《《در نماز حضور♥♥♥ قلب♥♥♥ داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟》》

Vahidrezaii

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام.دوستان گلم
موقع نماز تمام حواسم به همه جریانات زندگی هست جز نماز.
لطفا جهت حضور قلب داشتن راهکار بدین.

متشکرم

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
سلام.
من هم مانند بسیاری از دوستان به این بلیه گرفتارم.حواس پرتی در هنگام نماز.

خیلی جستجو کرده ام شاید راهی باشه که بشه این ده دقیقه نماز خوندن رو با آرامش روحی و بدون فکر به جریانات زندگی طی کرد.
اما تو این مدت تجربیات خوبی داشتم.

یکی از این موارد مهم تمام اعمالی بوده که قبل از نماز انجام دادم.یعنی کاری برای رضای حضرت دوست کردم و مثلا کمکی به شخصی یا حتی کار کوچکی مثل بردن وسیله پیر مرد یا پیرزنی درب منزل خونه.بعدش که وقت نماز خوندن رسیده نمازی با حضور قلب داشتم.بارها این موضوع رو امتحان کردم.
تجربه بعدیم اینه که مواقعی که قبل از نماز چند دقیقه قران میخونم حواسم کمتر متوجه اتفاقات روزمره میشه.مثلا سوره ق و الذاریات و طلاق رو تو 10 دقیقه میخونم بعدش نماز لذت بخشه.اما امان از ابلیس.بیشتر اوقات یه طوری پیش میره که اصلا نمیشه رو قران قبل از نماز مانور داد.
دیگه اینکه کنترل چشم و نگاهه.روزهایی که سعی میکنم نگاههم رو تو اجتماع یا محل کار کنترل کنم نماز دلچسبی میخونم.
البته من اطمینان دارم شما دوستان روشهای بسیاری برای داشتن حضور قلب دارید.
پس ما رو تو این تجربیات خودتون شریک کنید.

اجرکم عندالله

آخرین ویرایش:

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ...

مسائلی که توی پست بالا گفتین یعنی تقویت نکات مثبت اخلاقی ، خیلی میتونه مفید باشه ولی در کنارش شرایط فضایی که توش نماز میخونید هم موثره ...

سعی کنید همیشه یه جای خاص رو توی خونه برای نمازخوندن انتخاب کنید ! رو به روی آینه و تلویزیون و قاب عکس و هر نوع وسیله تزیینی نباشه ... هر چی فضا ساده تر و ساکت تر باشه ، پرش ذهنیتون کمتره !

لباس راحت و دمای مناسب اتاق هم تاثیر داره وگرنه کلافتون میکنه و حواستون پرت میشه ...

در حین بیان عبارات عربی ، معنای فارسیشو توی ذهنتون مرور کنید ... اینجوری هم متوجه باشید که چی میگید و هم حواستون پرت نمیشه ... چشمتونم به مهرتون باشه بهتره :دی

بعد از نماز هم منو دعا کنید .. برای روحیه اتون خوبه :D

موفق باشید ...

مریدا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ...

مسائلی که توی پست بالا گفتین یعنی تقویت نکات مثبت اخلاقی ، خیلی میتونه مفید باشه ولی در کنارش شرایط فضایی که توش نماز میخونید هم موثره ...

سعی کنید همیشه یه جای خاص رو توی خونه برای نمازخوندن انتخاب کنید ! رو به روی آینه و تلویزیون و قاب عکس و هر نوع وسیله تزیینی نباشه ... هر چی فضا ساده تر و ساکت تر باشه ، پرش ذهنیتون کمتره !

لباس راحت و دمای مناسب اتاق هم تاثیر داره وگرنه کلافتون میکنه و حواستون پرت میشه ...

در حین بیان عبارات عربی ، معنای فارسیشو توی ذهنتون مرور کنید ... اینجوری هم متوجه باشید که چی میگید و هم حواستون پرت نمیشه ... چشمتونم به مهرتون باشه بهتره :دی

بعد از نماز هم منو دعا کنید .. برای روحیه اتون خوبه :D

موفق باشید ...

سلام خانمم
با نظرت موافقم من وقتی رو معنی آیات دقیق میشم هم حواسم جمع تره و هم خیلی لذت میبرم چون میدونم دارم چی میگم
:gol:

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
مقصود از حضور قلب در نماز این است که قلب را خالى گرداند از غیر چیزى که به آن

تکلم می نماید یعنى دلش و فکرش مشغول به نماز باشد و حواسش متوجه به

کلمات باشد و هر گاه دید فکرش جاى دیگر سیر می کند توجه به نماز کند.

[تفسیر مخزن العرفان ج1ص103]

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
هشت شرط برای کسب حضور قلب در نماز

اول ؛ وضو را باتوجه و حضور قلب انجام دهد، از امام رضا (علیه السلام) روایت شده که وضو موجب طهارت و تزکیه‌ دل است.

(وسائل الشیعه 1/367 ابواب وضو باب 1 حدیث 9)

دوم؛ در عظمت نماز و در روایاتی که درباره‌ی نماز وارد شده تأمّل نماید.

سوم؛ مانند کسی نماز بخواند که گویا با نماز وداع می‌کند و دیگر فرصت نماز خواندن را نخواهد یافت

(مجالس صدوق و ثواب‌الاعمال عن ابن‌ ابی‌یعفور قال «قال ابوعبدالله الصادق (علیه السلام) اذا صلّیت صلاة فریضة فصلّها لوقتها صلاة مودّع یخاف ان لا یعود الیها ابدا»)

چهارم؛ وقتی روبه قبله می‌نماید؛ سعی کند که دنیا و مافیها و خلق و آنچه به آن مشغولند را فراموش نماید و قلب خود را از آنها تهی نماید.

پنجم؛ به معانی نماز توجه نموده و نماز را با تأنّی و آرامش بخواند.

ششم؛ اینکه بداند از آن هنگام که وارد نماز می‌شود، تا آن لحظه‌ای که از نماز خارج می‌شود، خدای تعالی به او رو کرده و نظر می‌نماید، و ملکی بالای سر او ایستاده و می‌گوید: ای نمازگزار! اگر می‌دانستی چه کسی به تو نظر می‌نماید و با چه کسی مناجات می‌کنی، هرگز از او رو بر نمی‌گرداندی و ابداً از جای خود بر نمی‌خواستی

(کافی عن ابی‌جعفر (علیه السلام) قال: «قال رسول‌الله (صلی الله علیه وآله) اذا قام العبد المۆمن فی صلاته نظر الله عزوجل الیه (اقبل الله الیه) حتی ینصرف ... و وکّل الله به ملکاً قائماً علی رأسه یقول له ایها المصلی لو تعلم من ینظر الیک و من تناجی ما التفتّ و لازلت من موضعک ابداً»

وسائل الشیعه ابواب اعداد فرائض باب 8 حدیث 5 از کافی)

هفتم؛ اینکه بداند که در حال نماز از بالای سرش تا کرانه‌ آسمان، رحمت خدا براو سایه انداخته و ملائکه الهی از اطراف او تا افق سماء او را در بر گرفته‌اند. (عنه (صلی الله علیه وآله) ... واظّلته الرحمة من فوق رأسه الی افق السماء والملائکة تحفّه من حوله الی افق السماء...»

وسائل الشیعه ابواب اعداد فرائض باب 8 حدیث 5 از کافی)

هشتم؛ آنچه در نماز مکروه است؛ به جا نیاورید و به آنچه فضیلت نماز را می‌افزاید اهتمام نمائید، مثل انگشتر عقیق به دست نمودن و لباس پاکیزه پوشیدن و خود را خوشبو نمودن و شانه و مسواک‌زدن.

منابع :

بیانات آیت الله جوادی آملی

بیانات آیت‌الله وحید خراسانی
شبکه اجتماعی مشاوره آموزش حوزه علمیه 

آخرین ویرایش:

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
هشت شرط برای کسب حضور قلب در نماز

اول ؛وضو را باتوجه و حضور قلب انجام دهد، از امام رضا (علیه السلام) روایت شده که وضو موجب طهارت و تزکیه‌ دل است. (وسائل الشیعه 1/367 ابواب وضو باب 1 حدیث 9)دوم؛ در عظمت نماز و در روایاتی که درباره‌ی نماز وارد شده تأمّل نماید.سوم؛ مانند کسی نماز بخواند که گویا با نماز وداع می‌کند و دیگر فرصت نماز خواندن را نخواهد یافت (مجالس صدوق و ثواب‌الاعمال عن ابن‌ ابی‌یعفور قال «قال ابوعبدالله الصادق (علیه السلام) اذا صلّیت صلاة فریضة فصلّها لوقتها صلاة مودّع یخاف ان لا یعود الیها ابدا»)چهارم؛ وقتی روبه قبله می‌نماید؛ سعی کند که دنیا و مافیها و خلق و آنچه به آن مشغولند را فراموش نماید و قلب خود را از آنها تهی نماید.پنجم؛ به معانی نماز توجه نموده و نماز را با تأنّی و آرامش بخواند.اول ؛وضو را باتوجه و حضور قلب انجام دهد، از امام رضا (علیه السلام) روایت شده که وضو موجب طهارت و تزکیه‌ دل استششم؛ اینکه بداند از آن هنگام که وارد نماز می‌شود، تا آن لحظه‌ای که از نماز خارج می‌شود، خدای تعالی به او رو کرده و نظر می‌نماید، و ملکی بالای سر او ایستاده و می‌گوید: ای نمازگزار! اگر می‌دانستی چه کسی به تو نظر می‌نماید و با چه کسی مناجات می‌کنی، هرگز از او رو بر نمی‌گرداندی و ابداً از جای خود بر نمی‌خواستی (کافی عن ابی‌جعفر (علیه السلام) قال: «قال رسول‌الله (صلی الله علیه وآله) اذا قام العبد المۆمن فی صلاته نظر الله عزوجل الیه (اقبل الله الیه) حتی ینصرف ... و وکّل الله به ملکاً قائماً علی رأسه یقول له ایها المصلی لو تعلم من ینظر الیک و من تناجی ما التفتّ و لازلت من موضعک ابداً» وسائل الشیعه ابواب اعداد فرائض باب 8 حدیث 5 از کافی)هفتم؛ اینکه بداند که در حال نماز از بالای سرش تا کرانه‌ آسمان، رحمت خدا براو سایه انداخته و ملائکه الهی از اطراف او تا افق سماء او را در بر گرفته‌اند. (عنه (صلی الله علیه وآله) ... واظّلته الرحمة من فوق رأسه الی افق السماء والملائکة تحفّه من حوله الی افق السماء...» وسائل الشیعه ابواب اعداد فرائض باب 8 حدیث 5 از کافی)هشتم؛ آنچه در نماز مکروه است؛ به جا نیاورید و به آنچه فضیلت نماز را می‌افزاید اهتمام نمائید، مثل انگشتر عقیق به دست نمودن و لباس پاکیزه پوشیدن و خود را خوشبو نمودن و شانه و مسواک‌زدن.

منابع :

بیانات آیت الله جوادی آملی

بیانات آیت‌الله وحید خراسانی
شبکه اجتماعی مشاوره آموزش حوزه علمیه فیلم صوت

وای این دو تا چقد دل ادمو تکون میده:cry:
ممنون از مطلب خوبتون...

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
وای این دو تا چقد دل ادمو تکون میده:cry:
ممنون از مطلب خوبتون...

سلام.ممنونم.اما برای ما دیگه دلی نمونده.از فرط گناه اینقدر سخت و سیاه شده که با زلزله صد ریشتری هم لرزش نداره.
خوش بحالتون
لطفا من رو هم دعا کنید.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.ممنونم.اما برای ما دیگه دلی نمونده.از فرط گناه اینقدر سخت و سیاه شده که با زلزله صد ریشتری هم لرزش نداره.
خوش بحالتون
لطفا من رو هم دعا کنید.

دلتون پاکه که مطلبای به این قشنگی میذارین...ان شاالله خدای مهربون روز به روزم به خودش نزدیک ترتون میکنه ....محتاجم به دعاتون : )

bahargoli

عضو جدید
سخنرانی های دکتر فرهنگ در رابطه با نماز رو گوش بدین!
تا وقتی متوجه نشیم فلسفه نماز چی هست و هر قسمت از نماز داریم چی به خدا میگیم هیچ وقت حضور قلب نداریم!

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
چند روز قبل مطلبی خوندم در ارتباط با حضور قلب تو نماز.

یکی از اولیای خدا گفته بودند که قبل از نماز چند دقیقه استغفار کنید.

امتحان کردم.

بهتر شده حضور ذهنم تو نماز.اما هنوز که هنوزه خودم راضی نیستم.گره کوری گیر کردم.

به قول استاد بزرگمون آیت الله مجتهدی ره باید از نمازهامون هم استغفار کنیم.
چه نمازهایی میخونیم.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
چند روز قبل مطلبی خوندم در ارتباط با حضور قلب تو نماز.

یکی از اولیای خدا گفته بودند که قبل از نماز چند دقیقه استغفار کنید.

امتحان کردم.

بهتر شده حضور ذهنم تو نماز.اما هنوز که هنوزه خودم راضی نیستم.گره کوری گیر کردم.

به قول استاد بزرگمون آیت الله مجتهدی ره باید از نمازهامون هم استغفار کنیم.
چه نمازهایی میخونیم.

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
نماز اول وقت خوندن نعمته.

تمام بزرگان و اولیاء خدا به این درجه از نزدیکی به خدا رسیده اند از نماز اول وقت خوندن بوده.

هر چی از خدا میخواهیم باید از نماز اول وقت بخواهیم.چون هم خودمون برای خودمون دعا میکنیم و هم نمازهامون از خدا میخوان که حاجت روا بشیم.

نماز رو اول وقت نخونیم و کاهل باشیم نسبت به اون باعث میشه نماز هم ما رو نفرین کنه.
شاید یکی از دلایل حضور قلب نداشتن تو نماز نخوندن اول وقت اون باشه.

بیایید به کار بگوییم نماز دارم.به نماز نگوییم کار دارم.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]در هنگام نماز چگونه میتوانیم حضور قلب را در خودمان به وجود بیاوریم؟[/FONT]
[FONT=&quot]یکی از عوامل حضور قلب این است که در تمام 24 ساعت باید حواس باصره،سامعه و... خود را کنترل کنیم،زیرا برای تحصیل حضور قلب باید مقدماتی را فراهم کرد باید در طول روز گوش،چشم و همچنین سایر اعضا و جوارح خود را کنترل کنیم.و این یکی از عوامل تحصیل حضور قلب می باشد.[/FONT]

آیت الله بهجت..

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]چه کنیم تا در نماز حضور قلب داشته باشیم؟[/FONT]
[FONT=&quot]
وقتی وارد نماز میشوید هنگام خواندن حمد و سوره به معنای آن توجه کنید تا ارتباط حفظ شود.[/FONT]

آیت الله بهجت..

یه جا هم گفته بودن بعد تکبیره الاحرام بگین یا بقیه الله و به امام زمان متوسل شین ولی واقعا اعتقاد به ایشون داشته باشین و توسل کنین...

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot] چه کنیم که لذت عبادت را درک کنیم؟ [/FONT]

[FONT=&quot]این احساس لذت در نماز یک سری مقدمات خارج از نماز دارد و یک سری مقدمات در خود نماز آنچه که قبل از نماز و در خارج از نماز باید مورد ملاحظه شود و عمل شود این است که انسان گناه نکند معصیت روح را مکدر میکند،نورانیت دل را میبرد،و اما هنگام خود نماز انسان باید زنجیر و سیمی دور خود بکشد تا غیر خدا داخل نشود،بایستی فکرش را از غیر خدا منصرف کند و توجهش به غیر خدا مشغول نشود،البته اگر به صورت غیر اختیاری توجهش به جایی رفت که هیچ،اما به محض التفات پیدا کردن بایستی قلبش را از غیر خدا منصرف کند.[/FONT]

ایت الله بهجت..

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
سرور عالم، پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) در کلامی

زیبا، نماز را به سر انسان تشبیه نموده و می فرماید:

«مَوضعُ الصَلاةِ مِن الدینِ کَمَوضعِ الرأسِ مِنَ الجَسَد»

؛
جایگاه نماز در دین، همانند جایگاه سر در بدن است.
این تشبیه زیبا، در کلام نورانی حضرت بدین خاطر است که، در بدن آدمی هر عضوی از اعضاء بدن به نوبه ی خود، وظیفه ای مهمّ را عهده دار هستند، ولی در این میان نقش سر، از همه مهمّتر است، زیرا مغز که فرمانده ی بدن بوده و تصمیم گیری ها در آن انجام می گیرد، در سر انسان قرار گرفته است.
الله اکبر با نور دلربای خود به ما می گوید خدا بزرگتر است از اینکه با قلم و بیان ناچیزمان وصف شود، بزرگتر از فکر و خیال ما، بزرگتر از هوسها و وسوسه های شیطانی و جلوه های دنیا، این است آن راز نهفته در ذکر نورانی «الله اکبر»، راستی اگر واقعا خدا در نظر ما بزرگتر از هر چیزی باشد و کلمه ی «الله اکبر» از عمق جان ما برآید، دنیا با تمام جاذبه ها و جلوه هایش، در نظر ما کوچک و بی مقدار خواهد شد که نتیجه ی چنین حالتی، حضور جانانه و عاشقانه در نماز است.
بنابراین به یقین می توان گفت: بدن منهای سر، موجود بی خاصیتی است که فاقد هرگونه ارزش است، در ساختمان دین ما نیز، نماز همانند سر در بدن آدمی است، که اگر نباشد، پایه ی ساختمان دین ما، سست شده و از ارزش ساقط می شود.

nafis...

مدیر بازنشسته
این مطلب عجیب به دلم نشست!
:gol:
استاد فاطمی نیا:
آیت الله العظمی آقای بهجت قدس الله نفسه الزکیه کلامی دارند درباره حضور قلب در نماز که خیلی مهم است، این را گوش کنید،ان شاء الله در نمازتان تفاوت به وجود می آید، من را هم دعا میکنید.
مفاد کلامشان این است که در مسئله حضور قلب یک ورود داریم یک توقف.
ورود چیست؟ ببینید یک وقت افکار خودشان می آیند، ورد افکار دست ما نیست،مولوی این افکار را به زنبور تشبیه کرده، زنبور خودش می آید تو که دعوتش نکرده ای. شما فردا مهمان دارید، ده پانزده نفر را دعوت کرده اید، حالا دارید نماز میخوانید این فکر مهمانی مثل زنبور می آید وارد مغز میشود،"فردا مهمان دارم"، ولی توقف با خودت است، میتوانی توقف نکنی، وقتی آمد "راست میگوید ها، مهمان داریم ، سالادش چه طور باشد، به کدام مهمانخانه بگویم،چطور باشد .." اینها با خودت است، دیگر خراب نکن، ایشان میفرمودند که اینها که بی اختیار می آید مضر نیست،اما توقف دست ماست،آنجا دیگر فکرت را عوض کن وادامه نده.
بعضیها روی فکری که می آید متوقف میشوند، مثلا "من فردا بروم پیش فلان کس پول قرض بگیرم"،خب این می آید،[روی فکر متوقف میشود] یکوقت میبیند دارد میگوید السلام علیکم، در دفتر این آقا است! دارد برایش چک مینویسد، همه نمازش شد همین، این نشد.یادتان باشد آیت الله بهجت درباره حضور قلب در نماز میفرمایند، ورود دست ما نیست اما توقف در اختیار ماست.

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
حضور قلب در نماز از زبان آیت الله بهجت‎(ره)‎ 1389-8-19

آقاى غرویان می نویسد:
از محضر آیت الله بهجت سؤ ال شد: حاج آقا، عمرمان گذشت و دارد مى گذرد امّا هنوز لذتى از عبادت و به خصوص نمازمان احساس ‍ نكرده ایم، به نظر شما چه باید بكنیم كه ما نیز اقلاًّ اندكى از آنچه را كه ائمه و پیشوایان معصوم علیهم السّلام فرموده اند، بچشیم؟
معظّم له در حالى كه سر را تكان مى داد فرمود: آقا، عامّ البلوى است! این دردى است كه همه گرفتاریم!
عرض شد: آقا، به هر حال مراتب دارد و مسئله نسبى است. عضى همچون شما مراتب عالى دارید و ماها هیچى نداریم، ماها چه باید بكنیم ؟
باز در جواب فرمود: شاید من مرتبه شما را تمنّا كنم.
عرض شد: حاج آقا مسئله تعارف در كار نیست و یك واقعیتى است .
باز ایشان در جواب با فروتنى و تواضع خاصّى فرمودند كه : عَمَّتُك مِثْلُك ! و مرادشان از این ضرب المثل این بود كه من هم مثل شما هستم .
به هر حال ، پس از چند بار اصرار فرمودند:
این احساس لذّت در نماز یك سرى مقدمات خارج از نماز دارد، و یك سرى مقدمات در خود نماز. آنچه پیش از نماز و در خارج از نماز باید مورد ملاحظه باشد و عمل شود این است كه : انسان گناه نكند و قلب را سیاه و دل را تیره نكند، و معصیت ، روح را مكدّر مى كند و نورانیت دل را مى برد.
و در هنگام خود نماز نیز انسان باید زنجیر و سیمى دور خود بكشد تا غیر خدا داخل نشود، یعنى فكرش را از غیر خدا منصرف كند و توجّهش به غیر خدا مشغول نشود. و اگر به طور غیر اختیارى توجّهش به جایى منصرف شد، به محض التفات پیدا كردن باید قلبش را از غیر خدا منصرف كند.

آقاى قدس یكى از شاگردان آیت الله بهجت نیز مى گوید:
روزى از آقا پرسیدم : آقا، چه كار بكنم در نمازم حضور قلب بیشتر داشته باشم؟
آقا ابتدا سر به پایین افكند سپس سرش را بلند كرد و فرمود: روغن چراغ كم است .

من به نظر خودم از این جمله این معنى را فهمیدم كه یعنى معرفت كم است و ایمان قلبى و باطنى ضعیف است ، و گرنه ممكن نیست با شناخت كافى ، قلب حاضر نباشد.

آیت الله محمّد حسن احمدى فقیه یزدى نیز مى گوید:
گاهى از آقا سؤال مى كردند: چه كنیم در نماز، حضور قلب داشته باشیم؟ و ایشان دستورالعملهایى مى فرمودند، یكى از آنها این بود كه مى فرمود:
وقتى وارد نماز مى شوید هنگام خواندن حمد و سوره به معناى آن توجه كنید تا ارتباط حفظ شود.

استاد خسروشاهى نیز مى گوید:
روزى از آیت الله بهجت سؤال شد: در هنگام نماز چگونه مى توانیم حضور قلب را در خودمان به وجود بیاوریم؟ فرمودند:
یكى از عوامل حضور قلب این است كه در تمام بیست و چهار ساعت باید حواسّ (باصره، سامعه و ...) خود را كنترل كنیم؛ زیرا براى تحصیل حضور قلب باید مقدماتى را فراهم كرد، باید در طول روز گوش، چشم و همچنین سایر اعضا و جوارح خود را كنترل كنیم و این یكى از عوامل تحصیل حضور قلب مى باشد.

در جاى دیگر شخص دیگرى از محضرشان مى پرسد: براى اینكه در انجام فرمان الهى مخصوصاً نماز با خشوع باشیم چه كنیم ؟
و ایشان در جواب مى فرماید:
در اوّل نماز، توسل حقیقى به امام زمان - عجل الله تعالى - فرجه كنید، و عمل را با تمامیّت مطلقه انجام بدهید.

همچنین شخص دیگر مى پرسد: براى حضور قلب در نماز و تمركز فكر چه باید كرد؟
و ایشان مرقوم مى فرماید:
بسمه تعالى ، در آنى كه متوجّه شدید، اختیاراً منصرف نشوید.

منبع: كتاب برگى از دفتر آفتاب (شرح حال شیخ ‌السالكین حضرت آیت اللّه العظمى بهجت )اثر : رضا باقى زاده پُلامى

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
یکی از خواص و اولیاء الله می‌فرماید :

هنگام نماز محال است افکار مزاحم به سراغ ما نیاید.حال چه افکار معنوی و چه افکار دنیوی

مغز ما همانند دریایی است که رودهای بسیاری بسوی آن روان هستند.
فقط باید مراقب باشیم با افکار همراه نشویم.
یعنی اگر فکری یا موضوعی به ذهنمان خطور کرد ادامه و دنباله آن را همراهی نکنیم و سریعا متوجه خداوند بشویم.

کاری سخت است اما شدنی است.

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
راه لذت بردن از نماز

احساس لذت در نماز ، یک سری مقدمات خارج از نماز دارد و یک سری مقدمات در خود نماز ، آنچه پیش از نماز و در خارج از نماز باید مورد ملاحظه باشد و عمل شود ، این است که انسان گناه نکند و قلب را سیاه و دل را تیره نکند و معصیت ،روح را مکدر می کند و نورانیت دل را می برد و در هنگام خود نمازنیزاو را از غیر خدا منصرف کند و توجهش با غیر خدا مشغول نشود ، اگر به طور اتفاقی منصرف شد به محض التفات پیدا کردن باید قلبش را متوجه خدا کند.

حضرت آیت الله بهجت ((ره))

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام
یه چندتا راهکار خونده بودم که شاید بتونه کمک کنه:

"چشماتون رو نیمه باز بذارید." ، "فکر کنید که خدا مانند یه هاله تمام اطرافتون رو گرفته و شما در اون هاله هستید."
"سعی کنید که به معانی توجه کنید . اگر دفعه اول نشد، دفعه دوم نشد، دیگه دفعه سوم، اول توی دلتون معنی عبارت رو بگید، بعد عبارت رو به زبان بیارید"
"اگر شما خدا رو نمیبینید، این رو مد نظر داشته باشید که خدا شما رو داره میبینه"

اینا راهکارایی بود که اقای اقاتهرانی، و آیت الله مصباح توی کتاباشون گفتن.
امیدوارم مفید باشه.