·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

yedelekhali

عضو جدید
اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید تا بتونم این کتاب رو تهیه کنم.....کتاب تکنولوژی پلیمرش منظورتونه دیگه

z mousavi

عضو جدید
pvc

pvc

با سلام دوستان در مورد دانلود و تهیه استانداردهای مربوط به اتصالات پی وی سی ازتون راهنمایی میخواستم.

z mousavi

عضو جدید
EN727

EN727

سلام دوستان میشه لطف کنید اگر این دو استاندارد را دارید در اختیار من بذارید.EN727 و EN763

لئوپارد

عضو جدید
ورنی یو وی

ورنی یو وی

با سلام خدمت همه دوستان من دنبال یک ورنی یو وی می گردم که براق باشه و ضد خش و چسبندگی خوبی هم داشته باشه
چند تا از ورنی های موجود در بازار را تست کردم جواب نداد اگه کسی این ورنی را معرفی کنه هزینش هر چی باشه پرداخت می کنم ممنون

1818155

عضو جدید
کسی میدونه DEAC در پلیمریزاسیون PP چه ماده ای هست؟
البته فکر میکنم نقشش کمک کاتالیزور دارد.
ممنون

afarenesh

عضو جدید
2288 عزیز با سلام

نایلونهای که تو بازار هستند عمدتا از جنس پلی اتیلن هستند. بستگی به نوعش، میتونه پلی اتیلن سنگین، سبک یا سبک خطی باشه. مثلا کیسه فریزرها از پلی اتیلن سنگین تولید میشن.
یه سری از نایلونهای نرمتر هم (مثل نایلونهای بسته بندی) از پلی اتیلن سبک یا سبک خطی تولید میشن.
گریدهایی که برای پلی اتیلن استفاده میشه، (البته اونایی که من میشناسم) 0200، 0220، 0209، و 0075 هستش. تا اونجایی که میدونم گریدهای دیگه ای هم هست که من نمیشناسم.
خود من روی فیلمهای پلی اتیلن هم سبک و هم سبک خطی (این 4 تا گرید) کار کردم. اگه سوالی در مورد فرآیندشون داشته باشی، شاید بتونم کمکت کنم.

GNMS

البته در ادامه پاسخ باید اضافه کنم که
در صنایع پلاستیک تولید فیلمهای دمشی بر پایه پلی اتیلن سبک ( LDPE ) تحت عنوان " نایلون " نامگذاری شده اند . نرمی و چقرمگی این خانواده از پلی اتیلن ها خواص مکانیکی مطلوبی را برای آنها به همراه داشته است.
و
چنانچه بخواهیم فیلمهایی از جنس پلی اتیلن به روش فیلم دمشی داشته باشیم کلن با ضخامت های پایین و کاربردهای ویژه ، بهترین گزینه مواد : پلی اتیلن سنگین (HDPE ) میباشد . این فیلمها که نوعا" نیز خشک و ضربه پذیر هستند و از لحاظ محدوده ضخامت در طبقه بندی پایین تری قرارمی گیرند ، به فیلم " نایلکس " معروف شده اند .عده ای از خواص مکانیکی نایلکس ها نسبت به نایلونها در محدوده پایین تری قرار می گیرد ( چقرمگی کمتر ، شکنندگی بالاتر ، شفافیت کمتر و .... ) کلن عده ای دیگر از رفتارهای آن ( توانایی تولید فیلم خیلی نازک ، تعداد در کیلوگرم ، مواد افزودنی کمتر و ... )

و
سلفون نام مستعار فیلم های شفاف و شیشه ای بر پایه پلی پروپیلن میباشد که پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سردهنده و به حالت آمورف درآمده است . فیلمهای سلفون دردمای محیط در حالت شیشه ای خود بوده و لذا رفتاری شکننده و مستحکم از خود نشان میدهند . از طرفی دمای ذوب بالاتر این فیلم نسبت به نایلون و نایلکس ، عده ای از کابردهای آن در محدوده های بالایی دما را افزایش داده است . در یک نگاه کلی باید گفت هریک از فیلم های نایلون ، نایلکس و سلفون کاربردهای مخصوص خود را داشته و هیچکدام نمیتواند جای دیگری را پرکند .

عمده ترین کاربردهای فیلم های نایلکسی عبارتند از : _ کیسه های حمل میوه و موادغذایی _ کیسه های فریزری _ سفره های یکبار مصرف _ دستکشهای یکبار مصرف _کیسه های زباله _ روپوش دندانپزشکی

کیسه های زباله ای نوعاً برپایه " پلی اتیلن سنگین " بوده و لذا نایلکسی میباشند .
کیسه های فریزری نوعاً ضخامتی در حدود 20-5 میکرون داشته و از نوع نایلکس میباشند و مواد پلیمری آن نیز کاملا" گرید غذایی ( Food Grade ) باشد .
دستکش های یکبار مصرف را می توان مشابه کیسه های فریزری تولید کرده و در مرحله تکمیل به کمک قالب های شبیه دست انسان ، فیلم را به صورت حرارتی برش زده و جنس دستکش را جداسازی و بسته بندی کرد .

Nazanin ss

عضو جدید
روش هاي اصلاح سطح پركننده ها

روش هاي اصلاح سطح پركننده ها

سلام
در مورد روش هاي اصلاح سطح مطالبي مي خواستم . كسي ميتونه كمك كنه ؟؟؟؟؟؟؟؟

afarenesh

عضو جدید
سلام کسی میتونه پلیمر کانژوگه رو توضیح بده.
عبارت انگلیسیش conjugate هست

afarenesh

عضو جدید
سلام
کسی درباره ی پلیمر های اینومر(ionomer) چیزی میدونه؟
من فقط اینو میدونم که یکی از روش های تولید این پلیمرها ATRP هست و کاربردشون بیشتردر دندان پزشکی که از گلاس اینومرها استفاده میشه.
یکی از واحدهای تکراریشم از نوع الکتریکی خنثی است واحد دومش اگه اشتباه نکنم مونومری دارای خاصیت یونی کم است که مونومر دوم 15 درصد است.
لطفا اگر چیز بیشتری میدونید بگید.
باتشکر

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
کسی درباره ی پلیمر های اینومر(ionomer) چیزی میدونه؟
من فقط اینو میدونم که یکی از روش های تولید این پلیمرها ATRP هست و کاربردشون بیشتردر دندان پزشکی که از گلاس اینومرها استفاده میشه.
یکی از واحدهای تکراریشم از نوع الکتریکی خنثی است واحد دومش اگه اشتباه نکنم مونومری دارای خاصیت یونی کم است که مونومر دوم 15 درصد است.
لطفا اگر چیز بیشتری میدونید بگید.
باتشکر
http://en.wikipedia.org/wiki/Ionomer

setare_rhi@yahoo

عضو جدید
سلام من میخوام درباره کربن بلک بیشتر بدونم که چجوری میشه پخشش رو در مستربچ ها عالی کرد و اینکه آیا سازگار کننده هایی وجود داره که بتونه کربن رو در کنار پلیمر با پخش خوبی قراره بده؟ممنون

pixxy

عضو جدید
سلام کسی میتونه پلیمر کانژوگه رو توضیح بده.
عبارت انگلیسیش conjugate هست
پلیمر کانژوگه به پلیمری میگن که پیوند های کربن کربن در طول زنجیر به صورت یک در میان دوگانه باشه. در اثر ابر الکترونی موجود بر روی این ساختار ها الکترون ها میتوانند به راحتی در طول زنجیر عبور کنند و پلیمر های کانژوگه عمدتا رسانا هستند مثل پلی استیلن و پلی تیوفن

leila00140

عضو جدید
مواد

مواد

سلام
اطلاعاتی در مورد پلی پروپیلن و پلی کربنات وGRT (پودر لاستیک ضایعاتی) میخواسم.

اگر فوری بشه ممنون میشم

polymer77

عضو جدید
سلام
کسی pdfکتاب زبان تخصصی پلیمر یا مهندسی شیمی رو داره ؟
(کاظم میر جلالی / مهشید روشنی )

arrival.1370

عضو جدید
الیاژسازی

الیاژسازی

سلام
کسی میتونه در مورد نحوه الیاژ کردن ABSو PCکمکم کنه؟

bahar10

عضو جدید
سوال

سوال

سلام
من از پلی انیلین برای پوشش به عنوان یک پلیمر هادی میخوام استفاده کنم اما جرم مولکولی مناسبشو نمیدونم
اگر میشه راهنماییم کنید
با تشکر

eng.che

کاربر فعال
سلام بچه ها
کسی میدونه AN125 و AN105 اسم کوتاه کدوم پلیمر ها هستن؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

pixxy

عضو جدید
سلام
من از پلی انیلین برای پوشش به عنوان یک پلیمر هادی میخوام استفاده کنم اما جرم مولکولی مناسبشو نمیدونم
اگر میشه راهنماییم کنید
با تشکر

سلام
فکر کنم واسه پوشش های ضد خوردگی از پلی انیلین استفاده میکنید درسته؟یا برای کفپوش های آنتی استاتیک؟ هر کدوم از اینها باید رسانشی در حد مناسب خودش داشته باشه نه کمتر. شما باید مشخص کنید چه مقدار جریان قراره از پوشش شما عبور کنه و متناسب با اون پلی انیلین رو تهیه کنید.ضمن اینکه پلی انیلین صرفا یه پودره مشکی رنگه که نه ذوب میشه و نه حل میشه فقط میتونید توی یه ماتریس دیسپرسش کنید و با کم و زیاد کردن درصد اون هم میشه رسانش رو کنترل کرد.
رسانش پلی آنیلین بیشتر به دوپه کننده اش بستگی داره تا جرم مولکولی . هرچقدر درصد دوپه کننده بالاتر باشه و خاصیت اسیدی اون بیشتر باشه رسانش زیاد میشه. البته جرم مولکولی هم اثر داره ولی اگه خودتون بخواین سنتز کنین کنترل کردن جرم مولکولی خیلی سخته و به دماهای خیلی کم و منفی نیازمندین تا جرم مولکولی بره بالا.
اگه قصد سنتزشو دارین پیشنهاد میکنم از امونیوم پرسولفات، آنیلین و پاراتولوین سولفونیک اسید استفاده کنین من نتایج خیلی خوبی باهاش گرفتم.

smart student

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

bahar10

عضو جدید
سلام
فکر کنم واسه پوشش های ضد خوردگی از پلی انیلین استفاده میکنید درسته؟یا برای کفپوش های آنتی استاتیک؟ هر کدوم از اینها باید رسانشی در حد مناسب خودش داشته باشه نه کمتر. شما باید مشخص کنید چه مقدار جریان قراره از پوشش شما عبور کنه و متناسب با اون پلی انیلین رو تهیه کنید.ضمن اینکه پلی انیلین صرفا یه پودره مشکی رنگه که نه ذوب میشه و نه حل میشه فقط میتونید توی یه ماتریس دیسپرسش کنید و با کم و زیاد کردن درصد اون هم میشه رسانش رو کنترل کرد.
رسانش پلی آنیلین بیشتر به دوپه کننده اش بستگی داره تا جرم مولکولی . هرچقدر درصد دوپه کننده بالاتر باشه و خاصیت اسیدی اون بیشتر باشه رسانش زیاد میشه. البته جرم مولکولی هم اثر داره ولی اگه خودتون بخواین سنتز کنین کنترل کردن جرم مولکولی خیلی سخته و به دماهای خیلی کم و منفی نیازمندین تا جرم مولکولی بره بالا.
اگه قصد سنتزشو دارین پیشنهاد میکنم از امونیوم پرسولفات، آنیلین و پاراتولوین سولفونیک اسید استفاده کنین من نتایج خیلی خوبی باهاش گرفتم.

سلام خیلی ممنون بابت توضیحات کاملتون
شما پرتکل سنتز پلی آنیلین رو دارید؟ که من از روش ما برای سنتز استفاده کنم؟ اگر پرتکل کارتونو در اختیار من بذارید کمک بزرگی بمن میکنید
سپاسگذارم

zahrarezvani

عضو جدید
زبان تخصصی رشته ی مهندسی پلیمر

زبان تخصصی رشته ی مهندسی پلیمر

سلام دوستان.من دانشجوی ترم 4 پلیمر هستم.ترم تابستان زبان تخصصی برداشتم.توی پیام نور تبریز درس میخونم.هرچقدر دنبال نمونه سوال این درس میگردم پیدا نمیکنم.کسی هم تا الان این درس رو برنداشته.آیا کسی واسه این درس نمونه سوال داره؟یا حدااقل میدونه چطوریه سوالاش؟اسم کتاب اینه:انگلیسی برای دانشجویان مهندسی شیمی ممنون:)

عباس شاه

عضو جدید
فیلرها

فیلرها

با سلام
می خواهم با ترکیب گرانول و کربنات(کاتد) مستربچ تولید کنم pp,pe فرمول ان را در صنعت می خواهم:que:

unstoppable

کاربر بیش فعال
سلام دوستان.من دانشجوی ترم 4 پلیمر هستم.ترم تابستان زبان تخصصی برداشتم.توی پیام نور تبریز درس میخونم.هرچقدر دنبال نمونه سوال این درس میگردم پیدا نمیکنم.کسی هم تا الان این درس رو برنداشته.آیا کسی واسه این درس نمونه سوال داره؟یا حدااقل میدونه چطوریه سوالاش؟اسم کتاب اینه:انگلیسی برای دانشجویان مهندسی شیمی ممنون:)
سلام :)
این منبع برای رشته مهندسی شیمی هست
و قراره در آینده تغییر کنه و زبان تخصصی مهندسی پلیمر بشه
تا اونجا که من میدونم دوتا منبع برای زبان تخصصی هست که یکیش انتشارات پژوهشگاه پلیمر هست و اون یکی رو یادم نیست... D:

kpersianb

عضو جدید
نیاز به پلی اتیلن اکساید( در حد چند گرم)

نیاز به پلی اتیلن اکساید( در حد چند گرم)

سلام بچه ها
خوبین؟
ما نیاز به چند گرم PEO یا همون پلی اتیلن اکساید داریم
کسی جایی سراغ داره؟ واحد صنعتی یا آزمایشگاهی یا شرکتی یا جایی که بشه تهیه کرد
یه مقدار نیازمون فوری هست، واسه همین سفارش بدیم میره تا آخر شهریور، میخواستم ببینم شما سراغ دارین
خیلی ممنون
دم همگی گرم

kpersianb

عضو جدید
سلام بچه ها
خوبین؟
ما نیاز به چند گرم PEO یا همون پلی اتیلن اکساید داریم
کسی جایی سراغ داره؟ واحد صنعتی یا آزمایشگاهی یا شرکتی یا جایی که بشه تهیه کرد
یه مقدار نیازمون فوری هست، واسه همین سفارش بدیم میره تا آخر شهریور، میخواستم ببینم شما سراغ دارین
خیلی ممنون
دم همگی گرم

901555000

عضو جدید
دوستانی که در زمینه ی تولید گرانول های پی وی سی کار میکنند و یا اطلاعاتی دارند ، بنده میخواستم بدانم مراحل کنترل کیفیت دانه های گرانول تولیدی چه مواردی است ؟
و آیا به جز تست مش کربنات کلسیم و فراریت روغن دی ا پی ، تست های دیگری از مواد اولیه باید گرفت ؟
و سوال سوم :
ایا میتوان با روش های آزمایشگاهی به این نتیجه رسید که هر قطعه از چه نوع گرانولی ساخته شده است ؟ به طور مثال با ازمایش بفهمیم که گرانول کفش از چه موادی تهیه شده است ؟

با تشکر