2 تا سوال در مورد تیغه(rib درسالیدورک و stiffener در کتیا)

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان.
اگه کسی میتونه در مورد 2 تا سوال منو راهنمایی کنه.
با توجه به شکل زیر موجود در ضمیمه

1- چگونه میتوان 2 تیغه متقاطع در محیط پارت بوجود آورد؟
(دقت کنید کنید که فقط از طریق دستور تیغه(rib درسالیدورک و stiffener در کتیا)

2- چگونه میتوان انتهای تیغه دوم را بر استوانه مجاورش مماس کرد تا در نمای بالا(در در ditail view مشخص است) خط عمودی ایجاد نشود؟
در هر یک از نرم افزار های سالیدورک یا کتیا بگید فرقی نمیکنه.
ممنون

پیوست ها

• Drawing1.jpg
    Drawing1.jpg
    28.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
فایل ضمیمه را ببینید Catia v5r18

مشاهده پیوست stiffeness command.zip

دستور stiffener دارای دو حالت from top و from side است. در حالت from top می توان چند منحنی در یک اسکچ داشته که می توانند همدیگر را قطعه هم بکنند و همگی بصورت دیواره های تقویتی خواهند بود. اما نکته در این حالت، این است که تمامی این خطوط یا امتدادشان باید به جسم منتهی شوند و خارج از آن نیافتد.

در حالت from side تنها می تواند یک منحنی پیوسته داشت که البته می تواند از چند خط و ... تشکیل شده باشد. در این حالت هم باید امتداد دو انتهای منحنی به جسم ختم شود. فایل ضمیمه را بر اساس ایجاد یک دستور stiffness ایجاد کردم تا این نکته را نشان دهم. اما از نظر اصولی، این کار صحیح نیست و باید از دو دستور مجزا برای دو دیواره تقویتی استفاده کرد.

نکته دوم، در مورد نقطه برخورد به استوانه است که به آن اشاره کرده اید. یک اسکچ کمکی در ابتدا برای محاسبه خط مورد نیاز stiffness مورد نیاز است تا این خط دقیقا به پایه استوانه برسد. فایل ضمیمه را ببینید.

نکته آخر هم اینکه این گوشه، حتما نیاز به fillet دارد تا ساخت قطعه، آسانتر شود یا اینکه لبه stiffener را بالا برده و روی استوانه قرار دهید که کار بهتری است.

دیواره های 3 و 4 هم stiffener محسوب نمی شوند هر چند می توان آنها را توسط این دستور ایجاد کرد. اما در واقع بخشی اصلی از جسم محسوب می شوند و بهتر است از pad برای تولید شان استفاده کرد.

mer30fery

کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون.
حالا کلا در صنعت ساختن چنین تیغه ای اصولی هست یا نه؟
پس اگه میشه این رو هم جواب بدید که اگه به جای تیغه از pad استفاده کردیم و خواستیم در draft هاشور نخورد چه کار کنیم؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون از پاسختون.
حالا کلا در صنعت ساختن چنین تیغه ای اصولی هست یا نه؟
پس اگه میشه این رو هم جواب بدید که اگه به جای تیغه از pad استفاده کردیم و خواستیم در draft هاشور نخورد چه کار کنیم؟

بسته به کاربرد قطعه و جنس آن پاسخ متفاوت است. ضخامت قطعه و دیواره ها بطور کلی دارای اهمیت فراوانی است و می توان عامل تعیین کننده در روش ساخت و قیمت آن باشد. در کل چه فلزی و چه پلاستیکی، قطعه برای ساخت نیاز به اصلاح دارد.

منظورتان را از هاشور در نقشه و ارتباط آن با دستور pad را نفهمیدم! توضیح دهید

mer30fery

کاربر ممتاز
بله خوب توضیح ندادم. منظورم در تصویر برش خورده میباشد.(section view) چون همانطور که میدانید تیغه جزو استثنائات برش است.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
بله خوب توضیح ندادم. منظورم در تصویر برش خورده میباشد.(section view) چون همانطور که میدانید تیغه جزو استثنائات برش است.

در نقشه کتیا همه چیز برش و هاشور می خورد. اگر می خواهید بخشی از جسم برش نخورد باید هاشور کتیا را حذف کنید سپس ناحیه لازم را توسط خطی که بصورت دستی در بخش نقشه کشی اضافه می کنید بصورت یک ناحیه بسته در آورده . توسط دستور fill هاشور را در آن ناحیه خاص تعریف کنید.
در ضمن من در هیچ استانداردی ندیده ام که تیغه یا دیواره های کمکی و تقویتی نباید برش بخورد.

اگر بخواهید بخشی از یک قطعه اصلا در نمای نقشه دیده آورده نشود باید آن قسمت را در یک part body یا geometrical set جدا ترسیم کنید سپس ر هنگتم ایجاد نما، در ابتدا part body و قسمت هایی از مدل که باید در نما آورده شوند را توسط کلید کنترل انتخاب و سپس صفحه دید مورد نیاز برای ایجاد نما را انتخاب کنید. در مورد مسئله شما اگر بخواهید دیواره های تقویتی در نمای دید ظاهر نشوند باید آنها را در یک part body جدا بکشید و این به مفهوم آن است که دیگر نمی توانید از دستور stiffness برای ایجاد آنها استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون ولی
شماکه بگی "در ضمن من در هیچ استانداردی ندیده ام که تیغه یا دیواره های کمکی و تقویتی نباید برش بخورد." با ید به مدرک مهندس مکانیک شما شک کرد. البته جسارتا عرض میکنم.
اگر 2 واحد نقشه کشی صنعتی خونده باشی مستثنیات برش عبارتند از 1-تیغه ها 2- خارها و گوه ها 3- میله های توپر(شفت) 4-دسته 5-پیچ و مهره 6 -پرچ 7-بازو 8-غلتک ها چرخ دنده ها و زنجیرها
شاید هم قدیم این طوری بوده و جدیدا علم پیشرفت کرده تیغه در تصویر برش خورده هاشور میخوره!

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون از پاسختون ولی
شماکه بگی "در ضمن من در هیچ استانداردی ندیده ام که تیغه یا دیواره های کمکی و تقویتی نباید برش بخورد." با ید به مدرک مهندس مکانیک شما شک کرد. البته جسارتا عرض میکنم.
اگر 2 واحد نقشه کشی صنعتی خونده باشی مستثنیات برش عبارتند از 1-تیغه ها 2- خارها و گوه ها 3- میله های توپر(شفت) 4-دسته 5-پیچ و مهره 6 -پرچ 7-بازو 8-غلتک ها چرخ دنده ها و زنجیرها
شاید هم قدیم این طوری بوده و جدیدا علم پیشرفت کرده تیغه در تصویر برش خورده هاشور میخوره!

استاندارد می گوید این قطعات می توانند برش نخورند نه اینکه نباید برش بخورند. این قضیه هم در نقشه کشی دستی بیشتر مصداق دارد. هر چند در نرم افزارها امکان جلوگیری از برش خوردن آنها وجود دارد.
نکته دیگر این است که این تیغه (در واقع دیواره کمکی یا همان stiffener که صحبت آن شد) با آن چیزی که در استاندارد هست متفاوت است. منظور استاندارد بخشی از یک جسم توپر نیست منظور قطعات مجزا در یک مجموعه قطعات assembly است! تیغه مورد نظر استاندارد قطعه ای مجزا بنام تیغه است نه دیواره ای از جسم که آن را تیغه بنامیم.
بنابراین اگر بخواهید دیواره هایی از تک قطعه توپر سه بعدی را بر اساس این برداشتی که از نقشه کشی دارید برش نزنید کار نادرستی خواهد بود.

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
تیغه

تیغه

استاندارد می گوید این قطعات می توانند برش نخورند نه اینکه نباید برش بخورند. این قضیه هم در نقشه کشی دستی بیشتر مصداق دارد. هر چند در نرم افزارها امکان جلوگیری از برش خوردن آنها وجود دارد.
نکته دیگر این است که این تیغه (در واقع دیواره کمکی یا همان stiffener که صحبت آن شد) با آن چیزی که در استاندارد هست متفاوت است. منظور استاندارد بخشی از یک جسم توپر نیست منظور قطعات مجزا در یک مجموعه قطعات assembly است! تیغه مورد نظر استاندارد قطعه ای مجزا بنام تیغه است نه دیواره ای از جسم که آن را تیغه بنامیم.
بنابراین اگر بخواهید دیواره هایی از تک قطعه توپر سه بعدی را بر اساس این برداشتی که از نقشه کشی دارید برش نزنید کار نادرستی خواهد بود.

عیناً از کتاب رسم فنی و نقشه های صنعتی(1) از احمد متقی پور: فصل 12 مستثنیات برش:
"تیغه ها قسمت های باریکی هستند که برای افزایش استحکام در اجسام به کار میروند برای ایکه استحکام استوانه(شکل کتاب مورد بحث) نسبت به پایه بیشتر شود در موقع قالبسازی تیغه ای منشوری بین پایه و بدنه برای استحکام بیشتر پیش بینی میکنند.
لذا اگر تصویر برش رسم شود با اینکه صفحه برش از آن میگذرد هاشور نمیخورد.
در واقع فرض میکنیم تیغه وجود ندارد و بعد از رسم برش تصویر تیغه را به آن اضافه میکنیم.
باید توجه داشت که تیغه ها فقط در تصویری که صفحه برش موازی با سطح تیغه باشد هاشور نمی خورد لذا تیغه در برش عرضی هاشور میخورد."

همانطور که می بینید در این تعریف تیغه در ابتدا در قالب تعبیه شده هرچند میتوان بعداً با جوش اضافه کرد.
پس تیغه تیغه است وبعدا اسمبل نمی شود.
باید اضافه کنم که زمانی که این استاندارد ها بوجود آمد نه کامپیوتری بود و نه نرم افزاری و نه کتیایی.!
پس نقشه ای که خروجی نرم افزار است برای راحتی کار است چون معنی کامپیوتر همین است (سریع تر کردن و کاهش خطای انسانی). پس نباید فرقی بین استاندارد نرم افزاری! و استاندارد دستی باشد.
در آخر شاید استاندارد شما هم درست بگوید من نمیدانم.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
عیناً از کتاب رسم فنی و نقشه های صنعتی(1) از احمد متقی پور: فصل 12 مستثنیات برش:
"تیغه ها قسمت های باریکی هستند که برای افزایش استحکام در اجسام به کار میروند برای ایکه استحکام استوانه(شکل کتاب مورد بحث) نسبت به پایه بیشتر شود در موقع قالبسازی تیغه ای منشوری بین پایه و بدنه برای استحکام بیشتر پیش بینی میکنند.
لذا اگر تصویر برش رسم شود با اینکه صفحه برش از آن میگذرد هاشور نمیخورد.
در واقع فرض میکنیم تیغه وجود ندارد و بعد از رسم برش تصویر تیغه را به آن اضافه میکنیم.
باید توجه داشت که تیغه ها فقط در تصویری که صفحه برش موازی با سطح تیغه باشد هاشور نمی خورد لذا تیغه در برش عرضی هاشور میخورد."

همانطور که می بینید در این تعریف تیغه در ابتدا در قالب تعبیه شده هرچند میتوان بعداً با جوش اضافه کرد.
پس تیغه تیغه است وبعدا اسمبل نمی شود.
باید اضافه کنم که زمانی که این استاندارد ها بوجود آمد نه کامپیوتری بود و نه نرم افزاری و نه کتیایی.!
پس نقشه ای که خروجی نرم افزار است برای راحتی کار است چون معنی کامپیوتر همین است (سریع تر کردن و کاهش خطای انسانی). پس نباید فرقی بین استاندارد نرم افزاری! و استاندارد دستی باشد.
در آخر شاید استاندارد شما هم درست بگوید من نمیدانم.

حق با شما است. بهر حال امکان انجام دادن اینکار فقط با کمک هاشور زدن دستی وجود دارد. یعنی باید هاشور خود کتیا را حذف کنید و خطوطی که مرز عضو تقویتی را نشان می دهند خودتان بطور دستی ترسیم کنید. سپس توسط دستور fill هاشور بزنید و خطوط مرزی را یا پنهان کنید یا با فرمت مناسب نمایش دهید.

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
من تازه فهمیدم که کتیا اصلا فرقی بین تیغه و دیگر اجزا در تصویر برش خورده نمیگذارد. و تنها راهش همان دستور area fill cration است.
در صورتی که سالیدورک کاملا تیغه را تشخیص داده و آن را به صورت اتو ماتیک هاشور نمی زند.
فایل های ضمیمه گویای این مسئله است.
من دسترسی به استاندارد iso و... ندارم به کتابهای داخل مثل مرجع کامل نقشه کشی صنعتی آقای عبداله ولی نژاد هم که رجوع کنید میبینید که نگفته میتوانند هاشور نخورند بلکه نوشته نباید هاشور بخورند.

پیوست ها

• catia stiffener drawing.zip
    82.4 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • solid-rib.zip
    120.7 کیلوبایت · بازدیدها: 1
بالا