آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر + راه اندازی workgroup

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بخش اول : مقدمه و تهیه کابل

خيلي از مواقع براي شما هم پيش اومده که لازم داشتيد دو کامپيوتر رو به هم وصل کنيد که دلایل مختلفی می تونه داشته باشه از جمله انجام بازی ها به صورت دو نفره و تحت شبکه ، اشتراک و جا به جایی فایل ها و اطلاعات گوناگون و دیگر مسائلی ازین قبیل.شايد حتي فقط بخواهيد تجربه‌ي اين کار را بدست بياوريد.يکي از آموزش هاي پايه و بسيار جالب شبکه هم همين موضوع است.در اين مطلب اين موضوع را آموزش ميدهيم.

براي اين کار به چه چيز نياز داريم؟ اول از همه به دو کامپيوتر نيازمنديم.ترجيحا اگر داراي سيستم عامل يکسان باشند کار سريعتر و عيب يابي راحت تر انجام ميشود،هرچند الزامي نيست.بعد از آن به يک رسانه براي اتصال اين دو نيازمنديم،در اين آموزش از کابل اترنت cat5e استفاده ميکنيم.استفاده از کابل هاي ديگر مانند cat4 يا cat6 در اين حالت خاص که کامپيوترها به هم نزديک هستند هيچ فرقي ندارد،استفاده از cat5e صرفا به دليل دم دست بودن اين کابل و ارزان تر بودن و موجود بودن در بازار است.
قبل از اينکه بخواهيم با کامپيوترها کاري انجام بدهيم بايد کابل موردنظر آماده شود.بايد دوسر کابل سوکت زده شود.از سوکت RJ-45 ويژه اترنت استفاده ميشود.احتمالا با روش ها و کلاس هاي سوکت زني در دوره هاي +network آشنا شده ايد،اما اينجا نيز به اختصار توضيح ميدهيم.دو روش اصلي براي سوکت زني وجود دارد : ايجاد کابل Straight through (يا مستقيم که گاهي Straight thru هم نوشته ميشود) و ايجاد کابل Crossover (يا کراس).کابل مستقيم براي اتصال کامپيوتر به انواع وسايل شبکه مانند سوييچ يا روتر(و به طور کامل تر اینکه برای اتصال دو دستگاه نا هم سان)استفاده ميشود.کابل کراس براي اتصال دو کامپيوتر به هم استفاده ميشود(دو دستگاه هم سان مثل تو سوییچ یا دو کامپیوتر یا ... ).دليل اين موضوع اينست که کارت شبکه هايي که روي کامپيوترهاي شخصي استفاده ميشود ارسال و دريافت را از پين هاي خاصي انجام ميدهد،براي اينکه کامپيوتر مقابل بتواند دريافت را انجام دهد بايد به پين ارسال کامپيوتر اول متصل شود.اما در دستگاه هايي مانند سوييچ يا روتر،اين کار به صورت هوشمند و اتوماتيک انجام ميشود.
اينجا تفاوت کابل مستقيم و کراس را مشاهده ميکنيد.
ميتوانيد به طور خلاصه اين نکته را مد نظر داشته باشيد : ۱ با ۳ و ۲ با ۵ جابجا ميشوند.
البته لازم به ذکر است که کارت شبکه هاي امروزي بسيار هوشمندتر هستند و در موارد متعددي ميتوان با کابل مستقيم نيز اتصال دو کامپيوتر را انجام داد.

بعد از آماده شدن کابل و زدن سوکت ها،ميتوان دوکامپيوتر را با کابل به هم متصل کرد.حال بايد کامپيوترها نيز آماده شوند.براي اين کار بايد هردو سيستم در يک بازه‌ي IP که معمولا کلاس C است آدرس دهي شده و Workgroup يکسان داشته باشند.براي تنظيم WorkGroup به صورت زير عمل ميکنيم.خيلي از مواقع براي شما هم پيش اومده که لازم داشتيد دو کامپيوتر رو به هم وصل کنيد.شايد حتي فقط بخواهيد تجربه‌ي اين کار را بدست بياوريد.يکي از آموزش هاي پايه و بسيار جالب شبکه هم همين موضوع است.در اين مطلب اين موضوع را آموزش ميدهيم.

براي اين کار به چه چيز نياز داريم؟ اول از همه به دو کامپيوتر نيازمنديم.ترجيحا اگر داراي سيستم عامل يکسان باشند کار سريعتر و عيب يابي راحت تر انجام ميشود،هرچند الزامي نيست.بعد از آن به يک رسانه براي اتصال اين دو نيازمنديم،در اين آموزش از کابل اترنت cat5e استفاده ميکنيم.استفاده از کابل هاي ديگر مانند cat4 يا cat6 در اين حالت خاص که کامپيوترها به هم نزديک هستند هيچ فرقي ندارد،استفاده از cat5e صرفا به دليل دم دست بودن اين کابل و ارزان تر بودن و موجود بودن در بازار است.
قبل از اينکه بخواهيم با کامپيوترها کاري انجام بدهيم بايد کابل موردنظر آماده شود.بايد دوسر کابل سوکت زده شود.از سوکت RJ-45 ويژه اترنت استفاده ميشود.احتمالا با روش ها و کلاس هاي سوکت زني در دوره هاي +network آشنا شده ايد،اما اينجا نيز به اختصار توضيح ميدهيم.دو روش اصلي براي سوکت زني وجود دارد : ايجاد کابل Straight through (يا مستقيم که گاهي Straight thru هم نوشته ميشود) و ايجاد کابل Crossover (يا کراس).کابل مستقيم براي اتصال کامپيوتر به انواع وسايل شبکه مانند سوييچ يا روتر استفاده ميشود.کابل کراس براي اتصال دو کامپيوتر به هم استفاده ميشود.دليل اين موضوع اينست که کارت شبکه هايي که روي کامپيوترهاي شخصي استفاده ميشود ارسال و دريافت را از پين هاي خاصي انجام ميدهد،براي اينکه کامپيوتر مقابل بتواند دريافت را انجام دهد بايد به پين ارسال کامپيوتر اول متصل شود.اما در دستگاه هايي مانند سوييچ يا روتر،اين کار به صورت هوشمند و اتوماتيک انجام ميشود.
اينجا تفاوت کابل مستقيم و کراس را مشاهده ميکنيد.

ميتوانيد به طور خلاصه اين نکته را مد نظر داشته باشيد : ۱ با ۳ و ۲ با ۵ جابجا ميشوند.
لازم به ذکر است که دستگاه و کارت شبکه های امروزی به صورت خود کار کانال های send و receive را تشخصی داده و نیازی نیست که حتما کابل straight یا cross استفاده کنید ...

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

بعد از آماده شدن کابل و زدن سوکت ها،ميتوان دوکامپيوتر را با کابل به هم متصل کرد.حال بايد کامپيوترها نيز آماده شوند.براي اين کار بايد هردو سيستم در يک بازه‌ي IP که معمولا کلاس C است آدرس دهي شده و Workgroup يکسان داشته باشند.براي تنظيم WorkGroup به صورت زير عمل ميکنيم.

در ويندوز 7 :
روي My Computer کليک راست کنيد و Propertise را انتخاب کنيد.

در صفحه اي که باز ميشود خلاصه اي از مشخصات سيستم را ميبينيد.اما ما با قسمت زير کار داريم :

همانطور که مشخص است اين قسمت به نام،دامنه و Workgroup سيستم مربوط است.براي تغيير اين موارد از Change Settings استفاده ميکنيم.با کليک بر روي آن پنجره زير باز ميشود :
(البته برای مواردی که هدف ما از شبکه کردن دو کامپیوتر انجام بازی های کامپیوتری و مواردی از این قبیل است نیازی به workgroup کردن نداریم )

مهم ترين بخشي که در اين آموزش با آن سروکار داريم Workgroup است.هردو سيستم بايد
Workgroup يکساني داشته باشند.با کليک بر روي Change ميتوانيد آنرا تغيير دهيم.

برای قسمت workgroup یک اسم مشترک در نظر گرفته و تایید می کنیم

تنظیمات workgroup برای windows xp :

در ويندوز XP اين تنظيمات اندکي متفاوت است :

عمده ترين تفاوت را در شکل بالا ميبينيد.براي تغيير Workgroup بايد تب Computer Name را انتخاب کنيم و سپس گزینه change را انتخاب کرده و نام workgroup مورد نظر را در هر دو سیستم به این صورت وارد می کنیم .

حال که Workgroup هردو کامپيوتر را يکسان کرديم،به مرحله‌ي IP دهي ميرسيم.
IP سيستم اول را 192.168.1.1 و IP سيستم دوم را 192.168.1.2 انتخاب ميکنيم.البته الزامي به انتخاب دقيقا همين آدرس ها نداريد.(اما توجه داشته باشید که باید IP هایی که وارد می کنید اصطلاحا در یک range باشند)

در ويندوز XP :
از منوي Start ،بخش Control Panel گزينه‌ي Network Connections را انتخاب ميکنيم.ليستي از تمام کانکشن ها موجود است.اگر کامپيوتر به هيچ شبکه‌ي ديگري (و مودم) متصل نباشد از بخش LAN مورد Local Area Connection را انتخاب ميکنيم.کليک راست کرده و Propertise را انتخاب ميکنيم.مانند تصوير زير و سپس در صفحه اي که باز ميشود از آيتم هاي موجود Internet Protocol را انتخاب کرده و روي Propertise کليک ميکنيم.

سپس در پنجره‌ي جديد با انتخاب Use Following IP Address آي پي انتخابي خود را وارد ميکنيم.Subnet Mask خودبخود انتخاب ميشود،اگر IP را طوري انتخاب کرده ايد که نياز به تغيير داريد،تغيير دهيد.

با زدن دکمه OK تنظيمات ثبت شده و سيستم آماده است.فراموش نکنيد که براي هردو کامپيوتر تنظيمات را انجام دهيد.

آخرین ویرایش:

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

در ويندوز 7 نحوه تنظيم کمي متفاوت است.از قسمت Notification Area روي قسمت شبکه کليک کنيد و Open Network and Sharing Center را انتخاب کنيد.در وسط صفحه سمت چپ چنين بخشي را مشاهده ميکنيد.روي Local Area Connection کليک کنيد.

پنجره اي مانند شکل زير باز ميشود.روي Propertise کليک کنيد.

از گزينه هاي مختلف،گزينه ي Internet Protocol Version 4 را انتخاب کنيد و روي Propertise کليک کنيد.

در پنجره‌ي جديد با انتخاب Use Following IP Address آي پي انتخابي خود را وارد ميکنيم.Subnet Mask خودبخود انتخاب ميشود،اگر IP را طوري انتخاب کرده ايد که Subnet Mask نياز به تغيير دارد،تغيير دهيد.

با انتخاب OK تنظيمات انجام شده و سيستم آماده است.

در اين شرايط بايد دو کامپيوتر به يکديگر متصل شده باشند.از کجا مطمئن باشيم که به هم متصلند؟ اول از همه از آيکون اتصال در Notification Area متوجه اين موضوع ميشويم.در مرحله بعد ميتوان از دستور PING استفاده کرد.وارد محيط Command Prompt شويد(از طريق run دستور cmd را اجرا کنيد) سپس دستور را به اين صورت اجرا کنيد.فرض کنيد از سيستم اول ميخواهيم به سيستم دوم پينگ کنيم :

ping 192.168.1.2
نتيجه بايد به صورت زير باشد.در غيراين صورت اشکالي در اتصال دو سيستم وجود دارد.

Pinging 192.168.1.1 with 32 bytes of data:
Reply from 192.168.1.2: bytes=32 time<1ms TTL=128

Ping statistics for 192.168.1.2:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss)
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

تذکر مهم : قبل از وارد کردن دستور ping هرگونه فايروال (چه خودتان نصب کرده ايد و چه فايروال ويندوز) را غيرفعال کنيد،در غير اينصورت ممکن است دستور پينگ جواب درستي ندهد.

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خلاصه و چکیده مطالب :

1.ابتدا باید کامپیوتر ها را با استفاده از کابل و یا به صورت وایرلس از طریق شبکه ad hoc و یا یک مودم وایرلس بهم متصل کرد (شبکه ad hoc و استفاده از یک مودم برای اتصال به صورت بی سیم جداگانه درس داده خواهند شد)
2.بعد از اتصال کامپیوتر ها یا لپ تاپ ها بهم باید به آن ها IP هایی در یک range بدهیم ، مثلا آدرس زیر را در نظر بگیرید ، متغیر x می تواند اعداد 1 تا 254 را به خود اختصاص بدهند ، مثلا اگر کامپیوتر اول آدرس 192.168.1.1 را به خود اختصاص دهد کامپیوتر دوم برای اینکه بتواند با اولی ارتباط بر قرار کند باید آدرسی از 192.168.1.2 تا 192.168.1.254 انتخاب کند

3.برای اینکه بتوانید به راحتی از sharing و تبادل فایل استفاده کنید می توانید سیستم ها رو در یک workgroup قرار دهید

سوالات خودتون در مورد شبکه کردن دو یا چند کامپیوتر را می توانید در همین تاپیک مطرح فرمایید

تهیه مطالب : Drago
ویرایش و تکمیل : psychic

tigerti

عضو جدید
خلاصه و چکیده مطالب :

1.ابتدا باید کامپیوتر ها را با استفاده از کابل و یا به صورت وایرلس از طریق شبکه ad hoc و یا یک مودم وایرلس بهم متصل کرد (شبکه ad hoc و استفاده از یک مودم برای اتصال به صورت بی سیم جداگانه درس داده خواهند شد)
2.بعد از اتصال کامپیوتر ها یا لپ تاپ ها بهم باید به آن ها IP هایی در یک range بدهیم ، مثلا آدرس زیر را در نظر بگیرید ، متغیر x می تواند اعداد 1 تا 254 را به خود اختصاص بدهند ، مثلا اگر کامپیوتر اول آدرس 192.168.1.1 را به خود اختصاص دهد کامپیوتر دوم برای اینکه بتواند با اولی ارتباط بر قرار کند باید آدرسی از 192.168.1.2 تا 192.168.1.254 انتخاب کند

3.برای اینکه بتوانید به راحتی از sharing و تبادل فایل استفاده کنید می توانید سیستم ها رو در یک workgroup قرار دهید

سوالات خودتون در مورد شبکه کردن دو یا چند کامپیوتر را می توانید در همین تاپیک مطرح فرمایید

تهیه مطالب : Drago
ویرایش و تکمیل : psychic

واقعا عالی و مفید بود
تو مطلب اشاره کردید "در صورتیکه سیستم به هیچ دستگاه دیگر یا حتی مودم وصل نبود"
در صورتیکه به مودم وصل باشیم یه چه صورت میشه!؟
و اینکه در ویندوز 7 فرق اون ورژن6 و 4 TCP/IP چیه دقیقا!؟
با سپاس

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
واقعا عالی و مفید بود
تو مطلب اشاره کردید "در صورتیکه سیستم به هیچ دستگاه دیگر یا حتی مودم وصل نبود"
در صورتیکه به مودم وصل باشیم یه چه صورت میشه!؟
و اینکه در ویندوز 7 فرق اون ورژن6 و 4 TCP/IP چیه دقیقا!؟
با سپاس

گفتیم درصورتی که به مودم متصل نبودن کامپیوتر هامون ، به صورت دستی IP می دیم

دلیلش این هست که اغلب مودم ها ADSL سرویس DHCP روشون فعال هست و خودشون به صورت خودکار به کلاینت ها IP می دن

در این صورت دیگه نیازی نیست به صورت دستی IP بدید ،

IPv4 با IPv6 تفاوتای زیادی دارن ، IPv6 نسل جدید IP ها هست که 128 بیتی هستن (IPv4 32bit ی بودن) و تفاوتای زیاد دیگه از لحاظ ساختاری و نه عملکردی ...

roostania

عضو جدید
مرسی از توضیح کاملتون
من به یه مشکل عجیب خوردم، چندتا سیستم رو با هم شبکه کردم و همه توی یک ورک گروپ یکسانن، سیستمای با ویندوز سون و یکی از سیستما که ویندوز xp دارن همدیگرو تو ورک گروپ میشناسن و لی 13 تا سیستم دیگه که به دلیل کلاینت بودن هارد 1گیگ دارن ویندوز سرویس پک 3 مینی دارن تو ورک گروپ پیدا نمی شن، البته سیستمای کلاینتی اون سیستمای کامل رو میبینن!
خودمم نفهمیدم چی گفتم!!! :))))
اگه یه راهی جلو پام بزارید ممنون میشم، همه این دردسرا بخاطر نصب یه سیستم مونیتورینگ و مدیریت روی کلاینتاست، وقتی تو ورک گروپ نیستن نرم افزارم نمیشناسشون
با تشکر

farzad.20

کاربر فعال
سلام
ممنون امیرای عزیز (دراگو،سایکیک) واس مطلبی که گذاشتید
چرا این پستا تشکر نداره؟؟؟؟؟
من کامپیوترمو با یه لپ تاپ شبکه کردم، لپ تاپ ویندوز 7 بود، سیستمم xp
برای کابلش از کابل مودم adsl استفاده کردم، چون cat5 بود
تو ip دادن ویندوز 7 یه کم مشکل داشتم، یعنی نتونستم از اون مسیری که گفته بودین برم، که از قسمت change adapter setting رفتم
برای ping هم چک کردم
ویندوز 7 دقیقا همین پیغام رو می داد که شما گفتید
اما ویندوز xp یه پیغام دیگه می داد
که اولش نوشته بود time out دلیلش چیه؟؟؟
اگه میشه درمورد ping یه کم توضیح بدید
در مورد share کردن هم مشکل داشتم
نمیدونستم چه جوری باید از اطلاعات سیستم دیگه استفاده کنم
مثلا یکی از درایوای یکی از سیستمارو share کردم اما نمی دونم چه جوری باهاش کار کنم
اگه میشه لطفا راجع به share کردن پوشه ها و درایوا یه کم توضیح بدین
ممنون

آخرین ویرایش:

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام
ممنون امیرای عزیز (دراگو،سایکیک) واس مطلبی که گذاشتید
چرا این پستا تشکر نداره؟؟؟؟؟
من کامپیوترمو با یه لپ تاپ شبکه کردم، لپ تاپ ویندوز 7 بود، سیستمم xp
برای کابلش از کابل مودم adsl استفاده کردم، چون هم cat5 بود و هم خودش سوکت داشت
تو ip دادن ویندوز 7 یه کم مشکل داشتم، یعنی نتونستم از اون مسیری که گفته بودین برم، که از قسمت change adapter setting رفتم
برای ping هم چک کردم
ویندوز 7 دقیقا همین پیغام رو می داد که شما گفتید
اما ویندوز xp یه پیغام دیگه می داد
که اولش نوشته بود time out دلیلش چیه؟؟؟
اگه میشه درمورد ping یه کم توضیح بدید
در مورد share کردن هم مشکل داشتم
نمیدونستم چه جوری باید از اطلاعات سیستم دیگه استفاده کنم
مثلا یکی از درایوای یکی از سیستمارو share کردم اما نمی دونم چه جوری باهاش کار کنم
اگه میشه لطفا راجع به share کردن پوشه ها و درایوا یه کم توضیح بدین
ممنون
فکر کنم کابل مشکل داره چون دقیق یادم نیست ولی ما برا شبکه از کابلی استفاده می کنیم که 5 تا رنگش وصلن ولی ماله adsl سه تاش وصله (اگه اشتباه میگم لطفا دوستان بگن )

وقتی شما پینگ می کنید 4 بسته به کامپیوتر مقصد ارسال میشه اگه اون 4 تا رو دریافت کنه اونوقت reply میده برای پینگ در قسمت run دستور cmd رو بنویسید سپس cmd که باز شد بنویسین ping ip (آی پی همون آپی سیستم مقصد هست )
.یکی هم شما فایروال رو تنظیم کردین ؟(یا باید خاموش کنین یا فایل شرش رو تیک بزنید )
در مورد شر درایو ها درایوها به صورت پیش فرض خودشون در حالت مخفی شر هستن یعنی یه علامت $ آخرشون دارن

farzad.20

کاربر فعال
فکر کنم کابل مشکل داره چون دقیق یادم نیست ولی ما برا شبکه از کابلی استفاده می کنیم که 5 تا رنگش وصلن ولی ماله adsl سه تاش وصله (اگه اشتباه میگم لطفا دوستان بگن )

وقتی شما پینگ می کنید 4 بسته به کامپیوتر مقصد ارسال میشه اگه اون 4 تا رو دریافت کنه اونوقت reply میده برای پینگ در قسمت run دستور cmd رو بنویسید سپس cmd که باز شد بنویسین ping ip (آی پی همون آپی سیستم مقصد هست )
.یکی هم شما فایروال رو تنظیم کردین ؟(یا باید خاموش کنین یا فایل شرش رو تیک بزنید )
در مورد شر درایو ها درایوها به صورت پیش فرض خودشون در حالت مخفی شر هستن یعنی یه علامت $ آخرشون دارن

خب راستش درمورد کابل adsl نمی دونستم
دیدم روش زده cat5 فک کردم جواب میده

ehsan1972

عضو جدید
سلام
من میخوام لپ تاپم که ویندوز 7 هست رو با پی سی که xp هست شبکه کنم واسه انتقال فایل و....
همه این کارایی که گفتینو انجام دادم
لپ تاپم به وایرلس وصله وقتی کابل شبکه رو بهش وصل میکنم اینترنتش قطع میشه!!!
اگه میشه راهنمایی کنین ممنون میشم:question:

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام
من میخوام لپ تاپم که ویندوز 7 هست رو با پی سی که xp هست شبکه کنم واسه انتقال فایل و....
"خوب این طبیعیه چون شما فقط یک کارت شبکه دارین با اونم می تونین فقط از یک شبکه استفاده کنین" این جوابی بود که من معمولا به دوستانی گفته بودم ولی آقا امیر سایکیک بهم توضیح دادن فهمیدم که اگه درست تنظیم کنیم میشه :redface:
خلاصه میگم اگه توضیح اضافی خواستین بگین پیام شون رو کپی کنم .شما آی پی مودمتون رو به default gayeway بدین و آی پی خود سیستم ها رو یه آی پی هم رنج با این بدین
dns هم 8.8.8.8 یا 4.2.2.4 در این صورت باید هم شبکه داشته باشین و هم اینترنت

آخرین ویرایش:

ooooomiddddd

عضو جدید
سلام
سلام دوست من

این تنظیمات لب تاب که سون روش نصبه
اول برو به تنظیمات کارت شبکه لب تابت و این ای پی رو بهش بده start/control panel/network and sharing center البته تو کنترل پنل باید رو اسمال ایکون بزاری change adapter setting
حال رو کانکشن وایر لست راست کلیک کن و /properties/حالا تو کادر سفید internet protocol version 4(tcp/ipv4)ok
حالا این ای پی ها رو وارد کن
ip address 192.168.1.2
subnet mask 255.255.255.0
default gateway 92.168.1.1
preferred DNS server 4.2.2.4
alternate DNS server 8.8.8.8

حالا اوکی رو بزن پنجره ها رو هم همه رو ببند
دیکه با لب تابت کاری نداریم

تنظیمات PC

حالا تو پی سی که اکس پی داری
start/network and sharing /حال رو کانکشنت که با کابل شبکه به مودمت وصل کردی راست کلیک کن و /properties/حالا تو کادر سفید internet protocol version 4(tcp/ipv4)ok
حالا این ای پی ها رو هم به این دستگاهت بده

ip address 192.168.1.3
subnet mask 255.255.255.0
default gateway 92.168.1.1
preferred DNS server 4.2.2.4
alternate DNS server 8.8.8.8

حالا اوکی رو بزن پنجره ها رو هم همه رو ببند
دیکه با لب تابت کاری نداریم

دیگه کار تنظیماتت تمومه حالا اطلا عاتت رو شیر کن و استفاده کن از اینتر نت هم تو هر دو دستگاهت میتونی استفاده کنی

maghale request

عضو جدید
میشه لطفا یک سایت خوب در مورد نرم افزار هایمجازی برای ایجاد شبکه معرفی کنید؟