کاکتوس علوفه ای Opuntia ficus indica

sey

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان خوب گروه کشاورزی
کسی هست که اطلاعاتی در مورد این گیاه داشته باشه؟
من یک پروژه تحقیقاتی روی این گیاه دارم انجام میدم.کسی هست که مایل باشه رو این زمینه کار کنه؟
IMG_0004.JPG

پیوست ها

• IMG_0004.jpg
    IMG_0004.jpg
    73 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Taimi

عضو جدید
من که نمیتونم ولی اگه لطف کنی زمانی که تحقیقت کامل شد بزاری روی سایت ممنون میشم ;)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یعنی از این گیاه خاردار بعنوان غذای دام استفاده بشه؟! حتما فرآوری لازم داره دیگه، مگه نه؟

• Like
واکنش ها: sey

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام
چون کاکتوس جزء گیاهان CAM هست پس حتی در حین فتوسنتز و شب هم ذخیره آب داره.
در ایران بیشتر برای خوراک دام گوسفند و بز استفاده میشه و لی قبل این باید بوسیله فیبر مثل کاه و پوشال تغذیه بشه بعد کاکتوس خوارنده بشه.
کشت مخلوط کاکتوس علوفه ای و غلات هم داریم.
چون F.i.o هست WUE بالاتری نسبت به بقیه داره.
بصورت تقریبا تازه خوری به دام داده میشه.به علوفه زنده معروفه

من حاضرم در طرح تحقیقاتیون سهیم باشم،بسم الله.

sey

عضو جدید
این گونه ای که من کار میکنم بدون خار هست و تولید میوه هم میکنه.
اگه اطلاعات تکمیلی خواستین با کمال میل براتون تو سایت می ذارم

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
این گونه ای که من کار میکنم بدون خار هست و تولید میوه هم میکنه.
اگه اطلاعات تکمیلی خواستین با کمال میل براتون تو سایت می ذارم
میخوایم :) ممنون میشیم

میوه کاکتوس تا حالا ندیدم!

sey

عضو جدید
-fruit.jpg[]این گیاه با نام علمی (Opuntia Ficus-indica)گیاهیست از خانواده کاکتوس (Cactaceae) گونه بدون خار کاکتوس است . رشد طولی Indica در مقایسه با گراس ها کم است به طوری که در سال فقط 100 سانتی متر رشد طولی دارداما هر پد مادری در سال توانایی ایجاد یک لایه شاخه جدید دارد که شامل 6-2 پد است این پدها در طول مراحل مختلف رشدی دارای میزان رطوبت متفاوتی هستند به طوری که پدهای جوان تر دارای رطوبت بیشتری هستند این روند تغییرات برای عناصر غذایی به استثنای Mg به همین صورت است. اندازه پدها در فرم ریشه دهی و توانایی ریشه ها تأثیری ندارد اما اندازه پدها بر روی تعداد و اندازه شاخه های جدید موثر است. پدهای برداشت شده تا 12 ماه بدون ریشه دوام می آورند و این مسئله برای تغذیه دام ها بسیار مهم است. کاکتوس علوفه ای درخاک هایی بابافت سبک و عمیق که حاوی ماسه های درشت است بهتر رشد میکند البته نباید به آن خاک رس اضافه کرد. در خاک کم عمق میزان محصول کاهش پیدا می کند. کاکتوس با ph تابالای 8/5 سازگاراست وحداکثر رسانای الکتریکی درخاک اشباع شده نباید بیش از ms/cm6-5 باشد.استفاده ازکودفسفری ونیتروژن برای کاکتی مفیداست.پس ازاستفاده ازکودفسفری ونیتروژن مناسب میزان محصول از200به 300% افزایش پیدا می کند. کاکتوس گیاه بومی مناطق بایر و نیمه بایر است. میوه گیاه به شکل توت است. قسمت گوشتی گیاه بسیار خوش طعم و حاوی دانه های زیادی است. این قسمت گوشتی را پوسته ضخیمی در بر گرفته است. میوه کاکتوس می تواند مدتها در برابر خشکسالی مقاومت کند و به همین دلیل این گیاه محصول مناسبی برای کشت در مناطق خشک است میوه آبدار و کاملاً رسیده را می توان به صورت تازه یا به شکل سبزی پخته شده مورد استفاده قرار داد بعلاوه میوه کاکتوس حاوی رنگدانه بتالئین است. این رنگدانه را می توان به عنوان یک نوع رنگ طبیعی برای مواد غذایی به کار برد. این میوه حاوی بتاسیانین های قرمز بنفش و همچنین بتاگزانتین زرد است به خاطر ارزش تغذیه ای و همچنین منافع اقتصادی این گیاه در سالهای اخیر مطالعات مربوط به فیزیولوژی میوه کاکتوس در حین رشد و پس از چیده شدن افزایش چشمگیری یافته است. بیشتر این تحقیقات در کشورهای مکزیک، شیلی و ایتالیا صورت گرفته زیرا در این کشورها گیاه را به خاطر سود اقتصادی کشت می کنند . این تحقیقات جزئی از پروژه های تحقیقاتی بود که موارد زیر را مورد بررسی قرار می داد: تهیه رنگ خوراکی طبیعی از میوه کاکتوس، مدت زمان لازم برای رسیده شدن میوه ها، تخمین زمانی که طی آن غلظت رنگدانه به بیشترین حد ممکن می رسد.

آخرین ویرایش:

sey

عضو جدید
تصاویر میوه کاکتوس علوفه ای بدون خار

تصاویر میوه کاکتوس علوفه ای بدون خار

11.jpg

mohamam mosa

عضو جدید
سلام

سلام

من به صورت تجربی یک نوع کاکتوس رو که خیلی شبیه کاکتوس علوفه ای است رو چند ساله که در باغچه منزل دارم وتولید گل ومیوه هم دارد کاملا شبیه ما فقط تیغهای بسیار زیادی داره خیلی دوست داشتم چند تا قلمه از کاکتوس علوفه ای داشته باشم لطفا اگر امکان تهیه این نوع وجود دارد منو راهنمایی بکنید . این نوعی رو که من کاشتم الان غرق گل شده گلهای زرد بزرگی دارد که فقط یک روز دوام دارند حدودا اواخر پائیز هم میوه اون که بنفش رنگه میرسه خلی مقاومه اما زمستون اگه هوا خیلی سرد بشه یخ میزنه بهمین خاطر زمستون روش نایلون میکشم که یخ نزنه خیلی کم آبه حتی اگر برگای اونو 2تا 3ماهم
مشاهده پیوست 67952[/QUOTE]ا
یه جای خنک وسایه دار هم نگهداری بعد از کاشت قابلیت رشد رو داره . موسی .

• Like
واکنش ها: sey

sey

عضو جدید
دوست عزیز
کاکتوس شما احتمالا از گونه روبوستا است.
پیشنهاد میکنم از میوه اون استفاده کنین
البته پوست اونو حتما با دقت جدا کنین که تیغهاش کاملا برداشته بشن
الان میوه اون به دلیل خواص دارویی بسیار زیادش هرکیلو 12000 تومن به فروش میرسه.

rhd

عضو
سلام.ممنون از این که فعال هستید.راستش برای من هم خیلی جالب بود چون تاحالا نشنیده بودم که کاکتوس مصرف علوفه ای هم داشته باشه. سعی میکنم از استادمون دکتر آقاعلیخانی که جزء انجمن علف های هرز آمریکا است اطلاعاتی بگیرم.برام خیلی جالب بود.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز
کاکتوس شما احتمالا از گونه روبوستا است.
پیشنهاد میکنم از میوه اون استفاده کنین
البته پوست اونو حتما با دقت جدا کنین که تیغهاش کاملا برداشته بشن
الان میوه اون به دلیل خواص دارویی بسیار زیادش هرکیلو 12000 تومن به فروش میرسه.
اين همون كاكتوس زبان مادرشوهره كه ميوه ان رو استفاده ميكنن...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اپونتیا(زبان مادرشوهر)یکی از گیاهان خانواده بزرگ کاکتوسها است که بعنوان گیاه زینتی پرورش داده میشود کاکتوس زبان مادرشوهر که به انجیرتیغی هم مشهوراست زود رشد ومقاوم به شرایط سخت محیطی میباشد ساقه یا تنه این گیاه بخش بخش وقطعه قطعه بوده وهر قطعه به شکل پارو وبیلچه ویا راکت است وبر روی آنها دستجات خار وتیغ برنگ زرد وجود دارد ودرهنگام تماس با بدن انبوهی از آنها داخل پوست فرو میروند این گیاه متناسب با شرایط داخل خانه نیست واز آن در باغچه حیاط استفاده میشود.این گیاه در تابستان گلدهی برنگ زرد وتولید میوه ای گوشتی برنگ بنفش میکند که ارزش دارویی دارد.
طریقه پرورش: زبان مادرشوهر گیاهی نور دوست است وبه حداقل ۴ساعت تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد. این گیاه درجه حرارت ایده ال زمستان مورد نیازش در روز کمتراز۱۸ ودرشب ۸درجه سانتیگراد است واز بهار تا پائیز به درجه حرارت ۱۵تا۲۰درجه در شب و۲۵تا۳۰درروز احتیاج دارد
این گیاه ازبهار تا پائیز به آبیاری مداوم نیاز دارد بطوریکه سطح خاک از رطوبت متعادلی برخوردار باشد ولی در زمستان به آبیاری مختصر نیاز دارد
نوع خاک مورد نیاز این گیاه عبارتست ازترکیب نصف پیمانه رس ویک پیمانه خاک برگ ویک پیمانه ماسه شکسته ونصف پیمانه ذغال خرد شده .
روش تکثیر این گیاه با استفاده از روش قلمه زنی ساقه ویا کشت بذر انحام میشود

sey

عضو جدید
نه دوست عزیز
این گونه کاملا متفاوته
گونه ایندیکا به صورت محدود در استانهای ایلام، بوشهر و کرمانشاه وجود داره و حدود 10 سال پیش از تونس آورده شده
و کارهای تحقیقاتی خیلی کمی روی اون انجام شده
و تنها مقاله ایرانی در این زمینه مربوط به مرکز تحقیقات ایلامه.
اکثر گونه هایی که بصورت پراکنده در ایران بویژه شمال کشور وجود داره مربوط به گونه روبوستا هست.
opuntia ficus indica تقریبا شبیه گونه روبوستا اما با خارهای خیلی کمتر و رنگ سبز تیره تری داره.
عکس اون در تاپیک های اول که در مورد این گیاه داشتم، وجود داره.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دوست عزیز
این گونه کاملا متفاوته
گونه ایندیکا به صورت محدود در استانهای ایلام، بوشهر و کرمانشاه وجود داره و حدود 10 سال پیش از تونس آورده شده
و کارهای تحقیقاتی خیلی کمی روی اون انجام شده
و تنها مقاله ایرانی در این زمینه مربوط به مرکز تحقیقات ایلامه.
اکثر گونه هایی که بصورت پراکنده در ایران بویژه شمال کشور وجود داره مربوط به گونه روبوستا هست.
opuntia ficus indica تقریبا شبیه گونه روبوستا اما با خارهای خیلی کمتر و رنگ سبز تیره تری داره.
عکس اون در تاپیک های اول که در مورد این گیاه داشتم، وجود داره.

پس معلومه اين گياه منه.....
درموردش ميشه توضيح بديد..
اينديكا...
اسم علمي نداره؟

sey

عضو جدید
البته
opuntia ficus indica
در تاپیک اول تا حدودی در موردش توضیح دادم.
اگه سوال دیگه ای داشتین خوشحال میشم بتونم کمک کنم

mohamam mosa

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

برای من خیلی مهمه که چند تا نمونه از کاکتوس علوفه ای داشته باشم برای کاشتن آزمایشی تو جنوب کشور و زیاد کردن این نمونه اگر بتونید کمک کنید که این نوع کاکتوس رو تهیه کنم ممنون میشم یکسری از اطلاعات هم مربوط به این نمونه براتون میفرستم رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهرگفت: نخستین طرح تحقیقاتی تولید کاکتوس علوفه ای در شهرستان دشتستان این استان به بهره برداری رسید.

فرهاد فخری افزود: طرح تحقیقاتی کشت کاکتوس علوفه ای برای نخستین بار در کشور در سه استان بوشهر، خوزستان و ایلام درمدت سه سال به اجرا درآمد که امروز شاهد بهره برداری ونتیجه نهایی آن در این استان هستیم.

وی اظهارکرد: محصول کاکتوس به عنوان یک علوفه تکمیلی است که درزمان خشکسالی یا کم آبی می تواند جایگزین خوبی برای غذا و رفع کم آبی بدن دام شود.

فخری اضافه کرد: این محصول ویژه مناطق گرمسیری است و از طریق برگ کاکتوس قابل تکثیر است. رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر بیان کرد: برای اجرای این طرح 150 میلیون ریال هزینه شده است.

فخری گفت: هم اکنون طرح تولید کاکتوس علوفه ای آماده توسعه و کشت و تکثیر وسیع در اراضی کشاورزی استان بوشهر است. وی ادامه داد: سال آینده نیز تولید میوه کاکتوس در برنامه کاری این مرکز است.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر افزود: در صورت تولید میوه کاکتوس هر کیلوگرم آن هفت دلار ارزش دارد. وی اضافه کرد: میوه کاکتوس از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و برای مصرف خوراکی انسان مورد استفاده قرار می گیرد و خیلی مقوی است.

شهرستان دشتستان با مرکزیت شهر برازجان، قطب اول تولید محصولات کشاورزی در استان بوشهر است.

آخرین ویرایش: