کارخانه ایران ترانسفو ری (اختصاصی Ice Man)

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
در این موضوع میخوام توضیحاتی همراه با تصویر در مورد نحوه ساخت ترانس های توزیع در کارخانه ایران ترانسفو ری ارائه کنم. همانطور که اطلاع دارید، کارخانه ایران ترانسفو ری یکی از کارخانه های گروه صنعتی ایران ترانسفو هست. انشالله اگه فرصتی باشه توضیحاتی در مورد این کارخانه هم خواهم داد.

یکی از مراحل مهم در تولید ترانسفورماتورها مرحله ساخت بوبین ها هست که پارامترهای زیادی در اون دخیل هستند. با توجه به نوع و کاربرد بوبین مشخصات هر یک از اونها هم تغییر میکنه (مثل گشتاور، تعداد دور، جنس و نوع سیم ها و...). در این ترانسها بوبین ها به سه صورت لاگن، کاستن لوز و دیسکی (بشقابی) تولید و استفاده میشن.

بخش سیم پیچی و تولید بوبین

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
khob motwasete omr transa chand sale..........bude?..........!!!!!!!!
همونطور که مطلع هستید عمر ترانسها به شرایط مختلفی بستگی داره، در این زمینه تخصصی هست تحت عنوان "مدیریت عمر ترانسفورماتورها" که اکثرا بر روی ترانسهای قدرت تمرکز دارن. عمر ترانسهای توزیع هم با توجه به شرایط بهره برداری، نگهداری، حفاظت و... افزایش پیدا میکنه. در بحثی که داشتیم عنوان کردن در شرایط خوب میشه از ترانس به راحتی بیش از 30 سال استفاده کرد.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر از شما که این سرنگار مفید را شروع کردید و ظاهرا حاصل بازدیدیه که از این کارخانه داشتید ،سوالی داشتم در مورد راندمان این ترانسها و اینکه در آزمایشگاه مربوطه این پارامتر رو هم اندازه گیری میکنند ؟چون توی برگ مشخصات اختصاصی هر ترانسفورماتور که همراه هر ترانس تحویل مشتری میشه این عدد مشاهده نمیشه.

آخرین ویرایش:

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
با تشکر از شما که این سرنگار مفید را شروع کردید و ظاهرا حاصل بازدیدیه که از این کارخانه داشتید ،سوالی داشتم در مورد راندمان این ترانسها و اینکه در آزمایشگاه مربوطه این پارامتر رو هم اندازه گیری میکنند ؟چون توی برگ مشخصات اختصاصی هر ترانسفورماتور که همراه هر ترانس تحویل مشتری میشه این عدد مشاهده نمیشه.
با سلام و تشکر
در ترانس های توزیع (وقدرت) سه نوع آزمون کارخانه ای داریم. همه این آزمون ها بر اساس استاندارد IEC 60076 انجام میگیره.
در مورد آزمون های کارخانه ای ترانس توزیع:
آزمون جاری (معمول) که برای تمامی ترانس ها تک تک انجام میشه مانند:
  • بازدید ظاهری
  • اندازه گیری مقاومت سیم پیچ
  • اندازه گیری نسبت ولتاژ و گروه برداری
  • اندازه گیری امپدانس اتصال کوتاه و تلفات بار
  • اندازه گیری تلفات و جریان بی باری
  • آزمون های عایقی
آزمون های نوعی که هر 5-7 سال و یا در اول طراحی و تولید ترانس انجام میگیره
آزمون های ویژه که بر حسب درخواست مشتری و یا نیاز کارخانه انجام میگیره.

در آزمایشگاه فشار قوی آزمایش های جاری بر روی تک تک ترانس ها انجام میگیره و اطلاعاتی که روی پلاک ترانس ثبت میشه مستقیما داده های این آزمایشگاهه (که عکسش رو در پست بعدی قرار میدم)

تا جایی که من اطلاع دارم راندمان برای تک تک ترانس ها اندازه گیری نمیشه چون طبق محاسبات اولیه و آزمون های جاری اگه داده ها در رنج پیش بینی شده باشن راندمان هم در محدوده پیش بینی شده اولیه قرار میگیره. در ضمن همونطور که مطلع هستید پس از نصب و بهره برداره شرایط مختلف بر روی درصد راندمان هم تاثیر گزار خواهند بود.

venus4164

عضو جدید
همونطور که مطلع هستید عمر ترانسها به شرایط مختلفی بستگی داره، در این زمینه تخصصی هست تحت عنوان "مدیریت عمر ترانسفورماتورها" که اکثرا بر روی ترانسهای قدرت تمرکز دارن. عمر ترانسهای توزیع هم با توجه به شرایط بهره برداری، نگهداری، حفاظت و... افزایش پیدا میکنه. در بحثی که داشتیم عنوان کردن در شرایط خوب میشه از ترانس به راحتی بیش از 30 سال استفاده کرد.

خب این مسئله شکست عایقی ترانسا رو طول عمر تاثیر میذاره!
بعدشم ما تو عایقها مورد استفاده تو تحریمیم !
میخوام بدونم تولیدات ایران ترانسفو چقد عمر میکنن؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
خب این مسئله شکست عایقی ترانسا رو طول عمر تاثیر میذاره!
بعدشم ما تو عایقها مورد استفاده تو تحریمیم !
میخوام بدونم تولیدات ایران ترانسفو چقد عمر میکنن؟
خب جواب من در بر گیرنده این سوال هم بود. شکست عایقی ترانسها هم بیشتر به کیفیت عایق و شرایط بهره برداری و ... داره.
در مورد تحریم اطلاع دقیقی ندارم ولی تا جایی که میدونم برای تامین اون مشکلی ندارن.
در مورد عمر ترانس همونطور که گفتم مثل اکثر تجهیزات (و حتی وسایل مورد استفاده روز مره) نمیشه عمر خاصی رو گفت (این حرف اشتباهه بگیم این ترانس مثلا 20 سال عمر میکنه)، بستگی به شرایطی داره که قبلم گفتم.

میشه چن تا عکس بیشتر ازین مرحله بذاری؟
انشالله سعی میکنم در آینده نزدیک از این مرحله عکسهای بیشتری بزارم، متاسفانه مشکل وقت و هاستینگ عکس سرعت پیشرفت تاپیک رو کم کردن.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
این ترانسای خشک گروه برداریشون چطور قابل تشخیصه؟
اون ترانسها خشک نیستند، روغنی هستن.
برای تشخسص گروه برداری اتصالات به صورت فیزیکی باید اکتیو پارت بیرون باشه و اگه در دسترس باشه اتصالات رو ببینید.

در کل یا باید گروه برداری اتصالات در دست شما باشه تا گروه برداری رو پیدا کنید یا برعکس. البته اینها روی پلاک ترانس مشخص شده.
برای تعیین مود بالا هم دستورالعمل ها و روش هایی است.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
بله اگه فرصت بشه در نظر دارم همین کار رو انجام بدم و احتمالا چند عکس اضافی هم اونجا باشه. از این تاپیک هم یه پست باقی مونده که اگه فرصتی شد بعد این تاپیک بریم سراغ تاپیک کارخانه ایران ترانسفوی زنجان.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مرسی خیلی مفید بود
فقط کاور باکس اسم ترانسه؟
این ترانس چه ویژگی ای داره؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
متاسفانه بعضی از عکسها مشکلی به وجود اومده و بعضی از دوستان هم کم لطفی کردن. به همین دلیل فعلا پست ها رو مخفی کردم تا عکسها اصلاح بشن و واتر مارک بهتری رو اونها قرار بدم. انشالله به زودی این اطلاعات دوباره در دسترس خواهد بود.

سلام
مرسی خیلی مفید بود
فقط کاور باکس اسم ترانسه؟
این ترانس چه ویژگی ای داره؟
خواهش میکنم.
نه اسم و نوعی از یه ترانس نیست، یه اصلاحی روی این نوع ترانسها صورت گرفته که به این نوع معروف شده والا نوع خاصی نیست که بشه با جست و جو به اطلاعایت در این مورد رسید.
از ویژگی های اون هم میشه این رو گفت که به دلیل جعبه ای که بوشینگ ها درون اون قرار دارن و اون جعبه بوشینگها رو احاطه کرده از نظر ارتفاع محل نصب و از نظر حفاظتی شرایط بهتری رو داره.
البته لازم به ذکر هست که زیاد استفاده نمیشن. من خودم بیرون از کارخانه تا حالا جایی نمونه ای از اون رو ندیدم.

...samira

عضو جدید
mamnun az etelaate khubeton. tasmim raram arshad mashin bekhunam. lotfan age bazam etelaat dar in zamine dashtid, vasamun bezarid.

لطفا پست های خود را به دستور خط فارسی ارسال کنید.

Ice Man

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
خواهش میکنم، البته در مورد ترانسا اطلاعات زیاد هست چون من در این مورد دوره های مختلف رو هم دیدم ولی متاسفانه هم وقت نیست و هم بعضی فایلهای مفیدی که دارم اختصاصی داده شده و حق پخش کردم اونها رو ندارم. ولی بازم در فرصت های بهتر اطلاعاتی که میشه داد رو در اختیار دوستان قرار خواهم داد.

این تاپیک هم اطلاعات خیلی بهتری داشت، انشاالله اطلاعات و عکسها تا آخر نیمه اول تیر دوباره در دید دوستان قرار میگیره.

سرباز ایران

عضو جدید
متاسفانه بعضی از عکسها مشکلی به وجود اومده و بعضی از دوستان هم کم لطفی کردن. به همین دلیل فعلا پست ها رو مخفی کردم تا عکسها اصلاح بشن و واتر مارک بهتری رو اونها قرار بدم. انشالله به زودی این اطلاعات دوباره در دسترس خواهد بود.

خواهش میکنم.
نه اسم و نوعی از یه ترانس نیست، یه اصلاحی روی این نوع ترانسها صورت گرفته که به این نوع معروف شده والا نوع خاصی نیست که بشه با جست و جو به اطلاعایت در این مورد رسید.
از ویژگی های اون هم میشه این رو گفت که به دلیل جعبه ای که بوشینگ ها درون اون قرار دارن و اون جعبه بوشینگها رو احاطه کرده از نظر ارتفاع محل نصب و از نظر حفاظتی شرایط بهتری رو داره.
البته لازم به ذکر هست که زیاد استفاده نمیشن. من خودم بیرون از کارخانه تا حالا جایی نمونه ای از اون رو ندیدم.

با سلام.با توجه به اینکه در آزمایشگاه قدرت شرکت ایران ترانسفو زنجان مشغول به فعالیت هستم.هر گونه امری یا سوالی بود در خدمتم.

در مورد اون کاور باکس هم ظاهرا کلمه درستش کیبل باکس یا cable box هست که بوشینگ های سمت LV معمولا به همران اتصالات اون داخلش قرار میگیره.

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام اگه کنفرانسهای بین المللی برق راجب همین موضوع در کنارش بود خیلی خوب میشد
با پوزش از شهرام گل

دوست عزیز اینجا در رابطه با کنفرانس یا ... نیست

اگر به زمان و موضوع کنفرانس های برق علاقه دارین به لینک های زیر مراجعه کنید

www.[B]conferencealerts[/B].com

[h=3]اعلام زمان کنفرانس ها و نمایشگاههای و مسابقات برق[/h]موفق باشید

کیوان ساجدی

عضو جدید
اون ترانسها خشک نیستند، روغنی هستن.
برای تشخسص گروه برداری اتصالات به صورت فیزیکی باید اکتیو پارت بیرون باشه و اگه در دسترس باشه اتصالات رو ببینید.

در کل یا باید گروه برداری اتصالات در دست شما باشه تا گروه برداری رو پیدا کنید یا برعکس. البته اینها روی پلاک ترانس مشخص شده.
برای تعیین مود بالا هم دستورالعمل ها و روش هایی است.
با سلام با یک تست ساده میشه گروه برداری رو تشخیص داد
البته زمانی که ترانس بی برق باشه
فقط کافیه اتصال یک طرف رو بدونی
اگر شما سربندی یک فاز طرف اولیه رو به ثانویه به هم وصل کنیدو با تزریق ولتاژ بین فاز های اولیه بترتیب اندازه گیری هایی انجام بدهید و با ترسیم اندازه گیری ها رو کاغذ می تونین اختلاف فاز اولیه و ثانویه رو بدست بیاری یعنی تغییر فاز رو کاملا میبینی
نتایج تست را با اندازه گیری های زیر قابل اجراست
AB=0

بالا