویرایش:

النازا

عضو جدید
من تاحالا بارویت کارنکردم میخوام طرحمو بارویت انجام بدم به نظرتون میتونم کارخوبی دربیارم؟

aida22

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تاحالا بارویت کارنکردم میخوام طرحمو بارویت انجام بدم به نظرتون میتونم کارخوبی دربیارم؟

دوست عزیز درسته نرم افزار رویت اول کار برای هر کاربری محیطی راحت بنظر میاد،اما وقتی بخوای ی طرحو کامل باهاش جمع کنی اگر برای اولین بار باشی ب مشکل میخوری...واقع بینانه بخای ببینی بهتره اول کاری تمرینی توش کار کنی تا وقتی ک دستت بیاد اگر بخای ی طرحو باهاش جمع کنی بنظرم وسطای کار دچار مشکل میشی اینو تجربه کردم ک دارم میگم
موفق باشی;)

النازا

عضو جدید
ممنون ازراهنماییتون چون همیشه با اتوکد کارکردم واقعا تصمیم داشتم محیط روعوض کنم بیشتربه خاطر اینکه تو رویت برش وحجم رو زودتر اماده میشه.اتوکدخیلی وقت میخاد

alireza.ak89

عضو جدید
سلام.من یه سوال داشتم که یکمیم عجله ایه
اگه تو پروژه های نمونه ای که مالب خود شرکت اتودسکه نگا کنی تو نماها و برشاش یه جور آسمون و... داره که کارو قشنگ تر کرده.اونا رو چه جوری میشه گذاشت؟

arefe-rad

عضو جدید
سلام .مرسی از مطالب آموزندتون
من این قسمت رو هر کاری کردم نشد!! همش finish رو که میزدم error میده:(

mary.asadi

عضو جدید
نوشت هاتون بسیار عالی مفهوم رو میرسونه.این در دیوار شیشه های یکی از مشکلات من بود که حل شد.سپاسگزارم

mary.asadi

عضو جدید
سلام.شما که زحمت کشیدین و دیوار شیشه ای رو توضیح دادین.میشه لطفا بگین که چجوری میشه رنگ یه دیوار شیشه ای رو تغییر داد یا اصلا شیشه رفلکس براش گذاشت؟من هرچی گشتم پیدا نکردم

milworm

عضو جدید
سلام.من یه سوال داشتم که یکمیم عجله ایه
اگه تو پروژه های نمونه ای که مالب خود شرکت اتودسکه نگا کنی تو نماها و برشاش یه جور آسمون و... داره که کارو قشنگ تر کرده.اونا رو چه جوری میشه گذاشت؟

سلام دوست عزیز شما باید اون پایین سمت چپ رو گزینه ویژوال استایل (visual style) کلیک کنید و گزینه اول graphic display options... را بزنید و بعد به سربرگ background بعد gradiant .. تمام;)

15434

عضو جدید
سلام
وقتي پروژه از اسكچاپ به رويت، import ميكنيم،متريال ها را با خودش نمياره؟بايد تو رويت بهشون متريال بديم؟

khaffafi

عضو جدید
سلام من تازه شروع کردم.ابتدا یک صفحه باز کردم .میخوام level تعریف کنم ولی elevation توی project browser ندارم چی کار کنم؟

sergi

عضو جدید
سلام من تازه شروع کردم.ابتدا یک صفحه باز کردم .میخوام level تعریف کنم ولی elevation توی project browser ندارم چی کار کنم؟
:) مار ور باش خودمون تازه وارد یه ساعت پیش هم سوال داشتم ولی الان می خوام جواب بدم ..ایضا :))))))))))

اما در جواب سوال شما مشکلی که خودمم داشتم, نه level بود نه چیز دیگه ؛یه جا خوندم باید یه template ذخیره کنی و اونو لودش کنی...
خودم این کارو کردم

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
:) مار ور باش خودمون تازه وارد یه ساعت پیش هم سوال داشتم ولی الان می خوام جواب بدم ..ایضا :))))))))))

اما در جواب سوال شما مشکلی که خودمم داشتم, نه level بود نه چیز دیگه ؛یه جا خوندم باید یه template ذخیره کنی و اونو لودش کنی...
خودم این کارو کردم

بله درسته باید template metric رو داشته باشید که خوب وقتی نصب کنید باید بیاد....من دسترسی ندارم دوستان اگه دسترسی دارن اون فایل رو به صورت زیپ اینجا بزارند

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
بله درسته باید template metric رو داشته باشید که خوب وقتی نصب کنید باید بیاد....من دسترسی ندارم دوستان اگه دسترسی دارن اون فایل رو به صورت زیپ اینجا بزارند

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
هر از گاهی سری میزنم تا ببینم چه خبری هست و اگه لازم بود چیزی هم بنویسم
اول از همه اینکه چیزهایی که اینجا میگم همه و همه فقط پیشنهاد هست نه اینکه حتما باید این کنید بحث و جدل با هیچکس ندارم هر کس خواست کار خودش رو بکنه و به من پیام ندید لطفا . اگه راه بهتری هست همین حا مطرح کنید تا دوستان روش شما رو هم بدونن و اگه دوست داشتن همون کنن
این یه گله گذاری دوستانه بود .
خب در مورد تمپلیت یه چیزی بگم که نظر خودمه .
این تمپلیت رو شما نیازی نیست که متریک یا هرچیزی رو از جایی داشته باشید . اصلا بهتر که ندارید .
باید خودتون با توجه به نیاز خودتوتن یا شرکتتتون بسازید .
یکبار وقت بگذارید و تنبلی نکنید . هر متریالی که دوست دارید .
هر نوع استایل نوشته که لازم هست
هر نوع فیلد ریجن و هاشور
نوشته زیر ویوو ها
علامت ها
استایل اندازه گذاری
فمیلی هایی که توی همه پروژه ها تون دوست دارید و استفاده میکنید تا هر دفعه نخواهید لود کنید
وقتی این کردید توی همون منوی سیو برید به صورت تمپلیت سیو کنید .
هر پروژه جدید رو با این شروع کنید . هر وقت چیزی خواستید از این به بعد توی پروژه های بعدیتون باشه فایل جدید با همون تمپلیت درت کنید تغییرات و چیزای جدید رو اضافه کنید دوباره به صورت تمپلیت سیو کنید .
بعد ببینید چقدر کارتون ساده تر شده و اسایش بیشتری دارید
هر وقت خواستید اندازه گذاری کنید استایلش هست از قبل . نوشته همینطور . زیر نویس ویو ها هم خلاصه کارتون یک نواخت و منظم میشه و زمان رو هم برای ایجاد هر دفعه اینها از دست نمیدید .
پس همین الان برو یکی برا خودت درست کن .
موفق باشید .