·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

فریده1

عضو جدید
مطلب درباره پلی لاکتیک اسید دارین؟

مطلب درباره پلی لاکتیک اسید دارین؟

سلام
بچه ها اگه مقاله یا تحقیقی درباره هر کدوم از موارد زیر دارین لطفا بفرستین

ماهیت کلی،ساختار،خصوصیات فیزیکی شیمیایی مکانیکی پلی لاکتیک اسید
روش سنتز
کاربرهای عمومی،صنعتی
کاربردهای پزشکی

باتشکر:gol:

iampooya

عضو جدید
سلام به همه ... اطلاعاتی درباره پلی آکریل آمید و چگونگی ساز و کار آن به عنوان تثبیت کننده خاک یا همون مالچ می خواستم ...

leila00140

عضو جدید
پلی کربنات

پلی کربنات

درمورد پلی کربنات کلی مطلب میخوام
میشه کمک کنید:(

mahsa_mst

عضو جدید
درخواست جزوه

درخواست جزوه

با سلام
دوستان کسی منابع ارشد مهندسی پلیمر-صنایع رنگ(ترحیحا جزوات امیرکبیر) را داره؟؟؟؟

bahar10

عضو جدید
سلام
نیاز به مقالات یا مطالبی در مورد پلیمرهای هادی مانندپلی انیلین دارم:gol:
سلام
تا دلت بخواد مقاله درمورد پلی آنیلین هست
پلی آنیلین یکی از قدیمیترین پلیمرهای رسانای مصنوعی است که هدایت الکتریکی بالای آن توجهات زیادی را به خود جلب کرده است . اکسیداسیون آنیلین برای تهیه محصول نهایی (پلی آنیلین) کاملاً پیچیده است و هنوز بحث ها و جدل های زیادی را در مورد مکانیسم واکنش به خود اختصاص داده است. سؤال اصلی که جواب مناسبی هم به آن داده شده در مورد طبیعت شیمیایی واسطه ها می باشد، به عنوان مثال، به طور گسترده پذیرفته شده که در محیط اسیدی، رادیکال کاتیون های آنیلین که در ابتدای اکسیداسیون تولید شده اند در فرایند پلیمریزاسیون با هم جفت می شوند. کاتیون خود خاصیت اسیدی دارد لذا انتظار می رود در محیط اسیدی پایدار باشد.

پلی آنیلین نتیجه اتصال متوالی واحدهای منومر آنیلین است که در زنجیره پلیمر قرار می گیرند. حضور اتم نیتروژن در حلقه های فنیل باعث تشکیل فرم های ردوکس متفاوتی می شود که در خواص فیزیکی پلی آنیلین مؤثر است. به طور معمول سه فرم متمایز که به درجه اکسیداسیون نیتروژن وابسته است وجود دارد .
الف) Leucoemenraldine Base (LB)، فرم کاملاً احیاء شده که تنها دارای حلقه های بنزنی در زنجیره است.
ب) Emeraldine Base (EB)، فرم نیمه اکسید شده که دارای حلقه بنزنی و کوئینوئیدی در زنجیره است.
ج) Pernigraniline Base (PB)، فرم کاملاً اکسید شده که تنها دارای حلقه های کوئینوئیدی در زنجیره است.

پلی آنیلین به روش شیمیایی و الکتروشیمیایی در محیط اسیدی تهیه می شود که انتخاب روش به نوع کاربرد آن بستگی دارد. در صورت نیاز به فیلمهای نازک، خواص و خلوص بهتر، روش الکتروشیمیایی توصیه می شود.

ehsan.gasd

عضو جدید
نقش اب و سیلیکون در تشکیل فوم پلی یورتان چیه؟؟؟؟؟؟؟؟

نقش اب و سیلیکون در تشکیل فوم پلی یورتان چیه؟؟؟؟؟؟؟؟

باید گزارش کار بنویسم کمک:(:(:(

Behnam Irani

عضو جدید
منظورم از رنگهای موجود تو بازار بود، که با اسمهای تجاری مثل رنگ روغن، پلاستیک، رنگ فوری، رنگ اپوکسی و ...

از رنگهای تینری استفاده کن
بقیه رنگها مث رنگ روغنی یا پلاستیک یا آلکیدی در رزین اپوکسی می برند و یک لایه شفاف اپوکسی روشون تشکیل میشه
از رنگهای پودری هم می تونی استفاده کنی اما رنگ تینری که به نسبت 50-50 با تینر رقیق شده باشه بهتره
رنگ مد نظرت رو هم می تونی بدی رنگسازها با رنگ تینری برات بسازند
فقط 3 نکته رو مد نظر داشته باش
1- هاردنر رو در آخر کار اضافه کن چون اگر قبل ترکیب رزین با رنگ اضافه کرده باشی رزین رنگ رو خوب به خودش نمی گیره
2- به دلیل وجود تینر در ترکیب رزین زودتر به ژل تایم میرسه
3- رنگ رو به صورت غلیط و بدون تینر با رزین مخلوط نکن چون باعث دیرگیری رزین و رگه رگه شدن رنگ رزین بعد از پخت میشه.

نیکان صدرا

عضو جدید
سلام دوستان.
کسی در ارتباط با پلیمر ارتالون اطلاعاتی داره؟ می خوام بدونم از جمله پلیمرهای نسوزه یا نه؟
ممنون

javamohandes

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان
من روش تولید اسید استئاریک و استئارات کلسیم و اپتیکال برایتنر مربوط به صنایع پلاستیک ( گرید پلاستیک ) رو می خوام . کسی می تونه کمک کنه ؟

maryam20

عضو جدید
با سلام
من در شرکت تولید ورقهای پلی کربنات کار میکنم. چه اطلاعاتی میخواهید؟ اگر میشه بفرمایید برای چی؟

amrtat71

عضو جدید
سلام دوستان
من دانشجوی پلیمر هستم
خیلی دوست داشتم با یکی از دانشجویان این رشته از دانشگاه امیرکبیر در تماس باشم
اگه کسی از دوستان دانشجوی امیرکبیر هست ممنون میشم پیام خصوص بده مقداری در تماس باشیم
با تشکر

tatyana

عضو جدید
نانو ذرات روی

نانو ذرات روی

سلام بچه ها اطلاعتی دز مورد نانو ذرات روی میخواستم هرکی داره ممنون میشم اگه زود بفرسته

hamed_vazife

عضو جدید
سلام مریم خانم خسته نباشید.
من برای اجرای یه گنبد روی یک بنای تاریخی میخوام از پلی کربنات استفاده کنم اگه مزایا و معایب این ورق رو و هم چنین نحوه نصب و دتایل خاصی اگه دارید به من بدید ممنون میشم.و البته بعد تایید در خصوص قیمت و رنگ ها و ... مزاحم شما میشم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

yasmary

عضو جدید
سلام
امیدورام سوالمو جای درستی پرسیده باشم
کسی از دوستان می دونه علت افزایش کرنش در شکست با افزایش جرم مولکولی پلیمر چیه؟ و اساسا چطور میشه که با افزایش جرم مولکولی هم استحکام و هم کرنش در شکست پلیمر بالا میره؟

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
امیدورام سوالمو جای درستی پرسیده باشم
کسی از دوستان می دونه علت افزایش کرنش در شکست با افزایش جرم مولکولی پلیمر چیه؟ و اساسا چطور میشه که با افزایش جرم مولکولی هم استحکام و هم کرنش در شکست پلیمر بالا میره؟

سلام
با افزایش جرم مولکولی،طول زنجیرها بزرگتر میشه و گره خوردگی بیشتری پیدا میکنند.در نتیجه استحکام بیشتر میشه.چون زنجیرها به هم گره خورده اند
طول زنجیرها هم که زیاد بشه وقتی ماده رو میکشیم،طول زنجیرها که بلندتر از قبل شده در نتیجه وقتی گره خوردگیها باز بشن ماده بیشتر کشیده میشه.مثل یک کلاف نخ گره خورده که طول نخاش 5 سانته و یکی که طول نخاش 20 سانته.وقتی باز بشن اون 20 سانتی کرنش بیشتری کرده

yasmary

عضو جدید
سلام
با افزایش جرم مولکولی،طول زنجیرها بزرگتر میشه و گره خوردگی بیشتری پیدا میکنند.در نتیجه استحکام بیشتر میشه.چون زنجیرها به هم گره خورده اند
طول زنجیرها هم که زیاد بشه وقتی ماده رو میکشیم،طول زنجیرها که بلندتر از قبل شده در نتیجه وقتی گره خوردگیها باز بشن ماده بیشتر کشیده میشه.مثل یک کلاف نخ گره خورده که طول نخاش 5 سانته و یکی که طول نخاش 20 سانته.وقتی باز بشن اون 20 سانتی کرنش بیشتری کرده

از طرفی ما در درس خواص فیزیکی مکانیکی خوندیم با افزایش وزن مولکولی بدلیل کاهش نقاط انتهایی زنجیر، حجم آزاد کم میشه(در نتیجه حرکتها مشکل تر شده) و دمای انتقال شیشه ای بالا میره. مگه بالا رفتن دمای Tg به معنای شکننده تر شدن نیست؟ و آیا این قضیه با افزایش کرنش در تضاد نیست؟
بالا رفتن استحکام قابل قبوله ولی کرنش؟؟ آیا لزوما طول بیشتر نخ به معنای توانایی کشیده شدن بیشتر اونه؟

آخرین ویرایش:

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از طرفی ما در درس خواص فیزیکی مکانیکی خوندیم با افزایش وزن مولکولی بدلیل کاهش نقاط انتهایی زنجیر، حجم آزاد کم میشه(در نتیجه حرکتها مشکل تر شده) و دمای انتقال شیشه ای بالا میره. مگه بالا رفتن دمای Tg به معنای شکننده تر شدن نیست؟ و آیا این قضیه با افزایش کرنش در تضاد نیست؟
بالا رفتن استحکام قابل قبوله ولی کرنش؟؟ آیا لزوما طول بیشتر نخ به معنای توانایی کشیده شدن بیشتر اونه؟
اول دومی و جواب میدم.طول نخ بیشتر موقعی میتونه به معنای کشیده شدن بیشتر ماده باشه که رفتار ماده ذاتا brittle(شکننده) نباشه.ماده ای که رفتار شکننده داشته اصولا استعدادی برای کشیده شدن و نشان دادن رفتار چقرمه نداره.
جواب اولی:
که معمولاکرنش زمانی(تغییر شکل بی برگشت) رخ میده که ماده در Tg خود باشد. مواد شیشه ای زیر تی جی خود کرنشی ندارند و رفتار شیشه ا(سخت دارد) و کرنشی مشاهده نمیشه.بعد اینکه شکنندگی در دمای محیط حساب میشود.یعنی پلی استایرن که تی جی 100 دارد اگر در 100 درجه ازمایش کشش را انجام دهیم کرنش خواهد کرد.
این جوابا رو فعلا داشته باشین ذوباره چیزی بدست اوردم میگم

yasmary

عضو جدید
سوال از فصل اول کتاب واکنشهای پلیمریزاسیون

سوال از فصل اول کتاب واکنشهای پلیمریزاسیون

دوستانی که درس اصول مهندسی رو پاس کردن، من از صفحات 51 و 52 کتاب واکنشهای پلیمریزاسیون(دکترحدادی اصل) سوال دارم. صفخات رو ضمیمه کردم. هرکی میدونه لطفا کمک کنه. در مورد تعریف ارزش میانگین سوال دارم. صفحه 51 ارزش میانگین توزیع و صفحه 52 ارزش میانگین وزن مولکولی (تقریبا وسط صفحه نوشته) به چه معناست؟؟ طریقه جاگذاری اونها در فرمولهای قبلی ذکر شده (1-89 و 1-96) چیه؟

20141014_205348.jpg
20141014_205933.jpg

ابی13

عضو جدید
رنگ پلاستیک ساختمانی

رنگ پلاستیک ساختمانی

با عر ض سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندسان عزیز
بنده میخواهم مطالبی در مورد رنگ پلاستیک ساختمانی بدانم.مطالبی همچون اجزای تشکیل دهنده این رنگ.مراحل تولید این رنگ و دستگاه های مورد نیاز برای تولید این رنگ.
منتظر پاسخ شما هستم.
با تشکر

alitalebicg

عضو جدید
کسی میدونیه این چطوری ساخته شده؟!

کسی میدونیه این چطوری ساخته شده؟!

سلام

توی عکس رزینیو میبینم که توی مایعی ریخته میشه و بخاطر حالت مایع شکل کره ای به خودش میگیره

آیا کسی می دونه که این ترکیبات چی میتونه باشه؟

Resin.jpg

متشکرم

AUTUMN LEAVE

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سؤال

سؤال

سلام مهندسای گرامی

آیا با تغییر شدت ، طول موج نیز عوض می شود؟

لطفاً با جواب به این سؤال کمکم کنید .. ممنون .

pouyan68

عضو جدید
سلام دوستان
من میخام با سیلیکون RTV کار کنم ولی این سیلیکون مایع هستش.
میخام یه هاردنر مناسب بهش اضافه کنم
شما میدونین از چ ماده ی دومی به عنوان هاردنر میتونم استفاده کنم؟
ممنن میشم راهنمایی کنین

pixxy

عضو جدید
سلام دوستان
من میخام با سیلیکون RTV کار کنم ولی این سیلیکون مایع هستش.
میخام یه هاردنر مناسب بهش اضافه کنم
شما میدونین از چ ماده ی دومی به عنوان هاردنر میتونم استفاده کنم؟
ممنن میشم راهنمایی کنین
سیلیکونی که خریدین مگه هاردنر نداره؟ اصفهان توی خیابون امام خمینی روبروی خیابون امیرکبیر یه سری مغازه هست که کار فایبر گلاس انجام میدن من یه بار اونجا دیدم که رزین سیلیکونی رو با هاردنرش میفروشن. البته نمیدونم هاردنرش دقیقا از چه جنسیه رو جعبه اشم چیزی ننوشته. یه نکته بی ربط دیگه هم که شاید به دردتون بخوره اینه که سیلیکون توی تولوین راحت حل میشه و ویسکوزیتش پایین میاد.

Behnam Irani

عضو جدید
سلام
سیلیکونی که خریدین مگه هاردنر نداره؟ اصفهان توی خیابون امام خمینی روبروی خیابون امیرکبیر یه سری مغازه هست که کار فایبر گلاس انجام میدن من یه بار اونجا دیدم که رزین سیلیکونی رو با هاردنرش میفروشن. البته نمیدونم هاردنرش دقیقا از چه جنسیه رو جعبه اشم چیزی ننوشته. یه نکته بی ربط دیگه هم که شاید به دردتون بخوره اینه که سیلیکون توی تولوین راحت حل میشه و ویسکوزیتش پایین میاد.

با اجازه تون من یه مورد رو به مطلب اضافه کنم
هر سیلیکونی از هر کارخانه ای هاردنر خاص خودش رو داره و هاردنر دوتا سیلیکون از دو تا کارخونه مجزا به هم نمی خوره و حتما باید از هاردنر همون کارخونه استفاده بشه
موضوع بعدی در مود رقیق کردن سیلیکونه که توصیه می کنم این کار رو انجام ندید چون نتیجه کار مطلوب نمیشه
البته اگر می خواهید با قلم مو کار کنید از مایعی به نام ضد شره یا زودگیر (anti-thixotropic) استفاده کنید که زمان پخت رزین کاهش پیدا کنه

pouyan68

عضو جدید
سلام
دوستان لازم به ذکره که من میخام این سیلیکون مایع رو با یه هاردنر مناسب جامدش کنم و به مذاب 800 درجه سانتی گراد اضافه کنم
دنبال یه هاردنر مناسب میگردم

Behnam Irani

عضو جدید
سلام
دوستان لازم به ذکره که من میخام این سیلیکون مایع رو با یه هاردنر مناسب جامدش کنم و به مذاب 800 درجه سانتی گراد اضافه کنم
دنبال یه هاردنر مناسب میگردم

مذاب 800 درجه؟
مگه می خوای ذوبش کنی؟!!!