۶ ایده خلاقانه عکاسی ماکرو در بهار و تابستان

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با ایده های خلاقانه عکاسی کلوزآپ (Close-up) در این مطلب لنزک، عکس های ماکرو فصلی خود را وارد مرحله جدیدی کنید.
طبیعت منبع نامحدودی از سوژه های مناسب برای عکاسی خلاقانه ماکرو است و اکثر عکاسان، عکاسی ماکرو از گیاهان و حیات وحش را بالاخره در یک زمانی امتحان می کنند.
بهار و اوایل تابستان با داشتن روز های طولانی و هوای گرم، گل های رنگی و فضای سبز، بهترین زمان برای عکاسی ماکرو هستند.
با اینکه چندین راه برای گرفتن عکس ها به صورت کلوزآپ وجود دارد، اگر شما راجع به این شاخه عکاسی جدی هستید، داشتن یک لنز ماکرو خوب الزامی است.
لنز ماکرو، لنزی است که می تواند از فاصله بسیار نزدیک روی سوژه فوکوس کند و به شما عکس هایی با اندازه واقعی ۱:۱ می دهد. به لنز های مختلفی که ادعای قابلیت های ماکرو دارند دقت کنید، همه لنز های ماکرو آن نتیجه ای که می خواهید را نخواهند داد.
یک لنز ماکرو واقعی از فاصله ۱۰ سانتی متری تا ۱۵ سانتی متری سوژه بر روی آن فوکوس می کند. لنز های ماکرو را می توانید با فاصله کانونی های مختلف تهیه کنید و اغلب آن ها ثابت یا پرایم (Prime) هستند. هر لنزی برای استفاده خاصی مناسب است، از لنز ۵۵mm (مناسب برای عکاسی پرتره) تا لنز های ۱۰۵mm، لنز های ۱۵۰mm یا حتی بلند تر برای عکاسی از حشرات و سوژه های ریز مناسب است.
فرا گرفتن تکنیک اولیه در این شاخه عکاسی می تواند کمی زمان بر باشد. معمولاً هنگام عکاسی ماکرو فوکوس خودکار به دردسر می افتد (تلاش مکرر برای فوکوس)، در عین حال فوکوس دستی نیز می تواند دشوار باشد چرا که با نزدیک بودن سوژه هر جا به جایی اندکی می تواند باعث شود که قسمت اشتباهی از عکستان واضح و شارپ شود.
البته با تمرین می توانید این مشکلات را پشت سر بگذارید و نتیجه بسیار عالی ای هم بگیرید.
فیلتر های Close-up (فیلتر های مخصوص بزرگ نمایی) معمولاً با قدرت های +۱، +۲ و +۴ وجود دارند. این فیلتر ها بر روی لنز نصب می شوند و می توانند برای تاثیر بیشتر ترکیب شوند. تأثیر بزرگ نمایی این فیلتر ها بر روی لنز های تله بهتر دیده می شود، بنابراین بهتر است از این فیلتر ها بر روی لنز های با فاصله کانونی ۱۰۰mm تا ۲۰۰mm استفاده کنید.
راه دیگر عکاسی ماکرو بدون استفاده از لنز ماکرو بر عکس بستن لنز بر روی دوربین است، برای این کار می توانید مبدل بستن لنز به صورت برعکس (حلقه معکوس کننده – reversing ring) را با قیمت حدود ۲۰$ تهیه کنید و با استفاده از آن لنز را برعکس بر روی دوربین وصل کنید. با این کار می توانید عکاسی ماکرو را از فاصله نزدیک انجام دهید، هر چقدر لنز انتخاب واید تر باشد، می توانید نزدیک تر شوید.
البته با این کار فوکوس خودکار را از دست خواهید داد، و همچنین نورسنجی (در بعضی مواقع) و دیافراگم نیز از کنترل شما خارج خواهد شد، بنابراین استفاده از لنزی با دیافراگم مکانیکی برای این کار ضروری است. به خاطر هم داشته باشید که پس زمینه عکس کاملاً محو خواهد شد.
[h=2]چگونه با لنز ماکرو همه چیز را متفاوت ببینیم[/h]در حالی که می توانید با استفاده از لنز های ماکرو به سوژه های ریز مانند حشرات از نزدیک نگاه کنید، و کوچک ترین جزئیات آنها را ثبت کنید، همچنین می توانید از این لنز ها برای گرفتن عکس های فوق العاده از سوژه های بزرگ تر نیز استفاده کنید و با تغییر دادن پرسپکتیو سوژه های آشنا را متفاوت به تصویر بکشید.
۱
[h=2]استفاده از فلاش از فاصله نزدیک[/h]
با استفاده از چراغ LED یا چراغ قوه شکوفه ها را روشن کنید. برای این کار به نور فانتزی و گران قیمتی احتیاج نخواهید داشت، ما با استفاده از چراغ دوچرخه کوهنوردی گل را روشن کردیم و سایه ها را پر کردیم. با استفاده از چنین نوری می توانید برای عکاسی از سرعت شاتر سریع تر و دیافراگم بسته تر نیز استفاده کنید.
۲
[h=2]ماکرو آبستره[/h]
بعد از گرفتن عکس معمولی، عکس آبستره (انتزاعی – abstract) را امتحان کنید. ما با استفاده از برگ ها و ساقه های گیاهان، اشکال و خطوطی منحنی ایجاد کردیم. با قابلیت فوکوس از نزدیک لنز های ماکرو می توانید آنقدر به برگ ها نزدیک شوید که پس زمینه کاملاً از بین رفته و کل کادر را برگ بپوشاند، همچنین می توانید عمق میدان بسیار محدودی داشته باشید، با این کار سوژه جذاب تر ولی نامشخص تری خواهید داشت.
۳
[h=2]قطرات آب[/h]
نگذارید باران مانع عکس گرفتن شما شود. اضافه کردن کمی آب در تصویر می تواند عکس شما را زنده کرده و عنصر دیگری به تصویر شما اضافه کند. سوژه خیس کنتراست (تضاد رنگی) بیشتری هم خواهد داشت. اگر شرایط آب و هوایی طوری نیست که چنین شرایطی را برای شما فراهم کند، خودتان با استفاده از اسپری آب پاش چند قطره آب به تصویر اضافه کنید.
۴
[h=2]عکس علمی بگیرید[/h]
مسیر علمی را در پیش بگیرید و گلی را کالبدشکافی کنید (نکته مهم: وقتی می خواهید گل خود را نصف کنید، اگر از ساقه به سمت بالا بُرش را انجام بدهید ساده تر خواهد بود و احتمال بیشتری وجود دارد که به گلبرگ ها آسیبی نرسد). باز کردن گل نمای جدیدی به عکس شما می دهد و باعث می شود عکس شما خاص تر شود. می توانید از یک کاغذ رنگی برای پس زمینه عکس استفاده کنید. می توانید این کار را به عنوان یک «پروژه عکاسی» آغاز کنید و از گل های مختلف به این شکل عکس بگیرید و یک مجموعه درست کنید.
۵
[h=2]الگو پیدا کنید[/h]
اینکه می توانید با لنز های ماکرو جزئیات را به خوبی نشان دهید، خود باعث می شود ترغیب شوید بافت ها (textures) را به تصویر بکشید. وقتی صدف ها و سنگ ها به صورت کلوزآپ (از نزدیک) دیده شوند، الگو های (patterns) زیبا و واضحی را به نمایش خواهند گذاشت. عکس گرفتن از حلزون زنده می تواند خیلی نتیجه زیبا و عجیب و غریبی به همراه داشته باشد. وقتی خیلی نزدیک شوید، الگو ها موضوع اصلی عکس را در بر می گیرند و خود هویت جسم به یک معما تبدیل می شود.
۶
[h=2]عکاسی منظره میکرو[/h]
عکاسی ماکرو می تواند گشاینده یک دنیای کاملا جدید مینیاتوری باشد. با نزدیک شدن به سوژه، می توانیم به بیننده جسم کوچکی را با ابعاد بزرگ نشان دهیم. همین قابلیت می تواند راهی برای خلق کردن تصویری خیالی، به وجود آوردن منظره ای سورئال، باشد. ما همین کار را در این عکس انجام دادیم و ریشه های یک درخت بزرگ را به مانند کوه در عکس به تصویر کشیدیم.
م
[h=2]منبع[/h]برگرفته از: Digital Camera World
 

Similar threads

بالا