·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام به دوستان

میشه این دو مسئله حل کنید؟

سوال یک که دقیقا مثله سوالی هست که بالای صفحه کردین-تفاوتی نداره که مثله اون حل میشه.
سوال دوم اول بجای z بزار x+iy و عبارت رو در مزدوج مخرج ضرب کن-مخرج میشهیه عبارت که همواره مثبته و صورت میشه -2y حالا اگه y مثبت باشه عبارت کلی میفته روی قسمت منفی محور y و اگه y منفی باشه عبارت کلی میفته روی قسمت مثبت محور y
سوال دو چند ساله پیش تست ارشد بوده

nazanin001

عضو جدید
سلا، بچه ها کسی میتونه این سوالو حل کنه؟مربوط به مبانی ماتریس هستش
حل این معادله به روش مستقیم
X1+2X2-3X3+X4=0

mehdibaghaee

عضو جدید
محاسبه انتگرال نامعین X^X

محاسبه انتگرال نامعین X^X

کسی می دونه انتگرال نامعین X^X را چگونه می توان حل کرد؟
جوابش چی می شه؟

farhoode

عضو جدید
درس آمار و احتمالات مهندسی دارم
این مسئله مربوط میشه به کتاب نادر عبداللهی فصل 5

کسی میتونه اینو برای من حل کنه؟

ASILTASH

عضو جدید
سوال مشتقاتی ......

سوال مشتقاتی ......

سلام ریاضیدانان
بچه ها کسی میدونی مشتق زیر رو بر حسب x چه طوری حساب مکنن؟

(x-x_0 )(x-x_1 )(x-x_2 )(x-x_3 )…(x-x_n)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اگه از نرم افزارها به این نتیجه رسیدی باید گفت که جواب منطقی نیست.
کس دیگه ای نبود

فکر میکنم انتگرال نداره
یعنی هیچ تابعی وجود نداره که مشتقش بشه این تابع که شما نوشتی
البته مطمئن نیستم
من هم فکر می کنم این تابع انتگرال تحلیلی نداشته باشه:
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100506001004AARfIo5

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان من چند روز دیگه امتحان ریاضی‌ ۲ دارم و استاد سوالایی داده که نه توی جزوه خودش پیدا می‌شه نه کتاب توماس..ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنین
http://s1.picofile.com/file/8124664500/DSC00223.
http://s1.picofile.com/file/8124665134/DSC00224.jpg
شما حل کنین سوال ها رو و اشکالاتتون رو اینجا بپرسین زودتر نتیجه می گیرین. چون بعید می دونم کسی 18 تا سوال یا حتی تک تک این ها رو بخواد حل کنه. دست به کار بشین، مطمئن باشین می تونین حلشون کنین اگر اشکالی بود اینجا مطرح کنین تا دوستان رفع اشکال کنن.

سلام ریاضیدانان
بچه ها کسی میدونی مشتق زیر رو بر حسب x چه طوری حساب مکنن؟

(x-x_0 )(x-x_1 )(x-x_2 )(x-x_3 )…(x-x_n)

قاعده مشتق زنجیری، اولین جمله رو u بگیرین و در بقیه رو V، مشتق رو حساب کنین میشه udv+vdu بعدش مشتق dv رو بازش کنین و همین روال رو ادامه بدین تا کاملا مشتق گرفته بشه

آخرین ویرایش:

sadaf jooon

عضو جدید
سلام میشه خواهش کنم اگه امکان داره این سوالات رو حل کنید این هارو استاد درس نداده و من نمیدونم چطور باید حل کرد
fsjyxfh3n8ixyjjmrn8o.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام میشه خواهش کنم اگه امکان داره این سوالات رو حل کنید این هارو استاد درس نداده و من نمیدونم چطور باید حل کرد
مشاهده پیوست 211454

میشه گفت این سوالها سخت ترین سوالهای راحت ترین بحث ریاضی مهندسی هست-بخاهی حلشون رو میزارم ولی سخت بتونی یاد بگیری

این حل یکیشون

SHELLBY

کاربر بیش فعال
سلام
دوستان معادله بسل نوع دوم، چجوری بدست میاد؟ یعنی اون cos تو صورت و sin مخرج از کجا اومدن؟
لطفا اگر کسی میدونه یا منبعی سراغ داره کمک کنه.

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
دوستان سلام
کسی می تونه این سوال رو حل کنه؟
من راستش از قدیم الایام انتگرالم یه کمی می لنگید الان هم فقط تو تعیین ناحیه این سوال گیر کردم
سوال از مبحث انتگرال های چندگانه است و به این صورت هستش که:
حجم ناحیه ای که از بالا به کره ی
X[SUP]2[/SUP]+y[SUP]2[/SUP]+z[SUP]2[/SUP] = 4 و از پایین به سهمی وار
Z=x[SUP]2[/SUP]+y[SUP]2 [/SUP]محدود است را در مختصات کروی بیابید.
ممنون می شم هر چه زودتر حلش کنید.

پروانه سفید

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
کسی روش رسم نمودار سطح پاسخ (آر اس ام) بلد هست؟ ایا در اکسل رسم میکنن؟ کسی روش رسم نمودارو داره؟

دوستان من از تالار کشاورزی هستم لطفا اگه کسی اموزش روس رسم نمودار سطح پاسخ را داره واسم پیغام خصوصی بذاره چون به این تالار زیاد نمیام.ممنون

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال از مبحث اکسترمم مطلق و نسبی تو توابع 2 متغیره داشتم(مربوط به ریاضی2)
برا پیدا کردن نقاط بحرانی باید نسبت به x و نسب به y مشتق بگیریم و برابر صفر قرار بدیم ، حالا سوال من اینه که این نقاط رو چه جوری باید پیدا کنیم، بعضی از نقاط از حل دستگاه پیدا میشن ولی بعضیا نه.
مثلا تو این سوال این همه نقاط بحرانی چه جوری انتخاب شدن :D

http://cld.persiangig.com/download/oF1PPFVZsQ/200320131588.jpg/dl

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان سلام
کسی می تونه این سوال رو حل کنه؟
من راستش از قدیم الایام انتگرالم یه کمی می لنگید الان هم فقط تو تعیین ناحیه این سوال گیر کردم
سوال از مبحث انتگرال های چندگانه است و به این صورت هستش که:
حجم ناحیه ای که از بالا به کره ی
X[SUP]2[/SUP]+y[SUP]2[/SUP]+z[SUP]2[/SUP] = 4 و از پایین به سهمی وار
Z=x[SUP]2[/SUP]+y[SUP]2 [/SUP]محدود است را در مختصات کروی بیابید.
ممنون می شم هر چه زودتر حلش کنید.

دو تا منحنی رو برابر قرار میدی تا محل تلاقی رو بدست بیاری-میشه یه دایره بر حسب x و y-یه دایره با این معادله

برای z هم میشه دو نقطه که پایین ترین نقطه فضای مشترک تا بالاترین نقطه فضای مشترک رو نشون میده(این دو نقطه
)
به این عکس نگا کنی متوجه میشی fghj.jpg
ما اینهارو دو سال پیش خوندیم بعدشم دیگه تو هیچ درسمون به دردون نخوردن واسه این یادم رفته-ولی اینجور مثالها خیلی معروفن هر کتابی رو نگاه کنی چند مورد میتونی ببینی
سلام
یه سوال از مبحث اکسترمم مطلق و نسبی تو توابع 2 متغیره داشتم(مربوط به ریاضی2)
برا پیدا کردن نقاط بحرانی باید نسبت به x و نسب به y مشتق بگیریم و برابر صفر قرار بدیم ، حالا سوال من اینه که این نقاط رو چه جوری باید پیدا کنیم، بعضی از نقاط از حل دستگاه پیدا میشن ولی بعضیا نه.
مثلا تو این سوال این همه نقاط بحرانی چه جوری انتخاب شدن :D

http://cld.persiangig.com/download/oF1PPFVZsQ/200320131588.jpg/dl

شما کافی دو تا عبارت داخل پرانتز رو برابر قرار بدی-و ساده کنی.
میشه xبه توان 2 برابر با y به توان 2
بعد تو هر کدوم از دو تا عبارت داخل پرانتز بزاری جواب میگیری.

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
دو تا منحنی رو برابر قرار میدی تا محل تلاقی رو بدست بیاری-میشه یه دایره بر حسب x و y-یه دایره با این معادله

برای z هم میشه دو نقطه که پایین ترین نقطه فضای مشترک تا بالاترین نقطه فضای مشترک رو نشون میده(این دو نقطه
)
به این عکس نگا کنی متوجه میشی مشاهده پیوست 211894
ما اینهارو دو سال پیش خوندیم بعدشم دیگه تو هیچ درسمون به دردون نخوردن واسه این یادم رفته-ولی اینجور مثالها خیلی معروفن هر کتابی رو نگاه کنی چند مورد میتونی ببینیQUOTE]
بسیار ممنونم که لطف کردین و برای پاسخ دادن به این سوال وقت صرف کردین
اما اون طور که من میدونم ما در این سوال دنبال ناحیه هستیم تا انتگرال سه گانه حجم رو حل کنیم و ناحیه ما حتما باید بر حسب یه پارامتری مثل sinx در بیاد چون من مشابه این سوال ها رو حل کردم ولی این سوال یه نکته خیلی مزخرف داره که تو اون گیر کردم و گیر من اون پارامتر هست
حالا به نظر شما این چیزی که من می گم با اون چیزی که شما لطف کردین جواب دادین یه خورده مغایرت نداره؟؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بسیار ممنونم که لطف کردین و برای پاسخ دادن به این سوال وقت صرف کردین
اما اون طور که من میدونم ما در این سوال دنبال ناحیه هستیم تا انتگرال سه گانه حجم رو حل کنیم و ناحیه ما حتما باید بر حسب یه پارامتری مثل sinx در بیاد چون من مشابه این سوال ها رو حل کردم ولی این سوال یه نکته خیلی مزخرف داره که تو اون گیر کردم و گیر من اون پارامتر هست
حالا به نظر شما این چیزی که من می گم با اون چیزی که شما لطف کردین جواب دادین یه خورده مغایرت نداره؟؟
نه مغایرت نداره-شما داری تو مختصات کروی حسابش میکنی-طبیعی هست که پارمترهای sin و ... ظاهر بشه.
این سوال شما اعدادش کمی نامیزون هست خواستی یه سوال دیگه بزار شاید تونستیم کمکت کنیم-
اگر بلد نبودم که هیچ
یا علی

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
نه مغایرت نداره-شما داری تو مختصات کروی حسابش میکنی-طبیعی هست که پارمترهای sin و ... ظاهر بشه.
این سوال شما اعدادش کمی نامیزون هست خواستی یه سوال دیگه بزار شاید تونستیم کمکت کنیم-
اگر بلد نبودم که هیچ
یا علی
خوب من هم دارم تو مختصات کروی حسابش می کنم و در نمیاد دیگه گیر من فقط به دست آوردن اون ناحیه است تا به حال چند تا سوال این مدلی حل کردم ولی اونا هر کدوم یه مشخصه ای داشتن اما این نداره میشه خواهش کنم اینبار تو مختصات کروی حلش کنید و اگه می تونید ناحیه اش رو برام پیدا کنید؟؟؟؟؟؟ بسیار ممنون می شم

mo.ava

عضو جدید
سلام
بچه ها بی زحمت به سوال من جواب بدید خیلی فوریه!!
در درس محاسبات عددی بر فرض اگر مشتق در یک نقطه ای مثل nرو بخواهیم و یک نقطه بعد از n یعنی n+1رو داشته باشیم به وسیله توابع پیشرو (forward)مشتق رو محاسبه میکنیم که جوابش میشه2/(( F(n+1)- F(n)یا اگر یک نقطه قبل از nرو داشته باشیم به وسیله توابع پسرو مشتق رو به دست میاریم.و در هر دو تای این موارد با بسط تیلور و ساده سازی مقدار خطای مشتق هم به دست میاد.حالا اگر ما فقط دو نقطه n+1 و n+2رو داشته باشیم چطور مقدار مشتق و خطای مشتق رو محاسبه میکنیم؟؟

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میشه کمک کنید میخوام این سه معادله رو به یه معادله تبدیل کنم. مرسی

X1dot = -5x1 + x2x3
X2dot = -5x2 + (x3 – 2)x1
X3dot = 1- x1x2

امینه پارسه

عضو جدید
مساحت بهینه

مساحت بهینه

سلام. چطور میشه چندتاشکل رو تویه سطح جا داد بطوریکه از مساحت این سطح بهترین استفاده بشه؟ مثلا صنعت چرم یا شیشه بری را درنظر بگیرید که چند الگوی برشی داریم که میخواهیم از یک تکه بزرگ چرم یاشیشه برش بزنیم یه مسئله مهم هست که الگوهارو چطور بذاریم تا از ماده اولیمون که چرم یا شیشس بهترین استفاده کنیم و کمترین اتلاف رو داشته باشیم؟ به یه الگوی ریاضی احتیاج دارم که بتونم باهاش برنامه بنویسم.پیشاپیش تشکرمیکنم

tahere65

عضو جدید
سلام بر همه
برای مساله زیر یه فرمول می خواستم لطفا
می خواهیم از بین پنج رنگ که تعداد مساوی مهره دارند جوری انتخاب کنیم که شانس انتخاب شدن مهره آبی یک هشتم کمتر باشد.(یعنی مهره آبی یک هشتم کمتر انتخاب شود)
فرمولی داره به نظرتون؟

بالا