Corel Draw نرم افزاری بی نظیر برای شیت بندی، صفحه آرائی و طراحی

soroush89

متخصص Photoshop
بسیاری از طراحان گرافیست که کارهائی نظیر تایپوگرافی، صفحه آرائی طراحی روی جلد، طراحی پوستر و... انجام میدهند با قابلیتهای بی نظیر این نرم افزار آشنائی دارند، سادگی کار با ابزارها، آسانی کار با تصاویر وکتور و تنوع وکتورهای موجود، این نرم افزار را در اولویت انتخاب قرار میدهد. به اعتقاد بنده این نرم افزار خواهر خوانده اتوکد است مدتی قبل کمپانی Corel از محصولی جدید رو نمائی کرد که باعث خوشحالی بسیاری از معماران شد. CorelCad محصولی که تلفیقی از AutoCad و Corel Draw است. که در پست های بعدی تاپیک به آن خواهیم پرداخت. هدف بنده از این تاپیک آشنائی اعضاء باشگاه (علی الخصوص دوستان معمار) با امکانات این نرم افزار و آموزش نحوه شیت بندی و صفحه آرائی با کمک ابزار های بسیار ساده آن می باشد. مثل همیشه منتظره مشارکت همه عزیزان در مباحث آموزشی این تاپیک هستم.

 
آخرین ویرایش:

soroush89

متخصص Photoshop
همانطور که در پست قبل شرح داده شد مبنای کار این نرم افزار وکتور (Vector) است. تفاوت Vector با Bitmap در ساختار تصاویر میباشد وقتی شما به عکسی که توسط یک دوربین دیجیتال گرفته شده نگاه میکنید در حقیقت به کلنی از Bitmapکه تصویر را به وجود آورده اند نگاه میکنید. مبنای تصاویر وکتور این گونه نیست وقتی در اتوکد روی یک لاین ساده هر قدر Zoom کنید فقط خط میبینید بدون کوچکترین افت کیفیت در تصویر، اتفاقی که عموماً در کار با Photoshop رخ نمیدهد و با بزرگنمائی یک عکس شاهد افت کیفیت خواهیم بود.

 

soroush89

متخصص Photoshop
پنجره Creat a new Document

پنجره Creat a new Document

بعد از اجرای نرم افزار پنجره ای به شکل زیر نمایش داده میشود که در آن میبایست مشخصات فایلی که میخواهید بسازید، وارد کنید. مشخصاتی نظیر:
1. Name: نام فایل
2.preset destination: انتخاب mode رنگ برای فایل.
3.Size: اندازه کاغذ
4.width: عرض کاغذ
5.Height: ارتفاع یا طول صفحه کاغذ
6.Number of page: تعداد فایل جاری
7.Primery Mod Color: انتخاب مد رنگ (از مد CMYK برای کارهایی که میبایست چاپ شوند استفاده میشود.)
8.Rendering resolution: میزان رزولوشن تصویر که برای مد CMYK بر روی 200 و برای مد RGB عدد 72 مناسب است.
9.Preview mode: این فیلد نوع نمایش تصویر را نشان میدهد مه مبایست بر روی Normal باشد.
در قسمت setting color نرم افزار خود را با مانیتور شما خود را کالیبره میکند. پس عبارات پیشفرض را تغییر ندهید.
اگر میخواهید این صفحه دیگر نمایش داده نشود تیک عبارت Do not show this dialog agine را فعال کنید در غیر این صورت کلید Ok را بزنید تا سند جاری فعال شود.

 

soroush89

متخصص Photoshop
پس از فعال شدن سند جاری اولین کار گذاشتن خط کش ها در محل هایی است که به آن نیاز دارید. اصولاً کار این خط کش ها به نوعی نگه داشتن لبه کار برای شماست که به واسطه آنها میتوانید حدود کار خود را مشخص کنید. قبل از کار با خط کش ها ذکر یک نکته مهم ضروریست. شاید شما در حین کار احساس کردید ابعاد کاغذ برای ترسیم شما مناسب نیست. به سایزی کوچکتر یا بزرگتر نیاز دارید و یا فرم قرارگیری کاغذ (طولی و یا عرضی) را بخواهید تغییر دهید. برای این کار در بالای صفحه Desktop گوشه چپ زیر منوی کرکره ای فیلد تغییر ابعاد کاغذ و تنظیمات آن را پیدا کنید و تغییرات را اعمال کنید.برای اینکه خط کشها را در محل مورد نظر بگذاریم با موس روی لبه مدرج کنار صفحه رفته و با Drag (کشیدن) یک خط کش عمودی را داخل صفحه Desktop بیاورید و روی آن دبل کلیک کنید تا پنجره تنظیمات به شکل زیر باز شود.


اگر تمامی مراحل را درست و صحیح انجام داده باشید صفحه کار شما به شکل زیر خواهد بود.

 
آخرین ویرایش:

soroush89

متخصص Photoshop
در حال حاضر صفحه کار شما آماده برای انجام طراحی میباشد. فرض کنید برای درس هندسه 2 (پرسپکتیو- یکی از واحدهای پیش نیاز کارشناسی) میخواهید برای آلبوم کارهایتان یک طرح روی جلد، به شکل زیر داشته باشید. برای انجام این کار میبایست وکتورهای لازم را از طریق این لینک دانلود کرده و مراحل را به ترتیب انجام دهید. همچنین نحوه نوشتن نستعلیق و ورود آن به corel draw به همراه ویرایش متن و اعمال افکت های زیبا بر روی این فونت ها آموزش داده خواهد شد.
 
آخرین ویرایش:

chantic

کاربر ممتاز
مرسی دوست عزیز انگار این نرم افزار خیلی شبیه فتو شاپه درسته؟
کار باهاش آسونه یا سخت؟
 

yaldayi

کاربر ممتاز
بله کرل واقعا نرف افزار خوبیه و کار باش روان تره. اما فتوشاپ جای خودشو بین گرافیستا داره و اکثر قدیمیا تمایلشون به همون فتوشاپه. اما واقعا این نرم افزار کرل مورد تایید هست.
 

soroush89

متخصص Photoshop
بله کرل واقعا نرف افزار خوبیه و کار باش روان تره. اما فتوشاپ جای خودشو بین گرافیستا داره و اکثر قدیمیا تمایلشون به همون فتوشاپه. اما واقعا این نرم افزار کرل مورد تایید هست.

دوست عزیز بنده قصد قیاس Corel با Photoshop رو ندارم. 12 سال هست کاربر هردو نرم افزار هستم و اعتقاد دارم هرچیز بجای خویش نیکوست. در این تاپیک قصد بنده صرفاً آموزش شیتبندی، و تصویرسازی با این نرم افزار تحت وکتور هست و لاغیر.
 
آخرین ویرایش:

soroush89

متخصص Photoshop
طراج روی جلد

طراج روی جلد

بعد از اینکه فایل محتوای وکتورها را که در پست قبل بود دانلود و باز کردید در منوی View به شکل زیر عمل کنید:بعد به سراغ مستطیل طوسی رفته و آن را همانطور که در تصویر توضیح داده شده در کادر A3 قرار دهید اگر نیاز به تغییر اندازه دارید با کلیک بر روی مربع های ایجاد شده در حاشیه شکل به آسانی میتوانید آن را به ابعاد دلخواه درآورید.

 
آخرین ویرایش:
بالا