کلاس طراحی موشک و ماهواره‌بر

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
قصد دارم در این تاپیک، مباحث طراحی موشک و ماهواره‌بر رو در حد طراحی مفهومی قرار بدم. از اونجایی که این کار زمانبر خواهد بود، شرط شروع تاپیک، اعلام حضور حداقل 10 نفر علاقه‌مند هست. مباحث کلاس از کتاب‌های مرجع و مرتبط با موضوع جلسه انتخاب خواهد شد و به صورت زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

مباحث کلی که ان‌شاء الله در این کلاس مطرح می‌شوند، عبارتند از:
  1. الزامات و قیود طراحی
  2. مراحل طراحی و قالب‌های طراحی. آشنایی با روش طراحی بهینه چند موضوعی MDO
  3. طراحی پیشرانش موشکی و بدست‌آوردن پارامترهای مرتبط
  4. طراحی آیرودینامیکی و بدست آوردن پارامترهای مرتبط
  5. پایداری و هدایت موشک و بدست آوردن پارامترهای مرتبط
  6. آشنایی با انواع دستگاه‌های مختصات
  7. شبیه‌سازی پرواز موشک

آخرین ویرایش:

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
سلام،
قصد دارم در این تاپیک، مباحث طراحی موشک و ماهواره‌بر رو در حد طراحی مفهومی ....

مباحث کلی که ان‌شاء الله در این کلاس مطرح می‌شوند، عبارتند از:
  1. الزامات و قیود طراحی
  2. مراحل طراحی و قالب‌های طراحی. آشنایی با روش طراحی بهینه چند موضوعی MDO
  3. طراحی پیشرانش موشکی و بدست‌آوردن پارامترهای مرتبط
  4. طراحی آیرودینامیکی و بدست آوردن پارامترهای مرتبط
  5. پایداری و هدایت موشک و بدست آوردن پارامترهای مرتبط
  6. آشنایی با انواع دستگاه‌های مختصات
  7. شبیه‌سازی پرواز موشک
سلامهرچند میدونم هرگز به سر انجام نمیرسه اما میتوانم در این دو بخش زیر :
1- طراحی بهینه چند موضوعی MDO
2- طراحی آیرودینامیکی و بدست آوردن پارامترهای مرتبط

دو بخش فوق حوزه تخصصی و فوق تخصصی من میباشد ، در صورتی که بحث جون گرفت من هم میتوانم کمک شایانی به شما و بقیه دوستان بکنم ، هم در حوزه کد نویسی و هم در اشنایی و...

هرگونه سوالی هم را در این دو حوزه پاسخگو هستم ..

موفق باشید

boyboy

عضو جدید
با سلام
من هم در خدمتم ولی اگر به زبان فارسی بود بهتر نبود مهندس جان

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با سلام
من هم در خدمتم ولی اگر به زبان فارسی بود بهتر نبود مهندس جان

سلام،
ترجمه به فارسی خیلی زمانبره. وقتی که برای ترجمه لازمه گذاشته بشه رو میشه گذاشت روی عمق پیدا کردن و طرح گسترده تر مطالب.

NajmSoft

عضو جدید
اگر تمایل داشتین برای بخش آیرودینامیکش میتونید از نرم افزار ایرانی نجم استفاده کنید.
این نرم افزار یک محیط کاملا تعاملی داره که میتونید به راحتی مدل رو تو اون رسم کنید
این نرم افزار فعلا فقط برای ایرانی ها مجانی است و برای استفاده از اون باید اطلاعاتتون ثبت بشه
اطلاعات بیشتر و آدرس دریافت نرم افزار
http://najm-soft.blogsky.com

امیدوارم مفید باشه

آخرین ویرایش:

NajmSoft

عضو جدید
این یک مدل موشک طراحی شده هست که می توانید گزارش کامل آن را در سایت اصلی ببینید.
موشک
AIM-7 Sparrow تا قبل از ورود موشک AIM-120 AMRAAM مهم ترین موشک هوا به هوای میان برد برای جنگندههای غربی بوده است و موشک RIM-7 Sea Sparrow هم چنان جزو یکی از مهم ترین موشک های پدافندی دریاپایه کوتاه بردبرای کشتی های آمریکایی و ناتو می باشد.
تاریخچه این موشک به سال 1970 میلادی باز می گردد زمانی که نیروی دریایی آمریکا قرار دادی با شرکت Sperry مبنی بر ساختیک موشک با هدایت beam-riding بر مبنای راکت های 5 اینچی HVAR منعقد کرد.

سهیلجان

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من میخوام با شما صحبت کنم و در واقع ازتون کمک بگیرم
لطف میکنید به ادرس میلم بفرمایید که چجوری میتونم ازتون راهنمایی بگیرم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

سهیلجان

عضو جدید
سلامهرچند میدونم هرگز به سر انجام نمیرسه اما میتوانم در این دو بخش زیر :
1- طراحی بهینه چند موضوعی MDO
2- طراحی آیرودینامیکی و بدست آوردن پارامترهای مرتبط

دو بخش فوق حوزه تخصصی و فوق تخصصی من میباشد ، در صورتی که بحث جون گرفت من هم میتوانم کمک شایانی به شما و بقیه دوستان بکنم ، هم در حوزه کد نویسی و هم در اشنایی و...

هرگونه سوالی هم را در این دو حوزه پاسخگو هستم ..

موفق باشید

سلام دوست عزیز

آخرین ویرایش توسط مدیر:

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

اگر سوالی دارید بپرسید، همین جا!
پاسخگو هستم تا دیگران هم استفاده کنند.

mehrdad14

عضو جدید
اگر سوالی دارید بپرسید، همین جا!
پاسخگو هستم تا دیگران هم استفاده کنند.
منم یه سوال داشتم . اینکه 4 تا بالک یا بالچه واسه موشک مدلمان طراحی کردیم با ابعادی که مورد نیاز بود حالا مقدار cd min را نمیتوتنم بدست بیاورم و برای بدست اوردن بقیه پارامتر ها نیاز به cd min دارم . اگه ایرفویل بود که میرفتیم توی کتاب abott اما این بالک رو نمیدونم ! لطفا راهنمایی کنید که بد جوری گیرم

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
جلسه 1- -مهندسی سیستم (System Engineering)

جلسه 1- -مهندسی سیستم (System Engineering)

سلام،
بر اساس قولی که توی این تاپیک دادم، مباحثی رو در رابطه با طراحی موشک و ماهواره‌بر قرار میدم که از منابع مختلف جمع‌آوری کردم. قطعاً، نمی‌تونم تمامی مباحث رو به صورت جزئی پوشش بدم (به دلیل محدودیت علمی و تجربی خودم) بنابراین، از هرگونه پیشنهاد، انتقاد و بحث مرتبط با موضوعات که در جهت ارتقاء سطح مطالب باشه، استقبال می‌کنم.

پیوست ها

• System Engineering.pdf
    2.1 مگایابت · بازدیدها: 6

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
منظور از operations research و decision analysis چیست

سلام،
operations research که تو درس‌های دانشگاهی به عنوان تحقیق در عملیات شناخته میشه، شاخه‌ای بین‌رشته‌ای از ریاضیات است كه از گرایش‌هایی مانند برنامه‌ریزی ریاضی، آمار و طراحی الگوریتم‌ها استفاده می‌كند تا در مسائل بهینه سازی نقطه بهینه را پیدا كند (مطالعه بیشتر). در مهندسی صنایع، این درس به بهینه‌سازی (حداکثرسازی) سود، سرعت خط تولیدو ... یا حداقل‌سازی هزینه كمتر و كاهش ریسك و غیره می‌پردازه. اگر بخوایم این رو با مهندسی هوافضا تطبیق بدیم منجر میشه به طراحی و در نهایت ساخت یک وسیله که نسبت به تابع شایستگی (مثل وزن، زمان انجام مانور، زمان دستیابی به مدار و امثال اینها)، بهینه باشه. دستیبابی به این بهینگی از دو طریق انجام میشه، تو روش طراحی سنتی، بعد از طی شدن مراحل طراحی، بهینه‌سازی به صورت بهینه کردن بعضی نقاط (مثلاً تو هواپیما، بهینه کردن بال، موتور و غیره) انجام میشه. تو روش طراحی جدید، طراحی زیرسیستم‌ها از طریق طراحی بهینه چندموضوعی (MDO) به شکلی انجام میشه که وسیله نهایی از هر نظر بهینه هست. انشالله در مورد MDO یک جلسه کامل صحبت میشه.

decision analysis یا تحلیل تصمیم‌. شما حالتی رو تصور کنید چند معیار بهینگی با هم داریم، مثلاً، حداقل وزن، حداقل هزینه، حداقل رسیدن به مدار و حداکثر بار محموله. شما به ازای هر کدام از این معیارها (یا ترکیب چندتایی اونها)، به یک طراحی بهینه خواهید رسید. حالا کدوم یکی از اونها رو باید عملی کرد؟ کدوم یکی هدف ماموریت شما رو برآورده می‌کنه؟ ممکنه هدف شما از ساخت ماهواره‌بر، کار تجاری باشه، پس طرحی رو باید انتخاب کرد که بین حداکثر بار محموله و حداقل هزینه پرتاب قرار بگیره.
مدل‌ها و تکنيک‌هاي تصميم‌گيري چند شاخصه به منظور انتخاب مناسب ترين گزينه از بين m گزينه موجود بکار مي‌روند. در تحلیل تصمیم، تلاش مي‌شود با شکستن هر تصميم به تعدادي تصميم کوچک‌تر (و احتمالا ساده‌تر) ـ که معيار يا متغير تصميم‌گيري ناميده مي‌شوند ـ و ارائه‌ روش‌هايي براي ترکيب اين تصميمات کوچک‌تر براي دستيابي به تصميم نهايي، به تصميم‌گير در فرايند تصميم‌گيري کمک شود. تحليل تصميم به روشن شدن ذهن تصميم‌گير درباره «چرايي» انتخاب يک تصميم در برابر ديگر تصميمات کمک مي‌کند. (مطالعه بیشتر)

متشکرم:gol:

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
منم یه سوال داشتم . اینکه 4 تا بالک یا بالچه واسه موشک مدلمان طراحی کردیم با ابعادی که مورد نیاز بود حالا مقدار cd min را نمیتوتنم بدست بیاورم و برای بدست اوردن بقیه پارامتر ها نیاز به cd min دارم . اگه ایرفویل بود که میرفتیم توی کتاب abott اما این بالک رو نمیدونم ! لطفا راهنمایی کنید که بد جوری گیرم

سلام

خوب، بسیار هم عالی...

خیلی کلی و ساده عرض میکنم، درگ شما وابسه است به پروفایل سطح مقطع و هندسه بالک شما (رژیم جریان و زاویه حمله و....) ، برای بدست آوردن پسا آن میتوانید از نرمافزار Missile Datcom استفاده کنید (برای موشک است) ، اگر موشک شما مادون صوت فقط AVL هم مناسب (برای هواپیما اما موشک هم بهش میتواند خروند)...

حالا میمونه این Missile Datcom را که بهش MD میگن پیدا کنی، یک مقدار کار کردن باهاش تخیلی، اگر حال داری فقط منوالش بخون... اگر حال نداری این نرمافزار بنجول "نجم" را دانلود کن باهاش کار کن ...

حالا تمام ضرایب آیرودینامیک دارید ....

موفق باشی

hossein21

عضو جدید
سلام
مطالب ارائه شده در مورد طراحی سیستمی به دور از مباحث سنگین ماتریس های طراحی و ماتریس پارامترهای طراحی و ... هست
به خاطر همین خوب بود

Mihrab

عضو جدید
سلام من واقعا خوشحال شدم وقتی این تاپیکو دیدم من همین الان اعلام امادگی می کنم اگه کسی هم به خاطر انگلیسی بودن مطالب به مشکل بر بخوره من می تونم کمکش کنم...

Mihrab

عضو جدید
سلام؟قرار نیست تاپیک ادامه پیدا کنه؟من واقعا به موضوع علاقه مندم...

mahan_33

عضو جدید
سلام؟قرار نیست تاپیک ادامه پیدا کنه؟من واقعا به موضوع علاقه مندم...

سلام دوست عزیز
متاسفانه اساتید هوافضایی عزیز سایت عادت دارن با احساس ما بازی کنند . باورکنید بارها مارو تا لب چشمه بردن و تشنه برگردوندن.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام دوست عزیز
متاسفانه اساتید هوافضایی عزیز سایت عادت دارن با احساس ما بازی کنند . باورکنید بارها مارو تا لب چشمه بردن و تشنه برگردوندن.

سلام،
دوست عزیز، لطفاً یکطرفه به قاضی نرید. تدوین جزوه، کار زمانبری هست خصوصاً اگر قصد،مفید استفاده بودن اون باشه. وقت بنده هم محدوده. قول مباحث طراحی سیستمی ماهواره و ماهواره بر رو داده بودم. زمان پیدا کردم و طراحی سیستمی ماهواره رو درقالب سه پاورپوینت تو سایت قرار دادم که فعلاً بازخورد چندان بالایی نداشته. جمله دوم شما رو هم کاملاً سیاه نمایی میدونم.

mahan_33

عضو جدید
سلام،
دوست عزیز، لطفاً یکطرفه به قاضی نرید. تدوین جزوه، کار زمانبری هست خصوصاً اگر قصد،مفید استفاده بودن اون باشه. وقت بنده هم محدوده. قول مباحث طراحی سیستمی ماهواره و ماهواره بر رو داده بودم. زمان پیدا کردم و طراحی سیستمی ماهواره رو درقالب سه پاورپوینت تو سایت قرار دادم که فعلاً بازخورد چندان بالایی نداشته. جمله دوم شما رو هم کاملاً سیاه نمایی میدونم.

سلام دوست قدیمی و عزیزم
بابا سیاه نمایی کدومه این حرفا چیه دوست گلم اصلا قصدم جسارت به شما نبود . زحمات شما که واقعا قابل تقدیره و هیچ شکی توش نیست . کلی عرض کردم دیکه خودتون میدونید دوستان میان یه شیطنتایی میکنن یه وعده وعیدایی میدن مییرنو دیگه پیداشون نمیشه. ما هم که همیشه پایه ایم مخصوصا اگه مربوط به هوافضا باشه .
من معذرت میخوام به هر حال .

بالا