◄[ طراحی سیستم دوگانه ]►

hadise mohammadi

عضو جدید
سلام دوستان.سوالی که داشتم این است که برای طراحی سازه با سیستم دوگانه دقیقا چه ضوابطی باید اعمال و کنترل بشه؟تو طراحی چه فرقهایی با یه سیستم معمولی داره؟
(علاوه بر قاعده 100-30, قاب خمشی به تنهایی باید 30 درصد نیروی زلزله رو تحمل کنه,که باید چک کنیم)
ممنون

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان.سوالی که داشتم این است که برای طراحی سازه با سیستم دوگانه دقیقا چه ضوابطی باید اعمال و کنترل بشه؟تو طراحی چه فرقهایی با یه سیستم معمولی داره؟
(علاوه بر قاعده 100-30, قاب خمشی به تنهایی باید 30 درصد نیروی زلزله رو تحمل کنه,که باید چک کنیم)
ممنون

سلام دوست عزيز بهتر بود اين سوال رو در بخش درخواست ها مطرح ميكرديد تا دوستان ديگه هم از سوالات بهره مند ميشدن
خوب..براي شما خلاصه اي از ضوابط طراحي سازه با سيستم دوگانه گذاشتم اميدوارم مفيد واقع بشود

hadise mohammadi

عضو جدید
از پاسختون ممنونم مهندس....
راستش این سوالو برای پروژه فولادم پرسیدم.1طرف سیستم قاب خمشی ویژه و یک طرف مهاربند ویژه هستش.که دوگانه محسوب میشه.
پس من تو ایتبس باید 1بار بادبندها رو پاک کنم و با 25یا 30 درصد زلزله ببینم مقاطع جواب میدن یا نه؟همین؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از پاسختون ممنونم مهندس....
راستش این سوالو برای پروژه فولادم پرسیدم.1طرف سیستم قاب خمشی ویژه و یک طرف مهاربند ویژه هستش.که دوگانه محسوب میشه.
پس من تو ایتبس باید 1بار بادبندها رو پاک کنم و با 25یا 30 درصد زلزله ببینم مقاطع جواب میدن یا نه؟همین؟

بله دوست عزيز نظر شخصي من كه جواب ميده

خلاصه و مختصر ميگم

براي مقاومكردن سازه ها دربرابر زلزله سيستم هاي مختلفي مورد استفاده قرارميگيره كه يكي از آنها سيستم دوگانه قاب خمشي فولادي و ديواربرشي بتن آرمه هستش از اونجايي كه وقوع زمين لرزه يك پديده تصادفي هستش بنابراين بايد با يك رويكرد احتمالاتي به اين پديده نگاه كرد و بادرنظرگرفتن كليه عدم قطعيت ها ميزان ريسك پذيري درطراحي ساختمان هاي موجود را محاسبه مي كنيم و به جاي بيان قطعي كه به بررسي شدت زمين لرزه اي مشخص كه سازه را به سطح خاصي از عملكرد مي رساند مي پردازد به بيان احتمالاتي كه احتمال رسيدن سازه به آن سطح عملكرد را به ازاي شدتهاي مختلف زمين لرزه بيان مي كند بپردازيم منحني هاي شكنندگي براي منظور فوق مورد استفاده قرارميگيره كه براي تعيين آسيب پذيري سازه ها و احتمال خسارت سازه اي بصورت تابعي از مشخصه هاي حركت زمين و پارامترهاي گوناگون بيان مي گردد.

اگر اطلاعاتي داشتم حتما در اين تاپيك قرار ميدم

atbina

عضو جدید
ممنون

سلام، اولا فلسفه قاب دوگانه چیست؟
در قاب های مهار شده (دیوار برشی و مهاربندی شده مثلا ضربدری) تغییر شکل ها یا دریفت طبقات به صورت صعودی است یعنی با افزایش ارتفاع دریفت زیاد می شود به طوری که در بالاترین طبقه بیشترین مقدار را دارد و به نوعی می توان گفت قاب مهاربندی رفتار خمشی دارد و در قاب خمشی عکس این حالت است و رفتار برشی دارد(دریفت در طبقات پایین بیشتر است).
می دانیم در طراحی سه اصل باید رعایت شود:
مقاومت
تغییر شکل(دریفت)
پایداری (عضو و طبقه)

و میدانیم طرح سازه باید اقتصادی باشد، در سازه های بلند دو قسمت مقاومت و تغییر شکل به خوبی با هم جفت و جور نمی شوند، یعنی اگر مقاطع اقتصادی شود دریفت جواب نمی دهد و اگر با افزایش مقاطع دریفت را کنترل کنیم مقاطع از لحاظ ظرفیتی غیر اقتصادی است پس یک راهکار مناسب استفاده از قاب دوگانه می باشد که در واقع تغییر شکل ها را برای ما تعدیل می کند و با توجه به شکل تغییر یافته هر دو نوع فاب می توان دریافت که با ترکیب انها تغییر شکل ها در تمامی طبقات تعدیل می شود( یک بار دیگر اشاره میکنم که در قاب مهاربندی در طبقات بالا دریفت زیاد است و در قاب خمشی در طبقات پایین که با ترکیب آنها دریفت یکنواخت می شود)

موفق باشید.

بالا