کاشت سبزی در تابستان

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوستان عزیز داره یواش یواش فصل تابستون از راه میرسه برا همین من در نظر دارم کاشت سبزیجات تابستونی رو اموزش بدم البته بیشتر مد نظرم کاشت در داخل بالکنها و پاسیوها و حیاط های کوچیک هست

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
وسایل مورد نیاز برای کاشت

ا:گلدان
2: بیلچه
3:بذر مناسب
4: خاک برگ و کود دامی کاملا پوسیده
5 :دستکش

خوب همه میدونیم زندگی شهری باعث شده ما فقط مصرف کننده باشید البته این کاری هم که ما میخوایم انجامش بدیم چندان تولیدی نیست که بتونه نیاز کامل ما رو رفع کنه اما حس و حالی که از تولید و پرورش اون دست میده بسیار زیباست و تنوعی تو زندگی روزمره شهری محسوب میشه
امیدوارم امتحان کنید و از پرورش این گیاهان لذت کامل ببرید

سعی من توضیح کامل و اسان برای تولید سبزی هست
میخوام فلفل گوجه فرنگی خیار رو توضیح بدم و اگه بشه برخی سبزی جات مثل شاهی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
کشت خیار داخل ایوان یا حیاط خونتون

سعی کنید جایی افتابی برا خیار در نظر بگیرید
در باره کاشت خیار بهتره بذرشو از مغازه های بذر فروشی تهیه کنید پنج یا شش بذر رو بخرید و داخل یک پارچه مرطوب بگذارید تا جوونه بزنه بهترین حالت هم اینه بگذارید یک جای سایه و با دمای ملایم تا بذر جوونه بزنه از غرقاب بذر هم اجتناب کنید چون بذر دچار خفگی میشه

بعد دو روز که بذر جوونه زد گلدانهای به عمق چهل تا پنجاه سانتیمتر تهیه کنید و داخل اون رو با خاک برگ و مقداری کود دامی و مقداری خاک باغچه مخلوط و پر کنید و بذر های جونه زده رو تو گلدون بکارید برای اطمینان داخل هر گلدان سه بذر جوانه داربگذارید
بهتره وقتی خیار دارای سه تا چهار برگ شد اون رو کنار دیوار منتقل کنید یا جایی که بتونید از بالا نخ اویز درست کنید و خیار رو بهش ببندید

حین بزرگ شدن بوته خیار اون رو در جهت عکس عقربه های ساعت دور نخ بپیچید و به سمت بالا هدایت کنید

نکته مهم در باره خیار اینه که نباید بگذارید شاخه های جانبی از سه بند بیشتر بشن اینطوری با هرس جلوی رشد برگی رو میگیرید و گیاه رو وادار به تولید گل برای تولید میوه میکنید

در باره ابیاری هم توجه کنید ابیاری زیاد قبل از گل دادن خیار مضر و باعث تاخیر در میوه دان خیار میشه اما بعد از شروع گل انگیزی در خیار و هنگام میوه بستن ابیاری مداوم بوته خیار در تولید محصول بیشتر موثر هست

در باره بستر کشت هم بهتره از کیسه های کشت که جدیدا وارد بازار شده استفاده کنید که کاربرد راحتی داره و مطمئنتر برا استفاده هم هست

آخرین ویرایش:

fafajooon

عضو جدید
خیلی خوبه این تایک به شرطی ک ه تند تند مطلب بذارین!

لطفا در مورد تماماین سبزیجاتی که سر سفره ها هست بگین

اینکه هرکدوم چه آب و هوایی میخوان و نور و رطوبت و .... و اینکه از کاشت تا برداشت هرکدوم چقدر طول میکشه؟

و اینکه هرکدوم باید تو چه فصلی کاشته بشن....

اینا رو حتما بگین!

تره . شوید

اینم جواب بدین لطفا: میشه الان که اوایل اردیبهشته ، تربچه کاشت؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
لطفا در مورد تماماین سبزیجاتی که سر سفره ها هست بگین
اینکه هرکدوم چه آب و هوایی میخوان و نور و رطوبت و .... و اینکه از کاشت تا برداشت هرکدوم چقدر طول میکشه؟
و اینکه هرکدوم باید تو چه فصلی کاشته بشن....

خیلی از سبزیها برای خودش تاپیک مستقل داره و کامل توضیح داده شده، مثلا:
کاشت ريحان
کاشت جعفری
کاشت تربچه
کاشت اسفناج
کاشت نعنا
...
اینم یه نگاهی بندازی ضرر نداره:
سبزیکاری در منزل

امیدوارم محمدرضا هم بیاد و ادامه بده تاپیکاشو پربارتر کنه :)

fafajooon

عضو جدید
دوستان من 24 تیر تو باغچه ریحوون کاشتم
اما الان که 23 مرداد هست هنوز هیچی نشده! یعنی قدشون به 10 سانت میرسه....و برگاش انقدر ریزن که اصلا قابل چیدن نیست!!!!

تو رو خدا بگین چه کودی براشون خوبه؟

دفعه دوممه ریحوون میکارم اما بازم نتیجه نداده .........

bahar_sha

عضو جدید
سلام
میشه تو گلدانهایی با قطر 30 سانت سبزی مصرفی خودون رو تو ترس کاشت؟

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
میشه تو گلدانهایی با قطر 30 سانت سبزی مصرفی خودون رو تو ترس کاشت؟

بله كه ميشه كاشت...من الان دارم از سبزيجاتم توي همين گلدانها و حتي كوچكتر هم برداشت ميكنم.
اما اگه ميخواي خرجش براتون كم باشه ..سبدهاي ميوه كه خريداري ميكنيد و ميوه اش رو نوش جان ميفرماييد رو دور نريزيد و داخلش رو يه گوني بپيچيد و از خاك پر كنيد و بذر سبزيجاتتون رو داخل آن بكاريد ..من الان تربچه و تره و مرزه و ريحان و شاهي و گشنيزم رو توي همين سبدها كشت كردم...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با درود
یه سوال .. کیسه کشت چیه؟

درود جوان

کیسه کشت یا گروبگ کیسه های پلاستیکی که توشون بستر کشت قرار داره، توی هیدروپونیک ازش استفاده میشه، محبوب غذایی از طریق سیستم هیدروپونیک بهش داده میشه و معمولا برای کشتهای کوتاه مدت کاربرد داره