کرکسیون طرح معماری 1

DDDIQ

مدیر ارشد
طرح معماری 1

پیشنیاز : مقدمات طراحی معمار 2
نوع واحد : نظری , کارگاهی

طرح معماری 1 به عنوان اولین پروژه جامعی که دانشجو با آن مواجه میشود , در حقیفت باید نکات و یافته های دو کارگاه مقدمات طراحی معماری 1 و 2 را در قالب یک تمرین با هم تالیغ نماید. در این پروژه تمرین و اموختن روش دستیابی به ایده کلی و پرورش آن برای رسیدن به طرح معماری یعنی سیر از سوال ( برنامه ) به جواب ( طرح) مورد تاکید است . این سیر یا به عبارتی فرایند طراحی , یا به عبارتی فرایند طراحی , با به کار گرفتن مولفه های موثر در شکل گیری معماری در مقدمات طراحی معماری 1 و 2 به صورت سیط و جدا جدا مورد تمرین قرار گرفته است ؛ در قالب یک پروژه جامع تجربه میشود.

موضوع:
موضوع این طرح باید عملکرد های ساده و ملموس داشته باشد تا دانشجوی آغاز گر بتواند بر ابعاد مختلف طرح احاطه نسبی یابد . ضمنا بخاطر حفظ جامعیت , که وجه تمایز این طرح با تمرین های مقدمات طراحی معماری 1 و 2 است , لازم است به تمامی عوامل اصلی تاثیر گذار بر یک اثر معماری نظیر محیط , بستر و زمینه طرح , نظام عملکردی , سازمان فضایی و ... مورد توجه قرار گیرد . بدین ترتیب موضوعاتی همچون پایانه های کوچک , بازار میوه , نمایشگاه های ساده , کارگاه تولیدی و نظایر آنها که عملکرد هایی پیچیده ندارند برای این پروژه پیشنهاد میشود .
زمین طرح در حدود 1500 متر مربع و سطح زیر بنا 30-50 درصد عرصه توصیه میگردد.

پیشنهادات :
برای پیشبرد بهتر آموزش توصیه میشود نکات و مراحل ذیل مد نظر باشد :
- بررسی ایده کلی در چند بنای مشابه و آشنایی با چگونگی نقش موثر ایده کلی در وحدت بخشیدن به طرح
-شناخت مولفه های موثر زمینه و بستر طرح در بوجود آمدن ایده کلی
- شناخت و تجزیه و تحلیل تاثیرات متقابل اثر معماری و بستر طرح که پس از استقرار در زمینه پدید می آید .
- ارائه این طرح لازم است همراه با ساخت ماکت باشد و نقشه ها نیز در مقیاس 1/200 تا 1/50 تهیه شوند.
- با توجه به تفاوت های فردی دانشجویان , دست یابی به جوابهای صحیح متعدد برای یک موضوع , با حفظ راستای کلی طرح, مثبت تلقی میشود و در این ارتباط هدایت پروژه نیز باید بنحوی باشد که اعتماد به نفس دانشجویان در تکیه بر خلاقیت های خودشان تقویت گردد
- برای جلب توجه دانشجویان به جامعیت طراحی معماری توصیه میشود که در جلسات نقد و بررسی کارها ابعاد و عوامل مختلق تاثیر گذار بر طرح از سوی از سوی استاد راهنما مورد اشاره واقع گردد ولو پاسخگویی به همه ابعاد آن و عوامل از توان دانشجو خارج باشد.

___
این تاپیک تنها مخصوص آموزش و کرکسیون طرح معماری 1 در طول روند طراحی و طرح های شما می باشد لطفا به منظور درخواست های کلی به سوالات و درخواست ها مراجعه کنید
موضوعاتی همچون پایانه های کوچک , بازار میوه , نمایشگاه های ساده , کارگاه تولیدی و نظایر آنها

فهرست تاپیک های پیشنهادی برای مطالعه
ضوابط و نمونه های طراحی پایانه و ترمینال های مسافربری

و...

آخرین ویرایش:

raha pania

کاربر بیش فعال
سلام موضوع طرح 1 معماری ما طراحی یه ساختمان برای انجمن طبرستان شناسان است ،برای پیدا کردن نمونه موردی میشه فرهنگسراها رو مثال زد؟؟؟؟؟؟؟؟

a.azarakhshi

عضو جدید
سلام موضوع طرح 1 معماری ما طراحی یه ساختمان برای انجمن طبرستان شناسان است ،برای پیدا کردن نمونه موردی میشه فرهنگسراها رو مثال زد؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام raha گرامی
از فرهنگ سرا میشه به عنوان نمونه مشابه برای انجمن استفاده کرد

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستای معمار.................من یه سایتی دارم 35 در 70 متر, مستطیل شکل.......که قرار بود با مقیاس 250 فرهنگسرا طراحی کنیم..........من طرح ابتداییشو براتون میذارم امیدوارم که کمکم کنین................
من میخوام فضای اینو طراحی کنم ولی استادمون گفته من زیاد چمنو درخت نمیخوام به نظرتون چطوری کنم بهتر میشه ؟؟؟؟
و نمونه ای چیزی قرار بدید ممنون میشم

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان مثلآ یه عکسی ندارین که توش چمنکاری زیاد نداشته باشه و ساده و تو چشم و تودل برو باشه؟؟؟

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام دوستای معمار.................من یه سایتی دارم 35 در 70 متر, مستطیل شکل.......که قرار بود با مقیاس 250 فرهنگسرا طراحی کنیم..........من طرح ابتداییشو براتون میذارم امیدوارم که کمکم کنین................
من میخوام فضای اینو طراحی کنم ولی استادمون گفته من زیاد چمنو درخت نمیخوام به نظرتون چطوری کنم بهتر میشه ؟؟؟؟
و نمونه ای چیزی قرار بدید ممنون میشم

سلام ساناز جان از این تاپیکا میتونی کمک بگیری.
[ضوابط ونمونه های طراحی] سایت پلان
[ راندو ] نمونه راندوی سایت پلان

lipstik

عضو جدید
کسی هست به من کمک کنه؟
موضوع طرحم تندیس خانه هست!
کسی چیزی میدونه ازش؟

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
کسی هست به من کمک کنه؟
موضوع طرحم تندیس خانه هست!
کسی چیزی میدونه ازش؟

سلام
شما موضوعتون رو خیلی کلی مطرح کردید.
اگر در پی ِ تبادل اطلاعات و کمک و مشاوره گرفتن از دوستان هستید ، لطفا توضیحات بیشتری رو در مورد موضوع طرح و شرایط و ویژگی هاش بدید ، که دوستان بتونن نظر بدن و کمک کنن.

behnaz.khanoomii

عضو جدید
سلام دوستان استادمون گفته برای جمله خانه ی من دور است اسکیس مفهومی بزنه کسی هست بتونه بمن کمک کنه؟

raha pania

کاربر بیش فعال
سلام دوستان استادمون گفته برای جمله خانه ی من دور است اسکیس مفهومی بزنه کسی هست بتونه بمن کمک کنه؟

شاید منظور استادتون جایی باشه که واقعا به اونجا تعلق خاطر داری ،و احساس آرامش توش پیدا می کنی

Sina SB

عضو جدید

استادتون توی طرح 1 گفته اسکیس موضوعی بزنید ؟ واقعا عجیبه

behnaz.khanoomii

عضو جدید
شاید منظور استادتون جایی باشه که واقعا به اونجا تعلق خاطر داری ،و احساس آرامش توش پیدا می کنی
خودمم چنین حسی دارم ولی من نمیدونم منظور استاد از اسکیس چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی یه کار گرافیکی مایل به نقاشی میخواد یا اسکیس بر اساس پرسپکتیو؟:que:

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
خودمم چنین حسی دارم ولی من نمیدونم منظور استاد از اسکیس چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی یه کار گرافیکی مایل به نقاشی میخواد یا اسکیس بر اساس پرسپکتیو؟:que:
ُسلام
تا جایی که من میدونم تو سیلابس طرح 1، اسکیس یک روزه هست حالا اینکه موضوعش چی باشه رو استادتون هم آزادی عمل داره توش ... در مورد این نوع موضوع ها هم که حالت مفهومی دارند شما باید برداشتتون از موضوع رو توی یک یا چند کلمه بیارید و از اون کلمه ها ایده بگیرید حالا میتونه اصلا ربطی هم به بنا یا چیز خاصی نداشته باشه ... مثلا ساده ترین حالت در این مورد اینه که شما احساس غربت رو ایده کارتون قرار بدید و بعد توی اسکیس تون یه مکعب سیاه بکشید که بین کلی مکعب قرمز احاطه شده که سیاه نماد غم و اندوه هست و یک رنگ بودن سایر مکعب ها غربت مکعب سیاه و وحدت مکعب های دیگه رو نشون میده که بر خلاف مکعب سیاه رنگشون شاده...حتی بسته به نظر استادتون می تونید یه تندیس یا مجسمه ای از همون برداشتتون رو بسازید ... حالا این فقط یه مثال مسلما شما خیلی مفهومی تر و گرافیکی تر کار می کنید ... .

zaxerfan

عضو جدید
سلام کسی میتونه کمکم کنه تو پروژم . موضوع کارم مدرسه راهنمایی یا همون متوسطه دوره اوله ک دارای 6 کلاسه . اگه میتونین ی نمونه پروژه در این باره بم معرفی کنین

بالا