گرفتن رطوبت خاک با تانسیومتر

happy

عضو جدید
سلام دوستان
کسی تابحال برای گرفتن رطوبت خاک از تانسیومتراستفاده کرده؟چقدر کاربرد داره؟کسی اطلاع داره دیجیتالش تو بازار موجوده یا نه؟؟؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام هپي جان
در چه خصوص اطلاعات ميخواي عزيز. تانسيومتر بيشتر براي اندازه گيري رطوبت خاك در گلدانها استفاده ميشه ...و بيشتر براي كساني كه روي گياه بخصوصي در حال تحقيق هستند كاربرد داره ... اما توي گلخونه ها هم استفاده به سزايي داره ...بله دوست من ديجيتالش هم توي بازار هست ... .

happy

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
میشه در مورد اسم مدل و قیمت واینکه کجامیتونم بخرمش یه اطلاعاتی بهم بدید؟
من تانسیومترائی میشناسم که درجه بندیه وباعقربه درجه نشون میده ولی من یه خروجی دیجیتال میخوام .لطف میکنید میلتونو هم برام بذارید.میتونی کامل و دقیق و مو به مو بگی تانسیومتر چه جوری کار میکنه اجزا ش چیه

آخرین ویرایش:

مهندس مهتاب

عضو جدید
کسی تابحال برای گرفتن رطوبت خاک از تانسیومتراستفاده کرده؟چقدر کاربرد داره؟کسی اطلاع داره دیجیتالش تو بازار موجوده یا نه؟؟؟؟

سلام
من این کارو نکردم اما اگه بخوای از استادام واست کمک میگیرم تا شنبه بعد از ظهر جوابت رو میدم

Mahmuud

عضو جدید
منم يه توضيح كوچولو بدم

منم يه توضيح كوچولو بدم

سلام دوستان
سلام دوست جان
تانسيومتر كاربردش ديگه محدود شده و براي بالا بودن دقت و سهولت و اطمينان از اطلاعات ميزان رطوبت خاك از نوترون متر يا دستگاهي كه با امواج صوتي كار ميكنه (يه نوع اولتراسونيك هست) استفاده ميكنن. تانسيومتر تو خاك خشك كار نميكنه و در خاك شور هم توانايي خوبي نداره و بين دستگاههاي موجود در رده آخر هست. نوترون متر و دستگاه دومي خيلي گرون هستن و شايد بدرد كارتون نيان. ولي اگه خاكتون مشكل شوري نداره و دنبال يه وسيله مطمئن و ارزون هستيد از بلوكهاي گچي استفاده كنيد. كلن اگه سيستم رو هوشمند كنيد ميشه خيلي كارايي رو بالابرد. مثل فعال كردن اتومات آبپاشها بعد از رسيدن رطوبت خاك در نزديكي هاي نقطه پژمردگي يا نگهداري و انتقال اطلاعات بصورت آنلاين يا بر روي گوشي موبايلتون و خيلي كاراي ديگه.
مويد و موفق باشيد.

happy

عضو جدید
سلام دوست جان
تانسيومتر كاربردش ديگه محدود شده و براي بالا بودن دقت و سهولت و اطمينان از اطلاعات ميزان رطوبت خاك از نوترون متر يا دستگاهي كه با امواج صوتي كار ميكنه (يه نوع اولتراسونيك هست) استفاده ميكنن. تانسيومتر تو خاك خشك كار نميكنه و در خاك شور هم توانايي خوبي نداره و بين دستگاههاي موجود در رده آخر هست. نوترون متر و دستگاه دومي خيلي گرون هستن و شايد بدرد كارتون نيان. ولي اگه خاكتون مشكل شوري نداره و دنبال يه وسيله مطمئن و ارزون هستيد از بلوكهاي گچي استفاده كنيد. كلن اگه سيستم رو هوشمند كنيد ميشه خيلي كارايي رو بالابرد. مثل فعال كردن اتومات آبپاشها بعد از رسيدن رطوبت خاك در نزديكي هاي نقطه پژمردگي يا نگهداري و انتقال اطلاعات بصورت آنلاين يا بر روي گوشي موبايلتون و خيلي كاراي ديگه.
مويد و موفق باشيد.

دمت گرم ولك خيلي باحالي;)
پروژه م دقيقا همينه سيستم مكانيزه ي ابياري
ولي مشكلم اينه كه از خاك وكشاورزي چيزي نميدونم
خيلي تحقيق كرديم ولي كشاورزا از كارائي تانسيومتر بيشتر ازبلوك گچي راضي بودن ميگفتن بلوك گچيا توهمه خاكي جواب نميده من يه چيز ساده وارزون ميخوام كه رطوبت خاكو نسبتا دقيق بهم بده وتقريباروبيشتر خاكها جواب بده ميشه بيشتر راهنمائي كنيد درضمن ميشه بگيد توزمينه ي ابياري چه چيزاي ديگه ي قابليت مكانيزه شدن دارن شماتواين زمينه كار كردييدياتجربه اي داريد؟يه دنيا ممنون ميشم اطلاعاتي در اين زمينه بديد

Mahmuud

عضو جدید
دمت گرم ولك خيلي باحالي;)
پروژه م دقيقا همينه سيستم مكانيزه ي ابياري
ولي مشكلم اينه كه از خاك وكشاورزي چيزي نميدونم
خيلي تحقيق كرديم ولي كشاورزا از كارائي تانسيومتر بيشتر ازبلوك گچي راضي بودن ميگفتن بلوك گچيا توهمه خاكي جواب نميده من يه چيز ساده وارزون ميخوام كه رطوبت خاكو نسبتا دقيق بهم بده وتقريباروبيشتر خاكها جواب بده ميشه بيشتر راهنمائي كنيد درضمن ميشه بگيد توزمينه ي ابياري چه چيزاي ديگه ي قابليت مكانيزه شدن دارن شماتواين زمينه كار كردييدياتجربه اي داريد؟يه دنيا ممنون ميشم اطلاعاتي در اين زمينه بديد
سلام هپي جون
كا تو كامپيوتري چيكار كشاورزي داري ؟ ها ؟ يالا جواب بده نه ؟ مو ايجوري رسم نداروم اطلاعات بدوم . توضيحاتت رو كامل بده تا بتونوم درست و حسابي در خدمتت باشوم ولك.
دوست عزيزم اگه اشكال نداره اين بحث رو به تاپيك آبياري منتقل كن كه برو بچ آبياري هم كمكمون كنن. باش ؟
خوب ! نميدونم واسه چه كاري رطوبت خاك رو ميخواي ولي اگه واسه اطلاع خودت هست انهم تو چند نوبت از طريق تعيين رطوبت وزني اقدام كن كه در آن يه نمونه خاك تا عمقي كه مدنظرت هست ور ميداري و بعد از توزين تو حرارت 105 درجه واسه 24 ساعت ميذاري (دستگاه آون نياز هستش) بعد از آن اختلاف وزن خاك خشك با نمونه اول ميشه وزن رطوبت نمونه كه به درصد هم ميتوني تبديلش كني. بيشتر اطلاعات كاريت رو اگه اشكالي نيست بازگو كن.
محمود:gol::heart::gol:

بالا