[ گفت و گو ] - کارشناسی ارشـــد مهندسی شیمی 93

*وارش*

کاربر فعال
بچه ها ضریب حرارت جابه جایی فقط در جریان آرام در کندانسور افقی بیشتر از کندانسور عمودیه؟

هیچ جا در مورد جریان دیگه ای صحبت نکرده من تو اینکروپرا هم نگاه کردم برای کندانسور در جریان آشفته هیچ رابطه ای نیست:confused: احتمالا فقط برای آرام میشه اظهارنظر کنیم

Flamenc0

عضو جدید
گزینه ی 2 چون هر چی از بالای صفحه رو به پایین حرکت می کنیم ضخامت لایه مرزی داره زیاد می شه و Nu با افزایش ضخامت لایه مرزی ، یا به عبارتی با افزایش فاصله از لبه، کم می شه ( مبدا مختصات رو بالای صفحه قائم در نظر بگیرید)

جوابش کدومه این سوال سال 85

صفحه گرمی در یم سیال سرد ساکن به صورت عمودی واقع شده
عدد ناسلت جابه جایی آزاد در نقاط مختلف بر حسب ضخامت لایه مرزی چگونه تغییر میکن؟؟
1-باکاهش ضخامت لایه مرزی و کاهش فاصله از بالاترین نقطه صفحه کاهش می یابد
2-باافزایش ضخامت لایه مرزی و افزایش فاصله از بالاترین نقطه صفحه کاهش می یابد
3- باافزایش ضخامت لایه مرزی افزایش و با افزایش فاصله از بالاترین نقطه صفحه کاهش می یابد
4-با کاهش ضخامت لایه مرزی افزایش و با افزایش فاصله از بالاترین نقطه صفحه افزایش می یابد

Sasan370

عضو جدید
گزینه ی 2 چون هر چی از بالای صفحه رو به پایین حرکت می کنیم ضخامت لایه مرزی داره زیاد می شه و Nu با افزایش ضخامت لایه مرزی ، یا به عبارتی با افزایش فاصله از لبه، کم می شه ( مبدا مختصات رو بالای صفحه قائم در نظر بگیرید)

ممنون جهت جریان از پایین به بالا میشه دیگه آره ؟!
این سوالو جواشو زده گزینه 3 ؟!!!

*وارش*

کاربر فعال
سلام
سوال 31 م شیمی 92 (اولین سوال حرارت ) چرا سنجش کلید نهایی رو واسه گزینه 1 داده ؟
نمودار جوشش ، دلتا T بر حسب شاره یا h ؟ ( هولمن برحسب LOG h داده )
منظوره سوال ضریب کلی انتقال حرارت بوده یا h ?
سلام
دوتا نمودار هست یکی LOG h بر حسب دلتا T و یکی شار بر حسب دلتا T که تقریبا هردوشون مثل هم هستند. معمولا وقتی میگه ضریب انتقال حرارت منظورش ضریب انتقال حرارت جابجایی است و اگر منظورش کلی بود می نوشت ضریب انتقال حرارت کلی. اگر به همون نمودار LOG h نگاه کنید در منطقه فیلمی یا لایه ای با افزایش دلتا T ضریب انتقال حرارت افزایش پیدا میکنه پس گزینه یک نادرست و جواب تست هست.

*وارش*

کاربر فعال

مگه از بالای صفحه به سمت پایین ضخامت لایه مرزی کم نمیشه؟:confused:

Flamenc0

عضو جدید
نه جهت جریان از بالا به پایین صفحه هست ... یعنی x=0 بالای صفحه قائم باشه و سیال هم از بالا به پایین صفحه جریان داشته باشه
من کلید سنجش رو ندیدم ولی توی راهیان هم گفته گزینه 2 ... گزینه 3 قسمت اولش اشتباهه ... چون h و Nu با عکس ضخامت لایه مرزی متناسبه ... من فکر می کنم استدلال راهیان برای گزینه 2 درست تر باشه

*وارش*

کاربر فعال

جهت جریان با توجه به صفحه تعیین میشه اگه صفحه گرم و سیال سرد باشه سیال در مجاورت صفحه گرم میشه و به سمت بالا حرکت میکنه و اگر صفحه سرد و سیال گرم باشه سیال در مجاورت صفحه سرد میشه و به سمت پایین میاد

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار

عدد ناسلت جابه جایی آزاد در نقاط مختلف بر حسب ضخامت لایه مرزی چگونه تغییر میکن؟؟
3- باافزایش ضخامت لایه مرزی افزایش و با افزایش فاصله از بالاترین نقطه صفحه کاهش می یابد
4-با کاهش ضخامت لایه مرزی افزایش و با افزایش فاصله از بالاترین نقطه صفحه افزایش می یابد
این سوال به نظر من گزینه هاش مشکل داره ...
چون صفحه گرم تر از سیاله .. پس ضخامت لایه مرزی از پایین به بالا افزایش پیدا می کنه ... و همین طور که می دونید با افزایش لایه مرزی ناسلت کم میشه ..
باید یه همچین گزینه ای می داد : با افزایش لایه مرزی و کاهش فاصله از بالاترین نقطه صفحه، ناسلت کاهش می یابد.

niusha t

عضو جدید
ناسلت باافزایش ضخامت زیادمیشه ولی ضریب جابه جایی کم میشه این درسته یاغلط؟ بچه ها من این قسمت فاصله و ضخامت و ایناروقاطی کردم دیگه
این سوال به نظر من گزینه هاش مشکل داره ...
چون صفحه گرم تر از سیاله .. پس ضخامت لایه مرزی از پایین به بالا افزایش پیدا می کنه ... و همین طور که می دونید با افزایش لایه مرزی ناسلت کم میشه ..
باید یه همچین گزینه ای می داد : با افزایش لایه مرزی و کاهش فاصله از بالاترین نقطه صفحه، ناسلت کاهش می یابد.

M@TI$A

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ناسلت باافزایش ضخامت زیادمیشه ولی ضریب جابه جایی کم میشه این درسته یاغلط؟ بچه ها من این قسمت فاصله و ضخامت و ایناروقاطی کردم دیگه
ببين هميشه اول ضريب جابجايي رو بگو بعد ناسلت... با افزايش ضخامت ضريب كم ميشه پس ناسلت هم كم ميشه

M@TI$A

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این سوال به نظر من گزینه هاش مشکل داره ... چون صفحه گرم تر از سیاله .. پس ضخامت لایه مرزی از پایین به بالا افزایش پیدا می کنه ... و همین طور که می دونید با افزایش لایه مرزی ناسلت کم میشه .. باید یه همچین گزینه ای می داد : با افزایش لایه مرزی و کاهش فاصله از بالاترین نقطه صفحه، ناسلت کاهش می یابد.
پس با اين حساب گزينه ي 4 هم درست ميشه ديگه؟؟؟

M@TI$A

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نه دیگه کلا غلطه اگ چنین گرینه ای که گفتن داشت میشد
با افزایش لایه مرزی و کاهش فاصله از بالاترین نقطه صفحه، ناسلت کاهش می یابد.
خوب وقتي كه با كاهش فاصله از از بالاترین نقطه صفحه، ناسلت کاهش می یابد پس با افزايشش هم افزايش مي يابد ديگه !چون با افزايش فاصله از بالاي صفحه ضخامت كم ميشه....4-با کاهش ضخامت لایه مرزی افزایش و با افزایش فاصله از بالاترین نقطه صفحه افزایش می یابد.... مهندس نگو كه من قاطي كردم :(

Flamenc0

عضو جدید
من الان سرمو می کوبم به دیوار !!
:wallbash:
ناسلت الان خودشم مونده وسط راه نمی دونه کم شه یا زیاد !! :cry:

پاییزی2

عضو جدید
ببین دوست من،وقتی سیال سرد کنار صفحه گرم وول بخوره، مولکولاش نزدیک صفحه ،گرم میشن و سبک میشن و میرن سمت بالا بگو خب!یعنی جهت حرکت به سمت بالاست.خب در جهت حرکت لایه مرزی زیاد میشه.h و ناسلت هم که رابطه عکس دارن باهاش کم میشن..تو این حالت که از پاییین به بالا ضخامت بیشتر شده،بالای صفحه ضخامت زیاده دیگه،خب؟طبق گفته پوریا با افزایش ضخامت لایه مرزی و کاهش فاصله از بالای صفحه ناسلت کم میشه

آخرین ویرایش:

*وارش*

کاربر فعال

بچه ها من سه تا کتاب رو نگاه کردم و همشون گزینه دو رو انتخاب کردن دلیلشم این رابطه بوده Nu=2x/delta ولی برای من غیرمنطقی میومد. امروز کتاب اینکروپرا رو نگاه کردم و متوجه شدم که تو تمام این کتاب ها x رو از پایین صفحه درنظر میگیره و در واقع این رابطه ناسلت محلی رو نشون میده و اون x هم طول مشخصه است. اگر به رابطه های کلی Nu نگاه کنیم در جریان آرام با طول مشخصه به توان 3/4 و در جریان آشفته با طول مشخصه به توان 1 رابطه مستقیم داره و این یعنی Nu در حالت کلی با طول مشخصه زیاد میشه و این طول مشخصه هم از پایین صفحه محاسبه میشه. از طرفی خود ضخامت لایه مرزی هم با این طول زیاد میشه و میدونیم که Nu و h با افزایش ضخامت لایه مرزی کم میشه پس گزینه دو درست هست. یعنی مقدار ناسلت با تغییر این دو پارامتر تغییر میکنه و با توجه به مقدارشون تعیین میشه ولی برای h همچین رابطه ای نیست و با x و ضخامت لایه مرزی نسبت عکس داره

navidmooomen

عضو جدید
سلام بچه ها...خسته نباشید....آقایون مهندس وخانومای مهندس...کسی آزمون جامع با پاسخ داره بذاره اینجا....یکم به ماهم کمک بشه...دمتون گرم

hothit

عضو جدید
سلام.این درسته.در جابجایی ازاد h با ضخامت لایه مرزی نسبت عکس داره ولی NU با ضخامت لایه مرزی نسبت مستقیم داره.الان این شکل لایه مرزیه.از پایین به بالا ضخامت زیاد پس ناسلت هم زیاد میشه ولی با افزایش فاصله از بالای شکل چون ضخانت لایه مرزی کم میشه پس نالت هم کم میشه.ینع همون گزینه 3
34490208032665893986.jpg

hothit

عضو جدید
این شکل رو سنجش گفته یک درسته.اما شکل K که کاملا خطی نیست.پس باید k تابع دما باشه که میشه گزینه 3 نظر شما چیه؟
75273043167058945481.jpg

ئدز

عضو جدید
این شکل رو سنجش گفته یک درسته.اما شکل K که کاملا خطی نیست.پس باید k تابع دما باشه که میشه گزینه 3 نظر شما چیه؟
مشاهده پیوست 193575

به خمیدگی انتها دقت کن از اون استدلال کرده که تابع دماست..................واقعا بعضی از این طراحا از اون ور بوم افتادن

ئدز

عضو جدید
بچه ها من سه تا کتاب رو نگاه کردم و همشون گزینه دو رو انتخاب کردن دلیلشم این رابطه بوده Nu=2x/delta ولی برای من غیرمنطقی میومد. امروز کتاب اینکروپرا رو نگاه کردم و متوجه شدم که تو تمام این کتاب ها x رو از پایین صفحه درنظر میگیره و در واقع این رابطه ناسلت محلی رو نشون میده و اون x هم طول مشخصه است. اگر به رابطه های کلی Nu نگاه کنیم در جریان آرام با طول مشخصه به توان 3/4 و در جریان آشفته با طول مشخصه به توان 1 رابطه مستقیم داره و این یعنی Nu در حالت کلی با طول مشخصه زیاد میشه و این طول مشخصه هم از پایین صفحه محاسبه میشه. از طرفی خود ضخامت لایه مرزی هم با این طول زیاد میشه و میدونیم که Nu و h با افزایش ضخامت لایه مرزی کم میشه پس گزینه دو درست هست. یعنی مقدار ناسلت با تغییر این دو پارامتر تغییر میکنه و با توجه به مقدارشون تعیین میشه ولی برای h همچین رابطه ای نیست و با x و ضخامت لایه مرزی نسبت عکس داره

در مورد ناسلت جابجایی ازاد یه چیز میگم و تمام و خودم تو کنکور همین رو میگیرم ناسلت با x رابطه مستقیممممممممممممممممممممم داره هم تو ارام و هم تو درهم

niusha t

عضو جدید
بچه ها من جواب سال 91 روندارم ازکجامیتونم پیداش کنم؟؟؟ اگرکسی میتونه بذاره اینجاممنونش میشم ایشالا کنکور 2رقمی بشه:D

*وارش*

کاربر فعال
در مورد ناسلت جابجایی ازاد یه چیز میگم و تمام و خودم تو کنکور همین رو میگیرم ناسلت با x رابطه مستقیممممممممممممممممممممم داره هم تو ارام و هم تو درهم

دقیقا همینه;)
ولی با ضخامت لایه مرزی هم نسبت عکس داره:D

Flamenc0

عضو جدید
آقا من اعتراف می کنم که تا الان فکر می کردم Nu و h هر دو با هم زیاد یا کم می شن !!! :D:redface: ... در حالیکه اینجوری نیست ... Nu با x زیاد می شه اما h با x کم می شه !!... چه در جریان آرام و چه درهم !
دلیل اشتباهمم این بود که همش فرمول Nu = hx/k میومد تو ذهنم که خب h توی صورته .... اما این ارتباط مستقیم h و Nu مال وقتیه که x ثابت باشه !!!

در واقع جریان از این قراره که h همیشه با عکس ضخامت لایه مرزی متناسبه ... لایه مرزی هم با x به توان 1/2 ، 1/4، 4/5 بسته به اجباری یا آزاد بودن و آرام یا درهم بودن جریان متناسبه .... پس h همواره با x به توان منفی 1/2، 1/4 و 4/5 متناسبه

حالا بیاین سراغ ناسلت توی این سوال سال 85 ...
مبدا مختصات رو بگیرین پایین صفحه همون طور که دوستمون هم گفت توی همه کتابا x از پایین صفحه شروع می شه .... جریان هم که رو به بالاست چون صفحه گرمه ...

توی فرمول Nu = hx/k شروع می کنیم به زیاد کردن x ( از پایین صفحه میریم به سمت بالا) ... ضخامت داره با x به توان 1/4 زیاد می شه ....پس h داره با x به توان منفی 1/4 کم می شه .... اما ناسلت داره با x به توان 1 زیاد می شه ... پس در مجموع با اینکه h توی صورت داره کم می شه اما Nu زیاد می شه ....

پس در این سوال همون گزینه 3 کلید سنجش درسته ... در واقع این گزینه داره می گه بالای صفحه (x بیشتر) که ضخامت لایه مرزی بیشتره Nu هم بیشتره و پایین صفحه ( x کمتر) که ضخامت کمتره Nu هم کمتر

جمع بندی کلی : در جابه جایی روی صفحات تخت با افزایش x در جهت جریان : Nu افزایش h کاهش ضخامت لایه مرزی افزایش

من می رم بمیرم دیگه !! ...خل شدم :weirdsmiley:

بالا