کمک در مورد انتقال مختصات نقاط

lvl

عضو جدید
سلام به همگی! یه سوال داشتم: من یکسری نقطه با xyz مشخص توی اتوکد رسم کردم و بعد اونو به صورت dxf ذخیره کردم حالا می خوام با نرم افزار dxft2xyz اونو به فایل notepad تبدیل کنم یعنی مشخصات نقطه ها رو به صورت notepad داشته باشم اما وقتی اینکارو می کنم فقط مختصات یکسری از نقاطو بهم میده و از طرفیم نقاطی که مختصاتشونو ندارم هم بهم میده! چیکار کنم؟ ایراد کار کجاست؟؟؟؟؟؟

surveyor boy

عضو جدید
کمک در مورد انتقال مختصات نقاط

دوستان اگر لطف کنن کمک کنن خیلی ممنون میشم

یک سری نقاط در یک سیستم مختصات محلی داریم میخوایم این نقاط رو به سیستم مختصات UTM ببریم،مختصات دو نقطه از این نقاط هم در سیستم مختصات UTM داریم.
چه طور باید این کارو انجام داذ؟
با دستور ALIGN میشه این کارو کرد؟مشکلی ایجاد نمیشه؟
با MOVE و rotate چه طور میشه این کارو کرد؟

دوستان لطف کنن نحوه کار تو نرم افزاز رو کامل توضیح بدن

با تشکر

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز

یک سری نقاط در یک سیستم مختصات محلی داریم میخوایم این نقاط رو به سیستم مختصات UTM ببریم،مختصات دو نقطه از این نقاط هم در سیستم مختصات UTM داریم.

با تشکر
منطبق کردن نقشه ها کار بسیار حساسیه و فکر نکنم بشه با نوشتن توضیح داد شما باید دست یک کدکار رو ببینی که چطوری این کار را می کنه. پیش از این هم گفتم که دستور الاین سه بعدی عمل میکنه و برای نقشه های ما به دلیل داشتن z مناسب نیست با موو و روتیت این کار رو انجام بدید.

surveyor boy

عضو جدید
منطبق کردن نقشه ها کار بسیار حساسیه و فکر نکنم بشه با نوشتن توضیح داد شما باید دست یک کدکار رو ببینی که چطوری این کار را می کنه. پیش از این هم گفتم که دستور الاین سه بعدی عمل میکنه و برای نقشه های ما به دلیل داشتن z مناسب نیست با موو و روتیت این کار رو انجام بدید.

خیلی ممنون از جوابتون
اگر لطف کنید توضیح بدید روش کار رو با استفاده از move و rotate خیلی ممنون میشم
من تو قسمت rotate مشکل دارم که چه جوری rotate کنم نقاط رو که برن توی مختصات صحیح،تو اون قسمت refrence و ...
تو بحثای انجمن هم دیدم که با دستور transform هم میشه این کارو کرد ولی این دستور رو من پیدا نمی کنم تو نرم افزاز چه civil 3d چه لند

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از جوابتون
اگر لطف کنید توضیح بدید روش کار رو با استفاده از move و rotate خیلی ممنون میشم
من تو قسمت rotate مشکل دارم که چه جوری rotate کنم نقاط رو که برن توی مختصات صحیح،تو اون قسمت refrence و ...
تو بحثای انجمن هم دیدم که با دستور transform هم میشه این کارو کرد ولی این دستور رو من پیدا نمی کنم تو نرم افزاز چه civil 3d چه لند
معمولا به این صورته که نقطه A1 باید منطبق بشه با نقطه A2 و نقطه B1 هم منطبق بشه بر نقطه B2
ابتدا کل نقشه اول رو بلاک می کنیم تا یکپارچه بشه. بعد نقشه بلاک شده رو از A1 موو میکنیم تا روی A2 منطبق بشه.
مرحله دوم دستور روتیت رو تایپ میکنیم
Command: rotate
نقشه بلاک شده رو کلیک کن Select objects: 1 found
اینتر بزن Select objects:
رو کلیک کن Specify base point: A1
بزن Specify rotation angle or [Copy/Reference] <0>: R
رو کلیک کن Specify the reference angle <0>:A1 Specify second point:B1
رو کلیک کن Specify the new angle or [Points] <0>:B2
حالشو ببر Command:

دکمه تشکر رو همیشه یادت رفته جوون مرد:mad:

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله

با تشکر

سلام
دوستان راه حل صحیح رو گفتن، من با توضیحات بیشتری خدمتتون میگمش:

اول مطمئن شو که مقیاس نقشه درسته (یعنی مثلا 1 واحد نقشه معادل 1 متر واقعی هستش - اگه نبود با scale reference مقیاس نقشه رو درست کن).
بعد کل نقشه رو انتخاب کن و move رو اجرا کن و نقطه ای از روی نقشه که میدونی مختصات utm اون چقده رو انتخاب کن و مختصات utm اون رو وارد کن تا کل نقشه به اون مختصات بره.
حالا نقشه به سر جای خودش رفته و احتمالا حول این نقطه ای که جابجا کردی باید چرخیده شده. واسه این کار باز کل نقشه رو انتخاب کن و با rotate reference کردن حول این نقطه راستای نقطه دوم رو که مختصاتش معلومه رو در راستای صحیح خودش قرار بده.

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
معمولا به این صورته که نقطه A1 باید منطبق بشه با نقطه A2 و نقطه B1 هم منطبق بشه بر نقطه B2
ابتدا کل نقشه اول رو بلاک می کنیم تا یکپارچه بشه. بعد نقشه بلاک شده رو از A1 موو میکنیم تا روی A2 منطبق بشه.
حالشو ببر Command:

بعد ایکه پست کردم، پست شما رو دیدم :smile:، با این پستی که دادی، پست من اضافیه :redface:

surveyor boy

عضو جدید
حالشو ببر Command:

یه سوال دیگه جواب بدین خیلی ممنون میشم،نقشه رو چه جوری باید block کنم؟:redface:

tofan26

عضو جدید
شما وقتی دو نقطه رو داری در کد روی نقطه کلیک راست ابتدا ایکس را وترد و سپس ایگرگ وارد و اوک نمایید و سپس شکل انتخاب و کپی انتخاب و در صفحه جدید که باز میکنیم کلیک چپ و اوریجنال پست انتخاب و روی قرقره وسط موس دو بار کلیک نمایید . خسته نباشید شکل و نقشه شما تماما واجد مختصات یوتی ام گردیده و به اصطلاح رقومی گردیده است

بالا