گذری به بلوچستان...سرزمین محروم

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینجا ایالتی از کشوری است که ادعا می کند آمریکا و کل جهان! را سر میز مذاکره برای داشتن حق انرژی هسته ای ! به تعظیم واداشت، و خیلی ها دو سه روز واسه این خبر تو خیابانها رقصیدند ، کاری نداریم که طرف دیگر هم ادعای برعکسی دارد اصلا این مسائل به ما ربطی ندارد ایشالله که خیر باشد و این مذاکرات من باب خیر و پیشرفت ملت ایران باشد ..

ما فقط از مسولین این کشور می خواهیم اندکی ازمیلیاردها پولی را که صرف انرژی هسته ای کردند صرف بچه های بلوچستان کنند تا به این وضعیت اسف بار درس نخوانند.

لینک از سایت تابناک به تاریخ یکسال پیش است: http://www.tabnak.ir/fa/news/346776/تصاویر-مدرسه-کپری-در-نيک-شهر

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من حداقل برای حفظ و بقای امنیت کشور باید شهرهای مرزی رو خیلی خوب بهشون برسن ، این کمترین کار و کم ارزشترین کار و در واقع مبادله ی کالا به کالاست که میشه انجام داد...
البته من تخصصی در مدیریت مناطق ندارم اما بنظرم این وضعیت ها خوب نیست

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من هنوزم توو چرایی؟؟؟ محروم بودن منطقه سیستان و بلوچستان موندم...
محروم باشه معلومه اونجا 100 تا گروهک هم ایجاد میشه...

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

وضعیت روستاهای استان سیستان و بلوچستان از نظر میزان درآمد، فوق حاد و شبه فاجعه، ارزیابی می‌شود!!!

http://www.neyzarnews.ir/%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A8%D9%84%D9%88%DA%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7/

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
در صورتی که شرایط اقتصادی کشور در وضع عادی بشه توسعه و پیشرفت (علی الخصوص) بندر چابهار و سواحل مکران میتونه سیستان و بلوچستان را تا حد زیادی از وضع فعلی خارج کنه، ولی بندر چابهار رقیب بندر گوادر پاکستان هست و پاکستان مامن گروههای تروریستی اون منطقه...

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در صورتی که شرایط اقتصادی کشور در وضع عادی بشه توسعه و پیشرفت (علی الخصوص) بندر چابهار و سواحل مکران میتونه سیستان و بلوچستان را تا حد زیادی از وضع فعلی خارج کنه، ولی بندر چابهار رقیب بندر گوادر پاکستان هست و پاکستان مامن گروههای تروریستی اون منطقه...
خیلی ببخشین الان به نظر شنا تا اینجا ش هم یعنی هیچ فرقی بین اصفهان و سیستان بلوچستان نزاشتند؟
سیستان بلوپستان تنها در پابهار خلاصه نشده بالاخره کل اش سنگ هم باشه از این خاک که هست؟

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توهین های نماینده مجلس استان سیستان و بلوچستان به بلوچستان ی ها؟

ایشون نماینده زابل هستند و تقریبا با توهین هاشون دارن استان رو تجزیه می کنند به سیستان و بلوچستان...

نماینده مجلس اگر این حرف رو بزنه دیگه باید فاتحه اون استان رو خوند...

خبر مال سال قبل هست..

متن کامل سخنرانی جنجالی نماینده زابل-سید باقر حسینی-- منبع

سید باقر حسینی در ادامه گفت: "کدام گوری هستند آنهایی که سهم خواهی می کنند و سهم مدیریتی میخواهند،کدام گوری هستند وقتی امنیت بچه های ما در خطر است.کدام گوری هستن آنها که ادعا میکنند حقی دارند وقتی بچه های ما را در طول سالها شهید کردند."

وقتی برای اسیدپاشی فریادمیزنید از تریبونها و این حرکت وحشیانه را محکوم می کنید چرا جوانان ما را نمی بینید.چرا در قبال اینهمه شهید هیچ چیزی نمی شنویم.مگر جوانان ما چه گناهی کردند که برای نجات فرزندان شما از جهل و بی سوادی رفتند."

"اگر نبودند بچه های سیستانی، بلوچستان هیچ وقت رشد نمی کرد و اگر امروز بچه های بلوچستان رشد علمی داشته اند به بهای زحمات سیستانی ها بوده است.آیا این است جزای احسان؟!...مگر نه اینکه خداوند می فرماید :"هل جزاءالاحسان الی الاحسان" ؟!..."

تمام امکانات موجود در بلوچستان به برکت وجود بچه های سیستانی است و اگر امروز در بلوچستان دانشگاه ، خانه بهداشت،درمانگاه،بیمارستان و امکاناتی از این قبیل است به برکت حضور سیستانی ها بوده است."

وی با اشاره به خدمت خود در بلوچستان گفت :ب"ین سالهای 70تا 72 در بلوچستان آب هوتک می خوردند."

همان اندازه که برای عالم شدن بچه های بلوچستان دل می سوزانید امنیت بچه های ما را هم تامین کنید وبرای بچه های ما نیز تلاش کنید."

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
توهین های نماینده مجلس استان سیستان و بلوچستان به بلوچستان ی ها؟

ایشون نماینده زابل هستند و تقریبا با توهین هاشون دارن استان رو تجزیه می کنند به سیستان و بلوچستان...

نماینده مجلس اگر این حرف رو بزنه دیگه باید فاتحه اون استان رو خوند...

خبر مال سال قبل هست..

متن کامل سخنرانی جنجالی نماینده زابل-سید باقر حسینی-- منبع

سید باقر حسینی در ادامه گفت: "کدام گوری هستند آنهایی که سهم خواهی می کنند و سهم مدیریتی میخواهند،کدام گوری هستند وقتی امنیت بچه های ما در خطر است.کدام گوری هستن آنها که ادعا میکنند حقی دارند وقتی بچه های ما را در طول سالها شهید کردند."

وقتی برای اسیدپاشی فریادمیزنید از تریبونها و این حرکت وحشیانه را محکوم می کنید چرا جوانان ما را نمی بینید.چرا در قبال اینهمه شهید هیچ چیزی نمی شنویم.مگر جوانان ما چه گناهی کردند که برای نجات فرزندان شما از جهل و بی سوادی رفتند."

"اگر نبودند بچه های سیستانی، بلوچستان هیچ وقت رشد نمی کرد و اگر امروز بچه های بلوچستان رشد علمی داشته اند به بهای زحمات سیستانی ها بوده است.آیا این است جزای احسان؟!...مگر نه اینکه خداوند می فرماید :"هل جزاءالاحسان الی الاحسان" ؟!..."

تمام امکانات موجود در بلوچستان به برکت وجود بچه های سیستانی است و اگر امروز در بلوچستان دانشگاه ، خانه بهداشت،درمانگاه،بیمارستان و امکاناتی از این قبیل است به برکت حضور سیستانی ها بوده است."

وی با اشاره به خدمت خود در بلوچستان گفت :ب"ین سالهای 70تا 72 در بلوچستان آب هوتک می خوردند."

همان اندازه که برای عالم شدن بچه های بلوچستان دل می سوزانید امنیت بچه های ما را هم تامین کنید وبرای بچه های ما نیز تلاش کنید."
متاسفانه این دعواسردرازداره.فک کنم بهترین راهش اینه که این استان به بخش سیستان وبخش بلوچستان تجزیه بشه.
شایداختلافات کم بشه

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
خیلی ببخشین الان به نظر شنا تا اینجا ش هم یعنی هیچ فرقی بین اصفهان و سیستان بلوچستان نزاشتند؟
سیستان بلوپستان تنها در پابهار خلاصه نشده بالاخره کل اش سنگ هم باشه از این خاک که هست؟
این برداشت شما از پست من بر چه اساسی بوده این را نمی دونم، پست من کاملا واضح بود و دو پتانسیل بالقوه منطقه را در صورت عادی شدن وضع اقتصادی نوشتم و بحثی در موارد دیگه نبود.

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سیستان و بلوچستان شرایطش مشابه شهر ماست در طول هشت سال جنگ زیر بناهای استان ایلام صد در صد تخریب شد

الانم یکی از ضعیف ترین استانهای ایرانه از لحاظ امکانات متاسفانه کسی بفکر شهرهای مرزی نیس

سیستان که همیشه درگیر جنگ با قاچاقی های مواد مخدر و ... ماهم از این ور درگیر داعشیم :d

هرچی هست همیشه برای مرکزی هاست و برای ما نه ...

چن سال پیش که من اومدم عضو شدم خیلیا نمیدونستن ایلام کجاس :surprised:

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متاسفانه این دعواسردرازداره.فک کنم بهترین راهش اینه که این استان به بخش سیستان وبخش بلوچستان تجزیه بشه.
شایداختلافات کم بشه
اتفاقا دعوا اونجا شروع میشه تازه..
تجزیه همیشه بهترین راه نیست
این برداشت شما از پست من بر چه اساسی بوده این را نمی دونم، پست من کاملا واضح بود و دو پتانسیل بالقوه منطقه را در صورت عادی شدن وضع اقتصادی نوشتم و بحثی در موارد دیگه نبود.
من منظورم این بود که الان چندین سال از انقلاب می گذره خوب و بد .. ولی سیستان و بلوچستان انطور که باید برسند مانند بعضی مناطق رسیدگی نشده.
سیستان و بلوچستان شرایطش مشابه شهر ماست در طول هشت سال جنگ زیر بناهای استان ایلام صد در صد تخریب شد

الانم یکی از ضعیف ترین استانهای ایرانه از لحاظ امکانات متاسفانه کسی بفکر شهرهای مرزی نیس

سیستان که همیشه درگیر جنگ با قاچاقی های مواد مخدر و ... ماهم از این ور درگیر داعشیم :d

هرچی هست همیشه برای مرکزی هاست و برای ما نه ...

چن سال پیش که من اومدم عضو شدم خیلیا نمیدونستن ایلام کجاس :surprised:
چرا من میدونستم کجاست ایلام.
ما هم استان مرزی هستیم ...باید همه چیز رو با چنگ و دندون بدست بیاریم.

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو برنامه "مستند ایرانگرد" امسال چند قسمتش مربوط به همین سیستان و بلوچستان بود و واقعا فقر رو میشد در بین مردم اون منطقه دید.
البته فقر فقط فقراقتصادی نیست فقرفرهنگی هم هست . در یک روستایی نشون میدادند که مرداش اجازه نمیدادند دخترانشون در مدارس تحصیل کنند.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو برنامه "مستند ایرانگرد" امسال چند قسمتش مربوط به همین سیستان و بلوچستان بود و واقعا فقر رو میشد در بین مردم اون منطقه دید.
البته فقر فقط فقراقتصادی نیست فقرفرهنگی هم هست . در یک روستایی نشون میدادند که مرداش اجازه نمیدادند دخترانشون در مدارس تحصیل کنند.
دیگه ببحشین وقتی سواد نباشه پیشرفت مالی و کاری اونجا نباشه امکانات زیر خط فقر باشه.. نباید انتظار داشته باشی دیگه از نظر اجتماعی و فرهنگی رشد غنی داشته باشند..

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از وضعیت توسعه‌ نیافتگی استان سیستان و بلوچستان، گفت: بالای 70 درصد مردم این استان زیر فقر مطلق زندگی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا پشنگ در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس اعلام کرد رتبه توسعه‌نیافتگی استان در سال‌های 65، 75 و 85 رتبه 31 کشور است.

با توجه به سیاست‌های بالادستی نظام و برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه، واقعیت نگران کننده این است که اگرچه با رویکرد حداقلی وضعیت مناطق مختلف نسبت به گذشته بهبود یافته اما بر مبنای شاخص‌ها و معیارهای توصیه‌ای عملکرد برنامه‌ها برای توسعه منطقه‌ای حتی در مقایسه با سطح ملی رضایتبخش و مطلوب نبوده است.

این نماینده مجلس افزود: با وجود این تلاش‌ها، اقدامات توسعه نیافتگی در بلوچستان همچنان پابرجاست. گرچه شرایط آن تغییر کرده اما شواهد گواه این است که شکاف توسعه‌ای با سایر مناطق کشور زیادتر شده. خروج سرمایه کند شده و نیروی انسانی خلاق، سرمایه و منابع طبیعی، محیط زیست و از بین رفتن سرمایه‌های اجتماعی را به همراه داشتند.

وی خاطرنشان کرد: سهم پایین استان در اداره امور سیاسی و اقتصادی کشور ما را جزو 12 استان عقب‌مانده قرار داده.

سرشماری سال 85 و 90 کشور حاکی از شکاف عمیق میان استان ما و تهران دارد. سرشماری سال 90 حاکی از نرخ بالای بیکاری در استان دارد. 51 درصد استان ما روستایی است اما درآمد استان کمتر از 1 درصد تولید ناخالص ملی است،‌ دو سوم جمعیت استان از آب شرب محروم‌اند.

ماندگاری تحصیل در سیستان و بلوچستان 50 درصد است و 150 تا 200 هزار نفر بازمانده از تحصیل داریم. متوسط فاصله مدارس روستایی 30 کیلومتر است و یک سوم از کلاس‌های درس در فضاهای غیراستاندارد برگزار می‌شود.

او به دولتمردان هشدار داد: نهیب گلوله و تفنگ با مدرسه‌سازی خاموش خواهد شد. قدرت باقی قدرت علم و دانش است نه قدرت کاذب حمل اسلحه.

عقب‌ماندگی‌های استان سیستان و بلوچستان حاصل تبعیض، فراموشکاری و در حاشیه قرار گرفتن مردم استان است و توسعه زمانی پایدار می‌شود که حدود تبعیض‌های منطقه‌ای، قومی، نژادی، جنسیتی و... تمامی جوانب زندگی فردی و اجتماعی را در بر گیرد. توسعه پایدار امنیت پایدار است.

این نماینده مجلس از رئیس جمهور خواست: مصوبات سفر استانی رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان اجرایی شود.

او همچنین از دولت خواست که در آستانه تنظیم برنامه ششم تعادل منطقه‌ای را در اولویت قرار دهد و در مناطق مرزی آسیب‌شناسی انجام دهد.

گازرسانی به زاهدان،‌ تغییر نگاه امنیتی صداوسیما به مسائل غیرامنیتی، آبرسانی به روستاها، توجه جدی به حوزه ریلی استان، استفاده از ظرفیت دریای استان، مدیریت منابع آب،‌ حل مشکل اعتبارات استان از دیگر درخواست‌های نماینده شهر خاش بود.

این نماینده مجلس همچنین در بخش دیگری از نطق خود اتحاد و اتفاق مسلمانان را خواستار شد و برادرکشی بهیمن را محکوم کرد.

پشنگ از تیم مذاکره کننده حمایت کرد و بیانات رهبری را فصل‌الخطاب خواند و تأکید کرد: تیم مذاکره کننده باید بر همین مواضع پافشاری کند.

او همچنین خواستار پویایی اقتصادی و صادرات غیرنفتی، اجرای قانون رفع موانع تولید و تنظیم برنامه‌ای کارآمد برای برنامه ششم توسعه شد.