کمک در طراحی یک تغذیه(در حد سوال)

hamid8888

عضو جدید
با سلام خدمت همه عزیزان می خواستم اگه امکانش هست به من در حل این دو سوال کمک نمایید در ضمن خیلی برام مهم هستند و عجله دارم

ممنون از شما

http://s3.picofile.com/file/8195822468/Untitled.pdf.html

در ضمن من نمی دانستم دقیقا این سوال را در کدام بخش انجمن باید مطرح می کردم

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه عزیزان می خواستم اگه امکانش هست به من در حل این دو سوال کمک نمایید در ضمن خیلی برام مهم هستند و عجله دارم

ممنون از شما

http://s3.picofile.com/file/8195822468/Untitled.pdf.html

در ضمن من نمی دانستم دقیقا این سوال را در کدام بخش انجمن باید مطرح می کردم

سلام.
شما خودتون هم میتونید اینها رو حل بکنید. چون خیلی راحت هستند.
در حد راهنمایی بخام بگم با یک مطالعه سریع روی فصل آخر مدار های الکتریکی 2 و فصل آخر الکترونیک 2 میتونید این سؤال ها رو حل کنید.
بحث مدار های غیر خطی در مدار های الکتریکی 2 و بحث مدار های تثبیت کننده ولتاژ در الکترونیک 2.
حالا شما به اینهایی که گفتم نگاهی بندازید اگر نتونستید من براتون حل میکنم.
موفق باشید.

hamid8888

عضو جدید
سلام.
شما خودتون هم میتونید اینها رو حل بکنید. چون خیلی راحت هستند.
در حد راهنمایی بخام بگم با یک مطالعه سریع روی فصل آخر مدار های الکتریکی 2 و فصل آخر الکترونیک 2 میتونید این سؤال ها رو حل کنید.
بحث مدار های غیر خطی در مدار های الکتریکی 2 و بحث مدار های تثبیت کننده ولتاژ در الکترونیک 2.
حالا شما به اینهایی که گفتم نگاهی بندازید اگر نتونستید من براتون حل میکنم.
موفق باشید.

با سلام و ممنون از شما

والا به خدا این ها حدود 11 تا سوال بوده که باید هم طراحی می شده و هم با orcad شبیه سازی و .... شود و تا امشب باید تحویل دهم وگرنه خودم یک کاری شان می کردم من در حال طراحی و تحلیل سوالاتی بودم که که روی شان تسلط دارم و هنوز هم تمام نشده است

حالا اگه شما براتون امکان داره این دو سوال را برای بنده حل کنید و با عرض شرمندگی اگه می شود تا جایی که براتون امکان داره توضیح هم بدهید

ممنون از شما

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
با سلام و ممنون از شما

والا به خدا این ها حدود 11 تا سوال بوده که باید هم طراحی می شده و هم با orcad شبیه سازی و .... شود و تا امشب باید تحویل دهم وگرنه خودم یک کاری شان می کردم من در حال طراحی و تحلیل سوالاتی بودم که که روی شان تسلط دارم و هنوز هم تمام نشده است

حالا اگه شما براتون امکان داره این دو سوال را برای بنده حل کنید و با عرض شرمندگی اگه می شود تا جایی که براتون امکان داره توضیح هم بدهید

ممنون از شما
ببین مهندس توی سؤال 1 من یه همچین چیزی به ذهنم میرسه :

توضیحش هم اینه که شما باید توسط شکل موج هایی که المان های مختلف در اثر اعمال ولتاژ ورودی (ورودی های متفاوت ) تولید میکنن رو بدونی و با استفاده از اونها یه مدار بسازی که نمودار خواسته شده رو تولید کنه.
دیود ایده آل یه نمودار تیز یا عمودی-افقی برای ولتاژ جریان تولید میکنه.
مقاومت یه نمودار شیب دار برای ولتاژ-جریان تولید میکنه.
منبع جریان جریان رو در نمودار ثابت نگه میداره.
و منبع ولتاژ هم ولتاژ رو در نمودار ثابت نگه میداره.
به ازای v بزرگتر از 0 شما جریان ثابت داری. پس حتماً یه منبع جریان باید سری با دیود باشه.
به ازای v کوچکتر از -1 شما ولتاژ ثابت داری. پس باید یه دیود سری با منبع ولتاژ داشته باشید.
به ازای v بین -1 و 0 شما یه شیب داری. پس باید حتماً توی این بازه یک مقاومت داشته باشید. با اندازه 1 کیلو اهم چرا که شیب 1 کیلو اهم هستش.
حالا اینا رو که روش کار بکنی به مداری که من کشیدم میرسی.

hamid8888

عضو جدید
ببین مهندس توی سؤال 1 من یه همچین چیزی به ذهنم میرسه :

توضیحش هم اینه که شما باید توسط شکل موج هایی که المان های مختلف در اثر اعمال ولتاژ ورودی (ورودی های متفاوت ) تولید میکنن رو بدونی و با استفاده از اونها یه مدار بسازی که نمودار خواسته شده رو تولید کنه.
دیود ایده آل یه نمودار تیز یا عمودی-افقی برای ولتاژ جریان تولید میکنه.
مقاومت یه نمودار شیب دار برای ولتاژ-جریان تولید میکنه.
منبع جریان جریان رو در نمودار ثابت نگه میداره.
و منبع ولتاژ هم ولتاژ رو در نمودار ثابت نگه میداره.
به ازای v بزرگتر از 0 شما جریان ثابت داری. پس حتماً یه منبع جریان باید سری با دیود باشه.
به ازای v کوچکتر از -1 شما ولتاژ ثابت داری. پس باید یه دیود سری با منبع ولتاژ داشته باشید.
به ازای v بین -1 و 0 شما یه شیب داری. پس باید حتماً توی این بازه یک مقاومت داشته باشید. با اندازه 1 کیلو اهم چرا که شیب 1 کیلو اهم هستش.
حالا اینا رو که روش کار بکنی به مداری که من کشیدم میرسی.

بسیار ممنون از شما من خودم دقیقا قبلش این مدار را کشیدم ولی اصلا جواب نمی دهد نمی دانم مشکل از کجاست شما خودت هم شبیه سازی کن ببین باید چی کار کرد؟

در ضمن آن سوال دوم چی شد؟

ممنون و شرمنده

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
و امّا در مورد سؤال 2 :
حلش راحته ولی یه ذره زمان میبره. شما باید یه سری اطلاعات داشته باشید در مورد تحلیل این مدار.
مثلاً شرایط کاری دیود و نحوه عملکرد خازن و زنر در این مدار رو بدونید. و بدونید iZ(min) در چه شرایطی اتفاق میفته و اینکه فرمول ریپل چیه و ...
ببینید برای تحلیل شما هم میتونید توی حوزه ac تحلیل کنید و هم توی حوزه dc.
به نظر من برای این سؤال حتماً باید مطالعه داشته باشید چون هیچی متوجه نمیشید.
بگذریم.
فرمول ها زیاد هستش و نمیتونم همه رو بنویسم ولی یه توضیحات کلی میدم.
ببینید شما باید تحلیل ac انجام بدید و ولتاژ خروجی ( مؤثر ) رو به دست بیارید. از روی اون ضریب ناصافی رو به دست بیارید و در آخر هم ولتاژ dc یا مقدار متوسط ولتاژ خروجی منبع تغذیه رو.
اگر تمام این کار ها رو بکنید به فرمول vodc=vmax - Iodc/4fc میرسید.
vodc ولتاژ dc خروجی هستش.
vmax ماکزیموم ولتاژی هستش که روی خازن میفته. با تقریب خوبی میتونیم بگیم ماکزیموم ولتاژی هستش که در ثانویه ترانس خواهیم داشت. ( دیود ها 0.7 افت ولتاژ دارن)
Iodc مقدار dc جریان بار یا مقدار متوسط جریان هستش. ( این جریان جریانیه که در اینجا از مقاومت R میگذره.یعنی مجموع جریان دیود زنر و جریان مقاومت RL)
f فرکانس هستش که در اینجا 50 هرتز هستش.( ترانس فرکانس رو تغییر نمیده )
c ظرفیت خازن هستش.
--
برای محاسبه ظرفیت خازن میتونی از فرمول زیر استفاده کنی :
C<=ID,max/Vmax.w
c ظرفیت خازن هستش.
ID,max جریان بیشینه دیود های یکسو ساز هستش.
Vmax همون ولتاژ بیشینه ای هستش که روی خازن میفته که گفتیم همون ولتاژ ماکزیموم ثانویه ترانس هستش.
w فرکانس زاویه هستش که برابر 2pif هستش. ( f 50 هرتز هستش)
این فرمول هم از معادله جریان دیود ها در زمان هدایت دیود های پل یکسو ساز بدست میاد.
دلیل اینکه خازن در معادله باید کوچکتر و مساوی باشه اینه که خازن اگر از حدی بیشتر باشه ( اندازه آن ) جریان بیشینه دیود زیاد میشه و دیود میسوزه. ( پس به همین دلیل بیشینه جریان دیود های پل دیود در اندازه خازن تأثیر گذار هستش )
از طرفی هرچی ظرفیت خازن بیشتر باشه ضریب ناصافی کمتر میشه و خروجی صاف تر خواهد بود.( تحلیل اش هم اینه که خازن فرصت نمیکنه توی نیم سیکل منفی دشارژ بشه )
ولی خوب همونطور که گفتم زیاد از حد زیاد بشه اندازش دیود ها پل میسوزه.
--
در مورد دیود زنر هم وقتی جریان بار ماکزیموم هستش باید جریان زنر مینیموم باشه تا بتونه توی ناحیه زنری کار کنه و خروجی رو تثبیت کنه.
---
حالا جواب سؤال ها :
1- میشه یک مقدار استاندارد برای ثانویه ترانس انتخاب کرد. مثلاً 16 یا 32 ولت.
دور ترانس ام n به 1 مثلاً و n رو به دست بیاریم.
2- دیود های به کار رفته دارای piv یا ولتاژ معکوس بیشینه ( پیک ) برابر با vmax هستند.یعنی به اندازه ماکزیموم ثانویه ترانس روی اونها ولتاژ معکوس میفته.جریان بیشینه اونها از همون فرمولی که دادم میشه محاسبه کرد(ID,max). جریان لحظه ای رو هم باید زمانی که دیود ها هدایت میکنن به دست بیارید. و تحلیل سینوسی هستش.
3- اندازه ظرفیت خازن رو از فرمولی که گفتم میشه به دست آورد. البته یک فرمول دیگه ام هستش به صورت vodc=vmax-vr/2 که vr ولتاژ ریپل پیک تو پیک هستش. از روی vodc و vr مقدار vmax رو به دست میارید. و از فرمول vodc=vmax-iodc/4fc مقدار c رو به دست میارید.
4- برای دیود زنر هم باید تحلیل ac بکنید. مدار معادل دیود زنر رو جاگذاری کنید و به ازای RL مینیموم و جریان بار ماکزیموم باید جریان مینیموم از زنر عبور کنه.
تلرانس برق شهر رو هم بر حسب مقدار مؤثر به 220 ولت اضافه میکنید و در ثانویه ترانس اعمال میکنید.

موفق باشید.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
بسیار ممنون از شما من خودم دقیقا قبلش این مدار را کشیدم ولی اصلا جواب نمی دهد نمی دانم مشکل از کجاست شما خودت هم شبیه سازی کن ببین باید چی کار کرد؟

در ضمن آن سوال دوم چی شد؟

ممنون و شرمنده

خواهش میکنم.
منم شبیه سازی کردم ولی نصف نمودار درست در اومد.
و به نظرم میرسه مشکل از اینجا باشه که توی شبیه سازی دیود ها و منبع جریان دردسر درست میکنن. چرا که دیود ها ایده آل نیستن و دارای مشخصات غیر خطی هستند و اینکه منبع جریان اساساً دارای ولتاژ 0 در دو سر خودش نیست.
حالا بازم فک میکنم ببینم چی میشه. شایدم این مدار غلط باشه.
موفق باشید.

hamid8888

عضو جدید
و امّا در مورد سؤال 2 :
حلش راحته ولی یه ذره زمان میبره. شما باید یه سری اطلاعات داشته باشید در مورد تحلیل این مدار.
مثلاً شرایط کاری دیود و نحوه عملکرد خازن و زنر در این مدار رو بدونید. و بدونید iZ(min) در چه شرایطی اتفاق میفته و اینکه فرمول ریپل چیه و ...
ببینید برای تحلیل شما هم میتونید توی حوزه ac تحلیل کنید و هم توی حوزه dc.
به نظر من برای این سؤال حتماً باید مطالعه داشته باشید چون هیچی متوجه نمیشید.
بگذریم.
فرمول ها زیاد هستش و نمیتونم همه رو بنویسم ولی یه توضیحات کلی میدم.
ببینید شما باید تحلیل ac انجام بدید و ولتاژ خروجی ( مؤثر ) رو به دست بیارید. از روی اون ضریب ناصافی رو به دست بیارید و در آخر هم ولتاژ dc یا مقدار متوسط ولتاژ خروجی منبع تغذیه رو.
اگر تمام این کار ها رو بکنید به فرمول vodc=vmax - Iodc/4fc میرسید.
vodc ولتاژ dc خروجی هستش.
vmax ماکزیموم ولتاژی هستش که روی خازن میفته. با تقریب خوبی میتونیم بگیم ماکزیموم ولتاژی هستش که در ثانویه ترانس خواهیم داشت. ( دیود ها 0.7 افت ولتاژ دارن)
Iodc مقدار dc جریان بار یا مقدار متوسط جریان هستش. ( این جریان جریانیه که در اینجا از مقاومت R میگذره.یعنی مجموع جریان دیود زنر و جریان مقاومت RL)
f فرکانس هستش که در اینجا 50 هرتز هستش.( ترانس فرکانس رو تغییر نمیده )
c ظرفیت خازن هستش.
--
برای محاسبه ظرفیت خازن میتونی از فرمول زیر استفاده کنی :
C<=ID,max/Vmax.w
c ظرفیت خازن هستش.
ID,max جریان بیشینه دیود های یکسو ساز هستش.
Vmax همون ولتاژ بیشینه ای هستش که روی خازن میفته که گفتیم همون ولتاژ ماکزیموم ثانویه ترانس هستش.
w فرکانس زاویه هستش که برابر 2pif هستش. ( f 50 هرتز هستش)
این فرمول هم از معادله جریان دیود ها در زمان هدایت دیود های پل یکسو ساز بدست میاد.
دلیل اینکه خازن در معادله باید کوچکتر و مساوی باشه اینه که خازن اگر از حدی بیشتر باشه ( اندازه آن ) جریان بیشینه دیود زیاد میشه و دیود میسوزه. ( پس به همین دلیل بیشینه جریان دیود های پل دیود در اندازه خازن تأثیر گذار هستش )
از طرفی هرچی ظرفیت خازن بیشتر باشه ضریب ناصافی کمتر میشه و خروجی صاف تر خواهد بود.( تحلیل اش هم اینه که خازن فرصت نمیکنه توی نیم سیکل منفی دشارژ بشه )
ولی خوب همونطور که گفتم زیاد از حد زیاد بشه اندازش دیود ها پل میسوزه.
--
در مورد دیود زنر هم وقتی جریان بار ماکزیموم هستش باید جریان زنر مینیموم باشه تا بتونه توی ناحیه زنری کار کنه و خروجی رو تثبیت کنه.
---
حالا جواب سؤال ها :
1- میشه یک مقدار استاندارد برای ثانویه ترانس انتخاب کرد. مثلاً 16 یا 32 ولت.
دور ترانس ام n به 1 مثلاً و n رو به دست بیاریم.
2- دیود های به کار رفته دارای piv یا ولتاژ معکوس بیشینه ( پیک ) برابر با vmax هستند.یعنی به اندازه ماکزیموم ثانویه ترانس روی اونها ولتاژ معکوس میفته.جریان بیشینه اونها از همون فرمولی که دادم میشه محاسبه کرد(ID,max). جریان لحظه ای رو هم باید زمانی که دیود ها هدایت میکنن به دست بیارید. و تحلیل سینوسی هستش.
3- اندازه ظرفیت خازن رو از فرمولی که گفتم میشه به دست آورد. البته یک فرمول دیگه ام هستش به صورت vodc=vmax-vr/2 که vr ولتاژ ریپل پیک تو پیک هستش. از روی vodc و vr مقدار vmax رو به دست میارید. و از فرمول vodc=vmax-iodc/4fc مقدار c رو به دست میارید.
4- برای دیود زنر هم باید تحلیل ac بکنید. مدار معادل دیود زنر رو جاگذاری کنید و به ازای RL مینیموم و جریان بار ماکزیموم باید جریان مینیموم از زنر عبور کنه.
تلرانس برق شهر رو هم بر حسب مقدار مؤثر به 220 ولت اضافه میکنید و در ثانویه ترانس اعمال میکنید.

موفق باشید.

ممنون از شما بله من آن وقتی که گفتید رفتم مطالعه کردم و همه این فرمول ها و... پیدا کردم ولی در صورت سوال گفته مقدار ثانویه را به دست بیاورید؟ ولی شما می گویید فرضی حالا باید چی کار کرد؟(در ضمن در حل سوالات باید از orcad استفاده کرد برای مثال من IZ,min = -2.67 mA و rz = 10.1 Ω را با شبیه سازی این مقادیر به دست آوردم خواهشا کمک کنید آن سه تا مورد اول را هم به دست بیارم)

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
ممنون از شما بله من آن وقتی که گفتید رفتم مطالعه کردم و همه این فرمول ها و... پیدا کردم ولی در صورت سوال گفته مقدار ثانویه را به دست بیاورید؟ ولی شما می گویید فرضی حالا باید چی کار کرد؟(در ضمن در حل سوالات باید از orcad استفاده کرد برای مثال من IZ,min = -2.67 mA و rz = 10.1 Ω را با شبیه سازی این مقادیر به دست آوردم خواهشا کمک کنید آن سه تا مورد اول را هم به دست بیارم)
خواهش میکنم.
مقدار ثانویه رو عرض کردم دیگه.
ببینید از ولتاژی که توی ثانویه میفته 2 تا 0.7 ( 2 دیود در هر نیم سیکل هدایت میکنند ) کم میشه ، و بعد روی خازن میفته. این ولتاژی که روی خازن میفته دقیقاً همون Emax یا Vmax هستش.

حالا محدودیتی که شما روی این ولتاژ ماکزیموم دارید اینه که اولاً وقتی مدار در حالت بی باری هستش ( جریان بار 0 میباشد ) و جریان ماکزیموم از زنر عبور میکنه باید طوری طراحی صورت بگیره که این vmax باعث نشه جریانی بیشتر از iz ماکزیموم از زنر عبور کنه. که باعث سوختن زنر میشه.
دوماً وقتی که مدار در حالت بار کامل یا 100 اهم= Rmin ( جریان بار 100 میلی آمپر ) هستش مدار باید طوری طراحی بشه که جریان زنر از izmin کمتر نشه که زنر. که اگر کمتر بشه از ناحیه زنر به ناحیه قطع خواهد رفت و تثبیت کنندگی از بین میره.
پس اگر توی طراحی vmax به گونه ای باشه پس از تحلیل مدار جریان زنر بیشتر از جریان مجاز ماکزیموم باشه زنر میسوزه.
و اگر طراحی طوری باشه که در حالت بار کامل جریان زنر کمتر از جریان مینیموم زنر باشه مدار درست کار نمیکنه.
--
نکته : شما نمیتونید هر لحظه ثانویه ترانس رو روی یک مقدار تنظیم کنید که!!! ولی میتونید یک مقدار در نظر بگیرید و توسط طراحی مقاومت R و خازن C و زنر ، خواسته ها رو برآورده کنید.
--
جریان ثانویه ترانس رو هم که همون IODC هستش در نظر میگیرید. ( اگر فرض کنیم تمامی مقادیر رو داشته باشیم ، پس از اعمال KVL روی مدار معادل تونن از دید DC میتونیم این جریان رو به دست بیاریم. اگر مقادیر رو نداشته باشیم پارامتری به دست میاد. )
وقتی این جریان رو به دست آوردید به نزدیکترین مقدار استاندارد سازی میکنید. مثلاً اگر شد 3.2 آمپر ، شما یک ترانس 16 ولت 3.2 آمپری تهیه میکنید. ( مثال میگم )
--
در مورد دیود ها همون طور که گفتم ولتاژی به اندازه ولتاژ ثانویه ترانس به طور معکوس روی اونها میفته. پس دیودی با PIV مثلاً 16 ولت باید تهیه کنید. جریان متوسط دیود ها همون IODC هستش. مثلاً در این مورد شما احتیاج به دیود های 3.2 آمپری دارید. ( دیود های جریان بالا قطور تر و پهن تر هستند ). جریان لحظه رو هم عرض کردم اگر خیلی دقیق بخاید باید روی کاغذ تحلیل AC انجام بدید. و جریان دیود رو بر حسب سینوس به دست بیارید.
--
برای اندازه خازن باید به فرمول ضریب ناصافی مراجعه کنید :

توی این فرمول شما vr رو دارید. vodc رو دارید. f رو دارید. RL رو هم دارید(100 اهم ).
R برابر ضریب ناصافی هستش. ( وقتی شما RL رو مینیموم در نظر میگیرید یعنی حداکثر ضریب ناصافی رو دارید به دست میارید و این یعنی در بی باری RL بینهایت ، ضریب ناصافی مینیموم میشه.پس جای نگرانی نیست. )
--
برای به دست آوردن مشخصات دیود زنر هم باز اگر فرض کنیم تمام مقادیر مشخص باشن شما توی بار کامل ( RL 100 اهمی ) مدار رو تحلیل میکند. مداری که از دید DC دیده میشه. و بعد IZMIN رو به دست میارید. البته شما هر مقداری برای VZ و IZmin رو نمیتونید استفاده بکنید. بعد از محاسبه باید اونها رو به مقادیر موجود و استاندارد گرد بکنید. مثلاً یک دیود زنر 10.1 ولتی هستش که یک شرکت میسازه و جریان izmin اون در دیتا شیت فلان قدر ذکر شده. شما نمیتونید اون رو تغییر بدید که !!! شما باید طوری طراحی کنید که جریان مینیمونی که از زنر در این مدار عبور میکنه برابر اون مقداری باشه که در دیتا شیت گفته شده.
پس توجه کنید هر ولتاژ و جریانی که برای زنر به دست بیارید 100 در 100 توی بازار اون رو نمیتونید پیدا کنید.
--
نکته ای فرای این سؤال : یه بحثی هست به اسم تنظیم حرارتی. یه نموداری وجود داره برای تغییر ولتاژ زنر نسبت به حرارت نسبت به ولتاژ زنر.
یعنی توی یه نمودار گفته شده که مثلاً برای زنر های 10 ولتی در فلان جریان زنر ، فلان قدر تغییرات ولتاژ نسبت به حرارت دارید. مثلاً زنر 10.1 ولتی در جریان 20 میلی آمپر فلان قدر تغییرات ولتاژ نسبت به حرارت داره.
حالا این تغییرات ولتاژ نسبت به حرارت که به ضریب تنظیم حرارتی معروف هستش هرچی بیشتر باشه خروجی منبع نسبت به دما متغیر تر خواهد بود. یعنی دما که تغییر میکنه خروجی هم تغییر میکنه. بهترین راه برای از بین بردن این اثر اینه که ضریب تنظیم حرارتی رو 0 بکنیم.
توی اون نمودار زنر های کمتر از 5 ولت ضریب حرارتی منفی و زنر های بیشتر از 10 ضریب حرارتی مثبت دارن. حالا شما اگر یک زنر 10.1 ولتی استفاده کنید ضریب تنظیم حرارتی مثبت خواهد بود و خروجی شما با تغییر دما تغییر میکنه.
کاری که میشه کرد اینه که شما این 10 ولت رو تکه تکه بسازید. یعنی چی !؟
یعنی اینکه مثلاً یه زنر 8 ولتی که دارای ضریب تنظیم حرارتی کمتری نسبت به 10.1 ولتی هستش استفاده کنید و بعد 3 تا دیود معمولی رو به صورت بایاس مستقیم با زنر سری کنید. ولتاژ کلی برابر خواهد بود با 8 به علاوه 3 تا 0.7. که میشه 10.1 ولت. ضریب تنظیم حرارتی هم میشه مجموع ضریب حرارتی زنر و 3 تا دیود معمولی. دیود های معمولی دارای ضریب حرارتی -2 میلی ولت بر درجه سانتی گراد هستند. 3 تا -2 میشه -6. به علاوه ضریب حرارتی زنر 8 ولتی میشه تقریباً 0.
و ضریب تنظیم حرارتی 0 میشه.

موفق باشید.

آخرین ویرایش:
بالا